Scenariusz 1 Przedszkole autor: Monika Czerkas temat: Poznajcie wydrę. Cele ogólne: zapoznanie z wyglądem wydry, rozbudzanie ciekawości przyrodniczej, wdrażanie do pracy w grupie i zespole, rozwijanie spostrzegawczości, rozwijanie umiejętności liczenia, kształtowanie umiejętności aktywnego słuchania, doskonalenie koncentracji uwagi, usprawnianie manualne dłoni. Cele operacyjne: Uczeń potrafi: wykonać proste obliczenia, uzupełnić hasła do krzyżówki, wskazać ślady wydry, odnaleźć właściwą drogę przez labirynt. Miejsce: sala. Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa. Metody pracy: opowiadanie, opis, pokaz, pogadanka (rozmowa). Wiek uczestników: 4 6 lat. Czas przewidywany na realizację planowanych zajęć: Jest to temat opracowany na cały dzień pracy, w zależności od rozkładu zajęć w przedszkolu. Nauczyciel może również rozłożyć zadania na kilka dni, jeżeli uzna to za konieczne. W takim wypadku zajęcia należy rozpocząć od przypomnienia bajki, porozmawiać z dziećmi o treści, wykorzystując pytania naprowadzające ze scenariusza. Optymalna liczba uczestników: 5 15 uczniów, przy pracy grupowej: 2 4 uczniów w jednej grupie. Materiały i środki dydaktyczne: karty pracy dla każdego ucznia, tablica edukacyjna załączona do pakietu, kredki, flamastry, kartki do rysowania, nożyczki,
Przedszkole szary papier, bibuła, farby. Czynności przygotowawcze nauczyciela: Przed zajęciami należy przygotować karty pracy dla uczniów, materiały papiernicze oraz planszę edukacyjną, załączoną do pakietu. Krzyżówka, w zależności od umiejętności dzieci, może być rozwiązywana samodzielnie lub rozwiązuje ją nauczyciel wspólnie z dziećmi wtedy należy przygotować duży plakat z krzyżówką, np. na arkuszu szarego papieru. Do prac plastycznych potrzebne będą kredki, flamastry. Dzieci mogą również wypełniać kontury wydry plasteliną lub farbami wedle uznania nauczyciela. Pytania do treści bajki: Ile lat miała Małgosia? Gdzie wyjechała mama Małgosi? Dlaczego dziewczynka musiała jeść na śniadanie płatki kukurydziane? Co hodował w stawach pan Jurek? Jakie ptaki zobaczyła Małgosia na wodzie? Ślad jakiego zwierzęcia znalazła dziewczynka? Jak wygląda wydra? Przebieg zajęć: A. Faza wstępna zajęć. Nauczyciel czyta przedszkolakom bajkę. Następnie dzieci próbują odpowiedzieć na pytania związane z treścią bajki. Przedstawienie tekstu bajki spotkanie z wydrą Małgosia miała prawie sześć lat i była w najstarszej grupie przedszkolaków. Umiała już liczyć i czytać swoją ulubioną książeczkę. Potrafiła też bez niczyjej pomocy zbudować ogromny zamek z piasku, który miał fosę i most zwodzony oraz mnóstwo małych okienek z kamyczków. Tego dnia Małgosię z przedszkola odebrał tata. Mama wyjechała na delegację i przez dwa dni Małgosia i tata radzili sobie ze wszystkim sami. Gotowali razem obiad, robili małe kanapeczki na kolację i wspólnie planowali zakupy. Wczoraj na przykład zapomnieli kupić masła i dzisiaj rano Małgosia na śniadanie musiała jeść płatki z mlekiem. A nie za bardzo lubiła płatki kukurydziane, więc od rana miała zły humor. Teraz zła oglądała ponure widoki za szybą samochodu. Nie odzywała się prawie wcale, chociaż tata nieustanie próbował porozmawiać z nią o dzisiejszych zajęciach w przedszkolu. Poza tym pogoda również nie dawała Małgosi powodów do radości był koniec marca, a zima jakby się uparła, że w tym roku zostanie dłużej. Na poboczach ulicy jeszcze leżał brzydki, szary śnieg. Wszędzie było ponuro i mokro. A takiej pogody Małgosia nienawidziła. Kochała słońce i budowanie zamków z piasku na ciepłej plaży Ach, gdyby już było lato rozmarzyła się dziewczynka. Z zamyślenia wyrwał ją głos taty: Małgoś tata zawsze ją tak nazywał zajedziemy jeszcze na chwilę do pana Jurka. Prosił mnie, żebym do niego wpadł po drodze do domu. No dobrze z rezygnacją powiedziała Małgosia. Tylko pamiętaj, że jeszcze musimy zdążyć zrobić zakupy, bo znowu będę musiała jeść te paskudne płatki. A ty dalej masz o to pretensje? zdziwił się tata. One nie są paskudne, tylko zdrowe. Tak, wiem. Małgosia nadal miała zły humor i nie uśmiechała się do taty, chociaż on obdarzył ją promiennym uśmiechem od ucha do ucha. Właśnie dostrzegła, że dojeżdżają do dębowej alei, która prowadzi prosto do małego domku pana Jurka. Pan Jurek był właścicielem stawów rybnych pod lasem, w których hodował karpie i pstrągi. Stawy były duże, niektóre zarośnięte trzcinami przy brzegu. Niedaleko płynął górski strumyk. Małgosia lubiła chodzić po grobli między stawami i obserwować ptaki, których było tu mnóstwo. Mężczyźni przywitali się serdecznie i pogrążeni rozmową szli powoli groblą. Małgosia ich wyprzedziła i szła przodem. 2 1. Poznajcie wydrę
Przedszkole Rozglądała się ciekawie wkoło, ale cały czas zerkała na tatę. Wiedziała, że nie może się oddalać, bo brzegi grobli były śliskie. Zdecydowanie miała już lepszy humor. Z daleka słyszała głosy ptaków, jakiś plusk na wodzie. To kaczki! Całe stado. Było ich chyba ze trzydzieści. Małgosia aż zaklaskała w ręce. Lubiła oglądać kaczki. Miały piękne, kolorowe piórka i cały czas coś robiły nurkowały, szukały czegoś w trzcinach, czyściły piórka i bawiły się w ganianego. Kiedy podchodziła do stawu, zauważyła na ziemi jakiś dziwny ślad. Wiedziała, że nie są to ślady kaczek, bo wyraźnie były odbite jedynie palce, a przecież kaczki mają jeszcze błonę między nimi, która wyraźnie się odbija. Odcisk był podobny do odcisku łapy psa, był tylko mniejszy i owalny. To zapewne był ssak, nie ptak. Zaciekawiona podbiegła szybko do taty i pana Jurka. Tatusiu, tatusiu! Chodź szybko wołała Małgosia. Znalazłam dziwne ślady! O, ciekawe odpowiedział tata więc koniecznie musimy to zobaczyć. I wszyscy troje podeszli do stawu, by obejrzeć tropy tajemniczego zwierzątka. Gdy tylko pan Jurek pochylił się nad ziemią, od razu rozpoznał ślad. To wydra powiedział trochę zmartwiony pan Jurek. Zobacz, wyraźnie widać odbite palce, a za nimi ślad, który zostawił jej ogon. Małgosia przyjrzała się brzegowi stawu, pokrytemu cienką warstwą śniegu. Rzeczywiście po chwili dostrzegła ślad ogona wydry, który wyraźnie odcisnął się w płytkim śniegu. Panie Jurku, czy pan hoduje tu ryby i wydry? spytała zaciekawiona. Ależ skąd zaśmiał się pan Jurek. Wydr się nie hoduje, to dzikie zwierzęta. A ta tutaj pewnie wpadła do mnie na małą przekąskę. Wydry uwielbiają ryby, to ich główny pokarm. A jak wygląda wydra? Małgosia bardzo chciała poznać nowe zwierzątko. No cóż, najlepiej będzie, jak pokażę ci fotografie. Chodźmy do domu stwierdził pan Jurek. Po chwili Małgosia siedziała w fotelu przed kominkiem, na talerzyku obok leżały dwie smakowite kanapki, a ona z zainteresowaniem przeglądała album przyrodniczy ze zdjęciami wydry. Okazało się, że to całkiem miłe zwierzątko z gęstym futerkiem i długim, mocnym ogonem. Za to przednie i tylne łapki miała krótkie. Małe uszka i ruchliwe wąsiki dodawały jej uroku i wywołały uśmiech na ustach Małgosi. Małgosię i jej tatę tak bardzo pochłonęły ilustracje wydry, że zasiedzieli się u pana Jurka do późnego wieczora. No tak mruknęła Małgosia jutro znów zjem płatki na mleku, bo do sklepu to już na pewno nie zdążymy Ale tym razem się uśmiechnęła, bo była szczęśliwa i zadowolona, że wykazała się taką spostrzegawczością i wytropiła takie piękne zwierzę. B. Ćwiczenia 1. Praca z tekstem. Nauczyciel czyta dzieciom krótki tekst zagadkę o wydrze. Jeśli młodsze przedszkolaki będą miały problem z odgadnięciem, o jakie zwierzę chodzi, można nawiązać do bajki do śladów, które znalazła Małgosia nad stawem. Kim jestem? Kto dziś zgadnie, kim jestem? Jestem ssakiem, zwierzątkiem, które uwielbia pływać w wodzie. Doskonale biegam również po lesie. Jestem mała i zwinna. Mam długi ogon, błonę między palcami i gęste futerko. Mieszkam w norce nad wodą. Uwielbiam jeść ryby, raki i żaby. Ślady moich łap często spotkacie nad rzeką lub stawem. Jeśli jeszcze nie wiesz, kim jestem, moje imię odnajdziesz w krzyżówce dla utrwalenia nazwy rozwiązujemy krzyżówkę karta pracy nr 1. Jeżeli dzieci potrafią pisać, każdy próbuje rozwiązać ją sam. Jeżeli dzieci są zbyt małe, można wykonać na dużym arkuszu szarego papieru krzyżówkę do wspólnego wykonania przedszkolaki zgadują, co jest na obrazkach, nauczyciel wpisuje hasła w kratki. 1. Poznajcie wydrę 3
Przedszkole Rozwiązanie krzyżówki: 1. W O D A 2. R Y B A 3. Ś L A D 4. R A K 5. Ż A B A Proponujemy po rozwiązaniu krzyżówki i odgadnięciu hasła pokazać planszę edukacyjną, załączoną do pakietu, przedstawiającą wydrę. Należy zwrócić uwagę na ogon wydry. 2. Rozsypanka wyrazowa i sylabowa. Przed rozpoczęciem zadania dzieci rozcinają wyrazy/sylaby. Może to również zrobić nauczyciel przed rozpoczęciem zajęć. Następnie uczniowie z rozsypanych wyrazów układają zdanie/wyrazy. Jeśli uczniowie potrafią już pisać, zadanie każdy powinien wykonać samodzielnie. Jeżeli scenariusz wykorzystujemy do pracy z młodszymi dziećmi, możemy przygotować wyrazy zapisane na większych kartkach/tekturkach i poprosić dzieci, aby w każdym zdaniu odszukały słowo wydra, a następnie ułożyć zdanie i odczytać je dzieciom. Karta pracy nr 2 Rozsypanka: Wydra mieszka w norce nad wodą. Wydra lubi jeść ryby i raki. Wydra poluje nocą. 3. Zadana matematyczne. Karta pracy nr 3 policz wydry. Zadaniem przedszkolaka jest odszukać ukryte na obrazku wydry, policzyć je i wpisać wynik w kwadrat na dole karty pracy. Ukrytych wydr jest 5. Dla utrwalenia liczenia w zakresie do 10 oraz zapisywania działań matematycznych proponujemy wykonanie karty pracy nr 4. Zadaniem dzieci jest wykonanie prostych obliczeń i zapisanie działania na dole karty pracy. Zapis działania: 4 + 2 1 + 5 3 2 + 1 + 2 6 = 2 4. Znajdź trop wydry. Rozwiązanie karty pracy nr 5 poprzedzamy omówieniem tablicy edukacyjnej, dołączonej do pakietu. Nauczyciel pokazuje dzieciom ślady wydry, przypomina fragment bajki, gdy Małgosia znalazła podobne ślady nad stawem. Zadaniem uczniów jest odnalezienie śladów wydry na karcie pracy nr 5 i połączenie ich z odpowiednim obrazkiem. Pozostałe ślady również łączymy z odpowiednimi zwierzętami. 5. Labirynt z wydrą. Labirynt z karty pracy nr 6 wskazuje miejsce zamieszkania wydry najczęściej są to norki nad rzeką. Wydry nie mieszkają bezpośrednio przy stawach hodowlanych. Zakończenie Na zakończenie zajęć proponujemy pracę plastyczną. Dzieci rysują tło środowisko, w którym można zobaczyć wydrę rzekę lub stawy. Można użyć dowolnej techniki farby, kredki, wyklejanki z kolorowego papieru, bibuły. Następnie kolorujemy wydrę z kraty pracy nr 7, wycinamy i naklejamy w dowolnym miejscu. 4 1. Poznajcie wydrę
Przedszkole Słowniczek trudniejszych pojęć Grobla - wał ziemny utrzymujący wodę w stawie. Ciekawostki 1. Wydra zamieszkuje nory kopane w brzegach rzek, czasami jednak zdarza jej się zająć opuszczoną norę lisa, bobra lub piżmaka. Ukrywa się też w wysokiej roślinności nadbrzeżnej, wśród korzeni drzew czy w gęstych krzewach. 2. Podczas polowań wydra może nurkować nawet na głębokość 60 metrów, ale pozostaje pod wodą tylko przez 1-3 minuty. 3. Wydra jest jednym z nielicznych gatunków, które nie mają określonej pory godowej, a młode mogą przychodzić na świat nawet zimą. 1. Poznajcie wydrę 5
Poznajcie wydrę - karta pracy nr 1 Krzyżówka. 1. 2. 3. 4. 5. 2. 3. 5. 1. 4. HASŁO
Poznajcie wydrę - karta pracy nr 2 Rozsypanka wyrazowa i literowa. Wydra norce nad mieszka w wodą. Wydra ryby jeść i raki. lubi Wy dra po lu je no cą.
Poznajcie wydrę - karta pracy nr 3 Policz wydry.
Zabawy z wydrą - karta pracy nr 4 Policz z wydrą. Przejdź po ścieżce wydry nad staw, po drodze wykonaj działania. W odpowiednie miejsca na dole strony wpisz liczby i znaki działania, oblicz wynik. =
Poznajcie wydrę - karta pracy nr 5 Połącz ślady ze zwierzętami, które je zostawiły.
Poznajcie wydrę - karta pracy nr 6 Gdzie mieszka wydra? Droga przez labirynt zaprowadzi cię do domku wydry. Znajdź ją.
Poznajcie wydrę - karta pracy nr 7 Pokoloruj wydrę.