1G i 10G Ethernet warstwa fizyczna. Sergiusz Patela 2005 Okablowanie sieci Ethernet 1G i 10G 1

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "1G i 10G Ethernet warstwa fizyczna. Sergiusz Patela 2005 Okablowanie sieci Ethernet 1G i 10G 1"

Transkrypt

1 1G i 10G Ethernet warstwa fizyczna Sergiusz Patela 2005 Okablowanie sieci Ethernet 1G i 10G 1

2 Rozwój technologii sieciowych a systemy okablowania Technologie kablowania lokalnych sieci komputerowych ulegają ewolucji w tempie szybszym niż dość stabilne telekomunikacyjne systemy okablowania Standardy kablowania sieci (TIA/EIA-568, ISO/IEC 11801) lokalnych zmierzają do zagwarantowania dłuższego czasu użytkowania systemów kablowych (ponad 10 lat) Sergiusz Patela 2005 Okablowanie sieci Ethernet 1G i 10G 2

3 Technologie sieciowe rozwijają się z prędkością światła Standard 1 Gigabit Ethernetu został ratyfikowany w 1998 roku, po pracach trwających 2,5 roku. Grupa tworząca 10 G Ethernet (802.3ae Task Force) została sformowana w marcu 2000, standard został ratyfikowany w czerwcu Sergiusz Patela 2005 Okablowanie sieci Ethernet 1G i 10G 3

4 Ograniczenia 1G i 10G Ethernetu w stosunku do TIA/EIA-568 Twórcy nowych standardów dostosowują strukturę sieci do istniejących standardów okablowania. Celem jest budowa sieci plug-and-play Czasem mogą wystąpić rozbieżności: Stosowanie laserów 850 nm dla światłowodów wielomodowych w 1000BASE-SX wymaga ograniczenia zasięgu (220 zamiast 300 m). Zastosowanie lasera 1300 nm w sicieci 1000BASE-LX wymaga zastosowania patchcordów stabilitujących (mode conditioning patch cord) Wniosek: sieci 1G i 10G Ethernet (i inne zaawansowanie rozwiązania sieciowe) nie będą sieciami plug-and-play dla okablowania TIA-568. Sergiusz Patela 2005 Okablowanie sieci Ethernet 1G i 10G 4

5 Porównanie wymagań TIA-568 i 802.3z TIA-568-A Fiber Cabling Distances Optical Fiber Interbuilding Intrabuilding TSB-72 TSB /125 µm 2000 m maximum 500 m maximum 300 m maximum Single mode 3000 m maximum 3000 m maximum Gigabit Ethernet Gigabit Ethernet Distances Wavelength (nm) Fiber Type Modal BW (MHz*km) Minimum Range (m) 1000BASE-SX /125 µm BASE-LX /125 µm Sergiusz Patela 2005 Okablowanie sieci Ethernet 1G i 10G 5

6 Adaptacja istniejących elementów dla sieci 1G Ethernet Specyfikacja światłowodu TIA 62.5/125 została zaadaptowana z FDDI, który dla sieci szkieletowej gwarantował zasięg 2000 m. Pasmo światłowodu TIA 62.5/125 określa się dla oświetlenia nadmiarowego (OFL) za pomodą diody LED o o o W trakcie prac nad 1 Gigabit Ethernetem okazało sie, że pasmo łącza otrzymane przy oświetlaniu laserem LD może być mniejsze od pasma otrzymanego przy oświetlaniu diodą LED. Ze względu na ograniczenia szybkości modulacji LED, Gigabit Ethernet wykorzystuje LD jako źródła światła. Granicznym przypadkiem zastosowania diody LED jest sieć ATM 622 Mb/s Sergiusz Patela 2005 Okablowanie sieci Ethernet 1G i 10G 6

7 Porównanie oświetlania LD i LED Wąska wiązka lasera jest silniej zaburzana przez niedoskonałości profilu światłowodu MM niż wiązka LED W standardzie 1000BASE- LX (1300nm) stosuje się mode conditioning patch cords aby ominąć najbardziej zdefektowany centralny obszar światłowodu. From: 10 Gigabit Ethernet Cabling Considerations Christopher T. Di Minico, Cable Design Technologies (CDT) Corporation, Sergiusz Patela 2005 Okablowanie sieci Ethernet 1G i 10G 7

8 Wprowadzanie nowych światłowodów do standardu TIA 568-A zakładał stosowanie światłowodu 62.5/125 Pojawienie sie 1G Ethernetu i zwiększone zapotrzebowanie na pasmo sprawiły, że do 568-B wprowadzono światłowód 50/125 Prace nad 10G Ethernetem sprawiły, że pojawił się dodatek do standardu (Addendum) opisujący łącze 10G, 300m, LD 850nm na światłowodzie 50/125 Sergiusz Patela 2005 Okablowanie sieci Ethernet 1G i 10G 8

9 Specyfikacja światłowodów wg ANSI/TIA/EIA-568-B.3 Optical fiber cable type Wavelength (nm) Maximum attenuation (db/km) 50/125 µm Min. information transmission Capacity (Mhz*km) /125 µm Sergiusz Patela 2005 Okablowanie sieci Ethernet 1G i 10G 9

10 Pomiary światłowodów wielomodowych Pomiary światłowodów wielomodowych dają różne wyniki w zależności od źródła światła i sposobu oświetlania światłowodu. Standardowe metody pomiaru (TIA 568A i 568B.3) nie wystarczają do pomiaru linii światłowodowych dla sieci 1G i 10G. Trwają prace nad opracowaniem odpowiednich metod pomiarowych. Sergiusz Patela 2005 Okablowanie sieci Ethernet 1G i 10G 10

11 10G Ethernet specyfikacje warstwy fizycznej 10G Ethernet posiada dwie specyfikacje warstwy fizycznej WAN PHY i LAN PHY LAN PHY ogólnodostępna sieć światłowodowa; kompatybilna ze wcześniejszymi wersjami standardu WAN PHY sieć kompatybilna z OC-192c/SDH VC-4-64c Podstawowa różnica: sieć LAN PHY jest siecią asynchroniczną, WYN PHY jest siecią synchroniczną (jak SDH). Typ okablowania i zasięgi dla obu typów sieci są takie same. Sergiusz Patela 2005 Okablowanie sieci Ethernet 1G i 10G 11

12 10G Ethernet PMD (Physical Medium Dependent) sublayer specs. Przewiduje się stosowanie światłowodów jedno i wielomodowych Planowana jest transmisja szeregowa (serial) i wielokanałowa (WDM) Kodowanie danych LAN PHY 64B/66B, WAN PHY - 64B/66B kapsułkowane w module transportowym OC- 192c/SDH VC-4-64c. Sergiusz Patela 2005 Okablowanie sieci Ethernet 1G i 10G 12

13 Serial PMD Istnieją następujące wersje: 10GBASE-SR/SW, 10BBASE-LR/LW 10GBASE-ER/EW Oznaczenia: S, L, E długość fali (short, long, extra-long) R LAN PHY, W WAN PHY Sergiusz Patela 2005 Okablowanie sieci Ethernet 1G i 10G 13

14 Serial PMD - 10GBASE-SR/SW (S = Short wavelength Serial Laser), an 850 nm VCSEL transceiver, using two multimode fibers. Fiber Type Modal nm (minimum OFL) (MHz*km) 62.5/125 µm MMF /125 µm MMF Minimum Range (m) 50/125 µm MMF /125 µm MMF /125 µm MMF 2000* µm SMF n/a not supported Sergiusz Patela 2005 Okablowanie sieci Ethernet 1G i 10G 14

15 Serial PMD - 10GBASE-LR/LW - (L= Long Wavelength Serial Laser), a 1310nm wavelength serial transceiver, using two single mode fibers Fiber Type Nominal wavelength (nm) Minimum Range (m) 10 µm SMF ,000 Sergiusz Patela 2005 Okablowanie sieci Ethernet 1G i 10G 15

16 Serial PMD - 10GBASE-ER/EW (E = Extra Long Wavelength Serial Laser), a 1550nm wavelength serial transceiver which uses two single mode fibers. Fiber Type Nominal wavelength (nm) Minimum Range (m) 10 µm SMF ,000 Sergiusz Patela 2005 Okablowanie sieci Ethernet 1G i 10G 16

17 WDM PMD Oznaczenie: 10GBASE-LX4/LW4 Gdzie: L długość fali (long wavelength) X, W kodowanie (X 8B/10B, W 64B/66B) 4 liczba długości fali systemu WDM Sergiusz Patela 2005 Okablowanie sieci Ethernet 1G i 10G 17

18 WDM PMD 10GBASE-LX4/LW4 Zasięg działania Fiber Type 62.5/125 µm MMF 50/125 µm MMF 50/125 µm MMF Modal nm (minimum OFL) (Mhz*km) Minimum Range (m) µm SMF N/a 2-10,000 Sergiusz Patela 2005 Okablowanie sieci Ethernet 1G i 10G 18

Sieci światłowodowe. Wprowadzenie

Sieci światłowodowe. Wprowadzenie Sieci światłowodowe Wprowadzenie Prezentacja zawiera kopie folii omawianych na wykładzie. Niniejsze opracowanie chronione jest prawem autorskim. Wykorzystanie niekomercyjne dozwolone pod warunkiem podania

Bardziej szczegółowo

Projektowanie okablowania sieci światłowodowej

Projektowanie okablowania sieci światłowodowej Projektowanie okablowania sieci światłowodowej Standardy TIA/EIA-568 Structured Cabling Standard Standard is now composed of the following three discrete Standards: TIA/EIA-568B.1,Commercial Building Telecommunications

Bardziej szczegółowo

Standardy 802.3 - odmiany

Standardy 802.3 - odmiany http://www.techfest.com/networking/lan/ethernet3.htm Standardy 802.3 - odmiany Standard Standard Data Top- Rate ology Publikacja DIX-1980, 10Base5 802.3-1983 10Mb/s Liniowa Half-Duplex Full-Duplex 10Base2

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie do sieci światłowodowych

Wprowadzenie do sieci światłowodowych Wprowadzenie do sieci światłowodowych Prezentacja zawiera kopie folii omawianych na wykładzie. Niniejsze opracowanie chronione jest prawem autorskim. Wykorzystanie niekomercyjne dozwolone pod warunkiem

Bardziej szczegółowo

10 Gb w okablowaniu strukturalnym?

10 Gb w okablowaniu strukturalnym? 10 Gb w okablowaniu strukturalnym? Czy w systemach okablowania strukturalnego uzyskuje się przepustowości rzędu 10Gb? Czy obecnie istniej zapotrzebowanie na tak dużą przepustowość? Jakie kable umożliwiające

Bardziej szczegółowo

Typowe parametry włókna MMF-SI

Typowe parametry włókna MMF-SI Techniki światłowodowe Standardy telekomunikacyjnych włókien światłowodowych Zbigniew Zakrzewski ver.1.0 N W 1 Typowe parametry włókna MMF-SI Parametr Wartość Średnica rdzenia 50 400 µm Średnica płaszcza

Bardziej szczegółowo

Światłowody. Telekomunikacja światłowodowa

Światłowody. Telekomunikacja światłowodowa Światłowody Telekomunikacja światłowodowa Cechy transmisji światłowodowej Tłumiennośd światłowodu (około 0,20dB/km) Przepustowośd nawet 6,875 Tb/s (2000 r.) Standardy - 10/20/40 Gb/s Odpornośd na działanie

Bardziej szczegółowo

Ethernet optyczny - przykład światłowodowej sieci LAN 10BaseF i 100BaseFX

Ethernet optyczny - przykład światłowodowej sieci LAN 10BaseF i 100BaseFX Ethernet optyczny - przykład światłowodowej sieci LAN 10BaseF i 100BaseFX Prezentacja zawiera kopie folii omawianych na wykładzie. Niniejsze opracowanie chronione jest prawem autorskim. Wykorzystanie niekomercyjne

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie do światłowodowych systemów WDM

Wprowadzenie do światłowodowych systemów WDM Wprowadzenie do światłowodowych systemów WDM WDM Wavelength Division Multiplexing CWDM Coarse Wavelength Division Multiplexing DWDM Dense Wavelength Division Multiplexing Współczesny światłowodowy system

Bardziej szczegółowo

SPECYFIKACJA ZASIĘGU POŁĄCZEŃ OPTYCZNYCH

SPECYFIKACJA ZASIĘGU POŁĄCZEŃ OPTYCZNYCH Lublin 06.07.2007 r. SPECYFIKACJA ZASIĘGU POŁĄCZEŃ OPTYCZNYCH URZĄDZEŃ BITSTREAM Copyright 2007 BITSTREAM 06.07.2007 1/8 SPIS TREŚCI 1. Wstęp... 2. Moc nadajnika optycznego... 3. Długość fali optycznej...

Bardziej szczegółowo

Łącza WAN. Piotr Steć. 28 listopada 2002 roku. P.Stec@issi.uz.zgora.pl. Rodzaje Łącz Linie Telefoniczne DSL Modemy kablowe Łącza Satelitarne

Łącza WAN. Piotr Steć. 28 listopada 2002 roku. P.Stec@issi.uz.zgora.pl. Rodzaje Łącz Linie Telefoniczne DSL Modemy kablowe Łącza Satelitarne Łącza WAN Piotr Steć P.Stec@issi.uz.zgora.pl 28 listopada 2002 roku Strona 1 z 18 1. Nośniki transmisyjne pozwalające łączyć sieci lokalne na większe odległości: Linie telefoniczne Sieci światłowodowe

Bardziej szczegółowo

Ethernet. Ethernet odnosi się nie do jednej, lecz do wielu technologii sieci lokalnych LAN, z których wyróżnić należy cztery podstawowe kategorie:

Ethernet. Ethernet odnosi się nie do jednej, lecz do wielu technologii sieci lokalnych LAN, z których wyróżnić należy cztery podstawowe kategorie: Wykład 5 Ethernet IEEE 802.3 Ethernet Ethernet Wprowadzony na rynek pod koniec lat 70-tych Dzięki swojej prostocie i wydajności dominuje obecnie w sieciach lokalnych LAN Coraz silniejszy udział w sieciach

Bardziej szczegółowo

DZANIA I MARKETINGU BIAŁYSTOK,

DZANIA I MARKETINGU BIAŁYSTOK, 17 - KABLE decydują o przepustowości sieci - kabel współosiowy - koncentryk - ETHERNET THIN (10BASE2) - cienki, czarny, max długość segmentu 185m, 255 urządzeń w segmencie sieci, bez koncentratorów - RG-58

Bardziej szczegółowo

Sieci optoelektroniczne

Sieci optoelektroniczne Sieci optoelektroniczne Wykład 10 Światłowodowa sieć komputerowa FDDI dr inż. Walery Susłow Sieć FDDI, wiadomości podstawowe FDDI (ang. Fiber Distributed Data Interface) jest jedną ze starszych i solidniejszych

Bardziej szczegółowo

Planowanie sieci komputerowej. mgr inż. Krzysztof Szałajko

Planowanie sieci komputerowej. mgr inż. Krzysztof Szałajko Planowanie sieci komputerowej mgr inż. Krzysztof Szałajko Co weźmiemy po uwagę? Wersja 1.0 2 / 31 Koszt Urządzenie centralne. Koncentrator? Switch? Jedno urządzenie centralne + bardzo długie połączenia

Bardziej szczegółowo

PRZEWODNIK APLIKACJI DATA CENTER SIECI I MAGAZYNY DANYCH ZAKRES PUBLIKACJI

PRZEWODNIK APLIKACJI DATA CENTER SIECI I MAGAZYNY DANYCH ZAKRES PUBLIKACJI ZAKRES PUBLIKACJI Ta publikacja jest technicznym przeglądem najpopularniejszych zastosowań sieciowych w nowoczesnych Data Center. Dodatkowo zawiera informacje o różnych konfiguracjach infrastruktury kablowej

Bardziej szczegółowo

Normy i wymagania OPTOTELEKOMUNIKACJA. dr inż. Piotr Stępczak 1

Normy i wymagania OPTOTELEKOMUNIKACJA. dr inż. Piotr Stępczak 1 Normy i wymagania OPTOTELEKOMUNIKACJA dr inż. Piotr Stępczak 1 Normy i wymagania Organizacje wyznaczające standardy International Electrotechnical Commission (IEC) Międzynarodowa Komisja Elektrotechniczna

Bardziej szczegółowo

Wykład 6. Projektowanie i Realizacja Sieci Komputerowych. 1. Ethernet - technologia sieci LAN (warstwa 2)

Wykład 6. Projektowanie i Realizacja Sieci Komputerowych. 1. Ethernet - technologia sieci LAN (warstwa 2) Projektowanie i Realizacja Sieci Komputerowych Wykład 6 1. Ethernet - technologia sieci LAN (warstwa 2) dr inż. Artur Sierszeń asiersz@kis.p.lodz.pl dr inż. Łukasz Sturgulewski luk@kis.p.lodz.pl Projektowanie

Bardziej szczegółowo

Sieci komputerowe. Zajęcia 1 c.d. Warstwa fizyczna, Ethernet

Sieci komputerowe. Zajęcia 1 c.d. Warstwa fizyczna, Ethernet Sieci komputerowe Zajęcia 1 c.d. Warstwa fizyczna, Ethernet Rola warstwy fizycznej Określa rodzaj medium transmisyjnego (np. światłowód lub skrętka) Określa sposób kodowania bitów (np. zakres napięć odpowiadających

Bardziej szczegółowo

Sieci optoelektroniczne

Sieci optoelektroniczne Sieci optoelektroniczne Wykład 6: Projektowanie systemów transmisji światłowodowej dr inż. Walery Susłow Podstawowe pytania (przed rozpoczęciem prac projektowych) Jaka jest maksymalna odległość transmisji?

Bardziej szczegółowo

Aktywne Rozwiązania Sieciowe. Inteligentny Konwerter Mediów 10/100/1000Base-T do 1000Base-X Gigabit Seria KGC-310M

Aktywne Rozwiązania Sieciowe. Inteligentny Konwerter Mediów 10/100/1000Base-T do 1000Base-X Gigabit Seria KGC-310M Inteligentny Konwerter Mediów 10/100/1000Base-T do 1000Base-X Gigabit Seria KGC-310M Cechy kluczowe: Konwersja sygnału z kabla miedzianego o potrójnej prędkości 10/100/1000 Mb/s do kabla światłowodowego

Bardziej szczegółowo

Charakteryzacja telekomunikacyjnego łącza światłowodowego

Charakteryzacja telekomunikacyjnego łącza światłowodowego Charakteryzacja telekomunikacyjnego łącza światłowodowego Szybkości transmisji współczesnych łączy światłowodowych STM 4 622 Mbps STM 16 2 488 Mbps STM 64 9 953 Mbps Rekomendacje w stadium opracowania

Bardziej szczegółowo

Obecna definicja sieci szerokopasmowych dotyczy transmisji cyfrowej o szybkości powyżej 2,048 Mb/s (E1) stosowanej w sieciach rozległych.

Obecna definicja sieci szerokopasmowych dotyczy transmisji cyfrowej o szybkości powyżej 2,048 Mb/s (E1) stosowanej w sieciach rozległych. SYSTEMY SZEROKOPASMOWE 1 Obecna definicja sieci szerokopasmowych dotyczy transmisji cyfrowej o szybkości powyżej 2,048 Mb/s (E1) stosowanej w sieciach rozległych. ATM Frame Relay Fast 10 Gigabit X.25 FDDI

Bardziej szczegółowo

Wykład 2: Wprowadzenie do techniki światłowodowej

Wykład 2: Wprowadzenie do techniki światłowodowej Sieci optoelektroniczne Wykład 2: Wprowadzenie do techniki światłowodowej Światłowód - definicja Jest to medium transmisyjne stanowiące czyste szklane włókno kwarcowe, otoczone nieprzezroczystym płaszczem

Bardziej szczegółowo

Sieci Komputerowe Standardy i rodzaje sieci

Sieci Komputerowe Standardy i rodzaje sieci Sieci Komputerowe Standardy i rodzaje sieci dr Zbigniew Lipiński Instytut Matematyki i Informatyki ul. Oleska 48 50-204 Opole zlipinski@math.uni.opole.pl Zagadnienia Podstawowe pojęcia dotyczące sieci:

Bardziej szczegółowo

Sieci Komputerowe Fizyczna budowa sieci - kable, złącza.

Sieci Komputerowe Fizyczna budowa sieci - kable, złącza. Sieci Komputerowe Fizyczna budowa sieci - kable, złącza. dr Zbigniew Lipiński Instytut Matematyki i Informatyki ul. Oleska 48 50-204 Opole zlipinski@math.uni.opole.pl Zagadnienia Kable w standardzie Ethernet.

Bardziej szczegółowo

Rola warstwy fizycznej. Sieci komputerowe. Media transmisyjne. Propagacja sygnału w liniach miedzianych

Rola warstwy fizycznej. Sieci komputerowe. Media transmisyjne. Propagacja sygnału w liniach miedzianych Sieci komputerowe Rola warstwy fizycznej Wykład 2 Warstwa fizyczna, Ethernet Określa rodzaj medium transmisyjnego (np. światłowód lub skrętka) Określa sposób kodowania bitów (np. zakres napięć odpowiadających

Bardziej szczegółowo

Internet szerokopasmowy technologie i obszary zastosowań

Internet szerokopasmowy technologie i obszary zastosowań Internet szerokopasmowy technologie i obszary zastosowań 1 ZBIGNIEW KĄDZIELSKI 2 3 512 KB danych 4 Rozmiar 1440 na 14 000 punktów! 10 obiektów flash 14 MB danych 5 Ewolucja telewizji 6 icore 2 Duo, 2 GB

Bardziej szczegółowo

Aktywne Rozwiązania Sieciowe

Aktywne Rozwiązania Sieciowe Konwerter mediów 10/100Base-TX do 100Base-FX Seria KC-300D, KC-300DM Konwertery mediów zostały stworzone do konwersji sygnałów 10Base-T lub 100Base-T do/z sygnałów światłowodowych 100Base-FX. Używane są

Bardziej szczegółowo

Standardy Ethernet. Ewolucja

Standardy Ethernet. Ewolucja 1 Standardy Ethernet Ewolucja Ethernet PARC firmy Xerox (PARC Palo Alto Research Center) = Ethernet I topologia magistrali kabel koncentryczny o grubości ½ cala (12 mm) o maksymalnej długości 500m połączenie

Bardziej szczegółowo

Transmisja bezprzewodowa

Transmisja bezprzewodowa Sieci komputerowe Wykład 6: Media optyczne Transmisja bezprzewodowa Wykład prowadzony przez dr inż. Mirosława Hajdera dla studentów 3 roku informatyki, opracowany przez Joannę Pliś i Piotra Lasotę, 3 FD.

Bardziej szczegółowo

Sieci optoelektroniczne

Sieci optoelektroniczne Sieci optoelektroniczne Wykład 11 Przeszłość i przyszłość sieci optycznych Ethernet dr inż. Walery Susłow Ethernet wprowadzenie Ethernet to standard wykorzystywany w budowie lokalnych sieci komputerowych.

Bardziej szczegółowo

Wzmacniacze optyczne

Wzmacniacze optyczne Wzmacniacze optyczne Wzmocnienie sygnału optycznego bez konwersji na sygnał elektryczny. Prezentacja zawiera kopie folii omawianych na wykładzie. Niniejsze opracowanie chronione jest prawem autorskim.

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika

Instrukcja użytkownika 1. Instrukcja użytkownika MC200CM MC210CS MC220L Media konwerter Gb, Ethernet PRAWA AUTORSKIE I ZNAKI HANDLOWE Niniejsze specyfikacje mogą podlegać zmianom bez uprzedniego powiadomienia. jest zarejestrowanym

Bardziej szczegółowo

Wykład II. Administrowanie szkolną siecią komputerową. dr Artur Bartoszewski www.bartoszewski.pr.radom.pl

Wykład II. Administrowanie szkolną siecią komputerową. dr Artur Bartoszewski www.bartoszewski.pr.radom.pl Administrowanie szkolną siecią komputerową dr Artur Bartoszewski www.bartoszewski.pr.radom.pl Wykład II 1 Tematyka wykładu: Media transmisyjne Jak zbudować siec Ethernet Urządzenia aktywne i pasywne w

Bardziej szczegółowo

Seminarium Transmisji Danych

Seminarium Transmisji Danych Opole, dn. 21 maja 2005 Politechnika Opolska Wydział Elektrotechniki i Automatyki Kierunek: Informatyka Seminarium Transmisji Danych Temat: Światłowody Autor: Dawid Najgiebauer Informatyka, sem. III, grupa

Bardziej szczegółowo

FTF-S1XG-S31L-010D. Moduł SFP+ 10GBase-LR/LW, jednomodowy, 10km, DDMI. Referencja: FTF-S1XG-S31L-010D

FTF-S1XG-S31L-010D. Moduł SFP+ 10GBase-LR/LW, jednomodowy, 10km, DDMI. Referencja: FTF-S1XG-S31L-010D FTF-S1XG-S31L-010D Moduł SFP+ 10GBase-LR/LW, jednomodowy, 10km, DDMI Referencja: FTF-S1XG-S31L-010D Opis: Moduł SFP+ FTF-S1XG-S31L-010D to interfejs 10Gb przeznaczony dla urządzeń pracujących w sieciach

Bardziej szczegółowo

Media sieciowe. Omówimy tutaj podstawowe media sieciowe i sposoby ich łączenia z różnymi urządzeniami sieciowymi. Kabel koncentryczny

Media sieciowe. Omówimy tutaj podstawowe media sieciowe i sposoby ich łączenia z różnymi urządzeniami sieciowymi. Kabel koncentryczny Media sieciowe Wszystkie media sieciowe stanowią fizyczny szkielet sieci i służą do transmisji danych między urządzeniami sieciowymi. Wyróżnia się: media przewodowe: przewody miedziane (kabel koncentryczny,

Bardziej szczegółowo

Konwerter Światłowodowy. Instrukcja uruchomieniowa (1)

Konwerter Światłowodowy. Instrukcja uruchomieniowa (1) Konwerter Światłowodowy Instrukcja uruchomieniowa (1) Fiber Converters /11.15.212 БЪЛГАРИН 1. Przed rozpoczęciem instalacji Zawartość Opakowania Konwerter światłowodowy Instrukcje Wielojęzyczne Zasilacz

Bardziej szczegółowo

W standardzie zarządzania energią ACPI, dopływ energii do poszczególnych urządzeń jest kontrolowany przez:

W standardzie zarządzania energią ACPI, dopływ energii do poszczególnych urządzeń jest kontrolowany przez: Zadanie 61 W standardzie zarządzania energią ACPI, dopływ energii do poszczególnych urządzeń jest kontrolowany przez: A. chipset. B. BIOS. C. kontroler dysków. D. system operacyjny. Zadanie 62 Przesyłanie

Bardziej szczegółowo

Sieci komputerowe 1PSI

Sieci komputerowe 1PSI Prace zaliczeniowe dla słuchaczy szkół zaocznych w roku szkolnym 2016/2017 z przedmiotów: Sieci komputerowe 1PSI Systemy baz danych 2 PSI Sieci komputerowe 2 PSI Sieci komputerowe 1 PSI Sprawdzian wiedzy

Bardziej szczegółowo

W p r o w a d z e n i e dr hab. inż. Sergiusz Patela

W p r o w a d z e n i e dr hab. inż. Sergiusz Patela Optoelektronika i technika światłowodowa W p r o w a d z e n i e dr hab. inż. Sergiusz Patela Wprowadzenie do techniki światłowodowej i optoelektroniki 1 Światłowód do Słońca i w 24 godziny do środka Ziemi

Bardziej szczegółowo

Przetwornik medium 10/100Base-TX do 100Base-FX

Przetwornik medium 10/100Base-TX do 100Base-FX Przetwornik medium 10/100Base-TX do 100Base-FX Podręcznik użytkownika 1. Ogólne IEEE802.3u Ethernet obsługuje dwa rodzaje mediów połączeń sieciowych takie jak 10/100Base-TX i 100Base-FX. Konwerter pomostowy

Bardziej szczegółowo

Witryny i aplikacje internetowe 1 PSI

Witryny i aplikacje internetowe 1 PSI Prace zaliczeniowe dla słuchaczy szkół zaocznych w roku szkolnym 2014/2015 z przedmiotów: Sieci komputerowe 1PSI Witryny i aplikacje internetowe 1PSI Systemy baz danych 2 PSI Sieci komputerowe 2 PSI Witryny

Bardziej szczegółowo

Aktywne Rozwiązania Sieciowe

Aktywne Rozwiązania Sieciowe Przemysłowy konwerter mediów 10/100Base-TX do 100Base-FX Seria KCD-300 Seria konwerterów mediów KCD-300 zapewnia przemysłową wydajność konwersji sygnału z kabla miedzianego Ethernet do światłowodu, pozwalając

Bardziej szczegółowo

Media sieciowe Wiadomości wstępne

Media sieciowe Wiadomości wstępne Media sieciowe Wiadomości wstępne Opracował: Arkadiusz Curulak WSIiE TWP w Olsztynie Data aktualizacji : 10-12-2002 Pierwsza edycja : 10-12-2002 Spis treści Media sieciowe... 2 Wprowadzenie... 2 Skrętka

Bardziej szczegółowo

Wzmacniacze optyczne ZARYS PODSTAW

Wzmacniacze optyczne ZARYS PODSTAW Wzmacniacze optyczne ZARYS PODSTAW REGENERATOR konwertuje sygnał optyczny na elektryczny, wzmacnia sygnał elektryczny, a następnie konwertuje wzmocniony sygnał elektryczny z powrotem na sygnał optyczny

Bardziej szczegółowo

Budowa efektywnej sieci xwdm

Budowa efektywnej sieci xwdm Budowa efektywnej sieci xwdm Adam Sedlin Kierownik Zespołu Sieci Transportowej PLNOG 2013 ...... WDM Wavelength Division Multiplexing Klasyczny sposób transmisji sygnału w światłowodzie Transmitter 1 =

Bardziej szczegółowo

Technologia światłowodów włóknistych Kable światłowodowe

Technologia światłowodów włóknistych Kable światłowodowe Technologia światłowodów włóknistych Kable światłowodowe Prezentacja zawiera kopie folii omawianych na wykładzie. Niniejsze opracowanie chronione jest prawem autorskim. Wykorzystanie niekomercyjne dozwolone

Bardziej szczegółowo

Sieci WDM. Wavelength Division Multiplexing Dense Wavelength Division Multiplexing

Sieci WDM. Wavelength Division Multiplexing Dense Wavelength Division Multiplexing Sieci WDM Uwaga: od 2004/05 Wprowadzenie do WDM włączono do wykładu Światłowody 2 (VI EOT) Wavelength Division Multiplexing Dense Wavelength Division Multiplexing Prorektor ds. Nauczania Politechniki Wrocławskiej

Bardziej szczegółowo

Systemy GEPON oraz EoC. Jerzy Szczęsny

Systemy GEPON oraz EoC. Jerzy Szczęsny Systemy GEPON oraz EoC Jerzy Szczęsny AGENDA Sieci Pasywne Omówienie technologii Rynek Urządzeń GEPON Rodzaje Urządzeń Przykładowe Sieci EoC Omówienie technologii Rodzaje Urządzeń Przykładowe Sieci Omówienie

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji światłowodowego konwertera 100BASE-TX/100BASE-FX SE-35

Instrukcja instalacji światłowodowego konwertera 100BASE-TX/100BASE-FX SE-35 LANEX S.A. ul. Ceramiczna 8 20-150 Lublin tel. (081) 444 10 11 tel/fax. (081) 740 35 70 Instrukcja instalacji światłowodowego konwertera 100BASE-TX/100BASE-FX e-mail: info@lanex.pl Dział Serwisu www.lanex.pl

Bardziej szczegółowo

Moduł 7. Technologie używane w sieciach ETHERNET Ethernet stał się najpopularniejszą technologią stosowaną w sieciach LAN głównie dlatego, że w

Moduł 7. Technologie używane w sieciach ETHERNET Ethernet stał się najpopularniejszą technologią stosowaną w sieciach LAN głównie dlatego, że w Moduł 7. Technologie używane w sieciach ETHERNET Ethernet stał się najpopularniejszą technologią stosowaną w sieciach LAN głównie dlatego, że w porównaniu z innymi technologiami jest łatwiejszy w implementacji.

Bardziej szczegółowo

Sprzęganie światłowodu z półprzewodnikowymi źródłami światła (stanowisko nr 5)

Sprzęganie światłowodu z półprzewodnikowymi źródłami światła (stanowisko nr 5) Wojciech Niwiński 30.03.2004 Bartosz Lassak Wojciech Zatorski gr.7lab Sprzęganie światłowodu z półprzewodnikowymi źródłami światła (stanowisko nr 5) Zadanie laboratoryjne miało na celu zaobserwowanie różnic

Bardziej szczegółowo

Ewolucja sieci dostępowej - Pasywne Sieci Optyczne jako kierunek rozwoju sieci. Marcin Starzyński

Ewolucja sieci dostępowej - Pasywne Sieci Optyczne jako kierunek rozwoju sieci. Marcin Starzyński Ewolucja sieci dostępowej - Pasywne Sieci Optyczne jako kierunek rozwoju sieci Marcin Starzyński Agenda Wzrost zapotrzebowania na pasmo jako stały element biznesu Aktualny status rynku FTTH/FTTB Pasywne

Bardziej szczegółowo

Audyt okablowania strukturalnego. Artur Sierszeń asiersz@kis.p.lodz.pl http://bzyczek.kis.p.lodz.pl

Audyt okablowania strukturalnego. Artur Sierszeń asiersz@kis.p.lodz.pl http://bzyczek.kis.p.lodz.pl Audyt okablowania strukturalnego Artur Sierszeń asiersz@kis.p.lodz.pl http://bzyczek.kis.p.lodz.pl Co badamy? Technologie Dostosowanie do potrzeb Schematy połączeń Topologia z uwzględnieniem bezpieczeństwa

Bardziej szczegółowo

Dr Michał Tanaś(http://www.amu.edu.pl/~mtanas)

Dr Michał Tanaś(http://www.amu.edu.pl/~mtanas) Dr Michał Tanaś(http://www.amu.edu.pl/~mtanas) Medium transmisyjne Kabel miedziany Światłowód Fale radiowe Kabel miedziany 8 żyłowa skrętka telefoniczna Może być w wersji nieekranowanej (UTP Unshielded

Bardziej szczegółowo

Urządzenia aktywne. Bridge i konwertery mediów. Optyczne platformy transportowe cwdm/dwdm Konwertery przemysłowe

Urządzenia aktywne. Bridge i konwertery mediów. Optyczne platformy transportowe cwdm/dwdm Konwertery przemysłowe STR. 190 Urządzenia aktywne 11 Urządzenia aktywne Bridge i konwertery mediów Optyczne platformy transportowe cwdm/dwdm Konwertery przemysłowe Komponenty sieci ftto Platforma dostępowa Wkładki sfp i sfp+

Bardziej szczegółowo

Systemy i Sieci Radiowe

Systemy i Sieci Radiowe Systemy i Sieci Radiowe Wykład 3 Media transmisyjne część 1 Program wykładu transmisja światłowodowa transmisja za pomocą kabli telekomunikacyjnych (DSL) transmisja przez sieć energetyczną transmisja radiowa

Bardziej szczegółowo

Multiplekser Gigabit TDM MICROSENS Wprowadzenie Gigabit TDM firmy MICROSENS jest optycznym multiplekserem z podziałem czasowym umożliwiającym jednoczesną transmisję głosu i danych. Transmisja może odbywać

Bardziej szczegółowo

Wykład 5: Pomiary instalacji sieciowych

Wykład 5: Pomiary instalacji sieciowych Sieci komputerowe Wykład 5: Pomiary instalacji sieciowych Media optyczne Wykład prowadzony przez dr inż. Mirosława Hajdera dla studentów 3 roku informatyki, opracowany przez Joannę Pliś i Piotra Lasotę,

Bardziej szczegółowo

TECHNOLOGIA SZEROKOPASMOWEJ KOMUNIKACJI PLC DLA SYSTEMÓW SMART GRID I SMART METERING.

TECHNOLOGIA SZEROKOPASMOWEJ KOMUNIKACJI PLC DLA SYSTEMÓW SMART GRID I SMART METERING. TECHNOLOGIA SZEROKOPASMOWEJ KOMUNIKACJI PLC DLA SYSTEMÓW SMART GRID I SMART METERING. Konwersatorium "Platforma technologiczna smart grid AGH 16 kwietnia 2015 Informacje podstawowe Przykład wzrostu zapotrzebowania

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi i instalacji repeatera światłowodowego BMK-32

Instrukcja obsługi i instalacji repeatera światłowodowego BMK-32 Instrukcja obsługi i instalacji repeatera światłowodowego e-mail: info@lanex.pl www.lanex.pl 1 1.Wstęp Modułowy repeater umożliwia połączenie siedmiu segmentów sieci Ethernet. Posiada możliwość zastosowania

Bardziej szczegółowo

SPIS ZAWARTOŚCI. MARIUSZ ZEMŁA Przedsiębiorstwo Inżynieryjno-Budowlane RENMAR Będzin, ul. Kijowska 16

SPIS ZAWARTOŚCI. MARIUSZ ZEMŁA Przedsiębiorstwo Inżynieryjno-Budowlane RENMAR Będzin, ul. Kijowska 16 SPIS ZAWARTOŚCI 1. Opis techniczny 2. Uprawnienia budowlane, zaświadczenie z IIB 3. Oświadczenie projektanta (na str. tytułowej) 4. Zestawienie materiałów 5. Korespondencja 6. Część rysunkowa: T-1 Inwentaryzacja

Bardziej szczegółowo

Wybór odpowiedniego okablowania w sieciach

Wybór odpowiedniego okablowania w sieciach Wybór odpowiedniego okablowania w sieciach komputerowych (cz.3) Mateusz Malinowski 100ase-T4 Ethernet Specyfikacja 100ase-T4 została opracowana jako część specyfikacji 100ase-T, zgodna z kategorią 3, która

Bardziej szczegółowo

Multiplekser TDM over IP

Multiplekser TDM over IP Multipleksery SDH 1. Blok bazowy multipleksera SDH* multiplekser STM-1 (2 sloty dla portów SFP + 2 sloty dla modułów rozszerzeń) + 16 x E1 (G.703 lub ISDN-PRA), zasilany 48V multiplekser STM-1 (2 sloty

Bardziej szczegółowo

Lokalne sieci optyczne

Lokalne sieci optyczne Lokalne sieci optyczne Prezentacja zawiera kopie folii omawianych na wykładzie. Niniejsze opracowanie chronione jest prawem autorskim. Wykorzystanie niekomercyjne dozwolone pod warunkiem podania źródła.

Bardziej szczegółowo

Warstwa fizyczna. Model OSI Model TCP/IP. Aplikacji. Aplikacji. Prezentacji. Sesji. Transportowa. Transportowa. Sieciowa. Sieciowa.

Warstwa fizyczna. Model OSI Model TCP/IP. Aplikacji. Aplikacji. Prezentacji. Sesji. Transportowa. Transportowa. Sieciowa. Sieciowa. Warswa fizyczna Model OSI Model TCP/IP Aplikacji Prezenacji Aplikacji Sesji Transporowa Sieciowa Transporowa Sieciowa przesłanie informacji przez nośnik fizyczny Łącza danych Fizyczna Dosępu do sieci Przegląd

Bardziej szczegółowo

1. Serwer dla Filii WUP (3 szt.)

1. Serwer dla Filii WUP (3 szt.) Załącznik nr 1 do SIWZ ZP.341-9/PW/11 SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Część I 1. Serwer dla Filii WUP (3 szt.) Procesor Liczba rdzeni 4 Ilość zainstalowanych procesorów 1 Sprzętowe wsparcie wirtualizacji

Bardziej szczegółowo

LLC (802.2) MAC (np. 802.3,802.5)

LLC (802.2) MAC (np. 802.3,802.5) Warstwa łącza danych 3 warstwa sieciowa 2 LLC (802.2) MAC (np. 802.3,802.5) 1 warstwa fizyczna LLC (Logical Link Control): tworzy dla wyższych warstw wspólną platformę komunikacji z dowolną realizacją

Bardziej szczegółowo

Cennik 5/2005. Ceny podane w niniejszym cenniku są cenami netto, nie zawierają podatku od wartości dodanej VAT i są wyrażone w PLN.

Cennik 5/2005. Ceny podane w niniejszym cenniku są cenami netto, nie zawierają podatku od wartości dodanej VAT i są wyrażone w PLN. LANEX S.A. ul. Ceramiczna 8 20-150 Lublin tel. (0-81) 444-10-11 fax. (0-81) 740-35-70 Cennik 5/2005 Opis cennika Ceny podane w niniejszym cenniku są cenami netto, nie zawierają podatku od wartości dodanej

Bardziej szczegółowo

Inteligentny Konwerter Mediów 10/100/1000Base-T do Fiber Dual-speed z obsługą Power over Ethernet Plus

Inteligentny Konwerter Mediów 10/100/1000Base-T do Fiber Dual-speed z obsługą Power over Ethernet Plus Inteligentny Konwerter Mediów 10/100/1000Base-T do Fiber Dual-speed z obsługą Power over Ethernet Plus Seria KGC-320-HP Cechy kluczowe: ź Konwersja sygnału miedzianego o potrujnej prędkości 10/100/1000Mbps

Bardziej szczegółowo

2G-1S.1.0. www.metel.eu. www.metel.eu. Przykład połączenia w topologii punkt-punkt. Przemysłowe Media Konwertery GE/FE PoE+ 1/5

2G-1S.1.0. www.metel.eu. www.metel.eu. Przykład połączenia w topologii punkt-punkt. Przemysłowe Media Konwertery GE/FE PoE+ 1/5 Montaż pionowy na DIN35* Montaż poziomy na DIN35** Montaż na płaskiej powierzchni Slot SFP z obsługą standardów 100/1000BASE-X Port Gigabit Ethernet z PoE+ (25.5W)*** Obsługa JUMBO pakietów FAR END FAULT

Bardziej szczegółowo

ZAŁĄCZNIK A - Przedmiot zamówienia :

ZAŁĄCZNIK A - Przedmiot zamówienia : ZAŁĄCZNIK A - Przedmiot zamówienia : 1. Opracowanie analizy wymagań biznesowych systemu ezoz (zwanego dalej systemem). 2. Opracowanie analizy wymagań systemowych i funkcjonalnych systemu. 3. Opracowanie

Bardziej szczegółowo

Pomiary parametrów telekomunikacyjnych światłowodów jednomodowych. Na poprzednim wykładzie przedstawiono podstawowe parametry światłowodów

Pomiary parametrów telekomunikacyjnych światłowodów jednomodowych. Na poprzednim wykładzie przedstawiono podstawowe parametry światłowodów Pomiary parametrów telekomunikacyjnych światłowodów jednomodowych Na poprzednim wykładzie przedstawiono podstawowe parametry światłowodów Prezentacja zawiera kopie folii omawianych na wykładzie. Niniejsze

Bardziej szczegółowo

Media transmisyjne w sieciach komputerowych

Media transmisyjne w sieciach komputerowych Media transmisyjne w sieciach komputerowych Andrzej Grzywak Media transmisyjne stosowane w sieciach komputerowych Rys. 1. kable i przewody miedziane światłowody sieć energetyczna (technologia PLC) sieci

Bardziej szczegółowo

Okablowanie strukturalne

Okablowanie strukturalne Okablowanie strukturalne Media transmisji miedź Standardy okablowania budynków Przeznaczenie TIA/EIA-568A Stworzenie standardu okablowania telekomunikacyjnego zaspokajającego wymagania różnych producentów

Bardziej szczegółowo

2007-10-27. NA = sin Θ = (n rdzenia2 - n płaszcza2 ) 1/2. L[dB] = 10 log 10 (NA 1 /NA 2 )

2007-10-27. NA = sin Θ = (n rdzenia2 - n płaszcza2 ) 1/2. L[dB] = 10 log 10 (NA 1 /NA 2 ) dr inż. Krzysztof Hodyr Technika Światłowodowa Część 2 Tłumienie i straty w światłowodach Pojęcie dyspersji światłowodów Technika zwielokrotnienia WDM Źródła strat tłumieniowych sprzężenia światłowodu

Bardziej szczegółowo

PRZEDMIAR ROBÓT. 42-506 Będzin ul. Kijowska 16. MARIUSZ ZEMŁA Przedsiębiorstwo Inżynieryjno-Budowlane

PRZEDMIAR ROBÓT. 42-506 Będzin ul. Kijowska 16. MARIUSZ ZEMŁA Przedsiębiorstwo Inżynieryjno-Budowlane MARIUSZ ZEMŁA Przedsiębiorstwo Inżynieryjno-Budowlane "R E N M A R" 42-506 Będzin ul. Kijowska 16 PRZEDMIAR ROBÓT Klasyfikacja robót wg. Wspólnego Słownika Zamówień 45310000-3 Roboty instalacyjne elektryczne

Bardziej szczegółowo

SIEMENS. 1 2 3 4 Instalacja na szynie standardowej SIMATIC NET SCALANCE X204-2. Instrukcja obsługi. Charakterystyka produktu. Porty TP.

SIEMENS. 1 2 3 4 Instalacja na szynie standardowej SIMATIC NET SCALANCE X204-2. Instrukcja obsługi. Charakterystyka produktu. Porty TP. SIEMENS SIMATIC NET SCALANCE X204-2 Instrukcja obsługi Charakterystyka produktu Porty TP Porty FO Instalacja na szynie DIN 1 2 3 4 Instalacja na szynie standardowej 5 SPIS TREŚCI 1.Charakterystyka produktu

Bardziej szczegółowo

PRZEDMIAR ROBÓT. Klasyfikacja robót wg. Wspólnego Słownika Zamówień Roboty instalacyjne elektryczne

PRZEDMIAR ROBÓT. Klasyfikacja robót wg. Wspólnego Słownika Zamówień Roboty instalacyjne elektryczne PRZEDMIAR ROBÓT Klasyfikacja robót wg. Wspólnego Słownika Zamówień 45310000-3 Roboty instalacyjne elektryczne NAZWA INWESTYCJI : Adaptacji pomieszczeń na 5 piętrze w obiekcie przy ul. Francuskiej 70 w

Bardziej szczegółowo

Technika sieciowa Ethernet

Technika sieciowa Ethernet Ethernet 1 Technika sieciowa Ethernet - 22 maja 1972 zostało odnotowane w historii powstanie pierwszej lokalnej sieci komputerowej w Palo Alto Research Center w USA laboratorium firmy XEROX. - Pomysł zaczerpnięty

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji światłowodowego konwertera SE-36

Instrukcja instalacji światłowodowego konwertera SE-36 LANEX S.A. ul. Ceramiczna 8 20-150 Lublin tel. (081) 444 10 11 tel/fax. (081) 740 35 70 Instrukcja instalacji światłowodowego konwertera e-mail: info@lanex.pl Dział Serwisu www.lanex.pl tel. (081) 443-96-39

Bardziej szczegółowo

OPTOTELEKOMUNIKACJA. dr inż. Piotr Stępczak 1

OPTOTELEKOMUNIKACJA. dr inż. Piotr Stępczak 1 OPTOTELEKOMUNIKACJA dr inż. Piotr Stępczak 1 Systemy światłowodowy Połączenie punkt punkt TX RX RX Połączenie punkt - wielopunkt TX Mediakonw. Mediakonw. RX RX TX TX RX sprzęgacze TX RX 2 Sieć Ethernet

Bardziej szczegółowo

Sieci komputerowe. Dr inż. Robert Banasiak. Sieci Komputerowe 2011/2012 Studia niestacjonarne

Sieci komputerowe. Dr inż. Robert Banasiak. Sieci Komputerowe 2011/2012 Studia niestacjonarne Sieci komputerowe Dr inż. Robert Banasiak Sieci Komputerowe 2011/2012 Studia niestacjonarne 1 Media transmisyjne 2 Specyfikacje okablowania Jakie prędkości transmisji są możliwe do uzyskania wykorzystując

Bardziej szczegółowo

Podstawy systemu okablowania strukturalnego

Podstawy systemu okablowania strukturalnego Podstawy systemu okablowania strukturalnego Sposób okablowania budynków wymaga podjęcia odpowiednich, rzetelnych decyzji w zakresie telekomunikacji w przedsiębiorstwach. System okablowania jest podstawą

Bardziej szczegółowo

Certyfikator okablowania

Certyfikator okablowania PROFESJONALNE TESTOWANIE SIECI I ANALIZA PROTOKOŁÓW 4500 Certyfikator okablowania SZYBKO I ŁATWO WireXpert wykonuje test certyfikacji dla kat. 6A w mniej niż 9 sekund, a Klasy FA w 15 sekund. Oferuje intuicyjną

Bardziej szczegółowo

5. Procedura Projektowania Systemu 1

5. Procedura Projektowania Systemu 1 5. Procedura Projektowania Systemu 1 5.1. Analiza systemu Projektanci systemu muszą przejść następujące pięciu etapów, aby stworzyć światłowodowy optyczny system komunikacji: 1. Sprecyzować wymagania operacyjne

Bardziej szczegółowo

Model warstwowy sieci

Model warstwowy sieci Model warstwowy sieci 15 Związek między usługą i protokołem 16 17 Model odniesienia OSI (Open System Interconnection) 20 Funkcje warstw modelu OSI (3) łącza danych (data link layer) zapewnia niezawodne

Bardziej szczegółowo

VII Wybrane zastosowania. Bernard Ziętek

VII Wybrane zastosowania. Bernard Ziętek VII Wybrane zastosowania Bernard Ziętek 1. Medycyna Oddziaływanie światła z tkanką: 1. Fotochemiczne (fotowzbudzenie, fotorezonans, fotoaktywakcja, fotoablacja, fotochemoterapia, biostymulacja, synteza

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi światłowodowego konwertera SE-34 wersja 850 nm i 1300 nm

Instrukcja obsługi światłowodowego konwertera SE-34 wersja 850 nm i 1300 nm LANEX S.A. ul. Ceramiczna 8 0-150 Lublin tel. (081) 444 10 11 tel/fax. (081) 740 5 70 Instrukcja obsługi światłowodowego konwertera wersja 850 nm i 100 nm e-mail: info@lanex.pl Dział Serwisu www.lanex.pl

Bardziej szczegółowo

OKABLOWANIE W WYBRANYCH SYSTEMACH KOMUNIKACJI

OKABLOWANIE W WYBRANYCH SYSTEMACH KOMUNIKACJI OKABLOWANIE W WYBRANYCH SYSTEMACH KOMUNIKACJI KLASYFIKACJA SIECI wielkość -odległość między najdalej położonymi węzłami sieć lokalna (LAN - Local Area Network) o zasięgu do kilku kilometrów sieć miejska

Bardziej szczegółowo

Źródło światła λ = 850 nm λ = 1300 nm. Miernik. mocy optycznej. Badany odcinek światłowodu MM lub SM

Źródło światła λ = 850 nm λ = 1300 nm. Miernik. mocy optycznej. Badany odcinek światłowodu MM lub SM Sieci i instalacje z tworzyw sztucznych 2005 Wojciech BŁAŻEJEWSKI*, Paweł GĄSIOR*, Anna SANKOWSKA** *Instytut Materiałoznawstwa i Mechaniki Technicznej, Politechnika Wrocławska **Wydział Elektroniki, Fotoniki

Bardziej szczegółowo

Aplikacja standardu Ethernet w sieci szkieletowej

Aplikacja standardu Ethernet w sieci szkieletowej BIULETYN WAT VOL. LVII, NR 4, 2008 Aplikacja standardu Ethernet w sieci szkieletowej MARIAN WRAŻEŃ, ARTUR BAJDA, MIROSŁAW POPIS Wojskowa Akademia Techniczna, Wydział Elektroniki, Instytut Telekomunikacji,

Bardziej szczegółowo

Rozkład materiału z przedmiotu: Podstawy Teleinformatyki

Rozkład materiału z przedmiotu: Podstawy Teleinformatyki Rozkład materiału z przedmiotu: Podstawy Teleinformatyki Dla klasy 3 i 4 technikum 1. Klasa 3 34 tyg. x 3 godz. = 102 godz. Szczegółowy rozkład materiału: I. Przegląd informacji z zakresu teleinformatyki:

Bardziej szczegółowo

Przygotowanie projektu sieci

Przygotowanie projektu sieci Przygotowanie projektu sieci Część 2: Projekt warstwy liniowej i plan adresowania Co robić? Projekt, wstępne fazy postępowania Zebranie danych o projekcie inwentaryzacja stanu dotychczasowego zebranie

Bardziej szczegółowo

WNL-U555HA Bezprzewodowa karta sieciowa 802.11n High Power z interfejsem USB

WNL-U555HA Bezprzewodowa karta sieciowa 802.11n High Power z interfejsem USB WNL-U555HA Bezprzewodowa karta sieciowa 802.11n High Power z interfejsem USB PLANET WNL-U555HA to bezprzewodowa karta sieciowa 802.11n High Power z interfejsem USB i odłączaną anteną 5dBi. Zwiększona moc

Bardziej szczegółowo

Projekt koncepcyjny. przy ul. Złotoryjskiej 19 w Legnicy. ul. Jana Pawła II 82c/1 59-300 Lubin. Zleceniodawca : Sąd Rejonowy w Legnicy

Projekt koncepcyjny. przy ul. Złotoryjskiej 19 w Legnicy. ul. Jana Pawła II 82c/1 59-300 Lubin. Zleceniodawca : Sąd Rejonowy w Legnicy Projekt koncepcyjny Zleceniodawca : Sąd Rejonowy w Legnicy przy ul. Złotoryjskiej 19 w Legnicy Wykonawca : abbozzo i.g.e. ul. Jana Pawła II 82c/1 59-300 Lubin Tytuł projektu : Połączenie sieci komputerowych

Bardziej szczegółowo

KONWERTER ŚWIATŁOWODOWY TM-146

KONWERTER ŚWIATŁOWODOWY TM-146 LANEX S.A. ul. Ceramiczna 8 20-150 Lublin tel. (081) 444 10 11 tel/fax. (081) 740 35 70 KONWERTER ŚWIATŁOWODOWY TM-146 IO146-1a 1 Spis treści 1. Charakterystyka ogólna... 4 1.1. Widok urządzenia... 4 1.2.

Bardziej szczegółowo

O p i s s p e c j a l n o ś c i

O p i s s p e c j a l n o ś c i Optoelektronika i technika światłowodowa O p i s s p e c j a l n o ś c i Wprowadzenie do techniki światłowodowej i optoelektroniki 1 Co i kto, albo sylwetka absolwenta Nowoczesna technika powszechnie stosuje

Bardziej szczegółowo