Wizyta w Hiszpanii z humorem zapoznanie z literą h



Podobne dokumenty
Czy warto pomagać zapoznanie z literą p na przykładzie wyrazu podstawowego pomoc

Wszyscy dla wszystkich, czyli o tych, którzy ksiąŝki kochają

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Scenariusz nr 32 zajęć edukacji wczesnoszkolnej


Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej dla kl. II. Temat: Wkrótce wakacje. Czy bezpiecznie spędzamy czas nad wodą? Cele:

Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa, działań praktycznych. Formy pracy: indywidualna jednolita, grupowa.

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH I-III ROK SZKOLNY 2015/2016

Był dom a są domy. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. a) Wiadomości. b) Umiejętności

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Scenariusz zajęć "Podróż do Hiszpanii. Cel główny- Integracja społeczności szkolnej- zabawa karnawałowa w hiszpańskim klimacie

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1c-wyszukuje w tekście potrzebne informacje;

Scenariusz zajęć nr 16 Temat: Jesienny bal gdzie rosną drzewa owocowe?

SCENARIUSZ LEKCJI MUZYKI DLA KLASY 5

Scenariusz zajęć. Metody: podająca, ekspresyjna, poszukująca, działań praktycznych, ekspresja plastyczna, muzyczna.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

KONSPEKT. TEMAT: Cudaczek nauka pisania litery C w oparciu o piosenkę.

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć nr 51 Temat: Podróż w kosmos zasady zapisywania wyrazów małą i wielką literą.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO ROK SZKOLNY 2015/2016

Temat: Poznajemy zwyczaje i muzykę górali.

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie I Piosenka 1 What time is it?

Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej

KONSPEKT ZAJĘĆ PROWADZONYCH METODĄ OŚRODKÓW PRACY

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY II

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz nr 69 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Scenariusz zajęć nr 7

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO KLASY 1-3 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Bawimy się kolorami świat koloru czerwonego

Temat: Odejmowanie w pamięci

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

Temat dnia: Co noszę w tornistrze?"

Scenariusz zajęć w klasie III

Scenariusz zajęć otwartych dla nauczycieli w klasie I B

Temat: Jak szybko płynie czas?

Scenariusz nr 2 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć nr 7

7. K O T E K 8. M U R A R Z 9. W A G O N 10. F I G I E L E K 11. S A M O S I A

PLANSZA SYLABOWE PRZEDSZKOLE PLANSZA SYLABOWE PRZEDSZKOLE GRA PLANSZOWA DO CZEGO SŁUŻY? DO CZEGO SŁUŻY? TEMAT: uczucia i emocje

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Scenariusz zajęć nr 1

Zostań młodym ekologiem

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Obszar wsparcia: Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

Scenariusz zajęć dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;

Scenariusz nr 61 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne. Metody (według Okonia)

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I JĘZYKA MNIEJSZOŚCI NIEMIECKIEJ DLA KLAS PIERWSZEGO ETAPU EDUKACYJNEGO I-III

Temat dnia: Uczę się w bezpiecznej szkole"

N-LA N-l mówi: -Dziś powitamy się piosenka: Witam Cię, jak się masz, machnij prawą ręką, miło mi widzieć Cię, witam Cię piosenką x 2

I TYDZIEŃ STYCZNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Aktywność i działalność dziecka

Scenariusz zajęd Temat: Który z mazurków jest najważniejszy dla Polaków?

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Kolorowe ozdoby choinkowe. Historia choinki.

Słynny malarz polski Jan Matejko

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

El Cid legenda o mężnym rycerzu reż. Jose Poso

Scenariusz zajęć nr 4

Szkoła Podstawowa w Medyni Głogowskiej; rok szk. 2018/2019 AKTYWNA TABLICA

Środki dydaktyczne: karta pracy nr 1 karta pracy nr 2 grafika nr 1, 2 2 szarfy piłka do koszykówki dla każdego ucznia (lub 1 piłka na kilku uczniów)

Scenariusz zajęd nr 67 Temat: Netykieta poznajemy zasady odpowiedniego zachowania w sieci.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Zakupy. Zakupy. Zagadnienia z podstawy programowej

Scenariusz nr 6. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Pokolenie

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Poznajemy rodzaje podmiotu

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZEDMIOTU MUZYKA w KLASACH IV-VI

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Temat scenariusza: W Krainie Balonii Programy wykorzystane podczas zajęć: KRÓLIK BYSTRZAK DLA ZERÓWKI LICZ ZE ŚWINKOLOTKĄ

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego - edukacji zdrowotnej

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć nr 1

Przedmiotowe zasady oceniania

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Ewa Sprawka

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Zgoda buduje, niezgoda rujnuje Temat: Każdy z nas jest ważny

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Scenariusz nr 4 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć. Prowadząca: Ilona Olewniczak. Grupa wiekowa: 3,4,5 latki. Czas trwania zajęć: 20 minut. Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Transkrypt:

Wizyta w Hiszpanii z humorem zapoznanie z literą h 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: zna literę h, wielką i małą, pisaną i drukowaną, w oparciu o wyraz podstawowy humor, poznaje Hiszpanię jej miejscem na mapie Europy, charakterystyczne powitanie, poznaje muzykę flamenco i postać torreadora. b) Umiejętności Uczeń: rozwijanie umiejętności zapisywania litery h, rozwija pamięć, dokonuje analizy i syntezy wyrazu podstawowego humor. c) Postawy Uczeń: wdraża się do zgodnej pracy w zespole. 2. Metoda i forma pracy Metoda pracy z całą grupą, pracy indywidualnej, metoda zadaniowa. 3. Środki dydaktyczne Mapa Europy,,krzyżówka, plansze z literą h wielką i małą, pisaną i drukowaną, zagadka, ilustracje do powieszenia na tablicy, tacki, piasek. 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Wszyscy siedzą na dywanie w kole. Nauczycielka wita dzieci hiszpańskim pozdrowieniem hola!. Następnie każdy kolejno mówi pokrótce o tym, w jakim dzisiaj jest humorze. b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel informuje dzieci o tym, że wybiorą się dzisiaj w podróż do Hiszpanii i pokazuje im umiejscowienie tego państwa na mapie.

2. Następna zabawa polega na udawaniu pakowania bagaży. Najpierw nauczyciel pyta dzieci: Co pakujemy w podróż do Hiszpanii? Dzieci opowiadają: w podróż do Hiszpanii pakujemy dobry humor (ruchy ciała inscenizujące pakowanie). Dalej nauczyciel pyta znowu: Co jeszcze pakujemy w podróż do Hiszpanii? Dzieci odpowiadają: W podróż do Hiszpanii pakujemy dobry humor i ubrania. Potem nauczyciel znów pyta o to samo i dzieci odpowiadają: W podróż do Hiszpanii pakujemy dobry humor, ubrania i jedzenie itd. Lista pakowanych rzeczy jest coraz dłuższa. Po kolejnych pytaniach nauczyciela dzieci muszą zapamiętać i wymieniać coraz więcej rzeczy, które pakują do plecaków. W tej zabawie chodzi o ćwiczenie pamięci. 3. Po spakowaniu plecaków wszyscy ustawiają się w pociąg i poruszają się po sali, czyli wyruszają w podróż. 4. Dzieci siadają przed tablicą. Nauczyciel mówi, że pierwsza osoba, którą spotkają w Hiszpanii ukryła się na obrazku, który na razie jest odwrócony (załącznik 1). Dzieci przekonają się, jak nazywa się ta osoba (torreador), gdy rozwiążą krzyżówkę powieszoną na tablicy (załącznik 2). Krzyżówka rozwiązywana jest wspólnie. Następnie nauczyciel odsłania kartkę ze zdjęciem torreadora i opowiada o nim dzieciom (załącznik 3). 5. Teraz nauczyciel pyta dzieci, jaką głoskę słyszą na początku słów Hiszpania i humor i prezentuje plansze z literą h wielką i małą, pisaną i drukowaną. Następnie zostaje dokonana analiza i synteza głoskowa i sylabowa wyrazu humor. Potem nauczyciel siada tyłem do dzieci i ruchami ręki kreśli literę h (wielką i małą pisaną) w powietrzu. Dzieci naśladują te ruchy. 6. Następnie wszyscy znowu formują pociąg i poruszają się po sali. Gdy dzieci już siedzą na dywanie, nauczyciel zadaje zagadkę (załącznik 4). Po rozwiązaniu zagadki zostaje odsłonięta kolejna postać (tancerka flamenco załącznik 5), którą dzieci witają słowem hola!. Nauczyciel opowiada dzieciom o flamenco (załącznik 6), a następnie włącza te muzykę. Wszyscy wstają i tańczą kilka minut. 7. Teraz dzieci siadają do stołów i w tackach z piaskiem kreślą palcem literę h wielką i małą pisaną. 8. Na koniec zajęć wszyscy wracają pociągiem do przedszkola i siadają na dywan. c) Faza podsumowująca Nauczyciel dziękuje dzieciom za wspólną podróż i pyta, co z niej zapamiętały. Następuje zebranie informacji zdobytych na zajęciach. 5. Bibliografia 1. Strona internetowa: http://pl.wikipedia.org/wiki/torreador 2. Strona internetowa: http://pl.wikipedia.org/wiki/flamenco 3. Źródła ilustracji: www.se.com.pl www.flamenco-show.ch 6. Załączniki Załącznik 1. ZDJĘCIE TORREADORA DO POWIESZENIA NA TABLICY

Źródło: swww.se.com.pl Załącznik 2.

BUT SOK BRAT KRET SERCE KASK WODA MOST DROGA Rozwiązanie krzyżówki (torreador) zaznaczone jest kursywą. Krzyżówka powinna być duża i powieszona na tablicy. Pytania do haseł nauczyciel konstruuje w trakcie rozwiązywania krzyżówki. Załącznik 3. INFORMACJE NA TEMAT TORREADORA Torreador (torero) każdy zapaśnik uczestniczący w korridzie. Kapeador to torreador, który drażni byka za pomocą czerwonej płachty, pikador jeździec, który kłuje zwierze piką, banderillero wbija w byka krótkie włócznie ze wstążkami, matador (główny zapaśnik) najpier męczy zwierzę drażniąc go muletą i robiąc uniki, a na końcu zadaje bykowi śmiertelny cios szpadą Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/torreador Załącznik 4. Wygibasy i poskoki Przy muzyce w rytmie kroki Odpowiedź: taniec Załącznik 5. ZDJĘCIE TANCERKI FLAMENCO DO POWIESZENIA NA TABLICY

Źródło: www.flamenco-show.ch

Załącznik 6. INFORMACJE NA TEMAT FLAMENCO Flamenco (synonim terminu flamandzki) to zjawisko kulturowe, związane z folklorem andaluzyjskich cyganów, obejmujące muzykę, śpiew, taniec, strój i zachowania. Taniec flamenco to niezwykle ekspresyjne wyrażenie uczuć tańczących, za pomocą szerokiej gamy figur choreograficznych, gestu, mimiki, a także silne akcentowanie rytmu poprzez różne sposoby uderzania butów o podłogę. Jest to taniec wykonywany solo, w duecie, grupowo lub składa się z kolejnych "solówek", wykonywanych przez poszczególnych tancerzy. Strój tancerzy - przeważnie czarny, granatowy lub ciemnobrązowy - to obcisłe spodnie, biała koszula, obcisła kamizelka, mała apaszka pod szyją, buty wzorowane na butach do jazdy konnej z wysokimi obcasami i charakterystyczny płaskodenny kapelusz. Kamizelka i kapelusz bywają wykorzystywane jako element choreografii. Strój tancerek to przede wszystkim bardzo szeroka, kolorowa falbaniasta spódnica lub suknia (wykorzystywana w tańcu), falbaniasty gorset i kolorowa chusta, uzupełnieniem czasem bywa wachlarz, grzebień lub kwiat. Muzyka wykonywana jest przede wszystkim na gitarze (choć zdarzają się przypadki użycia fletu, skrzypiec, wiolonczeli). Rytm wybiją zarówno tańczący jak i śpiewacy przez: uderzenia dłońmi (klaskanie), pstrykanie palcami, uderzenia otwartymi dłońmi o pudła, na których siedzą śpiewacy i za pomocą kastanietów. Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/flamenco 7. Czas trwania lekcji 60 minut 8. Uwagi do scenariusza brak