Konspekt lekcji gimnastyki korekcyjnej.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Konspekt lekcji gimnastyki korekcyjnej."

Transkrypt

1 Małgorzata Sobczak nauczycielka nauczania zintegrowanego w Szkole Podstawowej nr 166 w Warszawie. Posiadam kwalifikacje do prowadzenia gimnastyki kompensacyjno-korekcyjnej w klasach I III. Korektywę prowadzę od września 1999 roku. E- mail: Konspekt lekcji gimnastyki korekcyjnej. Temat lekcji: Plecy wklęsło-okrągłe. Miejsce ćwiczeń : sala gimnastyczna Liczba ćwiczących : dzieci Przybory: szarfy, laski, kocyki, woreczki Przyrządy: drabinki, ławki szwedzkie Metody pracy: ścisła Umiejętności: umiejętność dokładnego wykonywania ćwiczeń Motoryczność: - rozciągnięcie przykurczonych, napiętych: 1. e piersiowe (piersiowe wielkie, małe, zębate przednie) 2. mięsień prostownik grzbietu odcinka L 3. mięsień biodrowo-lędźwiowy 4. mięsień prosty uda 5. mięsień czworoboczny lędźwi - wzmocnienie osłabionych, rozciągniętych: 1. mięsień prostownik grzbietu odcinka Th 2. e ściągające łopatki (czworoboczny, równoległy, najszerszy grzbietu) 3. e karku 4. e brzucha 5. mięsnie pośladkowe 6. e kulszowo-goleniowe. Wiadomości: uświadomienie dziecku obecności wady i wynikających z tego zagrożeń. Kształtowanie postaw: wdrażanie do samodyscypliny i samokontroli podczas wykonywania ćwiczeń.

2 Tok lekcyjny Nazwa i opis ćwiczenia Pomoce Czas Uwagi CZĘŚĆ WSTĘPNA 1. Ćwiczenia porządkowodyscyplinujące. Zbiórka, podanie zadania lekcji. Przypomnienie zasad bhp. W czasie zbiórki pozycja skorygowana. 2. Zabawy ożywiające z elementami korektywnymi. 3. Ćwiczenia oddechowe wzmacnianie oddechowych. A) Berek z obroną dzieci znajdują się na wyznaczonym terenie. Prowadzący wyznacza berka, którego oznacza szarfą. Dzieci biegają we wspięciu na palcach. Zadaniem berka jest dotknięcie ręką osoby uciekającej. Zberkowane dziecko przejmuje szarfę od berka i staje się berkiem. Uciekający przed berkiem mają możliwość obrony przez przyjęcie ustalonej pozycji skorygowanej (siad skrzyżny, ręce w skrzydełka lub pozycja Klapp niski). Gdy uciekające dziecko przyjmie pozycję obronną, berek goni inne dziecko. Przebywanie w pozycji obronnej może trwać tylko 5 sek. B) Zabawa j.w. prowadzący wyznacza drugiego berka. Siad skrzyżny, ręce skrzydełka. Wdech nosem, wydech ustami z wymawianiem głoski s. 1 szarfa 2 szarfy 4 min. Zintensyfikowanie wysiłku, uatrakcyjnienie zabawy. Nauka przedłużonego wydechu. CZĘŚĆ GŁÓWNA 4. Rozciąganie a grzbietu odc. L, czworobocznych lędźwi i piersiowych. Siad prosty, stopy złączone. Laska ułożona poziomo na wysokości łopatek. Skłon tułowia w przód wytrzymać, jednocześnie rozluźnić e grzbietu odc. L. Siad na podłodze ugięty, rozkroczny. Laska ułożona poziomo na łopatkach. Skrętoskłon tułowia z próbą laska dla każdego dziecka laski Powtórz 5 razy. Wykonaj 8 razy.

3 5. Ćwiczenia oddechowe. 6. a grzbietu i karku. Rozciąganie piersiowych. Wzmocnienie ściągających łopatki. pośladkowych i kulszowo goleniowych. dotknięcia prawym uchem do prawego kolana (zmiana lewym uchem do lewego kolana). Pozycja j.w. skrętoskłon tułowia z próbą dotknięcia jednym uchem do kolana przeciwnej. Marsz we wspięciu na palcach ręce świecznik wdech, opust wydech. Leżenie przodem na podłodze. Nogi wyprostowane, złączone. Ręce wyprostowane, wyciągnięte w bok. Głowa lekko uniesiona, wyciągnięta w przód. Pod brzuchem w okolicach pępka zrolowany kocyk. Wymachy rękoma w górę, z równoczesnym uniesieniem nóg nisko nad podłogę. Laski Zrolowany kocyk Wykonaj 8 razy. Pod koniec ćwiczenia dzieci biorą po 1 kocyku. Klatka piersiowa powinna przylegać do podłogi, a łokcie powinny być uniesione jak najwyżej. Wykonaj 6 razy. 7. a grzbietu i karku. pośladkowych i kulszowogoleniowych. Leżenie przodem. Nogi wyprostowane, złączone, stopy pod pierwszym szczeblem drabinki. Palce dłoni splecione, oparte na potylicy. Łokcie uniesione. Głowa uniesiona, wyciągnięta przed siebie. Pod brzuchem zrolowany kocyk. Spychanie rękoma głowy w dół głowa oporuje, jednoczesne uniesienie kolan nad podłogę i naciskanie stopami na pierwszy szczebel drabinki. Zrolowany kocyk, drabinki Klatka piersiowa przylega do podłogi, łokcie uniesione jak najwyżej. Powtórz 10 razy. 8. brzucha. Elongacja kręgosłupa. Zwis tyłem na drabince. Uniesienie kolan z oderwaniem bioder od drabinki (próba dotknięcia kolanami do głowy). drabinki Głowa powinna być wyciągnięta w górę, a łopatki muszą przylegać do drabinki. Powtórz 5 razy.

4 9. Ćwiczenia oddechowe. Marsz we wspięciu na palcach (ręce skrzydełka- wdech, opust wydech. W czasie marszu biorą woreczki. 10. brzucha. ściągających łopatki. wysklepiających stopy. Zabawa Woreczkowy krokiet. Uczestnicy ustawiają się w szeregu twarzą do prowadzącego. Przed każdym dzieckiem leżą 2 woreczki. Na sygnał prowadzącego wszystkie dzieci chwytają 1 woreczek palcami lewej stopy i rzucają do przodu. Drugi woreczek chwytają palcami prawej stopy i starają się rzucić tak, aby spadł na już leżący pierwszy woreczek. Po rzutach każdy uczestnik idzie po swoje woreczki chodem gąsienicy i po podniesieniu siada w siadzie skrzyżnym z rękoma w skrzydełka. Po 2 woreczki dla każdego dziecka 5 min. Prowadzący wyróżnia dzieci, które trafiły woreczkiem w woreczek, poprawnie wykonały chód gąsienicy i przyjęły poprawną pozycję w siadzie. Zabawę powtórzyć 2-3 krotnie. 11. Ćwiczenia oddechowe. Odciążenie kręgosłupa. Zwiększenie ruchomości klatki piersiowej. Leżenie tyłem. Nogi ugięte, stopy oparte na podłodze. Ręce wyprostowane, wyciągnięte w bok na podłodze. Wdech nosem, a następnie wydech ustami z objęciem i uciskiem rękoma klatki piersiowej (ręce skrzyżowane). 12. Rozciąganie a biodrowolędźwiowego i prostego uda zakrocznej. Wypad. Pochylenie wyprostowanego tułowia w przód. Noga wykroczna oparta na 3-4 szczeblu drabinki. Ręce w pozycji skrzydełek. Pogłębianie wypadu ciężarem ciała rozluźnienie zginaczy stawu biodrowego. Drabinki Noga wyprostna wyprostowana w stawie kolanowym. Powtórz po 5 razy (zmiana nóg). 13. Rozciąganie a biodrowolędźwiowego i prostego uda wyprostowanej. Klęk podparty. Jedna noga wyprostowana. Przejście do pozycji niskiej Klappa bez odrywania rąk od podłogi z maksymalnym wyciągnięciem jednej w tył. Powtórz 3 razy (zmiana nóg).

5 14. Rozciąganie piersiowych. Rozciąganie biodrowolędźwiowych i prostego uda wymachowej. a grzbietu odcinka Th i karku. pośladkowych i kulszowogoleniowych wymachowej. Klęk podparty. Dłonie skierowane palcami do środka. Jedna noga wyprostowana. Wymach nogą wyprostowaną w górę z jednoczesnym ugięciem rąk w stawach łokciowych i przejściem do pozycji średniej Klappa. Zmniejszyć kąt między tułowiem a udem klęcznej. Zmiana nóg każda noga 5 razy. 15. Rozciąganie a biodrowolędźwiowego i prostego uda wyprostowanej. pośladkowych wyprostowanej. Leżenie tyłem na ławeczce po stawy biodrowe. Jedna noga ugięta, kolano przy klatce piersiowej. Ręce trzymają kolano ugiętej. Druga noga wyprostowana poza ławeczką. Próba dotknięcia piętą wyprostowanej do podłogi. Pozycja niska Klappa na ławeczce. Jedna noga wyprostowana poza ławeczką. Wymach nogą wyprostowaną w górę. Ławeczki ławeczki Noga opuszczona na podłogę powinna być wyprostowana w stawie kolanowym, a barki powinny przylegać do ławeczki. Powtórz 5 razy (zmiana nóg). 16. brzucha. Zabawa Deska do prasowania. Dzieci znajdują się w klęku prostym, ręce przyciskają do tułowia. Na sygnał prowadzącego napinając e i utrzymując wyprostowany tułów opadają w Tułów powinien być cały czas prosty, brzuch wciągnięty, a ręce przywarte do tułowia.

6 tył, aż do momentu, w którym mają wrażenie, że mogłyby upaść w ten sposób powstaje deska do prasowania. Następnie wracają tułowiem do pionu. Wyróżnić dzieci poprawnie wykonujące zadanie. Powtórzyć 5 razy. CZĘŚĆ KOŃCOWA 17. Nauka przyjmowania postawy skorygowanej. Zabawa Upał - słota. Dzieci ustawiają się dowolnie na całej sali twarzą do prowadzącego. Na hasło upał chodzą na palcach z buzią wyciągniętą do słońca. Na hasło słota biegną na palcach do drabinek i chronią się przed deszczem i wiatrem, przylegając do drabinek całym ciałem. Prowadzący zwraca uwagę na prawidłowe ustawienie głowy, barków, klatki piersiowej, brzucha, pośladków. 18. Ćwiczenia utrwalające nawyk prawidłowej postawy. Stanie w pozycji skorygowanej. Ręce wzdłuż tułowia. Marsz z utrzymaniem postawy skorygowanej. Głowa i szyja wyciągnięte w górę, barki opuszczone i cofnięte, łopatki i pośladki ściągnięte, brzuch wciągnięty. 19. Zakończenie lekcji. Zbiórka. Pochwała dzieci. Pożegnanie.

DIAGNOZA ROZWOJU FIZYCZNEGO DLA DZIECI W WIEKU 5 LAT

DIAGNOZA ROZWOJU FIZYCZNEGO DLA DZIECI W WIEKU 5 LAT MIROSŁAWA OWCZAREK ŁÓDŹ 11.05.2013 DIAGNOZA ROZWOJU FIZYCZNEGO DLA DZIECI W WIEKU 5 LAT [Wpisz adres] [Wpisz numer telefonu] [Wpisz adres e-mail] Pracę swoją dedykuję: Dzieciom, Rodzicom, Radzie Pedagogicznej

Bardziej szczegółowo

PROGRAM AUTORSKI Z ZAKRESU WYCHOWANIA ZDROWOTNEGO GIMNASTYKA, RUCH TO ZDROWIE PRZEDSZKOLACZEK CI TO POWIE!

PROGRAM AUTORSKI Z ZAKRESU WYCHOWANIA ZDROWOTNEGO GIMNASTYKA, RUCH TO ZDROWIE PRZEDSZKOLACZEK CI TO POWIE! Najważniejsze potrzeby związane są z ruchem, odprężeniem, ekspresją i tworzeniem. R. Laban PROGRAM AUTORSKI Z ZAKRESU WYCHOWANIA ZDROWOTNEGO GIMNASTYKA, RUCH TO ZDROWIE PRZEDSZKOLACZEK CI TO POWIE! Opracowały:

Bardziej szczegółowo

Bawimy się wesoło - zestaw ćwiczeń i zabaw Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne prowadzony w grupie I i IV

Bawimy się wesoło - zestaw ćwiczeń i zabaw Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne prowadzony w grupie I i IV SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI AKCJI,, ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE OBSZAR 1. Zajęcia organizowane w ramach podstawy programowej 1. Scenariusze zajęć ćwiczeń gimnastycznych Bawimy się wesoło - zestaw ćwiczeń i zabaw

Bardziej szczegółowo

PROPOZYCJE GIER I ZABAW DLA DZIECIWWIEKU 7 11LAT.

PROPOZYCJE GIER I ZABAW DLA DZIECIWWIEKU 7 11LAT. PROPOZYCJE GIER I ZABAW DLA DZIECIWWIEKU 7 11LAT. Powszechnie wiadomo, że zabawa nieodłącznie towarzyszy dziecku. To w niej kształci się i przejawia potrzeba oddziaływania na świat. Gry i zabawy ruchowe

Bardziej szczegółowo

Program własny z wychowania fizycznego dla klasy sportowej o profilu pływanie

Program własny z wychowania fizycznego dla klasy sportowej o profilu pływanie PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 IM. I. DASZYŃSKIEGO W RADOMIU Program własny z wychowania fizycznego dla klasy sportowej o profilu pływanie Dla kl. I - III Edyta Górka 2010/11 2012/13 Pływanie nie buduje

Bardziej szczegółowo

obiektywnej obserwacji mentalne powstrzymanie kierunki myślowe, które świadomy wybór sposobu działania

obiektywnej obserwacji mentalne powstrzymanie kierunki myślowe, które świadomy wybór sposobu działania TECHNIKA ALEXANDRA jest metodą uczącą świadomego powrotu do rozluźnienia po momencie stresu oraz ciągłego poszukiwania większej swobody ruchu i oddechu. Jej zadaniem jest przywrócenie tych procesów do

Bardziej szczegółowo

Technika Alexandra jako niezbędna pomoc w nauczaniu początkujących flecistów. mgr Dorota Wilk nauczyciel fletu PSM I stopnia w Kolbuszowej

Technika Alexandra jako niezbędna pomoc w nauczaniu początkujących flecistów. mgr Dorota Wilk nauczyciel fletu PSM I stopnia w Kolbuszowej Technika Alexandra jako niezbędna pomoc w nauczaniu początkujących flecistów mgr Dorota Wilk nauczyciel fletu PSM I stopnia w Kolbuszowej Spis treści: Wstęp 3 Rozdział I Co to jest Technika Alexandra?...

Bardziej szczegółowo

Rozwój fizyczny dziecka w wieku przedszkolnym

Rozwój fizyczny dziecka w wieku przedszkolnym Wychowanie fizyczne od przedszkolaka do licealisty Rozwój fizyczny dziecka w wieku przedszkolnym Edyta Rembisz, Barbara Hersztek Przedszkole Miejskie nr 6 w Mielcu Wiek przedszkolny dziecka obejmujący

Bardziej szczegółowo

Wojciech Krzyżanowski PIERWSZA POMOC W SPORTACH I SZTUKACH WALKI - PORADNIK

Wojciech Krzyżanowski PIERWSZA POMOC W SPORTACH I SZTUKACH WALKI - PORADNIK Wojciech Krzyżanowski PIERWSZA POMOC W SPORTACH I SZTUKACH WALKI - PORADNIK BYDGOSZCZ 2010 Zapamiętaj! Algorytmy udzielania pomocy osobie poszkodowanej, ulegają zmianie (średnio co 5 lat). Celem zmian

Bardziej szczegółowo

W związku z powyższym osoby, które uzyskały wynik 27 pkt i więcej, zakwalifikowały się do kolejnego etapu testu sprawności fizycznej.

W związku z powyższym osoby, które uzyskały wynik 27 pkt i więcej, zakwalifikowały się do kolejnego etapu testu sprawności fizycznej. Wyniki u wiedzy przeprowadzonego w dniu 30 maja 2015 roku dla kandydatów na stanowisko funkcjonariuszy celnych w Izbie Celnej w Olsztynie miejsce pełnienia służby Oddział Celny w Gołdapi (dot. Informacji

Bardziej szczegółowo

Szkolenie dzieci w piłce nożnej w wieku 4-12 lat formy i treści zajęć treningowych PZPN POLSKI ZWIĄZEK PIŁKI NOŻNEJ & DFB DEUTSCHER FUSSBALL-BUND

Szkolenie dzieci w piłce nożnej w wieku 4-12 lat formy i treści zajęć treningowych PZPN POLSKI ZWIĄZEK PIŁKI NOŻNEJ & DFB DEUTSCHER FUSSBALL-BUND Szkolenie dzieci w piłce nożnej w wieku 4-12 lat formy i treści zajęć treningowych PZPN POLSKI ZWIĄZEK PIŁKI NOŻNEJ & DFB DEUTSCHER FUSSBALL-BUND Słowo wstępne: PATRONAT GRZEGORZ LATO PREZES PZPN ANTONI

Bardziej szczegółowo

TESTY OZIERECKIEGO (Wg A Brańskiego1963) Rozwój motoryczny 4-16 lat. Wiek w latach

TESTY OZIERECKIEGO (Wg A Brańskiego1963) Rozwój motoryczny 4-16 lat. Wiek w latach TESTY OZERECKEGO (Wg A Brańskiego1963) Rozwój motoryczny 4-16 lat 4 5 Postawa równoważna w wykroku (palce nogi prawej dotykają pięty nogi lewej). Oczy zamknięte. Wytrzymać 15 sekund. Dotknąć palcem wskazującym

Bardziej szczegółowo

CZYLI JAK PRACOWAĆ WYGODNIEJ, ZDROWIEJ I BEZPIECZNIEJ

CZYLI JAK PRACOWAĆ WYGODNIEJ, ZDROWIEJ I BEZPIECZNIEJ ERGONOMIA CZYLI JAK PRACOWAĆ WYGODNIEJ, ZDROWIEJ I BEZPIECZNIEJ ERGONOMIA ERGONOMIA czyli jak pracować wygodniej, zdrowiej i bezpieczniej Szanowni Państwo, przekazujemy Państwu krótki poradnik, który zawiera

Bardziej szczegółowo

BADANIE NEUROLOGICZNE

BADANIE NEUROLOGICZNE BADANIE NEUROLOGICZNE WYWIAD : -w przypadku gdy pacjent sam nie jest w stanie podać wszystkich szczegółów należy zebrać wywiad od innych np. rodziny, świadków główna skarga chorego : początek choroby :

Bardziej szczegółowo

ZADBAJ O SWÓJ KRĘGOSŁUP

ZADBAJ O SWÓJ KRĘGOSŁUP Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. dr Janusza Daaba ZADBAJ O SWÓJ KRĘGOSŁUP Szpital akredytowany Szpital Promujący Zdrowie opracowanie: mgr Joanna Szczerba Krzysztof Kluger

Bardziej szczegółowo

REALIZACJA CELÓW EDUKACYJNYCH W PRAKTYCE WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

REALIZACJA CELÓW EDUKACYJNYCH W PRAKTYCE WYCHOWANIA FIZYCZNEGO REALIZACJA CELÓW EDUKACYJNYCH W PRAKTYCE WYCHOWANIA FIZYCZNEGO Właściwa realizacja celów edukacyjnych wychowania fizycznego jest bardzo ważna w procesie nauczania tego przedmiotu, zgodnie z zaleceniami

Bardziej szczegółowo

Program własny. Sport i rekreacja w wodzie. zajęcia dla uczniów klas III Szkoły Podstawowej. Zajęcia sportowo rekreacyjne w wodzie

Program własny. Sport i rekreacja w wodzie. zajęcia dla uczniów klas III Szkoły Podstawowej. Zajęcia sportowo rekreacyjne w wodzie Program własny Sport i rekreacja w wodzie zajęcia dla uczniów klas III Szkoły Podstawowej Zajęcia sportowo rekreacyjne w wodzie Zespół Szkół Integracyjnych Nr 1 we Włocławku Etap edukacyjny klasy I III

Bardziej szczegółowo

11 12 Bezpłatny dodatek finansowany przez Ministerstwo Spor tu i Tur ystyki

11 12 Bezpłatny dodatek finansowany przez Ministerstwo Spor tu i Tur ystyki 11 12 Bezpłatny dodatek finansowany przez Ministerstwo Spor tu i Tur ystyki W dwóch ostatnich tegorocznych numerach naszej Wkładki szkoleniowej chcemy przedstawić projekt szerokiego rozwoju lekkoatletyki

Bardziej szczegółowo

ZAPOBIEGANIE BÓLOM KRĘGOSŁUPA POPRZEZ ĆWICZENIA HATHA JOGI

ZAPOBIEGANIE BÓLOM KRĘGOSŁUPA POPRZEZ ĆWICZENIA HATHA JOGI Poniższy artykuł ukazał się w Stres i jego modelowanie Pod red. nauk. Janusza Szopy i Mirosława Harciarka, WWZPCz Częstochowa, r. 2004, str. 172-178. ZAPOBIEGANIE BÓLOM KRĘGOSŁUPA POPRZEZ ĆWICZENIA HATHA

Bardziej szczegółowo

- MiniFit - MINI TEST SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ DLA MAŁYCH I DLA DUŻYCH. Sprawność fizyczna jako pochodna aktywności fizycznej

- MiniFit - MINI TEST SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ DLA MAŁYCH I DLA DUŻYCH. Sprawność fizyczna jako pochodna aktywności fizycznej - MiniFit - MINI TEST SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ DLA MAŁYCH I DLA DUŻYCH Opracował dr Janusz Dobosz. Autorem wszystkich fotografii jest Mariola Godlewska. Sprawność fizyczna jako pochodna aktywności fizycznej

Bardziej szczegółowo

KINEZJOLOGIA ( prof. dr hab. Jacek Lewandowski )

KINEZJOLOGIA ( prof. dr hab. Jacek Lewandowski ) KINEZJOLOGIA ( prof. dr hab. Jacek Lewandowski ) AKINEZJA brak lub upośledzenie wykonywania ruchów, które bardzo często określa się mianem niedowładu. Wywołane jest uszkodzeniem obwodowego narządu ruchu,

Bardziej szczegółowo

PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA

PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA Na etapie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej NAWET NAJLEPSZY SPRZĘT NIE ZASTĄPI UMIEJĘTNOŚCI! Każdy ma obowiązek udzielić pierwszej pomocy Od naszej reakcji na wypadek

Bardziej szczegółowo

PROGRAM NAUCZANIA HOKEJA NA TRAWIE NA POZIOMIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ.

PROGRAM NAUCZANIA HOKEJA NA TRAWIE NA POZIOMIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ. Opracował S. Mazany PROGRAM NAUCZANIA HOKEJA NA TRAWIE NA POZIOMIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ. 1. Cele edukacyjne 1. Cel główny. Celem głównym w strategii wielostronnego kształcenia i wychowania młodego hokeisty

Bardziej szczegółowo

Witaj na świecie, Maleństwo

Witaj na świecie, Maleństwo Witaj na świecie, Maleństwo Poradnik dla rodziców dzieci w wieku 0 6 lat Witaj na świecie, Maleństwo Beata Geratowska Karolina Górska Małgorzata Jaszczerska Anna Kordzińska-Grabowska Magdalena Kownacka

Bardziej szczegółowo

Nauczanie rzutów w wyskoku

Nauczanie rzutów w wyskoku Nauczanie rzutów w wyskoku Charakterystyka gry w piłkę ręczną Zespołowa gra sportowa, jaką jest piłka ręczna, istnieje już od stu lat. Gra oparta jest na naturalnych ruchach, takich jak bieg, skok, rzut.

Bardziej szczegółowo

Program szkolenia dzieci do lat 10

Program szkolenia dzieci do lat 10 Wojciech Andrzejewski, Magdalena Lelonek, Grzegorz Lelonek Jacek Multan, Piotr Unierzyski, Krzysztof Walter Program szkolenia dzieci do lat 10 Metodyka nauczania na poziomie niebieskim i czerwonym Ministerstwo

Bardziej szczegółowo

ISSN 1731-8971. PREWENCJA i REHABILITACJA. kwartalnik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. nr 4 (14)

ISSN 1731-8971. PREWENCJA i REHABILITACJA. kwartalnik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. nr 4 (14) ISSN 1731-8971 PREWENCJA i REHABILITACJA kwartalnik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nr 4 (14) 2006 PREWENCJA i REHABILITACJA Spis treści 1 Postępowanie diagnostyczno-lecznicze w zespołach bólowych kręgosłupa

Bardziej szczegółowo

TECHNIKA INDYWIDUALNA I TAKTYKA Międzynarodowa Federacja Unihokeja

TECHNIKA INDYWIDUALNA I TAKTYKA Międzynarodowa Federacja Unihokeja 1 Spis treści: 1.Wprowadzenie... Poziomy zaawansowania... 2.Trening... - Planowanie... - Przebieg treningu... - Informacja zwrotna dla zawodników... - Motywowanie zawodników... - Sprzęt do gry... Obuwie...

Bardziej szczegółowo

Pierwsza pomoc w przypadku porażenia prądem

Pierwsza pomoc w przypadku porażenia prądem Do porażenia prądem dochodzi na skutek przepływu prądu elektrycznego przez ciało człowieka. Poszczególne części ciała mają różny opór elektryczny, który stanowi przeszkodę na drodze prądu i ogranicza jego

Bardziej szczegółowo

Aspekty 3(32)/2006 strona 1

Aspekty 3(32)/2006 strona 1 Propozycje do planu pracy KOMISJI PRZEDMIOTÓW ZAWODOWYCH na rok szkolny 2006/2007 Obszary działań: egzamin zawodowy. awans zawodowy nauczyciela, inne działania Zadanie działanie Kto realizuje Koordynator

Bardziej szczegółowo