ROLA PORTALI SPOŁECZNOŚCIOWYCH W RELACJACH MIĘDZYLUDZKICH XXI WIEKU. Opracowały: mgr Agnieszka Błyszczek mgr Magdalena Gołębiewska

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "ROLA PORTALI SPOŁECZNOŚCIOWYCH W RELACJACH MIĘDZYLUDZKICH XXI WIEKU. Opracowały: mgr Agnieszka Błyszczek mgr Magdalena Gołębiewska"

Transkrypt

1 ROLA PORTALI SPOŁECZNOŚCIOWYCH W RELACJACH MIĘDZYLUDZKICH XXI WIEKU Opracowały: mgr Agnieszka Błyszczek mgr Magdalena Gołębiewska

2 Informacje o Autorkach Doktorantki I roku Pedagogiki, na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Przewodniczące koła naukowego: Koło Aktywizacji i Wspierania Animatorów,,KAWA. Autorki artykułów naukowych, koordynatorki przedsięwzięć edukacyjnych, programów kulturalno-naukowych oraz społecznych.

3 Wprowadzenie Facebook, Allegro, przelewy online, fora tematyczne, czaty, blogi, kanały na YouTube to tylko nieliczne przejawy tego, jak internet zdominował otoczenie przeciętnego człowieka. Ludzie co raz więcej swojego czasu spędzają w sieci, podłączeniu do różnego rodzaju urządzeń. Internet wiele spraw ułatwia oraz upraszcza, jest pomocny, ale jednocześnie niebezpieczny i niesie ze sobą poważne zagrożenia. Współcześnie nie wyobrażamy sobie życia bez dostępu do sieci. Internet stanowi już nie tylko rozrywkę, to często niezbędne narzędzie w pracy, a nawet część życia społecznego. Człowiek po przez laptopy, tablety, czy telefony komórkowe zaczyna być online 24 godziny na dobę. Internet zaczyna tworzyć otoczenie społeczeństwa XXI, dlatego co raz więcej relacji zostaje przeniesiona na grunt popularnych portali społecznościowych.

4 Człowiek po przez laptopy, tablety, czy telefony komórkowe zaczyna być online 24 godziny na dobę. Internet zaczyna tworzyć otoczenie społeczeństwa XXI, dlatego co raz więcej relacji zostaje przeniesiona na grunt popularnych portali społecznościowych. Zainteresowania badawcze przedstawione w artykule dotyczyły w jaki sposób popularne i łatwo dostępne portale społecznościowe kreują wzajemne relacje współczesnego człowieka

5 Portal społecznościowy To strona internetowa, na której można posiadać własne konto, tworząc w ten sposób zbiór- społeczność Współcześnie portale tworzą istotny element mediów społecznościowych - social media, stanowiąc intrygujący przedmiot badawczy wielu dyscyplin naukowych m.in.: socjologii, psychologii, ekonomii, pedagogiki.

6 Krótka historia portali społecznościowych Pierwsze portale społecznościowe pojawiły się już w latach 90. w Stanach Zjednoczonych W 1995 roku zostaje założy przez Randy ego Conradsa Classmates.com - pierwszy portal, który pozwalał na internetowe kontakty z osobami ze szkolnej ławki, stanowił pierwowzór dla polskiego portalu społecznościowego nasza-klasa.pl, który został stworzony 11 listopada W 2004 zostaje założony przez Marka Elliota Zuckerberga portal facebook.pl, który zyskuje niezwykle ogromną popularność.

7 Popularność portali społecznościowych w Polsce NA PODSTAWIE BADAŃ PMR RESEARCH 54% dorosłych Polaków korzysta z portali społecznościowych. W wieku lat dotyczy to 82% badanych osób. Natomiast w grupie wiekowej35 64 lat odstetek ten wynosi 35%, a dla osób powyżej 65 lat 30%.

8 Metodologia Materiał badawczy został zgromadzony poprzez analizę wywiadów jakościowych z osobami, które na co dzień korzystają z różnych portali społecznościowych. W aktywny sposób biorą oni udział w kreowaniu internetowej społeczności m.in.: za pomocą umieszczanych statusów, komentarzy, zdjęć oraz prywatnych rozmów. Dodatkowo analizę wspomogła obserwacja życia społecznego na przykładzie jednego z bardziej popularnych portali: facebook.pl Celem pracy jest szczegółowa analiza roli portali społecznościowych jakie wywierają na współczesne postawy i relacje międzyludzkie.

9 Udział w badaniach wzięło dziesięć młodych osób, w wieku lat, które korzystają z różnych portali społecznościowych takich jak: facebook.pl, sympatia.onet.pl, nasza-klasa.pl, badoo.pl. Czas spędzany łącznie na poszczególnych stornach w każdym przypadku przekraczał 40 godziny według opinii badanych osób. Osoby korzystały z portali społecznościowych nie tylko za pomocą komputera, ale także za pomocą aplikacji w telefonie komórkowym.

10 Wnioski Portale społecznościowe cieszą się od kilku dobrych lat niesłabnąco popularnością. Umożliwiają szybką wymianę informacji, podzielenie się istotną informacją z szerokim gronem odbiorców. Tego typu strony internetowe stają się coraz częściej nieodłącznym elementem ludzkiego życia, zwłaszcza wśród młodych osób, a przez to wpływają na różne sfery ludzkiego funkcjonowania. Dlatego też wiążą się zarówno z pozytywnymi aspektami, wiele umożliwiają, wspomagają, jak również łączą się z nowymi zagrożeniami, trudnościami, czy zrachowaniami patologicznymi. Z jednej strony portale społecznościowe umożliwiają szybki kontakt, wręcz pozwalają na błyskawiczną wymianę informacji, często związanymi nie tylko z życie towarzyskim, ale również szkoła i pracą. Użytkownicy mają możliwość tworzenia własnych spersonalizowanych profil, a ten sposób kreują własną osobowość i tożsamość. Dziś za pomocą np. facebooka można znaleźć spokój do wynajęcia, sprzedać niepotrzebne przedmioty oraz dowiedzieć się o ciekawych wydarzeniach i inicjatywach. Natomiast portale społecznościowe takie jak: sympatia.onet.pl, czy badoo.pl umożliwiają nawiązanie nowych znajomości, dodatkowo w skonkretyzowanym celu.

11 Zaś z drugiej strony portale społecznościowe wiążą się z poważnymi zagrożeniami, dodatkowo są to niebezpieczeństwa stosunkowo nowe. Często zdarza się, że młodzi ludzie nie potrafią sobie radzić z internetową przemocą, która jeszcze na portalach występują zawsze na szeroką skalę. Taka dwubiegunowość (wady i zalety, zagrożenia i możliwości) portali społecznościowych wiąże się z wpływem wywieranym na relacje międzyludzkie. Pozwalają je utrzymać z osobami, które znajdują się w innym mieście, czy nawet kraju. Również nawiązanie nowych relacji jest o wiele łatwiejsze, w internecie znika bariera nieśmiałości, czy strach przed porażką i odtrąceniem. W siec niektórzy ludzie stają się bardziej otwarci i są wstanie przekazać więcej informacji, choć nie zawsze w sposób zgodny z prawdą o czym świadczą licznie wrzucane zdjęcia jednak wcześniej poddane retuszowi lub zamieszczane z korygującym filtrem. Relacje międzyludzkie na portalach społecznościowych są mniej intensywnie niż te kreowane w sposób tradycyjny, stają się ograniczona najczęściej jedynie do pisemnej wymiany informacji.

12 Dodatkowo relację międzyludzkie zawarte w internecie są o wiele mniej trwałe, łatwo je zerwać, niekiedy wystarczy jedno kliknięcie, aby kogoż zablokować lub usunąć z listy znajomych. Coraz częściej można spotkać osoby, które przenoszą kontakt wyłącznie do wirtualnego świata, a przez to izolują się od świata zewnętrznego.

13 Pozytywny i negatywny aspekt portali Aspekt pozytywny- zalety i możliwości społecznościowych Aspekt negatywny- wady i zagrożenia Walory edukacyjne m.in. szybka komunikacja z wydziałem, szkołą, a coraz częściej z miejscem pracy, dyskusję związane z nauką, informowanie o wydarzenia edukacyjnych i kulturowych Nawiązywanie nowych kontaktów również biznesowych Łatwy dostęp do szerokiej grup odbiorców Wzajemna wymiana opinii i łączenie się w grupy o wspólnych zainteresowaniach Szybka wymiana plików, zdjęć Działalność charytatywna Kreowanie postaw społecznych Sposób reklamy i pozyskiwania klientów Nowy rodzaj uzależnienia od internetowych kontaktów Cyberprzemoc Kradzież osobowości i tożsamości Nieetyczne wykorzystywanie danych użytkowników Inwigilacja użytkowników Pojawienie się nowych zachowań patologicznych Zagrożenie komunikacji poza siecią, zwłaszcza niewerbalnej Zachwianie relacji człowiek człowiek poza siecią

14 Bibliografia Adamski A., Laskowska M., Nowe media możliwości i pułapki, Poznań-Opole Adler R. B., Rosenfeld L. B., Proctor R. F., Relacje interpersonalne. Proces porozumiewania się, Poznań Babbie E., Badania społeczne w praktyce, Warszawa Bąk M., Hikikomori zaplątani w sieci, Nowe horyzonty edukacji 2012, nr 1. Castells M., Społeczeństwo sieci, Warszawa Goban-Klas T., Media i komunikowanie masowe, Warszawa Jeziński M., Nowe media a media tradycyjne. Prasa, reklama, Internet, Toruń Juśkiw B., Kultura medialna. Próba analizy mediów w Polsce, Kraków Kaczmarek M, Olejnik I., Springer A., Badania jakościowe- metody i zastosowania, Warszawa Kvale S., Prowadzenie wywiadów, Warszawa Małeccy B. i M., Analiza rozwoju portali społecznościowych w Internecie, Warszawa Pilch T., Zasady badań pedagogicznych, Warszawa Tomaszewska H., Młodzież, rówieśnicy i nowe media, Warszawa 2012.

WPŁYW ŚRODKÓW MASOWEGO PRZEKAZU NA WYCHOWANIE MŁODZIEŻY W OKRESIE ADOLESCENCJI

WPŁYW ŚRODKÓW MASOWEGO PRZEKAZU NA WYCHOWANIE MŁODZIEŻY W OKRESIE ADOLESCENCJI WPŁYW ŚRODKÓW MASOWEGO PRZEKAZU NA WYCHOWANIE MŁODZIEŻY W OKRESIE ADOLESCENCJI Autorki: Agnieszka Błyszczek, Magdalena Gołębiewska INFORMACJE O AUTORKACH Doktorantki I roku Pedagogiki, na Wydziale Nauk

Bardziej szczegółowo

To, co się dzieje online, nie pozostaje online

To, co się dzieje online, nie pozostaje online AUTOR Iwona Chojnacka Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Kierunek zarządzanie Rok studiów: III Zainteresowania: marketing E-mail: iwonachojnacka3@wp.pl To,

Bardziej szczegółowo

Wykorzystanie mediów społecznościowych przez firmy w celach marketingowych i wizerunkowych

Wykorzystanie mediów społecznościowych przez firmy w celach marketingowych i wizerunkowych UNIWERSYTET WARSZAWSKI WYDZIAŁ DZIENNIKARSTWA I NAUK POLITYCZNYCH Monika Tomkiewicz Nr albumu: 248760 Wykorzystanie mediów społecznościowych przez firmy w celach marketingowych i wizerunkowych Praca wykonana

Bardziej szczegółowo

Aktywność młodzieży w cyberprzestrzeni

Aktywność młodzieży w cyberprzestrzeni Anna Andrzejewska an.andrzejewska@o2.pl Akademia Pedagogiki Specjalnej Warszawa Aktywność młodzieży w cyberprzestrzeni Wstęp Ubiegłe stulecie, zwłaszcza początek XXI w., to bardzo gwałtowny rozwój mediów

Bardziej szczegółowo

INBOUND MARKETING JAKO FORMA MARKETINGU INTERNETOWEGO

INBOUND MARKETING JAKO FORMA MARKETINGU INTERNETOWEGO INBOUND MARKETING JAKO FORMA MARKETINGU INTERNETOWEGO mgr inż. Witold Świeczak Instytut Lotnictwa w Warszawie Pion Marketingu Wprowadzenie Żyjemy w czasach rewolucji! Na naszych oczach dokonuje się rewolucja

Bardziej szczegółowo

Rozdział 10. Internetowe media społecznościowe jako narzędzie public relations

Rozdział 10. Internetowe media społecznościowe jako narzędzie public relations Artykuł pochodzi z publikacji: Zarządzanie w sytuacjach kryzysowych niepewności, (Red.) K. Kubiak, Wyższa Szkoła Promocji, Warszawa 2012 Rozdział 10. Internetowe media społecznościowe jako narzędzie public

Bardziej szczegółowo

W Y B R A N E D Y L E M A T Y W S P Ó Ł C Z E S N E J E D U K A C J I W K O N T E KŚCIE Z M E D I A T Y Z O W A N E J R Z E C Z Y W I S T OŚCI

W Y B R A N E D Y L E M A T Y W S P Ó Ł C Z E S N E J E D U K A C J I W K O N T E KŚCIE Z M E D I A T Y Z O W A N E J R Z E C Z Y W I S T OŚCI COLLOQUIUM WYDZIAŁU NAUK HUMANISTYCZNYCH I SPOŁECZNYCH KWARTALNIK III/2012 M o n i k a F r a n i a U n i w e r s y t e t Śląski W Y B R A N E D Y L E M A T Y W S P Ó Ł C Z E S N E J E D U K A C J I W K

Bardziej szczegółowo

WYKORZYSTANIE SERWISÓW SPOŁECZNOŚCIOWYCH W POLSKIM HANDLU ELEKTRONICZNYM

WYKORZYSTANIE SERWISÓW SPOŁECZNOŚCIOWYCH W POLSKIM HANDLU ELEKTRONICZNYM ZESZYTY NAUKOWE UNIWERSYTETU SZCZECIŃSKIEGO NR 721 STUDIA INFORMATICA NR 29 2012 MICHAŁ POLASIK ANNA PIOTROWSKA JANUSZ KUNKOWSKI Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu WYKORZYSTANIE SERWISÓW SPOŁECZNOŚCIOWYCH

Bardziej szczegółowo

SZKOLENIE NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W NAUCZANIU WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE. Materiały dla uczestnika

SZKOLENIE NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W NAUCZANIU WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE. Materiały dla uczestnika SZKOLENIE NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W NAUCZANIU WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE Materiały dla uczestnika Małgorzata Wojnarowska Jacek Kulasa 1 SPIS TREŚCI Powitanie Zakres szkolenia Nowa podstawa programowa z wiedzy

Bardziej szczegółowo

INNOWACJE w teorii i praktyce edukacyjnej

INNOWACJE w teorii i praktyce edukacyjnej BARBARA DUDEL MARTA KOWALCZUK-WALĘDZIAK KATARZYNA MARIA ŁOGWINIUK KATARZYNA SZORC URSZULA WRÓBLEWSKA INNOWACJE w teorii i praktyce edukacyjnej na przykładzie województwa podlaskiego FUNDACJA 5. Wybrane

Bardziej szczegółowo

ICT-Go-Girls! Nowe technologie jako narzędzie promowania przedsiębiorczości wśród uczennic szkół ponadpodstawowych

ICT-Go-Girls! Nowe technologie jako narzędzie promowania przedsiębiorczości wśród uczennic szkół ponadpodstawowych ICT-Go-Girls! Nowe technologie jako narzędzie promowania przedsiębiorczości wśród uczennic szkół ponadpodstawowych MarÍa J. RodrÍguez Malmierca Bozica Ilijic Carmen FernÁndez Morante Beatriz Cebreiro LÓpez

Bardziej szczegółowo

PORTALE SPOŁECZNOŚCIOWE SPOSOBEM NA SPOŁECZNY PROBLEM SAMOTNOŚCI

PORTALE SPOŁECZNOŚCIOWE SPOSOBEM NA SPOŁECZNY PROBLEM SAMOTNOŚCI ZESZYTY NAUKOWE UNIWERSYTETU SZCZECIŃSKIEGO NR 656 STUDIA INFORMATICA NR 28 2011 ALINA GIL Akademia im. J. Długosza w Częstochowie PORTALE SPOŁECZNOŚCIOWE SPOSOBEM NA SPOŁECZNY PROBLEM SAMOTNOŚCI Wprowadzenie

Bardziej szczegółowo

WYKORZYSTANIE MEDIÓW SPOŁECZNOŚCIOWYCH W REKRUTACJI PRACOWNIKÓW I ICH WPŁYW NA BUDOWANIE WIZERUNKU ATRAKCYJNEGO PRACODAWCY

WYKORZYSTANIE MEDIÓW SPOŁECZNOŚCIOWYCH W REKRUTACJI PRACOWNIKÓW I ICH WPŁYW NA BUDOWANIE WIZERUNKU ATRAKCYJNEGO PRACODAWCY STUDIA OECONOMICA POSNANIENSIA 2014, vol. 2, no. 9 (270) Monika Kampioni-Zawadka Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Wydział Zarządzania, Katedra Zarządzania i Analizy Zasobów Przedsiębiorstwa monika.kampioni@ue.poznan.pl

Bardziej szczegółowo

INTERNET Szanse i zagrożenia

INTERNET Szanse i zagrożenia Wydawnictwo Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku INTERNET Szanse i zagrożenia Materiały I Międzynarodowej Studenckiej Konferencji Naukowej pod redakcją Edwarda Czarneckiego, Sławomira Kowalskiego

Bardziej szczegółowo

GRZEGORZ SZYMAŃSKI, ARKADIUSZ KOWALCZYK ROLA APLIKACJI REKLAMOWYCH FACEBOOKA WE WSPÓŁCZESNYCH STRATEGIACH MARKETINGOWYCH

GRZEGORZ SZYMAŃSKI, ARKADIUSZ KOWALCZYK ROLA APLIKACJI REKLAMOWYCH FACEBOOKA WE WSPÓŁCZESNYCH STRATEGIACH MARKETINGOWYCH ZESZYTY NAUKOWE UNIWERSYTETU SZCZECIŃSKIEGO NR 740 STUDIA INFORMATICA NR 31 2012 GRZEGORZ SZYMAŃSKI, ARKADIUSZ KOWALCZYK Politechnika Łódzka ROLA APLIKACJI REKLAMOWYCH FACEBOOKA WE WSPÓŁCZESNYCH STRATEGIACH

Bardziej szczegółowo

Zasady działania w cyberprzestrzeni, edukacja i bezpieczeństwo sieci

Zasady działania w cyberprzestrzeni, edukacja i bezpieczeństwo sieci Dr Roland Łukasiewicz WSM Warszawa Zasady działania w cyberprzestrzeni, edukacja i bezpieczeństwo sieci Słowa kluczowe: cyberprzestrzeń, bezpieczeństwo, edukacja, netykieta Abstrakt Prawo stanowione w

Bardziej szczegółowo

Badania społeczne w internecie. Wirtualna etnografia w teorii i praktyce 1

Badania społeczne w internecie. Wirtualna etnografia w teorii i praktyce 1 86 Krzysztof Jurek Badania społeczne w internecie. Wirtualna etnografia w teorii i praktyce 1 Abstrakt: Celem niniejszego tekstu jest zaprezentowanie jednej z intensywniej rozwijających się metod badawczych

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZEŃSTWO DZIECI ONLINE

BEZPIECZEŃSTWO DZIECI ONLINE contrastwerkstatt - Fotolia.com BEZPIECZEŃSTWO DZIECI ONLINE Kompendium dla rodziców i profesjonalistów Główny Partner Projekt współfinansowany przez Unię Europejską BEZPIECZEŃSTWO DZIECI ONLINE Kompendium

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZEŃSTWO DZIECI ONLINE

BEZPIECZEŃSTWO DZIECI ONLINE contrastwerkstatt - Fotolia.com BEZPIECZEŃSTWO DZIECI ONLINE Kompendium dla rodziców i profesjonalistów Główny Partner Projekt współfinansowany przez Unię Europejską BEZPIECZEŃSTWO DZIECI ONLINE Kompendium

Bardziej szczegółowo

Internet jako medium wspierające rodzinę dziecka niepełnosprawnego

Internet jako medium wspierające rodzinę dziecka niepełnosprawnego Jolanta Zielińska jzielin@op.pl Instytut Techniki Uniwersytet Pedagogiczny Kraków Internet jako medium wspierające rodzinę dziecka niepełnosprawnego Celem opracowania jest przedstawienie ogólnych zagadnień

Bardziej szczegółowo

Analiza rozwoju portali społecznościowych w Internecie

Analiza rozwoju portali społecznościowych w Internecie Analiza rozwoju portali społecznościowych w Internecie Małgorzata i Bartosz Małeccy UNIA EUROPEJSKA EUROPEJSKI FUNDUSZ ROZWOJU REGIONALNEGO Autor: Małgorzata i Bartosz Małeccy UBIK Business Consulting

Bardziej szczegółowo

Debiuty Naukowe Studentów Wyższej Szkoły Bankowej. rok 2014 nr 14

Debiuty Naukowe Studentów Wyższej Szkoły Bankowej. rok 2014 nr 14 Debiuty Naukowe Studentów Wyższej Szkoły Bankowej rok 2014 nr 14 The Poznan School of Banking Undergraduate Research Journal 2014 No. 14 edited by Piotr Dawidziak The Poznan School of Banking Press Poznan

Bardziej szczegółowo

MEDIA i nowe sposoby komunikacji rynkowej a etyka. Komunikacja rynkowa: Innowacje Media Design

MEDIA i nowe sposoby komunikacji rynkowej a etyka. Komunikacja rynkowa: Innowacje Media Design MEDIA i nowe sposoby komunikacji rynkowej a etyka Komunikacja rynkowa: Konsumenci wobec wykorzystywania nowych mediów w komunikacji marketingowej Consumers towards the use of new media in the marketing

Bardziej szczegółowo

Akademia Cyfrowych Kompetencji

Akademia Cyfrowych Kompetencji 1 Oddajemy w Państwa ręce publikację będącą efektem 9-miesięcznej pracy przy realizacji II edycji projektu. Projekt ten ma na celu podniesienie umiejętności posługiwania się tzw. nowymi mediami w różnych

Bardziej szczegółowo

Marketing w sieci. podstawowe zagadnienia, inspiracje i przykłady

Marketing w sieci. podstawowe zagadnienia, inspiracje i przykłady Marketing w sieci podstawowe zagadnienia, inspiracje i przykłady Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie Marketing w sieci podstawowe zagadnienia, inspiracje i przykłady Kraków 2011

Bardziej szczegółowo

INBOUND MARKETING JAKO INTEGRALNY ELEMENT STRATEGII MARKETINGOWEJ WSPÓŁCZESNEGO PRZEDSIĘBIORSTWA

INBOUND MARKETING JAKO INTEGRALNY ELEMENT STRATEGII MARKETINGOWEJ WSPÓŁCZESNEGO PRZEDSIĘBIORSTWA INBOUND MARKETING JAKO INTEGRALNY ELEMENT STRATEGII MARKETINGOWEJ WSPÓŁCZESNEGO PRZEDSIĘBIORSTWA Open Access MINIB, 2014, Vol. 12, Issue 2 INBOUND MARKETING JAKO INTEGRALNY ELEMENT STRATEGII MARKETINGOWEJ

Bardziej szczegółowo

Bezpieczne media. poradnik dla rodziców

Bezpieczne media. poradnik dla rodziców Bezpieczne media poradnik dla rodziców Spis treści To tylko statystyka, ale... Wstęp.... 5 To tylko statystyka, ale...... 6 Dla dziecka internet znaczy więcej... 6 Nie tylko w domu... 7 Serwisy społecznościowe

Bardziej szczegółowo

Facebooku. Jak to na. ładnie

Facebooku. Jak to na. ładnie metoda społeczność Jak to na Facebooku ładnie [ Iwona Moczydłowska ] Tytuł tego artykułu nie jest przypadkowy. Nawiązuje do piosenki Jak to na wojence ładnie, która bynajmniej nie opiewa uroków wojny,

Bardziej szczegółowo

Innowacje i technologie informacyjne przyszłością nowoczesnej edukacji wdrażanie rozwiązań informatycznych w procesie kształcenia

Innowacje i technologie informacyjne przyszłością nowoczesnej edukacji wdrażanie rozwiązań informatycznych w procesie kształcenia Innowacje i technologie informacyjne przyszłością nowoczesnej edukacji wdrażanie rozwiązań informatycznych w procesie kształcenia Poradnik Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach

Bardziej szczegółowo

Nowe technologie w bibliotece

Nowe technologie w bibliotece Nowe technologie w bibliotece nowe technologie w bibliotece dodatek do Poradnika Bibliotekarza 1 nowe technologie w bibliotece poradnik bibliotekarza Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa

Bardziej szczegółowo