Scenariusz zajęć kształcenia zintegrowanego dla klasy II Temat ośrodka: W jesiennym nastroju Temat dnia: Kodeks postępowania na koncercie Cele ogólne: - Ustalanie zasad kulturalnego zachowania się podczas koncertu; - Bogacenie słownictwa o wyrazy związane z muzyką; - Słuchanie utworów muzycznych; - Przypomnienie zasady pisowni nie z czasownikami; - Przekształcanie zadań tekstowych; - Odkrywanie muzyczności utworu poetyckiego; - Wdrażanie do zgodnej współpracy w grupie; Cele operacyjne: - Ustala zasady zachowania się podczas koncertu; - Czyta cicho ze zrozumieniem zasady zachowania się podczas koncertu; - Uzupełnia tekst z lukami; - Oblicza sumy i różnice w zakresie 20; - Uważnie słucha utwory muzyczne; - Przekształca zadania tekstowe; - Wyraża stany emocjonalne poprzez formy ekspresji muzycznej; - Dostrzega muzyczność utworu poetyckiego i ustala, jakimi środkami poeta to osiągnął; - Podejmuje działania w grupie; Metody wg R. Więckowskiego: heurystyczna problemowa, dyskusja; informacyjna wyjaśnienia, narracja; Formy pracy: Indywidualna wielopoziomowa, Zbiorowa jednolita, Grupowa jednolita, Indywidualna jednolita, Pomoce i środki dydaktyczne: Kartki z działaniami matematycznymi, wiersze: W. Chotomskiej pt. Preludium Deszczowe, J. Czechowicza Jesień, paski z zasadami zachowania się na koncercie, tekst z lukami do uzupełnienia, kredki, magnetofon, utwory muzyczne Cztery Pory Roku Vivaldiego, Preludium deszczowe F. Chopina, Gaude Mater polonia, Uesperae Soloennes De Confessore A. Mozarta, instrumenty perkusyjne.
Przebieg zajęć: 1. Obliczenie działań matematycznych (praca na dwóch poziomach), jako wprowadzenie do tematu. Odczytanie hasła Koncert. /Załącznik 1/. 2. Rozmowa na temat odczytanego hasła, wyjaśnienie jego znaczenia: - Co to jest koncert? - Gdzie możemy wysłuchać koncertu? - Jakie znacie rodzaje koncertów? - Jak należy zachowywać się podczas koncertu? 3. Wysłuchanie utworu Cztery Pory Roku pt. Jesień A. Vivaldiego - Określenie nastroju w wysłuchanym utworze; - Wyodrębnieni instrumentów; 4. Rozmowa na temat zachowania się podczas słuchania muzyki; 5. Praca w grupach wybranie zdań określających prawidłowe zachowanie się na koncercie z celu ustalenia Kodeksu postępowania na koncercie ; /załącznik 2/. 6. Głośne jednostkowe odczytanie wybranych zdań, sprawdzenie poprawności wykonania zadania; 7. Wspólne umieszczenie wybranych przez grupy zdań na kartonie z napisem KODEKS POSTĘPOWANIA NA KONCERCIE 8. Wyjaśnienie znaczenia słowa kodeks i przypomnienie zasady pisowni przeczenia nie z czasownikami; 9. Słuchanie wzorowego czytania wiersza przez nauczyciela pt. Preludium deszczowe ; śledzenie tekstu, podkreślenie wyrazów i zwrotów związanych z koncertem; 10. Odczytanie i wyjaśnienie podkreślonych zwrotów i wyrazów przez poszczególne dzieci; 11. Wysłuchanie fragmentu koncertu F. Chopina Preludium Deszczowe ; - koncert instrumentalny. 12. Przypomnienie rodzajów koncertów; słuchanie fragmentów innych omawianych na lekcji koncertów; 13. Podsumowanie i uzupełnienie zdań brakującymi wyrazami praca na dwóch poziomach; /załącznik 3/.
IPOZIOM ZAŁĄCZNIK 1 Oblicz i pokoloruj litery z wynikami na jeden kolor: (20 9) + 2 = (7 4) + 8 = 16 (4 + 3) = (8 + 2) + 8 = (7 + 5) + 7 = 2 + (19 5) = (8 + 4) (9 3) = 13 7 19 10 9 12 18 8 11 5 16 2 6 ZAŁĄCZNIK 2 Nie rozmawiamy. Nie jemy. Uważnie słuchamy. Nie pijemy napojów. Nie wykonujemy niepotrzebnych gestów. Pamiętamy o właściwym stroju. W ciszy i skupieniu uczestniczymy w koncercie. Nie przeszkadzamy innym. Wstajemy z krzeseł. Szeleścimy papierkami. Krzyczymy Brawo!.
ZAŁĄCZNIK 3. Uzupełnij zdania i w domu przepisz do zeszytu. Na dzisiejszej lekcji układaliśmy. Poznaliśmy rodzaje koncertów. Koncert, Gdzie słyszymy tylko instrumenty. Koncert, w którym słychać tylko głosy ludzkie oraz koncert wokalno instrumentalny, wykonywany przez i. ZAŁĄCZNIK 1 II POZIOM Oblicz i pokoloruj litery z wynikami na jeden kolor: 7+6= 9+7= 15_9= 12+7= 14 5= 19 8= 20 2= 13 7 19 10 9 12 18 8 11 5 16 2 6
ZAŁĄCZNIK 2 Nie rozmawiamy. Nie jemy. Uważnie słuchamy. Nie pijemy napojów. Nie wykonujemy niepotrzebnych gestów. Pamiętamy o właściwym stroju. W ciszy i skupieniu uczestniczymy w koncercie. Nie przeszkadzamy innym. Wstajemy z krzeseł. Szeleścimy papierkami. Krzyczymy Brawo!. ZAŁĄCZNIK 3. Uzupełnij zdania wyrazami z ramki i w domu przepisz do zeszytu. Na dzisiejszej lekcji układaliśmy. Poznaliśmy rodzaje koncertów. Koncert, Gdzie słyszymy tylko instrumenty. Koncert, w którym słychać tylko głosy ludzkie oraz koncert wokalno instrumentalny, wykonywany przez i. Kodeks postępowania na koncercie, instrumentalny, trzy, wokalny, głosy ludzkie, instrumenty. Opracowała: mgr Małgorzata Boguslawska