Sieci Komputerowe Fizyczna budowa sieci - kable, złącza.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Sieci Komputerowe Fizyczna budowa sieci - kable, złącza."

Transkrypt

1 Sieci Komputerowe Fizyczna budowa sieci - kable, złącza. dr Zbigniew Lipiński Instytut Matematyki i Informatyki ul. Oleska Opole

2 Zagadnienia Kable w standardzie Ethernet. Złącza. Budowa kabla swiatłowodowego: Kable światłowodowe jednomodowe, wielomodowe. Zasada transmisji danych w światłowodach. 2

3 Kable w standardzie Ethernet Oznaczenie standardu: xxxbaset-y xxx -szybkości sygnału w Mbps. T - Twisted, oznaczenie stosowane dla kabli typu skrętka. Base - metoda transmisji. Transmisja w paśmie podstawowym - baseband. y - maksymalna długość kabla w metrach, zaokrąglona do 100 i podzielona przez 100. Transmisja w paśmie podstawowym (baseband communication) pasmo przenoszenia zaczyna się od zerowej częstotliwości. Np. w Etherncie transmisja zachodzi w paśmie podstawowym i nie jest wymagana modulacja sygnału. Transmisja wąskopasmowa (narrowband communication) pasmo przenoszenia zaczyna się od niezerowej częstotliwości. Urządzenia transmitują dane w wąskim paśmie częstotliwości. Przykład. Transmisja telefonicza, zakres 300 Hz Hz. Transmisja szeroko-pasmowa (broadband communication) pasmo przenoszenia zaczyna się od niezerowej częstotliwości. Urządzenia transmitują dane w szerokim paśmie częstotliwości. Przykłady. Transmisja radiowa z widmem rozproszonym. 3

4 Kable w standardzie Ethernet Odmiany standardu Ethernet - IEEE 802.3a: 10Base-2, cienki Ethernet, 10 Mb/s, max. długość 185 m. 10Base-5, gruby Ethernet, 10Mb/s, max. długość 500 m. 10BaseT, skrętka, 10 Mb/s. 10BaseFP, 10BaseFB, 10BaseFL, 10BaseFOIRL, światłowód, max. wielkość segmentu 2.5 km. Standard 10Base w warstwie fizycznej stosowane jest kodowanie Manchester. Fast Ethernet standard IEEE 802.3u: 100BaseT, skrętka UTP, pasmo 20 MHz, max. długość 100 m, 100BaseTX, skrętka UTP, STP kategorii 5, kodowanie 4B/5B + kodowanie MLT BaseT4, skrętka kat 3, kodowanie 8B/6T. 100BaseFX, światłowód wielomodowy, długość do 2 km, kodowanie 4B/5B + kodowanie NRZI. 4

5 Kable w standardzie Ethernet Gigabit Ethernet standard IEEE 802.3z: 1000Base-T, skrętka UTP5e, max. długość 100 m, kodowanie 8B/10B + kodowanie 4D-PAM Base-SX, światłowód wielomodowy, długość do 500 m, kodowanie 8B/10B + kodowanie NRZ. 1000Base-LX, światłowód jedno/wielomodowy, dług. do 550 m, kodowanie 8B/10B + NRZ. 1000Base-CX, skrętka STP, max. długość do 25 m, kodowanie 8B/10B + kodowanie NRZ. W standardzie IEEE 802.3z transmisja w trybie full duplex moŝe odbywać się tylko między dwoma hostami (połączenie point-to-point), dlatego w tym trybie transmisji nie ma kolizji i protokół CSMA/CD nie musi być stosowany. 5

6 Kable w standardzie 10 Gigabit Ethernet Standard 10 Gigabit Ethernet, 10GbE, IEEE 802.3ae: 10GBASE-SR, odległości 26 m - 82 m, światłowody wielomodowe, 10GBASE-LX4, odległości 240 m m dla światłowodu wielomodowego i do 10 km dla światłowodu jednomodowego, 10GBASE-LR i 10GBASE-ER, światłowód jednomodowy, odległości 10 km i 40 km, 10GBASE-SW, 10GBASE-LW i 10GBASE-EW (wspólna nazwa 10GBASE-W), przeznaczone do pracy w sieciach SONET/SDH WAN opartych na standardzie STM (Synchronous Transport Module) OC-192 6

7 Kable w standardzie 10 Gigabit Ethernet W standardzie 10GBASE-LX4 do transmisji danych stosowana jest metoda WWDM (Wide Wavelength Division Multiplex), w której do światłowodu wprowadzane jest światło o czterech długościach fal co pozwala na jednoczesne multipleksowanie czterech strumieni bitów. Cechy standardu 10 GbE: format ramki jest taki sam jak dla standardu Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, transmisja tylko w trybie full-duplex, nie jest stosowany protokół CSMA/CD, metoda kodowania sygnałów 8B/10B, 64B/66B. 7

8 Cienki Ethernet 10Base-2 (thin Ethernet) Cienki Ethernet - 10Base-2 zbudowany jest z 50-ohmowego kabla koncentrycznego, oznaczony symbolem RG-58. Długość kabla: min. 0.5 m, max. 185 m. Max. prędkości transmisji: 10 Mb/s. Max. ilość węzłów: 30. Max. liczba segmentów: 5 (max. długość sieci 925 m). Karta sieciowa połączona jest z kablem za pomocą złącza BNC. 8

9 Cienki Ethernet 10Base-2 (thin Ethernet) Kabel RG-58 Trojnik Terminator Sieć zbudowana w standardzie thin ethernet 9

10 Gruby Ethernet 10Base-5 (thick Ethernet) Standard 10Base-5 - gruby Ethernet. Kabel koncentryczny oznaczony symbolem RG-11. Podstawowe parametry standardu 10Base-5: grubość kabla 10 mm oporność 50 ohm ów max. prędkości transmisji 10 Mb/s max. długość segmentu 500 m max. liczba segmentów 5, tzn. max. długość sieci 2500 m max. liczba węzłów

11 Skrętka Standardy skrętki: skrętka kategorii 1, kabel telefoniczny skrętka kategorii 2, szybkość 4 Mb/s skrętka kategorii 3, szybkość do 10 Mb/s skrętka kategorii 4, do 16 Mb/s skrętka kategorii 5, do 100 Mb/s, np. Fast Ethernet skrętka kategorii 6, 622 Mb/s, np. sieci ATM. Oporność skrętki ohmów. Rodzaje skrętki: kabel nieekranowany UTP, (ang.) Unshielded Twisted-Pair kabel ekranowany STP, (ang.) Shielded Twisted-Pair. Skretka STP kat. 5 11

12 Łączenie urządzeń za pomocą skrętki Rodzaje kabli: prosty, kabel stosowany do łączenia urządzeń: komputer-switch, switch-router, skrosowany, kabel stosowany do łączenia switch-switch, komputer-komputer, komputer-router,. odwrócny (rollover), łączenie portu AUX routera z modemem. Dlaczego krosujemy kable?

13 RJ45 Pin # Łączenie urządzeń za pomocą skrętki Kolor kabla (T568A) Kabel prosty. Standard T568A. Symbol (T568A) Sygnał 10Base-T Sygnał 100Base-TX Sygnał 1000Base-T 1 Biało-Zielony Transmisja+ BI_DA+ 2 Zielony Transmisja- BI_DA- 3 Biało-Pomarańczowy Odbiór+ BI_DB+ 4 Niebieski NieuŜywany BI_DC+ 5 Biało-Niebieski NieuŜywany BI_DC- 6 Pomarańczowy Odbiór- BI_DB- 7 Biało-Brązowy NieuŜywany BI_DD+ 8 Brązowy NieuŜywany BI_DD- RJ45 Pin # Kolor kabla (T568A) Kabel prosty. Standard T568B. Symbol (T568A) Sygnał 10Base-T Sygnał 100Base-TX Sygnał 1000Base-T 1 Biało-Pomarańczowy Transmisja+ BI_DA+ 2 Pomarańczowy Transmisja - BI_DA- 3 Biało-Zielony Odbiór+ BI_DB+ 4 Niebieski NieuŜywany BI_DC+ 5 Biało-Niebieski NieuŜywany BI_DC- 6 Zielony Odbiór- BI_DB- 7 Biało-Brązowy NieuŜywany BI_DD+ 8 Brązowy NieuŜywany BI_DD-

14 Kabel krosowany Kabel krosowany. Standard T568A, 1000Base-T. RJ45 Pin # Koniec 1 Kolor kabla Symbol RJ45 Pin # Koniec 2 Kolor kabla Symbol 1 Biało-Zielony 1 Biało-Pomarańczowy 2 Zielony 2 Pomarańczowy 3 Biało-Pomarańczowy 3 Biało-Zielony 4 Niebieski 4 Biało-Brązowy 5 Biało-Niebieski 5 Brązowy 6 Pomarańczowy 6 Zielony 7 Biało-Brązowy 7 Niebieski 8 Brązowy 8 Biało-Niebieski Kabel krosowany. Standard T568B, 1000Base-T. RJ45 Pin # Koniec 1 Kolor kabla Symbol RJ45 Pin # Koniec 2 Kolor kabla Symbol 1 Biało-Pomarańczowy 1 Biało-Zielony 2 Pomarańczowy 2 Zielony 3 Biało-Zielony 3 Biało-Pomarańczowy 4 Niebieski 4 Biało-Brązowy 5 Biało-Niebieski 5 Brązowy 6 Zielony 6 Pomarańczowy 7 Biało-Brązowy 7 Niebieski 8 Brązowy 8 Biało-Niebieski

15 Typy złącz Złącza w standardzie Ethernet: RJ-45 BNC dla standardu 10Base-2 15-stykowe złącze DIX. Pin 1 Złącze RJ-45 Zlacze BNC 15

16 Kable światłowodowe Typy kabli światłowodowych : jednomodowe wielomodowe. Źródła światła kablach światłowodowych: dioda elektorluminescencyjna (dioda LED, Light Emitting Diode), stosowana w światłowodach wielomodowych, laser, stosowany w światłowodach jedno-, wielomodowych. Transmisja w światłowodach odbywa się w jednym kierunku, dlatego kable światłowodowe występują parami (R receive, T transmit). 16

17 Zakresy długości fal elektromagnetycznych mm = 10-3 m, 1 nm = 10-9 m Promieniowanie Gamma m Promieniowanie X (Roentegna) m m Widmo optyczne Ultrafiolet 1 nm nm Światło widzialne 380 nm nm (częstotliwość Hz) nm fiolet nm niebieski nm zielony nm Ŝółty nm pomarańczowy nm czerwony Podczerwień 780 nm 10-3 m = 1 mm = 10 6 nm <- światło w światłowodzie Mikrofale 1 mm - 30 cm Fale radiowe 30 cm 10-4 m fale ultrakrótkie 0,3 m 10m MHz fale krótkie 10 m - 75 m 4-30 MHz fale średnie i pośrednie 75m - 1 km MHz fale długie 1 km - 10 km MHz fale bardzo długie 10 km km MHz

18 Kable światłowodowe w standardzie Ethernet Kable światłowodowe w standardzie Ethernet: 10BASE-FP, 10BASE-FB 10BASE-FL, 10BaseFOIRL 100BaseFX 1000Base-SX, 1000Base-LX. Cechy standardu 10BaseFOIRL: źródło światła: laserowa dioda ILD (injekcyjna dioda laserowa, 850 nm). kabel światłowodowy o średnicy 8,3 µm max. odległość miedzy węzłami 2 km szybkość transmisji 10 Mb/s. Cechy standardu 100BaseF: źródło światła: laserowa dioda ILD (injekcyjna dioda laserowa, 1300 nm) szybkość transmisji 100 Mb/s. Oznacznie: mikro µ = 10-6 nano n =

19 Kable światłowodowe w standardzie Ethernet Standard 1000Base-SX: źródło światła - laser 850 nm typ kabla -światłowód wielomodowy 62,5 µm lub 50 µm wielkość segmentu sieci do 300 m. Standard 1000Base-LX: źródło światła laser 1300 nm typ kabla światłowód jedno-, wielomodowy wielkość segmentu do 3000 m (jednomodowy), 550 m (wielomodowy). 19

20 Budowa kabla światłowodowego Włókno optyczne, złoŝone jest z dwóch rodzajów szkła o roŝnych współczynnikach załamania: cześć środkowa, rdzeń: GeO2 + SiO2. cześć zewnętrzna, płaszcz: SiO2. Warstwa izolacyjna. Istnieją teŝ światłowody zbudowane z tworzyw sztucznych. izolacja rdzen plaszcz Budowa kabla swiatlowodowego 20

21 Rozmiar włókna światłowodu jedno- i wielomodowego Rozmiar wlokna swiatlowodu jednomodowego [ m] µ Rozmiar wlokna swiatlowodu wielomodowego [ µ m]

22 Światłowód jednomodowy W światłowodzie jednomodowym propagowana jest pojedyncza fala, (jeden mod). Źródłem światła jest laser emitujący fale o długości 1310 nm lub 1550 nm. W światłowodzie jednomodowym brak jest dyspersji (rozproszenia światła). Kable jednomodowe moŝna stosować na odległość do 150 km. 22

23 Światłowód wielomodowy W światłowodach wielomodowych kilka fal świetlnych (kilka modów światła) jest wprowadzanych do światłowodu pod roŝnymi kątami. Źródłem światła światłowodzie wielomodowym są: dioda (LED), światło o długości fali 850 nm i 1300 nm laser, światło o długości fali do 1300 nm. W światłowodach wielomodowych występuje zjawisko rozszczepienia wiązki wysyłanego światła. Wprowadzane pod roŝnymi kątami mody światła, poruszają się po roŝnych torach i docierają do odbiorcy w roŝnym czasie, zjawisko to nosi nazwę dyspersji modalnej. Z powodu dyspersji, w światłowodach wielomodowych stosuje się lasery o max. długości 1300 nm. Dyspersja chromatyczna oznacza rozszczepienie wiązki światła, spowodowane róŝną prędkością rozchodzenia się fal o roŝnych częstotliwościach w ośrodku o danym współczynniku załamania. 23

24 Światłowód wielomodowy. Indeks kroku. Indeks kroku jest odległością jaka przebywa światło w światłowodzie bez odbić wewnętrznych. Indeks kroku zaleŝy od kąta wprowadzania światła do światłowodu. Wartość indeksu kroku ma wpływ na drogę jako przebywa światło w światłowodzie. Długość przebywanej drogi ma wpływ na stopień dyspersji światła (dyspersja modalna). 24

25 Zasada transmisji w światłowodzie Promień światła porusza się w rdzeniu światłowodu, o współczynniku załamania n1 = c/v1, v1 - prędkość światła w rdzeniu, c - prędkość światła próŝni. Współczynnik załamania płaszcza n2 = c/v2. Prędkość światła w rdzeniu v1 jest mniejsza od prędkości światła w płaszczu v2, v2 > v1, tzn. n1 > n2. Dla współczynnika załamania n1 > n2 fala ulega odbiciu od płaszcza. Ilość odbitego światła zaleŝy od kata padania fali i współczynników n1, n2. PowyŜej pewnego kata padania zachodzi zjawisko całkowitego wewnętrznego odbicia i światło porusza się w rdzeniu bez strat energii. 25

26 Apertura numeryczna światłowodu Apertura numeryczna - maksymalny kat pod którym światło moŝe wejść do światłowodu. NA - apertura numeryczna n1, n2 - współczynniki załamania rdzenia i płaszcza 2 2 NA = sin α 0 ( n 1 n ) 2 26

27 Złącza światłowodowe Źródło: Złacza typu ST, SC, duplex-sc, FDDI Źródło: Złącza duplex-sc 27

28 Max. szybkość transmisji w kablach Max. praktyczna szybkość transmisji w kablach miedzianych: STP 155 Mbps UTP Mbps Mbps UTP Mbps Kabel koncentryczny 45 Mbps Mbps. W paśmie GHz, max. szybkość transmisji przy standardowym kodowaniu sygnałów wynosi Gbps (9.6 Tbps). Max. praktyczna szybkość transmisji w światłowodach w standardzie SONET/SDH: STS Mbps STS Mbps STS Mbps STS Mbps STS Mbps STS Mbps STS Mbps STS Mbps STS, (ang.) Synchronous Transport Signal. 28

Media sieciowe Wiadomości wstępne

Media sieciowe Wiadomości wstępne Media sieciowe Wiadomości wstępne Opracował: Arkadiusz Curulak WSIiE TWP w Olsztynie Data aktualizacji : 10-12-2002 Pierwsza edycja : 10-12-2002 Spis treści Media sieciowe... 2 Wprowadzenie... 2 Skrętka

Bardziej szczegółowo

Sieci komputerowe. Zajęcia 1 c.d. Warstwa fizyczna, Ethernet

Sieci komputerowe. Zajęcia 1 c.d. Warstwa fizyczna, Ethernet Sieci komputerowe Zajęcia 1 c.d. Warstwa fizyczna, Ethernet Rola warstwy fizycznej Określa rodzaj medium transmisyjnego (np. światłowód lub skrętka) Określa sposób kodowania bitów (np. zakres napięć odpowiadających

Bardziej szczegółowo

DZANIA I MARKETINGU BIAŁYSTOK,

DZANIA I MARKETINGU BIAŁYSTOK, 17 - KABLE decydują o przepustowości sieci - kabel współosiowy - koncentryk - ETHERNET THIN (10BASE2) - cienki, czarny, max długość segmentu 185m, 255 urządzeń w segmencie sieci, bez koncentratorów - RG-58

Bardziej szczegółowo

Ethernet. Ethernet odnosi się nie do jednej, lecz do wielu technologii sieci lokalnych LAN, z których wyróżnić należy cztery podstawowe kategorie:

Ethernet. Ethernet odnosi się nie do jednej, lecz do wielu technologii sieci lokalnych LAN, z których wyróżnić należy cztery podstawowe kategorie: Wykład 5 Ethernet IEEE 802.3 Ethernet Ethernet Wprowadzony na rynek pod koniec lat 70-tych Dzięki swojej prostocie i wydajności dominuje obecnie w sieciach lokalnych LAN Coraz silniejszy udział w sieciach

Bardziej szczegółowo

Wykład 2 Transmisja danych i sieci komputerowe. Rodzaje nośników. Piotr Kolanek

Wykład 2 Transmisja danych i sieci komputerowe. Rodzaje nośników. Piotr Kolanek Wykład 2 Transmisja danych i sieci komputerowe Rodzaje nośników Piotr Kolanek Najważniejsze technologie Specyfikacja IEEE 802.3 przedstawia m.in.: 10 Base-2 kabel koncentryczny cienki (10Mb/s) 100 Base

Bardziej szczegółowo

Wykład 6. Projektowanie i Realizacja Sieci Komputerowych. 1. Ethernet - technologia sieci LAN (warstwa 2)

Wykład 6. Projektowanie i Realizacja Sieci Komputerowych. 1. Ethernet - technologia sieci LAN (warstwa 2) Projektowanie i Realizacja Sieci Komputerowych Wykład 6 1. Ethernet - technologia sieci LAN (warstwa 2) dr inż. Artur Sierszeń asiersz@kis.p.lodz.pl dr inż. Łukasz Sturgulewski luk@kis.p.lodz.pl Projektowanie

Bardziej szczegółowo

Budowa infrastruktury sieci

Budowa infrastruktury sieci Budowa infrastruktury sieci Zadania 1. Należy przygotować kabel skrośny długości około 1 metra zgodnie z ogólnie przyjętymi normami (EIA/TIA 568A, EIA/TIA 568B). Za pomocą urządzeń testowych należy wykazać

Bardziej szczegółowo

Sieci komputerowe. Dr inż. Robert Banasiak. Sieci Komputerowe 2011/2012 Studia niestacjonarne

Sieci komputerowe. Dr inż. Robert Banasiak. Sieci Komputerowe 2011/2012 Studia niestacjonarne Sieci komputerowe Dr inż. Robert Banasiak Sieci Komputerowe 2011/2012 Studia niestacjonarne 1 Media transmisyjne 2 Specyfikacje okablowania Jakie prędkości transmisji są możliwe do uzyskania wykorzystując

Bardziej szczegółowo

Witryny i aplikacje internetowe 1 PSI

Witryny i aplikacje internetowe 1 PSI Prace zaliczeniowe dla słuchaczy szkół zaocznych w roku szkolnym 2014/2015 z przedmiotów: Sieci komputerowe 1PSI Witryny i aplikacje internetowe 1PSI Systemy baz danych 2 PSI Sieci komputerowe 2 PSI Witryny

Bardziej szczegółowo

- system budowy sieci opracowany przez firmę Xerox, podniesiony do poziomu standardu w wyniku współpracy firm: Xerox, DEC i Intel.

- system budowy sieci opracowany przez firmę Xerox, podniesiony do poziomu standardu w wyniku współpracy firm: Xerox, DEC i Intel. - system budowy sieci opracowany przez firmę Xerox, podniesiony do poziomu standardu w wyniku współpracy firm: Xerox, DEC i Intel. Standard IEEE 802.3 określa podobny typ sieci, ale różniący się formatem

Bardziej szczegółowo

Media transmisyjne. mgr inż. Krzysztof Szałajko

Media transmisyjne. mgr inż. Krzysztof Szałajko Media transmisyjne mgr inż. Krzysztof Szałajko 2 / 60 Media miedziane 3 / 60 Pojęcia Napięcie stosunek pracy wykonanej podczas przenoszenia ładunku elektrycznego między punktami (V) Natężenie stosunek

Bardziej szczegółowo

UTK. Media transmisyjne. Marek Pudełko

UTK. Media transmisyjne. Marek Pudełko UTK Media transmisyjne Marek Pudełko 1 Zawartość prezentacji Oznaczenia standardów Skrętka Budowa skrętki Podział skrętki UTP STP FTP Oznaczenia kabli Kategorie skrętki Wtyczka RJ-45 Połączenia proste

Bardziej szczegółowo

Planowanie sieci komputerowej. mgr inż. Krzysztof Szałajko

Planowanie sieci komputerowej. mgr inż. Krzysztof Szałajko Planowanie sieci komputerowej mgr inż. Krzysztof Szałajko Co weźmiemy po uwagę? Wersja 1.0 2 / 31 Koszt Urządzenie centralne. Koncentrator? Switch? Jedno urządzenie centralne + bardzo długie połączenia

Bardziej szczegółowo

Dla DSI II SIECI KOMPUTEROWE

Dla DSI II SIECI KOMPUTEROWE Dla DSI II SIECI KOMPUTEROWE SIEĆ KOMPUTEROWA System komunikacyjny składający się z dwóch lub więcej węzłów sieciowych połączonych za pomocą określonego medium. Węzłami mogą być komputery lub urządzenia

Bardziej szczegółowo

Moduł 7. Technologie używane w sieciach ETHERNET Ethernet stał się najpopularniejszą technologią stosowaną w sieciach LAN głównie dlatego, że w

Moduł 7. Technologie używane w sieciach ETHERNET Ethernet stał się najpopularniejszą technologią stosowaną w sieciach LAN głównie dlatego, że w Moduł 7. Technologie używane w sieciach ETHERNET Ethernet stał się najpopularniejszą technologią stosowaną w sieciach LAN głównie dlatego, że w porównaniu z innymi technologiami jest łatwiejszy w implementacji.

Bardziej szczegółowo

Sieci komputerowe. ABC sieci - podstawowe pojęcia. Ewa Burnecka / Janusz Szwabiński. ewa@ift.uni.wroc.pl / szwabin@ift.uni.wroc.pl

Sieci komputerowe. ABC sieci - podstawowe pojęcia. Ewa Burnecka / Janusz Szwabiński. ewa@ift.uni.wroc.pl / szwabin@ift.uni.wroc.pl Sieci komputerowe ABC sieci - podstawowe pojęcia Ewa Burnecka / Janusz Szwabiński ewa@ift.uni.wroc.pl / szwabin@ift.uni.wroc.pl Sieci komputerowe (C) 2003 Ewa Burnecka ver. 0.1 p.1/28 Struktura sieci FDDI

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi i instalacji repeatera światłowodowego BMK-32

Instrukcja obsługi i instalacji repeatera światłowodowego BMK-32 Instrukcja obsługi i instalacji repeatera światłowodowego e-mail: info@lanex.pl www.lanex.pl 1 1.Wstęp Modułowy repeater umożliwia połączenie siedmiu segmentów sieci Ethernet. Posiada możliwość zastosowania

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi i instalacji repeatera światłowodowego BMK-29.

Instrukcja obsługi i instalacji repeatera światłowodowego BMK-29. Instrukcja obsługi i instalacji repeatera światłowodowego. 1.Wstęp Modułowy repeater światłowodowy umożliwia połączenie pięciu segmentów sieci Ethernet. Posiada cztery wymienne porty, które mogą zawierać

Bardziej szczegółowo

Systemy i Sieci Radiowe

Systemy i Sieci Radiowe Systemy i Sieci Radiowe Wykład 3 Media transmisyjne część 1 Program wykładu transmisja światłowodowa transmisja za pomocą kabli telekomunikacyjnych (DSL) transmisja przez sieć energetyczną transmisja radiowa

Bardziej szczegółowo

Standardy 802.3 - odmiany

Standardy 802.3 - odmiany http://www.techfest.com/networking/lan/ethernet3.htm Standardy 802.3 - odmiany Standard Standard Data Top- Rate ology Publikacja DIX-1980, 10Base5 802.3-1983 10Mb/s Liniowa Half-Duplex Full-Duplex 10Base2

Bardziej szczegółowo

1. Struktura sieci komputerowych, topologie sieci

1. Struktura sieci komputerowych, topologie sieci Celem laboratorium nr 3 jest zapoznanie się ze sposobami przygotowywania okablowania sieciowego zgodnie z obowiązującymi standardami. W trakcie zajęć wykonane zostaną kable sieciowe połączeniowe, następnie

Bardziej szczegółowo

Ethernet optyczny - przykład światłowodowej sieci LAN 10BaseF i 100BaseFX

Ethernet optyczny - przykład światłowodowej sieci LAN 10BaseF i 100BaseFX Ethernet optyczny - przykład światłowodowej sieci LAN 10BaseF i 100BaseFX Prezentacja zawiera kopie folii omawianych na wykładzie. Niniejsze opracowanie chronione jest prawem autorskim. Wykorzystanie niekomercyjne

Bardziej szczegółowo

Sieci komputerowe - pojęcia podstawowe

Sieci komputerowe - pojęcia podstawowe Sieci komputerowe - pojęcia podstawowe mgr inż. Rafał Watza Katedra Telekomunikacji AGH Al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków, Polska tel. +48 12 6174034, fax +48 12 6342372 e-mail: watza@kt.agh.edu.pl Plan

Bardziej szczegółowo

Wykład II. Administrowanie szkolną siecią komputerową. dr Artur Bartoszewski www.bartoszewski.pr.radom.pl

Wykład II. Administrowanie szkolną siecią komputerową. dr Artur Bartoszewski www.bartoszewski.pr.radom.pl Administrowanie szkolną siecią komputerową dr Artur Bartoszewski www.bartoszewski.pr.radom.pl Wykład II 1 Tematyka wykładu: Media transmisyjne Jak zbudować siec Ethernet Urządzenia aktywne i pasywne w

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi i instalacji koncentratora BMK-33

Instrukcja obsługi i instalacji koncentratora BMK-33 LANEX S.A. ul. Diamentowa 0- Lublin tel. (0) 0 do 0 tel/fax. (0) 0 9 Instrukcja obsługi i instalacji koncentratora e-mail: info@lanex.lublin.pl Dział Serwisu www.lanex.lublin.pl tel. (0) --0 do 0 wew.3

Bardziej szczegółowo

Technika sieciowa Ethernet

Technika sieciowa Ethernet Ethernet 1 Technika sieciowa Ethernet - 22 maja 1972 zostało odnotowane w historii powstanie pierwszej lokalnej sieci komputerowej w Palo Alto Research Center w USA laboratorium firmy XEROX. - Pomysł zaczerpnięty

Bardziej szczegółowo

Media transmisyjne stosowane w sieciach komputerowych Laboratorium Numer 1

Media transmisyjne stosowane w sieciach komputerowych Laboratorium Numer 1 Media transmisyjne stosowane w sieciach komputerowych Laboratorium Numer 1 Chcąc mówić o mediach transmisyjnych zacznijmy od początku. Powiedzmy sobie czym są media i jakie moŝemy wyróŝnić. Medium jest

Bardziej szczegółowo

Warstwa fizyczna. Model OSI Model TCP/IP. Aplikacji. Aplikacji. Prezentacji. Sesji. Transportowa. Transportowa. Sieciowa. Sieciowa.

Warstwa fizyczna. Model OSI Model TCP/IP. Aplikacji. Aplikacji. Prezentacji. Sesji. Transportowa. Transportowa. Sieciowa. Sieciowa. Warswa fizyczna Model OSI Model TCP/IP Aplikacji Prezenacji Aplikacji Sesji Transporowa Sieciowa Transporowa Sieciowa przesłanie informacji przez nośnik fizyczny Łącza danych Fizyczna Dosępu do sieci Przegląd

Bardziej szczegółowo

Laboratorium Zjazd 2

Laboratorium Zjazd 2 Budowa podstawowej infrastruktury sieci. Definicja sieci i rodzaje topologii Laboratorium Zjazd 2 Definicja 1 Sied komputerowa jest zbiorem mechanizmów umożliwiających komunikowanie się komputerów bądź

Bardziej szczegółowo

Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej

Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej Wydział Budowy Maszyn i Informatyki Laboratorium z sieci komputerowych Ćwiczenie numer: 4 Temat ćwiczenia: Tworzenie, konfiguracja i badanie sieci LAN.

Bardziej szczegółowo

2007-10-27. NA = sin Θ = (n rdzenia2 - n płaszcza2 ) 1/2. L[dB] = 10 log 10 (NA 1 /NA 2 )

2007-10-27. NA = sin Θ = (n rdzenia2 - n płaszcza2 ) 1/2. L[dB] = 10 log 10 (NA 1 /NA 2 ) dr inż. Krzysztof Hodyr Technika Światłowodowa Część 2 Tłumienie i straty w światłowodach Pojęcie dyspersji światłowodów Technika zwielokrotnienia WDM Źródła strat tłumieniowych sprzężenia światłowodu

Bardziej szczegółowo

1G i 10G Ethernet warstwa fizyczna. Sergiusz Patela 2005 Okablowanie sieci Ethernet 1G i 10G 1

1G i 10G Ethernet warstwa fizyczna. Sergiusz Patela 2005 Okablowanie sieci Ethernet 1G i 10G 1 1G i 10G Ethernet warstwa fizyczna Sergiusz Patela 2005 Okablowanie sieci Ethernet 1G i 10G 1 Rozwój technologii sieciowych a systemy okablowania Technologie kablowania lokalnych sieci komputerowych ulegają

Bardziej szczegółowo

komputerowych Dariusz CHAŁADYNIAK informatyka+

komputerowych Dariusz CHAŁADYNIAK informatyka+ Budowa i działanie sieci komputerowych Dariusz CHAŁADYNIAK 2 Plan prezentacji Historia sieci komputerowych i Internetu Rola, zadania i podział sieci komputerowych Modele sieciowe Topologie fizyczne i logiczne

Bardziej szczegółowo

Technologie sieciowe Ethernet (IEEE 802.3) Jest najszerzej wykorzystywaną technologią w sieciach lokalnych (LAN).

Technologie sieciowe Ethernet (IEEE 802.3) Jest najszerzej wykorzystywaną technologią w sieciach lokalnych (LAN). Technologie sieciowe Ethernet (IEEE 802.3) Jest najszerzej wykorzystywaną technologią w sieciach lokalnych (LAN). Warstwa 2 (Łącza danych) Warstwa 1 (Fizyczna) Podwarstwa LLC Podwarstwa MAC Ethernet IEEE

Bardziej szczegółowo

16.2. Podstawowe elementy sieci. 16.2.1. Okablowanie

16.2. Podstawowe elementy sieci. 16.2.1. Okablowanie Rozdział 16 t Wprowadzenie do sieci komputerowych Transmisja typu klient-serwer wykorzystywana jest także w przypadku wielu usług w internecie. Dotyczy to na przykład stron WWW umieszczanych na serwerach

Bardziej szczegółowo

8. Podstawowe zagadnienia dotyczące sieci komputerowych

8. Podstawowe zagadnienia dotyczące sieci komputerowych 8. Podstawowe zagadnienia dotyczące sieci komputerowych We współczesnym świecie komunikacja odgrywa ważną rolę w przekazywaniu informacji. Komunikujemy się z innymi bezpośrednio za pomocą np. głosu, znaków,

Bardziej szczegółowo

ZASTOSOWANIE ZJAWISKA CAŁKOWITEGO WEWNĘTRZNEGO ODBICIA W ŚWIATŁOWODACH

ZASTOSOWANIE ZJAWISKA CAŁKOWITEGO WEWNĘTRZNEGO ODBICIA W ŚWIATŁOWODACH ZASTOSOWANIE ZJAWISKA CAŁKOWITEGO WEWNĘTRZNEGO ODBICIA W ŚWIATŁOWODACH 1. ODBICIE I ZAŁAMANIE ŚWIATŁA 1.1. PRAWO ODBICIE I ZAŁAMANIA ŚWIATŁA Gdy promień światła pada na granicę pomiędzy dwiema różnymi

Bardziej szczegółowo

Dr Michał Tanaś(http://www.amu.edu.pl/~mtanas)

Dr Michał Tanaś(http://www.amu.edu.pl/~mtanas) Dr Michał Tanaś(http://www.amu.edu.pl/~mtanas) Medium transmisyjne Kabel miedziany Światłowód Fale radiowe Kabel miedziany 8 żyłowa skrętka telefoniczna Może być w wersji nieekranowanej (UTP Unshielded

Bardziej szczegółowo

Plan prezentacji Wprowadzenie Kable koncentryczne Kable skrętkowe Kable światłowodowe Okablowanie strukturalne Media bezprzewodowe

Plan prezentacji Wprowadzenie Kable koncentryczne Kable skrętkowe Kable światłowodowe Okablowanie strukturalne Media bezprzewodowe Plan prezentacji Wprowadzenie Kable koncentryczne Kable skrętkowe Kable światłowodowe Okablowanie strukturalne Media bezprzewodowe Plan prezentacji Wprowadzenie Kable koncentryczne Kable skrętkowe Kable

Bardziej szczegółowo

Instrukcja Obsługi 10/100 Mbps PCI Fast Ethernet Adapter Spis treści 1 ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA...3 2 WŁASNOŚCI URZĄDZENIA...3 2.1 Właściwości sprzętowe...3 2.2 Port RJ-45...3 2.3 Diody LED...3 2.4 Gniazdo

Bardziej szczegółowo

W standardzie zarządzania energią ACPI, dopływ energii do poszczególnych urządzeń jest kontrolowany przez:

W standardzie zarządzania energią ACPI, dopływ energii do poszczególnych urządzeń jest kontrolowany przez: Zadanie 61 W standardzie zarządzania energią ACPI, dopływ energii do poszczególnych urządzeń jest kontrolowany przez: A. chipset. B. BIOS. C. kontroler dysków. D. system operacyjny. Zadanie 62 Przesyłanie

Bardziej szczegółowo

PODSTAWY I NORMY ZWIĄZANE Z OKABLOWANIEM STRUKTURALNYM

PODSTAWY I NORMY ZWIĄZANE Z OKABLOWANIEM STRUKTURALNYM W TECHNOLOGIA ŚWIATŁOWODOWA W NORMIE EN 50173 W normie EN 50173-1 okablowania świa tłowodowe zostały podzielone na klasy (OF-300, OF-500 i OF2000), a kable światłowodowe na kategorie (OM1, OM2, OM3 i OS1).

Bardziej szczegółowo

Wykład 5: Pomiary instalacji sieciowych

Wykład 5: Pomiary instalacji sieciowych Sieci komputerowe Wykład 5: Pomiary instalacji sieciowych Media optyczne Wykład prowadzony przez dr inż. Mirosława Hajdera dla studentów 3 roku informatyki, opracowany przez Joannę Pliś i Piotra Lasotę,

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji światłowodowego konwertera 100BASE-TX/100BASE-FX SE-35

Instrukcja instalacji światłowodowego konwertera 100BASE-TX/100BASE-FX SE-35 LANEX S.A. ul. Ceramiczna 8 20-150 Lublin tel. (081) 444 10 11 tel/fax. (081) 740 35 70 Instrukcja instalacji światłowodowego konwertera 100BASE-TX/100BASE-FX e-mail: info@lanex.pl Dział Serwisu www.lanex.pl

Bardziej szczegółowo

Warstwa fizyczna sieci LAN

Warstwa fizyczna sieci LAN UNIWERSYTET KAZIMIERZA WIELKIEGO Wydział Matematyki Fizyki i Techniki Zakład Teleinformatyki 1. Cel ćwiczenia Celem ćwiczenia jest zapoznanie z różnymi rodzajami mediów transmisyjnych stosowanych sieciach

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika

Instrukcja użytkownika 1. Instrukcja użytkownika MC200CM MC210CS MC220L Media konwerter Gb, Ethernet PRAWA AUTORSKIE I ZNAKI HANDLOWE Niniejsze specyfikacje mogą podlegać zmianom bez uprzedniego powiadomienia. jest zarejestrowanym

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie pamięcią operacyjną: Sieci komputerowe. dr inż. Jarosław Forenc

Zarządzanie pamięcią operacyjną: Sieci komputerowe. dr inż. Jarosław Forenc Rok akademicki 2012/2013, Wykład nr 8 2/59 Plan wykładu nr 8 Informatyka 1 Politechnika Białostocka - Wydział Elektryczny Elektrotechnika, semestr II, studia niestacjonarne I stopnia Rok akademicki 2012/2013

Bardziej szczegółowo

Sieci Komputerowe Standardy i rodzaje sieci

Sieci Komputerowe Standardy i rodzaje sieci Sieci Komputerowe Standardy i rodzaje sieci dr Zbigniew Lipiński Instytut Matematyki i Informatyki ul. Oleska 48 50-204 Opole zlipinski@math.uni.opole.pl Zagadnienia Podstawowe pojęcia dotyczące sieci:

Bardziej szczegółowo

Aktywne Rozwiązania Sieciowe

Aktywne Rozwiązania Sieciowe Konwerter mediów 10/100Base-TX do 100Base-FX Seria KC-300D, KC-300DM Konwertery mediów zostały stworzone do konwersji sygnałów 10Base-T lub 100Base-T do/z sygnałów światłowodowych 100Base-FX. Używane są

Bardziej szczegółowo

Transmisja bezprzewodowa

Transmisja bezprzewodowa Sieci komputerowe Wykład 6: Media optyczne Transmisja bezprzewodowa Wykład prowadzony przez dr inż. Mirosława Hajdera dla studentów 3 roku informatyki, opracowany przez Joannę Pliś i Piotra Lasotę, 3 FD.

Bardziej szczegółowo

Sieci komputerowe E13

Sieci komputerowe E13 Sieci komputerowe E13 Model OSI model odniesienia łączenia systemów otwartych standard opisujący strukturę komunikacji sieciowej. Podział, retransmisja łączenie pakietów, porty Routery, Adresy logiczne:

Bardziej szczegółowo

Temat: IEEE802.3 (Ethernet)

Temat: IEEE802.3 (Ethernet) Temat: IEEE802.3 (Ethernet) 1. Informacje ogólne Ethernet to standard wykorzystywany w budowie lokalnych sieci komputerowych. Specyfikacja tego standardu (802.3 IEEE) obejmuje specyfikację kabli, przesyłanych

Bardziej szczegółowo

PRZEWODNIK APLIKACJI DATA CENTER SIECI I MAGAZYNY DANYCH ZAKRES PUBLIKACJI

PRZEWODNIK APLIKACJI DATA CENTER SIECI I MAGAZYNY DANYCH ZAKRES PUBLIKACJI ZAKRES PUBLIKACJI Ta publikacja jest technicznym przeglądem najpopularniejszych zastosowań sieciowych w nowoczesnych Data Center. Dodatkowo zawiera informacje o różnych konfiguracjach infrastruktury kablowej

Bardziej szczegółowo

Multi tester kabli TCT-1620. Instrukcja obsługi

Multi tester kabli TCT-1620. Instrukcja obsługi Multi tester kabli TCT-1620 Instrukcja obsługi Zdalny tester kabli instrukcja obsługi Spis treści Wstęp... 2 Opis jednostki głównej... 2 Testowanie kabli... 3 Sposób testowania kabli RJ-45, RJ-11, 1394,

Bardziej szczegółowo

SIECI KOMPUTEROWE Typy sieci: Media transmisyjne: Kategorie skrętek miedzianych:

SIECI KOMPUTEROWE Typy sieci: Media transmisyjne: Kategorie skrętek miedzianych: SIECI KOMPUTEROWE Typy sieci: sieć lokalna LAN Local Area Network sieci metropolitarne MAN Metropolitan Area Network sieci rozległe WAN Wide Area Network. Media transmisyjne: 1. Skrętka nieekranowana (UTP

Bardziej szczegółowo

Standard sieci komputerowej Ethernet

Standard sieci komputerowej Ethernet Standard sieci komputerowej Ethernet 1 Ethernet Standard sieci komputerowych opracowany przez firmę Xerox, DEC oraz Intel w 1976 roku Standard wykorzystuje topologie sieci typu magistrala, pierścień lub

Bardziej szczegółowo

Media transmisyjne. Kabel koncentryczny

Media transmisyjne. Kabel koncentryczny Media transmisyjne Kabel koncentryczny Technologia oparta na kablu koncentrycznym przechodzi do historii. Obarczona jest ona wieloma wadami, które powodują rezygnowanie z jej stosowania. WyróŜnia się dwa

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji światłowodowego konwertera SE-36

Instrukcja instalacji światłowodowego konwertera SE-36 LANEX S.A. ul. Ceramiczna 8 20-150 Lublin tel. (081) 444 10 11 tel/fax. (081) 740 35 70 Instrukcja instalacji światłowodowego konwertera e-mail: info@lanex.pl Dział Serwisu www.lanex.pl tel. (081) 443-96-39

Bardziej szczegółowo

Światłowody, zasada działania, budowa i zastosowanie

Światłowody, zasada działania, budowa i zastosowanie Światłowody, zasada działania, budowa i zastosowanie Ratajczak Arkadiusz Recki Dawid Elbląg 2005 Spis treści: 1 Wstęp...3 2 Zasada działania światłowodu 4 3 Budowa światłowodu..8 4 Zastosowanie światłowodów...11

Bardziej szczegółowo

Systemy operacyjne i sieci komputerowe powtórzenie wiadomości

Systemy operacyjne i sieci komputerowe powtórzenie wiadomości Systemy operacyjne i sieci komputerowe powtórzenie wiadomości 1. Rodzaje sieci ze względu na sposób dostępu do zasobów a. Klient-serwer sieć, w której znajduje się jeden centralny serwer udostępniający

Bardziej szczegółowo

MEDIAKONWERTER 10/100/1000BASE-T/1000BASE-SX/LX SE-38 I ME-38

MEDIAKONWERTER 10/100/1000BASE-T/1000BASE-SX/LX SE-38 I ME-38 LANEX S.A. ul. Ceramiczna 8A 20-150 Lublin tel. (081) 444 10 11 tel/fax. (081) 740 35 70 MEDIAKONWERTER 10/100/1000BASE-T/1000BASE-SX/LX SE-38 I ME-38 IO38-1m maj 2015 Spis treści KONWERTER 10/100/1000BASE-T/1000BASE-SX/LX

Bardziej szczegółowo

Sieci komputerowe medium transmisyjne

Sieci komputerowe medium transmisyjne Jednym z komponentów sieci komputerowej jest medium transmisyjne droga umożliwiająca wymianę informacji pomiędzy elementami sieci. Planując sieć musimy dokonać wyboru właściwego dla naszej sieci medium.

Bardziej szczegółowo

Sieć LAN to dziś nieodzowny element infrastruktury informatycznej

Sieć LAN to dziś nieodzowny element infrastruktury informatycznej Projektowanie sieci firmowej od A do Z 01 Sieć LAN to dziś nieodzowny element infrastruktury informatycznej w każdej firmie, a coraz częściej także w domu. Jeśli zależy Ci, aby sieć w Twojej firmie funkcjonowała

Bardziej szczegółowo

MODUŁ 3. WYMAGANIA EGZAMINACYJNE Z PRZYKŁADAMI ZADAŃ

MODUŁ 3. WYMAGANIA EGZAMINACYJNE Z PRZYKŁADAMI ZADAŃ MODUŁ 3. WYMAGANIA EGZAMINACYJNE Z PRZYKŁADAMI ZADAŃ E.16. Montaż i eksploatacja sieci rozległych 1. Przykłady zadań do części pisemnej egzaminu dla wybranych umiejętności z kwalifikacji E.16. Montaż i

Bardziej szczegółowo

Topologie sieci LAN. Ryszard Myhan

Topologie sieci LAN. Ryszard Myhan Topologie sieci LAN Ryszard Myhan Sieci lokalne (LAN Local Area Networks) Sieci te charakteryzują się następującymi cechami: Sieci działają na zamkniętym obszarze; Stacje wchodzące w skład sieci lokalnej

Bardziej szczegółowo

Światłowody. Telekomunikacja światłowodowa

Światłowody. Telekomunikacja światłowodowa Światłowody Telekomunikacja światłowodowa Cechy transmisji światłowodowej Tłumiennośd światłowodu (około 0,20dB/km) Przepustowośd nawet 6,875 Tb/s (2000 r.) Standardy - 10/20/40 Gb/s Odpornośd na działanie

Bardziej szczegółowo

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Barlinku - Technik informatyk

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Barlinku - Technik informatyk Topologie sieci Topologie sieci lokalnych mogą być opisane zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i logicznej. Topologia fizyczna określa organizację okablowania strukturalnego, topologia logiczna opisuje

Bardziej szczegółowo

Sieci komputerowe. Autor: Karol Krysiak

Sieci komputerowe. Autor: Karol Krysiak Sieci komputerowe Autor: Wstęp Publikowaliśmy już, na łamach naszego serwisu, artykuł poświęcony domowym, osiedlowym sieciom komputerowym. Tym razem postanowiliśmy opublikować rzecz, która traktuje temat

Bardziej szczegółowo

Aktywne Rozwiązania Sieciowe. Przemysłowe, kompaktowe konwertery 10/100BASE-TX do 100BASE-FX Seria KFC-241

Aktywne Rozwiązania Sieciowe. Przemysłowe, kompaktowe konwertery 10/100BASE-TX do 100BASE-FX Seria KFC-241 Przemysłowe, kompaktowe konwertery 10/100BASE-TX do 100BASE-FX Seria KFC-241 Cechy kluczowe : ź bsługa konwersji w pełnej szybkości kablowej dla prędkości 10/100 oraz typów mediów ź bsługa automatycznej

Bardziej szczegółowo

OKABLOWANIE STRUKTURALNE

OKABLOWANIE STRUKTURALNE OKABLOWANIE STRUKTURALNE Rodzaje skrętek Skrętka nieekranowana (UTP Unshielded Twisted Pair) Kabel typu UTP jest zbudowany ze skręconych ze sobą par przewodów i tworzy linię zrównoważoną (symetryczną).

Bardziej szczegółowo

Dwa lub więcej komputerów połączonych ze sobą z określonymi zasadami komunikacji (protokołem komunikacyjnym).

Dwa lub więcej komputerów połączonych ze sobą z określonymi zasadami komunikacji (protokołem komunikacyjnym). Sieci komputerowe Dwa lub więcej komputerów połączonych ze sobą z określonymi zasadami komunikacji (protokołem komunikacyjnym). Zadania sieci - wspólne korzystanie z plików i programów - współdzielenie

Bardziej szczegółowo

Sieci komputerowe. Wojciech Myszka Jakub Słowiński Katedra Mechaniki i Inżynierii Materiałowej 2014

Sieci komputerowe. Wojciech Myszka Jakub Słowiński Katedra Mechaniki i Inżynierii Materiałowej 2014 Sieci komputerowe Wojciech Myszka Jakub Słowiński Katedra Mechaniki i Inżynierii Materiałowej 2014 Trochę historii 1969 powstaje sieć ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network) ~1990 CERN początki

Bardziej szczegółowo

SIECI KOPMPUTEROWE I TECHNOLOGIE INTERNETOWE (SKiTI) Rodzaje nośników, okablowanie strukturalne

SIECI KOPMPUTEROWE I TECHNOLOGIE INTERNETOWE (SKiTI) Rodzaje nośników, okablowanie strukturalne SIECI KOPMPUTEROWE I TECHNOLOGIE INTERNETOWE (SKiTI) Wykład 3 Rodzaje nośników, okablowanie strukturalne Opracowanie: dr inż. Jarosław Tarnawski dr inż. Tomasz Rutkowski Katedra Inżynierii Systemów Sterowania

Bardziej szczegółowo

Światłowód jednomodowy Przepływ strumienia świetlnego w światłowodzie jednomodowym

Światłowód jednomodowy Przepływ strumienia świetlnego w światłowodzie jednomodowym Światłowód przeźroczysta zamknięta struktura z włókna szklanego wykorzystywana do propagacji światła jako nośnika informacji. Światłowody są także używane w celach medycznych, np. w technice endoskopowej

Bardziej szczegółowo

SIEMENS. 1 2 3 4 Instalacja na szynie standardowej SIMATIC NET SCALANCE X204-2. Instrukcja obsługi. Charakterystyka produktu. Porty TP.

SIEMENS. 1 2 3 4 Instalacja na szynie standardowej SIMATIC NET SCALANCE X204-2. Instrukcja obsługi. Charakterystyka produktu. Porty TP. SIEMENS SIMATIC NET SCALANCE X204-2 Instrukcja obsługi Charakterystyka produktu Porty TP Porty FO Instalacja na szynie DIN 1 2 3 4 Instalacja na szynie standardowej 5 SPIS TREŚCI 1.Charakterystyka produktu

Bardziej szczegółowo

pojedynczej częstotliwości

pojedynczej częstotliwości N r 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 Pytanie Siec Ethernet jest siecią o czasie dostępu: a. internistycznym b. indeterministycznym Siec o fizycznej topologii gwiazdy z a. gwiazdy

Bardziej szczegółowo

FTF-S1XG-S31L-010D. Moduł SFP+ 10GBase-LR/LW, jednomodowy, 10km, DDMI. Referencja: FTF-S1XG-S31L-010D

FTF-S1XG-S31L-010D. Moduł SFP+ 10GBase-LR/LW, jednomodowy, 10km, DDMI. Referencja: FTF-S1XG-S31L-010D FTF-S1XG-S31L-010D Moduł SFP+ 10GBase-LR/LW, jednomodowy, 10km, DDMI Referencja: FTF-S1XG-S31L-010D Opis: Moduł SFP+ FTF-S1XG-S31L-010D to interfejs 10Gb przeznaczony dla urządzeń pracujących w sieciach

Bardziej szczegółowo

KRZYSZTOF OJDANA SPECJALISTA DS. PRODUKTU MOLEX PREMISE NETWORKS. testowanie okablowania światłowodowego

KRZYSZTOF OJDANA SPECJALISTA DS. PRODUKTU MOLEX PREMISE NETWORKS. testowanie okablowania światłowodowego KRZYSZTOF OJDANA SPECJALISTA DS. PRODUKTU MOLEX PREMISE NETWORKS testowanie okablowania światłowodowego testowanie okablowania światłowodowego wprowadzenie przygotowanie Okablowanie światłowodowe wzbudza

Bardziej szczegółowo

Rejonowy Lublin- Zachód w Lublinie Lublin, 6 czerwca 2013 ul. Krakowskie Przedmieście 76 20-950 Lublin WYKONAWCY

Rejonowy Lublin- Zachód w Lublinie Lublin, 6 czerwca 2013 ul. Krakowskie Przedmieście 76 20-950 Lublin WYKONAWCY Rejonowy Lublin- Zachód w Lublinie Lublin, 6 czerwca 2013 ul. Krakowskie Przedmieście 76 20-950 Lublin sprawa: ZP-2401-3-17/13 WYKONAWCY Dotyczy: postępowania o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego

Bardziej szczegółowo

Ethernet. Autorzy: Adam Białek, Artur Panek

Ethernet. Autorzy: Adam Białek, Artur Panek Ethernet Autorzy: Adam Białek, Artur Panek IVFDS 1 STRESZCZENIE Ethernet, stworzony jako prowizoryczny mechanizm pomagający naukowcom odkrywać nowe technologie, okazał się jedną z najbardziej wartościowych

Bardziej szczegółowo

RSC-04 konwerter RS485 SEM 04.2006 Str. 1/7 RSC-04 INSTRUKCJA OBSŁUGI. Ostrzeżenie o niebezpieczeństwie porażenia elektrycznego.

RSC-04 konwerter RS485 SEM 04.2006 Str. 1/7 RSC-04 INSTRUKCJA OBSŁUGI. Ostrzeżenie o niebezpieczeństwie porażenia elektrycznego. RSC-04 konwerter RS485 SM 04.2006 Str. 1/7 RSC-04 INSTRUKCJA OBSŁUGI Stosowane oznaczenia: SYMBOL OPIS Ostrzeżenie o niebezpieczeństwie porażenia elektrycznego. Ostrzeżenie o konieczności ścisłego stosowania

Bardziej szczegółowo

Łącza WAN. Piotr Steć. 28 listopada 2002 roku. P.Stec@issi.uz.zgora.pl. Rodzaje Łącz Linie Telefoniczne DSL Modemy kablowe Łącza Satelitarne

Łącza WAN. Piotr Steć. 28 listopada 2002 roku. P.Stec@issi.uz.zgora.pl. Rodzaje Łącz Linie Telefoniczne DSL Modemy kablowe Łącza Satelitarne Łącza WAN Piotr Steć P.Stec@issi.uz.zgora.pl 28 listopada 2002 roku Strona 1 z 18 1. Nośniki transmisyjne pozwalające łączyć sieci lokalne na większe odległości: Linie telefoniczne Sieci światłowodowe

Bardziej szczegółowo

Nowoczesne sieci komputerowe

Nowoczesne sieci komputerowe WYŻSZA SZKOŁA BIZNESU W DĄBROWIE GÓRNICZEJ WYDZIAŁ ZARZĄDZANIA INFORMATYKI I NAUK SPOŁECZNYCH Instrukcja do laboratorium z przedmiotu: Nowoczesne sieci komputerowe Instrukcja nr 1 Dąbrowa Górnicza, 2010

Bardziej szczegółowo

Wykład 4. Projektowanie i Realizacja Sieci Komputerowych. transmisyjne. 1. Sygnały oraz media. 2. Testowanie okablowania

Wykład 4. Projektowanie i Realizacja Sieci Komputerowych. transmisyjne. 1. Sygnały oraz media. 2. Testowanie okablowania Projektowanie i Realizacja Sieci Komputerowych Wykład 4 1. Sygnały oraz media transmisyjne 2. Testowanie okablowania dr inż. Artur Sierszeń asiersz@kis.p.lodz.pl dr inż. Łukasz Sturgulewski luk@kis.p.lodz.pl

Bardziej szczegółowo

Glosariusz: Technika Światłowodowa od A jak Absorpcja do Z jak Złącze

Glosariusz: Technika Światłowodowa od A jak Absorpcja do Z jak Złącze A ABSORPCJA W ŚWIATŁOWODZIE Pochłanianie energii przez materiał światłowodu. ADAPTER/ŁĄCZNIK HYBRYDOWY Element centrujący, umożliwiający połączenie ze sobą dwóch złączy światłowodowych różnego standardu.

Bardziej szczegółowo

Projekt wykonawczy. Rozbudowa sieci światłowodowej w budynku. Urząd Miasta Szczecin. pl. Armii Krajowej 1, Szczecin. Budynek Urzędu Miasta Szczecin

Projekt wykonawczy. Rozbudowa sieci światłowodowej w budynku. Urząd Miasta Szczecin. pl. Armii Krajowej 1, Szczecin. Budynek Urzędu Miasta Szczecin Projekt wykonawczy Rozbudowa sieci światłowodowej w budynku Urzędu Miasta Szczecin Nr projektu: 05-2008 Inwestor: Obiekt: Adres: Branża: Projektował: Certyfikat: Urząd Miasta Szczecin pl. Armii Krajowej

Bardziej szczegółowo

Konwerter światłowodowy

Konwerter światłowodowy Konwerter światłowodowy audio i CAN.1 Instrukcja Obsługi IO110-1A Październik 2011 LANEX S.A., Techniczne Wsparcie Klienta: ul.ceramiczna 8, 20-150 Lublin tel. (81) 443 96 36 IO110-1A 2 Październik 2011

Bardziej szczegółowo

Obecna definicja sieci szerokopasmowych dotyczy transmisji cyfrowej o szybkości powyżej 2,048 Mb/s (E1) stosowanej w sieciach rozległych.

Obecna definicja sieci szerokopasmowych dotyczy transmisji cyfrowej o szybkości powyżej 2,048 Mb/s (E1) stosowanej w sieciach rozległych. SYSTEMY SZEROKOPASMOWE 1 Obecna definicja sieci szerokopasmowych dotyczy transmisji cyfrowej o szybkości powyżej 2,048 Mb/s (E1) stosowanej w sieciach rozległych. ATM Frame Relay Fast 10 Gigabit X.25 FDDI

Bardziej szczegółowo

Systemy GEPON oraz EoC. Jerzy Szczęsny

Systemy GEPON oraz EoC. Jerzy Szczęsny Systemy GEPON oraz EoC Jerzy Szczęsny AGENDA Sieci Pasywne Omówienie technologii Rynek Urządzeń GEPON Rodzaje Urządzeń Przykładowe Sieci EoC Omówienie technologii Rodzaje Urządzeń Przykładowe Sieci Omówienie

Bardziej szczegółowo

Sieci komputerowe. Media. dr inż. Andrzej Opaliński andrzej.opalinski@agh.edu.pl. Akademia Górniczo-Hutnicza 18.03.2015, Kraków

Sieci komputerowe. Media. dr inż. Andrzej Opaliński andrzej.opalinski@agh.edu.pl. Akademia Górniczo-Hutnicza 18.03.2015, Kraków Sieci komputerowe Media Akademia Górniczo-Hutnicza 18.03.2015, Kraków dr inż. Andrzej Opaliński andrzej.opalinski@agh.edu.pl Plan wykładu Okablowanie strukturalne Skrętka Kable koncentryczne Światłowody

Bardziej szczegółowo

Sieci Komputerowe Standard Ethernet

Sieci Komputerowe Standard Ethernet Sieci Komputerowe Standard Ethernet dr Zbigniew Lipiński Instytut Matematyki i Informatyki ul. Oleska 48 50-204 Opole zlipinski@math.uni.opole.pl Zagadnienia Historia standardu Ethernet Domena kolizyjna

Bardziej szczegółowo

Charakteryzacja telekomunikacyjnego łącza światłowodowego

Charakteryzacja telekomunikacyjnego łącza światłowodowego Charakteryzacja telekomunikacyjnego łącza światłowodowego Szybkości transmisji współczesnych łączy światłowodowych STM 4 622 Mbps STM 16 2 488 Mbps STM 64 9 953 Mbps Rekomendacje w stadium opracowania

Bardziej szczegółowo

Sieci komputerowe. Rysunek 17.1. Schemat lokalnej sieci komputerowej

Sieci komputerowe. Rysunek 17.1. Schemat lokalnej sieci komputerowej 17 Sieci komputerowe Sieć komputerowa (ang. network) jest systemem komunikacyjnym składającym się z dwóch lub więcej węzłów sieciowych (ang. network node) połączonych za pomocą określonego medium. Węzłami

Bardziej szczegółowo

OKABLOWANIE W WYBRANYCH SYSTEMACH KOMUNIKACJI Robert Pastuszka, Ireneusz Sosnowski

OKABLOWANIE W WYBRANYCH SYSTEMACH KOMUNIKACJI Robert Pastuszka, Ireneusz Sosnowski OKABLOWANIE W WYBRANYCH SYSTEMACH KOMUNIKACJI Robert Pastuszka, Ireneusz Sosnowski W ciągu ostatnich lat postęp w elektronice i automatyce wymusił zmiany w konstrukcji kabli sterowniczych i zasilających.

Bardziej szczegółowo

Optotelekomunikacja. dr inż. Piotr Stępczak 1

Optotelekomunikacja. dr inż. Piotr Stępczak 1 Optotelekomunikacja dr inż. Piotr Stępczak 1 dr inż. Piotr Stępczak Falowa natura światła () ( ) () ( ) z t j jm z z z t j jm z z e e r H H e e r E E β ω β ω Θ ± Θ ± 1 0 0 1 0 1 1 zatem 0 n n n n gr λ

Bardziej szczegółowo

Konwerter Światłowodowy. Instrukcja uruchomieniowa (1)

Konwerter Światłowodowy. Instrukcja uruchomieniowa (1) Konwerter Światłowodowy Instrukcja uruchomieniowa (1) Fiber Converters /11.15.212 БЪЛГАРИН 1. Przed rozpoczęciem instalacji Zawartość Opakowania Konwerter światłowodowy Instrukcje Wielojęzyczne Zasilacz

Bardziej szczegółowo

Inteligentny Konwerter Mediów 10/100/1000Base-T do Fiber Dual-speed z obsługą Power over Ethernet Plus

Inteligentny Konwerter Mediów 10/100/1000Base-T do Fiber Dual-speed z obsługą Power over Ethernet Plus Inteligentny Konwerter Mediów 10/100/1000Base-T do Fiber Dual-speed z obsługą Power over Ethernet Plus Seria KGC-320-HP Cechy kluczowe: ź Konwersja sygnału miedzianego o potrujnej prędkości 10/100/1000Mbps

Bardziej szczegółowo

Zakres długości fal świetlnych λ=1250-1350 nm. przy którym występuje minimum tłumienia sygnału optycznego nazywamy:

Zakres długości fal świetlnych λ=1250-1350 nm. przy którym występuje minimum tłumienia sygnału optycznego nazywamy: Zadanie 31 Elementem aktywnym traktu światłowodowego jest: A. złącze. B. rozgałęźnik. C. kabel światłowodowy. D. wzmacniacz optyczny. Zadanie 32 Wskaż algorytm realizowany podczas procesu modulacji PCM.

Bardziej szczegółowo

Sieci komputerowe, urządzenia sieciowe

Sieci komputerowe, urządzenia sieciowe Sieci komputerowe, urządzenia sieciowe Wykład: LAN, MAN, WAN, intranet, extranet, topologie sieciowe: szyna, gwizada, pierścień, rodzaje przewodów sieciowych: BNC, koncentryczny, skrętka, UTP, STP, światłowód,

Bardziej szczegółowo

Konwerter światłowodowy

Konwerter światłowodowy audio i CAN TA-110.1 Instrukcja Obsługi IO110-1 Styczeń 2009 LANEX S.A., Techniczne Wsparcie Klienta: ul.ceramiczna 8, 20-150 Lublin tel. (81) 443 96 36 IO110-1 2 Styczeń 2009 Spis treści 1. Ogólna charakterystyka...

Bardziej szczegółowo