METODY AKTYWIZUJĄCE W KSZTAŁCENIU ZINTEGROWANYM



Podobne dokumenty
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Wyruszamy w fantastyczną podróż

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II. j. polski matematyka środowisko technika muzyka A,P.E,O

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w klasie III edukacja wczesnoszkolna (polonistyczna)

2 godz. Temat: Jak osiągnąć sukces? Czas zajęć:

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PLANU ROZWOJU ZAWODOWEGO

Scenariusz lekcji języka angielskiego w szkole podstawowej

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Zima wśród nas

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Zima wśród nas

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

mgr Małgorzata Czornik Szkoła Podstawowa nr 37 w Tychach Ośrodek tematyczny: W świecie książek. Temat dnia: Spotkanie z książką.

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO KLASY I-III

Spis treści. Część I. Uczenie dzieci z dysleksją - najskuteczniejsze metody. Część 2. Strategie nauczania

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej

Scenariusz zajęć Temat: Mój pamiętnik

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 8

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie trzeciej z wykorzystaniem komputera

Lekcja języka polskiego

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dlaczego i jak oddychamy?

Program zajęć artystycznych z edukacji teatralnej. realizowanych w klasach I a i I c w roku szkolnym 2011/2012

Temat: Czujny jak Tygrys. Metody pracy: podająca działań praktycznych

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO KLASY I-III

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

TEMAT DNIA: PODRÓŻUJEMY PO KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ.

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej dla kl. II. Temat: Wkrótce wakacje. Czy bezpiecznie spędzamy czas nad wodą? Cele:

Scenariusz nr 1. Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Warszawskie legendy

Temat: Członkowie mojej rodziny opowiadamy o swoich najbliższych.

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka

PROGRAM POPRAWY EFEKTYWNOŚCI NAUCZANIA OBOWIĄZUJĄCY W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 4 IM. JANA BRZECHWY. rok szkolny 2011/2012

Temat lekcji: Jesień w koło nas - poznaję skarby jesieni.

Scenariusz zajęcia integralnego dla klasy II z wykorzystaniem komputera.

Temat bloku: Nasze przyjaźnie, zainteresowania i marzenia Temat dnia: Wyobraź sobie...

PLAN PRACY ŚWIETLICY Z PROGRAMEM PROFILAKTYCZNYM PROWADZONEJ PRZEZ STOWARZYESZNIE PRZYJACIÓŁ JEDYNKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3 W LUBSKU

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

Scenariusz zajęć kształcenia zintegrowanego dla klasy II. Temat ośrodka: W jesiennym nastroju Temat dnia: Kodeks postępowania na koncercie

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA JĘZYK KASZUBSKI

Cykl lekcji na podstawie opowiadań z tomu Mikołajek i inne chłopaki Sempégo i Goscinnego

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Scenariusz nr 22 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć nr 3

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY II

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

Scenariusz zajęć w klasie III

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Tajemnice wiosennego przebudzenia Temat: Wiosna w sadzie i ogrodzie

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

temat: Poznajemy nasze emocje WYCHOWAWCZEJ II SCENARIUSZ LEKCJI Autor scenariusza mgr inż. Wojciech Szczepaniak

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III Opracowała: Aurelia Joachimiak Temat bloku: Zimowe marzenia

Scenariusz zajęć do Nauczania Zintegrowanego w kl. II.

Scenariusz zajęć nr 8

Patyk się żeni reż. Martin Lund

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach. Praca dydaktyczno wychowawcza w kl. II. Rok szkolny 2012/2013

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Ewa Wiercińska-Banaszczyk, Dorota Ceran

W mojej rodzinie. Literka.pl. Data dodania: :30:00

Temat: Poznajemy Unię Europejską.

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 6

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH 1-3 SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ZESPOLE SZKÓŁ W KRZYWINIU

A więc to tak rodzi się sztuka? wyrażamy opinię na temat obrazu i jego interpretacji

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA

Scenariusz zajęć nr 2

Scenariusz zajęć nr 6

Na polowaniu z Wielkomiludem

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Scenariusz zajęć nr 3

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV. Temat lekcji: Wiosna muzyką, słowami i barwami malowana.

Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące: burza mózgów, pogadanka, działanie praktyczne, problemowa, obserwacja, zabawowa.

Temat: Świat dzikich zwierząt. Utrwalenie nazw zwierząt. Wprowadzenie słownictwa dotyczącego zwyczajów zwierząt

PROGRAM ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH

SCENARIUSZE ZAJĘĆ DO KLASY II realizowane w ciągu pięciu dni. OPRACOWAŁA: BOŻENA GŁÓWCZYK

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny O czym zawsze warto pamiętać? Temat: To nie moja wina!

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY III

Transkrypt:

METODY AKTYWIZUJĄCE W KSZTAŁCENIU ZINTEGROWANYM 1. TECHNIKI MNEMONICZNE ĆWICZENIA POMAGAJĄCE W ROZWIJANIU PAMIĘCI PRZYGOTOWAŁA: mag. Irena Skała SP 32 WSTĘP: Każdy człowiek ma zdolność zapamiętywania tak wiele - lub tak mało - jak zechce. Bardzo dużo zależy tu od rozumienia, jak współdziała z naturalnymi rytmami i stylem pracy mózgu, tak by potęga naszego super biokomputera w głowie mogła się w pełni ujawnić. Sprawna pamięć to często podstawa osiągania wyników w szkole Techniki mnemoniczne zajmują się doskonaleniem pamięci, ułatwiają pracę umysłową i wykorzystanie inteligencji, tak ważne w procesie rozwoju każdego człowieka. Dzięki sprawnemu intelektowi dzieci mogą skuteczniej się uczyć, uzyskiwać lepsze oceny, mieć więcej czasu dla siebie, być bardziej twórczymi. Prócz tego lepsza pamięć pozwoli na lepsze zapamiętywanie nowo poznanych twarzy, imion, nazwisk, dat urodzin i imienin, co znacznie ułatwia nawiązywanie kontaktów towarzyskich. Istnieje pięć technik mnemonicznych system loci rzymski pokój (zapamiętywanie obrazów) łańcuchowa metoda skojarzeń (mnemoniczne historyjki) metoda liczbowo-kształtowa (rymowany system cyfr) zakładki pamięci akronimy PRZYKŁADOWY SCENARIUSZ DO WYKORZYSTANIA NA ZAJĘCIACH W KLASACH I III Cele: Uczeń: - poznaje czynniki sprzyjające skutecznemu zapamiętywaniu - uświadamia sobie, że wyobraźnia jest sprzymierzeńcem w lepszym zapamiętywaniu

- podejmuje próby pobudzania swojej wyobraźni Przebieg zajęć: 1. Ćwiczenia uspakajające, zmniejszające napięcie. Nauczycielka proponuje dzieciom zajęcie wygodnych miejsc, zamknięcie oczu, położenie rąk na klatce piersiowej i wczuwania się w swój oddech. Następnie poleca dalej spokojnie i głęboko oddychać i włącza muzykę relaksacyjną. 2. Ćwiczenia w pozytywnym wyobrażaniu. Tworzenie przyjemnych obrazów. Uczniowie opowiadają wydarzenia, które przypominają im miłe chwile. Nauczycielka uzmysławia dzieciom, że w takiej atmosferze o wiele łatwiej jest człowiekowi zapamiętać, to co chce. 3. Nauczycielka rozdaje dzieciom karteczki z opisaną historyjką pt.: Mój najlepszy kolega. Poleca uważnie po cichu przeczytać tekst, wyobrazić sobie przedstawioną historię i zapamiętać jak najwięcej wyrazów, które są zaznaczone tłustym drukiem. (zał. 1) 4. Po przeczytaniu dzieci odwracają karteczki z tekstem na druga stronę i na osobnej, na której znajdują się punkty od 1 do 7 (zał. nr 2) wpisują zapamiętane wyrazy. Po wpisaniu wyrazów uczniowie samodzielnie sprawdzają ilość słów przydzielając sobie po 1 punkcie za każde poprawne. 5. Podsumowanie zajęć i wyciągnięcie wniosków, że wyobraźnia i pozytywne skojarzenia sprzyjają zapamiętywaniu. Załącznik nr 1 Właśnie zadzwonił szkolny dzwonek wzywający wszystkich na lekcje. Wchodzisz do klasy i widzisz puste miejsce, tu przecież powinien siedzieć Twój przyjaciel. Wiesz, że nigdy nie spóźnia się do szkoły. Domyślasz się, że coś musiało się stać i postanawiasz odwiedzić Go po zajęciach. Tak też robisz. Kiedy dzwonisz do drzwi jego mieszkania, długo nikt nie otwiera. Wreszcie słyszysz zgrzytanie klucza w zamku. W drzwiach staje Tomek. Cześć martwiłem się o Ciebie, dlaczego nie byłeś w szkole. Bo.. ( napisz co mógł odpowiedzieć Tomek )

Załącznik nr 2 1... 2... 3... 4... 5... 6... 7... Mój wynik...pkt. 1... 2... 3... 4... 5... 6... 7... Mój wynik...pkt.

2. DRAMA - SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III KSZTAŁCENIA ZINTEGROWANEGO Z WYKORZYSTANIEM DRAMY PROWADZĄCA: I. Skała Klasa III TEMAT: JAK MOŻEMY POMÓC DZIEWCZYNCE Z ZAPALKAMI? Cele: Uczeń: - poznaje sytuację życiową bohaterki baśni Jana Christiana Andersena pt. Dziewczynka z zapałkami ; - czyta ze zrozumieniem fragmenty baśni dotyczące pragnień dziewczynki ; - bogaci słownictwo o wyrazy związane ze Świętami Bożego Narodzenia - inscenizuje wybrany fragment utworu - redaguje zdania na temat pomocy osobom potrzebującym - rozwiązuje krzyżówkę z hasłem - odczuwa potrzebę niesienia pomocy innym Metody nauczania: - drama - pogadanka - praca z tekstem - ćwiczeniowa Formy pracy: - zbiorowa jednolita - indywidualna zróżnicowana - grupowa zróżnicowana Środki dydaktyczne: - rekwizyty potrzebne do dramy (stolik, obrus, ilustracja pieczonej gęsi, chusta na głowę, ilustracja piecyka, choinka, trójkąty, grzechotka), książka Dziewczynka z zapałkami, magnetofon, kaseta z nagraniem Cicha noc, krzyżówka, szkice postaci dziewczynki, kartki ze słownictwem Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie w nastrój baśni. Wzorowe czytanie fragmentu utworu przez nauczyciela w celu wywołania zaciekawienia i wprowadzenia w świat baśni. 2. Dłuższe wielozdaniowe wypowiedzi uczniów dotyczące utworu, ukierunkowane pytaniami nauczyciela: Jaki jest nastrój baśni? 3. W jakim czasie rozgrywa się akcja tej baśni? 4. Kto jest głównym bohaterem? Jak była ubrana dziewczynka? 5. Jakie uczucia w nas wzbudza postać dziewczynki? 6. Jak myślicie czego ona pragnęła? 7. Ćwiczenia dramowe pragnienia dziewczynki z zapałkami- praca w grupach. - I pragnienie ciepło z żelaznego piecyka - II pragnienie suto zastawiony stół - III pragnienie pięknie ubrana choinka - IV pragnienie spotkanie z babcią Uczniowie w ustalonych wcześniej grupach przygotowują scenki dotyczące pragnień dziewczynki. 4. Prezentacja scenek przygotowanych przez poszczególne grupy. Podczas prezentacji pragnień tytułowej bohaterki lider grupy czyta odpowiednie fragmenty tekstu 5. Praca w grupach - Jak możemy pomóc dziewczynce z zapałkami? Opracowanie propozycji pomocy z wykorzystaniem podanego słownictwa (rzeczowniki i czasowniki). Czasowniki zaproszę, podzielę się, wrzucę, kupię, pomogę, pomodlę się, wezmę udział Rzeczowniki kolacja, dom, puszka, pieniądze, żywność, ubranie, ludzie potrzebujący, kościół, świeca Caritasu, zbiórka prezentów, akcja pomocy 6. Odczytanie zaproponowanych form pomocy osobom potrzebującym. Zapis na tablicy. Przepisywanie zdań do zeszytu. 7. Praca plastyczna Wesołe święta Dziewczynki z zapałkami Zorganizowanie wystawki prac plastycznych i ich ocena. 8. Podsumowanie zajęć. 9. Zadanie pracy domowej. Wiesz już, jak źle być samotnym i opuszczonym. Napisz jak spędzić mogła Święta Bożego Narodzenia dziewczynka z zapałkami, gdyby ludzie okazali jaj serce i dobroć.