Zespół Szkół Szkoła Podstawowa w Michalowie Scenariusz zajęć zintegrowanych poświęconych życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza

Podobne dokumenty
KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLAS IV ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE IV i VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ.

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie trzeciej z wykorzystaniem komputera

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Scenariusz zajęć kształcenia zintegrowanego dla klasy II. Temat ośrodka: W jesiennym nastroju Temat dnia: Kodeks postępowania na koncercie

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Scenariusz zajęcia integralnego dla klasy II z wykorzystaniem komputera.

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w klasie III edukacja wczesnoszkolna (polonistyczna)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

GAZETKA DZIENNIKARZY Z ŻAR NAJLEPSZA W WOJEWÓDZTWIE!

Scenariusz zajęć w klasie III

Scenariusz zajęć w klasie III z wykorzystaniem techniki Celestyna Freineta

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV. Temat lekcji: Wiosna muzyką, słowami i barwami malowana.

ELEMENTY ŚWIATA PRZEDSTAWIONEGO TEKSTU EWY GRĘTKIEWICZ PIERWSZA LEKCJA POLSKIEGO.

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

Scenariusz zajęć nr 3


Autor: Magdalena Kubacka Klasa I Edukacja: muzyczna Cel/cele zajęć: Temat lekcji: Deszczowa muzyka

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III Opracowała: Aurelia Joachimiak Temat bloku: Zimowe marzenia

Temat bloku: Nasze przyjaźnie, zainteresowania i marzenia Temat dnia: Wyobraź sobie...

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Kolorowe ozdoby choinkowe. Historia choinki.

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY ŁĄCZONEJ: II III Opracowała: Elżbieta Mateusiak OSRODEK TEMATYCZNY: ZIMA W PEŁNI TEMAT DNIA: W KRAINIE LODU

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: W świecie książki. Temat ośrodka dziennego: Zanim kupisz książkę.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Tajemnice wiosennego przebudzenia Temat: Wiosna w sadzie i ogrodzie

Kryteria oceniania w klasach 1-3

Wprowadzenie. Agnieszka Nowicka

Niko 2 Przedmiotowy System Oceniania

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PROGRAM KÓŁKA ORTOGRAFICZNEGO Z ORTOGRAFIĄ ZA PAN BRAT DLA KLAS I-III

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

Propozycja metodyczna dla klasy VI

TEMAT DNIA: PODRÓŻUJEMY PO KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ.

Scenariusz zajęć Temat: Mój pamiętnik

Wymagania edukacyjne z języka polskiego. dla klasy III gimnazjum

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 6

PROGRAM NAPRAWCZY MAJĄCY NA CELU POPRAWĘ WYNIKÓW SPRAWDZIANU ZEWNĘTRZNEGO KLAS SZÓSTYCH PRZYJĘTY PRZEZ RADĘ PEDAGOGICZNĄ W DNIU 3 GRUDNIA 2012 R.

Temat dnia: Uczę się w bezpiecznej szkole"

OŚRODEK TEMATYCZNY: WIOSNA PACHNĄCA MAJEM

PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW Z MUZYKI W KLASIE VII. Uczeń kończący edukację muzyczną na drugim etapie nauczania powinien:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA WYMAGANIA EDUKACYJNE KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKÓW OBCYCH DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

PROGRAM ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH Z JĘZYKA POLSKIEGO I JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KL. V I VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

WYMAGANIA EDUKACYJNE W KLASIE III KRYTERIA OCEN

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie III

- uczęszcza na dodatkowe zajęcia muzyczne (np. chór, nauka gry na instrumencie, zespól wokalny itp.);

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 8

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA MUZYKA KLASY IV-VII

Scenariusz zajęć nr 5

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Zawody dawniej i dziś. Temat ośrodka dziennego: Kim chcę zostać?

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody WebQuestu język polski kl. V

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

KRYTERIA OCENY OPISOWEJ W NAUCZANIU ZINTEGROWANYM EDUKACJA POLONISTYCZNA KLASA II

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Czas karnawału. Scenariusz nr 2

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie I Piosenka 1 What time is it?

Plan pracy biblioteki szkolnej Zespołu Szkół w Ślemieniu w roku szkolnym 2016/2017

I GRA MUZYKA - WYD. : NOWA ERA według nowej podstawy programowej

PROGRAM POPRAWY EFEKTYWNOŚCI NAUCZANIA OBOWIĄZUJĄCY W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 4 IM. JANA BRZECHWY. rok szkolny 2011/2012

WYMAGANIA PROGRAMOWE W KLASIE III

Moduł, dział, temat. Zakres treści. Osiągnięcia na poziomie ponadpodstawowym. Osiągnięcia ucznia na poziomie podstawowym

MUZYKA. szczegółowe warunki i sposób oceniania wewnątrzszkolnego, wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych

Muzyka kl. IV. Wymagania edukacyjne niezbędne do otrzymania przez ucznia poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny dla przedmiotu MUZYKA na II etapie edukacyjnym ( kl. IV-VI)

Scenariusz zajęć nr 2

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 6

, PAKIET 142, SCENARIUSZE LEKCJI,

WYMAGANIA EDUKACYJNE EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA KLASA III semestr I

PROGRAM ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z JĘZYKA POLSKIEGO REALIZOWANY W RAMACH PROJEKTU NOWA JAKOŚĆ EDUKACJI W PYSKOWICACH W OKRESIE OD

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA KASZUBSKIEGO W KL. I SP rok szkolny 2017/2018

ANALIZA WYNIKÓW SPRAWDZIANU 2016 PRZEPROWADZONEGO W DNIU r.

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Polscy nobliści SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Bawimy się słowami- rymowanki Rymowanki.

Przedmiotowy System Oceniania z Edukacji Wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej dla kl. II. Temat: Wkrótce wakacje. Czy bezpiecznie spędzamy czas nad wodą? Cele:

KONSPEKT do przeprowadzenia godziny z wychowawcą

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA WYMAGANIA EDUKACYJNE KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKÓW OBCYCH DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM

Wyruszamy w fantastyczną podróż

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MUZYKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 46 W LUBLINIE Kl. 1-3 według podstawy programowej z 2012 roku

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Pory roku: lato. Temat: Kończy się rok szkolny

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Witajcie po wakacjach! Temat ośrodka dziennego: Odgłosy wakacji.

Działania naprawcze po analizie wyników sprawdzianu zewnętrznego Szkoły Podstawowej nr 21 w Bytomiu Bytom, wrzesień 2016 r.

Scenariusz zajęd nr 3 Temat: W rocznicę wybuchu II wojny światowej szukamy śladów tamtych wydarzeo w naszej okolicy.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MUZYKI

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Transkrypt:

Zespół Szkół Szkoła Podstawowa w Michalowie Scenariusz zajęć zintegrowanych poświęconych życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza Klasa III Autor scenariusza: Ewa Maciąg- nauczycielka kształcenia zintegrowanego Temat zajęć: Witamy pana, panie Henryku. Ogólne zadania edukacyjne: - poznanie fragmentów biografii Henryka Sienkiewicza; - rozwijanie umiejętności wypowiadania się; - kształcenie umiejętności uważnego słuchania; - stosowanie zasad pisowni wielką literą imion, nazwisk, tytułów; - poznanie różnorodnych publikacji dla dzieci i młodzieży; - kształcenie umiejętności określania nastroju utworów muzycznych i literackich; - rozwijanie zainteresowań czytelniczych; - rozwijanie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji; - doskonalenie umiejętności rozpoznawania rzeczowników, czasowników i przymiotników; - rozwijanie umiejętności układania zdań; 1

Cele operacyjne: Uczeń: - wypowiada się w formie wielozdaniowej na określony temat; - określa nastrój utworów muzycznych; - rozpoznaje opracowane części mowy; - uważnie słucha wypowiedzi innych osób; - zna różne publikacje dla dzieci i młodzieży; - efektywnie współpracuje w zespole; - stara się dobierać słowa tak, by trafnie wyrażały jego myśli i odczucia; - pisze wielką literą imiona, nazwiska i tytuły; - poszerza wiadomości na temat Henryka Sienkiewicza i jego twórczości; - potrafi prezentować efekty własnej pracy i zespołu; - układa odpowiedzi na postawione pytania; - porządkuje zdarzenia zgodnie z ich chronologicznym przebiegiem; - potrafi dokonać samooceny własnej aktywności; Metody pracy: pokaz, rozmowa, praca w grupach, ekspresja muzyczno - ruchowa, problemowa, działań praktycznych; Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna; 2

Środki dydaktyczne: - egzemplarze książek Henryka Sienkiewicza: W pustyni i w puszczy, Krzyżacy, Potop, Ogniem i mieczem itp., portret pisarza, - encyklopedia dla dzieci i rodziców Świat wokół nas nr 48,wydawnictwo Hachette, - encyklopedia szkolna- Literatura Polska, wydawnictwo: Podsiedlik Raniowski i Spółka, - notatki nt. życia i twórczości Henryka Sienkiewicza, - karty pracy dla uczniów, karteczki z symbolami, znaczki ze słoneczkiem z uśmiechniętą buzią i słoneczkiem za chmurką; - nagrania: utworu B. Kozidrak Rzeka marzeń, odgłosów z pola bitwy, Wesoła Szkoła WS i P, Warszawa, 2002r, kl. I; - filmy DVD -ekranizacje powieści H. Sienkiewicza. 3

Czas realizacji Kompetencje kluczowe Przebieg zajęć Zakładane efekty aktywności ucznia Czynności umysłowe ucznia Część wstępna Czynności organizacyjnoporządkowe Podanie tematu zajęć. Sprawdzenie pracy domowej. Wykorzystywanie języka do opisywania własnych uczuć, przeżyć, doświadczeń, doznań Wykorzystywanie doświadczeń, zdobywanie wiedzy 1.Zajęcie rozpoczyna się w kręgu słuchaniem przez uczniów fragmentów utworów muzycznych: - Rzeka marzeń Beaty Kozidrak, - nagrania odgłosów walki z pola bitewnego. ( uczniowie słuchają nagrań z zamkniętymi oczami) 2. Rozmowa nauczyciela z uczniami na temat wysłuchanych nagrań; - Jakie uczucia towarzyszyły Wam w czasie słuchania nagrań? - Z czym się kojarzą wysłuchane utwory? - Z jakim filmem lub filmami? - Dlaczego słuchamy właśnie takich utworów? 3. Przyniesienie przez uczniów materiałów potrzebnych na zajęciach (Encyklopedii, książek H. Sienkiewicza, materiałów z Internetu, notatek, itp.) - prezentacja zgromadzonych materiałów, - uświadomienie uczniom,po co to wszystko przynieśliśmy, -o czym będziemy rozmawiać w czasie dzisiejszych zajęć? - uczeń potrafi uważnie słuchać utworów muzycznych, - określa ich nastrój, - wypowiada się na temat własnych przeżyć, doświadczeń, wspomnień, - uważnie słucha wypowiedzi innych osób, - stara się dobierać słowa tak, by trafnie wyrażały jego myśli, odczucia, - zna różne publikacje dla dzieci i młodzieży, - poszerza wiadomości na temat życia i twórczości H. Sienkiewicza, - analiza i synteza słuchanych utworów muzycznych polegająca na wybraniu tych treści i elementów, które dotyczą ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza W pustyni i w puszczy, Krzyżacy lub Ogniem i mieczem -analiza wcześniej zdobytych wiadomości, -synteza -właściwa odpowiedź na postawione pytania w oparciu o wcześniejsze informacje i przeżycia 4

Część właściwa Praca w grupach. Ciche czytanie ze zrozumieniem. Układanie i pisanie odpowiedzi na pytania. Utrwalenie zasad pisowni wielką literą. Głośne czytanie odpowiedzi. Zdobywanie wiedzy Poszukiwanie informacji w różnych źródłach Zdobywanie wiedzy Wykorzystywanie języka do opisywania rzeczywistości 4. Podział klasy na trzy grupy ( może być więcej, w zależności od liczebności klasy) - uczniowie losują karteczki z różnymi symbolami, ci którzy mają takie same symbole pracują wspólnie. -praca uczniów polega na przygotowaniu odpowiedzi na pytania dotyczące twórczości H. Sienkiewicza: -grupa I życie Henryka Sienkiewicza, -grupa II podróże i nagrody - grupa III- twórczość pisarza, 5. Wyjaśnienie uczniom, na czym będzie polegała ich praca, rozdanie kart pracy dla poszczególnych grup. 6. Przypomnienie zasad pisowni wielka literą (imion, nazwisk, tytułów utworów). 7. Prezentacja efektów pracy poszczególnych grup przez wybranych przedstawicieli. - korzysta z różnych źródeł informacji - efektywnie współpracuje w zespole, - pisze wielką literą imiona, nazwiska, tytuły utworów, - układa odpowiedzi na postawione pytania, - prezentuje efekty pracy zespołu, - analiza czytanego tekstu, -synteza- wybranie fragmentów, które zawierają odpowiedź na pytania w kartach pracy, -umiejętność zapisania poprawnych odpowiedzi - czynności praktyczne: - wyjaśnianie polegające na umiejętności zastosowania zasad pisowni w pisanych wyrazach i zdaniach, -rozumowanie umiejętność odpowiedzi na pytanie: dlaczego piszemy tak a nie inaczej? 5

Głośne odczytywanie całości przygotowanego tekstu. Zdobywanie wiedzy Wykorzystywanie doświadczeń 8. Uporządkowanie przygotowanych odpowiedzi zgodnie z ich chronologicznym przebiegiem. Odczytanie całości przygotowanego tekstu przez wybranych uczniów. 9. Krótkie podsumowanie działań uczniów. - porządkuje zdarzenia zgodnie z ich chronologicznym przebiegiem, - analiza wypowiedzi przedstawicieli poszczególnych grup, -synteza polegająca na uporządkowaniu usłyszanych informacji zgodnie z ich przebiegiem Improwizacja ruchowa 10. Zabawa muzyczno- ruchowa Pajace i rycerze - nauczyciel odtwarza muzykę z płyty, uczniowie naśladują ruchem podskoki pajacyków, bądź marsz rycerzy w zależności od charakteru słuchanej melodii. - naśladuje ruchem muzykę, -analiza linii melodycznej i rytmicznej słuchanej muzyki, -synteza polegająca na doborze właściwego ruchu do odpowiedniej melodii 11. Uczniowie po skończonej zabawie wracają na swoje stanowiska pracy. 6

Utrwalenie części mowy. Głośne czytanie odpowiedzi. Wykorzystywanie doświadczeń 12. Uczniowie otrzymują karty pracy. Ich zadanie polega na wpisaniu poznanych części mowy w odpowiednie miejsce w tabeli, (na kartach pracy znajdują się rzeczowniki, czasowniki i przymiotniki związane z twórczością H. Sienkiewicza) 13. Ocena poprawności wykonania zadania przez uczniów. - rozpoznaje opracowane części mowy czynności praktyczne - wyjaśnianie polegające na umiejętności zastosowania poznanych wiadomości dotyczących części mowy, - rozumowanie umiejętność wpisania wyrazów zgodnie z przyjętymi kryteriami, Część końcowa Podsumowanie zajęć. Ocena aktywności uczniów. Zakończenie zajęć. Prezentowanie własnego punku widzenia 14. Podsumowanie zdobytych wiadomości. - O kim rozmawialiśmy na dzisiejszych zajęciach? - Jakie utwory napisał H. Sienkiewicz? - Jak myślicie, który utwór mógł być pisany z myślą o dzieciach? - Czy znacie jakieś filmy, które powstały w oparciu o utwory H. Sienkiewicza? 15.Ocena własnej pracy w czasie zajęć przez poszczególnych uczniów przez dobór odpowiedniego znaczka: -słoneczko z uśmiechniętą buzią- jestem zadowolony, - słoneczko za chmurką- następnym razem postaram się bardziej. - odpowiada na postawione pytania - uważnie słucha wypowiedzi innych osób - dokonuje samooceny swojej pracy w czasie zajęć -analiza wcześniej zdobytych wiadomości dotyczących życia i twórczości H. Sienkiewicza, -synteza polegająca na udzieleniu właściwych odpowiedzi na postawione pytania, - analiza własnej aktywności i zaangażowania w czasie zajęć, -synteza polegająca na obiektywnej ocenie swojej pracy. 7

KARTA PYTAŃ I ODPOWIEDZI GRUPA I 1. Kim był Henryk Sienkiewicz? 2. Gdzie spędził swoje dzieciństwo?... 3. Jakie zdobył wykształcenie? 8

KARTA PYTAŃ I ODPOWIEDZI GRUPA II 1. Dokąd podróżował Henryk Sienkiewicz?... 2. Jaką nagrodę otrzymał?.. 3. Za co otrzymał tę nagrodę? 9

KARTA PYTAŃ I ODPOWIEDZI GRUPA III 1. Jakie utwory napisał Henryk Sienkiewicz? 2. O czym opowiadają powieści historyczne Henryka Sienkiewicza? 3. Jaka powieść przyniosła Henrykowi Sienkiewiczowi światową sławę? 10

KARTA PRACY NR 1 Podane wyrazy wpisz we właściwe miejsce w tabeli: Staś, rycerze, uciekali, dzika, lew, mała, bawili się, Nel, walczyli, dzielni, chorowała, odważny, Rzeczowniki Czasowniki Przymiotniki.................. 11

Notatka uczniów po zakończeniu pracy w grupach może brzmieć tak: Henryk Sienkiewicz był polskim pisarzem. Swoje dzieciństwo spędził w Woli Okrzejskiej na Podlasiu. Studiował prawo, historię i filozofię. Podróżował do Ameryki i Afryki. Otrzymał Nagrodę Nobla za całokształt swojej twórczości. Henryk Sienkiewicz był autorem powieści Krzyżacy, W pustyni i w puszczy, Ogniem i mieczem, Potop itp.. Powieści Henryka Sienkiewicza opowiadają o dawnych czasach i wydarzeniach z historii Polski. Światową sławę Henrykowi Sienkiewiczowi przyniosła powieść Quo Vadis. Opracowała: Ewa Maciąg 12