Wszyscy dla wszystkich, czyli o tych, którzy ksiąŝki kochają



Podobne dokumenty
PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Zawody dawniej i dziś. Temat ośrodka dziennego: Kim chcę zostać?

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 4

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

Scenariusz nr 61 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne. Metody (według Okonia)

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie I Piosenka 1 What time is it?

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Chronimy Ziemię. Temat: Święto Ziemi

Temat: Świat dzikich zwierząt. Utrwalenie nazw zwierząt. Wprowadzenie słownictwa dotyczącego zwyczajów zwierząt

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Scenariusz lekcji języka angielskiego w szkole podstawowej

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Scenariusz zajęć nr 8

NAUCZYCIELE PROWADZĄCY: Justyna Niewęgłowska, Anna Szymczak

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

KONSPEKT ZAJĘĆ PROWADZONYCH METODĄ OŚRODKÓW PRACY

Konspekt do lekcji matematyki dn r. w klasie V SP nr 11 w Rzeszowie

Scenariusz nr 32 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Nasza ziemia. Scenariusz nr 3

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Historia książki. Scenariusz nr 3

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Temat: Polskie symbole narodowe.

Tajna wiadomość. Scenariusz lekcji

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Gry i zabawy na śniegu. Scenariusz nr 1

Scenariusz zajęć w klasie III

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

Scenariusz zajęć nr 6

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII

Scenariusz zajęć nr 35 Temat: Nasi przyjaciele ze schroniska pomagamy bezdomnym zwierzętom.

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 4

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna.

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1c-wyszukuje w tekście potrzebne informacje;

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 5. Temat: Przezorny jak Tygrys.

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH I-III ROK SZKOLNY 2015/2016

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć. Typ szkoły Szkoła Podstawowa. Etap kształcenia klasa II - III. Rodzaj zajęć zajęcia w świetlicy szkolnej

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: W świecie książki. Temat ośrodka dziennego: Zanim kupisz książkę.

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Szkoła podstawowa - klasa 6

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 1

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz nr 4 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 8

1. Temat: Wody Jordanu - Sakrament chrztu świętego.

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Witajcie w nowym roku! Temat: Siedem dni tygodnia

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 5

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Temat: Czujny jak Tygrys. Metody pracy: podająca działań praktycznych

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Poczta nam pomocna. Temat: Piszemy list do Świętego Mikołaja

Scenariusz nr 2 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Nasza ziemia. Scenariusz nr 7

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Metody: rozmowa, obserwacja, opowieść ruchowa, gra

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

Temat: Odejmowanie w pamięci

Temat: Pole równoległoboku.

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 8

Dodawanie ułamków dziesiętnych

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Wędrówki po świecie. Scenariusz nr 3

Szkoła Podstawowa w Medyni Głogowskiej; rok szk. 2018/2019 AKTYWNA TABLICA

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

i w razie ich wystąpienia wiem, jak się zachować."

Scenariusz nr 21 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Wyruszamy w fantastyczną podróż

Scenariusz nr 8. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 2. Temat: Rozważny jak Tygrys.

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Scenariusz nr 6. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Tydzień żartów i zagadek Temat: Matematyczne łamigłówki

Transkrypt:

Autor: GraŜyna Modrzewska Wszyscy dla wszystkich, czyli o tych, którzy ksiąŝki kochają CEL GŁÓWNY: Zapoznanie dzieci z zawodami związanym z powstawaniem i rozpowszechnianiem ksiąŝek. CELE OPERACYJNE po lekcji uczeń : zna treść wiersza J. Tuwima Wszyscy dla wszystkich wymienia zawody osób związanych z tworzeniem ksiąŝki rozumienie jaki jest twórczy wkład przy powstaniu ksiąŝki poszczególnych osób pamięta pojęcia : drukarz, ilustrator, autor, księgarz, bibliotekarz i wie czym zajmują się przedstawiciele wymienionych zawodów czyta ze zrozumieniem ŚRODKI DYDAKTYCZNE: wiersz Wszyscy dla wszystkich J. Tuwima krzyŝówka, układanka obrazkowo-literowa, układanka literowa, zaszyfrowana wiadomość, karteczki z tekstami do ilustrowania, zagadka wierszowana, obrazki przedstawiające róŝne sklepy, METODY PRACY : pogadanka i prezentacja praca z tekstem gry i zabawy aktywizujące FORMY PRACY indywidualna, grupowa ADRESAT : uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej CZAS TRWANIA: 45 minut TOK LEKCJI FAZA WPROWADZAJĄCA - czas realizacji 10 minut 1.Nauczyciel wita uczniów i zaprasza do zajęcia miejsc. Informuje dzieci, Ŝe temat spotkania poznamy po ułoŝeniu hasła z pierwszych liter obrazków, które są na tablicy karta pracy nr 1. Uczniowie odgadują, w razie potrzeby nauczyciel naprowadza ich na właściwe znaczenie. Uczeń, który poda właściwą literę podchodzi do tablicy i zapisuje ją w kratce obrazkiem. Wspólnie odczytujemy hasło ksiąŝka. 2.Nauczyciel wskazuje, Ŝe podczas spotkania będziemy rozmawiać o ksiąŝkach. Prosi uczniów, Ŝeby podchodzili kolejno do tablicy i zapisywali się do chmurek, w których są ich ulubione postaci z bajek karta pracy nr 2. W ten sposób powstają grupy, w których uczniowie usiądą przy stolikach i będą pracować podczas spotkania. Na kaŝdym stoliku znajduje się jeden z obrazków. FAZA REALIZACYJNA - czas realizacji 30 minut 3. Nauczyciel czyta dzieciom wiersz Juliana Tuwima Wszyscy dla wszystkich i pyta jakie zawody zostały w nim wymienione. Prowadzący pyta dzieci: - kto lubi spędzać czas oglądając, czytając ksiąŝki; jak sobie wyobraŝają, kto musi pracować, aby ksiąŝki

powstawały i trafiały do nas, czyli czytelników? (uczniowie udzielają spontanicznych odpowiedzi).informuje, Ŝe osoby, które tworzą ksiązki mają swoje zawody, tak jak, np. wspomniane w wierszu murarz, szewc, piekarz. Dzisiaj je poznamy. 4. Nauczyciel informuje, Ŝe poznają zaraz bardzo waŝną osobę związaną z tworzeniem ksiąŝki karta pracy nr 3. Aby dowiedzieć się, kto to jest, muszą wprowadzić literki do właściwych kratek. Przedstawiciele grup kolejno podchodzą do tablicy, aby wykonać zadanie (odpowiedź pisarz). 5. Po ułoŝeniu hasła wspólnie uzgadniamy, czym zajmuje się pisarz. Jest osobą niezwykle waŝną, gdyŝ to on jest głównym twórcą ksiąŝki. Dzięki pisarzowi, inne osoby mogą dalej pracować nad tym, aby ksiąŝki trafiły do czytelników. Nauczyciel zadaje pytanie, czy dzieci znają jakiegoś pisarza?- spontaniczne wypowiedzi. Kto jeszcze tworzy ksiąŝki, dowiedzą się po wykonaniu zadania w grupach karta pracy nr 4. 6. Rozwiązaniem hasła jest ilustrator, czyli osoba która ozdabia ksiąŝki rysunkami ilustracjami. Nauczyciel pokazuje klasie 2 ksiąŝki: bez ilustracji i z ilustracjami. Zadaje pytania, na które padają spontaniczne odpowiedzi: czy dzieci zauwaŝają róŝnicę?, którą ksiąŝkę wolą czytać?, dlaczego wolą kolorową, co w niej jest ciekawszego? (dzieci odpowiadają, Ŝe obrazki). Aby utrwalić nowe słowo dzieci mają za zadania w grupach utworzyć jak najwięcej wyrazów z liter wyrazu ILUSTRATOR ( np. tor, lustro, lato, ruta, itp.) grupy podają swoje słowa. 7. Nauczyciel informuje uczniów, Ŝe nazwę zawodu, jaki wykonuje kolejna osoba związana z ksiąŝką, poznają, gdy z hasła poniŝej usuną wszystkie literki, które się ciągle powtarzają karta pracy nr 5. 8. Uczniowie pracują w grupach, a następnie podają hasło księgarz. Wypowiadają się, czym zajmuje się osoba wykonująca ten zawód i w jakim sklepie pracuje karta pracy nr 6 (chętna osoba podchodzi do tablicy i przesuwa ludzika do wybranego sklepu) 9. Następny zawód związany z ksiąŝką poznają po rozwiązaniu zagadki karta pracy nr 7.W grupach odczytują treść wierszyka. Następuje krótka rozmowa czym zajmuje się bibliotekarz i gdzie pracuje. FAZA PODSUMOWUJĄCA - czas realizacji 5 minut 10. Nauczyciel informuje uczniów, Ŝe postaramy się podsumować wiadomości i wymienić wszystkie osoby, które pracują nad tym, aby ksiąŝki docierały do czytelników. Na tablicy pojawi się zestaw wyrazów nazywających róŝne zawody. Zadaniem dzieci jest wyłonienie tych, które poznawane były podczas spotkania karta pracy nr 8. 11. Nauczyciel dziękuje uczniom za pracę i rozdaje do wykonania w domu zadanie utrwalające wiadomości z zajęć krzyŝówkę (karta pracy nr 9).

KARTA PRACY NR 1 KARTA PRACY NR 2 KARTA PRACY NR 3 A Z I R P S KARTA PRACY NR 4 SZYFR A L I T R E S Ę O U K D S HASŁO KARTA PRACY NR 5 XXXKXXSXXIXXĘXXXGXXXXAXXXRXXXZXX HASŁO

KARTA PRACY NR 6 KARTA PRACY NR 7 U TEJ PANI LUB PANA KSIĄśKI WYPOśYCZASZ DO POCZYTANIA KARTA PRACY NR 8 W chmurkach ukryły się nazwy róŝnych zawodów. Zostawcie na tablicy tylko te, które związane są z ksiąŝkami. stomatolog drukarz ilustrator stolarz krawiec bibliotekarz księgarz pisarz informatyk sprzedawca KARTA PRACY NR 9 KRZYśÓWKA (do wykonania w domu) 1 2 3 4 5 1. Osoba, która pisze ksiąŝki. 2. Osoba, która drukuje ksiąŝki. 3. Ta osoba sprawia, Ŝe w ksiąŝkach są kolorowe obrazki. 4. U tego pana moŝesz wypoŝyczyć ksiązki do poczytania. 5. Miejsce, gdzie pracuje księgarz.

WSZYSCY DLA WSZYSTKICH, CZYLI O TYCH, KTÓRZY KSIĄśKI KOCHAJĄ.