Pochwalone niech będą ptaki i słońce,... i wszystkie zwierzęta. Konstanty I. Gałczyński. Temat: Poznajemy zwierzęta Wigierskiego Parku Narodowego



Podobne dokumenty
Pakiet edukacyjny - W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku. Wydra - opis

Wygląd Długość ciała 6-9 cm, długość ogona 5-8 cm, masa ciała 9-23 g. Grzbiet ma brązowo-szary ubarwienie rude, spód ciała jest kremowy.

Rozpoznawanie ptaków Gołąb Wróbel

JESIENNE I ZIMOWE KŁOPOTY ZWIERZĄT LEŚNYCH I POLNYCH

CZĘŚĆ KOŃCOWA: 8. Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymują krzyżówkę do rozwiązania. 9. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie.

Poznajemy zwierzęta domowe i leśne

Pakiet edukacyjny - W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku. Bóbr - opis

Kręgowce Podkreśl cechy, które świadczą o przystosowaniu żaby do życia na lądzie. (0 2) grupa a

Szkoła podstawowa klasy 4-6

Sowy. Przygotowała Zuzia Górska

Plan metodyczny lekcji

Klucz do oznaczania wybranych. w Polsce. Opracowała: Anna Kimak-Cysewska

Scenariusz zajęć. Edukacja wczesnoszkolna polonistyczna, przyrodnicza.

Temat: Organizmy różnią się sposobem odżywiania

i na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, pakiet 48, s. 1 KARTA:... Z KLASY:...

Scenariusz 13. Gimnazjum. temat: Poznajmy wydrę! autor: Karolina Dobrowolska. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:

Imię i nazwisko . Błotniaki

KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE IV TEMAT: POZNAJEMY KRĘGOWCE.

PTASI KALENDARZ 2013 KWIECIEŃ KOS (Turdus merula) Drozdy (Turdidae)

Temat. Poznajemy ptaki wodne w najbliższej okolicy i nie tylko...

Wilk - opis. rolę w komunikacji i utrzymaniu. 1/3 długości ciała (pełni istotną. puszysty ogon stanowi prawie

Copyright Wydawnictwo SBM Sp. z o.o., Warszawa 2013

Konkurs przyrodniczy. Odkrywamy tajemnice świata zwierząt. I etap eliminacje

Międzynarodowe Dni Ptaków Wędrownych

Grupa I Zadanie 1. Podziel środowisko wodne uzupełniając poniższy schemat: wody ... Zadanie 2. Podaj czynniki niezbędne organizmom do życia w wodzie:

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9

Cechy charakterystyczne: uszy długie, z czarnymi zakończeniami. Wielkość: długość ciała ok. 60 cm, ogona 10 cm, masa ciała ok. 4 kg.

Międzywojewódzki Konkurs. Wiedzy Przyrodniczo - Ekologicznej

Imię i nazwisko. Błotniaki. Gniazdowanie... 2 W Polsce Gniazdowanie... 3 W Polsce Błotniak stawowy - Circus aeruginosus...

Logo PNBT. Symbolem PNBT jest głuszec - ptak, który jeszcze niedawno licznie występował w Borach Tucholskich.

PLAN METODYCZNY LEKCJI. Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie.

Co kto je? Pośrednie nawiązania do treści nauczania z PP:

Scenariusz nr 15 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne. Metody (według Okonia)

Samica nietoperza zwykle rodzi: młodych młodych młodych

Gady chronione w Polsce

OFERTA EDUKACYJNA na rok szkolny 2015/2016

ZWIERZĘTA 23 gatunki - szkoły podstawowe PŁAZY

Kto jest wrogiem zająca? Zające padają ofiarą ptaków drapieżnych (orły, sokoły), lisów, dzikich psów ale przede wszystkich człowieka.

TEMAT: AWIFAUNA ZBIORNIKÓW WODNYCH.

SCENARIUSZ. Między. wodą a lądem. Grupa wiekowa: szkoła podstawowa gimnazjum. P A K I E T E D U K A C Y J N Y P R O J E K T U EKOROB (

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie. Scenariusz nr 5

SCENARIUSZ ZAJĘĆ dla klas 4-6 szkoły podstawowej

Funkcja stawów karpiowych w środowisku.

Sieć pokarmowa (troficzna)w stawach rybackich.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z PRZYRODY DLA KLASY V UWZGLĘDNIAJĄCY INTEGRACJĘ MIĘDZYPRZEDMIOTOWĄ Temat: Poznajemy środowisko przyrodnicze najbliższej okolicy

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

Szkoła podstawowa klasy 4-6

BIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE

Pytania ogólne I etapu XII Edycji Konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski

Oferta edukacyjna Mazurskiego Parku Krajobrazowego na rok szkolny 2015/2016

KONKURS PRZYRODNICZY. Życie na łące. - Dzień Ziemi 2006 r INSTRUKCJA DLA UCZESTNIKA

Scenariusz zajęć nr 8

CZY W PRZYRODZIE JEST MIEJSCE DLA KOMARÓW I MYSZY?

Scenariusz zajęć nr 3

QUIZ EKOLOGICZNY. 1. Wśród powracających do nas z ciepłych krajów ptaków wędrujących spotkać można skowronka. wróbla. wronę.

Scenariusz zajęć nr 2

Z życzeniami sukcesów na sprawdzianach Autorki

WIELKOPOLSKI PARK NARODOWY jako miejsce edukacji ekologicznej

miasto las pola i łąki jezioro bagno góry parki i ogrody

Temat: Czy ktoś mnie polubi? Jestem płazem.

1. 2. F S S Ł 8 7 N I E W T K E O 4. U 2. N I E D Ź W 4 I E D Ź P O 1 L A R N 6 Y E A G 5 R Z Y M I 3. A Ł P Y 4.

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS EKOLOGICZNY KLAS I- III XVII EDYCJA Etap szkolny 23 marca 2017 Imię i nazwisko ucznia Nazwa szkoły..

JAK JEŚĆ RYBKĘ TO TYLKO BAŁTYCKĄ!!!

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH PRZEPROWADZONYCH W KL. IIa PRZEZ WANDĘ SMYL DN r.

KONKURS EKOLOGICZNY Scenariusz konkursu ekologicznego

15. woj. wielkopolskie, Ostoja Nadwarciańska (PLH300009)

Scenariusz 16. Gimnazjum. temat: Pokarm wydry. autor: Karolina Dobrowolska. Cele ogólne: Cele operacyjne:

Dział programu : Poznajemy nasze otoczenie

LAS I JEGO MIESZKAŃCY Scenariusz zajęć na lekcje przyrody w klasie V w Szkole Specjalnej. (dwie jednostki lekcyjne)

Wigierski Park Narodowy

,,NATURA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI W GMINIE OZIMEK

ZWIERZĘTA JESIENIĄ. Zwierzęta, ich domy i zwyczaje propozycja zajęć

Scenariusz zajęć dla klasy III wycieczka do lasu. (oprac. Urszula Silarska PSP w Lewinie Brzeskim)

Konkurs wiedzy: Zwierzęta chronione w Polsce.

Malesowizna-Turtul, Pawłówka tel. (0-87) , fax. (0-87)

Model odpowiedzi i schemat oceniania arkusza

PTASIE WYSPY CZYNNA OCHRONA PTAKÓW SIEWKOWYCH (CHARADRIIFORMES) W NAJWAŻNIEJSZYCH OSTOJACH GATUNKÓW

Scenariusz zajęć dla uczniów klas VII - VIII i gimnazjum w ramach projektu Puszcza i ludzie.

Temat: Rośliny i zwierzęta Wigierskiego Parku Narodowego

3. Rysunek obok przedstawia postać larwalną: a. żaby, b. ropuchy, c. traszki, d. rzekotki drzewnej.

Scenariusz zajęć. Zajęcia w klasie. Zajęcia w terenie. Temat: Nietoperze latający mieszkańcy lasu.

Zagrożenia i ochrona bagien, powtórzenie wiadomości

ROLA BIORÓŻNORODNOŚCI W SIECI POKARMOWEJ autor: Magdalena Szewczyk

Wynikowy plan nauczania biologii skorelowany z drugą częścią cyklu edukacyjnego Biologia z tangramem

Scenariusz zajęć nr 6

Rozpoznajemy buki w Wolińskim Parku Narodowym

Przedmiotowe zasady oceniania wymagania na poszczególne oceny szkolne Klasa 6

SCENARIUSZ EKOLOGICZNYCH ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH. Temat: BOGACTWO NADNARWIAŃSKICH PTAKÓW. Poziom: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna

Temat: Świat gadów. Gady pierwotnie lądowe lądzie wtórnie w wodzie zmiennocieplne ciepłolubne

PRZYRODA W CZTERECH PORACH ROKU

Przyroda (NPP: SP kl. 4) Czas realizacji tematu 45 min

Prowadząca: Dorota Sękowska. Grupa dzieci sześcioletnich. Temat: Zwierzęta leśne

Scenariusz zajęć nr 7

Temat: Tropem bobrów.

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

Nie taka wydra straszna...

Transkrypt:

Pochwalone niech będą ptaki i słońce,... i wszystkie zwierzęta. Konstanty I. Gałczyński Temat: Poznajemy zwierzęta Wigierskiego Parku Narodowego Cele: - zapoznanie uczniów z cechami zwierząt zgromadzonych w sali ekspozycyjnej Wigierskiego Parku Narodowego, - doskonalenie umiejętności korzystania z atlasów i przewodników do oznaczania roślin i zwierząt. Etap edukacyjny: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalne. Metody: obserwacja, pogadanka, wykład, pokaz. Forma pracy: indywidualna i grupowa. Miejsce i czas realizacji zajęć: sala ekspozycyjna Wigierskiego Parku Narodowego, 2-3 godziny. Środki dydaktyczne: okazy - eksponaty, atlasy i przewodniki do oznaczania zwierząt i roślin, loteryjka, prezentacja multimedialna Walory przyrodnicze Wigierskiego Parku Narodowego, kredki, arkusze szarego papieru. Przebieg zajęć: 1. Krótki wykład na temat historii powołania Wigierskiego Parku Narodowego, prezentacja multimedialna o walorach przyrodniczych WPN. 2. Indywidualne zwiedzanie sali ekspozycyjnej (karta pracy nr 1). 3. Pogadanka o zwierzętach zgromadzonych w sali ekspozycyjnej. Przykładowe pytania dotyczące obserwowanych okazów: - Czy wolno dotykać zebrane okazy? Wyjaśnij swoją odpowiedź. - Jakie grupy okazów zwierząt zgromadzone są w sali? - Których zwierząt na sali jest najwięcej - ssaków, ptaków, ryb czy innych eksponatów? - Czy występują żywe okazy? - Czy jest brak jakiegoś okazu, o którym chciałbyś/abyś się więcej dowiedzieć, np. o jego życiu, zwyczajach? - Ile i jakie gatunki ryb zaobserwowaliście? - Ile gatunków ryb żyje w jeziorach WPN? - Jakie gatunki ptaków drapieżnych zgromadzono na sali? - Czym charakteryzują się ptaki drapieżne? - Co przedstawiają gliniane makiety? itp. 4. Rozdanie kart pracy uczniom i samodzielne uzupełnianie. Wyłożenie na stoliku atlasów i przewodników do oznaczania zwierząt i roślin pomocnych przy uzupełnianiu kart pracy. 5. Podział klasy na 4 grupy. Po wypełnieniu karty pracy nr 2, grupy sprawdzają sobie wzajemne poprawność uzupełnieniowych kart. 6. Wykonanie portretu wybranego okazu praca w grupie. 7. Podsumowanie loteryjka. Uczniowie stają w kole i każdy losuje karteczkę z opisem zwierzęcia. Po zapoznaniu się z treścią karteczki, informują prowadzącego, podając nazwę zwierzęcia. Jeżeli odpowiedź będzie nieprawidłowa, prowadzący prosi innego ucznia o pomoc, jeśli odpowie on poprawnie za pierwszym razem, otrzymuje pamiątkową pieczątkę Wigierskiego Parku Narodowego na karcie wstępu do Parku lub w zeszycie przedmiotowym. 8. Praca domowa

Kim był Alfred Lityński? Literatura: Dzięciołowski R., Bóbr, Wydawnictwo SGGW, Warszawa 1996. Engelhardt W., Przewodnik Flora i Fauna wód śródlądowych, MULTICO, Warszawa 1998. Hofmann H., Ssaki. Encyklopedia kieszonkowa, MUZA SA, Warszawa 1994. Hudec K., Przewodnik Ptaki, MULTICO, Warszawa 1996. Praca zbiorowa pod red. Brylińskiej M., Ryby słodkowodne Polski, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2000. Zahradnik J., Przewodnik Owady, MULTICO, Warszawa 2000. Wiesława Malinowska Znajdź zwierzęta na sali ekspozycyjnej, które - mają pazury - w swoim środowisku włosy czuciowe........ kły Karta pracy nr 1 palce spięte błoną pławną - są skaczą latają biegają budują tamy pływają wspinają się po drzewach......... wyłącznie roślinożerne............ najmniejsze............ mięsożerne............ największe............ - żyją samotnie........ stadnie, w grupie na lądzie i w wodzie w parach........

Karta pracy nr 2 1. Wypisz cechy przystosowawcze ryb do życia w wodzie. Podaj przynajmniej 4 cechy........... 2. Czym żywią się ryby? Zaznacz w kolumnie ryby drapieżne. Sieja... Sielawa... Lin... Szczupak... Okoń... Węgorz... Sum... Karaś... Ciernik... Płoć... 3. Wymień przystosowania bobra do życia w dwóch środowiskach:

do środowiska lądowego wodnego Jestem największym. Europy. Moja dieta składa się z... i kory większości gatunków drzewiastych. Najlepiej lubię korę... i... Chętnie zjadam..., mniej chętnie - Gryzoniem; roślin zielnych, liści, gałęzi; osiki i wierzby; jesiony,, brzozy, dęby, leszczyny, topole i czeremchę; olszę. 4. Jakie gatunki sów występują na terenie WPN?... Co to jest szlara? a) pióra ułożone charakterystycznie na grzbiecie, b) otaczający oczy sów promienisty wieniec piór krótszych i sztywniejszych od upierzenia reszty głowy, c) rzadki gatunek sowy.

Największa sowa w Polsce to... Wielkim atutem sów jest bardzo dobry... i... Które sowy mają na głowie pióra ustawione w kształcie uszu?...... 5. Wykreśl z krzyżówki wszystkie poniżej wypisane ptaki drapieżne, a pozostałe litery czytane w poziomie utworzą hasło, które zapamiętaj i zapisz w swoim zeszycie przedmiotowym. K B Ł O T N I A K S T A W O W Y K S R E Ż O D A G A O R Y B O Ł Ó W O K P Z A K N U N W B J M I Y N B I G E E U Z W I Y I A K U Ł E Ą Ł C A U Ł P R S Z Y L A B R O Z L Ę Ó Z K L E W I G T I E R Ł R S K I I K Y Ż E Z E G O P U P A O R L I K R O K D C R K U N Ę A Ł R T B Ą Z R T S A J W Ó Ł O Z S Y M K N O D O W E G O Ó T R Z M I E L O J A D Z C A H C U P puchacz, sowa błotna, kobczyk, orlik, pustułka, rybołów, trzmielojad, kania, myszołów, krogulec, bielik, kobuz, błotniak stawowy, jastrząb, gadożer, sokół, pójdźka, orzełek, sęp Hasło: Szanujmy niezwykłą przyrodę Wigierskiego Parku Narodowego Loteryjka Jakie zwierzę przedstawia się następująco: 1. Jestem drapieżnikiem. Spotkać możesz mnie w lesie, w zabudowaniach gospodarskich, drewnianych domach, zadrzewionych polach, zakrzaczonych brzegach jezior i rzek. Z pasją tępię myszy, norniki i szczury. Nie gardzę ptakami, jajami, żabami, jaszczurkami i ślimakami. Czasem jem niewielkie ilości owoców. Zakradam się czasem do kurników. Moją bronią jest cuchnąca wydzielina, której używam w niebezpieczeństwie i do oznaczenia rewiru.... 2. Jestem wyłącznie roślinożercą. Mam brązowe futro, które w wodzie nie namaka. Moje palce kończyn przednich mają pazury, a tylne spięte są błoną pławną. Żyję w wodzie i na lądzie. Mam ogon pokryty zrogowaciałym naskórkiem, przypominającą łuskę rybią. Mam duże siekacze koloru pomarańczowego.... 3. Przebywam na lądzie i w wodzie. Moje futro jest brązowe. Przy pysku mam długie wąsy. Mam krótkie nogi. Palce tylnych kończyn spięte są błoną pławną. Ogon wydłużony i lekko spłaszczony. Żywię się głównie rybami, ale chętnie zjadam raki, mięczaki, owady wodne, żaby, ptaki i ich jaja....

4. Mam upierzenie popielatoszare, a głowę i szyję białą. Nogi moje są długie i żółte, mam długi, mocny dziób. Gniazdo buduję na drzewie. Lubię żyć w kolonii. Spotkać mnie możesz nad wodą, gdzie łowię ryby. Lubię również drobne ssaki, gady, płazy, nie gardzę skrzekiem i owadami.... 5. Jestem największym ptakiem drapieżnym. Gniazdo buduję w koronie starych drzew. Poluję nad zbiornikami wodnymi. Łowię ryby, lubię też ptaki i ssaki, nie gardzę padliną zwłaszcza zimą.... 6. Najłatwiej mnie rozpoznać po puszystym ogonie i pędzelkach na uszach. Futro moje jest rude o różnych odcieniach. Kończyny tylne dłuższe od przednich. Jestem bardzo zręczna i aktywna w dzień. Skaczę i wspinam się po drzewach. Uwielbiam robić zapasy.... 7. Mam futro latem brązowe lub szarobrązowe, a zimą całkowicie białe. Uszy moje nazywane są słuchami. Stopy są owłosione. Przednie kończyny krótsze od tylnych. Poruszam się, skacząc. Spotkać mnie możesz w lesie, nie lubię otwartych przestrzeni. Jestem roślinożercą.... 8. Futro mam ciemnobrązowe. Uszy są okrągłe i krótkie. Broda jest biała. Żyję nad wodami płynącymi. Jestem mięsożerna. Przybyłam aż z Kanady.... 9. Ciało moje pokryte jest futrem kasztanowo-brązowym. Mam dość duże uszy i długi puszysty ogon. Cechą charakterystyczną jest żółtopomarańczowa plama na piersi. Moja kuzynka kamionka, ma również taką plamę tylko koloru białego i rozchodzącą się na kończyny przednie. Moim przysmakiem są wiewiórki, ale chętnie poluję na myszy, ptaki, owady, a na deser jadam owoce leśne. Jestem samotnikiem. W swoim żywiole jestem o zmierzchu. Poruszam się sprytnie po drzewach i żadnej wiewiórce nie popuszczę. Nazywają mnie tumakiem.... 10. Budowę mam podobną do tumaka. Cechą odróżniającą jest biała lamówka na końcach uszu i biała plama na podgardlu. Lubię bliskość osiedli ludzkich. Żyję na obrzeżach lasów, w parkach, stodołach, kamieniołomach i ruinach. Jestem aktywna nocą. Poluję na myszy, szczury, króliki, kury, ale jadam również owoce....

11. Podobny jestem do psa. Mam futro o różnych odcieniach koloru rudego. Jestem samotnikiem. Poluję o zmierzchu i nocą na małe ssaki, ptaki, owady. Żywię się też padliną i jagodami. Jestem bardzo zręczny, stąd mówią, że jestem chytry. Swój rewir łowiecki zaznaczam substancją zapachową gruczołów odbytowych i leżących między opuszkami palców, a także moczem.... 12. Mam grube futro, koloru szaroczarnego. Na pysku czarna maska i z boku duże futrzane bokobrody. Podobny jestem do szopa. Pochodzę z północnowschodniej Azji. Spotkać mnie możesz w lesie liściastym i mieszanym w pobliżu wód. Dobrze pływam. Mieszkam w norach. Jestem samotnikiem. W dzień przeważnie śpię, nocą jestem aktywny. Jestem wszystkożerny.... 13. W języku łowieckim należę do czarnej zwierzyny. Żyję w grupach zwanych watahami, złożonych z samic (loch) i młodych (warchlaków). Samce czyli odyńce żyją samotnie. Lubię kąpać się w błocie. Jem wszystko, co spotkam w lesie. Są to ziemiopłody, żołędzie, zioła, robaki, jaja ptaków, gryzonie, nawet padlina.... 14. Moje futro na grzbiecie jest brązowe, a brzuch biały, zygzakowato połączony z ubarwieniem brązowym. Mam wydłużone, smukłe ciało. Należę do najmniejszych drapieżników Europy. Jestem samotnikiem. Aktywna jestem całą dobę. Wyspecjalizowałam się w łowieniu myszy, które są głównym moim pożywieniem. Zasiedlam gniazdo po moich ofiarach lub sama buduję, wyścielając sianem i mchem.... 15. Mój grzbiet jest srebrzystoszary, a brzuch i nogi czarne. Mam czarnobiałe pasy na ryjku i głowie. Palce przednich nóg są zakończone pazurami. Żyję w zaroślach, lasach liściastych i mieszanych. Jestem wszystkożerny, jem małe ssaki, żaby, owoce, bulwy roślin, a nawet padlinę. Kopię nory, w których mieszkam i chodzę najczęściej tymi samymi ścieżkami. Zimę przesypiam.... 16. Moje upierzenie jest czarno-białe. Mam długi czerwony dziób i czerwone nogi. Co roku odbywam długie wędrówki. Zimuję najczęściej w Afryce. Buduję gniazdo z patyków, zwykle na dachach domów i słupach. Pokarmem moim są owady, gryzonie, dżdżownice i płazy.... 17. Mam czarne upierzenie, spód ciała jest biały. Moje nogi i dziób są długie i czerwone. Buduję gniazdo na starych drzewach z grubych gałęzi, niedaleko od zbiornika wodnego. Zimę spędzam w Afryce, dlatego we wrześniu opuszczam Polskę, a w kwietniu przylatuję. Żywię się głównie owadami wodnymi, rybami, płazami.

... 18. Ciało moje pokryte jest białymi piórami, dziób jest żółtopomarańczowy, a nogi czarne, których palce spięte są błoną pławną. Mam długą szyję, wygiętą esowato. Spotkać mnie możesz nad wodami stojącymi i płynącymi, a zwłaszcza lubię przebywać w pobliżu ludzi, którzy mnie dokarmiają. Rzadko wydaję głos, zgodnie z nadaną mi nazwą, częściej syczę. Moim pokarmem są rośliny wodne, a kiedy wychodzę na brzeg lądowe.... 19. Jestem najliczniejszą i największą kaczką pływającą. W szacie godowej mam głowę pokrytą zielonymi piórami i białą obrożę na szyi. Szyja i pierś jest koloru brązowego, boki ciała i brzuch jest szary, czarne pióra na ogonie. Moja partnerka ma pióra brunatne z delikatnymi ciemnymi kropkami, kreskami. Palce nóg spięte są błoną pławną. Gniazdo buduje moja partnerka na ziemi w pobliżu wody i sama wychowuje pisklęta. Naszym pokarmem są nasiona, rośliny wodne i lądowe, owady, drobne skorupiaki. Chętnie korzystamy z dokarmiania nas chlebem.... 20. Jestem ptakiem wielkości gęsi. Żyję w koloniach nad zbiornikami bogatymi w ryby. Mam czarne upierzenie, a z tyłu głowy niewielki czub z piór. Rozpoznasz mnie po długiej szyi, dużych płetwach między palcami nóg, haczykowatym dziobie i solidnym ogonie. Lubię nurkować w poszukiwaniu pokarmu, którym są głównie ryby. Moje pióra nie są wodoodporne w przeciwieństwie do innych ptaków wodnych, tzn. namakają podczas pływania i nurkowania, dlatego muszę je suszyć po wyjściu z wody. Gniazda buduję na drzewach. Prześladują mnie rybacy na stawach rybnych, bo zjadam im za dużo ryb.... Odpowiedzi: 1(tchórz); 2(bóbr); 3(wydra); 4(czapla); 5(bielik); 6(wiewiórka); 7(zając bielak); 8(norka amerykańska lub kanadyjska); 9(kuna leśna); 10(kuna domowa); 11(lis); 12(jenot); 13(dzik); 14(łasica - łaska); 15(borsuk - jaźwiec); 16(bocian biały); 17(bocian czarny); 18(łabędź niemy); 19(kaczka krzyżówka); 20(kormoran)