Scenariusz zajęd nr 91 Temat: Jak sum dodawał i odejmował czytamy matematyczną poezję. Cele operacyjne: Uczeo:

Podobne dokumenty
Scenariusz zajęd nr 57 Temat: W pracowni malarskiej skąd artyści czerpią inspirację? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące: burza mózgów, czytanie w słuchawkach, działalność praktyczna ucznia, ćwiczeniowa, zabawowa.

Scenariusz zajęd nr 56 Temat: Podziwiamy dzieła malarstwa europejskiego. Cele operacyjne: Uczeo:

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, metoda ekspresyjna.

Scenariusz zajęd nr 99 Temat: Co to znaczy byd chciwym? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 3 Temat: W rocznicę wybuchu II wojny światowej szukamy śladów tamtych wydarzeo w naszej okolicy.

Scenariusz zajęd nr 37 Temat: Poznajemy różne rodzaje instrumentów muzycznych

Temat: W jaki sposób utwory muzyczne przedstawiają wiosnę?

czyta z zachowaniem interpunkcji i intonacji wiersz Wielkanocny stół E. Skarżyoskiej,

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, ekspresyjna, zabawa ruchowa, burza mózgów.

Scenariusz zajęd nr 34 Temat: Urządzenia techniczne wokół nas. Cele operacyjne Uczeo:

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Scenariusz zajęd nr 96 Temat: Co to jest sztuka użytkowa? szukamy jej w naszym otoczeniu.

wiersz Jana Brzechwy Stonoga, grafika nr 1 - zdjęcia stonogi (gatunek żyjący w Polsce), karta pracy nr 1,

Scenariusz zajęd nr 17 Temat: Szkoła dzieci w Bullerbyn czym się różni od naszej? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 70 Temat: Klub melomana- słuchamy utworów muzyki klasycznej.

Scenariusz zajęd nr 31 Temat: Jakie bogactwa kryją się w ziemi? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 92 Temat: W jaki sposób listy trafiają do adresatów? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 82 Temat: Dobry czy zły? oceniamy zachowanie bohaterów bajek i baśni.

Scenariusz zajęd nr 45 Temat: Piszemy życzenia świąteczne.

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Scenariusz zajęd nr 32 Temat: W jaki sposób porozumiewamy się, gdy dzieli nas duża odległość? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

SPRAWDZIAN W SZÓSTEJ KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Scenariusz zajęd nr 55 Temat: Planujemy ferie co robić, aby się nie nudzić?

Scenariusz zajęć nr 8

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Zadania matematyczne nie z tej planety.

Scenariusz zajęd nr 90 Temat: Składamy życzenia naszym mamom w dniu ich święta.

Scenariusz zajęd nr 67 Temat: Netykieta poznajemy zasady odpowiedniego zachowania w sieci.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 3 a z zastosowaniem niektórych elementów OK.

Scenariusz zajęd Temat: Który z mazurków jest najważniejszy dla Polaków?

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

Temat: Jak i gdzie możemy bawić się bezpiecznie?

Scenariusz zajęć nr 2

STYCZEŃ klasa 2 MATEMATYKA

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Szkoła Podstawowa w Medyni Głogowskiej; rok szk. 2018/2019 AKTYWNA TABLICA

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE IV

Maria Mauryc SP nr 2 w Czarnej Białostockiej

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 8

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Zgoda buduje, niezgoda rujnuje Temat: Każdy z nas jest ważny

Scenariusz zajęć nr 5

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Temat: Członkowie mojej rodziny opowiadamy o swoich najbliższych.

Projekt edukacyjny nr 1. Temat: Jak powstaje audycja radiowa? Cele operacyjne: Uczeń:

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Temat: 11 listopada- bardzo ważna data w życiu każdego Polaka.

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej. Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

Temat bloku: Nasze przyjaźnie, zainteresowania i marzenia Temat dnia: Wyobraź sobie...

Scenariusz zajęć nr 50 Temat: Kropka czy przecinek? wstawiamy odpowiedni znak.

Środki dydaktyczne: karta pracy nr 1 karta pracy nr 2 grafika nr 1, 2 2 szarfy piłka do koszykówki dla każdego ucznia (lub 1 piłka na kilku uczniów)

Scenariusz zajęd nr 50 Temat: Co to znaczy byd Europejczykiem?

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, zabawa ruchowa, gra dydaktyczna

A. las B. pole C. łąka D. rzeka. Jeśli się pomylisz, otocz znak kółkiem i zaznacz inną, poprawną odpowiedź. A. las B. pole C. łąka D.

Temat lekcji: W kąciku zabawek.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 95 Temat: Jak zorganizować przyjęcie urodzinowe?

uczymy się bawimy się współpracujemy rozwiązujemy problemy utrwalenie tabliczki mnożenia; układanie zadań tekstowych.

Scenariusz zajęć Temat: Mój pamiętnik

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 42 Temat: Zwierzęta żyjące w lesie cechy charakterystyczne

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Skarby naszego kraju Temat: Bogactwa naturalne pokłady węgla

Klasa I, edukacja przyrodnicza, krąg tematyczny Pory roku: zima. Temat: Miesiące

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Płaskie figury geometryczne W królestwie figur.

SPRAWOZDANIE Z ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLAS IV-VII

Scenariusz nr 4. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Zima w przyrodzie

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Przebieg zajęć: Etap realizacji. Zadanie 1 Uczniowie wracają do ławek i słuchają nagrania bajki Pawła Księżyka Bajka o szarym słowiku

Scenariusz zajęć w klasie III

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny W rodzinie i wśród przyjaciół Temat: Sąsiedzka życzliwość i pomoc

Scenariusz zajęd nr 44 Temat: Co jest cięższe, lód czy woda?

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I, Dookoła biało

Metody i techniki: burza mózgów, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna.

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny W oczekiwaniu na wiosnę Temat: Wiosenne porządki

Scenariusz zajęć nr 2

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Stolice mojej Ojczyzny Temat: Kraków druga stolica Polski

, PAKIET 59, SCENARIUSZE LEKCJI,

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM EDUKACJI PLASTYCZNEJ DLA KLASY I

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Temat: Z czego to jest zrobione? poznajemy różne materiały.

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

Scenariusz zajęć nr 43 Temat: Zimowe pejzaże- jak przedstawiają je poeci?

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 10 Temat: Poznajemy zasady panujące w naszej szkole.

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, metoda czynnościowa, zabawa ruchowa,

Scenariusz zajęd dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej klasa III. (działania na cały dzieo)

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Podniebni przyjaciele Temat: Opisujemy wygląd i tryb życia bociana

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć. -dodaje i odejmuje w zakresie 100 bez przekroczenia progu dziesiątkowego;

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

SPRAWDZIAN W SZÓSTEJ KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ

SPRAWDZIAN W SZÓSTEJ KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny...o przemijaniu słów kilka... Temat: Pamiętamy o poległych za naszą wolność

Transkrypt:

Scenariusz zajęd nr 91 Temat: Jak sum dodawał i odejmował czytamy matematyczną poezję. Cele operacyjne: Uczeo: czyta wiersz J. Brzechwy Sum zgodnie z interpunkcją oraz z właściwą intonacją, wskazuje elementy matematyczne w wierszu i wyjaśnia je, ilustruje wybraną strofę wiersza techniką plastyczną- malowanie farbą zmieszaną z pastą, mnoży i dzieli w zakresie 100, dodaje i odejmuje w zakresie 100, rozwiązując zadania zawarte w bajce matematycznej, porównuje liczby w zakresie 1000, wykonując polecenia zawarte w bajce matematycznej. Środki dydaktyczne: tekst wiersza Jana Brzechwy Sum dla każdego ucznia Mieszkał w Wiśle sum wąsaty, znakomity matematyk. Krzyczał więc na całe skrzele: "Do mnie młodzi przyjaciele! W dni powszednie i w niedziele na życzenie mnożę, dzielę, odejmuję i dodaję i pomyłek nie uznaję!" Każdy mógł więc przyjśd do suma I zapytad: jaka suma? A sum jeden w całej Wiśle odpowiadał na to ściśle. Znała suma cała rzeka, więc raz przybył lin z daleka 1

i powiada: "Drogi panie, ja dla pana mam zadanie, jeśli pan tak liczyd umie, niech pan powie panie sumie, czy pan zdoła w swym pojęciu, odjąd zero od dziesięciu" Sum uśmiechnął się z przekąsem, liczy, liczy coś pod wąsem, wąs sumiasty, jak u suma, a sum duma, duma, duma... "To dopiero mam z tym biedę. Może dziesięd? Może jeden?" Upłynęły dwie godziny, sum z wysiłku jest już siny. Myśli, myśli: "To dopiero! Od dziesięciu odjąd zero! Żeby miał przynajmniej kredę! Zaraz, zaraz... Wiem już... Jeden! Nie! Nie jeden. Dziesięd chyba... Ach ten lin! Ta wstrętna ryba!" A lin szydzi: "Panie sumie, w sumie pan niewiele umie!" Sum ze wstydu schnie i chudnie, już mu liczyd coraz trudniej, a tu minął wieczór cały, 2

wszystkie ryby się pospały, i nastało znów południe, a sum chudnie, chudnie, chudnie i nim dni minęło kilka, stał się chudy niczym kilka. Więc opuścił wody słodkie i za żonę pojął szprotkę. zdjęcia ze źródeł ogólnodostępnych ryb: suma, lina, szprotki, karpia oraz podpisy z nazwami gatunków ryb. Na odwrocie każdego zdjęcia zapisane jest działanie do rozwiązania, natomiast na odwrocie podpisu wynik: Sum: 23+17=40 Lin: 19+45=64 Szprotka: 23+20=43 Karp: 56+7=63, 5 małych kartek z fragmentem wiersza: Mieszkał w Wiśle sum wąsaty, znakomity matematyk. Krzyczał więc na całe skrzele: "Do mnie młodzi przyjaciele! W dni powszednie i w niedziele na życzenie mnożę, dzielę, odejmuję i dodaję i pomyłek nie uznaję!" 5 małych kartek z fragmentem wiersza: Znała suma cała rzeka, więc raz przybył lin z daleka i powiada: "Drogi panie, 3

ja dla pana mam zadanie, jeśli pan tak liczyd umie, niech pan powie panie sumie, czy pan zdoła w swym pojęciu, odjąd zero od dziesięciu" 5 małych kartek z fragmentem wiersza: Sum uśmiechnął się z przekąsem, liczy, liczy coś pod wąsem, wąs sumiasty, jak u suma, a sum duma, duma, duma... 5 małych kartek z fragmentu wiersza: Sum ze wstydu schnie i chudnie, już mu liczyd coraz trudniej, a tu minął wieczór cały, wszystkie ryby się pospały, i nastało znów południe, a sum chudnie, chudnie, chudnie i nim dni minęło kilka, stał się chudy niczym kilka. 5 małych kartek Więc opuścił wody słodkie i za żonę pojął szprotkę. kartka formatu A4 z bloku technicznego dla każdego ucznia, pędzle, biała pasta do zębów, farby plakatowe, woda do mycia pędzli, karta pracy 1, animacja 1, 4

Animacja przedstawia suma, do którego przypływa karp. Następnie karp zaczyna opowiadad, pojawia się chmurka jak w komiksach, która stopniowo wypełnia cały ekran komputera. Na ekranie pojawia się lecący bocian. Widzimy go z góry. Pod bocianem widzimy 4 stawy, a w każdym z nich po 5 ryb. animacja 2, Animacja przedstawia suma, do którego kolejno po jednej przypływają szprotki (15) animacja 3, Animacja przedstawia suma, do którego przypłynęły dwie żaby i zaczęły pokazywad mu zdjęcia. Od jednej z żab odchodzi chmurka, jak w przypadku dialogu w komiksach i kolejno pojawiają się liczby: 1000, 100, 300, 500. grafika 1, Grafika (kartka A4 w poziomie) przedstawia 4 zdjęcia, wyglądające jak zrobione polaroidem, każda fotografia posiada swój numer. Na pierwszym zdjęciu widnieje 10 kijanek, na drugim 5, na trzecim 8, a na czwartym 7. nagranie dźwiękowe, Nagranie dźwiękowe przedstawia poprawnie przeczytany tekst wiersza Jana Brzechwy Sum. komputery/tablety, piłka. Metody i techniki nauczania: praca z tekstem, zabawa ruchowa, dwiczenia praktyczne, metoda czynnościowa, bajka matematyczna. Formy: indywidualna, zespołowa, zbiorowa. Przebieg zajęd: 5

Etap wstępny Na tablicy powieszone są zdjęcia ryb wraz z podpisami, działaniami matematycznymi w stronę uczniów. Zadaniem dzieci jest obliczenie działao oraz dopasowanie do nich wyników. Następnie nauczyciel lub chętne dziecko odwraca kartki ilustracjami w stronę uczniów oraz zadaje pytania: Jak myślicie, która z ryb ma największy związek z matematyką? Dlaczego? Jak nazywa się wynik dodawania? Etap realizacji Zadanie 1 Nagranie dźwiękowe. Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z tekstem wiersza Jana Brzechwy Sum. Podczas słuchania nagrania dźwiękowego dzieci wodzą wzrokiem po otrzymanym tekście. Chętny uczeo czyta wiersz z zachowaniem intonacji i interpunkcji. Nauczyciel: opowiedzcie własnymi słowami o czym jest mowa w wierszu, podkreślcie w wierszu elementy matematyczne. Po zakooczeniu pracy uczniowie czytają zaznaczone fragmenty oraz wyjaśniają, dlaczego je podkreślili. Zadanie 2 Praca plastyczna Sum. Uczniowie losują karteczki z fragmentem wiersza. Zadaniem dzieci jest zilustrowanie tekstu techniką malowania farbą zmieszaną z pastą, zgodnie z instrukcją: 1. Na paletę, talerzyk lub kapsel od farb wyciśnij trochę pasty do zębów. 2. Wymieszaj ją z farbami plakatowymi. 3. Powstałymi mieszankami namaluj ilustrację, nie dolewając wody. 6

4. Po wyschnięciu w celu utrwalenia spryskaj pracę lakierem do włosów. Zadanie 3 Animacja 1. Nauczyciel zadaje pytania: Co przedstawia obejrzana animacja? O co karp mógł prosid suma? Ile jest stawów? Ile jest ryb w każdym stawie? Ile ryb jest we wszystkich stawach razem? Karta pracy nr 1. Zadanie 1 Zadanie 4 Uczniowie oglądają animację 2. Nauczyciel pyta: Co przedstawia obejrzana animacja? O co szprotki mogły prosid karpia? Ile szprotek pojawiło się w animacji? W razie potrzeby uczniowie mogą obejrzed animację ponownie. Karta pracy nr 1. Zadanie 2. Zadanie 5 Uczniowie oglądają animację nr 3. Nauczyciel pyta: Co przedstawia animacja? O co mogły prosid żaby suma? Jaka największa liczba pojawiła się podczas animacji? Jaka najmniejsza liczba pojawiła się podczas animacji? W razie potrzeby uczniowie mogą obejrzed animację ponownie. Grafika 1. Nauczyciel pyta: Co przedstawia grafika? Na którym zdjęciu jest najwięcej kijanek? 7

Na którym zdjęciu jest najmniej kijanek? W jaki sposób musimy poukładad zdjęcia, aby były one ułożone od najmniejszej liczby kijanek do największej? Karta pracy nr 1. Zadanie 3. Zadanie 6 Zabawa ruchowa. Uczniowie stoją w kręgu. Jedna osoba, która jest sumem matematykiem stoi w środku, samodzielnie układa działanie na dodawanie w zakresie 100. Rzuca piłkę oburącz do wybranego kolegi, którego zadaniem jest obliczenie wyniku działania w pamięci i podanie go. Jeśli odpowiedź jest właściwa dzieci zamieniają się miejscami, jeśli nie sum matematyk pozostaje ten sam, układa nowe działanie i rzuca piłkę do kolejnej osoby. Etap koocowy Prezentacja prac plastycznych. Uczniowie spryskują swoje wyschnięte prace lakierem do włosów. Następnie dobierają się w pięcioosobowe grupy tak, aby w każdej z nich znalazła się osoba z innym fragmentem wiersza. Dzieci układają swoje ilustracje zgodnie z kolejnością występowania wydarzeo w utworze. Każda grupa samodzielnie omawia kolejne zwrotki wiersza prezentując swoje prace. Dodatkowo Uczeo zdolny: w zadaniu 3, 4 i 5 rozwiązuje zadania w karcie pracy 1a. Uczeo ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi: w zadaniu w zadaniu 3, 4 i 5 rozwiązuje zadania w karcie pracy 1b. 8