Scenariusz lekcji do filmu Twój Vincent (reż. Dorota Kobiela, Hugh Welchman)

Podobne dokumenty
Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

PLASTYKA. Plan dydaktyczny

Wymagania edukacyjne-plastyka klasa V. Wymagania. Odniesienie do podstawy. Numer i temat lekcji

2. Zdefiniuj pojęcie mitu. Na wybranych przykładach omów jego znaczenie i funkcjonowanie w kulturze.

Wymagania edukacyjne plastyka. Klasa IV Nr i temat lekcji Wymagania Odniesienia Podstawowe. do uczeń:

Bank pytań na egzamin ustny

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

Wymagania edukacyjne PLASTYKA kl. 5. Wymagania. Uczeń:

MATURA 2010/2011 TEMATY DO EGZAMINU USTNEGO I. LITERATURA

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRÓDROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN Z PLASTYKI W KLASIE IV

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Tematy prezentacji na ustny egzamin maturalny. Matura 2014

- wyjaśnia, czym jest walor, - podaje sposoby zmieniania waloru, - stosuje w swojej pracy barwy zróżnicowane walorowo.

II.6. artystycznych odbywających się w kraju lub. wyrazu stwarzane przez różnorodne linie,

Centrum Nauki i Biznesu ŻAK w Stargardzie Szczecińskim

KONSPEKT ZAJĘĆ Z WIEDZY O KULTURZE

Perspektywa linearna. Perspektywa powietrzna. Perspektywa malarska.

... podpis przewodniczącego szkolnego zespołu egzaminacyjnego

Mianem postimpresjonizmu określa się kierunek w sztuce na przełomie wieku XIX i XX wieku objawiający się głównie we Francji. Dokładne ramy czasowe

LITERATURA. 2. Kresy wschodnie w literaturze polskiej. Omów na podstawie wybranych przykładów.

Elżbieta Jezierska. Kraina sztuki. Scenariusz 7. Pełna nastroju architektura średniowiecznych kościołów

Warsztaty Programu Edukacji Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. dla grup gimnazjalnych na rok szkolny 2013/2014

A więc to tak rodzi się sztuka? wyrażamy opinię na temat obrazu i jego interpretacji

Klasa IV Wymagania edukacyjne

Kraina sztuki. Scenariusz 9. Wolna i ekspresyjna sztuka abstrakcjonizmu. Elżbieta Jezierska

Jestem częścią kultury PROGRAM NAUCZANIA WIEDZY O KULTURZE. Autor: Małgorzata Marzec

SZKOLNA LISTA TEMATÓW NA WEWNĘTRZNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO 2012/2013

Dziennikarze przyszłości

WOJEWÓDZKI KONKURS STOPIEŃ WOJEWÓDZKI GIMNAZJUM

ZESTAW TEMATÓW Z JĘZYKA POLSKIEGO NA WEWNĘTRZNY EGZAMIN MATURALNY 2014

Kryteria ocen PLASTYKA kl. 7

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO - OCENIANIE BIEŻĄCE, SEMESTRALNE I ROCZNE (2015/2016)

SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA EDUKACYJNE W KLASIE SZÓSTEJ I PÓŁROCZE PRZEDMIOT: PLASTYKA

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO - POZIOM PODSTAWOWY

Scenariusz zajęd nr 57 Temat: W pracowni malarskiej skąd artyści czerpią inspirację? Cele operacyjne: Uczeo:

W J O E J WÓ W D Ó ZK Z I I K ON O KURS

Wymagania. - wymienia dziedziny sztuki, w których

Wymagania edukacyjne z plastyki w klasie 1 gimnazjum

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Dwa style w sztuce średniowiecza: romaoski i gotycki.

TABklasa. Otwarta przestrzeń - otwarty umysł Edukacja nieograniczona mobilny multibook, mobilny uczeń, mobilna edukacja

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI DLA KLASY I GIMNAZJUM

dopuszczający dostateczny dobry bardzo dobry celujący rozpoznaje budowle greckie

Scenariusz zajęć nr 7

LITERATURA. Lista tematów na egzamin wewnętrzny z... (przedmiot, poziom) Planowana liczba zdających w roku... Liczba przygotowanych tematów

Plan pracy z plastyki do programu nauczania Do dzieła! Klasa VII

El Cid legenda o mężnym rycerzu reż. Jose Poso

Wymagania edukacyjne do przedmiotu zajęcia artystyczne - gimnazjum klasy 2 i 3

Wymagania edukacyjne PLASTYKA kl. 4. Wymagania. Uczeń:

Moje muzeum. Spotkanie 16. fundacja. Realizator projektu:

Puzzle. Spotkanie 15. fundacja. Realizator projektu:

SCENARIUSZE KATECHEZY

Wymagania Odniesienia do podstawy programowej Uczeń: 1. i 2. ABC sztuki. dziedzinami sztuki, sztuki, określony temat.

WYMAGANIA EUKACYJNE NA POSCZEGÓLNE STOPNIE Z PLASTYKI W KLASIE VI

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

Kraina sztuki. Scenariusz 8. Dynamiczna i dekoracyjna sztuka secesji. Elżbieta Jezierska

Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE SZKOLNE PLASTYKA KLASA IV

Plan wynikowy z wymaganiami edukacyjnymi przedmiotu plastyka w zakresie klas 6 szkoły podstawowej

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE II GIMNAZJUM

ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE KLASA 3 GIM

1. Roland rycerz średniowieczny

Umiejętności na ocenę dopuszczającą. Umiejętności na. ocenę dostateczną

poszukująca z elementami problemowej.

Scenariusz lekcji w klasie I liceum język polski

Okulary. Spotkanie 12. fundacja. Realizator projektu:

Polskie kino w opinii Internautów. wyniki badań bezpośrednich

Osiągnięcia edukacyjne dla dzieci z oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2014/2015 Oczekiwane efekty aktywności społecznej dziecka

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Plan dydaktyczno - wychowawczy z plastyki Do dzieła!

ćwiczenia plastyczne rysunkowe, malarskie, budowania kompozycji, formułowanie kształtu, przestrzeni

Jak nauczyć dzieci myślenia? Zasady kluczowe

Plan wynikowy zajecia artystyczne kl.3 gimnazjum

Lista tematów z języka polskiego na egzamin wewnętrzny. rok szkolny 2012/2013

Warsztaty Programu Edukacji Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. dla szkół podstawowych na rok szkolny 2013/2014

Tematy na wewnętrzny egzamin maturalny z języka polskiego dla Liceum Profilowanego w Górze Kalwarii w roku szkolnym 2013/2014

TEMATY Z JĘZYKA POLSKIEGO NA MATURĘ USTNĄ na rok 2010/ 2011 w ZSP im. Orląt Lwowskich w Stopnicy

Ocenie podlegają chęci i wysiłek ucznia wkładany w wykonywanie zadań wynikających ze specyfiki przedmiotu.

MALARSTWO. W zewnętrznym poszukiwać wewnętrznego. Marta Węgiel. Naila Ibupoto Julia Idasiak

Wymagania edukacyjne język polski klasa 1gT ROK SZKOLNY 2017/2018 nauczyciel: mgr Agata Sekuła, mgr Urszula Dara


WYMAGANIA EDUKACYJNE (klasy II)

TEMATY NA USTNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO

SZKOLNA LISTA TEMATÓW 2013/2014

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA ŚRÓDROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN KLASYFIKACYJNYCH Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE II LICEUM

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Warsztaty z tworzenia filmów animowanych metodą poklatkową.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI DLA KLASY II GIMNAZJUM

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

WYMAGANIA EDUKACYJNE - PLASTYKA DLA KLAS IV

Scenariusz zajęć. Temat: Obcojęzyczne zasoby Internetu. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane:

OFERTA PROGRAMOWA POWIATOWEJ BIBLIOTEKI PEDAGOGICZNEJ w Skarżysku-Kamiennej na rok szkolny 2018/2019

Kryteria oceniania z plastyki w kl V-nowa podstawa

6. TWORZYMY OPOWIEŚĆ DO RZUTÓW KOSTKĄ CZYLI O UKŁADANIU OPOWIADAŃ

TEMATY DO CZĘŚCI WEWNĘTRZNEJ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO NA ROK SZKOLNY 2008/2009

GENERATOR MYŚLI HUMANISTYCZNEJ

Plastyka. Wymagania edukacyjne--kryteria oceniania

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

- posługiwać się podstawowymi terminami dotyczącymi kultury i sztuki tradycyjnej i współczesnej;

Transkrypt:

Autor: Martyna Łukasiewicz Scenariusz lekcji do filmu Twój Vincent (reż. Dorota Kobiela, Hugh Welchman) Temat zajęć: Oczami Vincenta Czy można zgłębić tajemnicę drugiego człowieka? Czas realizacji: 90 min Grupa wiekowa: szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne Zagadnienia: Vincent van Gogh kim był i dlaczego tak malował? Co wiadomo o van Goghu? Postimpresjonizm na czym polegał? Epoki literackie a periodyzacja sztuki. Między obrazem a filmem czym jest korespondencja sztuk? Filmowy relatywizm: Twój Vincent, Obywatel Kane i Hero. Animacja kino dla dojrzałych widzów? Jakie gatunki można zaanimować? Cele operacyjne: Po lekcji uczeń/ uczennica: odczytuje dzieło filmowe jako źródło informacji o życiu i twórczości artysty, potrafi scharakteryzować postać i twórczość Vincenta van Gogha, omawia zjawisko postimpresjonizmu w sztuce, zauważa różnice i podobieństwa w rozwoju epok literackich i periodyzacji sztuki, wyjaśnia pojęcie relatywizmu, potrafi scharakteryzować animację jako technikę filmową w kontekście gatunków filmowych przeznaczonych dla dojrzałych widzów, tworzy wypowiedzi analityczno-interpretacyjne dotyczące dzieł malarskich i filmowych, potrafi pracować w grupie, potrafi przygotować się do dyskusji, a także wziąć w niej aktywny udział i uzasadniać swoje zdanie za pomocą adekwatnych argumentów. Formy i metody pracy: rozmowa kierowana, prezentacja, miniwykład, praca grupowa, dyskusja. Pomocne dydaktyczne: Copyright by Multikino 1

quiz przygotowany w PowerPoint [osobny załącznik do scenariusza lub załącznik nr 1], reprodukcja obrazu: Claude Monet, Impresja, wschód słońca [załącznik nr 2] dostęp do Internetu: Google Arts & Culture. Przebieg zajęć: CZĘŚĆ 1 1. Rozmowa kierowana i quiz: co wiadomo o van Goghu? Nauczyciel rozpoczyna lekcję od pytania o wrażenia uczniów po seansie filmu. Przykładowe pytania szczegółowe: jak animacja i malarskie klatki filmowe wpłynęły na sposób odbioru obrazu filmowego? jak uczniowie czuli się podczas oglądania filmu? co szczególnie im się podobało, a do czego można odnieść się krytycznie? czego dowiedzieli się o van Goghu? Następnie prowadzący lekcję prosi uczniów o podział na 6 grup (w tych grupach będą pracowali przez całe zajęcia). Nauczyciel wyświetla quiz z wiedzy o van Goghu [załącznik nr 1 lub osobny plik]. Grupa, która zna odpowiedź na pytanie, zgłasza się, a za każdą poprawną odpowiedź przyznawany jest jeden punkt. Grupa, która zdobędzie najwyższą liczbę punktów, zyska możliwość wyboru roli w dyskusji, której przygotowanie i przeprowadzenie będzie głównym zadaniem w drugiej części zajęć. Nauczyciel podsumowuje informacje o van Goghu i pyta uczniów, które aspekty biografii van Gogha są najbardziej zagadkowe i tak też zostały ukazane w filmie? W jaki sposób autorzy filmu pokazali problem niejednoznaczności związanej ze śmiercią artysty? Pytanie to ma być punktem wyjścia do naprowadzenia uczniów na zrozumienie, na czym polega relatywizm. Nauczyciel wskazuje na ukazanie w filmie różnych punktów widzenia, ocen i interpretacji zdarzeń, które zmieniają się w zależności od postawy, charakteru, wiedzy czy doświadczenia kolejnych bohaterów opowiadających o Vincencie. Nauczyciel pyta, czy uczniowie znają inne przykłady relatywizmu w filmie? Nauczyciel może przytoczyć przykłady przywoływane w filmie edukacyjnym przed seansem filmowym: Obywatel Kane (w którym, podobnie, jak w omawianym filmie, chodzi o rozszyfrowanie zagadki śmierci głównego bohatera, a dziennikarz prowadzący śledztwo trafia na różne osoby; z ich relacji nie powstaje jedna spójna odpowiedź, bohater zabiera swą tajemnicę do grobu) czy Hero (gdzie te same wydarzenia opowiadane przez różne osoby zyskują zupełnie inny kształt w filmie Hero jest to podkreślone kolorami dominującymi w kadrze odmiennymi w różnych historiach). Wskazówka: warto, by nauczyciel pokazał zwiastuny/ fragmenty obu filmów uczniom: Obywatel Kane: https://www.youtube.com/watch?v=yxir1p9fm5a Hero: https://www.youtube.com/watch?v=_usdk5jagek Copyright by Multikino 2

Nauczyciel prosi uczniów, aby własnymi słowami wyjaśnili, na czym polega relatywizm. Przykładowa odpowiedź: Jest to pogląd głoszący, że wartości logiczno-poznawcze (prawda, fałsz), etyczne (dobro, zło), estetyczne (piękno, brzydota) czy normy kulturowe, społeczne mają charakter względny i zależą od indywidualnego punktu widzenia. Nie ma żadnych absolutnych prawd ani wartości, nasze wypowiedzi o świecie są warunkowane przez nasz światopogląd, wrażliwość, nastawienie, środowisko, w którym dorastamy itp. Wszystko zależy od punktów widzenia, nie ma prawd uniwersalnych, z którymi zgodzi się każdy człowiek. Uczniowie mogą skomentować, czy zgadzają się z takim poglądem (prawdopodobnie ich różnorodne opnie będą mogły posłużyć jako ilustracja pojęcia). 2. Praca w grupach: co oznacza postimpresjonizm? Nauczyciel zapowiada, że po rozszyfrowaniu pojęcia relatywizm, klasę czeka spotkanie z kolejnym trudnym hasłem. Zadaniem każdej z grup jest stworzenie definicji postimpresjonizmu z ujęciem cech typowych dla tego malarstwa. Grupy wykonują zadanie na podstawie porównania obrazu impresjonistycznego (Claude Monet, Impresja, wschód słońca załącznik nr 2) z dziełami malarzy zaliczanych do postimpresjonizmu. Korzystając z Google Arts & Culture, uczniowie (na komputerach lub komórkach potrzebne będzie przynajmniej jedno urządzenie na grupę, chyba że zadanie będzie do rozwiązania w domu) wyszukują obrazy podanych artystów i dokonują porównania w kategoriach ujętych w tabeli [załącznik nr 3]. Dzieła do wyszukania w Google Arts & Culture: Vincent van Gogh, Słoneczniki (Sunflowers, 1888), Paul Gauguin, Kobieta z Thaiti z kwiatem (Tahitian Woman with a Flower, 1891), Paul Cézanne, Martwa natura z jabłkami (Still Life with Apples, 1893-1894). Materiały dla nauczyciela: a) Postimpresjonizm - terminem tym określa się różne zjawiska w sztuce francuskiej na przełomie XIX i XX wieku, wywodzące się z impresjonizmu, ale w dużej mierze odrzucające go. Ramy czasowe obejmują moment ostatniej wystawy impresjonistów w 1886 r. aż do pierwszej wystawy fowistów w 1905 r. Postimpresjoniści kontynuowali kolorystyczne poszukiwania impresjonizmu, odchodząc jednocześnie od wielu jego zasad. Starali się uwolnić obraz od naśladownictwa natury (tak ważnego dla impresjonistów) i kładli nacisk na autonomiczność dzieła malarskiego. Dla wielu artystów postimpresjonizm był punktem wyjściowym w dążeniu do własnego stylu. Wybitni przedstawiciele tego nurtu to Vincent van Gogh, Paul Gauguin, Paul Cézanne, Henri Toulouse-Lautrec. b) Porównanie: impresjonizm vs. postimpresjonizm: Copyright by Multikino 3

- temat: o ile dla impresjonistów najważniejszym tematem była natura (pejzaż malowany w plenerze), o tyle w malarstwie postimpresjonistów pojawia się całe spektrum tematów malarskich (pejzaż, portret, martwa natura itd.). - technika: impresjoniści tworzyli obrazy przy użyciu drobniejszych plam barwnych i krótszych pociągnięć pędzlem, natomiast postimpresjoniści wykorzystywali różnorodne techniki, wprowadzając często eksperymenty np. kontrastowe plamy barwne i wyraźny kontur u Gauguina, grube warstwy farby u van Gogha. - kolor: dla impresjonistów związany ściśle ze światłem; eliminacja koloru lokalnego; jasna, często pastelowa gama barwna, natomiast postimpresjoniści eksperymentują z barwą, często znacznie żywszą i kontrastującą, przez którą wyrazić chcieli głównie emocje. - światło: studium światła było podstawą malarstwa dla impresjonistów (np. Claude Monet tworzył często kilkanaście podobnych obrazów w tym samym miejscu i ujęciu, ale malował je o różnych porach dnia, aby uchwycić odmienne efekty świetlne); gra ze światłem odgrywa mniejszą rolę u postimprejonistów, większe znaczenie ma kolor. 3. Uzupełnienie: nurty w sztuce Po odczytaniu wyników pracy przez wszystkie grupy, nauczyciel podsumowuje, że po rewolucji w sztuce, której dokonali impresjoniści (m.in. zerwanie z realistycznym sposobem malowania, praca w plenerze, zmiana palety barw, skupienie na ulotnych wrażeniach a nie wyobrażeniach) nie jest łatwo jednoznacznie klasyfikować nowe style i nurty. Choćby w samo zjawisko postimpresjonizmu wpisują się odmienne i niezwykle różnorodne tendencje artystyczne (już porównanie malarstwa van Gogha, Gauguina i Cézanne a wykazuje znaczne różnice w ich twórczości). Niezwykle dynamiczny rozwój sztuki, artystyczne eksperymentowanie i poszukiwanie nowych form i tendencji w XIX w. stwarza także problem z jednoznacznym powiązaniem periodyzacji sztuki z epokami literackimi. Można także zwrócić uwagę na to, iż potrzeba klasyfikacji i przyporządkowywania artystów do kierunków i nurtów sprawia, w przypadku van Gogha, że jest on łączony z postimpresjonizmem, ale jednocześnie można znaleźć w jego twórczości tendencje ekspresjonistyczne (dynamiczne pociągnięcia pędzlem, zniekształcenia rzeczywistości w celu ukazania emocjonalnego nastawienia), zatem czasem indywidualny styl artysty lub odrębność danego nurtu w sztuce powoduje trudności z jednoznaczną ich klasyfikacją. 4. Miniwykład, rozmowa kierowana: Animacja - kino dla dojrzałych widzów? Nauczyciel pokazuje nagranie dotyczące pracy nad filmem: https://www.youtube.com/watch?v=1ha8ab1knkq Po obejrzeniu krótkiego nagrania, nauczyciel rozmawia z uczniami o realizacji filmu: etapy: film aktorski (kostiumy, przygotowanie planu, aktorzy grający na green screenie w celu uchwycenia naturalnych zachowań, ruchów i wyrażanych emocji), następnie praca 125 malarzy (technika rotoskopii: po zakończeniu zdjęć aktorskich, Copyright by Multikino 4

malarze precyzyjne przenosili każdą klatkę na płótna, które były animowane poklatkowo), połączenie dwóch poetyk animacji: wielokolorowej (narracja o teraźniejszości) i czarno-białej (narracja o przeszłości, retrospekcje), powstało 65 tys. obrazów, a stworzenie 1 sekundy filmu wymagało namalowania 12 obrazów, wykorzystanie 94 obrazów van Gogha, scenariusz na podstawie 800 listów i obrazów van Gogha. Następnie nauczyciel pyta, jakie cechy musi spełnić animacja, by była interesująca dla dojrzałego widza? Np. nawiązanie do gatunków filmowych, poważna tematyka, ciekawa intryga, akcja trzymająca w napięciu, ciekawa technika animacji, nawiązanie do innych tekstów kultury, np. malarstwa, komiksu, innych filmów; wśród skojarzeń uczniów może pojawić się nawiązanie do hentai japońskich animacji o charakterze pornograficznym warto wtedy zauważyć, że wątek miłosny czy erotyczny również może podnieść atrakcyjność filmu dla dorosłych odbiorców.) Czy uczniowie znają jakieś inne filmy animowane, które przeznaczone są dla starszych odbiorców? Mogą paść następujące przykłady: Walc z Baszirem słynny wojenny dokument animowany, Persepolis autobiograficzna opowieść o dorastaniu w Iranie, Trio z Belleville przygodowy film o porwanym rowerzyście, Droga na drugą stronę opowieść o chłopaku z Rumunii, który został niesłusznie oskarżony i zmarł w polskim więzieniu wskutek protestu głodowego, Sausage Party niewybredna komedia o parówkach, Akira reprezentant anime japońskiej animacji, której różnorodne propozycje kierowane są do widzów w różnym wieku, Batman adaptacja komiksu o superbohaterze, Beavis and Butthead czy inne seriale z ramówki MTV. Jeśli uczniowie będą również zauważyć, że zdecydowanie więcej animacji powstaje z myślą o dziecięcym widzu. Animacja przez wiele lat uchodziła za sztukę filmową dla małych odbiorców. Do jakiego gatunku filmowego uczniowie przypisaliby Twojego Vincenta? np. dramat biograficzny, kryminał jako że film przedstawia śledztwo wokół śmierci bohatera. W jakich gatunkach filmowych można wykorzystać technikę animacji? Jakie są efekty tworzenia np. biograficznych filmów animowanych, czy są one bardziej interesujące, przystępne dla widza? Dlaczego twórcy mogli zdecydować, że Twój Vincent będzie animowany, skoro nakręcili również zdjęcia z udziałem aktorów? Uczniowie mogą powiedzieć, że wszystkie gatunki mogą wykorzystać technikę animacji zwłaszcza, że wiele filmów korzysta z efektów specjalnych, które są niczym innym jak animacją komputerową. Animacja może nieść dodatkowe znaczenia, np. dzięki niej widz Twojego Vincenta poznaje twórczość malarza. Copyright by Multikino 5

Nauczyciel zwraca uwagę, że filmy takie, jak Twój Vincent zaprzeczają stereotypowi, według którego animacje to tylko bajki albo kreskówki dla młodszej widowni. Współczesne animowane produkcje pełnometrażowe wiążą się często z wykorzystaniem artystycznych i nowatorskich technik realizacji. Coraz częściej powstają animowane filmy biograficzne, w których rekonstruowane są prawdziwe wydarzenia, losy rzeczywistych osób, gdzie odtwarza się nie tylko fakty, ale także autorefleksję bohatera. Nauczyciel pyta, jaki gatunek bądź jaką konkretną historię warto, zdaniem uczniów, przełożyć na język filmowej animacji? WPROWADZENIE DO DRUGIEJ CZĘŚCI ZAJĘĆ Rozmowa kierowana: korespondencja sztuk Druga część zajęć poświęcona jest na dyskusję metodą sześciu kapeluszy, do której uczniowie przygotowują się w grupach (w ramach pracy domowej). Pod koniec pierwszej części zajęć, nauczyciel przydziela role poszczególnym grupom i wprowadza uczniów w tematykę zadania. Na wstępie postawić można pytanie, czy łatwo jest zgłębić tajemnicę drugiego człowieka? W jaki sposób możemy poznać drugą osobę? Czy uczniowie wiedzą, co było inspiracją dla twórców filmu? (Obrazy van Gogha, ukazane na nich miejsca i osoby, a także jego bogata korespondencja układają się w historię. Van Gogh malował bliskie sobie miejsca i osoby, które go otaczały, przez co jego obrazy są niejako malarską autobiografią, co potwierdza także motto filmu i słowa samego malarza: Tak naprawdę mogą mówić za nas tylko nasze obrazy. ). Następnie nauczyciel wprowadza wątek korespondencji sztuk. Wskazówka: aby pokazać większe spektrum korespondencji między różnymi dziedzinami sztuki, warto nawiązać również do poetyckich i muzycznych dialogów z van Goghiem [załącznik nr 5] i omówić je z uczniami, jeśli będzie na to czas w trakcie zajęć. Dodatkowym kontekstem może być w tym miejscu pokrewny rozwój literatury i sztuki na przestrzeni wieków. Warto zwrócić wówczas na podobieństwa w periodyzacji literatury i sztuki czy wspólnotę zainteresowań poszczególnych epok, np. co łączy literaturę średniowieczną i style romański czy gotycki? Czy renesans w literaturze i sztuce mają cechy wspólne? Czy znana z architektury baroku dynamika form i obfita dekoracja mogą mieć swój odpowiednik w barokowej poezji? Czy oświeceniowe ideały są zrealizowane w sztuce klasycyzmu? Czy literacki i malarski romantyzm mają ze sobą coś wspólnego? Jak dialogują ze sobą pozytywizm literacki i malarski realizm? Co cechuje literaturę Młodej Polski i czy podobne fascynacje widać w impresjonizmie i postimpresjonizmie, ekspresjonizmie, symbolizmie lub secesji? (W celu pogłębienia refleksji zachęcamy do wizyty w lokalnym Muzeum Narodowym lub innym muzeum sztuki.) Podobnie, jak obrazy i listy van Gogha tworzą spójną narrację i poruszane są w nich te same wątki, tak też możliwe jest współbrzmienie np. malarstwa i muzyki lub literatury (synteza sztuk). Nauczyciel pyta, w jaki sposób obraz malarski i obraz filmowy mogą opowiadać tę samą historię? Jak malarstwo może inspirować twórców filmu i czy film Copyright by Multikino 6

mógłby stanowić inspirację na malarzy? Zarówno malarstwo van Gogha, jak i film Twój Vincent będą źródłem informacji potrzebnych do budowania argumentów w dyskusji. CZĘŚĆ 2 Opis metody: dyskusja w oparciu o metodę sześciu kapeluszy ma na celu stworzenie mentalnej mapy sytuacji lub problemu, który jest przedmiotem rozmowy. Skłania do argumentacyjnego sposobu myślenia, wpływa na twórcze myślenie. Osoby biorące udział w dyskusji reprezentują różne sposoby rozwiązywania problemu, zgodne ze sposobem myślenia związanym z danym kolorem kapelusza. Każda grupa ma przydzielony inny kolor. Przygotowanie: Uczniowie podzieleni są na 6 grup i w ramach pracy domowej przygotowują się do dyskusji (grupa, która zdobyła najwięcej punktów w quizie ma prawo wyboru koloru kapelusza, pozostałe kolory przydziela nauczyciel). Głównym problemem do rozstrzygnięcia w dyskusji jest tajemnicza śmierć van Gogha czy malarz popełnił samobójstwo, czy też został zastrzelony? Można wybrać jedną z opcji jako hipotezę do potwierdzenia lub zaprzeczenia na drodze dyskusji. Wszystkie grupy analizują historię ukazaną w filmie Twój Vincent, a także poszukują dodatkowych informacji i źródeł, w oparciu o które przygotują się do zabrania głosu w dyskusji. Grupy próbują odkryć tajemnicę niezwykłej biografii i zgłębić artystyczną osobowość, ale czynią to z różnych punktów widzenia, zgodnie z przydzielonym im kolorem kapelusza. Polecane źródła: Strona internetowa filmu Twój Vincent: lovingvincent.com Artykuł: http://rynekisztuka.pl/2013/08/09/van-gogh-samobojstwo-czy-utajonemorderstwo; Artykuł: http://www.wysokieobcasy.pl/wysokieobcasy/1,139990,17347495,kto_zab il_van_gogha_.html V. van Gogh, Listy do brata, tłum. J. Guze, Warszawa 1964. Artyści o sztuce. Od van Gogha do Picassa, E. Grabska, H. Morawska, Warszawa 1963. I. Stokes, Pasja życia. Powieść na tle życia van Gogha, tłum. W. Kragen, Warszawa 1951. Role grup w dyskusji (kolory kapeluszy) a) Niebieski kapelusz (organizacja): wprowadzenie do dyskusji, bezstronny obserwator, główne zadanie to kontrola toku dyskusji i narzucanie dyscypliny. Niebieski kapelusz zna wszystkie problemy związane z omawianym zagadnieniem (zna biografię artysty, a także argumenty poszczególnych osób, wypowiadających się na temat van Gogha i jego śmierci). Moderuje i porządkuje Copyright by Multikino 7

dyskusję, udziela głosu, monitoruje cały proces dyskusji, komentuje jej przebieg, sporządza podsumowanie z wnioskami. b) Biały kapelusz (obiektywizm): przedstawia tylko fakty i liczby, najważniejsza jest logika i tylko to, co da się racjonalnie przedstawić. Nie pokazuje emocji, nie ocenia, tylko przytacza konkretne dane, sprawdzone informacje i analizy (zna fakty z życia artysty, przywołuje daty, liczby). c) Czerwony kapelusz (emocje): wyraża emocjonalny stosunek do problemu; emocjonalne zbadanie danego aspektu, brane pod uwagę przeczucia i intuicja. Pozbywa się obiektywizmu i wyraża wszystko subiektywnie. Emocja jest reakcją na wszystko. Myśli szybko, czasem nieracjonalnie, na wszystko patrzy przez pryzmat emocji, może kierować się wersją zdarzeń, która jemu wydaje się najbardziej prawdopodobna; odwołanie do emocjonalnego stosunku samego malarza do otaczającego świata i ludzi. d) Czarny kapelusz (pesymizm): nastawienie negatywne, krytyka. Wyszukuje wszystkie krytyczne aspekty. Zadaje pytania, docieka prawdy, za wszelką cenę stara się wykazać, że ktoś inny się myli. Krytyka ma wskazać elementy, o których należy pamiętać i zwrócić na nie uwagę (w przypadku dyskusji o van Goghu broni hipotezy, która w wyniku logicznej analizy jest najbardziej prawdopodobna). e) Żółty kapelusz (optymizm): przejawia ciekawość, odwołuje się do logicznopozytywnego myślenia (może zwracać uwagę na pozytywne aspekty biografii artysty i jego usposobienia, a w obliczu tego poddawać w wątpliwość hipotezę o samobójstwie malarza; obrona van Gogha). f) Zielony kapelusz (możliwości): pełen pomysłów i nowych możliwości, ma za zadanie pokazywać nowe punkty widzenia. Nie ma obowiązku logicznego postępowania, ważne jest, że znajduje nowe drogi. Może zaproponować nowy sposób interpretacji informacji o życiu i śmierci van Gogha. O autorce: Martyna Łukasiewicz - doktorantka w Zakładzie Historii i Teorii Badań nad Sztuką IHS UAM, członkini Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Edukacji przez Sztukę, autorka licznych programów edukacyjnych i publikacji związanych z edukacją artystyczną. Copyright by Multikino 8

Załączniki Załącznik nr 1 (Polecamy korzystanie z osobnego pliku załączonego do scenariusza) Copyright by Multikino 9

Copyright by Multikino 10

Copyright by Multikino 11

Copyright by Multikino 12

Załącznik nr 2 Claude Monet, Impresja, wschód słońca, 1872. Copyright by Multikino 13

Załącznik nr 3 Impresjonizm Postimpresjonizm Temat Technika Kolor Światło Oddziaływanie na widza Postimpresjonizm (definicja): Copyright by Multikino 14

Załącznik nr 4 Paul Engle Autoportret Farba wybucha w jakąś twarz. Te oczy oskarżają - Słyszysz? Jesteś szalony? Ten kapelusz Ze strachu na mej głowie krzyczy. A miejsce znasz, Arles? Czy ja tam jestem? Co tu masz, Nóż, pędzel? Trzeba uważać, tak czy tak. To kłuje pigment w mojej brodzie. I jeszcze tylko spłaszczyć twarz Żeby pokazać zdrowe ucho. Marek Grechuta Hej, Vincent https://www.youtube.com/watch?v=x9olchjik9y Hej, Vincent, patrz, już wszyscy poszli Poszedł już ten pijany Jacques Siądź na chwilę, chodź, odpocznij Nie męcz się w kółko, jak możesz tak I w oczy słodkiej publiczki Ma takie same złote pręgi I cięta tak samo jak ty W butli jest kolor, słowo daję Chodź tutaj, pędzel w nim zamocz On pachnie dziś złocistym rajem Złap to i w oczy, prosto w oczy Bzyczy nad szklanką senna pszczoła Ta się mnie jeszcze tutaj czepia Ale się kręci, pusto na stołach Do mego winka się przylepia Spróbuj ją taką namalować Mały portrecik tej muzyczki Śpi prawie, pędzlem poprowadź Ma twoje krechy, twoje cięgi Zbiera niewidoczne łzy Wiesz, co ja najbardziej Lubię w twych obrazkach - to, że widać Że stół to stoi trochę twardziej i jeszcze się przy tym Tobie tu wszystko tak się rusza Nawet ten koci łeb podskoczy To żyje, to potrafi wzruszać Do życia - w oczy, w smutne oczy Copyright by Multikino 15

Quiz Co wiemy o van Goghu?

1. Vincent van Gogh pochodził z: a) Holandii b) Francji c) Anglii

2. W wyniku kłótni z pewnym artystą, van Gogh miał odciąć sobie ucho. Artystą tym był: a) Paul Cezanne b) Paul Gauguin c) Claude Monet

3. Vincent pisał najwięcej listów do: a) brata Theo van Gogha b) doktora Gacheta c) wuja Cornelisa van Gogha

4. Przedstawiony na obrazie mężczyzna to: a) Doktor Gachet b) Eugene Boch c) Armand Roulin

5. Jeden z najsłynniejszych obrazów van Gogha nosi tytuł: a) Gwiaździsta noc b) Droga z cyprysem i gwiazdą c) Widok na Arles

6. W jakim zawodzie van Gogh nie pracował? a) Sprzedawcy obrazów b) Sprzedawcy książek c) Szewca

7. Ile obrazów van Gogha zostało sprzedanych za życia artysty? a) 5 b) 0 c) 1

8. Vincent van Gogh był przedstawicielem: a) Impresjonizmu b) Postimpresjonizmu c) Neoimpresjonizmu

9. Który autoportret van Gogha był inspiracją dla stworzenia plakatów promujących film Twój Vincent? a) b) c)

10. Ostatni obraz namalowany przez van Gogha nosi tytuł: a) Pole pszenicy z krukami b) Kwitnący ogród ze ścieżką c) Zielone kłosy pszenicy

Odpowiedzi: 1. A 2. B 3. A 4. A 5. A 6. C 7. C 8. B 9. A 10. A