Niepodległa Polska mamy się czym pochwalić

Podobne dokumenty
Józef Piłsudski i niepodległa Polska

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

SCENARIUSZ LEKCJI Z EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ KLASA II- III SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Polski alfabet według Wojciecha Wiszniewskiego Elementarz (1976) Opracowała: Anna Równy

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

PÓKI POLSKA ŻYJE W NAS, PÓTY NIE ZGINIE

Scenariusz lekcji. program do obsługi poczty elektronicznej np. Microsoft Outlook.

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

OBCHODY DNIA NIEPODLEGŁOŚCI W MIEJSKIM PRZEDSZKOLU NR 13 W ZGIERZU 100 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI R.

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

Wpisany przez Pawelec Elżbieta środa, 17 października :27 - Poprawiony poniedziałek, 29 października :30

DANE DOTYCZĄCE SZKOŁY

Nasze 100 dni dla Niepodległej

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

SCENARIUSZ 2-GODZINNYCH ZAJĘĆ, WYCHOWAWCZYCH NA TEMAT: ASERTYWNOŚĆ - JAK BYĆ SOBĄ

PROJEKT EDUKACYJNY DLA NIEPODLEGŁEJ

Konspekt lekcji otwartej dla II klasy gimnazjum Temat: Krótki film o przebaczeniu...

Obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach. Praca dydaktyczno wychowawcza w kl. II. Rok szkolny 2012/2013

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Analiza i interpretacja utworu poetyckiego w świetle matury z języka polskiego w 2015 roku

Temat lekcji : Zbieramy, opracowujemy i prezentujemy dane.

Scenariusz lekcji. wymienić i podać adresy internetowe instytucji zajmujących się organizacją rynku pracy (biura pracy, agencje pośrednictwa);

Pojęcie i klasyfikacja podatków

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z MUZYKI

GAZETKA DZIENNIKARZY Z ŻAR NAJLEPSZA W WOJEWÓDZTWIE!

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV. Temat lekcji: Wiosna muzyką, słowami i barwami malowana.

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

Mówić, nie mówić, czyli o różnych sposobach komunikacji

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z MUZYKI KLASA 4

Jestem częścią kultury PROGRAM NAUCZANIA WIEDZY O KULTURZE. Autor: Małgorzata Marzec

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

Projekt Na ratunek propozycja dla II etapu edukacyjnego

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

Temat: Bóg, język, ojczyzna- wizja polskości w Rocie Marii Konopnickiej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ r.

Przygody lisa urwisa reż. Thierry Schiel

100 lat Niepodległości POLSKI

Aktywne metody nauczania.

SCENARIUSZ LEKCJI Z EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

TEMAT: POWSTANIE WIELKOPOLSKIE 1918/1919 CELE LEKCJI

Temat: Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel.

Tytuł: Nic o Was bez Was debata o przystąpieniu Polski do NATO. Autor: Urszula Małek. Rodzaj materiału: scenariusz zajęć. Data publikacji:

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z MUZYKI

REGULAMIN. 1 Postanowienia ogólne. 2 Cele Konkursu

Zespół Placówek Oświatowych w Jurkowie przystąpił do Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń

Sposoby angażowania uczniów proces uczenia się

Działania podjęte przez nauczycieli i uczniów. Prezentacja powstała na podstawie sprawozdań przygotowanych przez nauczycieli.

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W GIMNAZJUM

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

Słynny malarz polski Jan Matejko

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe atrybuty czcionki; scharakteryzować pojęcia indeksu górnego i dolnego; wymienić rodzaje wyrównywania tekstu;

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

temat: Poznajemy nasze emocje WYCHOWAWCZEJ II SCENARIUSZ LEKCJI Autor scenariusza mgr inż. Wojciech Szczepaniak

Kiedy myślę - Polska? r

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

Cel: Opiszę sytuację i obrazy poetyckie przedstawione w wierszu Jerzego Harasimowicza pt. Sad, styczeń

METODY AKTYWIZUJĄCE I PROPOZYCJA ICH WYKORZYSTANIA NA LEKCJACH JĘZYKA POLSKIEGO W SZKOLE ŚREDNIEJ

Scenariusz zajęć nr 6

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas gimnazjalnych na podstawie filmu pod tytułem

Piosenka zapisana historią

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

Działania edukacyjne związane z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Rok dla Niepodległej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Kolorowe ozdoby choinkowe. Historia choinki.

Metoda dyskusji na lekcji języka polskiego.

11 Listopada. Przedszkole nr 25 ul. Widok Bielsko-Biała

1. Prezentacja filmu (początkowa scena filmu Dystrykt 9 N. Blomkampa), lub odegranie ról*

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA JĘZYK NIEMIECKI I JĘZYK ANGIELSKI

OBCHODY 100-LECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI. Kalendarium imprez organizowanych przez szkoły

Scenariusz zajęć dla klasy III. Temat ośrodka pracy: Morskie opowieści. Temat dnia: Spotkanie z deszczem.

PROJEKTY EDUKACYJNE DLA KLASY I GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

1. Temat projektu edukacyjnego: WOLNA, NIEPODLEGŁA- POLSKA Szkoła Podstawowa im. Jana Jarczaka w Gaszynie rok szkolny 2017/ 2018

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA

IPN na stulecie odzyskania niepodległości konferencja prasowa na temat działań Instytutu Warszawa, 30 października 2018

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Temat projektu edukacyjnego: WOLNA, NIEPODLEGŁA- POLSKA Szkoła Podstawowa im. Jana Jarczaka w Gaszynie rok szkolny 2017/ 2018

REGULAMIN GMINNEGO KONKURSU LITERACKIEGO MY SPOD BIAŁO-CZERWONEJ! CZYM JEST DLA MNIE NIEPODLEGŁOŚĆ? ORGANIZOWANEGO W RAMACH PROGRAMU NIEPODLEGŁA

Poznajemy rodzaje podmiotu

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe zastosowania komputerów w szkole i najbliższym otoczeniu;

Scenariusz lekcji. wymienić i opisać pojęcia: prawo autorskie, licencja, upgrade, demo, trial, public domain, shareware;

Temat: Ojczyzna zawsze bliska memu sercu tworzenie kompozycji graficznych.

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

SCENARIUSZ AKADEMII Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA

OKOLICZNOŚCIOWE WYDANIE GAZETKI SZKOLNEJ KLASY III PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ARMII KRAJOWEJ

Suwalski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Suwałkach

Transkrypt:

Niepodległa Polska mamy się czym pochwalić języka polskiego dla klas 7 8 z wykorzystaniem metody projektu Opracowanie: Joanna Kuchta

Czas realizacji: 2 x 45 minut Cele lekcji Uczeń: omawia rolę kultury w utrzymaniu tożsamości narodowej, nazywa emocje związane z odzyskaniem niepodległości, odczytuje uczucia wyrażone we fragmentach relacji polskich pisarzy, samodzielnie dociera do informacji, świadomie, selektywnie i odpowiedzialnie korzysta z internetu, tworzy prezentację i przedstawia ją w klasie, zabiera głos w dyskusji. Odczytanie fragmentów relacji polskich pisarzy o 11 listopada 1918 roku i nazwanie wyrażonych przez nich uczuć związanych z odzyskaniem niepodległości (zadanie 2. z karty pracy Atmosfera niepodległości). Porównanie uczuć podanych w zadaniach 1. i 2. Zwrócenie uwagi na zbieżność emocji, uniwersalność reakcji ludzi w określonych sytuacjach. 2. Czy Polacy wykorzystali swoją szansę? Przedstawienie wcześniej przygotowanych prezentacji pt. Nasi twórcy dumni ambasadorowie niepodległej Polski! Nauczyciel ustala kolejność przedstawianych kategorii. Wypowiedzi na temat wartości prezentowanych treści. Wskazanie swojego typu w danej kategorii. Swobodna rozmowa dotycząca tego, co warto zobaczyć, przeczytać, czego posłuchać w związku z omawianym zagadnieniem. Dyskusja na temat zaprezentowanych treści. Swobodne wypowiedzi na temat: Czy Polacy wykorzystali swoją szansę? Czy nasi przodkowie walczący o niepodległość mogą być z nas dumni? 3. Są powody do dumy. Tworzenie plakatu lub kolażu podsumowującego dokonania Polaków podczas 100 lat niepodległości. Wykorzystanie materiałów przygotowanych na lekcję. Metody nauczania metody aktywizujące metoda projektu, kolaż (plakat), burza mózgów; praca z tekstem Środki dydaktyczne karta pracy, prezentacje uczniowskie Przygotowanie do lekcji Uczniowie metodą projektu przygotowują prezentację Nasi twórcy dumni ambasadorowie niepodległej Polski! (instrukcja projektu została zamieszczona w Materiałach dla nauczyciela). Uczestnicy zająć gromadzą materiały potrzebne do stworzenia plakatu lub kolażu podsumowującego dokonania Polaków. Przebieg lekcji 1. Odzyskać niepodległość. Przypomnienie okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości (nie tylko kontekst historyczny, lecz także np. omówione w klasach 7. i 8. obowiązujące teksty kultury, które mówiły o nastroju Polaków pod zaborami, pragnieniu odzyskania przez nich niepodległości). Wyjaśnienie roli kultury w utrzymaniu tożsamości narodowej. Ustalenie metodą burzy mózgów, jakie emocje mogły towarzyszyć Polakom w dniu odzyskania niepodległości (zadanie 1. z karty pracy Atmosfera niepodległości). Podanie swoich propozycji i ich uzasadnienie. 2 Fot.: Narodowe Archiwum Cyfrowe Omawiane zagadnienia i czynności uczniów Wojciech Kossak

Materiały dla nauczyciela Materiały do projektu Nasi twórcy dumni ambasadorowie niepodległej Polski! Uczniowie indywidualnie lub dobierając się w pary losują kategorię, z której przygotują prezentację pt. Nasi twórcy dumni ambasadorowie niepodległej Polski! Na przygotowanie prezentacji zostaje wyznaczony czas maksymalnie dwóch tygodni, minimalnie tygodnia. Propozycje kategorii do wylosowania: 3

Instrukcja projektu Na podstawie różnych źródeł informacji (encyklopedii, internetu) przygotujcie krótką prezentację pt. Nasi twórcy dumni ambasadorowie niepodległej Polski! Przynieście materiały ilustrujące opracowane przez Was zagadnienie. Wykorzystacie je do stworzenia plakatu lub kolażu podsumowującego dokonania Polaków. Sięgnijcie tylko po utwory powstałe od 1918 roku do czasów współczesnych. opracowaniem muzyki rozrywkowej Wybierzcie piosenkę, z której Polacy mogą być okoliczności powstania utworu i twórcy. Odtwórzcie wybraną piosenkę. opracowaniem filmu fabularnego Wybierzcie film fabularny, z którego Polacy mogą być filmu, jego twórców (możecie np. wykorzystać zwiastun). opracowaniem muzyki klasycznej Wybierzcie utwór muzyczny, z którego Polacy mogą być okoliczności powstania utworu i twórcy. Odtwórzcie wybrany utwór. opracowaniem książki Wybierzcie książkę, z której Polacy mogą być książki i jej twórcy. Wykorzystajcie fragmenty utworu. opracowaniem gry komputerowej Wybierzcie grę komputerową, z której Polacy mogą być gry (możecie w niej wykorzystać np. zwiastun) i jej twórców. opracowaniem obrazu Wybierzcie obraz, z którego Polacy mogą być obrazu i jego twórcy. Omówcie dzieło. Propozycje odpowiedzi do zadań z karty pracy 1. Uznajemy uzasadnione odpowiedzi uczniów. 2. Np. Juliusz Żuławski euforia, radość; Władysław Broniewski odurzenie, radość, ekscytacja; Maria Dąbrowska niedowierzanie, zamęt, radość, rozczarowanie postawą wodza, nostalgia. 4

Karta pracy Atmosfera niepodległości 1 Wymień emocje, jakie mogły towarzyszyć Polakom w dniu odzyskania niepodległości. Data Imię i nazwisko Klasa 2 Przeczytaj podane fragmenty relacji polskich pisarzy o 11 listopada 1918 roku. Napisz, co czuli w związku z tym momentem. Juliusz Żuławski Ach ten rok osiemnasty! Ta jesień tego roku! Ta pasja zamalowywania czarnych orłów cesarskich na żółtych skrzynkach pocztowych i na tablicach urzędów! I te białe orzełki, które z dnia na dzień rozkwitły dokoła jak astry! Niepodległość jest jednak słowem magicznym: ludzie zaczęli inaczej się ruszać, inaczej patrzeć na wszystko, przyjeżdżać, odjeżdżać, działać pełni nagle nowej energii i nowych pomysłów, pełni blasku w oczach. Władysław Broniewski 11 listopada Dwa dni = sto lat. Chcę napisać coś mądrego na ten temat, ale w głowie mi się kręci. Wczoraj w nocy prawie nic nie spałem. Strzały, krzyki. O trzeciej Zenek przyjechał. Rano lecę do Koła 1. Niemcy bez broni gdzie pojawią się z bronią, są natychmiast rozbrajani. [...] Cały gmach ucisku, dławiący kraj przez trzy lata, runął w ciągu jednego dnia... Zniknęła gdzieś ta pycha żołdacka pruska żołnierze zrywają bączki cesarskie i noszą czerwone wstążki. Maria Dąbrowska 11 XI 1918. Poniedziałek. W nocy była strzelanina. Rano od wczesnej godziny rozbrajanie oficerów niemieckich na wszystkich rogach ulic. Ale rozbraja nie tylko milicja, lecz i tłum. Masa broni dostaje się na pewno esdekom, a nawet po prostu opryszkom. Przez cały dzień odbieranie od Niemców majątku wojskowego i przejmowanie władz cywilnych. Przez cały dzień na ulicach tłumy. Ruch tramwajowy normalny. Wszędzie samochody z naszymi żołnierzami. Piłsudski rozczarował mnie. Witany przez tłum, powiedział z balkonu, że jest chory na gardło. Cóż to w takiej chwili, w takiej chwili może kogo obchodzić. (A teraz mi się to właśnie podoba. Dopisek z maja r. 1943). [...] [...] Już jest w Warszawie niemiecka rada żołnierzy, która porozumiewa się z Piłsudskim. Wielu żołnierzy niemieckich chodzi z czerwonymi znakami, inni, Polacy pewnie, z biało-amarantowymi kokardami u czapek. W tym wszystkim wstaje Polska. I nikt nie widzi, jak jest piękna. Nikt nie spostrzega w tym zgiełku. Mirosława Pałaszewska, Magdalena Woltanowska, Pisarze o odzyskaniu niepodległości, http://bazhum.muzhp.pl/media//files/niepodleglosc_i_pamiec/ Niepodleglosc_i_Pamiec-r1998-t5-n4_(13)/Niepodleglosc_i_Pamiec-r1998-t5-n4_(13)-s225-244/Niepodleglosc_i_Pamiec-r1998-t5-n4_(13)-s225-244.pdf [dostęp: 9.10.2018] 1 Koło Wojskowe. 5