Scenariusz 2. Przedszkole. temat: Czy drapieżniki drapią? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala.



Podobne dokumenty
Scenariusz 3. Przedszkole. temat: Gdzie mieszka wilk? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:

Scenariusz sytuacji edukacyjnej z zakresu edukacji przyrodniczej

Scenariusz 1. Przedszkole. temat: Czy wilk jest zły? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:

Scenariusz 2. Przedszkole. temat: Co jada wydra? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:

Scenariusz 1. Przedszkole. temat: Jak wygląda bóbr? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej

Przedszkole Nr 407 w Warszawie. Metoda projektu Krawcowa

SCENARIUSZ ZAJĘĆ dla klas 4-6 szkoły podstawowej

Moje dziecko idzie do szkoły IDĘ DO SZKOŁY

Poznajemy zwierzęta domowe i leśne

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE

Temat dnia: Uczę się w bezpiecznej szkole"

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Temat dnia: Poprzez ćwiczenia utrwalamy wiadomości"

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 2. Temat: Rozważny jak Tygrys.

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

i na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, klasa III, pakiet 3, s. 1 KARTA:... Z KLASY:...

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Konspekt zajęć rewalidacyjnych z wykorzystaniem narzędzi TIK

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

Scenariusz 3. Przedszkole. temat: Jak bóbr buduje dom. autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:

7. K O T E K 8. M U R A R Z 9. W A G O N 10. F I G I E L E K 11. S A M O S I A

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Konspekt zajęć rewalidacyjnych z wykorzystaniem narzędzi TIK

Klasa I, edukacja przyrodnicza, krąg tematyczny Pory roku: zima. Temat: Miesiące

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Poznajemy rodzaje podmiotu

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I ETAP EDUKACYJNY KLASY I-III

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 5

Scenariusz nr 32 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Prowadząca: Dorota Sękowska. Grupa dzieci sześcioletnich. Temat: Zwierzęta leśne

Ulubione zajęcia i zabawy przedszkolaków

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

CZĘŚĆ KOŃCOWA: 8. Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymują krzyżówkę do rozwiązania. 9. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie.

Agnieszka Kogut, Olga Kogut, Monika Michalewska, Janusz Łata Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 10

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

Scenariusz zajęć nr 7

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Beata Bąk nauczyciel terapii pedagogicznej. A oto niektóre, najciekawsze fragmenty naszych zajęć:

3-6 lat edukacja przedszkolna. Temat : Kosz Pani Jesieni. Przedmiot: zajęcia zintegrowane Autor: Anna Świć Czas trwania: min (zależny od wieku

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH PRZEPROWADZONYCH W KL. IIa PRZEZ WANDĘ SMYL DN r.

Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa, działań praktycznych. Formy pracy: indywidualna jednolita, grupowa.

Zostań młodym ekologiem

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Metody i techniki: burza mózgów, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej

Scenariusz zajęć. Metody: burza mózgów, rozmowa, patyczki, technika świateł drogowych, informacja błyskawiczna.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Metody nauczania: Rozmowa z opisem, pogadanka, ćwiczenie, działania praktyczne, burza mózgów, sytuacyjna.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz. Data: Czas: Uczestnicy spotkania: klasa Liczba uczestników: Miejsce: Osoba prowadząca zajęcia:

Scenariusz zajęć nr 51 Temat: Podróż w kosmos zasady zapisywania wyrazów małą i wielką literą.

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOREKCYJNO KOMPENSACYJNYCH GRUPA XVII

Temat: Czujny jak Tygrys. Metody pracy: podająca działań praktycznych

Wyruszamy w fantastyczną podróż

KONSPEKT Z EDUKACJI WCZESNOSZKONEJ KLASA III

Scenariusz zajęć nr 2

Scenariusz zajęć nr 5

Edukacja przyrodnicza "Świat zwierząt"

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Temat: Świat dzikich zwierząt. Utrwalenie nazw zwierząt. Wprowadzenie słownictwa dotyczącego zwyczajów zwierząt

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Płaskie figury geometryczne W królestwie figur.

Opracowanie: Małgorzata Małyska nauczyciel konsultant Polonijnego Centrum Nauczycielskiego

25. CO NAM JEST POTRZEBNE W PODRÓŻY CZYLI O KLASYFIKOWANIU OBIEKTÓW

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO KLASY 1-3 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH 1-3 SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ZESPOLE SZKÓŁ W KRZYWINIU

Psychoedukacja dla uczniów klas II szkoły podstawowej Cykl III. O zajadaniu smutków słodyczami

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO WYCHOWAWCZEJ NA MIESIĄC WRZESIEŃ 2013 r. Grupa dzieci 2,5 3,5 letnich. Aktywność i działalność dziecka

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 5

Termin realizacji: To jestem ja

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie I Piosenka 1 What time is it?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

i w razie ich wystąpienia wiem, jak się zachować."

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II z wykorzystaniem metod aktywizujących

KWIECIEŃ W GRUPIE MISIE

Psychoedukacja dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej Cykl III Ciekawość świata, drugiego człowieka, otwartość na nieznane

Temat: Pole równoległoboku.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Kształtowanie umiejętności pozwalających bezpiecznie. Rozwój słownictwa związanego z drogą do szkoły.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI PRZYRODY

SCENARIUSZ PROJEKTU EDUKACYJNEGO NR 1/I

Scenariusz zajęć nr 1

Transkrypt:

Scenariusz 2 autor: Monika Czerkas temat: Czy drapieżniki drapią? Cele ogólne: rozbudzanie ciekawości przyrodniczej, wdrażanie do pracy w grupie i zespole, rozwijanie spostrzegawczości, kształtowanie umiejętności aktywnego słuchania, doskonalenie koncentracji uwagi, usprawnianie manualne dłoni, poznanie terminu drapieżnik, poznanie składu pokarmu wilka, poznanie pojęcia łańcucha pokarmowego, Cele operacyjne: Przedszkole Uczeń potrafi: nauczyć się wierszyka, uzupełnić hasła do krzyżówki, rozpoznać pokarm wilka, ułożyć w odpowiedniej kolejności ogniwa łańcucha pokarmowego, połączyć litery w wyraz. Miejsce: sala. Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa. Metody pracy: opowiadanie, opis, pogadanka (rozmowa). Wiek uczestników: 4 6 lat. Czas przewidywany na realizację planowanych zajęć: Jest to temat opracowany na cały dzień pracy, w zależności od rozkładu zajęć w przedszkolu. Nauczyciel może również rozłożyć zadania na kilka dni, jeżeli uzna to za konieczne. W takim wypadku zajęcia należy rozpocząć od przypomnienia bajki, porozmawiać z dziećmi o treści, wykorzystując pytania naprowadzające ze scenariusza. Optymalna liczba uczestników: optymalna liczba uczestników: 5 15 uczniów, przy pracy grupowej: 2 4 uczniów w jednej grupie. Materiały i środki dydaktyczne: karty pracy dla każdego ucznia, kredki, flamastry, ołówki.

Przedszkole Czynności przygotowawcze nauczyciela: Należy przygotować dla każdego ucznia karty pracy oraz przybory do rysowania kredki, flamastry i ołówki do pisania. Pytania do treści bajki: O czym tata opowiadał Arkowi? Co Arek i jego tata jedli na śniadanie? Jakie zwierzęta są drapieżnikami? Na co poluje wilk? Przebieg zajęć: A. Faza wstępna zajęć: Nauczyciel czyta przedszkolakom bajkę. Następnie dzieci próbują odpowiedzieć na pytania związane z treścią bajki. 1. Przedstawienie tekstu bajki: Czy drapieżniki drapią?. Arek był już dużym chłopcem. Umiał już liczyć i napisać swoje imię. Miał wielu kolegów w przedszkolu, z którym lubił się bawić samochodami. Ale najbardziej Arek lubił, gdy tata opowiadał mu historie o różnych zwierzętach i pokazywał zdjęcia w swoich książkach. W zeszłym tygodniu oglądali razem zdjęcia wilka. I od tej pory Arek polubił wilki. Opowiedział o tym nawet w przedszkolu swojej ulubionej pani Halince. Dziś jednak była sobota i Arek nie szedł do przedszkola. Rano wstał bardzo wcześnie, ale nie budził rodziców, tylko zaczął się bawić swoimi pluszakami. Nie wiedział dokładnie, która jest godzina. Ale było jeszcze bardzo wcześnie, bo wszyscy spali. Na dworze było już jasno i wyraźnie słyszał śpiew ptaków. Był maj, słońce wschodziło bardzo wcześnie. Arek wiedział, że gdyby była zima, na dworze byłaby jeszcze noc, bo wtedy noce są bardzo długie. Dziś jednak zapowiadał długi, słoneczny dzień. Nagle usłyszał kroki na korytarzu. O, nie śpisz już synku? zapytał zaspany tata. Nie, już dawno wstałem. A co robiłeś sam w pokoju? Bawiłem się pluszakami odparł Arek i pokazał tacie swoją kolekcję pluszowych dinozaurów. No, to chyba bardzo zgłodniałeś? zapytał tata ze śmiechem. O tak, tatusiu, bardzo. Mam ochotę na parówki! To idziemy do kuchni zarządził tata i już po chwili schodzili razem na dół, przygotować śniadanie. Gdy Arek ze smakiem zajadał parówki, przypomniały mu się zdjęcia wilków. Tatusiu, czy wilki jedzą parówki? Gdyby były głodne, to pewnie by zjadły. Parówki są z mięsa, a wilki są drapieżnikami, więc w wyjątkowej sytuacji Drapieżnikami? zapytał zdziwiony Arek. Czy to znaczy, że często się drapią? Ależ nie ze śmiechem odparł tata. Nazwa drapieżnik nie pochodzi od słowa drapanie. Drapieżniki to zwierzęta, które żywią się mięsem i dlatego polują na inne zwierzęta. Oooo, nie wiedziałem. W poniedziałek koniecznie muszę to powiedzieć w przedszkolu Szymonowi. Ciekawe, czy on wie, że wilk jest drapieżnikiem? A na co poluje wilk? spytał jeszcze po chwili Arek. Głównie zwierzęta kopytne, czyli jelenie, sarny czy dziki. Czasami wilki polują też na zające, lisy, borsuki i bobry. To moją parówkę chyba zjem sam. Koniecznie i to szybko, bo robi się zimna powiedział tata ze śmiechem. I z apetytem we dwoje zabrali się do zjadania pysznych parówek. B. Ćwiczenia. Jako pierwsze ćwiczenie proponujemy zabawę ruchową, którą dzieci poznały na poprzednich zajęciach Pobaw się z wilkiem. Wszyscy siedzą w kręgu na dywanie. Jedno dziecko wchodzi do środka i siada po turecku będzie wilkiem. Dzieci mówią wierszyk: Idzie, idzie wilk. Zostań z nami kilka chwil. 2 2. Czy drapieżniki drapią?

Przedszkole My się z tobą pobawimy, Wszystkie ruchy powtórzymy. Dziecko siedzące w środku kręgu wykonuje proste ćwiczenie gimnastyczne lub pokazuje jakiś gest (np. skacze jak żabka, podskakuje na jednej nodze, macha ręką itp.). Wszyscy powtarzają ćwiczenie. Dziecko ze środka kręgu wybiera dowolną osobę na swego następcę. Zabawa toczy się przez dowolną liczbę rund. Znam drapieżniki. Krzyżówka obrazkowa karta pracy nr 1 oraz wykreślanka karta pracy nr 2. Zadania są przewidziane dla dzieci, które potrafią już pisać. W młodszej grupie proponujemy powiększyć karty pracy i wypełnić je razem z dziećmi. Podczas rozwiązywania krzyżówki uczniowie podają nazwę zwierzęcia, a nauczyciel wpisuje do krzyżówki. Natomiast wykreślankę próbujemy rozwiązać na zasadzie odwzorowania odszukujemy wspólnie z dziećmi poszczególne nazwy zwierząt. Hasła z krzyżówki: 1. NIEDŹWIEDŹ 2. TYGRYS 3. SOWA 4. SĘP 5. WILK 6. LEW 7. WAŻKA 8. REKIN 9. DELFIN 10. KOT HASŁO: DRAPIEŻNIK Rozwiązanie wykreślanki: N I E D Ź W I E D Ź P U C H A C Z M L W B Y I I S S O W K S S L Z O R Y U Z K C R K S D N O O Z Y Ó U R A Ł R U Ś Ł K A Ó Z P Ż M I J A W E A Co jada wilk? Ł K P S T R Ą G Zadaniem dzieci jest odnaleźć i pokolorować na karcie pracy nr 3 pożywienie wilka. W razie potrzeby odczytujemy jeszcze raz odpowiedni fragment bajki. Łańcuch pokarmowy. Przed wykonaniem zadania nauczyciel tłumaczy dzieciom, co to jest łańcuch pokarmowy (patrz słowniczek trudnych pojęć). W karcie pracy nr 4 uczniowie łączą poszczególne obrazki, tak aby powstał łańcuch pokarmowy, w którym ostatnim ogniwem jest wilk. 2. Czy drapieżniki drapią? 3

Przedszkole Czytamy z wilkiem. To zadanie dla przedszkolaków, które potrafią czytać i pisać. Z rozsypanki literowej na karcie pracy nr 5 należy ułożyć nazwy 3 zwierząt, na które poluje wilk. Poskładaj literki z koła w wyraz i dopasuj do odpowiedniego obrazka. Zakończenie Na zakończenie dzieci kończą zdania: Na dzisiejszych zajęciach.. Wilk lubi jeść.. Łańcuch pokarmowy to. Zdziwiłem się, że Wilk jest drapieżnikiem, ponieważ.. Słowniczek trudniejszych pojęć: Łańcuch pokarmowy - szereg organizmów ustawionych w takiej kolejności, że każda poprzedzająca grupa (ogniwo) jest podstawą pożywienia następnej. Wybrane pozycje z literatury: 1. Stowarzyszenie dla Natury WILK: http://www.polskiwilk.org.pl/ 4 2. Czy drapieżniki drapią?

Czy drapieżniki drapią? - karta pracy nr 1 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Drapieżniki - krzyżówka

Czy drapieżniki drapią? - karta pracy nr 1 Drapieżniki - krzyżówka cd. 1. 3. 2. 5. 4. 7. 6. 8. 9. 10.

Czy drapieżniki drapią? - karta pracy nr 2 Które zwierzęta są drapieżnikami? W zestawie liter znajdź podane wyrazy i wykreśl je. Wyrazy zapisane są poziomo lub pionowo. WILK WYDRA RYŚ ORZEŁ ŻMIJA KUNA SOKÓL MYSZOŁÓW NIEDŹWIEDŹ PSTRĄG SZCZUPAK PUCHACZ BORSUK LIS N I E D Ź W I E D Ź A K W P U C H A C Z M L W I R S T B F U Y I I S L G S O W K S S L Z H K O R Y U Z B K C C R K S D N O O A Z D Y Ó U R A Ł R J U I Ś Ł K A Ł Ó Z K P Ż M I J A W W E M A P E L Z Ż Y N Ł O K P S T R Ą G

Czy drapieżniki drapią? - karta pracy nr 3 Co jada wilk? Pokoloruj obrazki na których znajduje się pożywienie wilka

Czy drapieżniki drapią? - karta pracy nr 4 Połącz ze sobą obrazki tak aby powstał łańcuch pokarmowy.

Czy drapieżniki drapią? - karta pracy nr 5 Poskładaj obrazek z koła w wyraz i dopasuj do odpowiedniego obrazka. A W C O A N A R S I K D Z