MAPS Metoda Aktywnego Planowania Strategii



Podobne dokumenty
POWIATOWA STRATEGIA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW SPOŁECZNYCH

GMINA MIASTO CHEŁMŻA

Strategia rozwoju miasta i gminy Radzyń Chełmiński

Etap Kiedy? Kto? Po złożeniu wniosku w generatorze. Po pozytywnej ocenie formalno-administracyjnej

MOŻLIWE STRATEGIE MEDIACYJNE

PROJEKT POWIATOWA STRATEGIA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW SPOŁECZNYCH

KRYTERIA MERYTORYCZNE

PROCEDURA EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2 IM.BOLESŁAWA PRUSA W MYSŁOWICACH

OPIS DOBREJ PRAKTYKI

Cele Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki CELE SZCZEGÓŁOWE

SCENARIUSZ WYWIADU GRUPOWEGO (I)

Regionalne Centrum Przedsiębiorczości Sp. z o.o.

Toruń, czerwiec 2008r.

Strategia Rozwoju Miasta Jastrzębie-Zdrój do roku 2020

Kryteria Wyboru Zespołu Zarządzającego Podkarpackiego Centrum Innowacji główne założenia. Piotr Czajka Przewodniczący Rady Nadzorczej PCI

PLAN WŁĄCZENIA SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ

Strategia Rozwoju Edukacji Miasta Bydgoszczy na lata

Cele Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Celem głównym Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki jest: Wzrost poziomu zatrudnienia i spójności społecznej

WIZJA I MISJA ROZWOJU MIASTA RZESZOWA DO 2025 R.

PODSTAWY FUNKCJONOWANIA PRZEDSIĘBIORSTW

Realizacja zadań publicznych odbywa się w sposób przewidywalny i planowany, mieszkańcy mają możliwość uczestniczenia w formułowaniu planów.

ABC WSPÓŁPRACY INKUBATORA Z INNOWATORAMI JAK POZYSKAĆ GRANT NA INNOWACJĘ SPOŁECZNĄ

Karta oceny merytorycznej

BUDOWANIE PARTNERSTWA PONADNARODOWEGO. Wrocław, 13 maja 2010r.

STRATEGIA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW SPOŁECZNYCH KRAKOWA NA LATA

ZARZĄDZANIE ZMIANĄ GOSPODARCZĄ. Autor: Agnieszka Wojciechowska

ZARZĄDZANIE STRATEGICZNE OPRACOWANIE

STRATEGIA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW SPOŁECZNYCH KRAKOWA NA LATA

Cele Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki CELE SZCZEGÓŁOWE

Zasady i tryb wyznaczania celów i zadań, określenie misji w Urzędzie Miejskim w Piastowie i jednostkach podległych oraz monitorowanie ich realizacji

Procedura zarządzania ryzykiem w Sądzie Okręgowym w Białymstoku

Przedmiotowy System Oceniania z informatyki w klasach 4-6 szkoły podstawowej

Roczny Plan Wspomagania Niepublicznego Przedszkola Elfik w Wałczu

Ewaluacja ex-anteprojektu Umowy Partnerstwa

WIELOLETNI PLAN INWESTYCYJNY DLA MIASTA KOŚCIANA. Prezentacja - wybrane zagadnienia

Zarządzanie zasobami ludzkimi

OŚ PRIORYTETOWA I RPO WO INNOWACJE W GOSPODARCE - KRYTERIA SZCZEGÓŁOWE -

Promocja Zatrudnienia i Rozwój Zasobów Ludzkich w województwie warmińsko - mazurskim Phare 2001 Spójność Społeczno-Gospodarcza PL

PRZEBIEG PROCESU. Ryzyka projektu. Postępowa nie z ryzykiem. Omówienie kontekstu B-K Słabe i mocne strony B-K Szanse i zagrożenia

Działania na rzecz aktywnego starzenia się w zdrowiu podejmowane w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej

Krótki przewodnik tworzenia projektów

XII. Monitoring i ewaluacja

Regionalne Centrum Przedsiębiorczości Sp. z o.o Solec Kujawski ul. Unii Europejskiej 4

Ryzyko w świetle nowych norm ISO 9001:2015 i 14001:2015


Priorytet 5: Rozwój obszarów wiejskich. Analiza SWOT

Lublin, dnia 23 stycznia 2015 r. Poz. 274 UCHWAŁA NR II/11/2014 RADY GMINY TELATYN. z dnia 11 grudnia 2014 r.

Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia

SEKTOROWY PROGRAM BADAŃ NAUKOWYCH I PRAC ROZWOJOWYCH INNOMOTO

Wspomaganie szkół w zakresie rozwoju kompetencji matematyczno-przyrodniczych uczniów na II etapie edukacyjnym materiały dla uczestników i trenerów

INSTRUKCJA ZARZĄDZANIA PROJEKTAMI STRATEGICZNYMI

Zarządzanie WYKŁAD II. Plan wykładu. Elementy procesu zarządzania. Elementy procesu zarządzania zasobami ludzkimi

Roczny Plan Wspomagania Publicznego Przedszkola nr 9 Bajka w Wałczu

Jak złożyć wniosek? (GWA) Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata

POVERTY AND SOCIAL IMPACT TACKLING DIFFICULT ISSUES IN POLICY REFORM

ROZDZIAŁ 1. WPROWADZENIE

OŚ PRIORYTETOWA I RPO WO INNOWACJE W GOSPODARCE - KRYTERIA SZCZEGÓŁOWE -

ZARZĄDZANIE INNOWACJĄ

SCHEMAT PLANU ROZWOJU ORGANIZACJI

Program Europa Środkowa

PROTOKÓŁ ZE SPOTKANIA GRUPY ROBOCZEJ DS. 3 UST. 3 USTAWY O DZIAŁALNOŚCI POŻYTKU PUBLICZNEGO I WOLONTARIACIE NA 2016 ROK

11 Monitoring i ewaluacja

Szczegółowy program szkoleń:

Załącznik nr 1 do SIWZ ZZP-244/16

Usługi publiczne w powiecie płockim zmiany dla teraźniejszości i przyszłości. Okres realizacji od r. do r

Załącznik nr 1 do Uchwały nr 03/2016 Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia LGD Leśna Kraina Górnego Śląska

BURMISTRZA MIASTA CHEŁMŻY z dnia 7 lutego 2014 r.

W poprzedniej prezentacji: Przewodnik po biznesplanie

Warszawa, 27 listopada 2012 r. Narodowy Program Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej (NPRGN) dr inŝ. Alicja Wołukanis

Komentarz. Sesja letnia zawód: Technik usług pocztowych i finansowych 421[02] 1. Treść zadania egzaminacyjnego wraz z załącznikami.

Unia Europejska Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjne

Jak poprawnie wypełnić wniosek aplikacyjny

Postępowanie dotyczy realizacji zadania 2 w ramach projektu Partnerstwo na rzecz kształcenia zawodowego, Etap 1: Forum partnerów społecznych.

LISTA SPRAWDZAJĄCA. Karta oceny merytorycznej (jakości) projektu.

WYZWANIA POLITYKI SUROWCOWEJ W KONTEKŚCIE OCHRONY ZLÓŻ KOPALIN

URBACT II EUniverCities. Partnerstwo miasto - uniwersytet na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarki i społeczności miasta

Wstęp 1. Misja i cele Zespołu Szkół Integracyjnych w Siemianowicach Śląskich 2

Nr oferty: Nazwa oferenta: Rodzaj zadania: Tytuł zadania: Ocena: Uzasadnienie do przyznanej punktacji. Liczba przyznanych punktów

Priorytet 5: Rozwój obszarów wiejskich. Analiza SWOT

WYKAZ PROPONOWANYCH ZMIAN r.

Lokalne kryteria wyboru grantobiorców

Załącznik nr 1 do SIWZ ZZP-197/16 SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA

Proces selekcji i kryteria oceny jakościowej wniosków Projekty Partnerskie 2013

Regulamin Komisji Stypendialnej projektu Grant Plus

POLITYKA KADROWA OŚRODKA DOSKONALENIA NAUCZYCIELI W ZIELONEJ GÓRZE

Regulamin przeprowadzania przewodów doktorskich w IPPT PAN przyjęty Uchwałą Rady Naukowej IPPT PAN w dniu 24 maja 2013 r.

Warszawa. Przygotowanie i zarządzanie projektem edukacyjnym

Minimalne wymogi wdrożenia systemu kontroli zarządczej w jednostkach organizacyjnych miasta Lublin

Unia Europejska Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjne

Komunikacja i praca zespołowa w projekcie

PLAN EWALUACJI PROJEKTU Czym bogata Samych Swoich chata

POLITECHNIKA POZNAŃSKA. Jak przygotować dobry projekt w ramach funduszy strukturalnych?

Przygotowanie projektu w ramach Programu Interreg V-A Polska-Słowacja Wrzesień 2017 r.

Warsztaty praktyk unijnych

Roczny Plan Wspomagania Gimnazjum nr 3 przy Zespole Szkół Miejskich nr 2 w Wałczu

POLITYKA JAKOŚCI. Polityka jakości to formalna i ogólna deklaracja firmy, jak zamierza traktować sprawy zarządzania jakością.

ANIMACJA SPOŁECZNA ŚRODOWISKA LOKALNEGO

2016/2017. Zarządzanie projektami. Kiełbus Anna. Szablon projektu semestralnego

OBWIESZCZENIE NR 10 REKTORA UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO. z dnia 10 grudnia 2009 r.

Transkrypt:

PROJEKT KSZTAŁCENIA ANIMATORÓW PARTNERSTW LOKANYCH Inga Kawałek, Agnieszka Rosińska, Ryszard Kamiński, Ryszard Zarudzki Tuchomie, 2004 MAPS Metoda Aktywnego Planowania Strategii (Na podstawie materiałów Mirosława Gębskiego wykorzystywanych w projekcie Phare 2001 Rozwój zasobów Ludzkich) Jedną z metod służącą do opracowywania programu rozwoju, stosowaną przez kraje Unii Europejskiej (EU) jest Metoda Aktywnego Planowania Strategii (MAPS). W języku niemieckim określana jako Ziel Orientiere Projekt Plannung (ZOPP), natomiast w języku angielskim Goal Oriented Project Planning(GOPP). Istotą MAPS jest założenie, że informacja i wiedza potrzebna do opracowania programu rozwoju istnieje, ale poszczególne jej elementy są nieskoordynowane oraz nieuporządkowane, a ponadto rozproszone w różnych instytucjach, organizacjach i umysłach lokalnych ekspertów. We wszystkich etapach tej metody przestrzega się podstawowych jej zasad, jakimi są: sposób podejmowania decyzji i konsensus. Merytoryczną rolę w wypracowaniu programu rozwoju dla danej instytucji, przedsiębiorstwa lub regionu odgrywają liderzy, którzy są włączeni do zespołu planującego na podstawie ich: reprezentatywności posiadanego doświadczenia wiedzy. Skład osobowy zespołu liderów/ ekspertów rekrutujących się spośród osób kluczowych dla obszaru dla którego budowany jest program rozwoju wcale nie musi pokrywać się z podziałami formalnymi, uwzględnienie których jednak jest niezbędne. Wizualizacja działań (dyskusji, która odbywa się w formie pisemnej) nadaje całemu procesowi planowania charakter materialny i obrazujący: wkład członków grupy planującej (wyniki pracy grupy są rejestrowane na bieżąco) aktualny stan dyskusji udokumentowanie wyników.

Warsztaty odbywają się na zasadzie burzy mózgów w grupie od 25 do 30 osób - przedstawicieli wiodących grup danego środowiska. Całością dyskusji kieruje moderator, który jest osobą z zewnątrz. Rola moderatora polega głównie na: - kierowaniu dyskusją - porządkowaniu i strukturyzacją wypowiedzi - utrwalaniu wyników dyskusji. Dochodzenie do wyników przez zespół planistyczny odbywa się na drodze konsensusu tj. powszechnej zgody. Stąd też w wypadku nieuniknionych rozbieżności, uwzględnienie których stanowi silną stronę metody MAPS, musi być zawarty konsensus na taki a nie inny zapis przez wszystkich członków zespołu planującego. Oznacza to, że osiąganie porozumienia metodą głosowania jest niewłaściwe dla tej metody. Przyjęcie zasady konsensusu jest istotne z kilku powodów: - reprezentanci grup społecznych pracujących nad rozwiązaniem określonego zbioru problemów nie mają charakteru elekcyjnego ani proporcjonalnego - podejmowanie decyzji na zasadzie konsensusu nie dzieli grupę na wygranych i przegranych (jak w przypadku głosowania), tym samym zmniejsza się ryzyko zablokowania realizacji decyzji przez osoby lub grupy przegrane - jawność decyzji wszystkie prace i spotkania są jawne, grupę planowania strategicznego traktuje się jako reprezentację szerokiej społeczności. Po zakończeniu każdego etapu planowania strategicznego członkowie grupy winni skonsultować w swoim środowisku wypracowany materiał. Główne założenia Metody Aktywnego Planowania Strategii Metoda MAPS przewiduje następujące etapy: analiza problemów analiza celów przegląd planowania strategii (mierniki) harmonogram działań. Warsztaty planowania strategicznego poprzedzone są analizą SWOT tj. oceną mocnych i słabych stron oraz szans i zagrożeń.

Analiza problemów Analiza problemów polega na: określeniu problemów występujących na danym terenie lub instytucji, istniejących tu i teraz, spełniających następujące kryteria: negatywności, istotności i prawdziwości ustaleniu problemu kluczowego uporządkowaniu zapisanych problemów, ustalając strukturę powiązań przyczynowo-skutkowych w postaci, tzw. drzewa problemów. Struktura drzewa problemów : SKUTEK A SKUTEK B PROBLEM KUCZOWY PRZYCZYNA X PRZYCZYNA Y PRZYCZYNA Z

Analiza celów Składa się z przeformułowania problemów na cele, łączenie ich w związek celów i środków do ich realizacji, a następnie wyboru celu strategicznego. Porządkowanie to służy do zobrazowania interakcji pomiędzy poszczególnymi celami, nadając im strukturę w postaci drzewa celów. Na tym etapie następuje również uzupełnienie o inne cele. Przy określaniu celów należy kierować się tym, aby były one mierzalne i realnie osiągalne. Struktura drzewa celów : EFE KT K EFEKT L CEL STRATEGICZNY CEL A CEL B CEL C Przegląd planowania strategii (mierniki) Przegląd planowania strategii polega na: opracowaniu streszczenia strategii określeniu wskaźników (mierników) realizacji celów ustaleniu źródła danych pozwalających na sprawdzenie wskaźników analizie ryzyka związanego z założeniami przyjętymi w strategii. Podstawowym zadaniem mierników jest wskazywanie na stopień realizacji określonych celów. Tak więc każdy miernik powinien być obiektywnie sprawdzalny.

Przegląd planowania strategii (mierniki) CELE MIERNIK/ WSKAŹNIK INFORMACJA MIERNIKU/ WSKAŹNIKU O ZAŁOŻENIA/ ZAGROZENIA Cel strategiczny Cele cząstkowe Harmonogram działań Harmonogram działań polega na zamieszczeniu programu rozwoju w formie tabeli, która zawiera cele cząstkowe (operacyjne) oraz zadania, dzięki którym osiągnięte zostaną wyznaczone cele. Harmonogram działań stanowi szczegółowy wykaz kolejnych zadań służących do realizacji zdefiniowanych celów i zawiera: zwięzły opis danego zadania horyzont czasowy trwania danego zadania określenie wysokości niezbędnego budżetu określenie źródeł pochodzenia budżetu określenie jednostki odpowiedzialnej za realizację zadania. Harmonogram działań CELE/ DZIAŁANIA OD KIEDY DO KIEDY WYSOKOŚĆ BUDŻETU ŹRÓDŁO POCHODZENIA BUDŻETU JEDNOSTKA ODPOWIEDZIALNA Plik pobrany ze strony: http://www.agro-info.org.pl/search/?lang_id=1&word=maps&x=-1018&y=-158