Ewolucja sieci dostępowej - Pasywne Sieci Optyczne jako kierunek rozwoju sieci. Marcin Starzyński

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Ewolucja sieci dostępowej - Pasywne Sieci Optyczne jako kierunek rozwoju sieci. Marcin Starzyński"

Transkrypt

1 Ewolucja sieci dostępowej - Pasywne Sieci Optyczne jako kierunek rozwoju sieci Marcin Starzyński

2 Agenda Wzrost zapotrzebowania na pasmo jako stały element biznesu Aktualny status rynku FTTH/FTTB Pasywne sieci optyczne Dlaczego PON? Architektury FTTH / FTTB Analiza CAPEX Fiber Deep vs. GPON

3 Zapotrzebowania na pasmo Driver y rozwoju Mbit/s czas

4 Zapotrzebowanie na pasmo Max Permitted Bandwidth for Modems (bps) 100G (1.5) ( ) =5M/300 (1.5) ( ) =288M/5M 100 Gbps 10G 1G 100M 10M The Past 25-years Show a Constant Increase of ~1.5x every year resulting in Max Permitted BW=288 Mbps in Mbps 30 Mbps 12 Mbps 10 Gbps 1 Gbps ~288 Mbps 50 Mbps 30 Mbps 1M 100k 10k 1k 1.2 kbps 9.6 kbps 2.4 kbps 1 Mbps 256 kbps 512 Mbps 28 kbps 56 kbps 128 kbps 33 kbps 14.4 kbps 90 kbps ~3.5 Mbps Assume Avg BW increases ~1.5x every year yielding 3.5 Mbps in bps (1.5) ( ) =3.5M/90k 10 1 The Era of Dial-Up Modems The Era of Cable Modems The Era of Wideband Cable Modems YEAR Źródło: Arris own analysis

5 Aktualny status rynku FTTH/FTTB Statystyki

6 Aktualny status rynku FTTH/FTTB Struktura rynku Gracze na rynku FTTH 3 główne kategorie operatorów zaangażowanych we wdrożenia FTTH/B Operatorzy multicypialni i dostawcy mediów Operatorzy alternatywni / MSO Operatorzy ogólnoeuropejscy Najliczniejsi Tylko lokalne wdrożenia Najbardziej dynamiczni Wdrożenia ogólnokrajowe lub lokalne Zaangażowani w BB Wdrożenia ogólnokrajowe 8% ze wszystkich podłączeń FTTH/B na koniec % ze wszystkich podłączeń FTTH/B na koniec % ze wszystkich podłączeń do FTTH/B na koniec 2010

7 Aktualny status rynku FTTH/FTTB Oferta operatorów FTTx Verizon (USA) TV + INTERNET + TEL - $90 kanały TV: 195 (50HD) + 47 radio Internet (download/upload): 15/5 Mbps telefon: darmowy na numery stacjonarne dodatki: VOD, zdalny DVR, TV Guide, Widgets INTERNET $140 (download/upload): 50/20 Mbps Zon (Portugalia) TV + INTERNET + TEL - $198 (139,99 ) kanały TV: 104 (14HD) + 16 radio Internet (download/upload): 360/24 Mbps telefon: darmowy na numery stacjonarne dodatki: VOD, DVR Telekom Slovenije (Słowenia) - SiOL TV + INTERNET + TEL - $69 (49 ) kanały TV: 130 (95 cyfrowych) + 29 radio Internet (download/upload): 20/20 Mbps telefon: darmowe rozmowy w sieci dodatki: VOD, DVR, Facebook INTERNET $123 (87 ) (download/upload): 60/60 Mbps (do 100/100)

8 Aktualny status rynku FTTH/FTTB Oferta operatorów FTTx FastWeb (Włochy) TV + INTERNET + TEL - $104 (74 ) kanały TV: 190 Internet (download/upload): 100/10 Mbps telefon: darmowy na numery stacjonarne dodatki: VOD, DVR CityNet (Holandia) - Concepts ITC TV + INTERNET + TEL - $102 (72 ) kanały TV: radio Internet (download/upload): 50/50 Mbps telefon: darmowe rozmowy w sieci dodatki: VOD Syd-energi (Dania) TV + INTERNET + TEL - $128 (678 DKK) kanały TV: 52 Internet (download/upload): 60/60 Mbps telefon: darmowy na numery stacjonarne dodatki: VOD, DVR

9 Aktualny status rynku FTTH/FTTB Technologie Zastosowane architektury FTTH FTTB grudzień % 63% lipiec 2010 grudzień % 33% 66% 67% Zastosowane architektury grudzień 2010 lipiec 2010 grudzień 2009 PON 27% 26% 24% Ethernet 73% 74% 76% Struktura zabudowy grudzień 2010 lipiec 2010 grudzień 2009 Mieszkania 77% 76% 75% Domy jednorodzinne 23% 24% 25% Źródło: FTTH council Europe 2011

10 Pasywne sieci optyczne Struktura sieci eliminująca całkowicie elementy aktywne Elementy stacyjne - HE, HUB lub P2P Element odbiorczy - customer premises W sieci - jedynie splitery optyczne Optical transmitter TV headend WDM Optical splitter Core network Optical receiver Internet

11 Dlaczego xpon? Architektura bardzo zbliżona do HFC Możliwość wykorzystania posiadanych aktywów Niższy CAPEX Infrastruktura światłowodowa Powierzchnia HE / HUB System zasilania i klimatyzacji ODF Optical Distribution Frame Niższy OPEX Zużycie energii Koszt utrzymania powierzchni HE / HUB

12 Dlaczego xpon? Doświadczenia z demo room Elementy sieci Osprzęt GPON (1:128) 1 rack 1 urządzenie (2 karty po 8 portów) 2 dni instalacji Gigabit Ethernet Point-to-Point 3 rack 6 urządzeń (96 kart po 16 portów) 10 dni instalacji ODF Optical Distribution Frame 16 patch cords (1 włókno) 160 m światłowodu 2 dni instalacji 128 patch cords (po 12 włókien) m światłowodu 40 dni instalacji Sieć światłowodowa 1 kabel dystrybucyjny 144 włókien 60 kabli dystrybucyjnych po 144 włókien

13 xpon standardyzacja EPON (GEPON) EPON GPON GPON RFoG RFoG WDM PON WDM-PON DPoE DPoE

14 xpon standardyzacja Następne generacje EPON (GEPON) 10G EPON av (2009) GPON 10G GPON (NGPON1) (2010) RFoG SCTE 174 RFoG 2010 (2010) IEC/EN * WDM - PON FSAN NGPON2 - faza badawcza

15 Technologie xpon Główne parametry EPON GPON HFC Downstream 1250Mbps 2500Mbps 5500Mbps (QAM 256)* Upstream 1250Mbps 1250Mbps 270Mbps** Semetryczność US / DS. 1 / 1 2 / 1 1 / 20 Max. Podział 1:32/64 1:64/128 Dowolny Długości fali US / DS. 1310/1490nm 1310/1490nm Efektywność pasmowa 72% 92% DS. 90% US 80% Zasięg 20km 20km 100km + * Dla pasma MHz ** 9 ch. QAM 64

16 Wyzwania świata HFC 1 Maksymalizacja ROI / ROA Ekloatacja HFC - Fiber Deep, RFoG, 2 Rozszerzenie pasma Upstream i Downstream 3 Optymalizacja kosztów pasma w środowisku Docsis 4 Nowe technologie xpon?

17 Wybór architektury FTTH/FTTB Sieć dystrybucyjna min. 1 włókno Ilość nadajników 1 Ilość połączeń optycznych -! Sieć budynkowa - dostępna koncentryczna Sieć domowa dostępna koncentryczna Interface użytkownika gniazdo RTV Przepustowość 100% Szafka przyłączeniowa Sieć dystrybucyjna min. 1 włókno Ilość nadajników N Ilość połączeń optycznych - N Sieć budynkowa nowa sieć optyczna Sieć domowa? Interface użytkownika optyczne Przepustowość 100% Optical outlet Splitter optyczny

18 Wybór architektury FTTH/FTTB Jakie korzyści daje architektura FTTH? Kto jest właścicielem infrastruktury w budynku? Kto finansuje przebudowę infrastruktury w budynku? Jaka jest najlepsza technologia do budowy optycznej sieci budynkowej? POF (Plastic Optical Fiber) Single Mode / Multi Mode Jak wygląda sieć domowa? Jakie problemy występują przy budowie optycznej infrastruktury budynkowej? Jak wpłynie implementacja nowej technologii na ilość problemów w domu abonenta i koszty ich rozwiązywania? Optical outlet Szafka przyłączeniowa Splitter optyczny

19 Perspektywa Klienta Ważne Cena Usługi i ich parametry Awaryjność i problemy Obsługa i wsparcie Prostota obsługi i wygoda Brak ingerencji w jego własność (nowe kable ) Mniej ważne.. Technologia Sposób finansowania budowy Kto jest właścicielem sieci

20 Analiza CAPEX Fiber Deep vs. GPON Obszar HP Ilość abonentów usługi Internet TV analogowa Sieć kablowa w standardzie Sieć GPON jako nakładka Video Overlay Elementy uwzględnione w kalkulacji GPON: OLT, ONU, Video Overlay (elementy nadawcze strony stacyjnej i odbiorczej) Fiber Deep: CMTS, modemy (D2.0 dla serwisów do 20Mbps, D3.0 dla serwisów więkśzych niż 20Mbps) optyka stacyjna, węzły i wzmacniacze, zasilanie sieci polowej Architektura GPON split 1:64 Segmentacja 250HP/węzeł Nie uwzględniono w kalkulacji Software zarządzania i provisioningu Infrastruktura pasywna (światłowody, kable koncentryczne) Robocizna (w tym okablowanie budynkowe)

21 Analiza CAPEX Fiber Deep vs. GPON Scenariusz 1 Mieszana struktura usług dostępu do internetu, największy udział oferty 8 Mbps Usługa TV na bazie Video Overlay Services %of subs Cost per home connected HC DOSCIS Cost per home connected HC GPON 1 Mbps down / 0,256 Mbps up 0% 2 Mbps down / 0,512 Mbps up 0% 8 Mbps down / 2 Mbps up 40% 20 Mbps down / 5 Mbps up 30% 100% 210% 30 Mbps down / 10 Mbps up 20% 100 Mbps down / 20 Mbps up 10% TOTAL 100%

22 Analiza CAPEX Fiber Deep vs. GPON Scenariusz 2 Mieszana struktura usług dostępu do internetu, równy udział oferty 30 Mbps i 100 Mbps Usługa TV na bazie Video Overlay Services %of subs Cost per home connected HC DOSCIS Cost per home connected HC GPON 1 Mbps down / 0,256 Mbps up 0% 2 Mbps down / 0,512 Mbps up 0% 8 Mbps down / 2 Mbps up 0% 20 Mbps down / 5 Mbps up 0% 100% 130% 30 Mbps down / 10 Mbps up 50% 100 Mbps down / 20 Mbps up 50% TOTAL 100%

23 Analiza CAPEX Fiber Deep vs. GPON Scenariusz 3 Usługa dostępu do internetu 100 Mbps dla wszystkich abonentów Usługa TV na bazie Video Overlay Services %of subs Cost per home connected HC DOSCIS Cost per home connected HC GPON 1 Mbps down / 0,256 Mbps up 0% 2 Mbps down / 0,512 Mbps up 0% 8 Mbps down / 2 Mbps up 0% 20 Mbps down / 5 Mbps up 0% 100% 115% 30 Mbps down / 10 Mbps up 0% 100 Mbps down / 20 Mbps up 100% TOTAL 100%

24 Analiza CAPEX Fiber Deep vs. GPON Business case? Czy FTTH może zostać wykorzystane marketingowo? Czy zbliżone ceny usług świadczone na bazie infrastruktury FTTH mogą być wyceniane jako produkt PREMIUM? Czy dzięki FTTH możliwe jest uzyskanie większej penetracji i ARPU? Czy FTTH może być narzędziem do walki z konkurencją?

25 Nowe technologie Współistnienie różnych technologii

26 Dziękuję za uwagę! podpis

Wdrożenie systemów GPON w różnych scenariuszach biznesowych. Marcin Ułasik

Wdrożenie systemów GPON w różnych scenariuszach biznesowych. Marcin Ułasik Wdrożenie systemów GPON w różnych scenariuszach biznesowych Marcin Ułasik AGENDA Trendy i wymagania Możliwości rozwoju Dlaczego GPON? Możliwe zastosowania Rozwiązania techniczne Podsumowanie Usługi w sieci

Bardziej szczegółowo

Tendencje rynkowe i kierunki rozwoju sieci operatora kablowego. Maciej Muzalewski

Tendencje rynkowe i kierunki rozwoju sieci operatora kablowego. Maciej Muzalewski Tendencje rynkowe i kierunki rozwoju sieci operatora kablowego Maciej Muzalewski Agenda Cyfrowi abonenci w cyfrowych domach Wzrost wymagań na przepustowość sieci Metody zwiększenia przepustowości Kierunki

Bardziej szczegółowo

Systemy GEPON oraz EoC. Jerzy Szczęsny

Systemy GEPON oraz EoC. Jerzy Szczęsny Systemy GEPON oraz EoC Jerzy Szczęsny AGENDA Sieci Pasywne Omówienie technologii Rynek Urządzeń GEPON Rodzaje Urządzeń Przykładowe Sieci EoC Omówienie technologii Rodzaje Urządzeń Przykładowe Sieci Omówienie

Bardziej szczegółowo

Małe jest piękne! Zastosowanie mini CMTS w sieciach dostępowych. Kamil Głuch Solution Engineer

Małe jest piękne! Zastosowanie mini CMTS w sieciach dostępowych. Kamil Głuch Solution Engineer Małe jest piękne! Zastosowanie mini CMTS w sieciach dostępowych Kamil Głuch Solution Engineer Agenda Ekosystem małych sieci Gdzie duży nie może - koncepcja C-DOCIS minicmts David vs. Goliat - podobieństwa

Bardziej szczegółowo

Pasywne sieci optyczne który wariant wybrać? Przemysław Sadło

Pasywne sieci optyczne który wariant wybrać? Przemysław Sadło Pasywne sieci optyczne który wariant wybrać? Przemysław Sadło AGENDA Pasywne sieci optyczne (rok później) RFoG GPON GEPON Porównanie Przykłady systemów Huawei Arris A może P2P Ethernet Podsumowanie Wchodzimy

Bardziej szczegółowo

A-06 PROJEKTOWANIE I BUDOWA SIECI FTTx

A-06 PROJEKTOWANIE I BUDOWA SIECI FTTx A-06 PROJEKTOWANIE I BUDOWA SIECI FTTx INFORMACJE PODSTAWOWE Celem kursu jest przekazanie uczestnikom podstawowych informacji dotyczących projektowania, budowy i eksploatacji światłowodowych sieci dostępowych

Bardziej szczegółowo

Implementacja CCAP case study. Wojciech Bendig - NETIA Rafał Słoniewski - VECTOR

Implementacja CCAP case study. Wojciech Bendig - NETIA Rafał Słoniewski - VECTOR Implementacja CCAP case study Wojciech Bendig - NETIA Rafał Słoniewski - VECTOR Implementacja CCAP Kim jest operator kablowy? Renesans sieci HFC Gigabitowe usługi dostępowe Telewizja w sieci i poza nią

Bardziej szczegółowo

PLAN KONSPEKT. do przeprowadzenia zajęć z przedmiotu. Szerokopasmowe sieci dostępowe. Konfigurowanie urządzeń w szerokopasmowych sieciach dostępowych

PLAN KONSPEKT. do przeprowadzenia zajęć z przedmiotu. Szerokopasmowe sieci dostępowe. Konfigurowanie urządzeń w szerokopasmowych sieciach dostępowych PLAN KONSPEKT do przeprowadzenia zajęć z przedmiotu Szerokopasmowe sieci dostępowe TEMAT: Konfigurowanie urządzeń w szerokopasmowych sieciach dostępowych CEL: Zapoznanie uczniów z podstawami konfiguracji

Bardziej szczegółowo

GEPON Światłowód do domu

GEPON Światłowód do domu GEPON Światłowód do domu Rafał Kościelniak rafal.koscielniak@salumanus.com Agenda GEPON Światłowód do domu - Omówienie technologii - Zalety systemów GEPON - Prezentacja urządzeń - Przykładowe rozwiązania

Bardziej szczegółowo

coaxdata Coaxdata Homeplug i Coaxdata Gigabit 200 Mbps 700 Mbps

coaxdata Coaxdata Homeplug i Coaxdata Gigabit 200 Mbps 700 Mbps COAXDATA ADAPTER ETHERNET PRZEZ KABEL KONCENTRYCZNY QR-A00171 Coaxdata Homeplug i Coaxdata Gigabit Szerokość pasma kabla koncentrycznego pozwala na multipleksację innych usług, bez zakłócania dystrybuowanego

Bardziej szczegółowo

Nos dla tabakiery czy tabakiera dla nosa czyli komu i do czego służyć ma nowoczesna instalacja telekomunikacyjna?

Nos dla tabakiery czy tabakiera dla nosa czyli komu i do czego służyć ma nowoczesna instalacja telekomunikacyjna? Nos dla tabakiery czy tabakiera dla nosa czyli komu i do czego służyć ma nowoczesna instalacja telekomunikacyjna? Prosper Biernacki - Akademia Światłowodowa Sp. z o.o. Minął rok od nowelizacji Warunków

Bardziej szczegółowo

RPnet - Inteligentne IP LAN do współpracy z PON FTTX. Sieci na dziś i na jutro.

RPnet - Inteligentne IP LAN do współpracy z PON FTTX. Sieci na dziś i na jutro. RPnet - Inteligentne IP LAN do współpracy z PON FTTX Sieci na dziś i na jutro. Architektura sieci PON FTTX Wymagania na pasmo w PON Zagospodarowanie pasma optycznego w PON Współistnienie systemów 1G i

Bardziej szczegółowo

Technologie ostatniego kilometra(mili)

Technologie ostatniego kilometra(mili) Zakład Informatyki Przemysłowej Akademia Górniczo Hutnicza Wydział Metalurgii i Inżynierii Materiałowej Technologie ostatniego kilometra(mili) Autor: Jarosław Durak ISDN EFM EPON XDSL CATV ISDN ISDN jest

Bardziej szczegółowo

GPON a DOCSIS 3.1 - co lepsze? Mikołaj Chmura

GPON a DOCSIS 3.1 - co lepsze? Mikołaj Chmura GPON a DOCSIS 3.1 - co lepsze? Mikołaj Chmura Agenda DOCSIS 3.1 co się zmienia, co zyskujemy GPON co mamy na dziś Migracja sieci GPON: NGPON1: XGPON1, XGPON2 NGPON2: TWDM-PON, WDM-PON Więcej pasma: 4K

Bardziej szczegółowo

Modernizacja sieci hybrydowej HFC w kierunku sieci całkowicie optycznej

Modernizacja sieci hybrydowej HFC w kierunku sieci całkowicie optycznej Rafał KRÓLIKOWSKI Politechnika Wrocławska, Katedra Telekomunikacji i Teleinformatyki Modernizacja sieci hybrydowej HFC w kierunku sieci całkowicie optycznej Streszczenie. W artykule omówiono zagadnienie

Bardziej szczegółowo

Przykładowy typ urządzenia IP CAM Interlink Wi-Fi AP Urządzenie GEPON OLT, z MPU, 2 x slot dla modułu PON OLT 8510

Przykładowy typ urządzenia IP CAM Interlink Wi-Fi AP Urządzenie GEPON OLT, z MPU, 2 x slot dla modułu PON OLT 8510 Załącznik 2 Urządzenia sieci GPON Tabela 2/1 ETAP I Zestawienie urządzeń do sieci GPON Przykładowy typ urządzenia IP CAM Interlink Wi-Fi AP Urządzenie GEPON OLT, z MPU, 2 x slot dla modułu PON OLT 8510

Bardziej szczegółowo

Migracja w kierunku sieci HFC nowej generacji, z punktu widzenia polskiego operatora. wnioski z projektu

Migracja w kierunku sieci HFC nowej generacji, z punktu widzenia polskiego operatora. wnioski z projektu Migracja w kierunku sieci HFC nowej generacji, z punktu widzenia polskiego operatora wnioski z projektu Bogusław Pruszkowski Konferencja PIKE, Ossa 2009 Kilka słów o Vectrze Stream Communications INEA2,9%

Bardziej szczegółowo

Poradnik dotyczący planowania i projektowania sieci klasy NGA

Poradnik dotyczący planowania i projektowania sieci klasy NGA Poradnik dotyczący planowania i projektowania sieci klasy NGA Opracowanie: Akademia Światłowodowa Redakcja: Prosper Biernacki Wydanie 1.0 Niepołomice 2014 Projekt: POIG.07.01.00-00-019/09 ul. M. Kasprzaka

Bardziej szczegółowo

MODELE UDOSTĘPNIANIA SIECI WSPÓŁFINANSOWANYCH Z FUNDUSZY UNIJNYCH

MODELE UDOSTĘPNIANIA SIECI WSPÓŁFINANSOWANYCH Z FUNDUSZY UNIJNYCH MODELE UDOSTĘPNIANIA SIECI WSPÓŁFINANSOWANYCH Z FUNDUSZY UNIJNYCH Rafał Sobiczewski Dyr. Do Spraw Dostępu Szerokopasmowego 2012-04-26 1 AGENDA 1. Czym różnią się inwestycja w sieci otwarte od tradycyjnych

Bardziej szczegółowo

TECHNOLOGIA SZEROKOPASMOWEJ KOMUNIKACJI PLC DLA SYSTEMÓW SMART GRID I SMART METERING.

TECHNOLOGIA SZEROKOPASMOWEJ KOMUNIKACJI PLC DLA SYSTEMÓW SMART GRID I SMART METERING. TECHNOLOGIA SZEROKOPASMOWEJ KOMUNIKACJI PLC DLA SYSTEMÓW SMART GRID I SMART METERING. Informacje podstawowe Przykład wzrostu zapotrzebowania możliwości komunikacyjnych na przykładzie odczytu danych z liczników

Bardziej szczegółowo

Grupa Netia - sieć abonencka

Grupa Netia - sieć abonencka Grupa Netia - sieć abonencka Informacje dla Deweloperów i Zarządców nieruchomości 1 Innowacyjna technologia PON pozwala na integrację wszystkich usług i ich realizację w oparciu o jedno medium transmisyjne

Bardziej szczegółowo

Spotkanie z Przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi w sprawie Inwentaryzacji

Spotkanie z Przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi w sprawie Inwentaryzacji Spotkanie z Przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi w sprawie Inwentaryzacji Agenda spotkania 10.00-10.10 - Rozpoczęcie i wprowadzenie do obrad Rady; 10.10 10.30 - Omówienie zmian w rozporządzeniu Ministra

Bardziej szczegółowo

1G i 10G Ethernet warstwa fizyczna. Sergiusz Patela 2005 Okablowanie sieci Ethernet 1G i 10G 1

1G i 10G Ethernet warstwa fizyczna. Sergiusz Patela 2005 Okablowanie sieci Ethernet 1G i 10G 1 1G i 10G Ethernet warstwa fizyczna Sergiusz Patela 2005 Okablowanie sieci Ethernet 1G i 10G 1 Rozwój technologii sieciowych a systemy okablowania Technologie kablowania lokalnych sieci komputerowych ulegają

Bardziej szczegółowo

Pomiary w epoce DOCSIS 3.1

Pomiary w epoce DOCSIS 3.1 Pomiary w epoce DOCSIS 3.1 Szymon Jaros Solution Manager, VECTOR Agenda Co zmienia DOCSIS 3.1? Pomiary sygnałów DOCSIS 3.1 Mierniki Trilithic Platforma pomiarowa Trilithic Dlaczego DOCSIS 3.1 Cele rozwoju

Bardziej szczegółowo

INEA największy regionalny operator telekomunikacyjny w Wielkopolsce

INEA największy regionalny operator telekomunikacyjny w Wielkopolsce INEA największy regionalny operator telekomunikacyjny w Wielkopolsce Poznań, 2010 1 Cyfrowy DOM INEA Twój Dom Cyfrowy Dom Spółka INEA S.A. jest największym regionalnym operatorem telekomunikacyjnym w Wielkopolsce,

Bardziej szczegółowo

Nowoczesne technologie dla sieci dostępowych

Nowoczesne technologie dla sieci dostępowych Nowoczesne technologie dla sieci dostępowych Rafał Sobiczewski Dyrektor Ds. Rozwoju Biznesu email: Rafal.Sobiczewski@alcatel-lucent.com Data: 2009-11-05 Sieci Dostępowe Następnej Generacji Po co? W którym

Bardziej szczegółowo

Nowoczesne usługi telekomunikacyjne świadczone na szerokopasmowej sieci stacjonarnej. Wrocław, 14.03.2013

Nowoczesne usługi telekomunikacyjne świadczone na szerokopasmowej sieci stacjonarnej. Wrocław, 14.03.2013 Nowoczesne usługi telekomunikacyjne świadczone na szerokopasmowej sieci stacjonarnej Wrocław, 14.03.2013 1 ADSL - ewolucja sieci miedzianej (kat.3). ADSL (ang. Asymmetric Digital Subscriber Line) asymetryczna

Bardziej szczegółowo

TECHNOLOGIE WYKORZYSTYWANE DO BUDOWY SZEROKOPASMOWYCH SIECI DOSTĘPU DO INTERNETU. Katowice, 11 stycznia 2012 r. Wiesław Baług

TECHNOLOGIE WYKORZYSTYWANE DO BUDOWY SZEROKOPASMOWYCH SIECI DOSTĘPU DO INTERNETU. Katowice, 11 stycznia 2012 r. Wiesław Baług TECHNOLOGIE WYKORZYSTYWANE DO BUDOWY SZEROKOPASMOWYCH SIECI DOSTĘPU DO INTERNETU Katowice, 11 stycznia 2012 r. Etapy realizacji projektów budowa sieci szerokopasmowych Tryb rozdzielny lub łączny zaprojektuj

Bardziej szczegółowo

Budowa sieci dostępowych TriplePlay z wykorzystaniem rozwiązań DCN oraz Raisecom

Budowa sieci dostępowych TriplePlay z wykorzystaniem rozwiązań DCN oraz Raisecom Budowa sieci dostępowych TriplePlay z wykorzystaniem rozwiązań DCN oraz Raisecom Agenda Budowa sieci xpon Łączenie węzłów w technologi xwdm Przykładowa konfiguracja sieci PON bazująca na rozwiązaniu Raisecom

Bardziej szczegółowo

Rynek kablowy w Polsce i w Europie

Rynek kablowy w Polsce i w Europie Rynek kablowy w Polsce i w Europie Jerzy Straszewski Prezes Zarządu Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej 14 Konferencja Technik Szerokopasmowych VECTOR, Gdynia maj 2015 2015 wzrost ogólnej liczby klientów

Bardziej szczegółowo

25 lecie telewizji kablowej w Polsce

25 lecie telewizji kablowej w Polsce 25 lecie telewizji kablowej w Polsce dokonania, wyzwania przyszłości Jerzy Straszewski Prezes Zarządu Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej KTS VECTOR Gdynia 12-13 czerwca 2014 Historia polskiej branży

Bardziej szczegółowo

Telewizja kablowa w strukturze sieci FTTH firmy OPTOMER

Telewizja kablowa w strukturze sieci FTTH firmy OPTOMER Telewizja kablowa w strukturze sieci FTTH firmy OPTOMER mgr inż. Tomasz Rogowski Dzięki niezrównanej jakości sygnału i rzeczywistej transmisji szerokopasmowej, struktura sieci FTTH jest idealna do dostarczania

Bardziej szczegółowo

Budowa pasywnej sieci optycznej na blokowiskach przykłady realizacji

Budowa pasywnej sieci optycznej na blokowiskach przykłady realizacji Budowa pasywnej sieci optycznej na blokowiskach przykłady realizacji coś o mnie dlaczego ten temat? Co nam strzeliło do głowy żeby robić PON w blokach!??? Technicznie: - zasilanie - strefy pożarowe (powiązane

Bardziej szczegółowo

Okablowanie Światłowodowe Elementy Optyczne - PON Rozwiązania PON w obudowach LGX 02 Moduły LGX z wbudowanymi splitterami - przykłady Przykłady Modułów LGX1: 1. Moduł LGX1 splitter 1/2 2. Moduł LGX1 splitter

Bardziej szczegółowo

ELPOS. Przedsiębiorstwo Elektroniczno-Mechaniczne WYCIĄG Z DOKUMENTACJI TECHNICZNEJ ELPOS GPON SIEĆ SZEROKOPASMOWA NGA DOJLIDY GÓRNE JUCHNOWIEC DOLNY

ELPOS. Przedsiębiorstwo Elektroniczno-Mechaniczne WYCIĄG Z DOKUMENTACJI TECHNICZNEJ ELPOS GPON SIEĆ SZEROKOPASMOWA NGA DOJLIDY GÓRNE JUCHNOWIEC DOLNY Załącznik 5 do SIWZ Przedsiębiorstwo Elektroniczno-Mechaniczne ELPOS WYCIĄG Z DOKUMENTACJI TECHNICZNEJ ELPOS GPON SIEĆ SZEROKOPASMOWA NGA DOJLIDY GÓRNE JUCHNOWIEC DOLNY kwiecień 2013 1 Spis treści 1. Lokalizacja:...

Bardziej szczegółowo

OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU nr 01/8.4/2014

OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU nr 01/8.4/2014 Warszawa, 26.05. 2014 SKYNET Spółka Jawna Krzysztof Skorupski Filip Bacciarelli Ul. Człuchowska 66 01-360 Warszawa OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU nr 01/8.4/2014 Działając zgodnie z 11 umowy o dofinansowanie numer

Bardziej szczegółowo

STANDARDOWY CENNIK USŁUG INTERNETOWYCH KOLNET

STANDARDOWY CENNIK USŁUG INTERNETOWYCH KOLNET STANDARDOWY CENNIK USŁUG INTERNETOWYCH KOLNET obowiązuje od 01.01.2011 z późniejszymi aktualizacjami KOLNET WIFI POWER NAT 1:1 dotyczy tylko urządzeń działających na częstotliwości 5GHz i w szkielecie

Bardziej szczegółowo

Strategia Grupy Kapitałowej HAWE S.A. na lata 2013 2017 w stronę Telekomunikacji 3.0. Prezentacja strategii

Strategia Grupy Kapitałowej HAWE S.A. na lata 2013 2017 w stronę Telekomunikacji 3.0. Prezentacja strategii Strategia Grupy Kapitałowej HAWE S.A. na lata 2013 2017 w stronę Telekomunikacji 3.0 Prezentacja strategii 11 czerwca 2013 Spis treści HAWE dziś 3 Strategia rozwoju HAWE 4 HAWE za 5 lat 5 Rozwój linii

Bardziej szczegółowo

Icron- rozszerzenie transmisji Video i USB. Piotr Gocłowski, 20/05/2014

Icron- rozszerzenie transmisji Video i USB. Piotr Gocłowski, 20/05/2014 Icron- rozszerzenie transmisji Video i USB Piotr Gocłowski, 20/05/2014 Agenda Icron Extendery USB Extendery KVM Przykłady zastosowań Podsumowanie 2 Dlaczego Icron Lider na rynku Extenderów Opatentowane

Bardziej szczegółowo

NGA Sieci Dostępowe Następnej Generacji

NGA Sieci Dostępowe Następnej Generacji NGA Sieci Dostępowe Następnej Generacji mgr inż. Przemysław Góźdź Internet sukcesywnie, coraz szerzej, wkracza w nasze życie. Służy do pracy, nauki, komunikacji, zakupów, załatwienia spraw urzędowych,

Bardziej szczegółowo

Internet szerokopasmowy technologie i obszary zastosowań

Internet szerokopasmowy technologie i obszary zastosowań Internet szerokopasmowy technologie i obszary zastosowań 1 ZBIGNIEW KĄDZIELSKI 2 3 512 KB danych 4 Rozmiar 1440 na 14 000 punktów! 10 obiektów flash 14 MB danych 5 Ewolucja telewizji 6 icore 2 Duo, 2 GB

Bardziej szczegółowo

SZCZEGÓŁOWA SPECYFIKACJA TECHNICZNA ZAMÓWIENIA

SZCZEGÓŁOWA SPECYFIKACJA TECHNICZNA ZAMÓWIENIA Załącznik nr 1 do umowy SZCZEGÓŁOWA SPECYFIKACJA TECHNICZNA ZAMÓWIENIA NAZWA ZAMÓWIENIA: ADRES OBIEKTU BUDOWLANEGO: Budowa sieci teleinformatycznej wraz z instalacją centrali telefonicznej w budynku Gminy

Bardziej szczegółowo

System VoD dla operatora kablowego Zarządzanie treścią usług VoD. Jacek Gwizdak

System VoD dla operatora kablowego Zarządzanie treścią usług VoD. Jacek Gwizdak System VoD dla operatora kablowego Zarządzanie treścią usług VoD Jacek Gwizdak Agenda VOD w liczbach Internetowe treści na życzenie Serwer VOD jako nagrywarka sieciowa Interaktywność w HFC Platforma oprogramowania

Bardziej szczegółowo

OFERTA RAMOWA. Łódź, 11 kwietnia 2013 r.

OFERTA RAMOWA. Łódź, 11 kwietnia 2013 r. OFERTA RAMOWA o dostępie telekomunikacyjnym do infrastruktury telekomunikacyjnej wybudowanej przez Jednostki Samorządu Terytorialnego z udziałem środków pomocowych UE Łódź, 11 kwietnia 2013 r. Obowiązki

Bardziej szczegółowo

Światłowody. Telekomunikacja światłowodowa

Światłowody. Telekomunikacja światłowodowa Światłowody Telekomunikacja światłowodowa Cechy transmisji światłowodowej Tłumiennośd światłowodu (około 0,20dB/km) Przepustowośd nawet 6,875 Tb/s (2000 r.) Standardy - 10/20/40 Gb/s Odpornośd na działanie

Bardziej szczegółowo

PROGRAM FUNKCJONALNO-UŻYTKOWY KOMPLEKSOWEJ DOSTAWY URZĄDZEŃ I URUCHOMIENIA USŁUG W TECHNOLOGII GPON zamówienia pt.

PROGRAM FUNKCJONALNO-UŻYTKOWY KOMPLEKSOWEJ DOSTAWY URZĄDZEŃ I URUCHOMIENIA USŁUG W TECHNOLOGII GPON zamówienia pt. ZAŁĄCZNIK NR 2 Dotyczy: projektu nr WND-RPPD.04.01.00-20-013/12 pod nazwą ELPOS GPON. SIEĆ SZEROKOPASMOWA NGA DOJLIDY GÓRNE - JUCHNOWIEC DOLNY realizowany na podstawie umowy o dofinansowanie nr UDA-RPPD.04.01.00-20-013/12-00

Bardziej szczegółowo

Dr Michał Tanaś(http://www.amu.edu.pl/~mtanas)

Dr Michał Tanaś(http://www.amu.edu.pl/~mtanas) Dr Michał Tanaś(http://www.amu.edu.pl/~mtanas) Medium transmisyjne Kabel miedziany Światłowód Fale radiowe Kabel miedziany 8 żyłowa skrętka telefoniczna Może być w wersji nieekranowanej (UTP Unshielded

Bardziej szczegółowo

Spotkanie prasowe Warszawa 16 lutego 2010

Spotkanie prasowe Warszawa 16 lutego 2010 Spotkanie prasowe Warszawa 16 lutego 2010 Strategia rozwoju usług telekomunikacyjnych dla firm Agenda Skąd przychodzimy? Kim Jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Skąd przychodzimy? Trochę historii ASTER 1994 początek

Bardziej szczegółowo

Łącza WAN. Piotr Steć. 28 listopada 2002 roku. P.Stec@issi.uz.zgora.pl. Rodzaje Łącz Linie Telefoniczne DSL Modemy kablowe Łącza Satelitarne

Łącza WAN. Piotr Steć. 28 listopada 2002 roku. P.Stec@issi.uz.zgora.pl. Rodzaje Łącz Linie Telefoniczne DSL Modemy kablowe Łącza Satelitarne Łącza WAN Piotr Steć P.Stec@issi.uz.zgora.pl 28 listopada 2002 roku Strona 1 z 18 1. Nośniki transmisyjne pozwalające łączyć sieci lokalne na większe odległości: Linie telefoniczne Sieci światłowodowe

Bardziej szczegółowo

Fiber to the Home w technologii Pasywnych Sieci Optycznych

Fiber to the Home w technologii Pasywnych Sieci Optycznych Fiber to the Home w technologii Pasywnych Sieci Optycznych No one can exactly predict what technologies will develope in the coming years. So the best bet is to prepare for everthing [Richard Jean-Pierre]

Bardziej szczegółowo

Rynek usług szerokopasmowych - stan i perspektywy rozwoju. Warszawa, listopad 2012 r.

Rynek usług szerokopasmowych - stan i perspektywy rozwoju. Warszawa, listopad 2012 r. Rynek usług szerokopasmowych - stan i perspektywy rozwoju Warszawa, listopad 2012 r. Agenda cyfrowa cele z zakresu Internetu szerokopasmowego Do 2013 r. - szerokopasmowy dostęp do Internetu dla 100% mieszkańców

Bardziej szczegółowo

BIATEL BIT S.A. kompetencje i doświadczenie w budowie szerokopasmowych sieci teleinformatycznych

BIATEL BIT S.A. kompetencje i doświadczenie w budowie szerokopasmowych sieci teleinformatycznych BIATEL BIT S.A. kompetencje i doświadczenie w budowie szerokopasmowych sieci teleinformatycznych Omówienie zrealizowanych projektów, z uwzględnieniem technologii, zakresu i zasięgu sieci. Bobrowa Dolina,

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika Wersja dokumentacji 1.1

Instrukcja użytkownika Wersja dokumentacji 1.1 Konsultacje społeczne obszarów białych NGA Weryfikacja listy białych obszarów Instrukcja użytkownika Wersja dokumentacji 1.1 Warszawa, maj 2016 Spis treści 1 Podstawowe informacje...3 2 Podstawa prawna

Bardziej szczegółowo

Wykład II. Administrowanie szkolną siecią komputerową. dr Artur Bartoszewski www.bartoszewski.pr.radom.pl

Wykład II. Administrowanie szkolną siecią komputerową. dr Artur Bartoszewski www.bartoszewski.pr.radom.pl Administrowanie szkolną siecią komputerową dr Artur Bartoszewski www.bartoszewski.pr.radom.pl Wykład II 1 Tematyka wykładu: Media transmisyjne Jak zbudować siec Ethernet Urządzenia aktywne i pasywne w

Bardziej szczegółowo

FTTX KOMPLETNE ROZWIĄZANIE OD ERICSSON

FTTX KOMPLETNE ROZWIĄZANIE OD ERICSSON FTTX KOMPLETNE ROZWIĄZANIE OD ERICSSON Aplikacje Sprzęt Aktywny Urządzenia końcowe Węzły dostępowe Metro, Edge, & Core FO i Akcesoria Dukty i kable FO 3 Ekonomia sieci FTTx 5 Eksplozja Pasma Mbps 1,000

Bardziej szczegółowo

PIERWSZA W ŚWIECIE KOMERCYJNA SIEĆ LTE 1800 MHz. KONFERENCJA PRASOWA 07 września 2010r.

PIERWSZA W ŚWIECIE KOMERCYJNA SIEĆ LTE 1800 MHz. KONFERENCJA PRASOWA 07 września 2010r. PIERWSZA W ŚWIECIE KOMERCYJNA SIEĆ LTE 1800 MHz KONFERENCJA PRASOWA 07 września 2010r. Agenda Internet w XXI wieku LTE - co to jest? Dlaczego LTE 1800MHz? Przyszłość - usługi 4G LTE - a następnie Nasza

Bardziej szczegółowo

Konwerter Światłowodowy. Instrukcja uruchomieniowa (1)

Konwerter Światłowodowy. Instrukcja uruchomieniowa (1) Konwerter Światłowodowy Instrukcja uruchomieniowa (1) Fiber Converters /11.15.212 БЪЛГАРИН 1. Przed rozpoczęciem instalacji Zawartość Opakowania Konwerter światłowodowy Instrukcje Wielojęzyczne Zasilacz

Bardziej szczegółowo

PARTER OPERATORÓW I WŁADZ LOKALNYCH W BUDOWIE SIECI SZEROKOPASMOWYCH I DOSTĘPOWYCH. 6 maja 2015

PARTER OPERATORÓW I WŁADZ LOKALNYCH W BUDOWIE SIECI SZEROKOPASMOWYCH I DOSTĘPOWYCH. 6 maja 2015 PARTER OPERATORÓW I WŁADZ LOKALNYCH W BUDOWIE SIECI SZEROKOPASMOWYCH I DOSTĘPOWYCH 6 maja 2015 1 VINCI ENERGIES I AXIANS ENERGETYKA PRZEMYSŁ SEKTOR USŁUG ROZWIĄZANIA ICT 2,2B 2,8B 2,8B 1,6B 2 AXIANS W

Bardziej szczegółowo

Instrukcja do Arkusza kosztorysowania sieci klasy NGA na obszarach wymagających wsparcia publicznego.

Instrukcja do Arkusza kosztorysowania sieci klasy NGA na obszarach wymagających wsparcia publicznego. Załącznik 3 do poradnika dotyczącego planowania i projektowania sieci klasy NGA Instrukcja do Arkusza kosztorysowania sieci klasy NGA na obszarach wymagających wsparcia publicznego. Wersja 1.0 Projekt:

Bardziej szczegółowo

DSL (od ang. Digital Subscriber Line)

DSL (od ang. Digital Subscriber Line) MODEMY xdsl DSL (od ang. Digital Subscriber Line) cyfrowa linia abonencka, popularna technologia szerokopasmowego dostępu do internetu. Często określa się ją jako xdsl. Wynalazcą modemów DSL był Joseph

Bardziej szczegółowo

Wykład 2. Problemy występujące na rynku Stacjonarnym Mobilnym (MNO, MVNO) Dostępu ( stacjonarnego i szerokopasmowego) Pojęcia ARPU, Chern

Wykład 2. Problemy występujące na rynku Stacjonarnym Mobilnym (MNO, MVNO) Dostępu ( stacjonarnego i szerokopasmowego) Pojęcia ARPU, Chern Wykład 2 Problemy występujące na rynku Stacjonarnym Mobilnym (MNO, MVNO) Dostępu ( stacjonarnego i szerokopasmowego) Pojęcia ARPU, Chern Gaj: z mapy znikają białe plamy i poprawia się infrastruktura światłowodowa

Bardziej szczegółowo

ROZWÓJ STANDARDU GPON MIKOŁAJ CHMURA

ROZWÓJ STANDARDU GPON MIKOŁAJ CHMURA ROZWÓJ STANDARDU GPON MIKOŁAJ CHMURA Solution Manager xpon AGENDA Trendy w konsumpcji pasma Ewolucja do sieci typu experience driven Migracja sieci GPON do sieci typu NG-PON1 i NG-PON2 Nowa platforma NG-PON

Bardziej szczegółowo

Moduły transmisyjne SFP, SFP+, XFP. Aktywne rozwiązania sieciowe

Moduły transmisyjne SFP, SFP+, XFP. Aktywne rozwiązania sieciowe Moduły transmisyjne SFP, SFP+, XFP Moduły transmisyjne firmy GigaLight są wysokowydajnymi wkładkami światłowodowymi dla przełączników wyposażonych w złącza SFP, SFP+, XFP. Moduły współpracują ze światłowodami

Bardziej szczegółowo

Usługi TP dla operatorów zasięg, wygoda, atrakcyjna cena. Telekomunikacja Polska Domena Hurt (www.hurt-tp.pl) Kraków, 23 października 2012

Usługi TP dla operatorów zasięg, wygoda, atrakcyjna cena. Telekomunikacja Polska Domena Hurt (www.hurt-tp.pl) Kraków, 23 października 2012 Usługi TP dla operatorów zasięg, wygoda, atrakcyjna cena Telekomunikacja Polska Domena Hurt (www.hurt-tp.pl) Kraków, 23 października 2012 O czym chcielibyśmy porozmawiać wygodne i tanie dojście do obiektu

Bardziej szczegółowo

Glosariusz: Technika Światłowodowa od A jak Absorpcja do Z jak Złącze

Glosariusz: Technika Światłowodowa od A jak Absorpcja do Z jak Złącze A ABSORPCJA W ŚWIATŁOWODZIE Pochłanianie energii przez materiał światłowodu. ADAPTER/ŁĄCZNIK HYBRYDOWY Element centrujący, umożliwiający połączenie ze sobą dwóch złączy światłowodowych różnego standardu.

Bardziej szczegółowo

KONCEPCJA TECHNICZNA PROJEKTU SIECI ŚWIATŁOWODOWEJ

KONCEPCJA TECHNICZNA PROJEKTU SIECI ŚWIATŁOWODOWEJ Warszawa, 21 lipca 2014 KONCEPCJA TECHNICZNA PROJEKTU SIECI ŚWIATŁOWODOWEJ NA TERENIE MIASTA PISZ Projekt jest realizowany w ramach programu operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Priorytet: 8 Społeczeństwo

Bardziej szczegółowo

Zasady instalacji kabli światłowodowych w sieciach miejscowych i dalekosiężnych

Zasady instalacji kabli światłowodowych w sieciach miejscowych i dalekosiężnych Zasady instalacji kabli światłowodowych w sieciach miejscowych i dalekosiężnych Sergiusz Patela 1999-2001 Systemy światłowodowe. Zasady instalacji kabli w sieciach 1 Przykłady usług obejmujących instalacje

Bardziej szczegółowo

Usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu

Usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu Usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu Strona 1 Agenda Usługa jednokierunkowego dostępu do Internetu ASTRA2Connect: nowa usługa triple play Strona 2 Szerokopasmowy dostęp do Internetu (1-way) Cechy

Bardziej szczegółowo

Trzy lata doświadczeń w sprzedaży usług Triple Play w sieciach Gawex Media

Trzy lata doświadczeń w sprzedaży usług Triple Play w sieciach Gawex Media Trzy lata doświadczeń w sprzedaży usług Triple Play w sieciach Gawex Media Tarnów 2006 TELEFON niezawodna komunikacja Schemat dostępu do usługi Telefonii Stacjonarnej Linki Optyczne do Operatorów nadrzędnych

Bardziej szczegółowo

Dekoder cyfrowy SettopBox HD PVR (dekoder z nagrywarką)

Dekoder cyfrowy SettopBox HD PVR (dekoder z nagrywarką) Cennik Dostawcy Usług Echostar Studio (obowiązuje do umów podpisanych po 0.0.05r). Podane ceny są cenami brutto. CENNIK USŁUGI TELEWIZJI Cena przyłączenie do sieci (opłata jednorazowa) W przypadku braku

Bardziej szczegółowo

Budowa sieci dystrybucyjnej i dostępowej na terenie Powiatu Białogardzkiego

Budowa sieci dystrybucyjnej i dostępowej na terenie Powiatu Białogardzkiego Program funkcjonalno-użytkowy Dla zadania inwestycyjnego Budowa sieci dystrybucyjnej i dostępowej na terenie Powiatu Białogardzkiego Adres obiektu budowlanego, którego dotyczy program funkcjonalno-użytkowy:

Bardziej szczegółowo

Rozwiązania i systemy światłowodowe Fiber To The Home Splittery PLC i akcesoria 05 Moduły LGX z wbudowanymi splitterami - przykłady Przykłady Modułów LGX1: 1. Moduł LGX1 splitter 1/2 2. Moduł LGX1 splitter

Bardziej szczegółowo

CENNIK USŁUG REALIZOWANYCH W SIECI ELTRONIK PODANE CENY ZAWIERAJĄ PODATEK VAT I OPŁATY ZWIĄZANE Z ODBIOREM PROGRAMÓW TELEWIZJI KABLOWEJ ELTRONIK TVK

CENNIK USŁUG REALIZOWANYCH W SIECI ELTRONIK PODANE CENY ZAWIERAJĄ PODATEK VAT I OPŁATY ZWIĄZANE Z ODBIOREM PROGRAMÓW TELEWIZJI KABLOWEJ ELTRONIK TVK CENNIK USŁUG REALIZOWANYCH W SIECI ELTRONIK PODANE CENY ZAWIERAJĄ PODATEK VAT I OPŁATY ZWIĄZANE Z ODBIOREM PROGRAMÓW TELEWIZJI KABLOWEJ ELTRONIK TVK 1. Opłata abonamentowa (płatna z góry najpóźniej do

Bardziej szczegółowo

Polska Izba Radiodyfuzji Cyfrowej

Polska Izba Radiodyfuzji Cyfrowej Polska Izba Radiodyfuzji Cyfrowej Budowa infrastruktury telekomunikacyjnej z możliwością współużytkowania. Uwagi i wnioski PIRC do art. 139 Pt Obecna sytuacja - pierwszy operator telekomunikacyjny na budynku

Bardziej szczegółowo

FTF-S1XG-S31L-010D. Moduł SFP+ 10GBase-LR/LW, jednomodowy, 10km, DDMI. Referencja: FTF-S1XG-S31L-010D

FTF-S1XG-S31L-010D. Moduł SFP+ 10GBase-LR/LW, jednomodowy, 10km, DDMI. Referencja: FTF-S1XG-S31L-010D FTF-S1XG-S31L-010D Moduł SFP+ 10GBase-LR/LW, jednomodowy, 10km, DDMI Referencja: FTF-S1XG-S31L-010D Opis: Moduł SFP+ FTF-S1XG-S31L-010D to interfejs 10Gb przeznaczony dla urządzeń pracujących w sieciach

Bardziej szczegółowo

Tel./Fax (32) 246-61-11 e-mail: Inet@inrt-siec.pl

Tel./Fax (32) 246-61-11 e-mail: Inet@inrt-siec.pl . (miejscowośd, data). (Dane lub pieczątka Oferenta) P.W.U. INET Spółka z o.o. 40-860 Katowice, ul. Gliwicka 204 Tel./Fax (32) 246-61-11 e-mail: Inet@inrt-siec.pl www.inet-siec.pl Oferta do zapytania ofertowego

Bardziej szczegółowo

PROGRAM FUNKCJONALNO-UŻYTKOWY DOSTAWY URZĄDZEŃ I URUCHOMIENIA USŁUG W TECHNOLOGII GPON. zamówienia pt.

PROGRAM FUNKCJONALNO-UŻYTKOWY DOSTAWY URZĄDZEŃ I URUCHOMIENIA USŁUG W TECHNOLOGII GPON. zamówienia pt. Dotyczy: projektu nr WND-RPPD.04.01.00-20-013/12 pod nazwą ELPOS GPON. SIEĆ SZEROKOPASMOWA NGA DOJLIDY GÓRNE - JUCHNOWIEC DOLNY realizowany na podstawie umowy o dofinansowanie nr UDA-RPPD.04.01.00-20-013/12-00

Bardziej szczegółowo

Szerokopasmowy dostęp do Internetu Broadband Internet Access. dr inż. Stanisław Wszelak

Szerokopasmowy dostęp do Internetu Broadband Internet Access. dr inż. Stanisław Wszelak Szerokopasmowy dostęp do Internetu Broadband Internet Access dr inż. Stanisław Wszelak Rodzaje dostępu szerokopasmowego Technologia xdsl Technologie łączami kablowymi Kablówka Technologia poprzez siec

Bardziej szczegółowo

Huawei EchoLife HG8245/ GPON Terminal. User s Manual

Huawei EchoLife HG8245/ GPON Terminal. User s Manual Huawei EchoLife HG8245/ GPON Terminal User s Manual Huawei Echolife HG8245, urządzenie końcowe sieci optycznej (ONT) jest to brama główna wysokiej klasy rozwiązanie FTTH. Przy użyciu technologii GPON oraz

Bardziej szczegółowo

Rozwiązania xwdm Gdzie stosować, kiedy warto, jakie są możliwości. Marcin Bała

Rozwiązania xwdm Gdzie stosować, kiedy warto, jakie są możliwości. Marcin Bała Rozwiązania xwdm Gdzie stosować, kiedy warto, jakie są możliwości Marcin Bała Agenda Dlaczego stosować? Gdzie stosować? Co można przesłać? Dlaczego warto stosować rozwiązania xwdm? Awaryjność Łatwe łączenie

Bardziej szczegółowo

Projekt NGA. Rozwój sieci NGA w Polsce (dokument konsultacyjny)

Projekt NGA. Rozwój sieci NGA w Polsce (dokument konsultacyjny) Rozwój sieci NGA w Polsce (dokument konsultacyjny) SPIS TREŚCI SKRÓTY I TERMINOLOGIA... 5 CZĘŚĆ I. ROZDZIAŁ 1 ASPEKT TECHNICZNY NGA... 6 1.1 INFORMACJE OGÓLNE... 6 1.2.GRANICA POMIĘDZY SIECIĄ NGA A SIECIĄ

Bardziej szczegółowo

Modele kosztowo przychodowe samorzadowej sieci szerokopasmowej, ze szczególnym uwzglednieniem sieci dystrybucyjnej. dr Krzysztof Heller

Modele kosztowo przychodowe samorzadowej sieci szerokopasmowej, ze szczególnym uwzglednieniem sieci dystrybucyjnej. dr Krzysztof Heller Modele kosztowo przychodowe samorzadowej sieci szerokopasmowej, ze szczególnym uwzglednieniem sieci dystrybucyjnej dr Krzysztof Heller Krzysztof Heller i Andrzej Szczerba Sp. J. Warstwy sieci 23 listopada

Bardziej szczegółowo

CENNIK USŁUG. DLA USŁUG w SIECI ŚWIATŁOWODOWEJ WAŻNY OD 15 SIERPNIA 2014 ROKU

CENNIK USŁUG. DLA USŁUG w SIECI ŚWIATŁOWODOWEJ WAŻNY OD 15 SIERPNIA 2014 ROKU CENNIK USŁUG DLA USŁUG w SIECI ŚWIATŁOWODOWEJ WAŻNY OD 15 SIERPNIA 2014 ROKU Cennik Pakietowy: INTERNET + TELEWIZJA Telewizja Internet Cena telewizja Cena Internet Razem Rabat dla Internetu Cena w pakiecie

Bardziej szczegółowo

Features: Specyfikacja:

Features: Specyfikacja: Router bezprzewodowy dwuzakresowy AC1200 300 Mb/s Wireless N (2.4 GHz) + 867 Mb/s Wireless AC (5 GHz), 2T2R MIMO, QoS, 4-Port Gigabit LAN Switch Part No.: 525480 Features: Stwórz bezprzewodowa sieć dwuzakresową

Bardziej szczegółowo

Budowa sieci Internet na terenach białych plam z perspektywy dostawcy Internetu operatorskiego

Budowa sieci Internet na terenach białych plam z perspektywy dostawcy Internetu operatorskiego Budowa sieci Internet na terenach białych plam z perspektywy dostawcy Internetu operatorskiego Joanna Stefańczyk Kielce, 6 listopad 2009 Agenda Co umożliwia działanie 8.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE z podróŝy słuŝbowej poza granicami kraju

SPRAWOZDANIE z podróŝy słuŝbowej poza granicami kraju Warszawa, dnia 19 lutego 2009 r. SPRAWOZDANIE z podróŝy słuŝbowej poza granicami kraju A. Część ogólna 1. Skład delegacji Krzysztof Dyl Zastępca Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Mirosław Sabat

Bardziej szczegółowo

Z A P Y T A N I E O F E R T O W E

Z A P Y T A N I E O F E R T O W E FineMEDIA s.c. Wojciech Wrona, Grzegorz Kałuża ul. Zagrzebska 3 51-206 Wrocław NIP: 895-17-91-494 REGON: 932905107 Wrocław, 20 lutego 2015 r. Z A P Y T A N I E O F E R T O W E Nr 13_p10_prj02 1 Opis przedmiotu

Bardziej szczegółowo

Pomorska Sieć Szerokopasmowa (PSS)

Pomorska Sieć Szerokopasmowa (PSS) Pomorska Sieć Szerokopasmowa (PSS) Analiza ruchu w sieci globalnej Wg badań firmy Ipoque, która analizowała poziom wykorzystania serwisów internetowych, w okresie od 08-09/2007 największym zainteresowaniem

Bardziej szczegółowo

Ethernet. Ethernet odnosi się nie do jednej, lecz do wielu technologii sieci lokalnych LAN, z których wyróżnić należy cztery podstawowe kategorie:

Ethernet. Ethernet odnosi się nie do jednej, lecz do wielu technologii sieci lokalnych LAN, z których wyróżnić należy cztery podstawowe kategorie: Wykład 5 Ethernet IEEE 802.3 Ethernet Ethernet Wprowadzony na rynek pod koniec lat 70-tych Dzięki swojej prostocie i wydajności dominuje obecnie w sieciach lokalnych LAN Coraz silniejszy udział w sieciach

Bardziej szczegółowo

Sieć dostępowa w gminie - struktura kosztów i przychodów. Wiesław Baług

Sieć dostępowa w gminie - struktura kosztów i przychodów. Wiesław Baług Sieć dostępowa w gminie - struktura kosztów i przychodów Ceny usług RYNEK CENA USŁUGI KOSZTY Kategorie kosztów operacyjnych w działalności operatorskiej Koszty operacyjne związane z materiałami oraz usługami

Bardziej szczegółowo

NET-KONT@KT S.C. M. Pawlak P. Janicki ul. 1 Maja 18 27-300 Lipsko

NET-KONT@KT S.C. M. Pawlak P. Janicki ul. 1 Maja 18 27-300 Lipsko Regulamin promocji TrioPack HD 1. Organizatorem promocji jest NET-KONT@KT S.C. z siedzibą w Lipsku przy ulicy 1 Maja 18, zwany dalej operatorem. 2. Promocja trwa od 01.02.2015 do 30.04.2015. Operator zastrzega

Bardziej szczegółowo

Cennik (ceny brutto) A. CENNIK PROMOCYJNY UMOWY NA CZAS OKREŚLONY. I. Dostęp do Internetu.

Cennik (ceny brutto) A. CENNIK PROMOCYJNY UMOWY NA CZAS OKREŚLONY. I. Dostęp do Internetu. Cennik (ceny brutto) A. CENNIK PROMOCYJNY UMOWY NA CZAS OKREŚLONY I. Dostęp do Internetu. Tabela 1. "BLOKI 12" - ŁĄCZE KABLOWE (okres korzystania min. 12 miesięcy) L.p. Rodzaj usługi cena brutto [zł] 1.

Bardziej szczegółowo

Szerokopasmowe Pomorskie

Szerokopasmowe Pomorskie Szerokopasmowe Pomorskie Gdańsk 4 listopada 2011 Agenda 2 Realizacja projektu przez Telekomunikację Polską Zakres i sposób prowadzenia inwestycji telekomunikacyjnych w województwie pomorskim Współpraca

Bardziej szczegółowo

Operator telekomunikacyjny INEA pionierem w pozyskaniu kredytu technologicznego case study

Operator telekomunikacyjny INEA pionierem w pozyskaniu kredytu technologicznego case study Operator telekomunikacyjny INEA pionierem w pozyskaniu kredytu technologicznego case study Agnieszka Stefańska, Koordynator ds. Projektów UE INEA S.A. 1 INEA kim jesteśmy? Spółka INEA S.A. jest największym

Bardziej szczegółowo

Światłowodowy multiplekser styków RS-232, RS-485, RS-422

Światłowodowy multiplekser styków RS-232, RS-485, RS-422 RSMUX2-FO V4.06 Światłowodowy multiplekser styków RS-232, RS-485, RS-422 RSMUX2-FO Dostępne cztery interfejsy RS-232/422/485 lub dwa w wersji ze złączem śrubowym z wykorzystaniem łączy światłowodowych

Bardziej szczegółowo

TECHNOLOGIA SZEROKOPASMOWEJ KOMUNIKACJI PLC DLA SYSTEMÓW SMART GRID I SMART METERING.

TECHNOLOGIA SZEROKOPASMOWEJ KOMUNIKACJI PLC DLA SYSTEMÓW SMART GRID I SMART METERING. TECHNOLOGIA SZEROKOPASMOWEJ KOMUNIKACJI PLC DLA SYSTEMÓW SMART GRID I SMART METERING. Konwersatorium "Platforma technologiczna smart grid AGH 16 kwietnia 2015 Informacje podstawowe Przykład wzrostu zapotrzebowania

Bardziej szczegółowo

Nowe zasady finansowania infrastruktury NGA - perspektywa Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2020

Nowe zasady finansowania infrastruktury NGA - perspektywa Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2020 Nowe zasady finansowania infrastruktury NGA - perspektywa Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2020 1 Europejska Agenda Cyfrowa i Narodowy Plan Szerokopasmowy Cele: Powszechny dostęp do szybkiego internetu

Bardziej szczegółowo

Zapytanie ofertowe nr 2/POPW.02.01.00-26-063/13/2014

Zapytanie ofertowe nr 2/POPW.02.01.00-26-063/13/2014 Fiberway Sp. z o.o. ul. Jagiellońska 6 32-005 Niepołomice tel +48 12 312 12 13 email: biuro@fiberway.pl Niepołomice, dn. 10.04.2014 r. Zapytanie ofertowe nr 2/POPW.02.01.00-26-063/13/2014 I. ZAMAWIAJĄCY

Bardziej szczegółowo

Aktywne Rozwiązania Sieciowe

Aktywne Rozwiązania Sieciowe Konwerter mediów 10/100Base-TX do 100Base-FX Seria KC-300D, KC-300DM Konwertery mediów zostały stworzone do konwersji sygnałów 10Base-T lub 100Base-T do/z sygnałów światłowodowych 100Base-FX. Używane są

Bardziej szczegółowo

Dom NET. Rozwiązanie systemu Okablowania Domów Jednorodzinnych

Dom NET. Rozwiązanie systemu Okablowania Domów Jednorodzinnych Dom NET Rozwiązanie systemu Okablowania Domów Jednorodzinnych Opracowanie opisuje możliwości budowy różnych instalacji przy wykorzystaniu systemu Dom NET. Został on opracowany z myślą o stosowaniu w domach

Bardziej szczegółowo