Autorka scenariusza : Jolanta Przymorska Scenariusz lekcji koła przyrodniczego Temat lekcji : Wielka podróż worka śmieci Treści programowe : Wpływ człowieka na środowisko Cele lekcji: a) Wiadomości Uczeń : Zna cel i zasady segregacji śmieci; Zna pojęcia: recykling, surowce wtórne ; Dostrzega konieczność selektywnej segregacji śmieci i recyklingu ; Wie, czym są odpady suche, zmieszane oraz organiczne; Potrafi wyjaśnić, co oznacz skrót ( MZMGO oraz ZUOK ); Potrafi wyjaśnić czym zajmuje się MZMGO oraz ZUOK; Potrafi wymienić odpady niebezpieczne i wyjaśnić pojecie odpady wielkogabarytowe oraz zna przeznaczenie Punktu Selektywnej Zbiorki Odpadów Komunalnych. b) Umiejętności Potrafi segregować odpady ; Potrafi opracować zasady segregacji śmieci odpadów; komunalnych na terenie MZMGO; Potrafi dobrać odpowiedni pojemnik do rodzaju odpadów; Potrafi obliczyć korzyści finansowe dla budżetu domowego związane z segregacją odpadów; c) Postawy: Rozumie celowość segregacji odpadów; Dostrzega potrzebę segregowania odpadów ze względu na wyczerpywanie się zasobów przyrody i zbyt duże nagromadzenie śmieci; Ma świadomość szkodliwości, jaka niesie za sobą spalanie odpadów w piecach; Dostrzega potrzebę kompostowania odpadów organicznych. Metody: Zajęcia praktyczne Burza mózgów Analiza tekstów ( Biuletyny, ulotka, nowa ustawa śmieciowa) Praca z komputerem
Środki dydaktyczne: kolorowy papier samoprzylepny, duże arkusze kolorowego papieru, flamastry, odpady przeznaczone do recyklingu ( zgromadzone wcześniej przez uczniów ): plastikowe worki, papierki, gazety, kartoniki, plastikowe i szklane butelki, baterie, metalowe puszki); ankieta dotycząca segregacji odpadów; karty pracy; plansze tematyczne- Odpady; płyta z materiałami pomocniczymi otrzymanymi z FOWJM; komputerowa gra ekologiczna Sortowanie na ekranie Przebieg zajęć: 1. Czynności organizacyjne. 2. Omówienie wyników ankiety przeprowadzonej przez uczniów wśród domowników dotyczącej ilości produkowanych odpadów w ich gospodarstwie domowym oraz segregacji odpadów. 3. Uczniowie obliczają ilość śmieci produkowanych w ich gospodarstwach domowych w ciągu miesiąca. Obliczają średnią ilość odpadów przypadających na jedną rodzinę w ciągu roku. 4. Nauczyciel rozdaje uczniom karteczki, na których uczniowie wypisują wszystkie rodzaje odpadów, które trafiają do kosza na śmieci. 5. Uczniowie przyczepiają karteczki do tablicy. 6. Następnie nauczyciel zadaje pytanie : W jaki sposób różne odpady zagrażają środowisku naturalnemu? ( Burza mózgów ) 7. Następnie uczniowie korzystając z tablic tematycznych dotyczących odpadów i ich segregacji określają wiek rozkładu przyniesionych odpadów. 8. Nauczyciel dzieli klasę na cztery zespoły i rozdaje uczniom karty pracy. 9. Każda grupa ma prawidłowo wypełnić zadania z kart pracy po dokładnym przeanalizowaniu wybranych tekstów zawartych w Biuletynach informacyjnych oraz na ulotce ( źródło materiały pomocnicze uzyskane z FOWJM). Zwycięża grupa, która najszybciej i prawidłowo wypełni karty pracy. 10. Uczniowie odczytują odpowiedzi z kart pracy. 11. Nauczyciel ocenia poprawność wykonanych zadań. 12. Po zapoznaniu się z zasadami selektywnej segregacji śmieci uczniowie umieszczają karteczki z odpowiednimi nazwami odpadów w wyznaczonych miejscach na tablicy, pod napisami odpady suche, zmieszane, mokre (odpady organiczne), odpady niebezpieczne - baterie, akumulatory, leki, substancje chemiczne. 13. Nauczyciel podsumowuje prace dzieci oraz zadaje prace domową: Temat pracy: Wspólnie z innymi członkami Twojej rodziny ustal, w jaki sposób możecie ograniczyć ilość produkowanych śmieci?
KARTA PRACY do tematu zajęć ekologicznych pt. Wielka podróż worka śmieci 1. Podaj pięć przykładów odpadów zaliczanych do surowców wtórnych, które można poddać recyklingowi?.. 2. Czy wiesz, jakie odpady z Twojego worka śmieci powinny znaleźć się w pojemniku na odpady suche, mokre, zmieszane? Podaj po trzy przykłady: Odpady suche Odpady zmieszane. Odpady mokre ( kompostownik). 3. Czy wiesz, jak nazywa się firma zabierająca Twoje odpady z przydomowych pojemników? 4. Co wspólnego ma miejscowość Spytkowo z Twoimi odpadami? 5. Co oznacza skrót MZMGO oraz ZUOK? MZMGO. ZUOK. 6. Ile gmin zrzesza MZMGO? Zakreśl poprawną odpowiedź 5, 10, 12 7. W jaki sposób możemy pozbyć się odpadów wielkogabarytowych i niebezpiecznych? Odpady wielkogabarytowe Odpady niebezpieczne: - baterie:..
leki. - substancje chemiczne 8. Do czego można wykorzystać kompost? 9. Podaj dwa powody, dla których nie należy spalać śmieci w przydomowych kotłowniach? -.. -.. 10. Oblicz, ile miesięcznie zapłaci czteroosobowa rodzina za odpady, jeśli jej członkowie dokonują selektywnej segregacji odpadów?
PRACA DOMOWA Wspólnie z innymi członkami Twojej rodziny ustal, w jaki sposób możecie ograniczyć ilość produkowanych śmieci? Czas na relaks Rozwiąż krzyżówkę a dowiesz się, gdzie trafiły Twoje śmieci. 4. 8. 7. 9. 1. 2. 3. 5. 6. 1. Mogą być po napojach. 2. Będzie zaśmiecone, jeśli nie będziemy go chronić. 3. Powtórne przetwarzanie materiałów. 4. Powstaje z odpadków organicznych. 5. Inaczej śmieci. 6. Surowce mogą być pierwotne lub. 7. Jedna z dwunastu tworzących MZMGO. 8. Surowiec należący do odpadów suchych. 9. Firma zajmująca się wywozem śmieci z terenu twojej gminy.
ANKIETA Czy segregujesz odpady w swoim domu? TAK NIE Czy wrzucasz odpady do odpowiednio oznaczonych pojemników ( suche, mokre, zmieszane )? TAK NIE Czy przekonujesz członków rodziny o potrzebie segregowania odpadów? TAK NIE Czy wiesz, co oznaczają pojęcia odpady niebezpieczne i wielkogabarytowe? TAK NIE Czy w Twojej rodzinie kompostuje się odpady organiczne? TAK NIE Czy znasz sposób na zmniejszenie ilości odpadów? TAK NIE ANKIETA Czy segregujesz odpady w swoim domu? TAK NIE Czy wrzucasz odpady do odpowiednio oznaczonych pojemników ( suche, mokre, zmieszane )? TAK NIE Czy przekonujesz członków rodziny o potrzebie segregowania odpadów? TAK NIE Czy wiesz, co oznaczają pojęcia odpady niebezpieczne i wielkogabarytowe? TAK NIE Czy w Twojej rodzinie kompostuje się odpady organiczne? TAK NIE Czy znasz sposób na zmniejszenie ilości odpadów? TAK NIE ANKIETA Czy segregujesz odpady w swoim domu? TAK NIE Czy wrzucasz odpady do odpowiednio oznaczonych pojemników ( suche, mokre, zmieszane )? TAK NIE Czy przekonujesz członków rodziny o potrzebie segregowania odpadów? TAK NIE Czy wiesz, co oznaczają pojęcia odpady niebezpieczne i wielkogabarytowe? TAK NIE Czy w Twojej rodzinie kompostuje się odpady organiczne? TAK NIE Czy znasz sposób na zmniejszenie ilości odpadów? TAK NIE
Wspólnie z innymi członkami Twojej rodziny ustal, w jaki sposób możecie ograniczyć ilość produkowanych śmieci? Czas na relaks Rozwiąż krzyżówkę a dowiesz się, gdzie trafiły Twoje śmieci. 1. P U S Z K I 2. Ś R O D O W I S K O 3. R E C Y K L I N G 4. K O M P O S T 5. O D P A D Y 6. W T Ó R N E 7. G M I N A 8. P L A S T I K 9. K O M A 1. Mogą być po napojach. 2. Będzie zaśmiecone, jeśli nie będziemy go chronić. 3. Powtórne przetwarzanie materiałów. 4. Powstaje z odpadków organicznych. 5. Inaczej śmieci. 6. Surowce mogą być pierwotne lub. 7. Jedna z dwunastu tworzących MZMGO. 8. Surowiec należący do odpadów suchych. 9. Firma zajmująca się wywozem śmieci z terenu twojej gminy.