PROGRAM ĆWICZEŃ DLA SKOLIOZ

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "PROGRAM ĆWICZEŃ DLA SKOLIOZ"

Transkrypt

1 PROGRAM ĆWICZEŃ DLA SKOLIOZ Boczne skrzywienie kręgosłupa (skolioza) może być spowodowane wieloma czynnikami. Jednak najczęściej są one wynikiem osłabienia mięśni grzbietu i brzucha (w głównej mierze odpowiedzialnych za prawidłową postawę ciała). Niektóre z nich tracą swoją sprawność z powodu braku odpowiedniego ich obciążenia w ciągu wykonywania czynności dnia codziennego. Inne z kolei, przez duży wysiłek i przeciążenie, stają się nadmierne napięte i przykurczone. Dlatego poniżej przedstawione ćwiczenia zarówno wzmacniają, jak i rozciągają wybrane mięśnie. Jednak, żeby ćwiczenia te przyniosły oczekiwany efekt należy przestrzegać następujących zasad: Przed przystąpieniem do wykonywania zasadniczych ćwiczeń należy przeprowadzić rozgrzewkę (część wstępną). Powinno się je przeprowadzać 3 4 razy w tygodniu po ok. pół godziny, ponieważ tylko regularne ćwiczenia mogą w krótkim czasie przynieść oczekiwane rezultaty. Każde ćwiczenie należy wykonywać bardzo dokładnie, spokojnie i płynnie z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów, które decydują o ich efekcie końcowym. Nierównomierne ruchy niepotrzebnie obciążają stawy i kręgosłup. Ćwiczenie w leżeniu powinny być przeprowadzone na miękkim podłożu. Oddech w czasie ich wykonywania powinien być regularny, bez zatrzymywania powietrza w płucach (zwłaszcza w ćwiczeniach izometrycznych). Podczas fazy napięcia mięśni (skurczu) następuje wydech, natomiast w czasie fazy rozluźnienia wdech. Ćwiczenia powinny być prowadzone w kilku (4 6) seriach po 8 12 powtórzeń. Po każdej serii powinna nastąpić 30 sekundowa przerwa. Każde ćwiczenie asymetryczne należy wykonać obustronnie. CZĘŚĆ WSTĘPNA 1. Rowerek P. w.: Leżenie tyłem z nogami ugiętymi w stawach kolanowych i biodrowych ze stopami opartymi o podłoże. Wykonanie. Po uniesieniu nóg nad podłoże naśladowanie nimi ruchów pedałowania na rowerze (tzw. rowerek ). Najpierw wykonać kilkanaście ruchów w przód, a następnie w tył. Ramiona leżą w tym czasie (w celu lepszej stabilizacji) obok tułowia na podłożu (rys. 1). 2. Półprzysiady z dynamiczną pracą ramion P. w.: Półprzysiad w małym rozkroku z wyprostowanymi ramionami w tył. Wykonanie. Przechodzenie z półprzysiadu do stania ze wspięciem na palcach stóp wraz z dynamicznym wymachem ramion w przód w górę i powrót do pozycji wyjściowej itd. Kolana powinny znajdować się dokładnie nad stopami, a plecy pozostawać w tym czasie wyprostowane(rys. 2).

2 3. Sprinter P. w.: Unik podparty. Wykonanie. Zmiana ustawienia nóg w rytmicznych podskokach naprzemianstronne przyciąganie jednej nogi pod klatkę piersiową z równoczesnym prostowaniem drugiej w tył (rys. 3). 4. Pajacyk P. w.: Pozycja stojąca z ramionami opuszczonymi w dół. Wykonanie. Podskokiem przejście do pozycji rozkrocznej z równoczesnym przeniesieniem ramion w bokiem w górę (rys. 4) i podskokiem powrót do pozycji wyjściowej. 5. Naprzemienne wspinanie na palce stóp i pięty ( kołyska na stopach ) P. w.: Pozycja stojąca. Wykonanie. Na zmianę unosić palce obu stóp w górę do stania na piętach (rys. 5a), następnie powoli i płynnie opuścić palce w dół i wspiąć się na nie w górę (rys. 5b), po czym powrócić do stania na piętach itd. W każdej pozycji (stanie na palcach czy na piętach) wytrzymać przynajmniej kilka sekund. Dla lepszej stabilizacji można przytrzymać się rękami ściany, drabinki lub krzesła.

3 6. Dźwig P. w.: Pozycja stojąca. Wykonanie. Naprzemienne chwytanie palcami jednej stopy jakiegoś drobnego przedmiotu (najpierw chusteczki, później kasztana, ołówka itp.) oraz podnoszenie go nad podłoże z krótkim przetrzymaniem w powietrzu, następnie powolne opuszczanie przedmiotu, by wykonać to drugą stopą i tak przynajmniej kilka razy każde z nich (rys. 6). 7. Wymachy i zamachy wolną nogą stojąc jednonóż P. w.: Postawa stojąca na jednej lekko ugiętej nodze z wyprostowanym tułowiem. Wykonanie. Swobodne zamachy i wymachy wolnej nogi wraz z ramionami w przód i w tył, przy czym ramiona pracują naprzemianstronnie (gdy jedna np. lewa wykonuje wraz z prawą nogą wymach przodem w górę to druga (prawa) zamach w dół w tył i odwrotnie. Podczas wykonywania tego ćwiczenia kolano nogi postawnej powinno znajdować się w bezruchu. W celu zwiększenia intensywności ćwiczenia można wykonać je na miękkim podłożu (rys. 7). 8. Półprzysiady na jednej nodze P. w.: Postawa stojąca na jednej lekko ugiętej nodze, z drugą wyprostowaną z tyłu. Ramiona, dla lepszej stabilizacji, oparte np. o skrzynię, stół lub krzesło. Tułów lekko pochylony i wraz z tylną nogą tworzy linię prostą. Wykonanie. Uginanie i prostowanie nogi postawnej, ale nie mocniej niż tak jak na rysunku (rys. 8).

4 CZĘŚĆ GŁÓWNA 9. Koci grzbiet P. w.: Klęk podparty z lekko ugiętymi ramionami. Wykonanie. Wraz z wdechem odchylić lekko głowę w tył (uruchamiając pomocnicze mięśnie oddechowe), uwypuklając równocześnie klatkę piersiową i brzuch opuszczając je lekko w dół oraz łagodnie zaokrąglając wklęsłe na całej długości plecy, wykonując tzw. siodło (rys. 9a). Przy wydechu opuścić głowę w dół przyciągając brodę do mostka z równoczesnym wciągnięciem (cofnięciem) brzucha oraz uwypukleniem pleców w górę koci grzbiet (rys. 9b). 10. Przyciąganie czoła do kolan w leżeniu tyłem P. w.: Leżenie tyłem z nogami ugiętymi w stawach kolanowych i biodrowych ze stopami opartymi o podłoże. Wykonanie. Równocześnie unieść głowę wraz z ugiętymi nogami i zbliżyć je do siebie przyciągając czoło do kolan, tak blisko jak to jest tylko możliwe (rys. 10) i wytrzymać w tej pozycji kilkanaście sekund. 11. Opuszczanie ugiętych nóg w kolanach w bok w leżeniu tyłem P. w.: Leżenie tyłem z nogami ugiętymi w stawach kolanowych i biodrowych, ze stopami opartymi o podłoże i ramionami odwiedzionymi w bok pod kątem prostym do tułowia. Wykonanie. Opuszczanie na zmianę (raz w lewo raz w prawo) ugiętych i złączonych nóg w kolanach. W tym czasie łopatki i barki pozostają na podłożu (nie odrywają się od niego) (rys. 11).

5 12. Skręty tułowia z laską gimnastyczną w siadzie na krześle P. w.: Siad na krześle z ramionami odwiedzionymi w bok i ugiętymi w łokciach (na wysokości barków) pod kątem prostym z przedramionami uniesionymi w górę i równoległymi do siebie. W dłoniach ćwiczący trzyma laskę gimnastyczną (rys. 12). Wykonanie. Naprzemienne skręty górnej części tułowia(raz w lewo raz w prawo) wraz z trzymaną w ramionach laską. 13. Wciskanie lędźwi w podłoże P. w.: Leżenie tyłem z nogami ugiętymi w stawach kolanowych i biodrowych ze stopami opartymi o podłoże. Wykonanie. Wciskanie lędźwiowego odcinka tułowia w podłoże (rys. 13). 14. Wiosłowanie P. w.: Leżenie tyłem. Wykonanie. Podnieść głowę i górną część tułowia wraz z lekko ugiętymi nogami nad podłoże i naśladowanie ruchów wiosłowania (rys. 14a i 14b). Podczas wykonywania tego ćwiczenia nie należy do końca prostować nóg w kolanach. 15. Unoszenie tułowia P. w.: Leżenie tyłem z nogami położonymi na jednej części skrzyni lub krześle w taki sposób, by uda znajdowały się prostopadle do podłoża, a podudzia równolegle do niego(rys. 15a).

6 Wykonanie. Powolne unoszenie głowy i górnej części tułowia (wraz z barkami) w górę, aż ramiona dotkną skrzyni (krzesła) (rys. 15b) i powrót do pozycji wyjściowej. 16. Wciskanie pięt w podłoże w leżeniu tyłem P. w.: Leżenie tyłem z nogami ugiętymi w stawach kolanowych i biodrowych ze stopami zgiętymi grzbietowo i piętami opartymi o podłogę. Wykonanie. Wciskanie pięt w podłoże z równoczesnym uniesieniem głowy wraz z górną częścią tułowia (nad podłoże) oraz przyciąganie głowy do klatki piersiowej i wytrzymanie w tej pozycji kilkanaście sekund (rys. 16). 17. Ćwiczenie oporowe w leżeniu tyłem P. w.: Leżenie tyłem z nogami ugiętymi w stawach kolanowych i biodrowych oraz skrzyżowanymi w taki sposób, by jedna noga znajdowała się oparta piętą na podłożu, zaś druga założona podudziem o udo pierwszej nogi (rys. 17). Wykonanie. Unieść górną część tułowia (z barkami i łopatkami) nad podłoże, położyć jedną rękę skrzyżnie na kolano różnoimiennej (górnej) nogi i naciskać na zmianę przez 6 sekund prawą ręką przeciw lewemu kolanu (założonej nogi), następnie po zmianie ustawienia nóg i przerwie wypoczynkowej trwającej 12 sekund (również przez 6 sekund) lewą ręką przeciw prawemu kolanu itd. (rys. 17). 18. Unoszenie bioder wraz z nogami w leżeniu tyłem P. w.: Leżenie tyłem z nogami ugiętymi w stawach biodrowych pod kątem prostym do tułowia i podłoża oraz lekko ugiętymi w kolanach. Wykonanie. Unoszenie bioder wraz z nogami w górę (ok. 5 cm nad podłoże). Ruch nóg powinien odbywać się tylko i wyłącznie w pionie (rys. 18).

7 19. Naprzemianstronne wymachy nóg i ramion w leżeniu tyłem P. w.: Leżenie tyłem. Wykonanie. Unieść ugięte w kolanach nogi, a następnie naprzemienne przyciągać kolano jednej nogi do klatki piersiowej, prostując drugą tuż nad podłożem (w przedłużeniu tułowia). Równocześnie podczas wykonywania tego ćwiczenia górna część tułowia (barki i łopatki) wraz z głową są uniesione lekko nad podłoże, a ramiona wykonują naprzemianstronne wymachy w górę w przód (rys. 19). 20. Unoszenie nóg w leżeniu bokiem P. w.: Leżenie bokiem z lekko ugiętymi w kolanach nogami, z głową położoną na wyprostowanym (dolnym) ramieniu. Drugie ramie dla lepszej stabilizacji tułowia ugięte w łokciu, opuszczone w dół (blisko brzucha), z dłonią opartą na podłożu (rys. 20a). Wykonanie. Równoczesne unoszenie obu nóg ok. 20 cm nad podłoże, wytrzymanie chwilę w tej pozycji i opuszczenie ich (rys. 20b). 21. W leżeniu bokiem unoszenie górnej nogi P. w.: J w., ale dolna noga jest ugięta w kolanie, górna wyprostowana z przyciągniętymi palcami stopy (w zgięciu grzbietowym). Wykonanie. Podnoszenie i opuszczanie górnej wyprostowanej nogi bez zatrzymywania ruchu pomiędzy poszczególnymi fazami ćwiczenia (rys. 21). 22. W leżeniu bokiem unoszenie dolnej nogi P. w.: J w., ale dolna noga wyprostowana, ze stopą zgiętą grzbietowo, górna noga ugięta a stawie kolanowym i biodrowym z podudziem opartym (z przodu, przed biodrami) o podłoże. Wykonanie. Unoszenie dolnej nogi (ok. 20 cm) nad podłoże i opuszczanie w dół (rys.22).

8 23. Nożycowanie nogami P. w.: Leżenie przodem z ramionami ugiętymi w łokciach i ułożonymi pod czołem. Wykonanie. Naprzemienne unoszenie i opuszczanie wyprostowanych nóg nad podłożem (nie dotykając go) nożycowanie, ale nie wyżej niż 5 10 cm (rys. 23). 24. Nożycowanie nogami i ramionami P. w.: Leżenie przodem z ramionami wyprostowanymi za głową. Wykonanie. Naprzemienne unoszenie i opuszczanie wyprostowanych ramion i nóg ( nożyce pionowe) nisko nad podłożem, bez dotykania go. Należy zwrócić uwagę, by nie unosić zbyt wysoko głowy, ale trzymać ją nisko nad podłożem w przedłużeniu kręgosłupa, wyciągając ją w przód (rys. 24). Odmiana P. w.: J w. Wykonanie. Naprzemienne równoczesne krzyżowanie nóg i ramion równolegle do podłoża nożyce poziome. 25. Uniesienie bioder z wyprostowaniem nogi ( most ) P. w.: Leżenie tyłem z nogami ugiętymi w stawach kolanowych i biodrowych ze stopami opartymi o podłoże. Wykonanie. Unieść biodra w górę w taki sposób, by tułów wraz z udami utworzył linię prostą (rys. 25). Odmiana: P. w.: J w. Wykonanie. Unieść biodra nad podłoże oraz wyprostować jedną nogę w kolanie w taki sposób, aby wraz z tułowiem utworzyła linię prostą. Następnie bez opuszczania bioder zmienić nogę i wyprostować ją w przedłużeniu tułowia itd. (rys. 26).

9 26. Zbliżanie i oddalanie kolana i czoła P. w.: Klęk podparty z lekko ugiętymi ramionami w łokciach. Wykonanie. Wyprostować prawą nogę w tył i lewe ramię w przód (równolegle do podłoża) (rys. 27a). Następnie zbliżyć do siebie kolano tej nogi (np. prawej) i czoło w taki sposób, by znalazły się one możliwie najbliżej siebie. Lewe ramie pomaga głowie zbliżyć się do kolana prawej nogi (rys. 27b). Po zbliżeniu kolana do czoła następuje powrót do pozycji wyjściowej i rozpoczęcie drugiej fazy ćwiczenia tzn. wyciągnięcie lewej nogi w tył i prawego ramienia w przód, po czym zbliżenie do siebie lewego kolana i czoła. Wdech następuje podczas poziomego prostowania kończyn, a wydech podczas zbliżania kolana do czoła. 27. Prostowanie nóg w leżeniu tułowia na skrzyni (stole) P. w.: Leżenie przodem na skrzyni (stole) z nogami ugiętymi w kolanach i poza nią (przednie górne kolce biodrowe na krawędzi skrzyni). Wykonanie. Prostowanie nóg do poziomu (rys. 28) i powrót do pozycji wyjściowej. 28. Naprzemienne unoszenie jednego ramienia nad podłoże (w ukłonie japońskim ) P. w.: Klęk podparty z opuszczonym tułowiem, ramionami wyprostowanymi w przedłużeniu tułowia oraz dłońmi opartymi o podłoże. Głowa znajduje się w odległości ok.15 cm od podłogi, ze wzrokiem skierowanym w podłogę (rys.29).

10 Wykonanie. Naprzemienne unoszenie przynajmniej na 3 sekundy jednego ramienia nad podłoże. Wzrok pozostaje skierowany w podłogę, a tułów wraz z ramionami tworzy linię prostą (rys. 29). 29. Unoszenie tułowia w leżeniu przodem P. w.: Leżenie przodem z ramionami odwiedzionymi w bok (prostopadle do tułowia) i ugiętymi w łokciach pod kątem prostym z przedramionami skierowanymi w kierunku głowy (rys. 30). Wykonanie. Unieść nieznacznie tułów wraz z ramionami i głową nad podłoże. Głowa w tym czasie powinna wyciągać się w przód w przedłużeniu kręgosłupa (nie odchylać jej w tył). Wzrok skierowany przed siebie w podłogę (rys. 30). 30. Przekazywanie małego przedmiotu z ręki do ręki w leżeniu przodem P. w.: Leżenie przodem z ramionami wyprostowanymi i odwiedzionymi w bok. W jednej ręce (np. prawej) znajduje się mały przedmiot np. piłeczka (pudełko od zapałek itp.). Wykonanie. Przenieść prawą rękę z piłeczką w przód i przekazać ją do drugiej ręki (rys. 31a). Następnie lewe, wyprostowane ramie przenieść (bez dotykania podłoża) w tył i nad pośladkami przekazać piłeczkę do drugiej ręki (rys. 31b), która wędruje do przodu itd. Po kilkukrotnym przekazywaniu piłeczki w jednym kierunku następuje jego zmiana. Wzrok pozostaje w tym czasie skierowany przed siebie z głową wyciągniętą w przód. 31. Łączenie łopatek P. w.: Pozycja stojąca z ramionami odwiedzionymi w bok i ugiętymi pod kątem prostym w łokciach (na wysokości barków) z przedramionami skierowanymi w górę. Wykonanie. Cofanie ugiętych ramion w tył równocześnie zbliżając do siebie łopatki, w taki sposób, by ich przyśrodkowe krawędzie zetknęły się z sobą (rys. 32).

11 32. Ćwiczenie izometryczne mięśni grzbietu P. w.: Z pozycji stojącej z ramionami uniesionymi i wyprostowanymi w górę (rys. 33). Wykonanie. Ugiąć nieznacznie nogi w kolanach i pochylić prosty tułów lekko w przód (opad tułowia). Wytrzymanie tej pozycji jak najdłużej, wyciągając ramiona (w przedłużeniu tułowia) w górę wydłużając się i napinając przy tym mięśnie grzbietu. 33. Ćwiczenie oporowe z krzesłem P. w.: W siadzie na krześle chwyt ramionami jego siedzenie od spodu. Wykonanie. Podnoszenie obu barków w górę unosząc równocześnie siedzenie krzesła i po kilku sekundach powolne opuszczenie i rozluźnienie barków (powrót do pozycji wyjściowej) (rys. 34). 34. Haczyk P. w.: W siadzie na krześle, ugiąć oba ramiona przed klatką piersiową i utworzyć z dłoni haczyk dłonie obu rąk są zwrócone do siebie zgiąć 4 palce i zahaczyć je o siebie. Wykonanie. Równoczesne ciągnięcie obu ramion na zewnątrz, jakby chcąc rozciągnąć ich chwyt (rys. 35). 35. Symetryczne ćwiczenie oporowe mięśni karku P. w.: Siad na krześle z ramionami splecionymi na karku. Wykonanie. Naciskanie głową w tył przeciw oporowi rąk (które naciskają w przód), zachowując przy tym wydłużoną szyję i kark (rys. 36).

12 36. Asymetryczne ćwiczenie oporowe mięśni karku P. w.: Siad na krześle. Wykonanie. Położyć jedną dłoń np. lewą z boku głowy (w okolicy lewej skroni) i naciskać ostrożnie głową przeciw oporowi ramienia (rys. 37). 37. Podpór przodem na przedramionach P. w.: Klęk podparty na przedramionach (z palcami stóp opartymi o podłoże) i łokciami pod barkami. Wykonanie. Podnieść kolana ok. 10 cm nad podłoże przechodząc do podporu przodem na przedramionach i palcach stóp (z nogami ugiętymi w stawach kolanowych i biodrowych) (rys. 38a). W tej pozycji wytrzymać kilka sekund. Podczas wykonywania tego ćwiczenia należy zachować wyprostowane plecy (nie lordozować odcinka lędźwiowego i nie garbić się). Kontynuując to ćwiczenie unieść jedną nogę ok. 5 cm nad podłoże i wytrzymać kilka sekund. Następnie wykonać to z drugą nogą. Odmiana: P. w.: Podpór przodem na przedramionach z nogami wyprostowanymi w stawach kolanowych i biodrowych (nogi, tułów i głowa tworzą jedną linię). Wykonanie. Wytrzymać w tej pozycji kilka sekund. Należy zwrócić uwagę, by podczas wykonywania tego ćwiczenia nie opuszczać brzucha do podłogi i nie lordozować odcinka lędźwiowego (rys. 38b).

13 38. Podpór bokiem P. w.: Podpór bokiem na przedramieniu. Wykonanie. Jak najdłużej utrzymać ciało w tej pozycji (nogi, tułów i głowa tworzą jedną linię) (rys. 39). 39. Wciskanie pleców w ścianę P. w.: Oparcie plecami o ścianę z nogami lekko ugiętymi w kolanach, z ramionami odwiedzionymi w bok i ugiętymi w łokciach pod kątem 90, z przedramionami skierowanymi w górę (rys. 40). Wykonanie. Silne wciskanie się całą powierzchnią pleców i ramion w ścianę. CZĘŚĆ KOŃCOWA 40. Wydłużanie się w pozycji stojącej P. w.: Swobodna pozycja stojąca. Wykonanie. Wyciąganie ramion w górę, możliwie jak najwyżej (rys. 41a).

14 Pozostać kilka sekund w tej pozycji zanim nastąpi rozluźnienie (rys. 41b). 41. Ćwiczenie oddechowe w pozycji stojącej P. w.: Postawa stojąca z ramionami splecionymi przed brzuchem z dłońmi zwróconymi w górę (rys. 42a). Wykonanie. Głębokie oddychanie wspierane ruchami ramion. Kiedy splecione ramiona (odwrócone wewnętrzną powierzchnią dłoni w górę) podnoszą się blisko tułowia w górę następuje wdech, natomiast po odwróceniu rąk dłońmi w dół i opuszczaniu ich następuje wydech (rys. 42b). 42. Ćwiczenie oddechowe w siadzie ugiętym P. w.: Siad ugięty z głową zwieszoną na kolanach i ramionami na podudziach (rys. 43). Wykonanie. Spokojne i głębokie oddechy w siadzie.

15 43. Relaks P. w.: Leżenie tyłem z nogami ugiętymi w stawach kolanowych i biodrowych, z podudziami opartymi o jedną część skrzyni (krzesło) i ramionami wzdłuż tułowia. Wykonanie. Kilka minut odprężenia przy muzyce relaksacyjnej (rys. 44). Opracowanie tekstu i rysunków: mgr Lech Wysocki Bibliografia: Wysocki Lech: Program ćwiczeń w profilaktyce bólów pleców. Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne nr 5. Warszawa 2001.

ZESTAW ĆWICZEŃ ĆWICZENIA MIĘŚNI RAMION ĆWICZENIA MIĘŚNI UD I POŚLADKÓW ĆWICZENIA MIĘŚNI BRZUCHA ĆWICZENIA ROZCIĄGAJĄCE

ZESTAW ĆWICZEŃ ĆWICZENIA MIĘŚNI RAMION ĆWICZENIA MIĘŚNI UD I POŚLADKÓW ĆWICZENIA MIĘŚNI BRZUCHA ĆWICZENIA ROZCIĄGAJĄCE ZESTAW ĆWICZEŃ ĆWICZENIA MIĘŚNI RAMION ĆWICZENIA MIĘŚNI UD I POŚLADKÓW ĆWICZENIA MIĘŚNI BRZUCHA ĆWICZENIA ROZCIĄGAJĄCE Pw. - siad na piłce, ramiona wzdłuż tułowia Ruch - unoszenie ramion na wysokość barków

Bardziej szczegółowo

ĆWICZENIA W ZAPOBIEGANIU OSTEOPOROZY

ĆWICZENIA W ZAPOBIEGANIU OSTEOPOROZY ĆWICZENIA W ZAPOBIEGANIU OSTEOPOROZY Ćwiczenie 1. - Stajemy w rozkroku na szerokości bioder. Stopy skierowane lekko na zewnątrz, mocno przywierają do podłoża. - Unosimy prawą rękę ciągnąc ją jak najdalej

Bardziej szczegółowo

Domowe ćwiczenia korekcyjne dla dzieci ze szpotawością kolan. 1. Pozycja wyjściowa - siad płotkarski, plecy wyprostowane, ręce w skrzydełka

Domowe ćwiczenia korekcyjne dla dzieci ze szpotawością kolan. 1. Pozycja wyjściowa - siad płotkarski, plecy wyprostowane, ręce w skrzydełka Domowe ćwiczenia korekcyjne dla dzieci ze szpotawością kolan 1. Pozycja wyjściowa - siad płotkarski, plecy wyprostowane, ręce w skrzydełka Ruch wytrzymać w pozycji licząc do dziesięciu i zmiana nogi 2.

Bardziej szczegółowo

Przykładowy zestaw ćwiczeń dla kobiet w ciąży. Główne cele ćwiczeń

Przykładowy zestaw ćwiczeń dla kobiet w ciąży. Główne cele ćwiczeń Przykładowy zestaw ćwiczeń dla kobiet w ciąży Główne cele ćwiczeń przygotowanie organizmu do efektywnego porodu zapobieganie obrzękom zapobieganie bólom krzyża wzmocnienie mięśni dna miednicy nauka oddychania

Bardziej szczegółowo

PROGRAM GIMNASTYKI ZDROWOTNEJ DLA OSÓB W WIEKU EMERYTALNYM

PROGRAM GIMNASTYKI ZDROWOTNEJ DLA OSÓB W WIEKU EMERYTALNYM Stowarzyszenie Wspierania Ekonomii Etycznej Pro Ethica Dane siedziby (do FVa) kontakt: ul. Katowicka 152/29 Centrum Inicjatyw Społecznych 41-705 Ruda Śląska ul. 11 listopada 15a, 41-705 Ruda Śląska NIP:

Bardziej szczegółowo

KONSPEKT ZAJĘĆ Z GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ

KONSPEKT ZAJĘĆ Z GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ KONSPEKT ZAJĘĆ Z GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ Prowadząca: Joanna Chrobocińska Liczba ćwiczących: do 14 osób, Czas: 30 minut, Wada: boczne skrzywienie kręgosłupa I st. (skolioza) Temat: Ćwiczenia mięśni prostownika

Bardziej szczegółowo

Program ćwiczeń dla zdrowia żył Twój indywidualny plan

Program ćwiczeń dla zdrowia żył Twój indywidualny plan Program ćwiczeń dla zdrowia żył Twój indywidualny plan 801 000 655 22 613 62 56 centrumflebologii.pl Ruch jest naturalnym lekarstwem na dolegliwości nóg. Dokonaj zmian dla siebie i swoich nóg Raduj się

Bardziej szczegółowo

Utrzymać formę w ciąży Skuteczna gimnastyka żył

Utrzymać formę w ciąży Skuteczna gimnastyka żył Utrzymać formę w ciąży Skuteczna gimnastyka żył 801 000 655 22 613 62 56 centrumflebologii.pl Program ćwiczeń dla zdrowia żył! Proponowany zestaw ćwiczeń przyczynia się do poprawy powrotu krwi żylnej z

Bardziej szczegółowo

POŚLADKI NA PIĄTKĘ ZESTAW 5 ĆWICZEŃ, KTÓRE SPRAWIĄ, ŻE TWOJE POŚLADKI STANĄ SIĘ SILNE, SPRĘŻYSTE I BĘDĄ WYGLĄDAŁY PIĘKNIE

POŚLADKI NA PIĄTKĘ ZESTAW 5 ĆWICZEŃ, KTÓRE SPRAWIĄ, ŻE TWOJE POŚLADKI STANĄ SIĘ SILNE, SPRĘŻYSTE I BĘDĄ WYGLĄDAŁY PIĘKNIE POŚLADKI NA PIĄTKĘ ZESTAW 5 ĆWICZEŃ, KTÓRE SPRAWIĄ, ŻE TWOJE POŚLADKI STANĄ SIĘ SILNE, SPRĘŻYSTE I BĘDĄ WYGLĄDAŁY PIĘKNIE Ćwicz 3 razy w tygodniu, zawsze z jednodniową przerwą. Rob przerwy około 1 min

Bardziej szczegółowo

Zestaw ćwiczeń dla dzieci WYPROSTUJ SIĘ!

Zestaw ćwiczeń dla dzieci WYPROSTUJ SIĘ! PROFILAKTYKA WAD POSTAWY SIĘ! 1 Zestaw ćwiczeń dla dzieci SIĘ! Mała aktywność fizyczna i siedzący tryb życia zaburzają harmonijny rozwój młodego organizmu. Ponieważ dzieci uczą się szybciej niż dorośli,

Bardziej szczegółowo

KONSPEKT GIMNASTYKI KOREKCYJNO KOMPENSACYJNEJ

KONSPEKT GIMNASTYKI KOREKCYJNO KOMPENSACYJNEJ Paweł Dziubak nauczyciel Publicznej Szkoły Podstawowej w Żabieńcu KONSPEKT GIMNASTYKI KOREKCYJNO KOMPENSACYJNEJ Temat Kształtowanie nawyku prawidłowej postawy. Zadanie główne: mięśni pośladkowych i brzucha.

Bardziej szczegółowo

Ćwiczenia w chorobie. zwyrodnieniowej. stawów. Rekomendowane przez prof. dr. hab. n. med. Janusza Płomińskiego

Ćwiczenia w chorobie. zwyrodnieniowej. stawów. Rekomendowane przez prof. dr. hab. n. med. Janusza Płomińskiego Ćwiczenia w chorobie zwyrodnieniowej stawów Rekomendowane przez prof. dr. hab. n. med. Janusza Płomińskiego choroby zwyrodnieniowej kolana Ćwiczenia wspomagają utrzymanie w dobrym stanie stawów i mięśni.

Bardziej szczegółowo

Karta TRENINGu część 3 STRETCHING

Karta TRENINGu część 3 STRETCHING Karta TRENINGu część 3 STRETCHING Stretching, czyli statyczne rozciąganie mięśni, jest fundamentalnym elementem kończącym każdą sesję treningową, niezbędnym do poprawy i utrzymania odpowiedniej mobilności

Bardziej szczegółowo

TEMAT: Ćwiczenia wzmacniające z ciężarkami.

TEMAT: Ćwiczenia wzmacniające z ciężarkami. TEMAT: Ćwiczenia wzmacniające z ciężarkami. Miejsce: sala gimnastyczna Czas: 45 Liczba ćw.: 12 Przybory: ławeczki gimnastyczne, hantle, ciężarki, karimaty, stoper Cele lekcji: a)umiejętności: -prawidłowe

Bardziej szczegółowo

ZESTAW ĆWICZEŃ Z PIŁKĄ GIMNASTYCZNĄ. Opracował: mgr Michał Bielamowicz.

ZESTAW ĆWICZEŃ Z PIŁKĄ GIMNASTYCZNĄ. Opracował: mgr Michał Bielamowicz. ZESTAW ĆWICZEŃ Z PIŁKĄ GIMNASTYCZNĄ Opracował: mgr Michał Bielamowicz www.rehanova.pl Krynica-Zdrój 2019 Duża piłka gimnastyczna do doskonały przybór do ćwiczeń wzmacniających nasze ciało. Dzięki niej

Bardziej szczegółowo

Zestaw ćwiczeń korekcyjnych do wykonywania w domu :

Zestaw ćwiczeń korekcyjnych do wykonywania w domu : Zestaw ćwiczeń korekcyjnych do wykonywania w domu : SKOLIZA - boczne skrzywienie kręgosłupa 1. Przysiad podparty Przejście do kociego grzbietu" i powrót do przysiadu 2. Leżenie przodem, ręce pod czołem

Bardziej szczegółowo

AKADEMIA PIŁKARSKA WISŁA KRAKÓW ROCZNIK 2002

AKADEMIA PIŁKARSKA WISŁA KRAKÓW ROCZNIK 2002 AKADEMIA PIŁKARSKA WISŁA KRAKÓW ROCZNIK 2002 Okres przejściowy podzielony na 2 fazy: 18.12-28.12 Odpoczynek 29.12.14-6.01.15 Trening do indywidualnego wykonania zgodny z planem podanym poniżej (możliwe

Bardziej szczegółowo

KONSPEKT ZAJĘĆ GIMNASTYKI KOREKCYJNO KOMPENSACYJNEJ

KONSPEKT ZAJĘĆ GIMNASTYKI KOREKCYJNO KOMPENSACYJNEJ KONSPEKT ZAJĘĆ GIMNASTYKI KOREKCYJNO KOMPENSACYJNEJ 1. Data prowadzenia zajęć: Godzina: Grupa: dziewczęta i chłopcy 2. Wiek ćwiczących: 7 10 lat ćwiczących: 7 3. Wada: ScThLsin śladowa DP/DC 4. Miejsce

Bardziej szczegółowo

BEMOWSKI POMOCNIK: JAK DBAĆ O SIEBIE Centrum Promocji Zdrowia i Edukacji Ekologicznej Warszawa Bemowo 2009

BEMOWSKI POMOCNIK: JAK DBAĆ O SIEBIE Centrum Promocji Zdrowia i Edukacji Ekologicznej Warszawa Bemowo 2009 BEMOWSKI POMOCNIK: JAK DBAĆ O SIEBIE Centrum Promocji Zdrowia i Edukacji Ekologicznej Warszawa Bemowo 2009 Praca siedząca, najczęściej przy komputerze bardzo szybko i negatywnie wpływa na nasze zdrowie.

Bardziej szczegółowo

Plan treningowy, Cel: MODELOWANIE

Plan treningowy, Cel: MODELOWANIE Plan treningowy, Cel: MODELOWANIE Na wykonanie ćwiczeń zaplanuj sobie 3 dni w ciągu tygodnia. Staraj się wykonywać ćwiczenia co drugi dzień. Pierwszy dzień treningowy: siła Drugi dzień treningowy: szybkość

Bardziej szczegółowo

OPIS PRÓB SPRAWNOŚCI DLA KANDYDATÓW DO KLAS I-III SZKOŁY MISTRZOSTWA SPORTOWEGO TYCHY

OPIS PRÓB SPRAWNOŚCI DLA KANDYDATÓW DO KLAS I-III SZKOŁY MISTRZOSTWA SPORTOWEGO TYCHY OPIS PRÓB SPRAWNOŚCI DLA KANDYDATÓW DO KLAS I-III SZKOŁY MISTRZOSTWA SPORTOWEGO TYCHY 1. SZYBKOŚĆ - BIEG NA ODCINKU 20 M. Kandydat ma za zadanie pokonanie w jak najkrótszym czasie odcinka 20m (rysunek

Bardziej szczegółowo

2. Zwiększa siłę mięśni, w szczególności mięśni brzucha, dolnej części pleców, bioder i pośladków

2. Zwiększa siłę mięśni, w szczególności mięśni brzucha, dolnej części pleców, bioder i pośladków Pilates pochodzi od twórcy Josepha Pilatesa, który stworzył tę metodę wzorując się na technikach wschodu i łącząc je z technikami zachodu. Istotą ćwiczeń Pilatesa jest rozciąganie, spinanie i rozluźnianie

Bardziej szczegółowo

Pozycja wyjściowa: leżenie tyłem z piłką lub poduszką pomiędzy kolanami, dłonie ułożone na dolnej części brzucha pod pępkiem. Aby dobrze zrozumieć

Pozycja wyjściowa: leżenie tyłem z piłką lub poduszką pomiędzy kolanami, dłonie ułożone na dolnej części brzucha pod pępkiem. Aby dobrze zrozumieć Pozycja wyjściowa: leżenie tyłem z piłką lub poduszką pomiędzy kolanami, dłonie ułożone na dolnej części brzucha pod pępkiem. Aby dobrze zrozumieć działanie mięśni dna miednicy zaciśnij pośladki i wszystkie

Bardziej szczegółowo

T U R N I E J M I K O Ł A J K O W Y W A K R O B A T Y C E S P O R T O W E J

T U R N I E J M I K O Ł A J K O W Y W A K R O B A T Y C E S P O R T O W E J T U R N I E J M I K O Ł A J K O W Y W A K R O B A T Y C E S P O R T O W E J 7.12.2013, ZIELONA GÓRA INFORMATOR O PROGRAMACH STARTOWYCH Strona 1 z 14 SPIS TREŚCI I. KLASA PIERWSZY KROK 3 Ćwiczenia wolne

Bardziej szczegółowo

Kryterium obowiązujące w postępowaniu rekrutacyjnym dla kandydatów do I klasy sportowej o kierunku akrobatyki sportowej.

Kryterium obowiązujące w postępowaniu rekrutacyjnym dla kandydatów do I klasy sportowej o kierunku akrobatyki sportowej. PRÓBA SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ Kryterium obowiązujące w postępowaniu rekrutacyjnym dla kandydatów do I klasy sportowej o kierunku akrobatyki sportowej. Próba sprawności Fizycznej od 1 do 100 Opis prób sprawności

Bardziej szczegółowo

Plecy okrągłe (hiperkifoza piersiowa). Jest to wada obejmująca odcinek piersiowy kręgosłupa, w której obserwuje się: nadmierne pogłębienie

Plecy okrągłe (hiperkifoza piersiowa). Jest to wada obejmująca odcinek piersiowy kręgosłupa, w której obserwuje się: nadmierne pogłębienie Plecy okrągłe (hiperkifoza piersiowa). Jest to wada obejmująca odcinek piersiowy kręgosłupa, w której obserwuje się: nadmierne pogłębienie fizjologicznej kifozy piersiowej, kompensacyjne patologiczne pogłębienie

Bardziej szczegółowo

Callanetics sposób na piękne ciało w dwa tygodnie

Callanetics sposób na piękne ciało w dwa tygodnie Callanetics sposób na piękne ciało w dwa tygodnie W tym przypadku tytuł to nie jest czczy frazes. Naprawdę w ciągu dwóch tygodni codziennego treningu możemy pięknie wyrzeźbić ciało. Wyraźnie będziemy mogli

Bardziej szczegółowo

Ćwiczenia ogólnorozwojowe- parszywa trzynastka!

Ćwiczenia ogólnorozwojowe- parszywa trzynastka! Ćwiczenia ogólnorozwojowe- parszywa trzynastka! Data publikacji: 12/08/2014 Wiadome jest, że aby przygotować się do pokonywania długich dystansów, trzeba ćwiczyć nie tylko stosując trening stricte biegowy.

Bardziej szczegółowo

Ogólnopolska Akcji Ministra Edukacji Narodowej Ćwiczyć każdy może organizowanej w ramach Roku Szkoły w Ruchu

Ogólnopolska Akcji Ministra Edukacji Narodowej Ćwiczyć każdy może organizowanej w ramach Roku Szkoły w Ruchu Ogólnopolska Akcji Ministra Edukacji Narodowej Ćwiczyć każdy może organizowanej w ramach Roku Szkoły w Ruchu Obszar nr 1 wychowanie fizyczne zajęcia edukacyjne W dniu 25.03.2014r. w hali sportowej Zespołu

Bardziej szczegółowo

Ogólnopolska Akcji Ministra Edukacji Narodowej Ćwiczyć każdy może organizowanej w ramach Roku Szkoły w Ruchu

Ogólnopolska Akcji Ministra Edukacji Narodowej Ćwiczyć każdy może organizowanej w ramach Roku Szkoły w Ruchu Ogólnopolska Akcji Ministra Edukacji Narodowej Ćwiczyć każdy może organizowanej w ramach Roku Szkoły w Ruchu Obszar nr 1 wychowanie fizyczne zajęcia edukacyjne W związku z przystąpieniem naszej szkoły

Bardziej szczegółowo

TRENING SIŁOWY W DOMU

TRENING SIŁOWY W DOMU TRENING SIŁOWY W DOMU Rozgrzewka. Możesz ją przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwsza opcja to skakanka. Wykonuj po prostu tak dużo przeskoków przez sznurek, jak tylko możesz. Nie przejmuj się, jeśli skakanka

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć ruchowych wg Sivananda Jogi

Scenariusz zajęć ruchowych wg Sivananda Jogi - 3 - Scenariusz zajęć ruchowych wg Sivananda Jogi Temat: Lekcja jogi dla początkujących Miejsce: Sala gimnastyczna z nagłośnieniem. Prowadząca: Anna Czernoch Pomoce: Płyta z podkładem muzycznym, maty.

Bardziej szczegółowo

Płaskostopie Zdecydowanie niewskazane jest

Płaskostopie Zdecydowanie niewskazane jest Płaskostopie Jest to wada kooczyn dolnych. Przy tej wadzie wykonuje się najczęściej ruchy zginania i prostowania stóp oraz prostowania i rozstawiania palców, ruchy chwytne i manipulacyjne. Wskazane jest

Bardziej szczegółowo

Zmodyfikowany na potrzeby Klas Sportowych Szkoły Podstawowej Indeks Sprawności Fizycznej Zuchory

Zmodyfikowany na potrzeby Klas Sportowych Szkoły Podstawowej Indeks Sprawności Fizycznej Zuchory Zmodyfikowany na potrzeby Klas Sportowych Szkoły Podstawowej Indeks Sprawności Fizycznej Zuchory 1. Szybkość - Szybki bieg w miejscu przez 10 sek. z wysokim unoszeniem kolan i klaśnięciem pod uniesioną

Bardziej szczegółowo

PODSKOKI NA JEDNEJ NODZE - pozycja B

PODSKOKI NA JEDNEJ NODZE - pozycja B Ćwiczenie 1 ZMODYFIKOWANA DESKA - pozycja A Oprzyj ciężar ciała na łokciach ułożonych tuż pod barkami i na palcach stop ciało ma tworzyć jedną prostą linię! Utrzymując jedynie tę pozycję, angażujesz mięśnie

Bardziej szczegółowo

ŚWIĘTOKRZYSKIE CENTRUM ONKOLOGII Zakład Rehabilitacji

ŚWIĘTOKRZYSKIE CENTRUM ONKOLOGII Zakład Rehabilitacji ŚWIĘTOKRZYSKIE CENTRUM ONKOLOGII Zakład Rehabilitacji Kierownik: dr n. med. Anna Opuchlik Opracowanie: mgr Piotr Siwoń ZESTAW ĆWICZEŃ DLA PACJENTÓW KLINIKI ONKOLOGII KLINICZNEJ DZIAŁU CHEMIOTERAPII Z poniższego

Bardziej szczegółowo

Ogólnopolska akcja Ministra Edukacji Narodowej "Ćwiczyć każdy może" organizowana w ramach Roku Szkoły w Ruchu.

Ogólnopolska akcja Ministra Edukacji Narodowej Ćwiczyć każdy może organizowana w ramach Roku Szkoły w Ruchu. Ogólnopolska akcja Ministra Edukacji Narodowej "Ćwiczyć każdy może" organizowana w ramach Roku Szkoły w Ruchu. Scenariusz zajęć: Nordic walking - Technika marszu nordic, marsz po najbliższej okolicy. Miejsce

Bardziej szczegółowo

KONSPEKT ZAJĘĆ GIMNASTYKI KOREKCYJNO KOMPENSACYJNEJ. 1. Data prowadzenia zajęć: Godzina:. Grupa: 5 dziewcząt i 1 chłopak

KONSPEKT ZAJĘĆ GIMNASTYKI KOREKCYJNO KOMPENSACYJNEJ. 1. Data prowadzenia zajęć: Godzina:. Grupa: 5 dziewcząt i 1 chłopak KONSPEKT ZAJĘĆ GIMNASTYKI KOREKCYJNO KOMPENSACYJNEJ 1. Data prowadzenia zajęć: Godzina:. Grupa: 5 dziewcząt i 1 chłopak 2. Wiek ćwiczących: 12-15 lat Ilość ćwiczących: 6 3. Wady: A ScThLsin DR g-0,3, B

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć ruchowych z gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej

Scenariusz zajęć ruchowych z gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej Scenariusz zajęć ruchowych z gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej Temat: Wyrabianie nawyku prawidłowej postawy ciała i zapobieganie płaskostopiu. Miejsce ćwiczeń: sala przedszkolna w Miejskim Przedszkolu

Bardziej szczegółowo

Izabela Białek Choszczno; 24 02 2004r. Nauczyciel mianowany Zespół Szkół Nr 1 Choszczno SCENARIUSZ. Lekcji wychowania fizycznego z zakresu aerobiku

Izabela Białek Choszczno; 24 02 2004r. Nauczyciel mianowany Zespół Szkół Nr 1 Choszczno SCENARIUSZ. Lekcji wychowania fizycznego z zakresu aerobiku Izabela Białek Choszczno; 24 02 2004r. Nauczyciel mianowany Zespół Szkół Nr 1 Choszczno SCENARIUSZ Lekcji wychowania fizycznego z zakresu aerobiku Klasa: I a, I TG Data: 24 02 2004r. Czas: 45 minut Miejsce:

Bardziej szczegółowo

www.pandm.prv.pl ĆWICZENIA W CZASIE CIĄŻY

www.pandm.prv.pl ĆWICZENIA W CZASIE CIĄŻY ĆWICZENIA W CZASIE CIĄŻY Ćwiczenia zwiększające ruchomość kręgosłupa, wzmacniające mięśnie brzucha oraz zapobiegające częstym bólom kręgosłupa na odcinku krzyżowo-lędźwiowym. Siad rozkroczny na krześle,

Bardziej szczegółowo

ZESTAW ĆWICZEŃ KOREKCYJNYCH DO WYKONYWANIA W DOMU

ZESTAW ĆWICZEŃ KOREKCYJNYCH DO WYKONYWANIA W DOMU Autorzy: mgr Agnieszka Chodyna mgr Małgorzata Wrona mgr Izabela Trela ZESTAW ĆWICZEŃ KOREKCYJNYCH DO WYKONYWANIA W DOMU Ćwiczenia korygujące poszczególne wady postawy, które dzieci wykonują na zajęciach

Bardziej szczegółowo

Konspekt lekcji. Zbiórka Podanie tematu zajęć, przypomnienie zadań poleconych do wykonania w domu. Krótkie omówienie lekcji.

Konspekt lekcji. Zbiórka Podanie tematu zajęć, przypomnienie zadań poleconych do wykonania w domu. Krótkie omówienie lekcji. Tomasz Nowak Konspekt lekcji Wada: Boczne skrzywienie kręgosłupa Wiek: 10 lat Temat: Nauka zabawy Berek na czworakach Zadanie: Ćwiczenia rozciągające mm odcinka piersiowego i lędźwiowego Miejsce ćwiczeń:

Bardziej szczegółowo

Konspekt lekcji wychowania fizycznego dla klasy I Gimnazjum. Temat lekcji: Nauka techniki marszu Nordic Walking. Spacer po najbliższej okolicy.

Konspekt lekcji wychowania fizycznego dla klasy I Gimnazjum. Temat lekcji: Nauka techniki marszu Nordic Walking. Spacer po najbliższej okolicy. Konspekt lekcji wychowania fizycznego dla klasy I Gimnazjum Temat lekcji: Nauka techniki marszu Nordic Walking. Spacer po najbliższej okolicy. Cele główne: Wzmacnianie ogólnej sprawności fizycznej Doskonalenia

Bardziej szczegółowo

Konspekt lekcji z wychowania fizycznego. Ćwiczenia z przyborem wzmacniające poszczególne grupy mięśni.

Konspekt lekcji z wychowania fizycznego. Ćwiczenia z przyborem wzmacniające poszczególne grupy mięśni. Konspekt lekcji z wychowania fizycznego Temat lekcji: Ćwiczenia z przyborem wzmacniające poszczególne grupy mięśni. Cele operacyjne: Umiejętności: Ćwiczenia z laską gimnastyczną wzmacniające poszczególne

Bardziej szczegółowo

8. Rehabilitacja poszpitalna kluczowy element powrotu pacjentów do zdrowia i sprawności fizycznej

8. Rehabilitacja poszpitalna kluczowy element powrotu pacjentów do zdrowia i sprawności fizycznej Cel: Poprawa siły mm. KKD i mm. brzucha, poprawa wyprostu st. kolanowego. 1. PW: siad na krześle, KKD wyprostowane w st. kolanowych, skrzyżowane w okolicach sst. skokowych (zdrowa na chorej). 2. Ruch:

Bardziej szczegółowo

Trening mięśni brzucha

Trening mięśni brzucha Trening mięśni brzucha Delikatnie zarysowane mięśnie brzucha prezentują się naprawdę fantastycznie i są super sexy. Dobry trening na tę partię mięśniową przyniesie szybkie i trwałe efekty. Aby mieć płaski

Bardziej szczegółowo

Ćwiczenia rozciągające z wykorzystaniem technik relaksacji poizometrycznej (PIR)

Ćwiczenia rozciągające z wykorzystaniem technik relaksacji poizometrycznej (PIR) Ćwiczenia rozciągające z wykorzystaniem technik relaksacji poizometrycznej (PIR) Mgr Agata Wężyk Zakład Psychologii Pracy Instytut Medycyny Pracy im. J. Nofera w Łodzi Prezentacja wykonana na podstawie

Bardziej szczegółowo

Trening ogólnorozwojowy w kręglarstwie klasycznym

Trening ogólnorozwojowy w kręglarstwie klasycznym Trening ogólnorozwojowy w kręglarstwie klasycznym Trening obwodowy Trening ogólnorozwojowy powinien być częścią składową treningu kręglarskiego. Jest on równie ważny, a nawet ważniejszy niż trening techniczny

Bardziej szczegółowo

Temat lekcji: Nauka techniki marszu Nordic Walking. Spacer po najbliższej okolicy.

Temat lekcji: Nauka techniki marszu Nordic Walking. Spacer po najbliższej okolicy. Scenariusz lekcji wychowania fizycznego dla klasy IV PSP Temat lekcji: Nauka techniki marszu Nordic Walking. Spacer po najbliższej okolicy. Cele główne: Wzmacnianie ogólnej sprawności fizycznej Doskonalenia

Bardziej szczegółowo

Konspekt lekcji gimnastyki korekcyjnej.

Konspekt lekcji gimnastyki korekcyjnej. Małgorzata Sobczak nauczycielka nauczania zintegrowanego w Szkole Podstawowej nr 166 w Warszawie. Posiadam kwalifikacje do prowadzenia gimnastyki kompensacyjno-korekcyjnej w klasach I III. Korektywę prowadzę

Bardziej szczegółowo

Jak żyć na co dzień z osteoporozą

Jak żyć na co dzień z osteoporozą Jak żyć na co dzień z osteoporozą mgr fizjoterapii Izabela Łojko Klinika Ortopedii i Ortopedii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi Jak żyć na co dzień z osteoporozą mgr fizjoterapii Izabela Łojko

Bardziej szczegółowo

I. ROZGRZEWKA UNOSZENIE RAMION NAD GŁOWĘ ZGIĘCIE I WYPROST GŁOWY. 2. Unieś jednocześnie ramiona nad głowę i złącz dłonie.

I. ROZGRZEWKA UNOSZENIE RAMION NAD GŁOWĘ ZGIĘCIE I WYPROST GŁOWY. 2. Unieś jednocześnie ramiona nad głowę i złącz dłonie. I. ROZGRZEWKA UNOSZENIE RAMION NAD GŁOWĘ 1. Stań na lekko rozstawionych nogach. Ramiona wzdłuż ciała. 2. Unieś jednocześnie ramiona nad głowę i złącz dłonie. 3. Opuść swobodnie ramiona wzdłuż ciała. ZGIĘCIE

Bardziej szczegółowo

I. Ćwiczenia wprowadzające do ćwiczeń zwinnościowo-akrobatycznych

I. Ćwiczenia wprowadzające do ćwiczeń zwinnościowo-akrobatycznych I. Ćwiczenia wprowadzające do ćwiczeń zwinnościowo-akrobatycznych Skulenia (zgrupowania) Skulenie polega na maksymalnym i szybkim zbliżeniu do tułowia nóg ugiętych w stawach kolanowych i biodrowych. W

Bardziej szczegółowo

ĆWICZENIA. Copyright 1999-2010, VHI www.technomex.pl. Ćwiczenie 1. Ćwiczenie 2

ĆWICZENIA. Copyright 1999-2010, VHI www.technomex.pl. Ćwiczenie 1. Ćwiczenie 2 ĆWICZENIA Ćwiczenie 1 Ćwiczenie 2 Wybierz tryb treningowy. Terapeuta odwodzi zajętą nogę podczas trwania stymulacji; wraca do środka kiedy stymulacja jest wyłączona. Trzymaj palce skierowane ku górze.

Bardziej szczegółowo

Temat lekcji: Nauka techniki marszu Nordic Walking. Spacer po najbliższej okolicy.

Temat lekcji: Nauka techniki marszu Nordic Walking. Spacer po najbliższej okolicy. Scenariusz lekcji wychowania fizycznego PSP Sława Temat lekcji: Nauka techniki marszu Nordic Walking. Spacer po najbliższej okolicy. Cele główne: Wzmacnianie ogólnej sprawności fizycznej Doskonalenia koordynacji

Bardziej szczegółowo

PIR poizometryczna relaksacja mięśni

PIR poizometryczna relaksacja mięśni PIR poizometryczna relaksacja mięśni Pojęcie PIR może wydawać się nam obce jednak to nic innego jak jedna z najlepszych technik rozciągania mięśni poprzez zastosowanie niewielkiego oporu. Rozciąganie to

Bardziej szczegółowo

Wiosna, lato to idealna. jako alternatywa dla ćwiczeń na sali ĆWICZENIA W PLENERZE. porady

Wiosna, lato to idealna. jako alternatywa dla ćwiczeń na sali ĆWICZENIA W PLENERZE. porady porady ĆWICZENIA W PLENERZE jako alternatywa dla ćwiczeń na sali fot. www.inmagine.com Marta Gaworska Anna Leś Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie Europejskie Stowarzyszenie Promocji Aktywności

Bardziej szczegółowo

PORADNIK NEUROREHABILITACJI DLA PACJENTÓW SPECJALISTYCZNEJ PRAKTYKI LEKARSKIEJ o profilu neurochirurgicznym i neurologicznym

PORADNIK NEUROREHABILITACJI DLA PACJENTÓW SPECJALISTYCZNEJ PRAKTYKI LEKARSKIEJ o profilu neurochirurgicznym i neurologicznym PORADNIK NEUROREHABILITACJI DLA PACJENTÓW SPECJALISTYCZNEJ PRAKTYKI LEKARSKIEJ o profilu neurochirurgicznym i neurologicznym Autorzy: mgr Bartosz Nazimek, dr med. Dariusz Łątka Opole, kwiecień 2010 Prawidłowe

Bardziej szczegółowo

Temat lekcji: Nauka techniki marszu Nordic Walking. Spacer po najbliższej okolicy.

Temat lekcji: Nauka techniki marszu Nordic Walking. Spacer po najbliższej okolicy. Temat lekcji: Nauka techniki marszu Nordic Walking. Spacer po najbliższej okolicy. Cele główne: Wzmacnianie ogólnej sprawności fizycznej Doskonalenia koordynacji ruchowej Umiejętności: Poprawne wykonywanie

Bardziej szczegółowo

Physiotherapy & Medicine www.pandm.org Zestaw ćwiczeń po mastektomii

Physiotherapy & Medicine www.pandm.org Zestaw ćwiczeń po mastektomii Zestaw ćwiczeń po mastektomii Ćwiczenie 1 Pozycja wyjściowa: siedzenie na krześle z oparciem, łopatki wraz z tułowiem przylegają do oparcia, ręce oparte na kolanach, trzymają laskę nachwytem (ryc. 4).

Bardziej szczegółowo

Gimnastyka korekcyjna Scenariusz zajęć

Gimnastyka korekcyjna Scenariusz zajęć Chybie, maj 2003 rok Danuta Żydek nauczyciel nauczania zintegrowanego, gimnastyki korekcyjnej w Szkole Podstawowej nr 1 w Chybiu absolwentka Studiów Podyplomowych w zakresie Gimnastyki Korekcyjno-Kompensacyjnej

Bardziej szczegółowo

RADOMSKA OLIMPIADA MŁODZIEŻY UKŁADY ĆWICZEŃ W GIMNASTYCE SPORTOWEJ SZKOŁY PODSTAWOWE. Układ ćwiczeń dwójkowych chłopców szkoła podstawowa

RADOMSKA OLIMPIADA MŁODZIEŻY UKŁADY ĆWICZEŃ W GIMNASTYCE SPORTOWEJ SZKOŁY PODSTAWOWE. Układ ćwiczeń dwójkowych chłopców szkoła podstawowa RADOMSKA OLIMPIADA MŁODZIEŻY UKŁADY ĆWICZEŃ W GIMNASTYCE SPORTOWEJ SZKOŁY PODSTAWOWE Układ ćwiczeń dwójkowych chłopców szkoła podstawowa Ustawienie: D przed G w odległości kilku kroków w postawie zasadniczej

Bardziej szczegółowo

ĆWICZENIA KOREKCYJNE W WODZIE PO MASTEKTOMII I: (ĆWICZENIA ZAPOBIEGAJACE I ZMNIEJSZJĄCE OGRANICZENIE RUCHOMOŚCI W STAWIE BARKOWYM)

ĆWICZENIA KOREKCYJNE W WODZIE PO MASTEKTOMII I: (ĆWICZENIA ZAPOBIEGAJACE I ZMNIEJSZJĄCE OGRANICZENIE RUCHOMOŚCI W STAWIE BARKOWYM) ĆWICZENIA KOREKCYJNE W WODZIE PO MASTEKTOMII I: (ĆWICZENIA ZAPOBIEGAJACE I ZMNIEJSZJĄCE OGRANICZENIE RUCHOMOŚCI W STAWIE BARKOWYM) Oddaję w ręce Pań zbiór ćwiczeń do wykonywania w wodzie dla osób pływających

Bardziej szczegółowo

Temat lekcji: Nauka techniki marszu Nordic Walking. Spacer po najbliższej okolicy.

Temat lekcji: Nauka techniki marszu Nordic Walking. Spacer po najbliższej okolicy. Temat lekcji: Nauka techniki marszu Nordic Walking. Spacer po najbliższej okolicy. Cele główne: Wzmacnianie ogólnej sprawności fizycznej Doskonalenia koordynacji ruchowej Umiejętności: Poprawne wykonywanie

Bardziej szczegółowo

Thera Band ćwiczenie podstawowe 1.

Thera Band ćwiczenie podstawowe 1. Thera Band ćwiczenie podstawowe 1. Zakładanie taśmy thera band Załóż thera-band na prawą rękę w taki sposób, aby czubki palców i okolice stawów śródręczno paliczkowych zostały zakryte. Wokół grzbietu lewej

Bardziej szczegółowo

Z GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ

Z GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ WZMACNIANIE MIĘŚNI POSTURALNYCH PRZY KIFOZIE PIERSIOWEJ Autor scenariusza: mgr Marcin Gandziarski SCENARIUSZ Z LEKCJI GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ Czas realizacji: 45min

Bardziej szczegółowo

JIJINJING I QI GONG JIJINJING

JIJINJING I QI GONG JIJINJING JIJINJING I QI GONG podsumowanie lekcji kurs Lecznicze ćwiczenia Szkoła Medycyny Naturalnej Marta Pyrchała-Zarzycka ASTRO SALUS EDUCATION LTD JIJINJING WYKONANIE ĆWICZEŃ JIJINJING ZACISKANIE PIĘŚCI stań

Bardziej szczegółowo

SZPAGAT. Program treningowy

SZPAGAT. Program treningowy SZPAGAT Program treningowy 1. Pełna rozgrzewka, jaką należy wykonać przed rozpoczęciem rozciągania. 2. Zestaw ćwiczeń rozciągających mających na celu uzyskanie szpagatu. 3. Ćwiczenia wykonywane po zakończeniu

Bardziej szczegółowo

TORUS ĆWICZENIA ATLAS. PRODUCENT: HORIZON FITNESS (JOHNSON HEALTH TECH.) Europaallee 51 D50226 Frechen

TORUS ĆWICZENIA ATLAS. PRODUCENT: HORIZON FITNESS (JOHNSON HEALTH TECH.) Europaallee 51 D50226 Frechen TORUS ATLAS ĆWICZENIA PRODUCENT: HORIZON FITNESS (JOHNSON HEALTH TECH.) Europaallee 51 D50226 Frechen www.horizonfitness.com DYSTRYBUTOR: DEL SPORT Sp. z o.o. ul. Warszawska 33 05-082 Blizne Łaszczyńskiego

Bardziej szczegółowo

23. Ustawienie tyłem do siebie, nn w rozkroku, rr w dole podane hakiem: jednoczesne wypchnięcie bioder w przód połączone z naciągnięciem rr. 24. Ustaw

23. Ustawienie tyłem do siebie, nn w rozkroku, rr w dole podane hakiem: jednoczesne wypchnięcie bioder w przód połączone z naciągnięciem rr. 24. Ustaw Ćwiczenia kształtujące ze współćwiczącym by Konrad Kulbacki & Adam Michalski Opracowanie: mgr Konrad Kulbacki i mgr Adam Michalski 1. Ćwiczący ustawieni twarzą do siebie, rr w bok podane partnerowi: obaj

Bardziej szczegółowo

Trening ogólnorozwojowy dla osób początkujących Trenerchudek.pl

Trening ogólnorozwojowy dla osób początkujących Trenerchudek.pl Trening ogólnorozwojowy dla osób początkujących Trenerchudek.pl Rozgrzewka: 5 min bieżnia lub inna maszyna cardio 30 sek marsz wysokie kolano 30 sek skip A wykonujemy dwa razy taki zestaw 5 dynamicznych

Bardziej szczegółowo

ĆWICZENIA PRZYGOTOWAWCZE I

ĆWICZENIA PRZYGOTOWAWCZE I ĆWICZENIA PRZYGOTOWAWCZE I Opracowano na podstawie nauczania mistrza Ly Chuan Zheng a Wszystkie ruchy wykonujemy wolno, starając się maksymalne rozluźnić przy zachowaniu wymaganej struktury każdej formy.

Bardziej szczegółowo

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIE FIZYCZNE

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIE FIZYCZNE KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIE FIZYCZNE TEMAT: Ćwiczenia wzmacniające i kształtujące mięśnie obręczy barkowej. Klasa: 1technikum Miejsce: siłownia Pomoce i przyrządy: brama gimnastyczna, ławeczka do wyciskania

Bardziej szczegółowo

Wzmacnianie mięśni posturalnych w pozycjach niskich

Wzmacnianie mięśni posturalnych w pozycjach niskich konspekty zajęć grupowych B 7 Alicja Romanowska Wzmacnianie mięśni posturalnych w pozycjach niskich Atrakcja dla uczniów!!! Czołganie się przez tunel utworzony przez innych uczestników zabawy daje radość

Bardziej szczegółowo

NAUKA TECHNIKI MARSZU NORDIC WALKING. SPACER PO NAJBLIŻSZEJ OKOLICY.

NAUKA TECHNIKI MARSZU NORDIC WALKING. SPACER PO NAJBLIŻSZEJ OKOLICY. NAUKA TECHNIKI MARSZU NORDIC WALKING. SPACER PO NAJBLIŻSZEJ OKOLICY. 1. Cele główne: - wzmacnianie ogólnej sprawności fizycznej, - doskonalenia koordynacji ruchowej. 2. Umiejętności: - poprawne wykonywanie

Bardziej szczegółowo

ĆWICZENIA PO CESARSKIM CIĘCIU

ĆWICZENIA PO CESARSKIM CIĘCIU Każde ćwiczenie po cc musi być odpowiednio dobrane do kondycji jakiej dysponuje Twój organizm. Warto wspomnieć aby przez okres kilku pierwszych miesięcy nie wykonywać intensywnych ćwiczeń siłowych, nie

Bardziej szczegółowo

Profilaktyka zespołów bólowych pleców i kręgosłupa wśród lekarzy dentystów

Profilaktyka zespołów bólowych pleców i kręgosłupa wśród lekarzy dentystów Materiały edukacyjne z Czerwcowej sesji stomatologicznej Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, 07 czerwca 2014 Profilaktyka zespołów bólowych pleców i kręgosłupa wśród lekarzy dentystów Michał Prawda

Bardziej szczegółowo

Konspekt lekcji. Podanie tematu zajęć, przypomnienie zadań poleconych do wykonania w domu. Krótkie omówienie lekcji. 2

Konspekt lekcji. Podanie tematu zajęć, przypomnienie zadań poleconych do wykonania w domu. Krótkie omówienie lekcji. 2 Tomasz Nowak Konspekt lekcji Wada: Postawy skoliotyczne Wiek: 7-10 lat Temat: Nauka zabawy Ogonki Zadanie: Nauka prawidłowego oddychania torem m i przeponowym Miejsce ćwiczeń: Salka gimnastyczna Czas:

Bardziej szczegółowo

KONSPEKT LEKCJI PŁYWANIA KOREKCYJNEGO

KONSPEKT LEKCJI PŁYWANIA KOREKCYJNEGO Do powyższych wyników dołączamy przykładowe konspekty zajęć korekcyjno- kompensacyjnych prowadzonych w wodzie jak i na sali gimnastycznej. KONSPEKT LEKCJI PŁYWANIA KOREKCYJNEGO TEMAT: Ćwiczenia korekcyjne

Bardziej szczegółowo

Bierne ćwiczenia kończyn dolnych

Bierne ćwiczenia kończyn dolnych Bierne ćwiczenia kończyn dolnych są to ćwiczenia do wykonania przez opiekuna, mające na celu rozruszanie bioder, nóg i kolan u osób z porażeniami, jeśli nie są one w stanie same wykonywać ćwiczeń. Ćwiczenia

Bardziej szczegółowo

Przykład ćwiczeń przynoszących ulgę plecom i antystresowych do praktykowania w miejscu pracy i w domu. mgr Aleksandra Andysz

Przykład ćwiczeń przynoszących ulgę plecom i antystresowych do praktykowania w miejscu pracy i w domu. mgr Aleksandra Andysz Przykład ćwiczeń przynoszących ulgę plecom i antystresowych do praktykowania w miejscu pracy i w domu mgr Aleksandra Andysz Korzyści płynące z praktykowania jogi: wzmocnienie i uelastycznienie ciała; dotlenienie

Bardziej szczegółowo

GMFM. Nazwisko dziecka:...id #:... I II III IV V Daty ocen : 1.../.../ /.../ /.../ /.../...

GMFM. Nazwisko dziecka:...id #:... I II III IV V Daty ocen : 1.../.../ /.../ /.../ /.../... GMFM Physiotherapy&Medicine Nazwisko dziecka:...id #:... Data ur.:...gmfcs Poziom: I II III IV V Daty ocen : 1..../.../... 2..../.../... 3..../.../... 4..../.../.... Nazwisko oceniającego:... Warunki badania

Bardziej szczegółowo

PASY TRENINGOWE. Trening synchroniczno-rywalizacyjny

PASY TRENINGOWE. Trening synchroniczno-rywalizacyjny warsztat trenera PASY TRENINGOWE Trening synchroniczno-rywalizacyjny Trudno jest stworzyć koncepcję treningu, która swoją innowacyjnością budziłaby zachwyt i odsuwała w cień inne pomysły czy inicjatywy.

Bardziej szczegółowo

PROGRAM TRENINGOWY SIX-PACK PŁASKI BRZUCH

PROGRAM TRENINGOWY SIX-PACK PŁASKI BRZUCH 106 fitness dla Ciebie AUTOR: DIANA KONOPKA Ile razy marzyłaś o idealnie dopasowanej sukience? Zamykasz oczy i oczami wyobraźni widzisz: czerwona, przylegająca jak druga skóra, opinająca twoje ciało, podkreślająca

Bardziej szczegółowo

Plan metodyczny lekcji wychowania fizycznego w ujęciu czynnościowym

Plan metodyczny lekcji wychowania fizycznego w ujęciu czynnościowym lan metodyczny lekcji wychowania fizycznego w ujęciu czynnościowym Zadanie główne (temat lekcji): oznajemy podstawowe kroki fitness i wykonujemy ćwiczenia wzmacniające z obciążeniem. Zadania szczegółowe

Bardziej szczegółowo

http://www.mariuszgizynski.pl/

http://www.mariuszgizynski.pl/ 1. Rozciąganie pasma tylnego nóg (dwógłowy uda, łydka) 1 wersja: Noga wyprostowana, palce na siebie, ramiona splecione nad kolanem. Skłon tułowia w przód, plecy wyprostowane. Przytrzymad 15 sekund, rozluźnid,

Bardziej szczegółowo

SCENARISZ ZAJĘĆ Z GIMNASTYKI KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNEJ BOCZNE SKRZYWIENIE KRĘGOSŁUPA

SCENARISZ ZAJĘĆ Z GIMNASTYKI KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNEJ BOCZNE SKRZYWIENIE KRĘGOSŁUPA OPRACOWAŁA : ALEKSANDRA KOCHAN SCENARISZ ZAJĘĆ Z GIMNASTYKI KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNEJ BOCZNE SKRZYWIENIE KRĘGOSŁUPA KLASA IV TEMAT : Ćwiczenia mięśni brzucha CEL LEKCJI : Wzmacnianie mięśni brzucha MIEJSCE

Bardziej szczegółowo

PRZYBORY I PRZYRZĄDY: ławeczki, drabinki, woreczki, szarfy, laski gimnastyczne, piłki lekarskie, piłeczki, materace

PRZYBORY I PRZYRZĄDY: ławeczki, drabinki, woreczki, szarfy, laski gimnastyczne, piłki lekarskie, piłeczki, materace PROWADZĄCA Maria Zgłobicka KONSPEKT LEKCJI GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ TEMAT: Rozciąganie mięśni nadmiernie napiętych i przykurczonych. ZADANIA: 1. rozciąganie mięśni biodrowo-lędźwiowych, czworobocznych lędźwi,

Bardziej szczegółowo

BW(ELK)01 Wyciskanie siedząc + pylon + Wyciąg górny

BW(ELK)01 Wyciskanie siedząc + pylon + Wyciąg górny BW(ELK)01 Wyciskanie siedząc + pylon + Wyciąg górny WYCISKANIE SIEDZĄC Funkcje urządzenia: Wzmacnia mięśnie, klatki piersiowej, barków i ramion. Instrukcja: Usiąść wygodnie na siedzisku. Chwycić oba drążki

Bardziej szczegółowo

Ogólnopolska Akcji Ministra Edukacji Narodowej Ćwiczyć każdy może organizowanej w ramach Roku Szkoły w Ruchu

Ogólnopolska Akcji Ministra Edukacji Narodowej Ćwiczyć każdy może organizowanej w ramach Roku Szkoły w Ruchu Ogólnopolska Akcji Ministra Edukacji Narodowej Ćwiczyć każdy może organizowanej w ramach Roku Szkoły w Ruchu W związku z przystąpieniem naszej szkoły do akcji Ćwiczyć każdy może w ramach Roku Szkoły w

Bardziej szczegółowo

Ćwiczenia antycellulitowe

Ćwiczenia antycellulitowe Ćwiczenia antycellulitowe Ćwiczenia antycellulitowe Nieocenionym wsparciem w pozbyciu się cellulitu są odpowiednie ćwiczenia fizyczne. Jeśli chcesz zapobiec, lub pozbyć się cellulitu, koniecznie wypróbuj

Bardziej szczegółowo

GIMNASTYKA KOREKCYJNA MAMO, TATO ĆWICZMY RAZEM

GIMNASTYKA KOREKCYJNA MAMO, TATO ĆWICZMY RAZEM GIMNASTYKA KOREKCYJNA MAMO, TATO ĆWICZMY RAZEM Szybki rozwój współczesnej cywilizacji pociąga za sobą przeobrażenia w środowisku otaczającym dziecko. Tryb jego życia ulega dość istotnej zmianie, następuje

Bardziej szczegółowo

Zdrowy Kwadrans. Strona znajduje się w archiwum. Szanowni Państwo,

Zdrowy Kwadrans. Strona znajduje się w archiwum. Szanowni Państwo, Strona znajduje się w archiwum. Zdrowy Kwadrans Szanowni Państwo, W imieniu Wojewody Świętokrzyskiego Bożentyny Pałki-Koruby i Wicewojewody Grzegorza Dziubka gorąco zachęcamy do udziału w akcji Zdrowy

Bardziej szczegółowo

Program Terapii Kręgosłupa protokół leczenia zachowawczego

Program Terapii Kręgosłupa protokół leczenia zachowawczego Program Terapii Kręgosłupa protokół leczenia zachowawczego CEL PROGRAMU Po urazie lub operacji, program kondycyjny ćwiczeń pomoże powrócić do codziennych zajęć i cieszyć się aktywnym i zdrowym stylem życia.

Bardziej szczegółowo

Nasz ORLIK: Ćwiczenia na kręgosłup - działaj!

Nasz ORLIK: Ćwiczenia na kręgosłup - działaj! Nasz ORLIK: Ćwiczenia na kręgosłup - działaj! Co robić, kiedy boli? Iść do lekarza? Niekoniecznie. Zwykle pojawiające się w okolicach pleców bóle są spowodowane brakiem ruchu. Nie ma się co dziwić, w końcu

Bardziej szczegółowo

Po co dwiczenia stabilizacyjne???

Po co dwiczenia stabilizacyjne??? Po co dwiczenia stabilizacyjne??? efektywniejsze kształtowanie zdolności motorycznych poprzez zaangażowanie w dwiczeniach całego ciała a nie wyizolowanych grup mięśniowych polepszenie koordynacji nerwowo-mięśniowej

Bardziej szczegółowo

L. przodem leżenie na brzuchu L. tyłem leżenienaplecach

L. przodem leżenie na brzuchu L. tyłem leżenienaplecach ZESTAW KOREKCYJNYCH ĆWICZEŃ DOMOWYCH PRZECIW PLECOM OKRĄGŁYM (DORSUM ROTUNDUM) PLECY OKRĄGŁE są najczęstszą wadą postawy w wieku szkolnym. Wada ta lokalizuje się w odcinku piersiowym kręgosłupa. Jest to

Bardziej szczegółowo

Powyższy artykuł chroniony jest prawem autorskim. FizjoPort wyraża zgodę na jego cytowanie, pod warunkiem podania niniejszego odnośnika.

Powyższy artykuł chroniony jest prawem autorskim. FizjoPort wyraża zgodę na jego cytowanie, pod warunkiem podania niniejszego odnośnika. Wybierasz się na narty? Brak odpowiedniego przygotowania fizycznego jest bardzo częstą przyczyną kontuzji na stoku. Przygotowując się do sezonu narciarskiego powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na

Bardziej szczegółowo