Przemysłowe Sieci Informatyczne. Sieć CAN (Controller Area Network)

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Przemysłowe Sieci Informatyczne. Sieć CAN (Controller Area Network)"

Transkrypt

1 Przemysłowe Sieci Informatyczne Sieć CAN (Controller Area Network)

2 Powstanie sieci CAN W początku lat dziewięćdziesiątych, międzynarodowy przemysł samochodowy stanął przed dwoma problemami dotyczącymi rozwoju samochodów prywatnych i pojazdów dostawczych: poprawienia komfortu pojazdów: elektrycznie podnoszonych, szyb, regulacji siedzeń i lusterek, podgrzewanych siedzeń, elektronicznego sterowania klimatyzacją, jak również wyposażenia audiowizualnego i satelitarnie sterowanych, systemów nawigacyjnych (GPS - Global Positioning System).

3 Drugim i ważniejszym był problem bezpieczeństwa pojazdów, nie tylko z indywidualnego punktu widzenia, ale również dla spełnienia coraz surowszych międzynarodowych przepisów odnośnie bezpieczeństwa: centralnego zamka drzwi, systemów antykradzieżowych, ABS (systemów przeciwdziałających poślizgowi kół), jak również ekonomicznego i przyjaznego Dla środowiska sterowania pracą silnika.

4 Obu problemom stawiono czoła poprzez intensywną elektronizację komunikacji wewnątrz pojazdu zawierającego wiele urządzeń. Oszacowano, że pojazdy wyprodukowane około roku 2005 będą zawiera do 100 mikrokontrolerów i wszystkie powinny mieć możliwość komunikowania się ze sobą. Jest oczywiste, że rezultatem wszystkich tych połączeń będzie jeszcze większa i bardziej rozgałęziona plątanina kabli. Na przykład, w nowoczesnym, dobrej jakości samochodzie jest do 2000 metrów kabli.

5 Oczywiście, system magistrali stosowanych w tym przemyśle, wymagał adaptacji dla zastosowania w pojazdach, przedewszystkim z następujących powodów: - przenoszenia danych z małą i dużą szybkością w zakresie od 5kb/s do 1Mb/s, - bezbłędnego przenoszenia danych, - optymalnego przenoszenia mikrostrumieni danych, takich jak uzyskiwane z czujników lub urządzeń wykonawczych, to jest złożonych z 0..8 bajtów na komunikat, - łatwości utrzymania, - niskich kosztów w masowej produkcji, - prostoty konstrukcji magistrali (media magistrali, topologia magistrali) dla łatwej integracji w pojeździe.

6 Niestety, wielcy producenci samochodów opracowali już swoje własne magistrale, które nie są kompatybilne z odpowiednikami u innych producentów. Wszyscy prűbowali doprowadzić do przyjęcia swoich systemów jako systemu międzynarodowego, to jest do zaakceptowania ich jako międzynarodowego standardu i uzyskania dla siebie wszystkich oczywistych korzyści ekonomicznych i komercyjnych. Nie wszystkie systemy mogły być łatwo zestandaryzowane. Zasadniczo, przyjęły się cztery z nich: CAN (w wersjach o małej i dużej szybkości), VAN, J1850CP J1850DLC. Dziś system CAN jest światowym liderem na polu magistrali dla pojazdów.

7 Jako taki jest obecnie stosowany nie tylko w samochodach takich marek jak Mercedes, Lexus, Jaguar i Chrysler, Opel, Fiat i Volkswagen. Nie tylko przemysł samochodowy odkrył zalety magistral, ale również przemysły automatyzacji i przetwórczy. Przemysły te wykorzystują pomysł CAN dla pomiarów, kontroli i sterowania, w robotach i silnikach. Pomysł ten jest również stosowany w budownictwie, w sterowaniu windami, systemami automatyzacji laboratoriów, systemami czujnikowo-wykonawczymi i innymi.

8 Jeśli struktura systemu komunikacyjnego ma być powszechnie akceptowana, należy znaleźć odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących standardu: - Jak fizycznie (elektrycznie, logicznie) będą zorganizowane różne części sieci? - Jak będzie wyglądać wynikowa topologia sieci? - Jak dane będą porządkowane i przesyłane poprzez odpowiednie medium (kabel czy światłowód lub powietrze za pomocą podczerwieni)? - Jakie są reguły wymiany danych pomiędzy różnymi częściami? - Jak zapobiegać, rozpoznawać, korygować błędy przesyłania danych? - Jak jest sformowany protokół przesyłania danych? - Jak jest zorganizowany dostęp do medium przesyłania danych dla wszystkich elementów (stacji) związanych z ich przesyłaniem? - Jak są rozstrzygane konflikty, gdy kilka elementów zechce przesyłać dane w tym samym czasie? (dotyczy to dostępu do medium, czyli tak zwanego arbitrażu).

9 Model OSI - CAN W początkach lat dziewięćdziesiątych International Standard Organisation (ISO) zaczęła układać międzynarodową normę dla magistral pojazdów, kiedy to magistrala CAN znacząco ugruntowała swoją mocną pozycję. Podstawą procesu standaryzacji komunikacji danych, jest Siedmiowarstwowy model odniesienia ISO/OSI. W przypadku niektórych systemów komunikacyjnych, włącznie z systemem magistrali dla pojazdów, warstwy ISO 3..6 są puste, tak że dla magistrali CAN tylko warstwy 1, 2 i 7 są wyspecyfikowane szczegółowo.

10 Warstwa 1 (Fizyczna) CAN W tej warstwie znajdują się specyfikacje medium transmisji danych, złączy, poziomów przesyłania oraz elementów nadawczych i odbiorczych. Dwoma standardami związanymi z CAN są: ISO : CAN o małej szybkości. Jej podstawą jest opracowanie zapoczątkowane przez firmę Bosch we wczesnych latach osiemdziesiątych i kontynuowane, przy silnym wsparciu Intela, aż do zintegrowania protokołu w układzie scalonym. Mała szybkość odnosi się do szybkości przesyłania od 5kb/s do 125kb/s. ISO11898: CAN o dużej szybkości. Ten standard dotyczy szybkości przesyłania danych do 1Mb/s.

11 Warstwa 2 (Łącza danych) Warstwa ta określa jak staje się dostępne medium przesyłania danych, gdy jakaś część systemu chce wysłać dane, jak jest tworzony komunikat (adres, sterowanie, dane i zabezpieczenie przed błędami) i jaki jest protokół przesyłania danych. Normy te można również znaleźć w ISO Ponadto, specyfikacja CAN 1991w Warstwie 2 była modyfikowana, tak że występują jej dwie wersje: CAN2.0A i CAN2.0B.

12 Zależność długości magistrali od prędkość transmisji

13 Magistrala Stan recesywny może być nadpisywany przez stan dominujący! Wartość logiczna 0 stan dominujący Wartość logiczna 1 stan recesywny

14

15 Pakiety danych Ramka danych Ramka zdalnego wywołania Ramka sygnalizacji błędu Ramka przpełnienia

16 Ramka CAN 20A (telegram) CAN 20A 11bitowe pole 2032 możliwych ramek CAN 20B 29 bitowe pole adresowe w arbitrażu EFF Extended Frame Format ramek Start Of Frame (SOF) Remote Transmission Request (RTR) do konketnej stacji Identifier Extension (IDE) określa wersję 11 czy 29 bitów Data Length Code (DLC) ile bajtów danych w polu danych Cyclic Redundant Check (CRC) kod sumy kontrolnej ACKnowledge (ACK) field pole potwierdzenia nadpisywane przez End Of Frame (EOF) koniec ramki czas na przetworzenie lub zapamiętanie danych Intermission Frame Space (IFS) pole przerwy

17

18 Arbitraż w CAN

19 Wywołanie zdalne Identyfikator stacji, do której jest wysyłane żądanie jest podawany w polu identyfikatora. Liczba użytecznych bajtów zawartych w wywoływanej wiadomości jest podawana w polu DLC. - Bit zdalnego żądania transmisji RTR (Remote Transmission Request), który jest bitem dominującym (0) w ramce danych jest tworzony i transmitowany recesywnie (1). Jest to typowy sposób identyfikacji stacji, która żąda danych bezpośrednio z innej określonej identyfikatorem stacji. - Nie ma pola danych w ramce zdalnego żądania transmisji (RRF): pole DLC jest bezpoúrednio przed polem CRC. Inaczej mówiąc, ramka zdalnego żądania transmisji (RRF) jest skomponowana podobnie do ramki danych, ale z liczbą 0 bajtów danych.

20 Kontrola błędów w CAN

21 Podsumowanie Sieć przemysłowa zaprojektowana na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego, obecnie popularna również w zastosowaniach przemysłowych, Transmisja danych jest zgodna ze strukturą modelu ISO/OSI na poziomie warstwy fizycznej i łącza danych, Popularne rozszerzenia sieci CAN to CANOpen idevicenet, Sieć o topologii szyny lub gwiazdy, Szybkość przesyłania danych od 5kb/s do 1Mb/s, Maksymalna długość magistrali od 40 metrów do 5000 metrów (z repeaterami), Maksymalna liczna węzłów 64 (DeviceNet), 99 (CANOpen), Dwie podstawowe normy dotyczące sieci CAN ISO (prędkości transmisji do 1Mb/s) oraz ISO (prędkości transmisji do 125kb/s), Brak adresowania węzłów komunikaty opatrzone identyfikatorami, Możliwe dołączanie urządzeń do sieci bez wyłączania zasilania, Wykrywanie błędów i automatyczna retransmisja błędnych komunikatów.

22

23 Opel Vectra Opla Vectra wyposażono w trzy sieci CAN łączące 25 urządzeń. Różne urządzenia wymagają różnej prędkości przesyłania bitów, zatem sieć CAN podzielona jest na 3 sieci pracujące z różnymi prędkościami. Najszybszy transfer 500 kb/s osiąga sieć przeznaczona do sterowania najważniejszymi elementami samochodu wymagającymi krótkiego czasu przesyłania informacji takimi jak system ABS, ESP, sterowanie silnika. Druga sieć o transferze danych 95,2 kb/s obsługuje takie urządzenia jak radio, system nawigacyjny, klimatyzacja. Sieć ta odpowiada za przesyłanie informacji z tych urządzeń na wyświetlacze. Oddzielenie sieci CAN obsługującej część informacyjną samochodu miałona celu skrócenie czasu przesyłania informacji na wyświetlacze oraz łatwiejsze dołączanie nowych urządzeń. Szybkość przesyłania informacji do takich urządzeń jak centralny zamek, kontrola oświetlenia, elektryczne sterowanie podnoszeniem szyb i regulacją lusterek nie musi być duża. Samochód ten posiada również specjalne elektroniczne panele kontrolne ECU (Electronic Control Units), które łączą 3 sieci z 30 systemami czujników. W celu zredukowania poboru mocy wszystkie ECU's wyposażone są w tryb pracy oszczędnej. W tym trybie pracy samochód będzie sprawny stojąc przez 40 dni bez ładowania akumulatora.

24 Mecedes SL W produkcie Mercedesa zastosowano podobnie jak w Oplu Vectra 3 sieci CAN,które połączone są ze sobą za pomocą 2 bramek. Redukują one długość okablowania oraz liczbę łączy elektrycznych o 20%. Mimo to długość przewodów wynosi 2110 m. Z wykorzystaniem CAN sterowany jest system EHB (Electro-hydraulic Braking). Działanie systemu EHB polega na tym, że ciśnienie płynu hamulcowego uzyskuje się poprzez specjalną elektryczną pompę wysokiego ciśnienia. System rozdziela również siłę hamowania na poszczególne koła. Komunikację między kontrolerem a elementami EHB zapewnia sieć CAN, która może łączyć również ten system z innymi systemami np. ESP (Electronic Stability Program), ACC (Adaptive Cruise Control), ABS. Samochód wyposażono w ECU's, które są jednymi z najbardziej energooszczędnych.

25 Bibliografia Elektronika Praktyczna 1/2000 cz. I, II CAN in Automation BOSCH Automatyka B2B can-zdobywa-popularnosc-w-przemysle BOSCH CAN Specification Version 2.0

2009-11-20. dr inż. Jędrzej Mączak. Porównanie liczby przewodów w sterowaniu osprzętem drzwi

2009-11-20. dr inż. Jędrzej Mączak. Porównanie liczby przewodów w sterowaniu osprzętem drzwi Literatura: Sieci wymiany danych w pojazdach samochodowych. Informator R.Bosch GmbH.WKiŁ, 2008 Zimmermann. W, Schmidgall R. Magistrale danych w pojazdach. Protokoły i standardy. WKiŁ 2008 Samochodowe sieci

Bardziej szczegółowo

W sieci CAN można przesyłać dane z prędkością do 1 Mbit/s, jednak taką wartość prędkości można uzyskać tylko w magistralach

W sieci CAN można przesyłać dane z prędkością do 1 Mbit/s, jednak taką wartość prędkości można uzyskać tylko w magistralach Urządzenie diagnostyczne do sieci CAN Dodatkowe materiały na CD i FTP Analiza ruchu sieciowego umożliwia realizację szeregu zadań diagnostycznych pozwalających na np. wykrywanie różnego rodzaju nieprawidłowości,

Bardziej szczegółowo

Rejestracja i dekodowanie danych produkcyjnych, przesyłanych w przemysłowej sieci Ethernet

Rejestracja i dekodowanie danych produkcyjnych, przesyłanych w przemysłowej sieci Ethernet POLITECHNIKA ŚLĄSKA W GLIWICACH WYDZIAŁ ELEKTRYCZNY Katedra Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki Kierunek Elektrotechnika PRACA DYPLOMOWA MAGISTERSKA Rejestracja i dekodowanie danych produkcyjnych,

Bardziej szczegółowo

1. Protokoły komunikacyjne w sieciach przemysłowych

1. Protokoły komunikacyjne w sieciach przemysłowych 1. Protokoły komunikacyjne w sieciach przemysłowych Protokoły komunikacyjne to zbiór ścisłych reguł i kroków postępowania, które są automatycznie wykonywane przez urządzenia komunikacyjne w celu nawiązania

Bardziej szczegółowo

Praktyczne podejście do problemu Home Automation Zastosowanie jako urządzeń sterujących popularnych telefonów wyposażonych w OS Symbian.

Praktyczne podejście do problemu Home Automation Zastosowanie jako urządzeń sterujących popularnych telefonów wyposażonych w OS Symbian. Sławomir Jaros praca dyplomowa magisterska ( inżynierska ) Praktyczne podejście do problemu Home Automation Zastosowanie jako urządzeń sterujących popularnych telefonów wyposażonych w OS Symbian. Promotor:

Bardziej szczegółowo

Otwarta Technologia CC-Link Sieci dla automatyki

Otwarta Technologia CC-Link Sieci dla automatyki PARTNER ASSOCIATION Otwarta Technologia CC-Link Sieci dla automatyki Maksymalizacja wydajności dzięki gigabitowej sieci Ethernet Akceptowana i wspierana w skali światowej Wiodące rozwiązanie na terenie

Bardziej szczegółowo

PROFInet. Technologie i aplikacje. Opis systemu. Standard dla zastosowań w automatyce

PROFInet. Technologie i aplikacje. Opis systemu. Standard dla zastosowań w automatyce PROFInet Technologie i aplikacje Opis systemu Standard dla zastosowań w automatyce Peryferia rozproszone Integracja systemów polowych Rozproszona Automatyka Integracja IT Komunikacja PROFInet Instalacja

Bardziej szczegółowo

Różnice między IPv4 i IPv6...c... 116 Nagłówek IPv6...c... 117 Rozdział 4. Protokoły routingu...121 Podstawowe typy protokołów routingu...

Różnice między IPv4 i IPv6...c... 116 Nagłówek IPv6...c... 117 Rozdział 4. Protokoły routingu...121 Podstawowe typy protokołów routingu... Spis treści Rozdział 1. Budowa i elementy składowe sieci...9 Topologie sieciowe...c... 9 Topologie stosowane w sieciach lokalnych... 9 Tworzenie sieci wielosegmentowej i stosowane topologie... 18 Topologia

Bardziej szczegółowo

Sieci przemysłowe w sterowaniu maszyn

Sieci przemysłowe w sterowaniu maszyn POLITECHNIKA CZĘSTOCHOWSKA WYDZIAŁ INŻYNIERII MECHANICZNEJ I INFORMATYKI Sieci przemysłowe w sterowaniu maszyn Dr inż. Andrzej Piotrowski Instytut Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji Wykład 1

Bardziej szczegółowo

Systemy sterowania obiektowego

Systemy sterowania obiektowego Systemy sterowania obiektowego Opracował: mgr inż.henryk Kasprowicz - Biłgoraj 2001r - Spis treści 1. Sterowniki programowalne... 3 str. 1. 1. Podstawowe parametry sterowników... 3 str. 1. 2. Schemat blokowy

Bardziej szczegółowo

5.1. Definicja i klasyfikacja systemów pomiarowych

5.1. Definicja i klasyfikacja systemów pomiarowych 5. SYSTEMY POMIAROWE 5.1. Definicja i klasyfikacja systemów pomiarowych System pomiarowy jest definiowany jako zbiór jednostek funkcjonalnych tworzących całość organizacyjną, objętych wspólnym sterowaniem

Bardziej szczegółowo

BUDYNEK INTELIGENTNY - MOŻLIWOŚCI STEROWANIA DOMEM W XXI W.

BUDYNEK INTELIGENTNY - MOŻLIWOŚCI STEROWANIA DOMEM W XXI W. Scientific Bulletin of Che lm Section of Technical Sciences No. 1/2008 BUDYNEK INTELIGENTNY - MOŻLIWOŚCI STEROWANIA DOMEM W XXI W. MARIUSZ HOLUK Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie Streszczenie.

Bardziej szczegółowo

Sieci specjalnego przeznaczenia

Sieci specjalnego przeznaczenia Sieci specjalnego przeznaczenia 1 Literatura Czasopisma (Elektronika Praktyczna, Elektronik, Automatyka itp.) Mackay S., Wright E., Reynders D., Park J.: Industrial Data Networks, Elsevier, Newnes, 2004

Bardziej szczegółowo

Poradnik. Diagnostyka Pojazdowa OBD II EOBD, Kody usterek, Kasowanie Inspekcji Serwisowej INSP

Poradnik. Diagnostyka Pojazdowa OBD II EOBD, Kody usterek, Kasowanie Inspekcji Serwisowej INSP Poradnik Diagnostyka Pojazdowa OBD II EOBD, Kody usterek, Kasowanie Inspekcji Serwisowej INSP Opracowanie : Dr mgr inŝ. M. Ł. Nowak Wydawnictwo: Warsztat Sp. z o.o. Nr wydania 10/06 1 Spis treści: Wstęp...

Bardziej szczegółowo

Nowe możliwości zastosowań sieci LonWorks

Nowe możliwości zastosowań sieci LonWorks Nowe możliwości zastosowań sieci LonWorks Tadeusz Goszczyński W instalacjach automatyki coraz częściej stosuje się inteligentne czujniki i sterowane mikroprocesorowo urządzenia wykonawcze. Automatyzacja

Bardziej szczegółowo

Serwis. Nowe systemy magistral danych LIN, MOST, Bluetooth TM. Zeszyt do samodzielnego kształcenia nr 286. Tylko do użytku wewnętrznego

Serwis. Nowe systemy magistral danych LIN, MOST, Bluetooth TM. Zeszyt do samodzielnego kształcenia nr 286. Tylko do użytku wewnętrznego 286 Serwis Nowe systemy magistral danych LIN, MOST, Bluetooth TM Zeszyt do samodzielnego kształcenia nr 286 Tylko do użytku wewnętrznego Wraz ze stale wzrastającymi wymaganiami dotyczącymi zakresów działania

Bardziej szczegółowo

Ćwiczenie 3 Sieć TCP/IP w Windows 2000 Pro

Ćwiczenie 3 Sieć TCP/IP w Windows 2000 Pro Str. 1 Ćwiczenie 3 Sieć TCP/IP w Windows 2000 Pro Cel ćwiczenia: Zapoznanie się z konfiguracją sieci w Windows 2000. Poznanie konfiguracji protokołu TCP/IP. Przed przystąpieniem do ćwiczenia uczeń powinien

Bardziej szczegółowo

Temat: ISDN. Autor: Dzięgiel Rafał IVFDS

Temat: ISDN. Autor: Dzięgiel Rafał IVFDS Temat: ISDN Autor: Dzięgiel Rafał IVFDS 1 STRESZCZENIE Opracowanie zawiera genezę sieci ISDN, przedstawiająca pokrótce drogę od sieci analogowych do cyfrowych. Opis standardów i przepustowości sieci opartej

Bardziej szczegółowo

Sieci komputerowe. dr inż. Sławomir Samolej email: ssamolej@prz-rzeszow.pl WWW: ssamolej.prz-rzeszow.pl

Sieci komputerowe. dr inż. Sławomir Samolej email: ssamolej@prz-rzeszow.pl WWW: ssamolej.prz-rzeszow.pl Sieci komputerowe dr inż. Sławomir Samolej email: ssamolej@prz-rzeszow.pl WWW: ssamolej.prz-rzeszow.pl Slajdy zostały przygotowane na podstawie materiałów opublikowanych na (http://wazniak.mimuw.edu.pl/

Bardziej szczegółowo

Materiały dydaktyczne. Systemy automatyki okrętowej. Semestr VI. Wykłady

Materiały dydaktyczne. Systemy automatyki okrętowej. Semestr VI. Wykłady Materiały dydaktyczne Systemy automatyki okrętowej Semestr VI Wykłady 1 Temat: Przetworniki analogowe / cyfrowe Większość urządzeń pomiarowych lub rejestratorów sygnałów w systemach pomiarowych kontaktujących

Bardziej szczegółowo

SŁAWOMIR WIAK (redakcja)

SŁAWOMIR WIAK (redakcja) SŁAWOMIR WIAK (redakcja) Akademicka Oficyna Wydawnicza EXIT Recenzenci: Prof. Janusz Turowski Politechnika Łódzka Prof. Ewa Napieralska Juszczak University Lille Nord de France, LSEE, UA, Francja Autorzy

Bardziej szczegółowo

Konstrukcja systemu telemetrycznego z zastosowaniem technologii internetowych

Konstrukcja systemu telemetrycznego z zastosowaniem technologii internetowych Politechnika Poznańska Wydział Elektryczny Instytut Automatyki i Inżynierii Informatycznej Maciej Brencz Konstrukcja systemu telemetrycznego z zastosowaniem technologii internetowych Praca magisterska

Bardziej szczegółowo

1 Strategie dostępu do sieci cyfrowej

1 Strategie dostępu do sieci cyfrowej 1 Strategie dostępu do sieci cyfrowej W ISDN cyfryzacja sygnałów następuje już w aparacie abonenckim. Pozwala to na zastosowanie standardowych styków abonenta i jednolitych protokołów komunikacyjnych,

Bardziej szczegółowo

Kuźnia Talentów: Sieci komputerowe Zarządzanie sieciami LAN. Dariusz Chaładyniak Józef Wacnik

Kuźnia Talentów: Sieci komputerowe Zarządzanie sieciami LAN. Dariusz Chaładyniak Józef Wacnik Kuźnia Talentów: Sieci komputerowe Zarządzanie sieciami LAN Dariusz Chaładyniak Józef Wacnik Zarządzanie sieciami LAN Rodzaj zajęć: Kuźnia Talentów Tytuł: Zarządzanie sieciami LAN Autor: dr inż. Dariusz

Bardziej szczegółowo

Jeden z pierwszych rysunków przedstawiających ideę działania sieci Ethernet wykonany w 1976 roku przez dr Roberta M. Metcalfe a.

Jeden z pierwszych rysunków przedstawiających ideę działania sieci Ethernet wykonany w 1976 roku przez dr Roberta M. Metcalfe a. Jeden z pierwszych rysunków przedstawiających ideę działania sieci Ethernet wykonany w 1976 roku przez dr Roberta M. Metcalfe a. Sieci lokalne Trochę teorii, nieco praktyki Wydanie drugie poprawione i

Bardziej szczegółowo

1. Podstawowe informacje o sieciach komputerowych.

1. Podstawowe informacje o sieciach komputerowych. 1 1. Podstawowe informacje o sieciach komputerowych. Sieć komputerowa jest to zespół oddalonych od siebie komputerów i urządzeń peryferyjnych, połączonych ze sobą liniami transmisji danych; w przypadku

Bardziej szczegółowo

KURS SIECI KOMPUTEROWYCH - KONSPEKT

KURS SIECI KOMPUTEROWYCH - KONSPEKT KURS SIECI KOMPUTEROWYCH - KONSPEKT Część I Kurs podstawowy zapoznanie ze specyfiką sieci komputerowych 1. Wstęp do kursu zapoznanie się ze specyfiką zagadnienia 1.1. Urządzenia sieciowe typy i funkcjonowanie

Bardziej szczegółowo

Moduł 2: Podstawy działania sieci komputerowych Wprowadzenie Szerokość pasma ma zasadnicze znaczenie dla działania sieci komputerowej.

Moduł 2: Podstawy działania sieci komputerowych Wprowadzenie Szerokość pasma ma zasadnicze znaczenie dla działania sieci komputerowej. Moduł 2: Podstawy działania sieci komputerowych Wprowadzenie Szerokość pasma ma zasadnicze znaczenie dla działania sieci komputerowej. Decyzje dotyczące szerokości pasma są jednymi z najważniejszych, które

Bardziej szczegółowo

Magistrala CAN dla: POSIDRIVE FAS 4000 POSIDRIVE FDS 4000 POSIDYN SDS 4000

Magistrala CAN dla: POSIDRIVE FAS 4000 POSIDRIVE FDS 4000 POSIDYN SDS 4000 dla: POSIDRIVE FAS 4000 POSIDRIVE FDS 4000 POSIDYN SDS 4000 Dokumentacja techniczna Przed montażem i pierwszym uruchomieniem bezwzględnie należy zapoznać się z poniższą dokumentacją dotyczącą: POSIDRIVE

Bardziej szczegółowo

Inżynieria programowania kart inteligentnych. Piotr Nazimek pnazimek@elka.pw.edu.pl

Inżynieria programowania kart inteligentnych. Piotr Nazimek pnazimek@elka.pw.edu.pl Inżynieria programowania kart inteligentnych Piotr Nazimek pnazimek@elka.pw.edu.pl Politechnika Warszawska Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Instytut Informatyki Warszawa 2005 Inżynieria programowania

Bardziej szczegółowo