Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:



Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów związanej z właściwym zagospodarowaniem odpadów.

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem?

Scenariusze lekcji Przedszkola. Scenariusz nr 1

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów z zakresu gospodarki odpadami.

ZAJĘCIA LEKCYJNE DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Instrukcja dla nauczyciela

Scenariusz zajęć - 45 min

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Muzeum Recyklingu

Temat: Pomóżmy naszej Ziemi po co segregujemy odpady?

MICHAŁA RADY NA ODPADY

Scenariusz zajęć, zabaw organizowanych w przedszkolu

Rozwijanie wśród uczniów świadomości ekologicznej związanej z ponownym wykorzystaniem posegregowanych odpadów.

ŚRODOWISKO PONAD WSZYSTKO

Temat lekcji: Recykling, czyli ze starego coś nowego cz I

Scenariusz lekcji koła przyrodniczego

Drugie życie odpadów ALEKSANDRA BRZEZIŃSKA JAGODA MACKIEWICZ

Scenariusz zajęć dla dzieci przedszkolnych

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Scenariusze lekcji Przedszkola. Scenariusz nr 2

Tak bardzo kochamy nasze lasy...??? Czyżby - skoro tak je zaśmiecamy!!!

Scenariusz zajęć dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych I. Temat: Śmieci - problem czy korzyści?

Scenariusz zajęć dla 5- latków

Scenariusze lekcji Szkoły średnie. Scenariusz nr 1

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Dbam o wodę scenariusz zajęć proekologicznych dla przedszkolnej grupy mieszanej wiekowo

Obszar wsparcia: Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Metody i techniki nauczania: pokaz, pogadanka, inscenizacja, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna.

Scenariusze lekcji Szkoły podstawowe. Scenariusz nr 2

NOWE ZASADY DOTYCZĄCE SEGREGACJI ODPADÓW.

Scenariusz zajęć nr 5

Scenariusz zajęć. Prowadząca: Ilona Olewniczak. Grupa wiekowa: 3,4,5 latki. Czas trwania zajęć: 20 minut. Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Temat lekcji: Ratujmy Ziemię!

CO WARTO WIEDZIEĆ O PLASTIKU I RECYKLINGU

Projekt środowiskowy z komponentem badawczym RADY NA ODPADY. Sposoby segregacji odpadów i wykorzystanie ich do wtórnego użytku

Kosz na śmieci analiza odpadów

ZIELONY KONKURS - KLUBY NASZEJ ZIEMI DLA ROZWOJU ZRÓWNOWAŻONEGO

11 maja Dzień Bez Śmiecenia

ANALIZA STANU GOSPODARKI ODPADAMI KOMUNALNYMI NA TERENIE GMINY Kruszyna ROK 2016

Wykraczamy poza horyzont...

UWAGA!!! ODPADY OPAKOWANIOWE PRZED WRZUCENIEM DO WORKA NALEŻY OPRÓŻNIĆ Z ZAWARTOŚCI I UMYĆ

Wspólny System Segregacji Odpadów


I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę I, edukacja przyrodnicza

Ochrona Środowiska. Autor: Tomasz Buchta

Projekt edukacyjny ko k -wo w jow o n w i n c i y. y.r E R a E k a t k y t wa w c a JA J

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

ZASADY GOSPODARKI ODPADAMI KOMUNALNYMI W GMINIE LUBNIEWICE

Edycja 2018/2019. Materiały edukacyjne. dla nauczycieli przedszkoli

Zasady gospodarowania odpadami. Zasady gospodarowania odpadami

Temat lekcji: Cztery oblicza recyklingu cz. III

ODPADY. Selektywna zbiórka odpadów, znasz temat? NIE ŚCIEMNIAJ, ŻE NAS TO NIE DOTYCZY! NASZA CHATA TO NIE ŚMIETNIK!

Nie zapominaj o pomarańczowych polach! Dzięki nim dowiesz się dużo więcej!

Ś M I E C I CO, GDZIE I JAK?

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl I. Jak pies z kotem

DZIEŃ ZIEMI SCENARIUSZ ZAJĘĆ SKIEROWANY DO UCZNIÓW KLAS GIMNAZJALNYCH U I KLAS SPDP

JAK NALEŻY SEGREGOWAĆ ŚMIECI?

Segregacja śmieci jak to robić? Jak segregować odpady komunalne?

Scenariusz zajęć ruchowych grupy Żółte Słoneczka z Tęczowego Przedszkola w Dzierzgoniu w ramach akcji Szkoła w Ruchu Obszar nr 1

Pakiet dydaktyczny dla nauczycieli szkół podstawowych. Dobre ra na odpad. Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Jeśli masz wątpliwości, gdzie wyrzucić konkretny odpad, zobacz podpowiedzi poniżej.

Scenariusz zajęć nr 7

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KARTA PRACY WIEK: 4 8

Scenariusz zajęć. Typ szkoły Szkoła Podstawowa. Etap kształcenia klasa II - III. Rodzaj zajęć zajęcia w świetlicy szkolnej

Od 1 lipca obowiązują nowe przepisy dotyczące segregacji śmieci. Mieszkańcy będą musieli dzielić odpady na co najmniej cztery kategorie.

PORADY NA ODPADY Gospodarowanie odpadami komunalnymi w naszym domu.

Sprawozdanie z realizacji projektu ekologicznego Lider lokalnej ekologii pod hasłem Ekokonsument zasobów, i dóbr i usługczłowiek w haromnii z przyrodą

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę I, edukacja przyrodnicza

Z ekologią na Ty uczymy się segregować odpady

Temat: W krainie figur geometrycznych. Cele ogólne:

Scenariusz zajęć nr 7

Segregując odpady dbasz o środowisko!

ZAJĘCIA LEKCYJNE DLA PRZEDSZKOLAKÓW

Segregacja odpadów. Odpady suche worek koloru żółtego

SEGREGACJA ODPADÓW. Szanowni mieszkańcy gminy Barciany,

Jak segregować Segregacja odpadów komunalnych Segregacji podlegają:

Problematyka i nowe obowiązki gmin wynikające z nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

LIDER LOKALNEJ EKOLOGII. Przedszkole Nr 29 w Gdyni ul.adm.j.unruga 53

URZĄD GMINY MASŁOWICE INFORMUJE

SEGREGACJA NIE JEST TRUDNA!

Scenariusz zajęć nr 2

Domy jednorodzinne Opublikowano na Odpady Toruń (

Budynki wielorodzinne

ABC segregacji odpadów komunalnych. Gdzie wyrzucić konkretny odpad?

Kilkumiesięczna obserwacja systemu skłania do przemyśleń i przekazania Państwu pewnych wytycznych dotyczących segregacji odpadów.

1. Logo 2. Kody 3. Pojemniki na odpady 4. Co nam daje segregacja śmieci 5. Co robić z odpadami 6. Składowanie 7. Utylizacja 8. Kompostowanie 9.

Przebieg zajęć. Drogowskazy -wskazówki i uwagi o realizacji

Obszar wsparcia: Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Temat lekcji: Moja fantazja

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W RAMACH PROJEKTU URODZINY ZIEMI DLA KLAS TRZECICH SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 W CHODZIEŻY

Praktyczny poradnik: Jak segregować odpady? Wykonały: Dominika Frejek Marta Firmanty

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Krasne za 2018 r.

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie Gminy Strzelin - praktyczny przewodnik

W związku ze zmianą przepisów dotyczących gospodarowania odpadami komunalnymi od 1 lipca 2013 r. rusza nowy system gospodarowania odpadami

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 1

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Transkrypt:

Scenariusz zajęć 30 min. Grupa wiekowa: Przedszkole (5 6-latki) Temat: Grzeczne dzieci segregują śmieci Cel ogólny zajęć: Rozwijanie u dziecka świadomości ekologicznej Cele szczegółowe: Dziecko: zna kolory i przeznaczenie poszczególnych pojemników do segregacji odpadów, zna materiał z którego wykonane są poszczególne rodzaje odpadów, prawidłowo segreguje podstawowe rodzaje odpadów, wie jak można ponownie wykorzystać wybrane odpady powstające w gospodarstwie domowym, wie, że dzięki spalarni odpadów, z wrzucanych śmieci powstaje prąd i ciepło, zna podstawowe założenia systemu gospodarki odpadami w Poznaniu i regionie, wie,że jednym z jego elementów jest spalarnia odpadów (Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych). Metody nauczania: słowne: opowiadanie, rozmowa, instrukcja słowna, wiersz, piosenka, oglądowe: pokaz, obserwacja, czynne: zadanie stawiane do wykonania, kierowanie własną działalnością dziecka, zabawa ruchowa. Środki dydaktyczne: odpady: słoiki, puszki po napojach, plastikowe butelki, kule z gazet, reklamówki, gazety, puszki aluminiowe, plastikowe opakowania. wazon, polar, butelka szklana, plansza przedstawiająca znak recyklingu, kolorowe naklejki (niebieskie, żółte, zielone), trzy kolorowe worki (niebieski, zielony, żółty), schemat prezentujący obieg odpadów. Przebieg zajęć:

1. Powitanie dzieci. 2. Wprowadzenie do tematu zajęć - zabawa Raz, dwa, trzy, pstryk. Dzieci siedzą w kręgu i powtarzają za nauczycielem: Raz, dwa, trzy (uderzając dłońmi o uda). Następnie mówią pstryk i klaszczą w dłonie. Po słowie pstryk kolejno mówią skojarzenie ze słowami odpady/śmieci. Po skończonej zabawie nauczyciel podsumowuje dziecięce skojarzenia. Wyjaśnia, że każdy z nas produkuje codziennie duże ilości odpadów, które tylko na pozór wydają się zbędne. Można je ponownie wykorzystać i przetworzyć, ale najpierw trzeba oddzielić je od innych, tzn. posegregować (podzielić ze względu na rodzaj materiału, z którego zostały wytworzone). 3. Nauczyciel pokazuje i omawia do czego służą pojemniki na odpady i dlaczego mają różne kolory (każdy kolor oznacza inny rodzaj odpadów). Wyjaśnia na konkretnych przykładach, do którego pojemnika, jakie odpady wrzucamy (ZAŁĄCZNIK NR 1). 4. Zabawa ruchowa Znajdź swoje śmieci - Każde dziecko otrzymuje jedną z trzech kolorowych naklejek,symbolizującą określony pojemnik na odpady (zielona/ niebieska/ żółta). Na dywanie znajdują się rozsypane suche odpady. Dzieci tańczą wokół nich w rytm muzyki. Podczas ciszy dzieci łapią odpad właściwy dla swojego koloru. Następnie wyrzucają go do odpowiedniego worka. Zabawa trwa do momentu zebrania wszystkich przygotowanych odpadów. 5. Nauczyciel wspólnie z dziećmi zastanawia się nad tym, co dzieje się z posegregowanymi odpadami. Następnie pokazuje dzieciom plansze przedstawiającą znak recyklingu. Pyta dzieci czy widziały już kiedyś taki znak, jeśli tak to gdzie i czy wiedzą, co on oznacza? Nauczyciel tłumaczy dzieciom, że jest to znak recyklingu, który wskazuje na powtórne wykorzystanie materiałów, czyli posegregowanych odpadów (ZAŁĄCZNIK NR 2). Nauczyciel pokazuje dzieciom różne produkty, które zostały przetworzone na nowe przedmioty: wazon, butelka, polar. 6. Nauczyciel opowiada dzieciom, że z odpadów, których nie można ponownie wykorzystać może powstać prąd i ciepło. Miejsce, w którym z odpadów produkowana jest energia, nazywa się spalarnią odpadów. Nauczyciel prezentuje zdjęcie spalarni odpadów (ZAŁĄCZNIK NR 3). Informuje, że taki obiekt powstaje w Poznaniu. Uświadamia dzieciom, że energia wyprodukowana z odpadów w tym miejscu płynie także do ich domów czy przedszkola. Nauczyciel pyta dzieci, do czego można wykorzystać prąd i ciepło powstające

z odpadów? 7. Nauczyciel prezentuje dzieciom schemat (załącznik nr 4) przedstawiający obieg odpadów. Omawia ilustracje i prezentuje to, co dzieje się kolejno z odpadami wyrzucanymi przez dzieci oraz wszystkich mieszkańców Poznania i regionu. 8. Podsumowanie zajęć i zachęcenie dzieci do codziennej segregacji odpadów. Załącznik nr 1

Załącznik nr 1

Załącznik nr 1

Załącznik nr 2

Załącznik nr 3 Fot. Majątkowe Prawa Autorskie SITA Zielona Energia Sp. z o.o.