MŁODZIEŻ I ALKOHOL PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ



Podobne dokumenty
MŁODZIEŻ I NIKOTYNA PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ

MŁODZIEŻ I NARKOTYKI PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl I. Jak pies z kotem

WEWNĄTRZSZKOLNY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA UZALEŻNIENIOM W ZSO W ŻARACH

Scenariusz. Data: Czas: Uczestnicy spotkania: klasa Liczba uczestników: Miejsce: Osoba prowadząca zajęcia:

Scenariusz zajęć. Typ szkoły Szkoła Podstawowa. Etap kształcenia klasa II - III. Rodzaj zajęć zajęcia w świetlicy szkolnej

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

PLAN PRACY ŚWIETLICY Z PROGRAMEM PROFILAKTYCZNYM PROWADZONEJ PRZEZ STOWARZYESZNIE PRZYJACIÓŁ JEDYNKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3 W LUBSKU

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Moduł III - Substancje psychoaktywne Alkohol Autor scenariusza: Agnieszka Czerkawska

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 8

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Temat: W jaki sposób badamy zjawiska pogodowe?

Scenariusz zajęd nr 92 Temat: W jaki sposób listy trafiają do adresatów? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęć z języka angielskiego

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 6

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Klasa I, edukacja przyrodnicza, krąg tematyczny Pory roku: zima. Temat: Miesiące

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 1

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Scenariusz zajęć nr 8

Scenariusz zajęć Temat: Jaka jest pogoda jesienią?

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1c-wyszukuje w tekście potrzebne informacje;

Przebieg zajęć. Drogowskazy -wskazówki i uwagi o realizacji

Scenariusz zajęd w Ośrodku opracowany przez nauczyciela mianowanego

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 4

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Temat: Wpływ środków uzależniających na nasze życie-rola reklamy

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Nasz kraj i jego historia. Scenariusz nr 8

Klasa II, edukacja przyrodnicza, krąg tematyczny Jesteśmy miłośnikami przyrody Temat: Mali ekolodzy to my!

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH edukacja zdrowotna

Scenariusz nr 8. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 5

Pięciolinia dom nutek

Scenariusz lekcji wychowania do życia w rodzinie dla I klasy technikum. Temat: Profilaktyka HIV/AIDS

Scenariusz zajęć nr 5

Pojęcie i klasyfikacja podatków

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Zarządzaj czasem konkretne planowanie.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Wędrówki po świecie. Scenariusz nr 3

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

Temat dnia: Niebezpieczne przedmioty i substancje

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Temat: Nikotyna-poznaję wroga

ZDROWIE NA TALERZU KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć nr 12 Temat: Jestem dobrą koleżanką, dobrym kolegą dbam o innych w klasie.

Scenariusz nr 64 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE

Scenariusz zajęć dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej

Materiał pomocniczy "Prezentacja" skopiowany dla każdego z dzieci arkusze papieru markery kredki flamastry klej nożyczki taśma klejąca lub magnesy

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Dzień Dziecka. Temat ośrodka dziennego: Dzieci świata.

Scenariusz nr 6. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

Scenariusz zajęć nr 3

Zostań młodym ekologiem

Temat lekcji: Przygotowujemy przyjęcie urodzinowe.

2014/2015 Opracowanie: Beata Sułuja

wyjaśnia znaczenie prawdy, dobra i pożyteczności w życiu codziennym, dostrzega analogię między wartościami a sitami z bajki,

Scenariusz zajęć nr 6

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Nasza ziemia. Scenariusz nr 3

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

Scenariusz zajęć w Chrześcijańskim Przedszkolu Samuel realizowany w ramach projektu Jestem małym Europejczykiem. Dzień 1.

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Jestem bezpieczny. Scenariusz nr 4

Scenariusz zajęć nr 2

Scenariusz zajęć nr 7

Temat: Uzależnienia są groźne na tropie papierosów, alkoholu i gier komputerowych.

Program Profilaktyczno-Wychowawczy Bezpieczna Szkoła. Wstęp

Psychoedukacja dla uczniów klas II szkoły podstawowej Cykl III. O zajadaniu smutków słodyczami

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl II. Gdy czujemy smutek

Scenariusz zajęć nr 3

Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej klasa III

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Magia kina. Temat ośrodka dziennego: Nasza klasa w kinie.

Scenariusz nr 6. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Jestem bezpieczny

Scenariusz nr 7. I. Tytuł scenariusza: Chrońmy zwierzęta. Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Czworonożni przyjaciele

Szkoła podstawowa - klasa 6

Scenariusz zajęć nr 75 Temat: Czy pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka? rozmawiamy o naszych pupilach.

Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej dla kl. II. Temat: Wkrótce wakacje. Czy bezpiecznie spędzamy czas nad wodą? Cele:

WARSZTATY Z MONTAŻU OBRAZU I DŹWIĘKU. Temat: OPOWIADANIE FILMOWE CZYLI JAK MONTUJE SIĘ FILMY

Bo warto być empatycznym i pomagać innym.

Scenariusz zajęć dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej

*12 Polska między wojnami

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Samorządni Temat: Wybieramy samorząd klasowy SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTU

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Powiatowy Urząd Pracy w Gorlicach Centrum Aktywizacji Zawodowej Klub Pracy. Umiejętności interpersonalne

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz nr 4. I. Tytuł scenariusza: Pragniemy zatrzymać kolorowy świat. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata

Cel I: Zapobieganie zachowaniom agresywnym.

Transkrypt:

MŁODZIEŻ I ALKOHOL PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ Zajmując się zagadnieniami profilaktyki uzależnień wśród młodzieży chciałabym, w oparciu o własne doświadczenia przekazać, jak można rozmawiać o środkach uzależniających. Moim zdaniem w prowadzeniu działań profilaktycznych bardzo istotne jest dostarczanie prawdziwych i rzetelnych informacji o zjawisku, którego profilaktyka dotyczy, czyli o środkach uzależniających. Wiedzę o substancji chciałabym zaprezentować na przykładzie scenariusza zajęć wychowawczych w internacie dla młodzieży o obniżonej sprawności intelektualnej, na temat alkoholu: SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH W INTERNACIE I Temat: Alkohol im więcej wiesz, tym łatwiej się obronisz II Czas trwania zajęć: 60 min III Miejsce realizacji: świetlica grupy lub Ośrodka IV Grupa uczestników: grupa wychowawcza V Osoby prowadzące: wychowawca grupy VI Cele wychowawcze: - wychowankowie wiedzą w jaki sposób ludzie wpływają na swoje samopoczucie - wychowankowie wiedzą, co to jest alkohol - wychowankowie wiedzą, jak działa alkohol na organizm człowieka - wychowankowiewiedzanajakieobszaryżycia działa alkohol - wychowankowie potrafią swobodnie wypowiadać się na tle grupy VII Formy wychowania: przedmiotowe: wychowanie przez działalność poznawczą wychowanie przez działalność twórczą wychowanie przez aktywność recepcyjną wychowanie przez działalność zabawowo rozrywkową organizacyjne: indywidualna zespołowa

zbiorowa VIII Metody i techniki wychowawcze: organizowanie doświadczeń wychowankom perswazja instruowanie zadaniowe aktywizujące: praca w grupach, Kosz i walizeczka, rysunek malarski eksperyment, mapa pojęciowa, scenka tematyczna, gry i zabawy Krzesła, Podaj dalej IX Środki dydaktyczne: szary papier, flamastry, kredki, nożyczki, blok rysunkowy, taśma klejąca, karty tematyczne WAŻNE, rysunek porcji standardowej, plakaty KOSZ, WALIZECZKA Grupa bawi się i pracuje M. Jachimska, Program profilaktyczny dla młodzieży Jakżyć zludźmi

CZYNNOŚCI WYCHOWAWCY I AUTOPREZENTACJA GRUPY I WYCHOWAWCY 1. Wykonanie wizytówek 2. Powitanie 3. Zabawa wprowadzająca Krzesła II ZAPOZNANIE Z TEMATYKĄ ZAJĘĆ 1. Prowadzący zadaje pytanie: Co ludzie robią, aby poprawić sobie nastrój i dobrze się bawić? i prosi o napisanie odpowiedzi na dwóch osobnych kartkach. 2. Prowadzący umieszcza w widocznym miejscu dwa plakaty KOSZ, WALIZECZKA i wyjaśnia metody Kosz i walizeczka / w koszu powinny znaleźć się zdania dotyczące alkoholu/ 3. Prowadzący nawiązuje do zdań w KOSZU dotyczących alkoholu i wyjaśnia, że tematem zajęć będzie alkohol. 4. Przedstawienie alkoholu jako substancji chemicznej - definicja - napoje alkoholowe zawierają tą samą substancję chemiczną, o właściwościach odurzających nazywaną alkoholem etylowym / ETOH - wzór chemiczny C2H5OH /; jest to bezbarwny płyn o ostrym i piekącym zapachu, szybko utleniający się, palący się błękitnym ogniem 5. Zapoznanie uczestników z pojęciem porcji standardowej = 10 g czystego alkoholu etylowego - prezentacja ilustracji 6. Ćwiczenie w obliczaniu zawartości porcji standardowych w różnych dawkach napojów alkoholowych CZYNNOŚCI WYCHOWANKÓW Uczestnicy wycinają wizytówki w dowolnym kształcie z kartonu i wpisują na nich swoje imię Udział w zabawie wg instrukcji uczestnicy siedzą na krzesłach w kręgu. Osoba w kręguniemakrzesłaimówi: Wszyscy, którzy...maja na sobie dżinsy i wówczas osoby te wstają i siadają w innym miejscu. Ten kto zostanie na środku wypowiada następne zdanie. Uczestnicy zapisują swoje przykłady na kartkach i wrzucają je do wspólnego pojemnika. Uczestnicy kolejno losują kartki, odczytują je i wspólnie z prowadzącym decydują, na którym plakacie je umieścić. WALIZECZKA właściwe sposoby, godne zapamiętania; KOSZ niewłaściwe sposoby, do zapomnienia Jeden z uczestników odczytuje definicję napisaną na karcie tematycznej i umieszczanaplakacieważne Jeden z uczestników umieszcza ilustrację na plakacie WAŻNE Uczestnicy obliczają np.: - ile gram czystego alkoholu etylowego znajduje się w 0,5 l piwa, 0,7 l wina, 0,5 l wódki UWAGI 1 10 min

III WPROWADZENIE WE WŁAŚCIWE ZADANIE WYCHOWAWCZE 1. Prowadzący dzieli uczestników na 4 grupy / odliczanie do 4/ i prosi o wylosowanie kart z nazwą grupy; w 4 miejscach sali umieszcza arkusze papieru. 2. Prowadzący przygotowuje paski papieru z przykładami destrukcyjnego oddziaływania alkoholu na 4 sfery życia, kładącje wymieszanenaśrodku np. UMYSŁ nie pamiętam,odziałosię na imprezie; nie mogłem znaleźć drogi do domu CIAŁO przewróciłem się i rozbiłem głowę; było mi bardzo niedobrze i wymiotowałem ZACHOWANIE zbiłem lustro; przewróciłem się na ulicy KONTAKTY Z LUDŹMI pokłóciłem się z dziewczyną; naubliżałem przyjacielowi 3. Prowadzący pokazuje uczestnikom ilustrację /powinien to być prosty rysunek np. drzewo/ i prosi o dokładne przyjrzenie się i zapamiętanie. 4. Prowadzący prosi o odtworzenie pokazanego wcześniej rysunku z zamkniętymi oczami. 5. Prowadzący podsumowuje eksperyment mając na celu ukazanie młodzieży stanu utraty kontroli nad własnym zachowaniem. 6. Zabawa ruchowa Podaj dalej Uczestnicy w grupach losują jedną z kart:umysł,ciało, ZACHOWANIE, KONTAKTY Z LUDŹMI i podchodzą do jednego z arkuszy, umieszczającnanimswoją nazwę. Grupy kolejno podchodzą iwybierają te paski, które pasują do ich nazwy i umieszczają te paski na swoim arkuszu. Na zakończenie odczytują wynik swojej pracy. Uczestnicy uważnie obserwują pokazana ilustrację. Uczestnicy na kartce papieru odtwarzają zapamiętaną ilustrację Uczestnicy opowiadają o trudnościach jakich doświadczyli w czasie wykonywania rysunku Uczestnicy siedzą wkręgu. Prowadzący przedstawia pantomimicznie jakiś wymyślony przedmiot np. trzepaczkę do piany i pokazuje jak go używa. Podaje go następnej osobie, która przedstawia go w taki sam sposób, oraz prezentuje własny przedmiot. Wszyscy przedstawiają po dwa przedmioty darowany i własny. 20 min IV ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ 1. Podsumowanie zajęć 2. Wspólne porządkowanie miejsca zajęć Uczestnicy oceniają zajęcia przy użyciu tylko jednego słowa Około

Opracowała Beata Mełgieś Wychowawca internatu SOSW nr 1 w Lublinie