PRZYCZYNY ZMNIEJSZENIA BIORÓŻNORODNOŚCI EKOSYSTEMÓW autor: Magdalena Szewczyk



Podobne dokumenty
ROLA BIORÓŻNORODNOŚCI W SIECI POKARMOWEJ autor: Magdalena Szewczyk

Zagrajmy w ekologię gra dydaktyczna.

Edukacja leśna a założenia nowej podstawy programowej. Zimowa Szkoła Leśna 14 marca 2018 r.

BIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE

Definicje podstawowych pojęć. (z zakresu ekologii)

Żywność w łańcuchu troficznym człowieka

DATA... IMIĘ I NAZWISKO... klasa... I. TEST WYBRANE EKOSYSTEMY: LAS, POLE, JEZIORO.

Scenariusz 15. Gimnazjum. temat: Bobry i piramida troficzna. autor: Krzysztof Kus. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala.

Podchody o bioróżnorodności

Scenariusz nr 69 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Drodzy Uczniowie! Bioróżnorodność w moim obiektywie zachować dla pokoleń. Różnorodność biologiczna (bioróżnorodność) to zróżnicowanie wszystkich

Ekologia (struktura ekosystemu, przepływ energii i krążenie materii, różnorodność biologiczna i elementy ochrony środowiska)

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Opis ekosystemu z natury

Na czym polega bioróżnorodność?

Wymieranie gatunków ZAKRES TREŚCI: Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: Liceum IV etap edukacyjny zakres rozszerzony:

Czym zajmuje się ekologia?

Staw jako ekosystem. Cel zajęć: Cele operacyjne: Czas trwania: Miejsce zajęć: Pomoce dydaktyczne: Przebieg zajęć: EKOSYSTEM Biocenoza Biotop

Scenariusz zajęć. Edukacja wczesnoszkolna polonistyczna, przyrodnicza.

Poziom kształcenia i odbiorca: wszystkie poziomy kształcenia, uczniowie.

Charakteryzując populacjędanego gatunku uwzględniamy zarówno czynniki zewnętrzne i wewnętrzne:

Wymagania edukacyjne kl. IV. Dzi ał pro gra mu I. Ja i moje otoczenie. Poziom wymagań konieczny podstawowy rozszerzający dopełniający

Warsztaty szkoleniowe dla nauczycieli i trenerów. Zbigniew Kaczkowski, Zuzanna Oleksińska

Przepraszam, czy mogę tutaj zamieszkać?

PLAN METODYCZNY LEKCJI

Scenariusz nr 32 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Łańcuchy i sieci pokarmowe na polu zajęcia z biologii

Zasoby leśne Polski funkcje lasów / zadrzewień

Zespół Szkół Nr3 im. Władysława Grabskiego w Kutnie

Konferencja pn. Natura 2000 naszą szansą

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z PRZYRODY KLASA IV. dopuszczająca* dostateczna* dobra* bardzo dobra* celująca*

Scenariusz nr 47 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć nr 1

Projekt Ekosystem lasu

Planowanie zajęć terenowych na lekcjach biologii w klasie piątej

Las jako zjawisko geograficzne. (Biomy leśne)

CZĘŚĆ KOŃCOWA: 8. Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymują krzyżówkę do rozwiązania. 9. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie.

PROGRAM EKOLOGICZNEJ ŚCIEŻKI EDUKACYJNEJ W KLASACH I-III GIMNAZJUM PUBLICZNEGO W GŁUSZYCY

PRZYRODA 4. WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY KLASA CZWARTA Wydawnictwo Edukacyjne ŻAK Autor: Agnieszka Zdziarska

PRZEDMIOTOWY ZASADY OCENIANIA Z MUZYKI W KLASIE IV-VII W ZESPOLE SZKÓŁ SPORTOWYCH - PODSTAWÓWKA NR 8 W SIEMIANOWICACH ŚL.

młodzieńczy 2500 rozrodczy 1500 starości 500 a) Na podstawie informacji z tabeli wykonaj wykres

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Znaczenie zadrzewień śródpolnych dla ochrony różnorodności biologicznej krajobrazu rolniczego. Krzysztof Kujawa

Biologia Klasa 3. - określa zakres ekologii, - wymienia biotyczne i abiotyczne

Ekologiczne aspekty w biotechnologii Kod przedmiotu

W 30 lat od Raportu Komisji Brundtland Konwencja o Różnorodności Biologicznej

Przedmioty podstawowe. Przedmioty kierunkowe. Przedmioty specjalnościowe - Analityka i toksykologia środowiska

Przedmioty podstawowe. Przedmioty kierunkowe. Przedmioty specjalnościowe - Analityka i toksykologia środowiska

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy III a, III b, III c, III d gimnazjum.

ROZKŁAD TREŚCI NAUCZANIA W KLASACH 4 6

WYKŁAD NR 1. Podstawowe pojęcia - środowisko naturalne jako otoczenie systemów tworzonych przez człowieka.

Przedmioty podstawowe. Przedmioty kierunkowe. Przedmioty specjalnościowe - Analityka i toksykologia środowiska

Przedmiot: Biologia Realizowane treści podstawy programowej wymagania szczegółowe

1 p. za jeden poprawny merytorycznie przykład z wyjaśnieniem Rozwiązanie: przykładowe odpowiedzi Kaktusy liście przekształcone w kłujące ciernie

Przedmioty podstawowe. Przedmioty kierunkowe. Przedmioty specjalnościowe - Analityka i toksykologia środowiska

SPOTKANIE Z MORZEM BAŁTYCKIM PROJEKT EDUKACJI EKOLOGICZNEJ dla miasta Gdynia

POWIATOWY KONKURS EKOLOGICZNO-PRZYRODNICZY /etap II, poziom szkoły podstawowe

Jestem częścią przyrody PROGRAM EDUKACJI EKOLOGICZNO PRZYRODNICZEJ DZIECI 5 LETNIE

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Przedmioty podstawowe. Przedmioty kierunkowe. Przedmioty specjalnościowe - Analityka i toksykologia środowiska

kierunek: Ochrona Środowiska studia niestacjonarne II stopnia realizacja od roku akad. 2017/2018 ECTS w semestrze Przedmioty podstawowe

Gra zespołowa z zakresu edukacji globalnej. grupa docelowa: młodzież od 15 lat od 6 do 12 osób. czas trwania: minut

Środowisko przyrodnicze - ogólny

REGULAMIN KONKURSU TEMATYCZNEGO Wiedzy o Wielkopolskim Parku Narodowym

AFRYKA I JEJ GŁÓWNE EKOSYSTEMY

ZDROWIE NA TALERZU KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ

PLAN METODYCZNY LEKCJI. Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie.

Temat: Struktura i funkcjonowanie ekosystemu.

II. Metoda pracy Praca z podręcznikiem i atlasem, opis, wyjaśnianie, rozmowa dydaktyczna, obserwacja, prezentacje, gra dydaktyczna, pokaz.

Ekologiczna ścieżka edukacyjna

Konspekt lekcji matematyki opracowany przez: Jadwigę Murawiecką nauczyciela Szkoły Podstawowej w Chodowie

Scenariusz zajęć terenowych

Scenariusz lekcji z wychowania fizycznego. Temat: Gry i zabawy rozwijające ruchowo. Cele operacyjne lekcji w zakresie:

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie. Scenariusz nr 5

Zachęcamy do odwiedzenia ZOO i skorzystania z informacji zawartych na banerach edukacyjnych i w punktach edukacyjnych.

EDUKACJA PRZYRODNICZA

Rozmowa z zaczarowanym lusterkiem odnajduję się w grupie.

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9

Scenariusze zajęć rozwijające kompetencje matematyczno-przyrodnicze dla klasy 1

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Muzeum Recyklingu

Autor: Klasa I Temat lekcji: Edukacja: Cel/cele zajęć: Cele zajęć w języku ucznia/ dla ucznia: Kryteria sukcesu dla ucznia

Forma Zakres treści Częstotliwość Zasady przeprowadzenia Prace klasowe (1 h lekcyjna)

Ochrona przyrody. Test podsumowujący rozdział III. Wersja A

Konspekt lekcji biologii w kl. III gimnazjum

KARTA KURSU. Kod Punktacja ECTS* 2. Dr Małgorzata Kłyś

Scenariusz nr 2 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz lekcji matematyki w klasie VI

Ekosystemy do usług!

EKOSYSTEMY. Opracowała: mgr inż. Karolina Wesołowska

Scenariusz lekcji geografii z wykorzystaniem podręcznika multimedialnego wydawnictwa KLETT

Czy wycinanie lasów Amazonii może wpłynąć na zmiany klimatu na kuli ziemskiej? z wykorzystaniem treści filmu Amazonia. Przygody małpki Sai

POZNAJEMY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW.

Scenariusz nr 79 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

JAK ZWIERZĘTA DRAPIEŻNE ZDOBYWAJĄ POKARM?

Program W Poszukiwaniu Magicznego Jajka

Rozkład materiału z biologii do klasy III.

Różnorodność gatunkowa i ponadgatunkowa

Transkrypt:

PRZYCZYNY ZMNIEJSZENIA BIORÓŻNORODNOŚCI EKOSYSTEMÓW autor: Magdalena Szewczyk Cel zajęć: Cele operacyjne: Uczeń: potrafi wskazać elementy tworzące ekosystem umie wymienić ekosystemy i żyjące w nich organizmy zna pojęcie ekosystemu i bioróżnorodności wie, że różnorodność form życia jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania życia na Ziemi i utrzymania ekosystemów wymienia skutki zmniejszenia bioróżnorodności w ekosystemach umie podać przyczyny zubożenia ekosystemów Środki: kartki A4 z nazwami ekosystemów: łąka, jezioro, morze, las, rzeka, pole; ZAŁĄCZNIK 1, sklejona kostka (ZAŁĄCZNIK 2); taśma klejąca, szpileczki, pisaki, klej Czas trwania: godzina lekcyjna Miejsce zajęć: sala lekcyjna Grupa wiekowa: klasy IV-IV SP Przebieg lekcji: CZĘŚĆ WPROWADZAJACA 15 min 1. Nauczyciel odwołuje się do wiadomości już zdobytych na temat ekosystemów i bioróżnorodności. Ekosystem to zespół żywych organizmów tworzących biocenozę łącznie ze wszystkimi elementami środowiska nieożywionego, czyli z biotopem. Bioróżnorodność - zróżnicowanie wszystkich żywych organizmów występujących na Ziemi m.in. w ekosystemach lądowych, morskich i innych wodnych, jak też z zespołach ekologicznych, których organizmy te są częścią 2. Nauczyciel pyta uczniów o rodzaje ekosystemów. Przykłady ekosystemów: staw las dżungla łąka moczary rafa koralowa pole ocean wybrzeża morskie rzeka 3. Nauczyciel przedstawia poziomy ekosystemu. Prosi uczniów o przykłady różnych

organizmów tworzących poszczególne poziomy. a) materia nieożywiona w środowisku, b) producenci organizmy samożywne korzystające z materii nieożywionej, c) konsumenci organizmy cudzożywne (głównie zwierzęta), d) reducenci destruenci czyli bakterie i grzyby powodujące rozkład materii organicznej. 5. Uczniom są postawione pytania: a) Co może zaburzać funkcjonowanie ekosystemów, równowagę ekosystemów? wycinanie lasów równikowych, będących rezerwuarem niepoznanych organizmów budowa dróg melioracje zakwaszenie gleby stosowanie pestycydów zakwaszenie gleb, zanieczyszczenie gleb metalami ciężkimi i toksynami ubytek ozonosfery zastępowanie gatunków rodzimych przez wprowadzanie nowych, wprowadzanie gatunków inwazyjnych b) Jakie są skutki zmniejszenia bioróżnorodności ekosystemów? wyginięcie zwierząt i roślin, będących źródłem pokarmu dla innych organizmów brak źródeł żywności i lekarstw dla człowieka pogorszenie stanu zdrowia człowieka i zwierząt zmiany klimatu niszczenie gleb i wód CZĘŚĆ II GRA 20 min Nauczyciel każdemu z uczniów przypina na piersiach kartkę z nazwą zwierzęcia (ZAŁĄCZNIK 1). Dobrze, aby uczniowie orientowali się, gdzie żyje organizm, który reprezentuje (tabela 1). Na środku sali, na podłodze są porozkładane losowo kartki A4 z nazwami ekosystemów. Kartek ma zawsze być o 1 lub 2 mniej niż uczniów biorących udział w grze. Kartki muszą być rozłożone nie za blisko siebie, mogą być przylepione do podłogi taśmą klejącą. Nazwy ekosystemów mogą się powtarzać. Celem uczniów prezentujących różne zwierzęta jest szybkie ustawienie się na kartce z nazwą ekosystemu, który jest zasiedlany przez dane zwierzę. Nauczyciel włącza płytę z muzyką. Podczas trwania muzyki uczniowie w jej rytm krążą wokół kartek. W tym czasie nauczyciel rzuca kostką z nazwami ekosystemów. Ekosystem, który zostanie wyrzucony, będzie wyeliminowany. Gdy nauczyciel wyłączy muzykę, zabiera kartkę z nazwą wyrzuconego ekosystemu. Uczniowie starają się wejść na kartkę z nazwą ekosystemu zasiedlanego przez organizm, który reprezentują. Uczeń, który nie znajdzie dla siebie pustego miejsca na kartce musi opuścić grę. Uczniowie podają przyczyny zniszczenia ekosystemu i wymarcia organizmów. Grę można skończyć, gdy pozostanie kilku uczniów w grze. PODSUMOWANIE GRY 10 min

Uczniowie odpowiadają na pytania: 1. Jakie skutki dla środowiska będzie mieć zmniejszenie bioróżnorodności? 2. Jak wpłynie na człowieka zmniejszenie bioróżnorodności ekosystemów? Tabela 1. płoć dafnia szczupak żaba sałata ziemniak mszyce pszczoła biedronka pszczoła koniczyna lilia mszyce biedronka bocian czarny pstrąg leszcz wilk jaszczurka bocian czarny foka śledź jezioro pole łąka rzeka las morze

ZAŁĄCZNIK 1. PŁOĆ DAFNIA SZCZUPAK SAŁATA ZIEMNIAK PSZCZOŁA MSZYCE BIEDRONKA WILK BOCIAN CZARNY

ŻABA JASZCZURKA KONICZYNA LILIA FOKA ŚLEDŹ PSTRĄG LESZCZ

ZAŁĄCZNIK 2 MODEL KOSTKI DO GRY DO SKLEJENIA