TYTUŁ: ŚWIĘTO TET - WIETNAMSKI NOWY ROK



Podobne dokumenty
TYTUŁ PODRÓś PO WIETNAMIE

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

1. Czas trwania (45-60 min. w zależności od tempa pracy grupy)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne wzmacniające motywację dziecka do poznawania i rozwiązywania problemów. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Projekt edukacyjny nr 2. Tytuł projektu: Moja ojczyzna Polska. Czas realizacji projektu: 1 tydzień. Projekt trwa przez cały tydzień, kończy się

Symetria w klasie i na podwórku

LEKCJE NA KTÓRYCH MOśNA ZREALIZOWAĆ ĆWICZENIE: wiedza o społeczeństwie, język polski, godzina wychowawcza

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Edukacja antydyskryminacyjna TU, Edukacja globalna TERAZ

Za chwilę wybuchnę! Jak radzić sobie ze stresem.

SCENARIUSZE SCENARIUSZE LEKCJI KLASA II. Czas start! Powodzenia!

TYTUŁ A GDYBYM śył W AFRYCE?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ CELE ZAJĘĆ

Świat w sieci i poza nią Zadanie 4

TYTUŁ Legenda Ile Babia Góra ma wierzchołków?.

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

Scenariusz zajęć Mamy mocne strony razem możemy więcej!

SCENARIUSZE ZAJĘĆ EDUKACJI GLOBALNEJ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ, GIMNAZJUM I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

Scenariusz 3. Przedszkole. temat: Gdzie mieszka wilk? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:

Temat: Czujny jak Tygrys. Metody pracy: podająca działań praktycznych

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ w klasie II C

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1c-wyszukuje w tekście potrzebne informacje;

TYTUŁ TARG CZARNEJ AFRYKI

Być artystą, żyć bez stresu.

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Ich bin so allein SCENARIUSZ LEKCJI

Opracowanie: Małgorzata Małyska nauczyciel konsultant Polonijnego Centrum Nauczycielskiego

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 5. Temat: Przezorny jak Tygrys.

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Scenariusz nr 7. I. Tytuł scenariusza: Deszczowa muzyka. Autor scenariusza: Barbara Lentowczyk. Blok tematyczny: Jesienna pogoda

Ułamki? To proste

KONKURSY. KONKURS 2 Zdobywamy odznakę Super Kucharzyka za najlepszy rysunek zdrowych słodyczy.

TYTUŁ SMAKI KUCHNI WIETNAMSKIEJ

Europejskie Słoneczne Dni, Maj 2011

SCENARIUSZE ZAJĘĆ KLASA 1 DIDASKO Ewa Kapczyńska, Krystyna Tomecka

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna.

W której rodzinie: Historyjka zgadywanka: Rodzinna prezentacja: Podsumowanie:

Środki dydaktyczne: karta pracy nr 1 karta pracy nr 2 grafika nr 1, 2 2 szarfy piłka do koszykówki dla każdego ucznia (lub 1 piłka na kilku uczniów)

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Pytania do uczniów i odpowiedzi zostały zaznaczone kolorem niebieskim.

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

1. Czym jest społeczność lokalna?

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH KLASA II Opracowany przez Zofię Twardowską i Elżbietę Kołodziejczuk OŚRODEK TEMATYCZNY: RODZINNE SPOTKANIA

Podsumowanie wiadomości o wielokątach. (klasa III gimnazjum)

Brief. Czas trwania 45 minut Poziom Starter. Plan zajęć

Scenariusz zajęć nr 28 Temat: Umiem mówić nie - poznajemy zasady kulturalnego odmawiania.

Autor: Magdalena Kubacka Klasa I Edukacja: muzyczna Cel/cele zajęć: Temat lekcji: Deszczowa muzyka

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz nr 2 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

PIEKARNIK SŁONECZNY. Potrzebne materiały: Kartonowe pudełko (np. po pizzy) Rolka folii aluminiowej i folii plastikowej Czarny papier Taśma NoŜyczki

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Warsztat z kampanii społecznej dla uczniów i uczennic - uczestników kursu internetowego Nienawiść. Jestem Przeciw!

Temat lekcji: Ty też możesz być Dobrym Obywatelem!

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Jesień w polu. Temat ośrodka dziennego: Święto pieczonego ziemniaka.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Konspekt lekcji 1. - Dokonanie doboru dwuosobowych grup ze wskazaniem pracy ucznia z dysfunkcjami z kolegą bez problemów (pomoc pedagogawychowawcy).

CO, GDZIE, KIEDY I Z KIM JEM? NA CO I JAKI MAM WPŁYW?

Scenariusz zajęć nr 51 Temat: Podróż w kosmos zasady zapisywania wyrazów małą i wielką literą.

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Scenariusz 2. Scenariusz lekcji do przeprowadzenia w klasach I - III. TEMAT: Jak sobie radzić z agresją i przemocą?

uczymy się współpracujemy bawimy się rozmawiamy odkrywamy ruszamy się

Materiał pomocniczy "Prezentacja" skopiowany dla każdego z dzieci arkusze papieru markery kredki flamastry klej nożyczki taśma klejąca lub magnesy

Scenariusz zajęć nr 10 Temat: Poznajemy zasady panujące w naszej szkole.

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

SCENARIUSZ ZAJĘĆ dla klas 4-6 szkoły podstawowej

Scenariusz nr 46 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Temat dnia: Co noszę w tornistrze?"

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II z wykorzystaniem metod aktywizujących

Przebieg zajęć. Drogowskazy -wskazówki i uwagi o realizacji

Co to jest komunikat? Zadanie 1

30-dniowe #FajneWyzwanie Naucz się prowadzić Dziennik!

Metody i techniki nauczania: pokaz, pogadanka, inscenizacja, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna.

100-lecie Odzyskania Niepodległości z Uczymy Dzieci Programować - podzielmy się radością kodowania

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II-III SZKOŁY PODSTAWOWEJ W CICHYM. Przedstawienie rodziny jako jednej z najwyższych wartości.

Scenariusz zajęć nr 6

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Zawody dawniej i dziś. Temat ośrodka dziennego: Kim chcę zostać?

Wszyscy dla wszystkich, czyli o tych, którzy ksiąŝki kochają

Ćwiczenia do pobrania z Internetu


WYCIECZKA DO ZOO. 1. Tata 2. Mama 3. Witek 4. Jacek 5. Zosia 6. Azor 7. Słoń

TYTUŁ: ŚWIĘTO TET - WIETNAMSKI NOWY ROK

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE

SCENARIUSZ ZAJĘĆ NA ROWERZE CZY NA NOGACH NIECH BEZPIECZNA BĘDZIE DROGA!

Język komputera - Zadanie 2

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

POLITYKA SŁUCHANIE I PISANIE (A2) Oto opinie kilku osób na temat polityki i obecnej sytuacji politycznej:

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;

Transkrypt:

Autor scenariusza: Marta Piegat- TYTUŁ: ŚWIĘTO TET - WIETNAMSKI NOWY ROK Temat:. Scenariusz całodziennych zajęć dla uczniów klas 0-3 Cele: Zapoznanie dzieci z jednym z najpopularniejszych i najwaŝniejszych świąt w Wietnamie PrzybliŜenie odmiennej tradycji świętowania Potrzebne środki i materiały: Atlas świata - do sprawdzania nazw i lokalizacji róŝnych krajów; konturowa mapa świata; kredki; 2 telefony zabawkowe (mogą być wycięte z papieru); zdjęcie lub rysunek przedstawiający sztuczne ognie i księŝyc; zdjęcia obrazujące róŝne etapy Święta Tet; kadzidełka; muzyka wietnamska; wstąŝki lub sznurki do związania rysunków; ilustracje 3 zwierząt: konia, karpia i Ŝurawia, wykonane na duŝych arkuszach papieru, np. A0; 3 duŝe koperty, np. A4; noŝyczki; kleje; kolorowe gazety; kolorowe paski krepiny; materiały do wyrobu strojów i rekwizytów: bibuły, chusty, okulary, krawaty, kapelusze itd.; kartka z napisem LOTERIA; gra memo buddyjski horoskop ; sztywne, kolorowe kartki A5; czarny lub granatowy karton A0; srebrny marker; plansza instruktarzowa z ćwiczeniami tai-chi; przekąska na podwieczorek. Załączniki: zal. 1 Bóg domu zał. 2 czarny Ŝuraw zał. 3 - karp zał. 4 - koń zał. 5 pozycje tai chi zał. 5a pozycje tai chi

Realizacja 1. Halo, halo, gdzie jest Wietnam? Na rozpoczęcie zajęć zaproś dzieci do wspólnego kręgu, usiądźcie wygodnie na podłodze lub na krzesłach. PokaŜ dzieciom mapę świata. Odnajdźcie na niej Polskę i zaznacz ją strzałką, obwódką lub kolorem. Następnie zapytaj dzieci, czy słyszały o takim kraju, jak Wietnam oraz o to, z czym im się kojarzy? Mapę moŝna połoŝyć na podłodze, Ŝeby wszystkie dzieci mogły jej się lepiej przyjrzeć. Podaj telefon pierwszemu dziecku, zadzwoń i zapytaj o to, gdzie jest Wietnam. Poproś, by dziecko zaznaczyło na mapie swoją odpowiedź. Jeśli nie będzie ona prawidłowa, powiedz, Ŝe Wietnam jest gdzie indziej, a tu jest inny kraj; podaj jego nazwę. Drugi telefon podaj dziecku siedzącemu obok i zaproponuj, aby uczeń, który odpowiadał przed chwilą zadzwonił teraz z tym samym pytaniem do kolegi lub koleŝanki. KaŜdą odpowiedź zaznaczaj na mapie i zapraszaj dzieci do przekazywania sobie telefonu oraz dzwonienia do siebie nawzajem. WaŜne, Ŝeby kaŝde dziecko miało szansę pokazać, gdzie jego zdaniem leŝy Wietnam. Jeśli w grupie są dzieci z Wietnamu i znają jego połoŝenie na mapie, poproś je na koniec zabawy, aby wskazały swój rodzinny kraj oraz opowiedziały o nim trochę. Jeśli uda Wam się odnaleźć Wietnam na mapie przed zakończeniem całej rundy, moŝna kontynuować dzwonienie, zadając pytania, czy w Wietnamie jest ciepło, czy zimno, czy mieszka tam duŝo ludzi itd. Podsumuj zadanie kilkoma informacjami o Wietnamie: jest to kraj wielkości Polski, choć mieszka w nim duŝo więcej ludzi (86 milionów), panuje w nim klimat tropikalno-monsunowy; Wietnam słynie z uprawy ryŝu, kawy, ananasów, liczi i mango oraz z serwowania tradycyjnych sajgonek. 2. Co ma księŝyc do sztucznych ogni? PokaŜ dzieciom jedno ze zdjęć, a potem drugie i zapytaj, z czym im się kojarzy kaŝde z nich? Następnie połóŝ je obok siebie i zapytaj o ich cechy wspólne. Pozwól uczniom na wyraŝanie wszelkich skojarzeń; moŝe się okazać, Ŝe będą bardzo kreatywni. Na zakończenie wyjaśnij, Ŝe w Wietnamie Nowy Rok obchodzi się w dniu, kiedy kończy się księŝycowy dwunasty miesiąc. Powiedz, Ŝe dzisiejszy dzień w całości poświęcicie na przygotowania do Święta Tet, czyli wietnamskiego Nowego Roku. 3. Przygotowania do Święta Tet PokaŜ dzieciom zdjęcia, ilustrujące róŝne etapy przygotowania Święta Tet i opowiedz o zwyczajach (wszelkie potrzebne informacje znajdziesz w załączniku 1). Opowiadając, moŝesz zapalić kadzidełko i cicho włączyć muzykę. Jeśli w grupie są uczniowie z Wietnamu, poproś ich o komentarz; będzie im bardzo miło wystąpić w roli ekspertów. 4. Raport Boga Domu

Rozdaj dzieciom kolorowanki przedstawiające postać Boga Domu/Boga Kuchni, który, po powrocie do nieba, będzie przedstawiał raport na temat całej rodziny. Zadaniem dzieci jest pokolorowanie postaci oraz zapisanie lub narysowanie na odwrocie kolorowanki informacji, które mają zostać przekazane w niebie na temat ich rodzin. Po zakończeniu ćwiczenia, zaproś dzieci do przedstawienia tego, co stworzyły. Wszystkie rysunki i teksty powinny zostać podpisane i zwinięte w rulony tak, aby widać było imię i nazwisko autora. Następnie zwiąŝcie je wstąŝką i włóŝcie do pudełka lub koszyka. Uprzedź dzieci, Ŝe w kolejnej części zajęć raporty te będą jeszcze wykorzystane. 5. Poranna gimnastyka - jeden z ulubionych zwyczajów Wietnamczyków Opowiedz w kilku słowach o tym, jak Wietnamczycy z zamiłowaniem ćwiczą nad jeziorem w Hanoi i w wielu innych miejscach na świeŝym powietrzu. Otwórz w sali okno, aby był dopływ świeŝego powietrza, a jeśli pogoda dopisuje, wyjdź z grupą na zewnątrz. Zaprezentuj kilka podstawowych asan, czyli pozycji z jogi. Podkreśl, jak waŝne jest przy tym zachowanie równowagi oraz spokojnego oddechu. Wykonajcie teŝ kilka ruchów tai-chi i parę ćwiczeń rozciągających. 6. Koń, karp i Ŝuraw- ulubione środku transportu do nieba PokaŜ dzieciom rysunki przedstawiające trzy niezwykłe zwierzęta, na których przemieszcza się Bóg Domu. Zapytaj, jakie ich zdaniem mocne strony charakteru mają wskazane zwierzęta? Dlaczego to właśnie na nich najlepiej jest dotrzeć do nieba? Poproś dzieci, aby wybrały to zwierzę, któremu chciałyby powierzyć raport o własnych rodzinach. Niech dzieci połączą się w trzy grupy i ozdobią wybrane przez siebie zwierzę, tworząc mozaikę z kawałeczków gazet. Po ukończeniu dzieł, obejrzyjcie je wspólnie i umieśćcie w widocznym miejscu w sali. Do kaŝdego zwierzęcia - posłańca przypnij kopertę (moŝesz je szybko ozdobić, kiedy dzieci tworzą mozaiki). Przypomnij dzieciom, Ŝe dobre uczynki ich rodzin dokonane w mijającym roku są w niebie mile widziane i wróŝą im szczęście na nowy rok. KaŜdemu dziecku daj jego list zwinięty w rulon, tak aby mogło go osobiście przekazać wybranemu zwierzęciu. Poproś dzieci, by, wkładając swe listy do kopert, wypowiadały jednocześnie Ŝyczenia noworoczne dla swych rodzin, tak jakby same obchodziły właśnie Święto Tet. 7. Taniec smoka Zaproś dzieci do zabawy w tańczącego smoka. Niech kaŝde z nich ozdobi swój codzienny strój, wkładając za spodnie i rękawy paski kolorowej krepiny lub zawiązując je na nogach i rękach. Niech dzieci ustawią się jedno za drugim, tworząc długi ogon smoka. Pierwsze dziecko będzie głową zwierzęcia i to ono wybierze sposób, w jaki smok ma tańczyć. A zatem zadaniem prowadzącego smoczy korowód jest pokazanie ruchów, które pozostałe dzieci mają powtarzać. Podkreśl jednak, Ŝe ruchy muszą być na tyle wolne, aby kaŝda część ogona

zdąŝyła je powtórzyć, ale teŝ na tyle szybkie, Ŝeby smok nie zasnął. Wyjaśnij, Ŝe dla Wietnamczyków bardzo waŝne jest, aby sprawy w Ŝyciu toczyły się harmonijnie: nie za wolno, nie za szybko, tak aby wszyscy czuli się dobrze. Podobnie ma wyglądać taniec smoka. Włącz muzykę i zaproś dzieci do zabawy. Powinny zmieniać się po kolei w roli głowy smoka tak, by kaŝde z nich mogło decydować o sposobie tańczenia smoka. PRZERWA OBIADOWA 8. Rytuał Mung Tuoi Opowiedz dzieciom o rytuale Mung Tuoi, który odbywa się pierwszego dnia nowego roku. Niech dzieci dobiorą się w czwórki; kaŝde z nich będzie w swojej grupie odgrywało jedną z ról: babci, dziadka, wnuczki lub wnuczka. KaŜdej grupie daj czas na przygotowanie scenki, przedstawiającej spotkanie wnucząt z dziadkami podczas rytuału Mung Tuoi. PomóŜ dzieciom w przygotowaniu prostych rekwizytów i strojów dla bohaterów przedstawienia. Zadaniem dzieci jest przygotowanie krótkich kwestii, które będą wypowiadały w trakcie odgrywania swych ról. Dzieci, odtwarzające role wnucząt, winny dziękować dziadkom za ich pomoc w odbiorze ze szkoły, zawoŝeniu na zajęcia, za wyprawy do ZOO i do kina, za wspólne spacery oraz za to, Ŝe uczą je robić ciasto i opowiadają o historii. Dziadkowie zaś powinni podkreślać, Ŝe bardzo wspierają swoje wnuki, Ŝe wierzą w ich sukcesy, Ŝyczą duŝo wytrwałości w dąŝeniu do celów oraz trzymają kciuki za postępy w nauce. Warto przy tym podkreślić, jak waŝna dla Wietnamczyków jest nauka i dobre wyniki w szkole. Dla wielu Wietnamczyków Nowy Rok jest dobrym momentem na rozpoczęcie nauki pisania przez dzieci, szczególnie pięknej kaligrafii. Kiedy wszystkie grupy będą juŝ gotowe, zaproś je do zaprezentowania swoich scenek. KaŜdy występ nagradzajcie brawami dla dzielnych aktorów. 9. Kolejne dni świętowania nowego roku Opowiedz dzieciom, w jaki sposób Wietnamczycy świętują kolejne dni nowego roku: Pierwszego dnia spotykają się z najbliŝszą rodziną Drugiego dnia bardzo chętnie odwiedzają przyjaciół (niekiedy kupują teŝ losy na loterii) Trzeciego dnia spotykają się w większym gronie z przyjaciółmi i znajomymi Czwartego - zajmują się sianiem i sadzeniem roślin. Zaproś dzieci do noworocznej zabawy. Niech w rytm muzyki wszyscy przechadzają się po sali, składają sobie noworoczne Ŝyczenia, kłaniają się wzajemnie i ściskają dłonie. Kiedy powiesz: dzień pierwszy - dzieci powinny szybko dobrać się w grupki 4-5 osobowe i objąć za ramiona, tworząc małe kółko, symbolizujące najbliŝszą rodzinę. Kiedy powiesz: dzień drugi - naleŝy szybko ustawić się w kolejkę po szczęśliwy los. Przygotowaną wcześniej kartkę A3 z napisem LOTERIA powieś w widocznym miejscu. Kiedy powiesz: dzień trzeci - dzieci siadają na podłodze w kółku i

rozmawiają z kolegami i koleŝankami, siedzącymi obok: Co u was słychać? Macie nowego braciszka? Byliście juŝ u babci? Czy wujek dobrze się czuje? Gdzie jedziecie na wakacje? etc. Kiedy powiesz: dzień czwarty - dzieci mają udawać, Ŝe sieją lub sadzą rośliny. Zabawę moŝecie powtórzyć kilka razy. Na zakończenie zapytaj, który dzień świętowania nowego roku jest dla dzieci najciekawszy. 10. 2010 rok rok Tygrysa W kilku słowach opowiedz dzieciom o buddyjskim horoskopie i pokaŝ rysunki przedstawiające 12 zwierząt. Zapytaj dzieci, jakie pozytywne cechy ma kaŝde z tych zwierząt i które z tych cech są waŝne takŝe dla dzieci. Niech kaŝde dziecko wybierze sobie po 3 ulubione zwierzęta i w formie zaklęcia wypowie np. takie słowa: W przyszłym roku będę: dzielna jak smok, pogodna jak królik i punktualna jak kogut. Następnie zaproś dzieci do gry w niezwykłe memo. Wyjaśnij zasady: gra toczy się w małych grupach po 3-4 osoby. NaleŜy po kolei odkrywać obrazki, przedstawiające zwierzęta z buddyjskiego horoskopu. Jeśli ktoś znajdzie parę, to odkłada ją na bok i otrzymuje 1 punkt. Dodatkowa zasada w tym wyjątkowym memo brzmi: jeśli ktoś odkryje obrazek przedstawiający TYGRYSA czyli patrona roku 2010 to wstaje i dumnie pokazuje obrazek, zaś pozostałe dzieci mówią głośno: HIP, HIP HURRA! HIP, HIP HURRA! BĘ-DZIE ROK TY-GRY-SA!!! Jeśli ktoś zgarnie parę tygrysów, wszyscy inni powtarzają okrzyk, klaszcząc przy tym w dłonie i podskakując. Gra moŝe się toczyć przez kilka rund, dopóki dzieci są nią zainteresowane. 11. Noworoczne Ŝyczenia Rozdaj dzieciom kolorowe, sztywne kartki A5, złoŝone na pół (do wielkości pocztówki). Wyjaśnij, Ŝe będziecie na nich zapisywać lub rysować noworoczne Ŝyczenia. Na pierwszej stronie kaŝde dziecko powinno narysować księŝyc w pełni i zapisać swoje imię. W środku zaś jest miejsce dla 4 Ŝyczeń: 1. dla siebie samego, 2. dla swojej rodziny, 3. dla wszystkich, których znamy oraz 4. dla tych, których nie znamy. Po skończeniu zadania, kaŝde dziecko będzie mogło zabrać swoją kartkę do domu. W trakcie pracy dzieci narysuj na kartonie A0 duŝy okrąg, będący konturem księŝyca. Jeśli któreś z dzieci skończy pracę wcześniej niŝ inne, zaproś je do pomocy w kolorowaniu duŝego, wspólnego księŝyca. Kolejne dzieci, po skończeniu swoich kartek, mogą do was dołączyć. Kiedy całość prac zostanie ukończona, usiądźcie wszyscy razem i porozmawiajcie o swoich marzeniach i Ŝyczeniach na nowy rok. KaŜde dziecko moŝe opowiedzieć o tym, co narysowało lub napisało, czyli przedstawić swoje marzenie na nowy rok. Pozostałe dzieci słuchają uwaŝnie. Jeśli usłyszą coś, co jest takŝe ich marzeniem (nawet, jeśli tego nie zapisały lub nie narysowały na swoich kartkach), moŝna to zapisać na wspólnym kartonie z Ŝyczeniami. Czyli, jeśli czyimś Ŝyczeniem dla całej rodziny jest wspólny wyjazd do

ciepłych krajów, a inne dzieci teŝ miałyby na to ochotę - to moŝna napisać: CHCEMY WYJECHAĆ Z CAŁĄ RODZINĄ NA WAKACJE DO CIEPŁYCH KRAJÓW. Jeśli zaś ktoś Ŝyczy wszystkim swoim znajomym, Ŝeby zawsze mieli wygodne buty, moŝna zapisać: śyczymy NASZYM ZNAJOMYM WYGODNYCH BUTÓW. KaŜde wspólne Ŝyczenie zapisuj wokół księŝyca srebrnym markerem - powstanie wtedy grupowy zestaw Ŝyczeń i marzeń noworocznych. 12. Czesanie grzywy dzikiego konia, czyli, jak Wietnamczycy ćwiczą Tai Chi Chuan? Wyjaśnij, Ŝe tai-chi to bardzo stary rodzaj gimnastyki, który do Wietnamu przywędrował z niedalekich Chin. Wspomnij, Ŝe waŝny jest w niej spokojny oddech i koncentracja na kaŝdym ruchu. Uprzedź, Ŝe za chwilę przećwiczycie wspólnie sekwencję ruchów, która nazywa się Czesanie grzywy dzikiego konia. MoŜecie ćwiczyć w sali przy otwartym oknie lub wyjść na świeŝe powietrze. PokaŜ dzieciom układ ruchów i zachęć do ich powtarzania, zwracając przy tym uwagę na konieczność zachowania spokojnego tempa i rytmicznego, głębokiego oddechu. Po skończonej sekwencji, zachęć dzieci, aby samodzielnie wymyśliły układy ruchów, które noszą nazwy: Łapanie ptaka za ogon, Przenoszenie tygrysa przez góry, Rozmowa z Ŝurawiem, Wejście pod brzuch wołu. Być moŝe dzieci wymyślą swoje własne nazwy i ruchy. Daj im chwilę na zastanowienie i przećwiczenie ich sekwencji w stylu tai-chi, a następnie poproś, aby kaŝdy nauczył grupę wymyślonych przez siebie ruchów. 13. Podwieczorek w wietnamskim stylu Zaproś dzieci na przekąskę w stylu wietnamskim. Usiądźcie razem wokół stołu. Włącz wietnamską muzykę i zachęć dzieci do częstowania się przysmakami: cieniutkimi plasterkami suszonych jabłek, orzeszkami ziemnymi oraz ananasem lub bananem w cieście naleśnikowym, posypanym wiórkami kokosowymi. Podczas podwieczorku zachęć dzieci do rozmowy o ich wraŝeniach z całego wietnamskiego dnia. Zapytaj, co im się najbardziej podobało, co je zdziwiło, a co zaskoczyło.