Ethernet optyczny - przykład światłowodowej sieci LAN 10BaseF i 100BaseFX

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Ethernet optyczny - przykład światłowodowej sieci LAN 10BaseF i 100BaseFX"

Transkrypt

1 Ethernet optyczny - przykład światłowodowej sieci LAN 10BaseF i 100BaseFX Prezentacja zawiera kopie folii omawianych na wykładzie. Niniejsze opracowanie chronione jest prawem autorskim. Wykorzystanie niekomercyjne dozwolone pod warunkiem podania źródła. Sergiusz Patela

2 Definicja sieci lokalnej (wg. IEEE) Sieć lokalna (LAN) jest to system umożliwiający bezpośrednią komunikację wielu niezależnych urządzeń rozmieszczonych na stosunkowo niewielkim obszarze za pośrednictwem fizycznych kanałów komunikacyjnych o umiarkowanej prędkości. Inna definicja: Lokalna sieć komputerowa (LAN) jest systemem przekazywania danych wykorzystywanych do łączenia komputerów i stowarzyszonych z nimi urządzeń rozmieszczonych na niewielkim obszarze. (c) Sergiusz Patela Światłowodowe sieci LAN 2

3 Ethernet a klasyfikacja sieci komputerowych 1. LAN - Local Area Network Ethernet, wszystkie rodzaje. Stosowane aktualnie 2. MAN - Metropolitan Area Network GB Ethernet. Pierwsze próby. Szersze stosowanie w przyszłości 3. WAN - Wide Area Network 10 GB Ethernet. W przyszłości, po ustaleniu standardu, może pojawić się jako jeden z protokołów sieci WDM dalekiego zasięgu. (c) Sergiusz Patela Światłowodowe sieci LAN 3

4 Zasada działania i podstawowe pojęcia Podstawowymi pojęciami koniecznymi do opisu komunikacji w sieciach i między sieciami jest protokół (protocol) i warstwa (layer). Inne pojęcia: ramka, metoda dostępu, kodowanie. Protokół to zbiór reguł określających jak należy przygotować dane do przesłania, jak nawiązać komunikację, kontrolować przesyłanie wiadomości itd. Protokoły podlegają standaryzacji. Opis protokołu - Model odniesienia OSI (Open System Interconnection) przyjmuje warstwową strukturę protokołów. Dla komputerów połączonych w sieci "warstwy" komunikują się pomiędzy sobą (c) Sergiusz Patela Światłowodowe sieci LAN 4

5 Technologie sieci LAN 1. Ethernet (IEEE 802.3) 2. Token Ring (IEEE 802.5) 3. FDDI (Ai X3T12, ISO-IEC 9314) 4. Fibre Channel, ATM... (c) Sergiusz Patela Światłowodowe sieci LAN 5

6 Światłowody w sieciach komputerowych 1. Ethernet (802.3) Ethernet (10Base-F ) Fast Ethernet (np. 100Base-TX, 100Base-FX) Gigabit Ethernet (1000Base-SX, 1000Base-LX) 10 Gigabit Ethernet 2. Token Ring (802.5) 3. FDDI 4. Fibre Channel (c) Sergiusz Patela Światłowodowe sieci LAN 6

7 Ethernet Rysunek zaprezentowany przez jednego z wynalazców sieci Ethernet, dra Roberta M. Metcalfa (czerwiec 1976, National Computer Conference) (c) Sergiusz Patela Światłowodowe sieci LAN 7

8 Podstawy działania sieci Ethernet (1): protokół CSMA/CD (metoda dostępu do medium) Metoda dostępu do medium CSMA/CD: Przed przystąpieniem do tramisji stacja czeka na moment, gdy żadna inna stacja nie nadaje wiadomości. Wysyła wtedy własną wiadomość. Bez przerwy nasłuchując sprawdza, czy w sieci nie nastąpiła kolizja z wiadomością wysłaną przez inną stację -jeśli tak, nadaje sygnał informujący wszystkich o kolizji, wstrzymuje się z nadawaniem na krótki, losowo określony przedział czasu a następnie ponawia próbę przesłania wiadomości. Rozmiar wysyłanej ramki zależy od szybkości tramisji sygnałów w sieci (rodzaj kabla) oraz jej długości. Maksymalna długość ramki wynosi 1518 bajtów, a minimalna - 64 Podstawowa zasada działania sieci CSMA/CD opiera się na założeniu, że nadająca stacja przed zakończeniem tramisji musi otrzymać informację o wystąpieniu kolizji sygnałów nawet od najdalej położonej stacji. (c) Sergiusz Patela Światłowodowe sieci LAN 8

9 Podstawy działania sieci Ethernet (2): struktura i konfiguracja Warstwa fizyczna: Kabel (koncentryczny, skrętka, światłowodowy), tramisja w pasmie podstawowym (=cyfrowa) z zastosowaniem kodu Manchester Kod Manchester (Manchester encoding): zmiana napięcia w środku przesyłanego bitu (1 = od wyższego do niższego, 0 = od niższego do wyższego). W stacji znajduje się karta kontrolera sieciowego połączona z przekaźnikiem (MAU). Zadania przekaźnika: tramisja i odbieranie bitów, kontrola sieci i wykrywanie nadawanych ramek, śledzenie kolizji. Warstwa łącza danych Zadania: zarządzanie dostępem do sieci, kodowanie danych, zmiana postaci pakietu (dodanie bitów synchronizacji i ograniczników ramki) (c) Sergiusz Patela Światłowodowe sieci LAN 9

10 Kodowanie sygnału Kodowanie sygnału ma zadanie zwiększyć odporność tramisji na szum. Przykłady: FDDI stosuje kodowanie 4b/5b NRZI (Non-Return to Zero Invert on ones) o szybkości modulacji 125 Mb/s (bodów) dla osiągnięcia szybkości tramisji danych100 Mb/s. Ethernet stosuje kodowanie Manchester o szybkości modulacji 20 Mb/s (bodów) dla osiągnięcia szybkości tramisji danych 10 Mbit/s. Clock High Low 0 time NRZ - used by PC Binary 1 = high Binary 0 = low NRZ - used in combination with 4b/5b by FDDI Binary 1 = traition Binary 0 = no traition Manchester - used by Ethernet Binary 1 = high to low traition Binary 0 = low to high traition (c) Sergiusz Patela Światłowodowe sieci LAN 10

11 Format ramki Ethernet Preambuła Adres przeznacz Adres źródła Typ/ Długość LLC Dane CRC Wytwórca Użytkownik DSAP SSAP Kontrola Destination Service Access Point (DSAP) Source Service Access Point (SSAP) (c) Sergiusz Patela Światłowodowe sieci LAN 11

12 Warianty sieci Ethernet 10 Mb/s - różne media i formy tramisji 10Base5 - kabel koncentryczny (żółty), tramisja w paśmie podstawowym, maksymalne długość segmentów 500 m, 10 Mbit/s.Gruby Ethernet, 100 stacji, min. odległość 2.5 m. 10Base2 - kabel koncentryczny (RG58A/U) tramisja w paśmie podstawowym, maksymalna długość segmentów do 185 metrów, 10 Mbit/s. Cienki Ethernet, 30 stacji co 0.5 m (min.) 10Base-T - skręcona para przewodów (kabel symetryczny), maksymalna długość segmentów do 500 metrów; prędkość tramisji 10 Mbit/s 1Base5 - skręcona para przewodów, maksymalna długość segmentów do 500 metrów, 1 Mbit/s 10Broad36 - kabel koncentryczny (RG59/U CATV), tramisja szerokopasmowa, maksymalna długość segmentów do 3600 metrów, prędkość tramisji 10 Mbit/s 10Base-F - światłowody (w tym sieć pasywna); prędkość tramisji 10 Mbit/s (c) Sergiusz Patela Światłowodowe sieci LAN 12

13 Warianty sieci Ethernet - różne szybkości tramisji 100BASE-TX: wysokiej jakości skrętka (dwie pary drutów) 100BASE-T4: cztery pary drutów standardowej jakości 100BASE-FX: kabel światłowodowy standard 802.3u Gigabit Etherent standard (802.3z) 10 Gigabit Ethernet Standard IEEE 802.3ae (c) Sergiusz Patela Światłowodowe sieci LAN 13

14 Ethernet - warianty światłowodowe 10Base F 10Base-FL 10Base-FB 10Base-FP Łącze światłowodowe - asynchroniczne Sieć rdzeniowa (backbone) - łącze synchroniczne Gwiazda pasywna (c) Sergiusz Patela Światłowodowe sieci LAN 14

15 Łącze sieci 10Base FL, 10Base FB MAU MAU MDI MDI Gniazdko naścienne Kabel Duplex Patch panel Segment światłowodowy Przykładowy segment sieci FL (fiber link) i FB (fiber backbone) (c) Sergiusz Patela Światłowodowe sieci LAN 15

16 10BASE-FL - Ethernet na łączu światłowodowym FO - fiber optic DTI - data terminal equipment 10 Base FL Fiber Optic Repeater Hub FOMAU FOMAU FOMAU TX RX TX RX TX RX FO link to another FO hub AUI - attachment unit interface MAU - medium access unit 10Base-FL segment (2000 meter maximum) TX RX 10Base-FL FOMAU TX - tramitter RX - receiver DTI Ethernet interface 15-pin AUI connector AUI Cable Pełna izolacja galwaniczna - ważne przy łączach międzybudynkowych, 10x zwiększony zasięg (c) Sergiusz Patela Światłowodowe sieci LAN 16

17 10Base-F Moc sygnału optycznego Moc źródła* (nowy nadajnik) we włóknie 62,5µm NA 0,275: - 12dBm ±2dBm Maksymalna degradacja źródła 3dB. Dopuszcza się zmiany ±1dB związane z zastosowaniem różnego rodzaju włókien światłowodowych (np. 62,5/125, 50/125) Wniosek: minimalna moc źródła = = -18dBm (minimalna moc początkowa -15dBm) maksymalna moc źródła = = -9 dbm Wartości mocy dotyczą ustalonego rozkładu pola modów. Dla łączy krótszych niż 1 5m konieczne jest stosowanie tłumików lub striperów modów w celu usunięcia modów płaszczowych. * moc maksymalna (the peak optical power) (c) Sergiusz Patela Światłowodowe sieci LAN 17

18 10Base-F Możliwości stosowania różnych światłowodów Ethernet dopuszcza stosowanie różnych rodzajów światłowodów (w standardzie wymieniono 62,5/125, 50/125, 80/125, 100/140). Warunkiem jest, aby czułość odbiornika zawiera się w zakresie dbm. Pasmo łącza 150MHz (1km, 850nm) Ogólne zalecenie w odniesieniu do łącza światłowodowego: 1. Pasmo łącza 150MHz 2. Tłumienie łącza 9dB (c) Sergiusz Patela Światłowodowe sieci LAN 18

19 10Mb/s Ethernet - stary i nowy segment światłowodowy W pierwszej wersji ~1980 zakładano, że Ethernet będzie używany tylko do łączenia koncentratorów (repeaterów). Stworzony standard FOIRL (Fiber Optic Inter-Repeater Link) dopuszczał segmenty 1000m tylko pomiędzy repeaterami. Zwiększenie popularności światłowodów doprowadziło do utworzenia standardu 10BASE-F opisującego różne aspekty stosowania światłowodów w 10Mb Ethernecie. 10BASE-FL (zastąpił FOIRL) dopuszcza segment światłowodowy o zasięgu do 2000m (jeżeli mieszamy standardy FOIRL i 10BASE-FL to zasięg <1000m). Światłowodami można łączyć 2 komputery, 2 repeatery lub komputer z repeaterem. 10BASE-FB System sygnalizacji pozwalający umieścić w systemie ponadstandardową liczbę repeaterów. Segment maks. 2000m. 10BASE-FP Światłowodowa sieć pasywna. Segment do 500m, rozgałęziacz (gwiazda pasywna) może łączyć do 33 komputerów. (c) Sergiusz Patela Światłowodowe sieci LAN 19

20 Światłowodowa sieć pasywna (PON) Unicast Multicast Stacja robocza Rozgałęziacz pasywny (c) Sergiusz Patela Światłowodowe sieci LAN 20

21 Światłowodowa sieć pasywna 10Base FP MAU MDI Gniazdko naścienne Gniazdko naścienne MDI MAU Patch panel Gwiazda pasywna Segment światłowodowy (c) Sergiusz Patela Światłowodowe sieci LAN 21

22 10Mb/s Ethernet po światłowodzie - medium tramisji Światłowodowy kabel wielomodowy (62,5/125). Dwa włókna, jedno do tramisji, drugie do przyjmowania danych. λ nm. Światłowodowe złączki ST (stnd. ISO/IEC "BFOC/2.5. ). Maksymalne całkowite straty linii 12,5 db. Otrzymywany poziom mocy rejestrowany przez MAU Segment (10Base-FL) do 2000m. Uwaga (dodatkowa opcja przewidziana normą): dla światłowodu jednomodowego zasięg 25 km. (c) Sergiusz Patela Światłowodowe sieci LAN 22

23 10 Base-F, MDI. Parametry nadajnika Parametr Jedn. 10BASE-FP 10BASE-FB 10BASE-FL Długość fali min. max. nm nm Szerokość spektralna (FWHM) nm <75 <75 <75 Współczynnik modulacji db =<13 =<13 =<13 Spoczynkowy sygnał optyczny (amplituda) dbm =<57 Czas narostu i opadania sygnału optycznego max.(dane) min.(dane) max. różnica (dane) max.(spoczynkowe) min.(spoczynkowe) max. różnica (spoczynkowe) Impuls optyczny overshoot undershoot Impuls optyczny jitter krawędzi dodatkowy, obwód DO do MDI całkowity na MDI (dane) całkowity na MDI (dane) Dystorsja cyklu pracy impulsu optyczny dane dystorsja Średnia moc nadajnika optycznego min. max. % % dbm dbm N/A N/A N/A 5 5 N/A ±1 N/A ±1 N/A N/A ±2 ±2 ±2.5 ± ±2 ±4 N/A ±2.5 ± (c) Sergiusz Patela Światłowodowe sieci LAN 23

24 10 Base-F, MDI Parametry odbiornika Parametr Jedn. 10BASE-FP 10BASE-FB 10BASE-FL Średnia moc optyczna na odbiornika min. max. dbm dbm MAU jitter krawędzi impulsu optycz. (dane) rejestrowany na MDI dodany, MDI do obwodu DI całkowity dla obwodu DI (MAU AUI) Czasy narostu i opadania impulsu optyczn. max.(dane) min.(dane) max. różnica (dane) max.(spoczynkowe) min.(spoczynkowe) max. różnica (spoczynkowe) ±4.5 N/A N/A N/A N/A N/A ±2.0 N/A ± ±6.5 ±8.5 ± (c) Sergiusz Patela Światłowodowe sieci LAN 24

25 100Base-FX 100Mb/s Ethernet na łączu światłowodowym Class II 100Base-FX Fiber Optic Repeater Hub II TX RX TX RX TX RX FO link to another FO station or repeater hub DTE 100Base-Fx Ethernet Interface SC, ST or FDDI Fiber Optic Connector DTE - Data Terminal Equipment (c) Sergiusz Patela Światłowodowe sieci LAN 25

26 100Mb/s Ethernet - medium tramisji Wielomodowy kabel światłowodowy 62,5/125 Długość odcinka do 412m - wynika z czasu obiegu pakietu (round trip timing) λ nm straty w linii <11dB dopuszczalne 3 rodzaje złączek: rekomendowana - dupleks SC, FDDI Media Interface Connector (MIC) typu M, ST Kontrola łącza (oparta na standardzie sygnalizacji ANSI FDDI) - ciągła tramisja sygnału kontrolnego, nawet przy braku ruchu w sieci. Uwag (dodatkowe opcje przewidziane normą)i: standardowy zasięg 412m przy pół-dupleksie (hd), przy ful-dupleksie (fd) zasięg 2 km. Na włóknie jednomodowym dopuszczalny zasięg 20 km. (c) Sergiusz Patela Światłowodowe sieci LAN 26

27 100Base-FX Repeatery Dopuszcza się dwie klasy repeaterów: I i II. Powinny być oznaczone rzymskim I lub II w kole. Klasa I - bardziej odporna na niekontrolowane opóźnienia. W repeaterze następuje odczytanie sygnału przed ponowny wysłaniem do linii. Repeatery tj klasy umożliwiają tworzenie sieci z segmentów korzystających z różnych systemów sygnalizacji, np.. 100BaseFX/TX (światłowód/utp kat. 5 lub STP, 2 pary) i 100Base-T4 (UTP kat. 3, 4, 5, 4 pary). Jeżeli jeden repeater klasy I łączy dwa segmenty - długość segm. < 272m Klasa II - sygnał jest przesyłany do portów bez tralacji. W segmentach nie można mieszać linii o różnych systemach sygnalizacji. Jeżeli jeden repeater klasy II łączy dwa segmenty - długość segm. < 350m Jeżeli łącze tworzą dwa repeatery kl. II - długość segmentu <228m (c) Sergiusz Patela Światłowodowe sieci LAN 27

28 Ethernet - porównanie różnych wersji i mediów Ethernet Fast Ethernet Gigabit Ethernet* Szybkość 10 Mb/s 100 Mb/s 1 Gbit/s tramisji Cat. 5 UTP 100 m 100 m 100 m STP/Coax 500 m 100 m 25 m Światłowód wielomodowy Światłowód jednomodowy 2 km 412 m (hd)**, 550 m 2km (fd)* 25 km 20 km 5 km IEEE spec. * ful duplex, ** half duplex (c) Sergiusz Patela Światłowodowe sieci LAN 28

29 GB Ethernet IEEE 802.3Z Standard Ethernet i Fast Ethernet podaje maksymalną tłumienność linii. Dla GB Ethernetu podaje się dodatkowo tłumienność odbiciową. Wymagana tłumienność odbiciowa (ORL) 20 db dla MM i 26 db dla SM (jednak zaleca się odpowiednio 30 i 40 db). (c) Sergiusz Patela Światłowodowe sieci LAN 29

30 Lokalne sieci światłowodowe - zalecenia konfiguracji elementów optoelektroniki (1) Zastosowanie Baud Rate Mbaud Poziome < 100 M Media TX Budynek < 300 m Media TX Campus < 2,000 m Media TX 10BaseF 20 MM S MM S MM S Token Ring 32 MM S MM S MM S 100VG- 120 MM S MM S MM LE AnyLAN 100BaseF 125 MM S MM S MM LE 1000Base-SX 1250 MM SL MM SL 1000Base-LX 1250 MM LL MM LL SM LL FDDI 125 MM S MM S MM LE S 850nm LED, SL 850nm LD, LE 1300nm LED; LL 1300nm LD By Fiber Optics LAN Section (FOLS) of the Telecommunicatio Industry Association (TIA) (c) Sergiusz Patela Światłowodowe sieci LAN 30

Sieci światłowodowe. Wprowadzenie

Sieci światłowodowe. Wprowadzenie Sieci światłowodowe Wprowadzenie Prezentacja zawiera kopie folii omawianych na wykładzie. Niniejsze opracowanie chronione jest prawem autorskim. Wykorzystanie niekomercyjne dozwolone pod warunkiem podania

Bardziej szczegółowo

Ethernet. Ethernet odnosi się nie do jednej, lecz do wielu technologii sieci lokalnych LAN, z których wyróżnić należy cztery podstawowe kategorie:

Ethernet. Ethernet odnosi się nie do jednej, lecz do wielu technologii sieci lokalnych LAN, z których wyróżnić należy cztery podstawowe kategorie: Wykład 5 Ethernet IEEE 802.3 Ethernet Ethernet Wprowadzony na rynek pod koniec lat 70-tych Dzięki swojej prostocie i wydajności dominuje obecnie w sieciach lokalnych LAN Coraz silniejszy udział w sieciach

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi i instalacji repeatera światłowodowego BMK-32

Instrukcja obsługi i instalacji repeatera światłowodowego BMK-32 Instrukcja obsługi i instalacji repeatera światłowodowego e-mail: info@lanex.pl www.lanex.pl 1 1.Wstęp Modułowy repeater umożliwia połączenie siedmiu segmentów sieci Ethernet. Posiada możliwość zastosowania

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi i instalacji repeatera światłowodowego BMK-29.

Instrukcja obsługi i instalacji repeatera światłowodowego BMK-29. Instrukcja obsługi i instalacji repeatera światłowodowego. 1.Wstęp Modułowy repeater światłowodowy umożliwia połączenie pięciu segmentów sieci Ethernet. Posiada cztery wymienne porty, które mogą zawierać

Bardziej szczegółowo

Sieci komputerowe. Zajęcia 1 c.d. Warstwa fizyczna, Ethernet

Sieci komputerowe. Zajęcia 1 c.d. Warstwa fizyczna, Ethernet Sieci komputerowe Zajęcia 1 c.d. Warstwa fizyczna, Ethernet Rola warstwy fizycznej Określa rodzaj medium transmisyjnego (np. światłowód lub skrętka) Określa sposób kodowania bitów (np. zakres napięć odpowiadających

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi i instalacji koncentratora BMK-33

Instrukcja obsługi i instalacji koncentratora BMK-33 LANEX S.A. ul. Diamentowa 0- Lublin tel. (0) 0 do 0 tel/fax. (0) 0 9 Instrukcja obsługi i instalacji koncentratora e-mail: info@lanex.lublin.pl Dział Serwisu www.lanex.lublin.pl tel. (0) --0 do 0 wew.3

Bardziej szczegółowo

Technika sieciowa Ethernet

Technika sieciowa Ethernet Ethernet 1 Technika sieciowa Ethernet - 22 maja 1972 zostało odnotowane w historii powstanie pierwszej lokalnej sieci komputerowej w Palo Alto Research Center w USA laboratorium firmy XEROX. - Pomysł zaczerpnięty

Bardziej szczegółowo

1G i 10G Ethernet warstwa fizyczna. Sergiusz Patela 2005 Okablowanie sieci Ethernet 1G i 10G 1

1G i 10G Ethernet warstwa fizyczna. Sergiusz Patela 2005 Okablowanie sieci Ethernet 1G i 10G 1 1G i 10G Ethernet warstwa fizyczna Sergiusz Patela 2005 Okablowanie sieci Ethernet 1G i 10G 1 Rozwój technologii sieciowych a systemy okablowania Technologie kablowania lokalnych sieci komputerowych ulegają

Bardziej szczegółowo

Wykład 6. Projektowanie i Realizacja Sieci Komputerowych. 1. Ethernet - technologia sieci LAN (warstwa 2)

Wykład 6. Projektowanie i Realizacja Sieci Komputerowych. 1. Ethernet - technologia sieci LAN (warstwa 2) Projektowanie i Realizacja Sieci Komputerowych Wykład 6 1. Ethernet - technologia sieci LAN (warstwa 2) dr inż. Artur Sierszeń asiersz@kis.p.lodz.pl dr inż. Łukasz Sturgulewski luk@kis.p.lodz.pl Projektowanie

Bardziej szczegółowo

- system budowy sieci opracowany przez firmę Xerox, podniesiony do poziomu standardu w wyniku współpracy firm: Xerox, DEC i Intel.

- system budowy sieci opracowany przez firmę Xerox, podniesiony do poziomu standardu w wyniku współpracy firm: Xerox, DEC i Intel. - system budowy sieci opracowany przez firmę Xerox, podniesiony do poziomu standardu w wyniku współpracy firm: Xerox, DEC i Intel. Standard IEEE 802.3 określa podobny typ sieci, ale różniący się formatem

Bardziej szczegółowo

Sieci komputerowe. ABC sieci - podstawowe pojęcia. Ewa Burnecka / Janusz Szwabiński. ewa@ift.uni.wroc.pl / szwabin@ift.uni.wroc.pl

Sieci komputerowe. ABC sieci - podstawowe pojęcia. Ewa Burnecka / Janusz Szwabiński. ewa@ift.uni.wroc.pl / szwabin@ift.uni.wroc.pl Sieci komputerowe ABC sieci - podstawowe pojęcia Ewa Burnecka / Janusz Szwabiński ewa@ift.uni.wroc.pl / szwabin@ift.uni.wroc.pl Sieci komputerowe (C) 2003 Ewa Burnecka ver. 0.1 p.1/28 Struktura sieci FDDI

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji światłowodowego konwertera SE-36

Instrukcja instalacji światłowodowego konwertera SE-36 LANEX S.A. ul. Ceramiczna 8 20-150 Lublin tel. (081) 444 10 11 tel/fax. (081) 740 35 70 Instrukcja instalacji światłowodowego konwertera e-mail: info@lanex.pl Dział Serwisu www.lanex.pl tel. (081) 443-96-39

Bardziej szczegółowo

Aktywne Rozwiązania Sieciowe

Aktywne Rozwiązania Sieciowe Konwerter mediów 10/100Base-TX do 100Base-FX Seria KC-300D, KC-300DM Konwertery mediów zostały stworzone do konwersji sygnałów 10Base-T lub 100Base-T do/z sygnałów światłowodowych 100Base-FX. Używane są

Bardziej szczegółowo

ETHERNET. mgr inż. Krzysztof Szałajko

ETHERNET. mgr inż. Krzysztof Szałajko ETHERNET mgr inż. Krzysztof Szałajko Ethernet - definicja Rodzina technologii wykorzystywanych w sieciach: Specyfikacja mediów transmisyjnych Specyfikacja przesyłanych sygnałów Format ramek Protokoły 2

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji światłowodowego konwertera 100BASE-TX/100BASE-FX SE-35

Instrukcja instalacji światłowodowego konwertera 100BASE-TX/100BASE-FX SE-35 LANEX S.A. ul. Ceramiczna 8 20-150 Lublin tel. (081) 444 10 11 tel/fax. (081) 740 35 70 Instrukcja instalacji światłowodowego konwertera 100BASE-TX/100BASE-FX e-mail: info@lanex.pl Dział Serwisu www.lanex.pl

Bardziej szczegółowo

Systemy i Sieci Radiowe

Systemy i Sieci Radiowe Systemy i Sieci Radiowe Wykład 3 Media transmisyjne część 1 Program wykładu transmisja światłowodowa transmisja za pomocą kabli telekomunikacyjnych (DSL) transmisja przez sieć energetyczną transmisja radiowa

Bardziej szczegółowo

Technologie sieciowe Ethernet (IEEE 802.3) Jest najszerzej wykorzystywaną technologią w sieciach lokalnych (LAN).

Technologie sieciowe Ethernet (IEEE 802.3) Jest najszerzej wykorzystywaną technologią w sieciach lokalnych (LAN). Technologie sieciowe Ethernet (IEEE 802.3) Jest najszerzej wykorzystywaną technologią w sieciach lokalnych (LAN). Warstwa 2 (Łącza danych) Warstwa 1 (Fizyczna) Podwarstwa LLC Podwarstwa MAC Ethernet IEEE

Bardziej szczegółowo

FTF-S1XG-S31L-010D. Moduł SFP+ 10GBase-LR/LW, jednomodowy, 10km, DDMI. Referencja: FTF-S1XG-S31L-010D

FTF-S1XG-S31L-010D. Moduł SFP+ 10GBase-LR/LW, jednomodowy, 10km, DDMI. Referencja: FTF-S1XG-S31L-010D FTF-S1XG-S31L-010D Moduł SFP+ 10GBase-LR/LW, jednomodowy, 10km, DDMI Referencja: FTF-S1XG-S31L-010D Opis: Moduł SFP+ FTF-S1XG-S31L-010D to interfejs 10Gb przeznaczony dla urządzeń pracujących w sieciach

Bardziej szczegółowo

Sieci Komputerowe Fizyczna budowa sieci - kable, złącza.

Sieci Komputerowe Fizyczna budowa sieci - kable, złącza. Sieci Komputerowe Fizyczna budowa sieci - kable, złącza. dr Zbigniew Lipiński Instytut Matematyki i Informatyki ul. Oleska 48 50-204 Opole zlipinski@math.uni.opole.pl Zagadnienia Kable w standardzie Ethernet.

Bardziej szczegółowo

Sieci komputerowe - pojęcia podstawowe

Sieci komputerowe - pojęcia podstawowe Sieci komputerowe - pojęcia podstawowe mgr inż. Rafał Watza Katedra Telekomunikacji AGH Al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków, Polska tel. +48 12 6174034, fax +48 12 6342372 e-mail: watza@kt.agh.edu.pl Plan

Bardziej szczegółowo

W standardzie zarządzania energią ACPI, dopływ energii do poszczególnych urządzeń jest kontrolowany przez:

W standardzie zarządzania energią ACPI, dopływ energii do poszczególnych urządzeń jest kontrolowany przez: Zadanie 61 W standardzie zarządzania energią ACPI, dopływ energii do poszczególnych urządzeń jest kontrolowany przez: A. chipset. B. BIOS. C. kontroler dysków. D. system operacyjny. Zadanie 62 Przesyłanie

Bardziej szczegółowo

Wykład II. Administrowanie szkolną siecią komputerową. dr Artur Bartoszewski www.bartoszewski.pr.radom.pl

Wykład II. Administrowanie szkolną siecią komputerową. dr Artur Bartoszewski www.bartoszewski.pr.radom.pl Administrowanie szkolną siecią komputerową dr Artur Bartoszewski www.bartoszewski.pr.radom.pl Wykład II 1 Tematyka wykładu: Media transmisyjne Jak zbudować siec Ethernet Urządzenia aktywne i pasywne w

Bardziej szczegółowo

Media sieciowe Wiadomości wstępne

Media sieciowe Wiadomości wstępne Media sieciowe Wiadomości wstępne Opracował: Arkadiusz Curulak WSIiE TWP w Olsztynie Data aktualizacji : 10-12-2002 Pierwsza edycja : 10-12-2002 Spis treści Media sieciowe... 2 Wprowadzenie... 2 Skrętka

Bardziej szczegółowo

Sieci Komputerowe Standardy i rodzaje sieci

Sieci Komputerowe Standardy i rodzaje sieci Sieci Komputerowe Standardy i rodzaje sieci dr Zbigniew Lipiński Instytut Matematyki i Informatyki ul. Oleska 48 50-204 Opole zlipinski@math.uni.opole.pl Zagadnienia Podstawowe pojęcia dotyczące sieci:

Bardziej szczegółowo

Standardy 802.3 - odmiany

Standardy 802.3 - odmiany http://www.techfest.com/networking/lan/ethernet3.htm Standardy 802.3 - odmiany Standard Standard Data Top- Rate ology Publikacja DIX-1980, 10Base5 802.3-1983 10Mb/s Liniowa Half-Duplex Full-Duplex 10Base2

Bardziej szczegółowo

Sieci komputerowe. Wykład 2: Sieci LAN w technologii Ethernet. Marcin Bieńkowski. Instytut Informatyki Uniwersytet Wrocławski

Sieci komputerowe. Wykład 2: Sieci LAN w technologii Ethernet. Marcin Bieńkowski. Instytut Informatyki Uniwersytet Wrocławski Sieci komputerowe Wykład 2: Sieci LAN w technologii Ethernet Marcin Bieńkowski Instytut Informatyki Uniwersytet Wrocławski Sieci komputerowe (II UWr) Wykład 2 1 / 27 Sieci LAN LAN: Local Area Network sieć

Bardziej szczegółowo

Sieć LAN to dziś nieodzowny element infrastruktury informatycznej

Sieć LAN to dziś nieodzowny element infrastruktury informatycznej Projektowanie sieci firmowej od A do Z 01 Sieć LAN to dziś nieodzowny element infrastruktury informatycznej w każdej firmie, a coraz częściej także w domu. Jeśli zależy Ci, aby sieć w Twojej firmie funkcjonowała

Bardziej szczegółowo

SIEMENS. 1 2 3 4 Instalacja na szynie standardowej SIMATIC NET SCALANCE X204-2. Instrukcja obsługi. Charakterystyka produktu. Porty TP.

SIEMENS. 1 2 3 4 Instalacja na szynie standardowej SIMATIC NET SCALANCE X204-2. Instrukcja obsługi. Charakterystyka produktu. Porty TP. SIEMENS SIMATIC NET SCALANCE X204-2 Instrukcja obsługi Charakterystyka produktu Porty TP Porty FO Instalacja na szynie DIN 1 2 3 4 Instalacja na szynie standardowej 5 SPIS TREŚCI 1.Charakterystyka produktu

Bardziej szczegółowo

Witryny i aplikacje internetowe 1 PSI

Witryny i aplikacje internetowe 1 PSI Prace zaliczeniowe dla słuchaczy szkół zaocznych w roku szkolnym 2014/2015 z przedmiotów: Sieci komputerowe 1PSI Witryny i aplikacje internetowe 1PSI Systemy baz danych 2 PSI Sieci komputerowe 2 PSI Witryny

Bardziej szczegółowo

SIECI KOMPUTEROWE Typy sieci: Media transmisyjne: Kategorie skrętek miedzianych:

SIECI KOMPUTEROWE Typy sieci: Media transmisyjne: Kategorie skrętek miedzianych: SIECI KOMPUTEROWE Typy sieci: sieć lokalna LAN Local Area Network sieci metropolitarne MAN Metropolitan Area Network sieci rozległe WAN Wide Area Network. Media transmisyjne: 1. Skrętka nieekranowana (UTP

Bardziej szczegółowo

Charakteryzacja telekomunikacyjnego łącza światłowodowego

Charakteryzacja telekomunikacyjnego łącza światłowodowego Charakteryzacja telekomunikacyjnego łącza światłowodowego Szybkości transmisji współczesnych łączy światłowodowych STM 4 622 Mbps STM 16 2 488 Mbps STM 64 9 953 Mbps Rekomendacje w stadium opracowania

Bardziej szczegółowo

8. Podstawowe zagadnienia dotyczące sieci komputerowych

8. Podstawowe zagadnienia dotyczące sieci komputerowych 8. Podstawowe zagadnienia dotyczące sieci komputerowych We współczesnym świecie komunikacja odgrywa ważną rolę w przekazywaniu informacji. Komunikujemy się z innymi bezpośrednio za pomocą np. głosu, znaków,

Bardziej szczegółowo

Sieci komputerowe Wykład 3

Sieci komputerowe Wykład 3 aplikacji transportowa Internetu dostępu do sieci Stos TCP/IP Warstwa dostępu do sieci Sieci komputerowe Wykład 3 Powtórka z rachunków 1 System dziesiętny, binarny, szesnastkowy Jednostki informacji (b,

Bardziej szczegółowo

Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej

Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej Wydział Budowy Maszyn i Informatyki Laboratorium z sieci komputerowych Ćwiczenie numer: 4 Temat ćwiczenia: Tworzenie, konfiguracja i badanie sieci LAN.

Bardziej szczegółowo

Transmisja w paśmie podstawowym

Transmisja w paśmie podstawowym Rodzaje transmisji Transmisja w paśmie podstawowym (baseband) - polega na przesłaniu ciągu impulsów uzyskanego na wyjściu dekodera (i być moŝe lekko zniekształconego). Widmo sygnału jest tutaj nieograniczone.

Bardziej szczegółowo

Wykład 2 Transmisja danych i sieci komputerowe. Rodzaje nośników. Piotr Kolanek

Wykład 2 Transmisja danych i sieci komputerowe. Rodzaje nośników. Piotr Kolanek Wykład 2 Transmisja danych i sieci komputerowe Rodzaje nośników Piotr Kolanek Najważniejsze technologie Specyfikacja IEEE 802.3 przedstawia m.in.: 10 Base-2 kabel koncentryczny cienki (10Mb/s) 100 Base

Bardziej szczegółowo

Sieci bazujące na SERWERZE - centralne - tylko serwer oferuje usługi - bezpieczeństwo danych - dane i programy są fizycznie na serwerze

Sieci bazujące na SERWERZE - centralne - tylko serwer oferuje usługi - bezpieczeństwo danych - dane i programy są fizycznie na serwerze RODZAJE SIECI WYŻSZA SZKOŁA FINANSÓW i ZARZĄDZANIA BIAŁYSTOK, ul. Ciepła 40 Sieci bazujące na SERWERZE - centralne - tylko serwer oferuje usługi - bezpieczeństwo danych - dane i programy są fizycznie na

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika

Instrukcja użytkownika 1. Instrukcja użytkownika MC200CM MC210CS MC220L Media konwerter Gb, Ethernet PRAWA AUTORSKIE I ZNAKI HANDLOWE Niniejsze specyfikacje mogą podlegać zmianom bez uprzedniego powiadomienia. jest zarejestrowanym

Bardziej szczegółowo

Planowanie sieci komputerowej. mgr inż. Krzysztof Szałajko

Planowanie sieci komputerowej. mgr inż. Krzysztof Szałajko Planowanie sieci komputerowej mgr inż. Krzysztof Szałajko Co weźmiemy po uwagę? Wersja 1.0 2 / 31 Koszt Urządzenie centralne. Koncentrator? Switch? Jedno urządzenie centralne + bardzo długie połączenia

Bardziej szczegółowo

MEDIAKONWERTER 10/100/1000BASE-T/1000BASE-SX/LX SE-38 I ME-38

MEDIAKONWERTER 10/100/1000BASE-T/1000BASE-SX/LX SE-38 I ME-38 LANEX S.A. ul. Ceramiczna 8A 20-150 Lublin tel. (081) 444 10 11 tel/fax. (081) 740 35 70 MEDIAKONWERTER 10/100/1000BASE-T/1000BASE-SX/LX SE-38 I ME-38 IO38-1m maj 2015 Spis treści KONWERTER 10/100/1000BASE-T/1000BASE-SX/LX

Bardziej szczegółowo

DZANIA I MARKETINGU BIAŁYSTOK,

DZANIA I MARKETINGU BIAŁYSTOK, 17 - KABLE decydują o przepustowości sieci - kabel współosiowy - koncentryk - ETHERNET THIN (10BASE2) - cienki, czarny, max długość segmentu 185m, 255 urządzeń w segmencie sieci, bez koncentratorów - RG-58

Bardziej szczegółowo

Łącza WAN. Piotr Steć. 28 listopada 2002 roku. P.Stec@issi.uz.zgora.pl. Rodzaje Łącz Linie Telefoniczne DSL Modemy kablowe Łącza Satelitarne

Łącza WAN. Piotr Steć. 28 listopada 2002 roku. P.Stec@issi.uz.zgora.pl. Rodzaje Łącz Linie Telefoniczne DSL Modemy kablowe Łącza Satelitarne Łącza WAN Piotr Steć P.Stec@issi.uz.zgora.pl 28 listopada 2002 roku Strona 1 z 18 1. Nośniki transmisyjne pozwalające łączyć sieci lokalne na większe odległości: Linie telefoniczne Sieci światłowodowe

Bardziej szczegółowo

Audyt okablowania strukturalnego. Artur Sierszeń asiersz@kis.p.lodz.pl http://bzyczek.kis.p.lodz.pl

Audyt okablowania strukturalnego. Artur Sierszeń asiersz@kis.p.lodz.pl http://bzyczek.kis.p.lodz.pl Audyt okablowania strukturalnego Artur Sierszeń asiersz@kis.p.lodz.pl http://bzyczek.kis.p.lodz.pl Co badamy? Technologie Dostosowanie do potrzeb Schematy połączeń Topologia z uwzględnieniem bezpieczeństwa

Bardziej szczegółowo

Akademickie Centrum Informatyki PS. Wydział Informatyki PS

Akademickie Centrum Informatyki PS. Wydział Informatyki PS Akademickie Centrum Informatyki PS Wydział Informatyki PS Akademickie Centrum Informatyki Instytut Informatyki P.S. Topologie sieciowe: Sieci pierścieniowe Sieci o topologii szyny Krzysztof Bogusławski

Bardziej szczegółowo

Historia local area networks LAN. Topologia

Historia local area networks LAN. Topologia PORADNIKI LAN Historia local area networks LAN W połowie lat 70-tych Robert Metcalf i David Boggs z firmy Xerox eksperymentowali z komunikacją między komputerami. Stało się to pierwszą implementacją Ethernetu.

Bardziej szczegółowo

Aktywne Rozwiązania Sieciowe. Przemysłowe, kompaktowe konwertery 10/100BASE-TX do 100BASE-FX Seria KFC-241

Aktywne Rozwiązania Sieciowe. Przemysłowe, kompaktowe konwertery 10/100BASE-TX do 100BASE-FX Seria KFC-241 Przemysłowe, kompaktowe konwertery 10/100BASE-TX do 100BASE-FX Seria KFC-241 Cechy kluczowe : ź bsługa konwersji w pełnej szybkości kablowej dla prędkości 10/100 oraz typów mediów ź bsługa automatycznej

Bardziej szczegółowo

Dwa lub więcej komputerów połączonych ze sobą z określonymi zasadami komunikacji (protokołem komunikacyjnym).

Dwa lub więcej komputerów połączonych ze sobą z określonymi zasadami komunikacji (protokołem komunikacyjnym). Sieci komputerowe Dwa lub więcej komputerów połączonych ze sobą z określonymi zasadami komunikacji (protokołem komunikacyjnym). Zadania sieci - wspólne korzystanie z plików i programów - współdzielenie

Bardziej szczegółowo

Sieci komputerowe. Dr inż. Robert Banasiak. Sieci Komputerowe 2011/2012 Studia niestacjonarne

Sieci komputerowe. Dr inż. Robert Banasiak. Sieci Komputerowe 2011/2012 Studia niestacjonarne Sieci komputerowe Dr inż. Robert Banasiak Sieci Komputerowe 2011/2012 Studia niestacjonarne 1 Media transmisyjne 2 Specyfikacje okablowania Jakie prędkości transmisji są możliwe do uzyskania wykorzystując

Bardziej szczegółowo

Sieci komputerowe. Zajęcia 2 Warstwa łącza, sprzęt i topologie sieci Ethernet

Sieci komputerowe. Zajęcia 2 Warstwa łącza, sprzęt i topologie sieci Ethernet Sieci komputerowe Zajęcia 2 Warstwa łącza, sprzęt i topologie sieci Ethernet Zadania warstwy łącza danych Organizacja bitów danych w tzw. ramki Adresacja fizyczna urządzeń Wykrywanie błędów Multipleksacja

Bardziej szczegółowo

Systemy GEPON oraz EoC. Jerzy Szczęsny

Systemy GEPON oraz EoC. Jerzy Szczęsny Systemy GEPON oraz EoC Jerzy Szczęsny AGENDA Sieci Pasywne Omówienie technologii Rynek Urządzeń GEPON Rodzaje Urządzeń Przykładowe Sieci EoC Omówienie technologii Rodzaje Urządzeń Przykładowe Sieci Omówienie

Bardziej szczegółowo

Wykład I. Administrowanie szkolną siecią komputerową. dr Artur Bartoszewski www.bartoszewski.pr.radom.pl

Wykład I. Administrowanie szkolną siecią komputerową. dr Artur Bartoszewski www.bartoszewski.pr.radom.pl Administrowanie szkolną siecią komputerową dr Artur Bartoszewski www.bartoszewski.pr.radom.pl Wykład I 1 Tematyka wykładu: Co to jest sieć komputerowa? Usługi w sieciach komputerowych Zasięg sieci Topologie

Bardziej szczegółowo

Moduł 7. Technologie używane w sieciach ETHERNET Ethernet stał się najpopularniejszą technologią stosowaną w sieciach LAN głównie dlatego, że w

Moduł 7. Technologie używane w sieciach ETHERNET Ethernet stał się najpopularniejszą technologią stosowaną w sieciach LAN głównie dlatego, że w Moduł 7. Technologie używane w sieciach ETHERNET Ethernet stał się najpopularniejszą technologią stosowaną w sieciach LAN głównie dlatego, że w porównaniu z innymi technologiami jest łatwiejszy w implementacji.

Bardziej szczegółowo

Inteligentny Konwerter Mediów 10/100/1000Base-T do Fiber Dual-speed z obsługą Power over Ethernet Plus

Inteligentny Konwerter Mediów 10/100/1000Base-T do Fiber Dual-speed z obsługą Power over Ethernet Plus Inteligentny Konwerter Mediów 10/100/1000Base-T do Fiber Dual-speed z obsługą Power over Ethernet Plus Seria KGC-320-HP Cechy kluczowe: ź Konwersja sygnału miedzianego o potrujnej prędkości 10/100/1000Mbps

Bardziej szczegółowo

Sieci komputerowe. Wykład 2: Sieci LAN w technologii Ethernet. Marcin Bieńkowski. Instytut Informatyki Uniwersytet Wrocławski

Sieci komputerowe. Wykład 2: Sieci LAN w technologii Ethernet. Marcin Bieńkowski. Instytut Informatyki Uniwersytet Wrocławski Sieci komputerowe Wykład 2: Sieci LAN w technologii Ethernet Marcin Bieńkowski Instytut Informatyki Uniwersytet Wrocławski Sieci komputerowe (II UWr) Wykład 2 1 / 21 Sieci LAN LAN: Local Area Network sieć

Bardziej szczegółowo

coaxdata Coaxdata Homeplug i Coaxdata Gigabit 200 Mbps 700 Mbps

coaxdata Coaxdata Homeplug i Coaxdata Gigabit 200 Mbps 700 Mbps COAXDATA ADAPTER ETHERNET PRZEZ KABEL KONCENTRYCZNY QR-A00171 Coaxdata Homeplug i Coaxdata Gigabit Szerokość pasma kabla koncentrycznego pozwala na multipleksację innych usług, bez zakłócania dystrybuowanego

Bardziej szczegółowo

Światłowody. Telekomunikacja światłowodowa

Światłowody. Telekomunikacja światłowodowa Światłowody Telekomunikacja światłowodowa Cechy transmisji światłowodowej Tłumiennośd światłowodu (około 0,20dB/km) Przepustowośd nawet 6,875 Tb/s (2000 r.) Standardy - 10/20/40 Gb/s Odpornośd na działanie

Bardziej szczegółowo

ISO/OSI warstwach 2 i 1 Standardy IEEE podwarstwy

ISO/OSI warstwach 2 i 1 Standardy IEEE podwarstwy Ethernet Standard Ethernet zorganizowany jest w oparciu o siedmiowarstwowy model ISO/OSI. Opisuje funkcje toru komunikacyjnego, umieszczonego w modelu ISO/OSI w warstwach 2 i 1 (fizyczna i łącza danych).

Bardziej szczegółowo

Konwerter Światłowodowy. Instrukcja uruchomieniowa (1)

Konwerter Światłowodowy. Instrukcja uruchomieniowa (1) Konwerter Światłowodowy Instrukcja uruchomieniowa (1) Fiber Converters /11.15.212 БЪЛГАРИН 1. Przed rozpoczęciem instalacji Zawartość Opakowania Konwerter światłowodowy Instrukcje Wielojęzyczne Zasilacz

Bardziej szczegółowo

Instrukcja Obsługi 10/100 Mbps PCI Fast Ethernet Adapter Spis treści 1 ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA...3 2 WŁASNOŚCI URZĄDZENIA...3 2.1 Właściwości sprzętowe...3 2.2 Port RJ-45...3 2.3 Diody LED...3 2.4 Gniazdo

Bardziej szczegółowo

MODEM. Wewnętrzny modem PCI, 56Kbps DATA/FAX/VOICE, V.92

MODEM. Wewnętrzny modem PCI, 56Kbps DATA/FAX/VOICE, V.92 SPRZĘT SIECIOWY Urządzenia sieciowe MODEM Wewnętrzny modem PCI, 56Kbps DATA/FAX/VOICE, V.92 Zewnętrzny modem USB 2.0 DATA/FAX/VOICE (V.92) 56Kbps Zewnętrzny modem 56Kbps DATA/FAX/VOICE V.92 (RS-232) MODEM

Bardziej szczegółowo

1. Struktura sieci komputerowych, topologie sieci

1. Struktura sieci komputerowych, topologie sieci Celem laboratorium nr 3 jest zapoznanie się ze sposobami przygotowywania okablowania sieciowego zgodnie z obowiązującymi standardami. W trakcie zajęć wykonane zostaną kable sieciowe połączeniowe, następnie

Bardziej szczegółowo

Topologie sieci LAN. Ryszard Myhan

Topologie sieci LAN. Ryszard Myhan Topologie sieci LAN Ryszard Myhan Sieci lokalne (LAN Local Area Networks) Sieci te charakteryzują się następującymi cechami: Sieci działają na zamkniętym obszarze; Stacje wchodzące w skład sieci lokalnej

Bardziej szczegółowo

Lokalne sieci optyczne

Lokalne sieci optyczne Lokalne sieci optyczne Prezentacja zawiera kopie folii omawianych na wykładzie. Niniejsze opracowanie chronione jest prawem autorskim. Wykorzystanie niekomercyjne dozwolone pod warunkiem podania źródła.

Bardziej szczegółowo

komputerowych Dariusz CHAŁADYNIAK informatyka+

komputerowych Dariusz CHAŁADYNIAK informatyka+ Budowa i działanie sieci komputerowych Dariusz CHAŁADYNIAK 2 Plan prezentacji Historia sieci komputerowych i Internetu Rola, zadania i podział sieci komputerowych Modele sieciowe Topologie fizyczne i logiczne

Bardziej szczegółowo

Ethernet. Autorzy: Adam Białek, Artur Panek

Ethernet. Autorzy: Adam Białek, Artur Panek Ethernet Autorzy: Adam Białek, Artur Panek IVFDS 1 STRESZCZENIE Ethernet, stworzony jako prowizoryczny mechanizm pomagający naukowcom odkrywać nowe technologie, okazał się jedną z najbardziej wartościowych

Bardziej szczegółowo

Przełącznik 10/

Przełącznik 10/ Przełączniki 10/100 Rozdział 1: Wprowadzenie...3 Przełącznik 10/100...3 Cechy urządzenia...3 Rozdział 2: Podstawowe informacje o przełączniku 10/100...4 Informacje wstępne...4 Przedni panel diody LED...4

Bardziej szczegółowo

LLC (802.2) MAC (np. 802.3,802.5)

LLC (802.2) MAC (np. 802.3,802.5) Warstwa łącza danych 3 warstwa sieciowa 2 LLC (802.2) MAC (np. 802.3,802.5) 1 warstwa fizyczna LLC (Logical Link Control): tworzy dla wyższych warstw wspólną platformę komunikacji z dowolną realizacją

Bardziej szczegółowo

Sieci komputerowe - Urządzenia w sieciach

Sieci komputerowe - Urządzenia w sieciach Sieci komputerowe - Urządzenia w sieciach mgr inż. Rafał Watza Katedra Telekomunikacji AGH Al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków, Polska tel. +48 12 6174034, fax +48 12 6342372 e-mail: watza@kt.agh.edu.pl

Bardziej szczegółowo

Standard sieci komputerowej Ethernet

Standard sieci komputerowej Ethernet Standard sieci komputerowej Ethernet 1 Ethernet Standard sieci komputerowych opracowany przez firmę Xerox, DEC oraz Intel w 1976 roku Standard wykorzystuje topologie sieci typu magistrala, pierścień lub

Bardziej szczegółowo

2G-1S.1.0. www.metel.eu. www.metel.eu. Przykład połączenia w topologii punkt-punkt. Przemysłowe Media Konwertery GE/FE PoE+ 1/5

2G-1S.1.0. www.metel.eu. www.metel.eu. Przykład połączenia w topologii punkt-punkt. Przemysłowe Media Konwertery GE/FE PoE+ 1/5 Montaż pionowy na DIN35* Montaż poziomy na DIN35** Montaż na płaskiej powierzchni Slot SFP z obsługą standardów 100/1000BASE-X Port Gigabit Ethernet z PoE+ (25.5W)*** Obsługa JUMBO pakietów FAR END FAULT

Bardziej szczegółowo

Multiplekser Gigabit TDM MICROSENS Wprowadzenie Gigabit TDM firmy MICROSENS jest optycznym multiplekserem z podziałem czasowym umożliwiającym jednoczesną transmisję głosu i danych. Transmisja może odbywać

Bardziej szczegółowo

Zasady instalacji kabli światłowodowych w sieciach miejscowych i dalekosiężnych

Zasady instalacji kabli światłowodowych w sieciach miejscowych i dalekosiężnych Zasady instalacji kabli światłowodowych w sieciach miejscowych i dalekosiężnych Sergiusz Patela 1999-2001 Systemy światłowodowe. Zasady instalacji kabli w sieciach 1 Przykłady usług obejmujących instalacje

Bardziej szczegółowo

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Barlinku - Technik informatyk

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Barlinku - Technik informatyk Topologie sieci Topologie sieci lokalnych mogą być opisane zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i logicznej. Topologia fizyczna określa organizację okablowania strukturalnego, topologia logiczna opisuje

Bardziej szczegółowo

Sieci komputerowe. Wojciech Myszka Jakub Słowiński Katedra Mechaniki i Inżynierii Materiałowej 2014

Sieci komputerowe. Wojciech Myszka Jakub Słowiński Katedra Mechaniki i Inżynierii Materiałowej 2014 Sieci komputerowe Wojciech Myszka Jakub Słowiński Katedra Mechaniki i Inżynierii Materiałowej 2014 Trochę historii 1969 powstaje sieć ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network) ~1990 CERN początki

Bardziej szczegółowo

10 Gb w okablowaniu strukturalnym?

10 Gb w okablowaniu strukturalnym? 10 Gb w okablowaniu strukturalnym? Czy w systemach okablowania strukturalnego uzyskuje się przepustowości rzędu 10Gb? Czy obecnie istniej zapotrzebowanie na tak dużą przepustowość? Jakie kable umożliwiające

Bardziej szczegółowo

Technologie sieci lokalnych (Ethernet, Token-Ring, FDDI) Autorzy: Bugajska Katarzyna, Curzytek Bernadeta IVFDS

Technologie sieci lokalnych (Ethernet, Token-Ring, FDDI) Autorzy: Bugajska Katarzyna, Curzytek Bernadeta IVFDS Technologie sieci lokalnych (Ethernet, Token-Ring, FDDI) Autorzy: Bugajska Katarzyna, Curzytek Bernadeta IVFDS 1 STRESZCZENIE W poniżej pracy zostały przedstawione podstawowe technologie sieci lokalnych:

Bardziej szczegółowo

Warstwa fizyczna. Model OSI Model TCP/IP. Aplikacji. Aplikacji. Prezentacji. Sesji. Transportowa. Transportowa. Sieciowa. Sieciowa.

Warstwa fizyczna. Model OSI Model TCP/IP. Aplikacji. Aplikacji. Prezentacji. Sesji. Transportowa. Transportowa. Sieciowa. Sieciowa. Warswa fizyczna Model OSI Model TCP/IP Aplikacji Prezenacji Aplikacji Sesji Transporowa Sieciowa Transporowa Sieciowa przesłanie informacji przez nośnik fizyczny Łącza danych Fizyczna Dosępu do sieci Przegląd

Bardziej szczegółowo

Zadanie 1. Symbol bramki EX NOR przedstawiono na rysunku oznaczonym literą A B C D

Zadanie 1. Symbol bramki EX NOR przedstawiono na rysunku oznaczonym literą A B C D Zadanie 1. Symbol bramki EX NOR przedstawiono na rysunku oznaczonym literą A B C D Zadanie 2. Zamieszczony obok symbol, wzięty z dokumentacji technicznej przedstawia A. kodera. B. dekodera. C. multipleksera.

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie pamięcią operacyjną: Sieci komputerowe. dr inż. Jarosław Forenc

Zarządzanie pamięcią operacyjną: Sieci komputerowe. dr inż. Jarosław Forenc Rok akademicki 2012/2013, Wykład nr 8 2/59 Plan wykładu nr 8 Informatyka 1 Politechnika Białostocka - Wydział Elektryczny Elektrotechnika, semestr II, studia niestacjonarne I stopnia Rok akademicki 2012/2013

Bardziej szczegółowo

SPECYFIKACJA ZASIĘGU POŁĄCZEŃ OPTYCZNYCH

SPECYFIKACJA ZASIĘGU POŁĄCZEŃ OPTYCZNYCH Lublin 06.07.2007 r. SPECYFIKACJA ZASIĘGU POŁĄCZEŃ OPTYCZNYCH URZĄDZEŃ BITSTREAM Copyright 2007 BITSTREAM 06.07.2007 1/8 SPIS TREŚCI 1. Wstęp... 2. Moc nadajnika optycznego... 3. Długość fali optycznej...

Bardziej szczegółowo

PLAN KONSPEKT. do przeprowadzenia zajęć z przedmiotu. Szerokopasmowe sieci dostępowe. Konfigurowanie urządzeń w szerokopasmowych sieciach dostępowych

PLAN KONSPEKT. do przeprowadzenia zajęć z przedmiotu. Szerokopasmowe sieci dostępowe. Konfigurowanie urządzeń w szerokopasmowych sieciach dostępowych PLAN KONSPEKT do przeprowadzenia zajęć z przedmiotu Szerokopasmowe sieci dostępowe TEMAT: Konfigurowanie urządzeń w szerokopasmowych sieciach dostępowych CEL: Zapoznanie uczniów z podstawami konfiguracji

Bardziej szczegółowo

MiCOM P591, P593, P594 & P595

MiCOM P591, P593, P594 & P595 01 MiCOM P591, P593, P594 & P595 Interfejsy komunikacyjne Urządzenia MiCOM P591 i P593 są jednostkami interfejsu komunikacyjnego konwertującego sygnały optyczne na elektryczne. Pozwala to na połączenie

Bardziej szczegółowo

8 portowy przełącznik sieciowy Asmax 100/10 Mb/s 8-Port 100/10Mbps N-Way Switch Podręcznik użytkownika SPIS TREŚCI 1 ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA...3 2 OPIS PRODUKTU...3 2.1 Model...3 2.2 Właściwości urządzenia...3

Bardziej szczegółowo

Model referencyjny OSI

Model referencyjny OSI Model referencyjny OSI Marek Kozłowski Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechnika Warszawska Warszawa 2014/2015 Plan wykładu 1 Warstwowa budowa modelu OSI 2 Przegląd warstw modelu OSI Warstwy

Bardziej szczegółowo

Podstawowe pojęcia związane z sieciami komputerowymi. mgr inż. Krzysztof Szałajko

Podstawowe pojęcia związane z sieciami komputerowymi. mgr inż. Krzysztof Szałajko Podstawowe pojęcia związane z sieciami komputerowymi mgr inż. Krzysztof Szałajko Sieć komputerowa Zbiór urządzeń połączonych ze sobą za pomocą mediów transmisyjnych, umożliwiająca komunikowanie się pomiędzy

Bardziej szczegółowo

To systemy połączonych komputerów zdolnych do wzajemnego przesyłania informacji, do dzielenia się zasobami, udostępniania tzw.

To systemy połączonych komputerów zdolnych do wzajemnego przesyłania informacji, do dzielenia się zasobami, udostępniania tzw. Sieci komputerowe podstawy Beata Kuźmińska 1 1. Sieci komputerowe To systemy połączonych komputerów zdolnych do wzajemnego przesyłania informacji, do dzielenia się zasobami, udostępniania tzw. urządzeń

Bardziej szczegółowo

Elementy pasywne i aktywne sieci komputerowej. Szafy dystrybucyjne

Elementy pasywne i aktywne sieci komputerowej. Szafy dystrybucyjne Elementy pasywne i aktywne sieci komputerowej Szafy dystrybucyjne Szafy dystrybucyjne stanowią strategiczny elementy okablowania strukturalnego. W stelażu szafy zainstalowane są urządzenia aktywne wraz

Bardziej szczegółowo

Features: Specyfikacja:

Features: Specyfikacja: Router bezprzewodowy dwuzakresowy AC1200 300 Mb/s Wireless N (2.4 GHz) + 867 Mb/s Wireless AC (5 GHz), 2T2R MIMO, QoS, 4-Port Gigabit LAN Switch Part No.: 525480 Features: Stwórz bezprzewodowa sieć dwuzakresową

Bardziej szczegółowo

5. Procedura Projektowania Systemu 1

5. Procedura Projektowania Systemu 1 5. Procedura Projektowania Systemu 1 5.1. Analiza systemu Projektanci systemu muszą przejść następujące pięciu etapów, aby stworzyć światłowodowy optyczny system komunikacji: 1. Sprecyzować wymagania operacyjne

Bardziej szczegółowo

Podstawy informatyki Sieci komputerowe

Podstawy informatyki Sieci komputerowe Podstawy informatyki Sieci komputerowe dr inż. Adam Klimowicz Sieć komputerowa SIEĆ KOMPUTEROWA to zbiór urządzeń komputerowych połączonych ze sobą za pomocą medium transmisyjnego w taki sposób aby możliwa

Bardziej szczegółowo

Parametry i technologia światłowodowego systemu CTV

Parametry i technologia światłowodowego systemu CTV Parametry i technologia światłowodowego systemu CTV (Światłowodowe systemy szerokopasmowe) (c) Sergiusz Patela 1998-2002 Sieci optyczne - Parametry i technologia systemu CTV 1 Podstawy optyki swiatlowodowej:

Bardziej szczegółowo

Bezprzewodowe Sieci Komputerowe Wykład 6. Marcin Tomana marcin@tomana.net WSIZ 2003

Bezprzewodowe Sieci Komputerowe Wykład 6. Marcin Tomana marcin@tomana.net WSIZ 2003 Bezprzewodowe Sieci Komputerowe Wykład 6 Marcin Tomana WSIZ 2003 Ogólna Tematyka Wykładu Lokalne sieci bezprzewodowe System dostępowy LMDS Technologia IRDA Technologia Bluetooth Sieci WLAN [2/107] Materiały

Bardziej szczegółowo

Pytanie 1 Z jakich protokołów korzysta usługa WWW? (Wybierz prawidłowe odpowiedzi)

Pytanie 1 Z jakich protokołów korzysta usługa WWW? (Wybierz prawidłowe odpowiedzi) Pytanie 1 Z jakich protokołów korzysta usługa WWW? (Wybierz prawidłowe odpowiedzi) Pytanie 2 a) HTTPs, b) HTTP, c) POP3, d) SMTP. Co oznacza skrót WWW? a) Wielka Wyszukiwarka Wiadomości, b) WAN Word Works,

Bardziej szczegółowo

Przewodniki optyczne magistrali DSC POWER, PARADOX EVO, SATEL INTEGRA. BREAK-TDW i RDW-PDS BOX + DIN35-LOCK* ** zasilanie z magistrali

Przewodniki optyczne magistrali DSC POWER, PARADOX EVO, SATEL INTEGRA. BREAK-TDW i RDW-PDS BOX + DIN35-LOCK* ** zasilanie z magistrali Przewodniki optyczne magistrali DSC POWER, PARADOX EVO, SATEL INTEGRA BREAK-TDW i * Modulacja cyfrowa Port uniwersalny MM/SM 2x data BUS (0-10V) 1x przekaźniki LOCK NO/NC Ochrona przeciwprzepięciowa Prądowa

Bardziej szczegółowo

Sieci optoelektroniczne

Sieci optoelektroniczne Sieci optoelektroniczne Wykład 10 Światłowodowa sieć komputerowa FDDI dr inż. Walery Susłow Sieć FDDI, wiadomości podstawowe FDDI (ang. Fiber Distributed Data Interface) jest jedną ze starszych i solidniejszych

Bardziej szczegółowo

Topologia sieci komputerowej. Topologie fizyczne. Topologia liniowa, inaczej magistrali (ang. Bus)

Topologia sieci komputerowej. Topologie fizyczne. Topologia liniowa, inaczej magistrali (ang. Bus) Topologia sieci komputerowej Topologia sieci komputerowej model układu połączeń różnych elementów (linki, węzły itd.) sieci komputerowej. Określenie topologia sieci może odnosić się do konstrukcji fizycznej

Bardziej szczegółowo

PROFIBUS DP w topologii pierścieniowej LWL

PROFIBUS DP w topologii pierścieniowej LWL PROFIBUS DP w topologii pierścieniowej LWL 1. Zastosowanie... 1 2. Dane techniczne... 2 2.1. Płytka złącza światłowodowego LWL... 2 2.2. Typy przewodów złącza światłowodowego LWL... 2 3. Konfiguracja PROFIBUS...

Bardziej szczegółowo

UTK. Media transmisyjne. Marek Pudełko

UTK. Media transmisyjne. Marek Pudełko UTK Media transmisyjne Marek Pudełko 1 Zawartość prezentacji Oznaczenia standardów Skrętka Budowa skrętki Podział skrętki UTP STP FTP Oznaczenia kabli Kategorie skrętki Wtyczka RJ-45 Połączenia proste

Bardziej szczegółowo