Scenariusz zajęć nr 29 Temat: Nie dajmy się czy warto się obrażać?

Podobne dokumenty
Julia Duszyńska. Jarosław Żukowski. Ilustrował: Siedmioróg 3

Scenariusz nr 21 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Scenariusz zajęć nr 28 Temat: Umiem mówić nie - poznajemy zasady kulturalnego odmawiania.

Scenariusz zajęć nr 35 Temat: Nasi przyjaciele ze schroniska pomagamy bezdomnym zwierzętom.

SCENARIUSZE SCENARIUSZE LEKCJI KLASA II. Czas start! Powodzenia!

temat: Poznajemy nasze emocje WYCHOWAWCZEJ II SCENARIUSZ LEKCJI Autor scenariusza mgr inż. Wojciech Szczepaniak

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Chłopcy i dziewczynki

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

Scenariusz lekcji. Autor/ka / Autorzy: JUSTYNA BRZOZOWSKA Trenerka wiodąca: ANNA CIEŚLUK. Tytuł lekcji Uczymy się wyrażać emocje i uczucia.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć nr 75 Temat: Czy pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka? rozmawiamy o naszych pupilach.

Metody i techniki nauczania: pokaz, pogadanka, inscenizacja, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna.

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA

Temat: Pomóżmy naszej Ziemi po co segregujemy odpady?

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć nr 3

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl II. Gdy czujemy smutek

Scenariusz zajęć nr 10 Temat: Poznajemy zasady panujące w naszej szkole.

Szczęść Boże, wujku! odpowiedział weselszy już Marcin, a wujek serdecznie uściskał chłopca.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNYCH Z WYKORZYSTANIEM TECHNOLOGII INFORMACYJNO-KOMUNIKACYJNYCH

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Wolontariat. Igor Jaszczuk kl. IV

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KL III SZKOŁY PODSTAWOWEJ KULTURALNY UCZEŃ

Scenariusze zajęć rozwijające kompetencje matematyczno-przyrodnicze dla klasy 1

Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy ze strony dorosłych w drugim roku realizacji programu. Temat: Powiedz Nie nieznajomemu.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Ćwiczenia do pobrania z Internetu

Scenariusz zajęć nr 38 Temat: Pierwsze oznaki zimy

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć nr 95 Temat: Jak zorganizować przyjęcie urodzinowe?

TREŚCI DO WYBORU W OBRĘBIE TEMATU

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Temat dnia: Poznajemy szkołę i jej pracowników"

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny O czym zawsze warto pamiętać? Temat: To nie moja wina!

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Joanna Charms. Domek Niespodzianka

Scenariusz zajęć Temat: Jaka jest pogoda jesienią?

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

Środki dydaktyczne: karta pracy nr 1 karta pracy nr 2 grafika nr 1, 2 2 szarfy piłka do koszykówki dla każdego ucznia (lub 1 piłka na kilku uczniów)

Scenariusz zajęć Temat: Mój pamiętnik

Poznajemy różne formy rzeczownika odmieniamy rzeczownik przez przypadki

TEST SPRAWDZAJĄCY UMIEJĘTNOŚĆ CZYTANIA ZE ZROZUMIENIEM DLA KLASY IV NA PODSTAWIE TEKSTU PT. DZIEŃ DZIECKA

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, zabawa ruchowa, gra dydaktyczna

Świat wokół nas opisujemy przedmioty

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Zgoda buduje, niezgoda rujnuje Temat: Każdy z nas jest ważny

MAŁGORZATA PAMUŁA-BEHRENS, MARTA SZYMAŃSKA. Bo to było tak

czyta z zachowaniem interpunkcji i intonacji wiersz Wielkanocny stół E. Skarżyoskiej,

Scenariusz zajęć nr 7

Stres, a co to w ogóle jest?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Temat: Członkowie mojej rodziny opowiadamy o swoich najbliższych.

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Scenariusz zajęć dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej

Scenariusz nr 32 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Metody i techniki: burza mózgów, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna.

Ty masz autyzm czasem, ja mam autyzm cały czas

Scenariusz zajęć nr 49 Temat: Czy to pytanie, czy to odpowiedź? dbamy o poprawną intonację.

Scenariusz nr 2 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny...o przemijaniu słów kilka... Temat: Pamiętamy o poległych za naszą wolność

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Ich bin so allein SCENARIUSZ LEKCJI

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

VIII Międzyświetlicowy Konkurs Literacki Mały Pisarz

Magdalena Bladocha. Marzenie... Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mochach

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SZKOŁA BEZ AGRESJI KLASA I KLASA 111 KLASA III

Temat: Z czego to jest zrobione? poznajemy różne materiały.

Cel ogólny: - kształtowanie w nas postawy Samarytanina z przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie (Łk 10, 30-37)

Przewodnik po Multimedialnych tablicach demonstracyjnych do cyklu

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W GIMNAZJUM

Scenariusz zajęć nr 43 Temat: Zimowe pejzaże- jak przedstawiają je poeci?

Temat dnia: Poznajemy szkołę i jej pracowników" SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH. Ośrodek tematyczny. Metody nauczania

Scenariusz zajęć dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Samorządni Temat: Wybieramy samorząd klasowy SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTU

Klasa III, edukacja społeczna, krąg tematyczny W rodzinie i wśród przyjaciół Temat: Mój dom i moja rodzina

Scenariusz nr 9 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Język polski marzec. Klasa V. Teraz polski! 5, rozdział VII. Wymogi podstawy programowej: Zadania do zrobienia:

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA

Klasa II, edukacja społeczna, krąg tematyczny Stolice mojej Ojczyzny Temat: Warszawa stolica Polski

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE LEKCJI WYCHOWAWCZYCH MAJĄCYCH NA CELU PRZECIWDZIAŁANIE I NIWELOWANIE PRZEMOCY WŚRÓD UCZNIÓW

Scenariusz nr 17 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Bawimy się słowami- rymowanki Rymowanki.

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, metoda ekspresyjna.

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Na polowaniu z Wielkomiludem

Przepraszam, w czym mogę pomóc?

Pielgrzymka, Kochana Mamo!

Scenariusz zajęć Temat: Po co nam znaki drogowe?

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

Transkrypt:

Scenariusz zajęć nr 29 Temat: Nie dajmy się czy warto się obrażać? Cele operacyjne: Uczeń: układa w formie ustnej 3-4 zdania opisujące Cudaczka-Wyśmiewaczka, wyjaśnia, dlaczego nie należy się obrażać, zapisuje liczby w postaci dwóch czynników, rozwiązuje działania z niewiadomą w postaci okienka. Środki dydaktyczne: rysunki twarzy przedstawiających strach, smutek, złość, radość, worek, obrazki przedstawiające emocje: strach, smutek, złość, radość, kartki, farby, pędzle, kubki na wodę, fragment książki Julii Duszyńskiej Cudaczek-Wyśmiewaczek, nagranie Liczymy z Cudaczkiem-Wyśmiewaczkiem, karta pracy nr 1 (quiz do opowiadania), film Emocje wokół nas, karta pracy nr 2 (rozkładanie liczb na czynniki, dodawanie). Metody i techniki: pantomima, drama, ćwiczenia praktyczne, śnieżna kula Formy: zbiorowa, praca w grupach, indywidualna, praca w parach. Przebieg zajęć: 1

Etap wstępny Uczniowie siedzą w kręgu. Nauczyciel wybiera jednego ucznia i prosi go o wylosowanie z worka kartki, na której napisana jest nazwa jednej z emocji: radość, złość, strach, smutek. Uczeń przedstawia kolegom wylosowaną emocję za pomocą gestów i mimiki twarzy, bez używania słów, pozostali uczniowie odgadują o jaką emocje chodzi. Etap realizacji Zadanie 1 Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 4-osobowe (nauczyciel może uczestniczyć w zadaniu z grupą z nieparzystą liczbą uczniów). Każda grupa otrzymuje od nauczyciela zdjęcie twarzy przedstawiającej jedną z emocji: strach, złość, radość, smutek. Każda grupa wymyśla, a potem przedstawia na forum klasy krótką historię/zdarzenie, które przedstawia daną emocję. Uczniowie wykorzystują gesty, mimikę twarzy oraz tworzą krótkie dialogi. Nauczyciel pyta uczniów, w jakich sytuacjach odczuwali te emocje. Zadanie 2 Uczniowie wykonują rysunek ilustrujący ich aktualny nastrój. Nauczyciel rozmawia z uczniami w trakcie pracy o kolorach, które wykorzystali do przedstawienia swojego nastroju. Zadanie 3 Nauczyciel czyta fragment książki Julii Duszyńskiej Cudaczek-Wyśmiewaczek. Panna Obrażalska siadła w kącie pokoju nastroszona jak sowa. - Wszyscy mi dokuczają: i mama, i tata. Pójdę sobie w świat. Po cichu wyszła na ganek, a z ganku do ogródka, a z ogródka przez furtkę na ulicę. I zaraz skręciła w małą, boczną uliczkę między płoty, żeby kogo nie spotkać. A tu masz, właśnie ktoś idzie! Jakiś nieznajomy staruszek w wielkiej pelerynie i ciemnych okularach na nosie. - A dokądże to, moja panno? pyta. - W świat odpowiedziała Obrażalska i jeszcze bardziej nadęła buzię. 2

- Hm mruknął staruszek. W świat? A po co bierzesz ze sobą to licho niepoczciwe, co to nie je, nie pije, tylko wyśmiewaniem żyje? Obrażalska bardzo się zdziwiła. - Jakie licho? Ja ja - Cudaczek-Wyśmiewaczek się nazywa. Siedzi w twoich warkoczykach i śmieje się z ciebie do rozpuku. Ale nie płacz. Bo ja ci dam radę, jak tego Cudaczka się pozbyć. Jeśli przez trzy dni ani razu nie zrobisz takiej urażonej miny, to Cudaczek albo z głodu zginie, albo od ciebie ucieknie, gdzie pieprz rośnie. Nie pozwól mu się wyśmiewać z ciebie, a sam pójdzie. Tak, moja panno. Kiwnął jej głową, uśmiechnął się i poszedł. A panna Obrażalska postała, podumała i też poszła. Ale nie w świat, tylko z powrotem do domu. Nikt nie zauważył panny Obrażalskiej, kiedy wracała do domu. Całe szczęście, bo na pewno byłoby nowe obrażenie. A panna Obrażalska nie chce mieć we włosach żadnego Cudaczka. Nie chce za nic. Zawiązała sobie na ręku niebieską tasiemkę dla pamięci. Co na nią spojrzy, to sobie przypomni radę dziwnego staruszka. Cudaczek-Wyśmiewaczek z początku tylko ramionami wzruszał. Gdzieżby ta panna Obrażalska wytrzymała trzy dni bez obrażania się? I spokojny o swój brzuszek, powędrował z Obrażalską do szkoły. Przez wszystkie lekcje Obrażalska nie obraziła się ani razu. Tego dnia Cudaczek-Wyśmiewaczek był bardzo głodny. Burczało mu w pustym brzuszku jak nigdy. Na drugi dzień burczało mu jeszcze głośniej. W gardle mu zaschło od ciągłego szeptania: - Obraź się! Obraź się! A tu nic. Obrażalska na tasiemkę patrzy, zęby zaciska i mruczy: - Muszę wytrzymać. Będziesz, Cudaku, uciekał, gdzie pieprz rośnie. A na trzeci dzień Nie! Cudaczek nie chciał czekać wieczora. W brzuszku burczało mu okropnie. W główce kręciło się z osłabienia. Pozbierał się i w nogi! Uciekał, tylko się za nim kurzyło! Od tej pory panna Obrażalska nie mówi już: nie bawię się albo: nie potrzebuję. Od tej pory nie zadziera tak śmiesznie noska ani nie nadyma tak śmiesznie buzi. Jednym słowem, nie obraża się. Przestała być panną Obrażalską. 3

Zadanie 4 Uczniowie rysują Cudaczka-Wyśmiewaczka. Następnie na podstawie swojego rysunku tworzą krótki opis bohatera opowiadania. Nauczyciel informuje uczniów, że Cudaczek- Wyśmiewaczek chciał pokazać dzieciom, że umie dodawać i odejmować. Zaprasza uczniów do wysłuchania nagrania, na którym Cudaczek-Wyśmiewaczek czyta kilka działań i podaje wyniki. Uczniowie jako matematyczni eksperci decydują, czy wynik jest prawidłowy. Jeśli nie, to podają właściwy wynik. Działania: 5 + 8 = 15 9 + 12 = 20 8 + 15 = 23 25 10 = 4 30 15 = 15 Zadanie 5 Nauczyciel zastanawia się wspólnie z uczniami nad pytaniem: dlaczego nie należy się obrażać. W tym celu uczniowie dobierają się w pary. Wypisują na kartkach propozycje odpowiedzi. Potem łączą się w zespoły 4-osobowe i ponownie zastanawiają się nad wspólnymi odpowiedziami. Na koniec łączą się w zespoły 8-osobowe, i weryfikują pomysły i prezentują je na forum klasy. Zadanie 6 Karta pracy nr 1. Uczniowie rozwiązują quiz dotyczący opowiadania o pannie Obrażalskiej. Hasło: Uśmiech zawsze pomaga w życiu. Następnie uczniowie pisemnie kończą zdanie: Uśmiech zawsze pomaga w życiu, bo Zadanie 7 Film Emocje wokół nas. 4

Lektor: Krzyś obudził się dzisiaj w bardzo złym humorze. (Na ekranie chłopiec, który wstaje z łóżka z grymasem na twarzy. Ubiera się i idzie do kuchni. Siada przy stole obok swojej młodszej siostry, która bawi się klockami.) Mama: Dzień dobry Krzysiu. Co zjesz na śniadanie? Krzyś (z nadąsaniem): Nie jestem głodny, nie będę nic jadł. (Po czym podchodzi do siostry i rozrzuca wszystkie klocki, którymi się bawiła. Dziewczynka płacze. Chłopiec wybiega z domu i siada na schodach). Lektor: Chodnikiem przechodził starszy mężczyzna z długą, siwą brodą. Popatrzył na chłopca i niespodziewanie usiadł obok niego na schodach: Mężczyzna: Czemu jesteś zły? Krzyś: Nie wiem. Mężczyzna: A czy chciałbyś, żeby ta złość cię opuściła? Krzyś: Tak, ale nie wiem, jak to zrobić. Mężczyzna: Mam dla ciebie pewien pomysł. Pójdziesz teraz do kwiaciarni. Po drodze postarasz się pomóc ludziom, których spotkasz. Za każdy dobry uczynek otrzymasz kilka uśmiechów. Jeśli zbierzesz ich 20, złość sama odejdzie. Lektor: Krzyś posłuchał mężczyzny i poszedł w kierunku kwiaciarni. Najpierw spotkał kobietę, której wypadły z torebki jabłka i turlały się po chodniku. Chłopiec pozbierał owoce i oddał kobiecie. Kobieta: Dziękuję chłopcze, jesteś bardzo uprzejmy. Lektor: Krzyś zdobył za to trzy uśmiechy. (Na górze ekranu pojawiają się trzy uśmiechy.) Idąc dalej, zauważył małą dziewczynkę, która była smutna, ponieważ rozwiązał jej się but i nie mogła biegać. Krzyś pomógł dziewczynce zawiązać sznurówki. Otrzymał za to 5 uśmiechów. (Na górze ekranu pojawia się działanie: trzy uśmiechy + pięć uśmiechów = osiem uśmiechów.) Kolejną osobą, którą spotkał Krzyś był starszy pan niosący siatki z zakupami. Pan: Chłopcze, czy mógłbyś zanieść moje zakupy na przystanek? Lektor: Krzyś długo się nie zastanawiał, tylko od razu chwycił siatki i zaniósł na ławkę przystanku. Zdobył kolejnych osiem uśmiechów. (Na górze ekranu pojawia się działanie: osiem uśmiechów + osiem uśmiechów = 16 uśmiechów). 5

Krzyś: Ciekawe, ile uśmiechów muszę jeszcze zebrać, żebym pozbył się złości (Chłopiec podpiera brodę w geście zastanawiania się. Na górze ekranu pojawia się 20 uśmiechów. 16 z nich zmienia kolor.) Lektor: Ostatnie cztery uśmiechy Krzyś zdobył przed kwiaciarnią. Do drzwi sklepu przywiązany był mały pies, który jednak głośno szczekał. Obok stał chłopiec, który był bardzo przestraszony. Czekał na swoją mamę robiącą zakupy w kwiaciarni. Krzyś podszedł do chłopca i powiedział: Krzyś: Nie bój się. Ten pies tylko tak głośno szczeka, ale tak naprawdę jest miły. Chodź, razem do niego podejdziemy i go pogłaszczemy. Lektor: Krzyś podszedł z chłopcem do psa, pogłaskał zwierzaka i pokazał malcowi, że pies wcale nie jest groźny. Na koniec Krzyś kupił w kwiaciarni piękny bukiet stokrotek i z radością wrócił do domu, by podarować go swojej mamie. Po obejrzeniu filmu nauczyciel pyta uczniów, dlaczego Krzyś był zły, kogo spotkał, siedząc przed domem, co doradził chłopcu starszy mężczyzna. Następnie uczniowie rysują w zeszycie ilość uśmiechów, które Krzyś otrzymał za każdą pomoc napotkanym ludziom. Zapisują działanie i wynik: 3 + 5 + 8 + 4 = Zadanie 8 Karta pracy nr 2. Uczniowie rozwiązują zadania znajdujące się w karcie pracy nr 2. Etap końcowy Nauczyciel pyta uczniów, dlaczego nie należy się obrażać. Podkreśla pomysłowość w sposobie przedstawienia postaci Cudaczka-Wyśmiewaczka. Prosi uczniów, by zaprezentowali swój najpiękniejszy uśmiech. Dziękuje im za aktywność na zajęciach. Dodatkowo Uczeń zdolny: w zadaniu 6 układa dwa zdania z wybranymi wyrazami. Uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi: w poleceniu 3 (karta pracy nr 2) wykonuje dwa pierwsze działania. 6