To, co się dzieje online, nie pozostaje online

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "To, co się dzieje online, nie pozostaje online"

Transkrypt

1

2 AUTOR Iwona Chojnacka Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Kierunek zarządzanie Rok studiów: III Zainteresowania: marketing

3 To, co się dzieje online, nie pozostaje online Aboujaoude E., Wirtualna osobowość naszych czasów. Mroczna strona E-osobowości, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2012, s. 264.

4 Wprowadzenie Czy nasz byt jest uwarunkowany istnieniem przeciwieństw? Kontrowersyjne może się wydawać stwierdzenie, że dzięki dobru istnieje zło, bo każde wyraźne odstępstwo od danego wzorca jest jego przeciwieństwem. Można więc wysnuć wniosek, że wszechobecny ład zaprowadza równowaga w rozumieniu opozycji wszelkich pojęć. Jak te rozważania ustosunkować do mediów społecznościowych? Otóż istnieją dwie odmienne interpretacje wpływu mediów społecznościowych na relacje interpersonalne. Niektórzy sądzą, iż media te pozwoliły na odrodzenie się społeczności, inni zaś powielają krytyczne stanowisko, z którego wynika, że media przyczyniają się do ich upadku poprzez pewnego rodzaju ucieczkę od rzeczywistości jaką oferują [1]. Niniejsze opracowanie obejmuje ów krytyczne spojrzenie na wpływ, jaki wywierają media na relacje między ludźmi oraz ich styl życia. Czy media społecznościowe mają zalety? Oczywiście, że tak. Media społecznościowe, które egzystują dzięki Internetowi posiadają wiele zalet. Jednakże obserwacja obecnego stanu rzeczy popchnęła mnie w kierunku zaprezentowania negatywnych stron zalewającej nas fali nowych mediów społecznościowych. Wśród zalet należy wskazać, że media społecznościowe są źródłem inspiracji. Za pośrednictwem różnych portali, blogów, video-blogów itp., czerpiemy pomysły i rozwijamy własny dorobek intelektualny. Media społecznościowe pozwalają też na bieżącą orientację, są błyskawicznym źródłem wszelkiej maści informacji. Media to także ucieczka od rzeczywistości w dobrym znaczeniu. Wirtualny świat otwiera zupełnie nowe drzwi, niż codzienność. W sieci możemy stać się anonimowi, a co za tym idzie, bardziej otwarci, mniej skrępowani, by poruszać interesujące nas tematy. Skupiają ogromną liczbę osób, a każda z nich wnosi do sieci coś nowego - własne doświadczenia i poglądy. Dynamiczna ewolucja, a raczej rewolucja mediów sprawiła, że odbiorca w XXI wieku jest już współtwórcą i kreatorem ich zawartości [2]. Wreszcie media społecznościowe to szeroki zasięg. Internet zaciera granice pomiędzy najbardziej odległymi zakątkami świata. [1] Brodzińska B., Jeziński M., Wojtkowski Ł. (2010). Nowe Media. Między tradycjonalizmem a kulturą popularną. Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek, s. 15. [2] Tamże, s. 1.

5 Czym sąs media społeczno ecznościowe? ciowe? Istnieje wiele definicji tego terminu. Poniższe wyjaśnienie, zaproponowane przez firmę ATOM, stanowi najbardziej obrazujący oraz przystępny opis mediów społecznościowych: To media stworzone do rozpowszechniania treści poprzez relację między użytkownikami, oparte na łatwo dostępnej technologii tj. blogi, mikroblogi, wiki, fora dyskusyjne, serwisy umożliwiające gromadzenie interesujących linków czy systemy oceniania obejrzanych filmów lub przeczytanych książek, serwisy stricte społecznościowe jak Facebook lub Nasza-Klasa. Social media przejawia się chęcią dzielenia treściami multimedialnymi poprzez video, tekst, audio, grafikę tworzoną przez internautów, jest wielokierunkową wymianą doświadczeń, opinii, poglądów [3]. [3] Źródło:

6 Rodzaje mediów = rodzaje tożsamości wrzesień 2012 Dzisiejsi użytkownicy Internetu dysponują szerokim wyborem, jaki oferują im różne odsłony mediów społecznościowych. W zależności od preferencji i zapotrzebowania internauci mogą korzystać np. z blogów, forów, portali społecznościowych, świata gier, serwisów informacyjnych i wielu innych. Sprawia to, że ludzka tożsamość traci swój trwały charakter. Ludzie nie uczestniczą w jednej wspólnocie, lecz w licznych zbiorowościach, a każda z nich wymaga innej aktywności. Trudno w takiej sytuacji dokonać jednorodnego samookreślenia siebie [4]. Ówczesne tempo życia jest coraz szybsze, i coraz bardziej wymagające. Nic dziwnego, że chcemy dotrzymywać kroku wszystkim nowościom, jednakże wielowymiarowość mediów społecznościowych w coraz większym stopniu zaczyna negatywnie wpływać na człowieka. Wiele alternatyw, to pożyteczny aspekt, ale człowiek chcąc dorównać innym, chcąc wiedzieć, chcąc być, zatraca się w tym zjawisku. Zaczyna żyć wirtualnie, podczas gdy realne życie toczy się gdzieś z boku. Racjonalna hierarchia priorytetów zamienia się w wirtualną hierarchię, decydującą o tym, w jakiej kolejności odwiedzać strony internetowe i jak często. Rys.: [4] Sokołowski M. (2007). Konteksty kultury medialnej. Olsztyn: Wydawnictwo ALGRAF, s. 49.

7 Portale społecznościowe Rozwój mediów społecznościowych ma charakter rewolucyjny. Ich rozwój stymulowany jest przede wszystkim globalnymi graczami, jakimi są np. Facebook, czy My Space [5]. Portale społecznościowe stanowią największy obszar aktywności internautów. Oferują wiele ciekawych funkcji wspomagających komunikację i wymianę informacji. Skupiają miliony użytkowników, którzy chętnie dzielą się swoim życiem prywatnym z innymi oraz jednocześnie śledzą aktywność znajomych. Ich funkcjonalność daje wrażenie ciągłego bycia w grupie. [5] Szyszka M, Walotek-Ściańska K. (2014). Homo irretitus. W sieci serwisów społecznościowych, reklamy i marketingu. Sosnowiec: Wydawnictwo: HUMANITAS, s. 9.

8 Jak się piszesz, tak cię widzą To właśnie w myśl tej zasady budujemy nasz wizerunek tworząc pozory własnego życia. Nie ma dziś już takiego obszaru, na który Internet nie wpłynąłby w jakikolwiek sposób. Często trudno jest oddzielić granicę pomiędzy tym, co realne, a tym co wirtualne [6]. Technologia odcisnęła wyraźne piętno na obecnym stylu życia ludzi. Nie jesteś posiadaczem konta na danym portalu? Nie istniejesz! Presja posiadania i bycia wzrasta. Nieustannie powstają nowe serwisy błyskawicznie zyskujące popularność. W sieci tworzymy najczęściej swój całkiem nowy wizerunek. Jest on wzbogacony o wszystkie te cechy, których brakuje nam w rzeczywistości. To nowe, lepsza ja, które chcemy pokazywać bliższym, czy dalszym znajomym. Stajemy się zatem bardziej kompetentni, obyci, inteligentni. Pokazujemy, że nasze życie jest dynamiczne i ciekawe. Często tworzymy pozorne bogactwo, by zaimponować swoim znajomym. W sieci mamy wiele twarzy, możemy budować wyidealizowany wizerunek, przez co zatracamy samych siebie. Gubimy prawdziwą osobowość. offline online [6] Szyszka M, Walotek-Ściańska K. (2014). Homo irretitus. W sieci serwisów społecznościowych, reklamy i marketingu. Sosnowiec: Wydawnictwo: HUMANITAS, s. 36.

9 Face Interface Współczesne społeczeństwa w znacznej mierze korzystają z urządzeń elektronicznych do podtrzymywania więzi, pokonując w ten sposób barierę czasu i przestrzeni. Tradycyjną komunikację typu face to face w coraz większym stopniu zastępuje komunikacja interface-to-interface, tzn. komunikacja zapośredniczona [7]. Pośrednikiem są tu np. telefony, czy tablety z dostępem do Internetu wzbogacone o różnego rodzaju aplikacje. Ich zastosowanie jest bardzo łatwe. Obecnie w większości przypadków urządzenia nie wymagają nawet ich instalacji, ze względu na fakt, że skróty do popularnych serwisów znajdują się automatycznie w pamięci urządzeń. Łatwa i szybka dostępność powoduje, że ludzie nieustannie śledzą zmiany na portalach i innych stronach, zaniedbując tym samym najbliższe otoczenie. Wpatrzeni w szklane ekrany niosą śmierć tradycyjnej konwersacji. [7] Brodzińska B., Jeziński M., Wojtkowski Ł. (2010). Nowe Media. Między tradycjonalizmem a kulturą popularną. Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek, s. 15.

10 Samotność w sieci Portale społecznościowe mają za zadanie podtrzymywać więzi z szerokim gronem znajomych pokonując barierę przede wszystkim przestrzeni. Podczas gdy rozmowy telefoniczne są stosunkowo drogie, jedno kliknięcie umożliwia kontakt z osobą znajdującą się nawet na innym kontynencie. Codziennie do użytkowników różnych portali społecznościowych, którzy funkcjonują na różnych płaszczyznach mediów społecznościowych, są np. czytelnikami kilku blogów, czy subskrybentami kilkunastu kanałów na YouTube, trafia mnóstwo informacji. Trudno zapanować nad tak dużym chaosem informacyjnym. Dokładne przejrzenie wszystkich interesujących stron zajmuje kilka godzin dziennie. Przez odczuwaną konieczność orientacji w cyberprzestrzeni cierpi bezpośrednia komunikacja, która z każdym dniem zamiera. Wydawać by się mogło, że wobec tego jest się rozchwytywanym w sieci. Jednak czy nie jest to tylko pozorne zainteresowanie? Internauci rekompensują niespełnioną potrzebę uczestnictwa w szerszej wspólnocie nawiązywaniem kontaktów w wirtualnych grupach.

11 Samoocena W ludzkiej naturze zakorzeniona jest potrzeba rywalizacji i ciągłego porównywania siebie z wybraną grupą osób. Najczęściej jest to osoba, która nam imponuje i do której chcemy się upodobnić, ale nie przyznajemy się do tego przed samymi sobą. Zdjęcie szczupłej sylwetki na tle modnych kurortów przyprawia o zawrót głowy i skłania do publikacji zdjęć przedstawiających piękniejsze pejzaże, lepsze ubranie i oczywiście nas w roli głównej. Liczba lajków na Facebook u to zdecydowanie wyznacznik popularności. Niestety dziś okazuje się, że zbyt mała liczba polubień może być powodem do zmartwień. Niezbyt imponująca ich liczba jest często źródłem pogorszenia samooceny. Bogatsze, ciekawsze i pełne sukcesów życie znajomych w porównaniu z naszym może spowodować spadek własnej wartości. Okazuje się, że portal, który miał nas przybliżać do ludzi i być przyjemną rozrywką negatywnie wpływa na samopoczucie.

12 Zagrożenia Prócz licznych korzyści, jakie niosą za sobą media społecznościowe można wskazać na szereg istotnych zagrożeń wynikających z ich niewłaściwego użytkowania: Uzależnienie od intensywnego użytkowania serwisu Utrata prywatności spowodowana dystrybucją dużej ilości danych osobowych Problemy z samooceną spowodowane porównywaniem z innymi użytkownikami witryny Zaniedbywanie bezpośrednich kontaktów Utrata dużej ilości czasu Trudności w nawiązywaniu kontaktów w rzeczywistości

13 Podsumowanie Obserwując wpływ mediów społecznościowych na relacje interpersonalne oraz styl życia współczesnego społeczeństwa można wysnuć bardzo uniwersalny wniosek wszystko dobre, co zna umiar. Media nie są tymi złymi, które kaleczą nasze życie prywatne i obdzierają je z bliskich nam osób. To niewłaściwa kolejność priorytetów ustalana przez nas samych doprowadza do obecnego stanu rzeczy. Media przynoszą wiele pożytku, jednak trzeba potrafić właściwie z nich korzystać, zachować umiar w ich użytkowaniu oraz racjonalny i emocjonalny dystans.

14 Posumowanie Zmienił się sposób społecznej aktywności, w której fizyczna obecność drugiego człowieka odgrywa drugoplanową rolę. Postęp techniczny zdecydowanie ułatwił życie, ale jednocześnie oddzielił ludzi od siebie. Ludzie odzwyczajają się od bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem. Przenikający ich wirtualny świat utrudnił nawiązywanie znajomości w rzeczywistości. Przyjaźnie nawiązane w sieci nigdy nie pozwolą na pełne zaangażowanie się w relację.

15 Podsumowanie Media społecznościowe nie są w stanie zastąpić bezpośrednich kontaktów, które nawiązywane są poza wirtualną przestrzenią. Media te stanowią wartościowy, ale jednak tylko substytut międzyludzkich relacji, o których jakości decyduje bogactwo niewerbalnych bodźców ukazujących stan emocjonalny rozmówcy [8]. Należy o tym pamiętać w momencie wartościowania typu kontaktów. Czy wolimy żywą dyskusję, czy też niewiele wyrażający stukot klawiatury? Warto się nad tym zastanowić, zanim zignorujemy bliskie osoby znajdujące się w pobliżu. Powyższe rozważania świetnie odzwierciedla załączony filmik, przygotowany przez firmę Durex. Kilka minut wyraża całą prawdę o dzisiejszych relacjach między ludźmi. [8] Szyszka M, Walotek-Ściańska K. (2014). Homo irretitus. W sieci serwisów społecznościowych, reklamy i marketingu. Sosnowiec: Wydawnictwo: HUMANITAS, s. 38.

16 Durex - #Connect https://www.youtube.com/watch?v=o925jnvmpoq wersja z napisami

17 Bibliografia Brodzińska B., Jeziński M., Wojtkowski Ł. (2010). Nowe Media. Między tradycjonalizmem a kulturą popularną. Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek. Sokołowski M. (2007). Konteksty kultury medialnej. Olsztyn:Wydawnictwo ALGRAF. Szyszka M, Walotek-Ściańska K. (2014). Homo irretitus. W sieci serwisów społecznościowych, reklamy i marketingu. Sosnowiec: Wydawnictwo: HUMANITAS https://www.youtube.com/watch?v=o925jnvmpoq

INBOUND MARKETING JAKO FORMA MARKETINGU INTERNETOWEGO

INBOUND MARKETING JAKO FORMA MARKETINGU INTERNETOWEGO INBOUND MARKETING JAKO FORMA MARKETINGU INTERNETOWEGO mgr inż. Witold Świeczak Instytut Lotnictwa w Warszawie Pion Marketingu Wprowadzenie Żyjemy w czasach rewolucji! Na naszych oczach dokonuje się rewolucja

Bardziej szczegółowo

Rozdział 10. Internetowe media społecznościowe jako narzędzie public relations

Rozdział 10. Internetowe media społecznościowe jako narzędzie public relations Artykuł pochodzi z publikacji: Zarządzanie w sytuacjach kryzysowych niepewności, (Red.) K. Kubiak, Wyższa Szkoła Promocji, Warszawa 2012 Rozdział 10. Internetowe media społecznościowe jako narzędzie public

Bardziej szczegółowo

SPOŁECZNOŚĆ WIRTUALNA JAKO SPOŁECZNY KANAŁ KREOWANIA ZAWARTOŚCI INTERNETU

SPOŁECZNOŚĆ WIRTUALNA JAKO SPOŁECZNY KANAŁ KREOWANIA ZAWARTOŚCI INTERNETU ZESZYTY NAUKOWE UNIWERSYTETU SZCZECIŃSKIEGO NR 656 STUDIA INFORMATICA NR 28 2011 HANNA PAWLAK ROMAN NIEREBIŃSKI Instytut Łączności Państwowy Instytut Badawczy SPOŁECZNOŚĆ WIRTUALNA JAKO SPOŁECZNY KANAŁ

Bardziej szczegółowo

LOKALNY POTENCJAŁ GLOBALNEJ TECHNOLOGII. RZECZ O GLOKALNYM WYKORZYSTANIU INTERNETU

LOKALNY POTENCJAŁ GLOBALNEJ TECHNOLOGII. RZECZ O GLOKALNYM WYKORZYSTANIU INTERNETU Rafał Zdyb tekst rekomendowany do publikacji przez dr hab. Dorotę Majkę-Rostek Instytut Socjologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego LOKALNY POTENCJAŁ GLOBALNEJ TECHNOLOGII. RZECZ O

Bardziej szczegółowo

MALUCH. Program nauczania dla I etapu edukacji wczesnoszkolnej

MALUCH. Program nauczania dla I etapu edukacji wczesnoszkolnej MALUCH Program nauczania dla I etapu edukacji wczesnoszkolnej Program przygotowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet III Wysoka jakość systemu oświaty Działanie 3.3 poprawa jakości

Bardziej szczegółowo

Rola marketingu internetowego w przedsiębiorstwie

Rola marketingu internetowego w przedsiębiorstwie Uniwersytet Mikołaja Kopernika Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Katedra Ekonomii Kamil Sobolewski nr albumu: 207757 Praca magisterska na kierunku zarządzanie Rola marketingu internetowego w przedsiębiorstwie

Bardziej szczegółowo

Wykorzystanie mediów społecznościowych przez firmy w celach marketingowych i wizerunkowych

Wykorzystanie mediów społecznościowych przez firmy w celach marketingowych i wizerunkowych UNIWERSYTET WARSZAWSKI WYDZIAŁ DZIENNIKARSTWA I NAUK POLITYCZNYCH Monika Tomkiewicz Nr albumu: 248760 Wykorzystanie mediów społecznościowych przez firmy w celach marketingowych i wizerunkowych Praca wykonana

Bardziej szczegółowo

E-MARKETING PRAWNICZY

E-MARKETING PRAWNICZY E-MARKETING PRAWNICZY Promocja kancelarii prawnej drugiej dekadzie XXI wieku Niewątpliwie żyjemy w świecie gigantycznych i bezprecedensowych zmian. Nie dotyczą one jedynie technologii, ale w ogóle globalnego

Bardziej szczegółowo

Marketing w sieci. podstawowe zagadnienia, inspiracje i przykłady

Marketing w sieci. podstawowe zagadnienia, inspiracje i przykłady Marketing w sieci podstawowe zagadnienia, inspiracje i przykłady Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie Marketing w sieci podstawowe zagadnienia, inspiracje i przykłady Kraków 2011

Bardziej szczegółowo

INBOUND MARKETING JAKO INTEGRALNY ELEMENT STRATEGII MARKETINGOWEJ WSPÓŁCZESNEGO PRZEDSIĘBIORSTWA

INBOUND MARKETING JAKO INTEGRALNY ELEMENT STRATEGII MARKETINGOWEJ WSPÓŁCZESNEGO PRZEDSIĘBIORSTWA INBOUND MARKETING JAKO INTEGRALNY ELEMENT STRATEGII MARKETINGOWEJ WSPÓŁCZESNEGO PRZEDSIĘBIORSTWA Open Access MINIB, 2014, Vol. 12, Issue 2 INBOUND MARKETING JAKO INTEGRALNY ELEMENT STRATEGII MARKETINGOWEJ

Bardziej szczegółowo

SOCIAL MEDIA KLUCZEM DO PROMOCJI BIZNESU

SOCIAL MEDIA KLUCZEM DO PROMOCJI BIZNESU SOCIAL MEDIA KLUCZEM DO PROMOCJI BIZNESU Michał Majek, Tomasz Bakalarz Akademia Morska w Gdyni Streszczenie Istnieje wiele możliwości promowania przedsiębiorstw za pomocą social media. Dysponują one bowiem

Bardziej szczegółowo

Efektywna komunikacja w internecie

Efektywna komunikacja w internecie Efektywna komunikacja w internecie Cztery najważniejsze obszary skutecznej e-komunikacji: WWW media społecznościowe monitoring mediów mobile Nowe standardy komunikacji W szkole uczono nas tego, jak przebiega

Bardziej szczegółowo

Online Elektroniczna wersja publikacji dostępna jest na stronie internetowej projektu http://www.tcteacher.eu

Online Elektroniczna wersja publikacji dostępna jest na stronie internetowej projektu http://www.tcteacher.eu Projekt Nauczyciel w sieci/tc*teacher został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Zarówno projekt jak i publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autorów a Komisja Europejska

Bardziej szczegółowo

Wykorzystanie internetu w działalności marketingowej małej firmy

Wykorzystanie internetu w działalności marketingowej małej firmy 1 Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Wykorzystanie internetu w działalności marketingowej małej firmy Łukasz Laskowski Zespół Systemów produkcji Rolnej Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Brwinów

Bardziej szczegółowo

INTERNET SZANSA ROZWOJU DLA PRZEDSIĘBIORSTWA

INTERNET SZANSA ROZWOJU DLA PRZEDSIĘBIORSTWA Nina Witulska Studentka III roku Zarządzania i Marketingu Uniwersytet Szczeciński Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania INTERNET SZANSA ROZWOJU DLA PRZEDSIĘBIORSTWA 1. Wstęp Współcześnie żyjący ludzie

Bardziej szczegółowo

DWUMIESIĘCZNIK BIURA RZECZNIKA PRAW DZIECKA Egzemplarz bezpłatny ISSN 1898-0449 4/2014

DWUMIESIĘCZNIK BIURA RZECZNIKA PRAW DZIECKA Egzemplarz bezpłatny ISSN 1898-0449 4/2014 DWUMIESIĘCZNIK BIURA RZECZNIKA PRAW DZIECKA Egzemplarz bezpłatny ISSN 1898-0449 4/2014 SPIS TREŚCI 1 Środowisko lokalne wobec zagrożeń dzieci i młodzieży w cyberprzestrzeni 1 Cyberprzestrzeń wynikiem przemian

Bardziej szczegółowo

NOWE TECHNOLOGIE W PUBLIC RELATIONS

NOWE TECHNOLOGIE W PUBLIC RELATIONS NOWE TECHNOLOGIE W PUBLIC RELATIONS marketing instytucji naukowych i badawczych NOWE TECHNOLOGIE W PUBLIC RELATIONS dr Dariusz Tworzydło Uniwersytet Wrocławski Streszczenie Artykuł zawiera analizę oraz

Bardziej szczegółowo

SZKOLENIE NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W NAUCZANIU WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE. Materiały dla uczestnika

SZKOLENIE NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W NAUCZANIU WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE. Materiały dla uczestnika SZKOLENIE NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W NAUCZANIU WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE Materiały dla uczestnika Małgorzata Wojnarowska Jacek Kulasa 1 SPIS TREŚCI Powitanie Zakres szkolenia Nowa podstawa programowa z wiedzy

Bardziej szczegółowo

Wewnętrzne public relations w sytuacjach kryzysowych

Wewnętrzne public relations w sytuacjach kryzysowych a Wewnętrzne public relations w sytuacjach kryzysowych Podręczniki Politechnika Lubelska Politechnika Lubelska Wydział Zarządzania ul. Nadbystrzycka 38 20-618 Lublin Magdalena Rzemieniak Katarzyna Kamińska

Bardziej szczegółowo

@ X O X. (Nie) Bój się. * Jak wykorzystywać blogi w edukacji

@ X O X. (Nie) Bój się. * Jak wykorzystywać blogi w edukacji O X @ X (Nie) * Bój się bloga! * Jak wykorzystywać blogi w edukacji ` redakcja merytoryczna: grzegorz d. stunża, piotr peszko autorzy: radosław bomba, monika górska, katarzyna fornalska, agnieszka jarmuł,

Bardziej szczegółowo

Ja realne i Ja wirtualne tożsama czy nowa wersja samych siebie?

Ja realne i Ja wirtualne tożsama czy nowa wersja samych siebie? Magdalena Wasylewicz mwasylewicz@interia.pl Instytut Pedagogiki Katedra Pedagogiki Medialnej i Komunikacji Społecznej Uniwersytet Rzeszowski Rzeszów Ja realne i Ja wirtualne tożsama czy nowa wersja samych

Bardziej szczegółowo

Wyzwania dla polskiej szkoły i ucznia. Witold Kołodziejczyk Marcin Polak

Wyzwania dla polskiej szkoły i ucznia. Witold Kołodziejczyk Marcin Polak Wyzwania dla polskiej szkoły i ucznia Witold Kołodziejczyk Marcin Polak 79 Wyzwania dla polskiej szkoły i ucznia Witold Kołodziejczyk Marcin Polak 3 Instytut Obywatelski Warszawa 2011 Publikacja dostępna

Bardziej szczegółowo

Bezpieczne media. poradnik dla rodziców

Bezpieczne media. poradnik dla rodziców Bezpieczne media poradnik dla rodziców Spis treści To tylko statystyka, ale... Wstęp.... 5 To tylko statystyka, ale...... 6 Dla dziecka internet znaczy więcej... 6 Nie tylko w domu... 7 Serwisy społecznościowe

Bardziej szczegółowo

MEDIA W EDUKACJI WYKŁD 1

MEDIA W EDUKACJI WYKŁD 1 dr Jacek Jędryczkowski MEDIA W EDUKACJI WYKŁD 1 Media, media edukacyjne, multimedia Na podstawie książki: Jędryczkowski J. (2008) Prezentacje multimedialne w pracy nauczyciela, Zielona Góra, Oficyna Wydawnicza

Bardziej szczegółowo

INNOWACJE w obszarze komunikacji rynkowej. Komunikacja z nowymi segmentami rynku. Komunikacja rynkowa: Innowacje Media Design

INNOWACJE w obszarze komunikacji rynkowej. Komunikacja z nowymi segmentami rynku. Komunikacja rynkowa: Innowacje Media Design INNOWACJE w obszarze komunikacji rynkowej. Komunikacja z nowymi segmentami rynku Komunikacja rynkowa: Marketing społecznościowy w komunikacji z przedstawicielami generacji Y Social media marketing in communication

Bardziej szczegółowo

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, internetu i szkoleń. Program

Bardziej szczegółowo

MOBILNY SYSTEM ZARZĄDZANIA RELACJAMI Z KLIENTAMI e-crm

MOBILNY SYSTEM ZARZĄDZANIA RELACJAMI Z KLIENTAMI e-crm Zeszyty Naukowe Wydziału Informatycznych Technik Zarządzania Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania Współczesne Problemy Zarządzania Nr 1/2014 MOBILNY SYSTEM ZARZĄDZANIA RELACJAMI Z KLIENTAMI

Bardziej szczegółowo

ŚLĄSKA WYŻSZA SZKOŁA INFORMATYCZNO-MEDYCZNA WYDZIAŁ GRAFIKI I INFORMATYKI KIERUNEK: GRAFIKA

ŚLĄSKA WYŻSZA SZKOŁA INFORMATYCZNO-MEDYCZNA WYDZIAŁ GRAFIKI I INFORMATYKI KIERUNEK: GRAFIKA ŚLĄSKA WYŻSZA SZKOŁA INFORMATYCZNO-MEDYCZNA WYDZIAŁ GRAFIKI I INFORMATYKI KIERUNEK: GRAFIKA DARIUSZ BROSZ KREOWANIE WIZERUNKU FIRMY NA PRZYKŁADZIE LOKALU EXTRA PEWEX Praca teoretyczna zrealizowana pod

Bardziej szczegółowo

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ul. Królewska 27 00-060 Warszawa. Projekt: POIG.07.01.00-00-019/09

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ul. Królewska 27 00-060 Warszawa. Projekt: POIG.07.01.00-00-019/09 Spis Treści Wstęp... 2 Ochrona danych osobowych... 3 Prawo do prywatności w sieci... 5 Serwisy społecznościowe... 6 Cyfrowe ślady mają wpływ na nasz wizerunek w sieci.... 8 Komunikacja w sieci... 10 Działania

Bardziej szczegółowo

Aktywny absolwent innowacyjne narzędzia i metody działania pośredników pracy. Załącznik 2 PODRĘCZNIK DLA ABSOLWENTÓW

Aktywny absolwent innowacyjne narzędzia i metody działania pośredników pracy. Załącznik 2 PODRĘCZNIK DLA ABSOLWENTÓW Strona1 Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Aktywny absolwent innowacyjne narzędzia i metody działania pośredników pracy Załącznik 2 PODRĘCZNIK

Bardziej szczegółowo