Złapiemy Psotnika prawda czy fałsz? Zadanie 3

Podobne dokumenty
Jak rozróżniać informacje prawdziwe od fałszywych?

Psotnik a zdrowa żywność Zadanie 5

Julka, Kuba, Psotnik i komputery Zadanie 1

Bałagan w Encyklopedii Internetowej Zadanie 1

Myślę, że... o wyrażaniu swojej opinii Zadanie 2

Wielkie porządki w komputerze Zadanie 4

Co to jest komunikat? Zadanie 1

Czy to jest reklama? Zadanie 3

Materiał pomocniczy "Prezentacja" skopiowany dla każdego z dzieci arkusze papieru markery kredki flamastry klej nożyczki taśma klejąca lub magnesy

Świat w sieci i poza nią Zadanie 4

Różnorodność źródeł informacji

Media a prawa dziecka

Ja i mój komputer Zadanie 1

Wiem, jak bezpiecznie korzystać z mediów

Jak Psotnik poznał język komputerów Zadanie 2

Bliźniaki reklamują swój piknik naukowy Zadanie 3

Twoja cyfrowa opowieść Zadanie 3

Brief. Czas trwania 45 minut Poziom Starter. Plan zajęć

Chmurne archiwum - Zadanie 3

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

Cyfrowe opowieści o Psotniku Zadanie 3

temat lekcji: Niebezpieczne treści

Komputer skrzynią wspomnień Zadanie 4

Co słychać w Laboratorium? Pomysł na lekcję

Język komputera - Zadanie 2

Julka i Kuba tropią nadawcę komunikatu Zadanie 1

Emocje w kropkach i kreskach Zadanie 4

JAK POMÓC DZIECKU KORZYSTAĆ Z KSIĄŻKI

4. Rozpoznawanie zasobów społeczności lokalnej w materiałach prasowych.

Przyjazne i dostępne kino

30-dniowe #FajneWyzwanie Naucz się prowadzić Dziennik!

Dzieci tworzą stają się autorami swoich dzieł. Mały autor ma takie same prawa jak duży. Powinien je znać, żeby umieć szanować własną i cudzą pracę.

MAŁGORZATA PAMUŁA-BEHRENS, MARTA SZYMAŃSKA. Kim będę?

Julka, Kuba i psotnikowa appka Zadanie 2

SCENARIUSZE ZAJĘĆ EDUKACJI GLOBALNEJ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ, GIMNAZJUM I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

Moje muzeum. Spotkanie 16. fundacja. Realizator projektu:

Kampanie społeczne by zmieniać świat na lepsze

6. TWORZYMY OPOWIEŚĆ DO RZUTÓW KOSTKĄ CZYLI O UKŁADANIU OPOWIADAŃ

Ankieta. Instrukcja i Pytania Ankiety dla młodzieży.

Grzecznie i skutecznie o zasadach dobrej komunikacji Zadanie 2

Świat aplikacji - Zadanie 2

Poradnik opracowany przez Julitę Dąbrowską.

Odwrócona lekcja odwrócona klasa lub odwrócone nauczanie

Temat: Co można zrobić, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery?

temat lekcji: Ciemna strona Internetu - Kradziej

Kampania społeczna Julki i Kuby Zadanie 3

Scenariusz lekcji: Poznajemy prawa i obowiązki ucznia.

Hektor i tajemnice zycia

Wykorzystajmy potencjał lokalnych bibliotek

Akcja komunikacja, czyli na ratunek Psotnikowi Zadanie 2

Psotnik buja w obłokach Zadanie 3

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ (wiek ucznia lat)

Scenariusz zajęć na temat bezpieczeństwa dzieci w internecie.

Materiał opracowany na podstawie scenariusza Emocje w kropkach i kreskach, czyli o emotikonach

Dzielni poszukiwacze informacji zadanie 2

Autorka: Scenariusz lekcji dla uczniów klas 4 6 SP Temat: Cele lekcji: Wymagania Metody: Kluczowe pojęcia: Materiały dydaktyczne:

BAJKA O PRÓCHNOLUDKACH I RADOSNYCH ZĘBACH

PORADNIK: JAK PRZYGOTOWAĆ DOBRY PROJEKT #DECYDUJESZPOMAGAMY?

Zabawa i nauka w mediach Zadanie 1

Scenariusz 2. Scenariusz lekcji do przeprowadzenia w klasach I - III. TEMAT: Jak sobie radzić z agresją i przemocą?

Rodzinki. Prawda: Noe wprowadził do arki po parze zwierząt, aby po wyjściu z niej zapełniły ziemię.

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

Krzyżówka na lekcji o logarytmie liczby dodatniej i nie tylko

ODKRYWCZE STUDIUM BIBLIJNE

Czytanie z dzieckiem. 3-4 lata. booktrust.org.uk

Scenariusz zajęć. Typ szkoły Szkoła Podstawowa. Etap kształcenia klasa II - III. Rodzaj zajęć zajęcia w świetlicy szkolnej

1. Czas trwania (45-60 min. w zależności od tempa pracy grupy)

Kim chcę zostać w przyszłości? Autor: Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA

Część 11. Rozwiązywanie problemów.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Ćwiczenie: Fabryka papieru kolorowego

NAUKA JAK UCZYĆ SIĘ SKUTECZNIE (A2 / B1)

Audiopamiętnik Julki i Kuby Zadanie 2

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

Dorośli, chcemy wam powiedzieć, że

Wolontariusz - bohater naszych czasów

Propozycja ćwiczenia związanego z kształtowaniem postaw prospołecznych i obywatelskich wśród uczniów na różnych etapach edukacyjnych

Okulary. Spotkanie 12. fundacja. Realizator projektu:

60 minut. Powodzenia! Pracuj samodzielnie.

temat lekcji: Ciemna strona Internetu, czyli zagrożenia w sieci Śmieciuch Scenariusz zajęć na temat bezpieczeństwa dzieci w Internecie.

Miękkie lądowanie Technologia kosmiczna

CO, GDZIE, KIEDY I Z KIM JEM? NA CO I JAKI MAM WPŁYW?

MODUŁ 5 - PODSUMOWANIE PROJEKTU

Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa, działań praktycznych. Formy pracy: indywidualna jednolita, grupowa.

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 6 LUTEGO. Opracowała: Joanna MAŃKOWSKA

Temat: Członkowie mojej rodziny opowiadamy o swoich najbliższych.

Elementy aktywne w aplikacjach Zadanie 3

Po co istnieją muzea?

Indukcja matematyczna

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

PROJEKT I: PUBLICZNA DEBATA

Dzielni poszukiwacze informacji

Przewodnik fundraisingowy

Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut.

Symetria w klasie i na podwórku

Perspektywiczny Plan Rozwoju: Pracownika. Efektywności Kompetencji i Zaangażowania. --- wskazówki do rozmowy ---

Transkrypt:

Złapiemy Psotnika prawda czy fałsz? Zadanie 3 Materiał opracowany na podstawie scenariusza Jak rozróżniać prawdziwe informacje od fałszywych. Co słychać w Laboratorium Udało się już naprawić komputer! Nawet wiemy gdzie w EnIn ukrył się Psotnik, już prawie go złapaliśmy! Przemieszcza się jednak tak szybko, że trudno go namierzyć, a przez to.miesza informacje, ale z niego urwis! Chce nas zmylić. Szybko zweryfikujmy informacje zawarte w EnIn, a na pewno dowiemy się gdzie aktualnie znajduje się Psotnik i go złapiemy! Pomysł na lekcję Dzieci co dzień zdobywają wiele informacji o świecie. Nie wszystkie źródła, z których czerpią, są wiarygodne. Lekcja uczy, że nie wszystko, co podają media, musi być prawdą, ale też media mogą posłużyć do weryfikacji zdobytej wiedzy. Dzieci: wiedzą, że w mediach można znaleźć informacje prawdziwe i fałszywe rozumieją, że źródła dzielą się na wiarygodne i niewiarygodne wiedzą z kim i w jaki sposób porozmawiać o wiarygodności źródła. Pomoce zalecane do przeprowadzenia lekcji: tablica, kreda, ołówki lub kredki, arkusz papieru, markery, taśma klejąca materiał pomocniczy Prawda czy fałsz wskazówka dla nauczyciela "Weryfikowanie informacji" materiał pomocniczy "Wiarygodność informacji"

Przebieg zajęć Kuba i Julka: Już prawie złapaliśmy Psotnika, ale nagle Encyklopedia Internetowa zaczęła okropnie mieszać informacje. Nie możemy przez to go złapać, bo EnIn pokazuje, że jest w Australii... Sami nie damy rady tego wszystkiego sprawdzić! Pomożecie nam? Krok 1. Psotnik nie próżnował! Jak rozwiązać problem bałaganu w EnIn? Najpierw trzeba zastanowić się skąd wzięły się hasła w Encyklopedii Internetowej i gdzie można poszukać jeszcze wiadomości, by te hasła poprawić. Kuba i Julka: Ojejkuniu! I co teraz? Psotnik zrobił w Encyklopedii straszliwy bałagan! Musimy to wszystko jakoś uporządkować, ale od czego by tu zacząć? Skąd te wszystkie hasła się wzięły w tej ogromnej encyklopedii? Pomożecie nam rozwiązać tę zagadkę? Polecenie do wykonania w klasie: Powiedz dzieciom, że celem lekcji jest nauczenie się odróżniania informacji wiarygodnych od niewiarygodnych. Powiedz, że informacje to różne wiadomości i opinie przekazywane nam przez inne osoby bezpośrednio lub media (radio, telewizja, gazeta, internet). Szczególnie podkreśl, że autorem informacji zawsze jest człowiek (to nie "gazeta napisała", tylko konkretny redaktor z gazety umieścił taką informację na jej łamach). Upewnij się, że wszyscy rozumieją pojęcie "informacja". Czas: ok. 5 min. Metoda: mini wykład prowadzącego Pomoce:

Krok 2. Jeż nosi jabłka na grzbiecie, Gąbka to zwierzę, a Mleko jest bardzo zdrowe. O nie! Psotnik pomieszał ze sobą hasła w Encyklopedii Internetowej. Na szczęście nie wszystkie. Trzeba uważnie przyjrzeć się im i sprawdzić, które z nich zawierają błędy, a które są prawidłowe. Julka i Kuba: Kuba, czy jeż nosi jabłka na grzbiecie?, a gąbka to zwierzę?hmm...a mleko? Co z tym mlekiem? Kuba: Słuchajcie Psotnik pomieszał hasła w EnIn, na szczęście nie wszystkie! Teraz musimy tylko zastanowić się, które są w porządku, a które musimy poprawić. Pracy jest dużo, więc podzielcie się na zespoły i zastanówcie się nad hasłami, a my rozpracujemy swoją część. Depczemy Psotnikowi po piętach! Polecenie do wykonania w klasie: Podziel dzieci na 2 grupy. Poproś, żeby po naradzeniu się w grupie jedna osoba zgłaszała, jakiej udzielają odpowiedzi. Przeczytaj głośno pytania z materiału pomocniczego "Prawda czy fałsz", zwracając uwagę, skąd zaczerpnięta jest informacja. Zanotuj na tablicy literami "P" i "F" zdania według dzieci prawdziwe i fałszywe. Czas: ok. 10 min. Metoda: praca w grupach, dyskusja Pomoce: tablica, kreda, materiał pomocniczy "Prawda czy fałsz"

Krok 3. Robienie porządku w EnIn to spore wyzwanie. Trzeba zebrać jak najwięcej wiarygodnych źródeł informacji, by poukładać hasła poprawnie. Tylko jakie źródła są wiarygodne? Skąd wziąć te informacje, skoro EnIn nie działa? Może zapytać tatę Kuby i Julki? Może kolegów? Może poszukać w gazetach? Kuba i Julka: Robienie porządku w Encyklopedii Internetowej to dla nas ogromniaste wyzwanie. Musimy zebrać jak najwięcej prawdziwych informacji, żeby dobrze poukładać hasła i dotrzeć do Psotnika. Tylko jak sprawdzić, czy te informacje są prawdziwe? Przecież zawsze wszystko sprawdzaliśmy w EnIn! Może zapytamy tatę, a może Wy macie jakieś pomysły? Polecenie do wykonania w klasie: Podziel dzieci na 4 zespoły. Rozdaj grupom materiał pomocniczy "Wiarygodność informacji". Poproś dzieci, żeby zastanowiły się, które źródła wydają im się wiarygodne (to znaczy komu można uwierzyć od razu, a które informacje należy sprawdzić). Poproś, żeby przy rysunkach oznaczających rodziców, kolegów, nauczyciela, komputer, radio, gazetę, telewizor, książkę narysowali po jednej, dwie lub trzy gwiazdki od najmniej wiarygodnych do najbardziej. (Materiał pomocniczy Wiarygodność informacji ). Porównajcie arkusze wszystkich grup. Zastanówcie się wspólnie, kto jest najbardziej wiarygodnym źródłem informacji. Powiedz, że aby sprawdzić prawdziwość wiadomości, należy ją porównać z informacją z innego źródła. Czas: ok. 10 min. Metoda: praca w grupach Pomoce: ołówki lub kredki, materiał pomocniczy "Wiarygodność informacji"

Krok 4. Zebraliśmy już wiadomości potrzebne do uporządkowania EniN, ale niektóre są ze sobą sprzeczne! Jak sprawdzić kto ma rację? Moglibyśmy zapytać Psotnika, ale on przecież zajęty jest teraz rozrabianiem w komputerze! A może spytamy mamę, tatę lub innych naukowców? Julka: A tak w ogóle to skąd wiadomo, że jakaś informacja jest prawdziwa? A Wy uważacie, że da się to jakoś sprawdzić? Bo myślę sobie, że dobrze by było przejrzeć kilka haseł z Encyklopedii i zobaczyć, czy udało się nam ją całkiem "naprawić". Inaczej nie schwytamy Psotnika. Dacie radę? Pomyślcie o tym. Polecenie do wykonania w klasie: Rozdaj wybranym dzieciom kartki z napisami: "mama" "tata", "nauczyciel", "lekarz", "bibliotekarz", "encyklopedia", "książka", "Internet". Poproś dzieci, żeby w zastanowili się komu i jakie pytanie należy zadać, żeby sprawdzić podane wiadomości. (Wskazówka dla nauczyciela Weryfikowanie informacji ). Prowadzący czyta informację, a chętne dzieci zgłaszają pytania i mówią w jaki sposób sprawdziłyby daną informację. Pozostałe dzieci w toku rozmowy mogą zgłaszać swoje sugestie. W podsumowaniu powiedz, że warto zadawać pytania: Czy to prawda że? Czy pomożesz mi sprawdzić informację o? Gdzie można znaleźć informację na temat? Czy istnieje inne źródło, potwierdzające tę informację? Skąd to wiadomo? Czas: ok. 15 min. Metoda: praca własna Pomoce: Wskazówka dla nauczyciela "Weryfikowanie informacji"

Krok 5. Julka i Kuba już wiedzą, że informacje mogą być prawdziwe lub fałszywe. I że trzeba zawsze dwa razy sprawdzić, czy nasze źródło informacji nie myli się. Najlepiej zrobić to... zadając pytania! Żeby łatwiej było porządkować EnIn w przyszłości i o niczym nie zapomnieć, warto sobie te pytania zanotować! Uporządkowanie encyklopedii sprawiło, że jesteśmy na dobrej drodze do wyciągnięcia Psotnika! Julka i Kuba: Dobrze, to już wszystko jasne! Od teraz każdą informację będziemy sprawdzać 2 razy zadając przeróżne pytania. My sobie już je nawet zanotowaliśmy na laboratoryjnej tablicy, żeby przypadkiem nie zapomnieć. Dziękujemy Wam bardzo za pomoc, już wiemy gdzie jest Psotnik, zaraz przeniesiemy go z Encyklopedii. Bez Was nigdy nie dalibyśmy rady go złapać. Brawo dla nas! Polecenie do wykonania w klasie: Podsumuj zajęcia. Powieś na tablicy karton, na którym będą zapisane pytania z kroku 4. Do listy dopiszcie propozycje dzieci. Powiedz, że zdobywamy informacje z różnych źródeł i trzeba pamiętać, że mogą one być prawdziwe albo fałszywe. Dlatego zdobyte informacje warto sprawdzić w innym miejscu. Zostaw karton w widocznym miejscu, żeby dzieci oswajały się z pytaniami i uczyły się je zadawać. Czas: ok. 5 min. Metoda: mini wykład prowadzącego. Pomoce: arkusz papieru, markery, taśma klejąca Ostatni ekran przygody/gratulacji przedstawia schwytanego Psotnika

Ewaluacja Czy po przeprowadzeniu zajęć dzieci: rozumieją, że nie wszystkie źródła są wiarygodne? należy być krytycznym i sprawdzać zdobyte informacje? wiedzą, w jaki sposób można sprawdzić, czy zdobyta informacja jest prawdziwa? Opcje dodatkowe W kroku 3. zamiast dorysowywania gwiazdek można zastosować bardziej atrakcyjne dla dzieci głosowanie. Przy obrazkach ustaw kubeczki, a dzieciom rozdaj patyczki (lub ziarenka). Do kubeczków dzieci wrzucają po 1,2 lub 3 patyczki (ziarenka). Porozmawiaj z dziećmi, czy spotkały się kiedyś z tym, że zdobyte przez nich informacje okazały się nieprawdziwe. Zastanówcie się, czy są takie pytania, na które dotąd dzieci nie znają odpowiedzi lub mają różne opinie. Poproś, żeby postarali się samodzielnie zweryfikować te informacje. Podzielcie się efektami pracy. Informacje: Scenariusz: Anna Buchner Konsultacja merytoryczna: Eliza Hetkowska, Dorota Górecka Konsultacja metodyczna: Joanna Góral Wojtalik Opracowanie fabuły: Robert Ogłodziński we współpracy z Fundacją Highlight/inaczej

Materiały Materiał pomocniczy Prawda i fałsz Podziel uczniów na 2 grupy. Poproś, żeby po naradzeniu się w grupie jedna osoba zgłaszała, jakiej udzielają odpowiedzi. Przeczytaj głośno pytania, zwracając uwagę, skąd zaczerpnięta jest informacja. Zanotuj na tablicy literami P i F zdania według dzieci prawdziwe i fałszywe. Możesz przepisać pytania na tablicę lub na duży karton, żeby były widoczne dla dzieci. 1. Mleko krowie jest niezdrowe. (informacja z gazety) 2. Astrid Lindgren napisze nową część Dzieci z Bullerbyn. (strona internetowa z ciekawostkami) 3. Gąbka jest morskim zwierzęciem. (nauczyciel) 4. Jeże zbierają jabłka i noszą je na kolcach na grzbiecie. (rysunek z książki dla dzieci) 5. Ziemia krąży wokół słońca. (encyklopedia kosmosu) 6. Na innych planetach układu słonecznego mieszkają istoty rozumne (radio). 7. Z całej marchwi ludzie jedzą tylko korzeń. (strona internetowa) 8. Kiedy człowiek połknie pestkę, w żołądku wyrośnie mu roślina (opowieść mamy kolegi) 9. Orzechy rosną na drzewach tak, jak kasztany. (informacja z gazety). 10. Każde dziecko powinno stosować pastę do zębów Bieluszek (ulotka reklamowa pasty do zębów) Materiał pomocniczy Wiarygodność informacji* Które źródła informacji wydają się Wam wiarygodne? Komu można uwierzyć od razu, a które informacje należy sprawdzić? Przy każdym rysunku narysujcie po jednej, dwie lub trzy gwiazdki, w zależności od tego, jak oceniacie wiarygodność danego źródła. *na następnej stronie

Wskazówka dla nauczyciela Weryfikowanie informacji Podane wskazówki mogą być pomocne w omawianiu kroku 1 i 3 1. Mleko krowie jest niezdrowe. (informacja z gazety) (P/F) Istnieją wady i zalety picia mleka. Z pewnością dla alergików jest niezdrowe, dla pozostałych dzieci raczej tak, choć zdania na ten temat są podzielone. 2. Astrid Lindgren napisze nową część Dzieci z Bullerbyn. (strona internetowa z ciekawostkami) (F) Na pewno nie, ponieważ autorka od dawna nie żyje. 3. Gąbka jest morskim zwierzęciem. (nauczyciel) (P) Dobrym potwierdzeniem dla dzieci byłaby fotografia prawdziwej gąbki. 4. Jeże zbierają jabłka i noszą je na kolcach na grzbiecie. (rysunek z książki dla dzieci) (F) Oczywista nieprawda, którą powielają liczni ilustratorzy w książkach dla dzieci. 5. Ziemia krąży wokół słońca. (encyklopedia kosmosu) (P) Tu ciekawą podpowiedzią mogą być własne obserwacje, niekoniecznie pytanie dorosłych. 6. Na innych planetach układu słonecznego mieszkają istoty rozumne (radio). (P/F) Istotne jest tutaj, żeby zaznaczyć, że istnieją pytania, na które nikt z ludzi nie udzieli odpowiedzi. 7. Z całej marchwi ludzie jedzą tylko korzeń. (strona internetowa) (P) Jeśli możliwa jest własna obserwacja (dziecko ma w ogrodzie marchew i wie jak ona rośnie) należy podkreślić, że takie obserwacje to też weryfikowanie informacji. 8. Kiedy człowiek połknie pestkę, w żołądku wyrośnie mu roślina (opowieść mamy kolegi) (F) Można tu podkreślić, że w każdej opowieści legendzie jest ziarnko prawdy i rzeczywiście jeśli pestka wpadłaby np. do płuc mogłaby zakiełkować, a także że to bardzo niebezpieczne). 9. Orzechy rosną na drzewach tak, jak kasztany. (informacja z gazety). (P) Jak wyżej, jeśli możliwa jest weryfikacja przez obserwację to należy podkreślić, że to właściwy sposób dochodzenia do prawdy. 10. Każde dziecko powinno stosować pastę do zębów Bieluszek (ulotka reklamowa pasty do zębów). (F) Należy tu podkreślić, że hasła reklamowe zazwyczaj coś nam zalecają albo pokazują jako najlepsze rozwiązanie, tymczasem można wybrać zupełnie inną pastę do zębów, która może być o wiele lepsza niż Bieluszek.