SCENARIUSZ DBAM O TO, CO JEM I JAK SPĘDZAM CZAS

Podobne dokumenty
SCENARIUSZ DBAM O TO, CO JEM I JAK SPĘDZAM CZAS CELE:

SCENARIUSZ WYBIERAM ZDROWIE I ZDROWE ODŻYWIANIE

zespół Zdrowe Porzeczki

Scenariusz zajęć edukacja zdrowotna - gimnazjum

ZDROWIE NA TALERZU KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ

SCENARIUSZ PIRAMIDA ZDROWIA PIERWSZOKLASISTY

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 5

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego - edukacji zdrowotnej

BANK DOBRYCH PRAKTYK

SCENARIUSZ PIJMY WODĘ NA ZDROWIE!

TEMAT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ Zdrowy styl odżywiania. Czy wiesz co jesz?. Cel główny:

Przedszkole Samorządowe w Słupach. Książka Kucharska

Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie

Sprawozdanie z realizacji programu Owoce w szkole realizowanego w I i w II półroczu roku szkolnego 2013/2014

pomaga w nawiązaniu i utrzymaniu więzi towarzyskich 2% 1 dostarcza niezbędnych składników odżywczyc 97% 62 przynosi wiele przyjemności 2% 1

SCENARIUSZ UCZYMY SIĘ DOBRYCH ZWYCZAJÓW ŻYWIENIOWYCH

potrafi wybrać produkty spożywcze odpowiednie na śniadanie, obiad, podwieczorek, czy kolację;

Scenariusz nr 7. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Pokolenie

tel. (87)

Zdrowo jem - więcej wiem

Scenariusze lekcji wychowawczych zrealizowanych w ramach Szkolnego Programu Promocji Zdrowia w II Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle

8. Scenariusz lekcji dla klasy IV-VI szkoły podstawowej i I klasy gimnazjum

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 8

SCENARIUSZ ZBIERAMY INFORMACJE NA TEMAT TEGO, CO JEMY

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

Podsumowanie warsztatów żywieniowych przeprowadzonych przez studentki I roku studiów magisterskich na kierunku Dietetyka z Wydziału Nauk o Żywieniu

Scenariusz zajęć (c) Ochrona środowiska i zachowania proekologiczne

KONSPEKT Z EDUKACJI WCZESNOSZKONEJ KLASA III

KONKURSY. KONKURS 2 Zdobywamy odznakę Super Kucharzyka za najlepszy rysunek zdrowych słodyczy.

Zajęcia integracyjne na przyrodniczym kole zainteresowań

Powszechne mity dotyczące diety. Zofia Kwiatkowska

DBAJMY O SIBIE! AUDIO / VIDEO A2 (wersja dla studenta)

Graj na zdrowie! ale i ciekawe!

PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE NASTOLATKÓW

Nowy asortyment sklepików szkolnych nie taki straszny, czyli dlaczego warto jeść zdrowo?!

Akademia Zdrowego Przedszkolaka Publiczne Przedszkole w Szerzynach sprawozdanie.

Szkoła Podstawowa nr 3 Rogoźno, 12 stycznia 2015 r. im. Powstańców Wielkopolskich Rogoźno Wlkp. ul. Seminarialna 16 Jury Konkursu

Załącznik nr 1 do Szkolnego Programu Profilaktyczno Wychowawczego DIAGNOZA POTRZEB, CZYNNIKI RYZYKA

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 10

1.Odżywiam się zdrowo

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

SCENARIUSZ DOBRE I ZŁE SKŁADNIKI W NASZYM POŻYWIENIU

TEMAT: CO TO JEST ZDROWIE?

ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA W OKRESIE

Psychoedukacja dla uczniów klas II szkoły podstawowej Cykl III. O zajadaniu smutków słodyczami

TWOJE ZDROWIE W TWOICH RĘKACH! Poradnik zdrowego stylu życia

SCENARIUSZ DOBRE I ZŁE SKŁADNIKI W NASZYM POŻYWIENIU

Ważne nieważne. Spotkanie 4. fundacja. Realizator projektu:

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb!

Cele i harmonogram warsztatów

Rola poszczególnych składników pokarmowych

ZDROWY STYL ŻYCIA GRA O ZDROWIE. Wybierz zdrowy styl życia i zostań zwycięzcą. Dofinansowane przez: Więcej na:

Standard II. Realizacja projektu w klasach drugich W zdrowym ciele zdrowy duch.

Scenariusz zajęć nr 3

EDUKACJA DLA RODZICÓW

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE

SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE PROJEKT

Scenariusz zajęć Smacznie i zdrowo przy rodzinnym stole

Opis projektu. 1. Temat projektu: Wpływ odżywiania na nasze zdrowie. 2. Uzasadnienie projektu.

Znaczenie pierwszego śniadania, czyli zdrowe odżywianie dzieci i młodzieży. Na podstawie materiałów ORE- Anna Pisowacka

PROMOCJA ZDROWIA PRZEZ AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ. Wychowawcy klas realizują na swoich zajęciach treści związane z edukacją zdrowotną w następujący sposób:

SCENARIUSZ POZNAJEMY WARZYWA I OWOCE

pt.,, Uczymy się o jedzeniu w ekologicznym znaczeniu

CZĘŚĆ PIERWSZA PRZYPOMNIENIE, CZYM JEST PIRAMIDA ŻYWIENIA CO TO JEST ZDROWA ŻYWNOŚĆ?

Sklepik wzorowy smaczny i zdrowy

Podstawy pracy z dziećmi i młodzieżą w budowaniu prawidłowych postaw żywieniowych pomysły na działania i edukację w szkołach

SCENARIUSZ CUKIER? NIE, DZIĘKUJĘ!

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie

Puzzle. Spotkanie 15. fundacja. Realizator projektu:

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

Sprawozdanie z realizacji akcji Zboża zjadamy, energię z nich mamy przeprowadzonej w oddziale przedszkolnym przy Szkole Podstawowej w Piasecznie

NASZE BADANIA ŚRODOWISKOWE

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI PRZYRODY

Formy organizacji zajęć: Jednostkowa i grupowa praca jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.

KWESTINARIUSZ ŻYWIENIOWY PACJENTA

Tydzień pierwszy ciało człowieka. 1. Głowa centrum dowodzenia

Jak dbać o swoją kondycję fizyczną, jak żyć i odżywiać się zdrowo? Sondaż

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 1

SPRAWOZDANIE Z JESIENNEJ AKCJI AKADEMII ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA PN. Z JANEM BRZECHWĄ O ZDROWIU W PRZEDSZKOLU RADOŚĆ W BYDGOSZCZY

DuŜo wiem, zdrowo jem

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

INNOWACJA PEDAGOGICZNA Wiem co jem-czyli świetlicowa akademia zdrowia

Zasady zdrowego żywienia

PROGRAM PROFILAKTYCZNY GMINNEGO PRZEDSZKOLA NR 1 W CHEŁMIE ŚLĄSKIM ZAGADNIENIE PROGRAMU: BEZPIECZNE ZACHOWANIA W DOMU

w ramach programu SzPZ Zdrowe nawyki żywieniowe

Activity monitoring card Karta działań Date of report: Data: Drafted by:

Produkty Mleczne Tłuszcze Mięso, ryby, jaja Piramida żywienia Czego powinniśmy unikać Napoje gazowane, Chipsy Słodycze, Fast Foody PAMIĘTAJ!!

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Jak oceniasz swój stan zdrowia? Czy przed wyjściem do szkoły zjadasz śniadanie?

Dokumentacja zdjęciowa z projektu gimnazjalnego skierowanego do rodziców i młodzieży.

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Czy występuje dyskomfort po zjedzeniu danych grup produktów lub uczucie ciężkości?

Audyt końcowy, który został przeprowadzony wśród rodziców dzieci uczęszczających do Miejskiego Przedszkola i Żłobka Ekoludki w Ełku

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 29 W SOSNOWCU HARMONOGRAM DZIAŁAŃ NA ROK SZKOLNY 2006/2007 PROJEKCIE SZKOŁY PROMUJĄCE ZDROWIE SOSNOWIEC WRZESIEŃ 2006 ROK

ZDROWIE Zasady zdrowego stylu życia NA TALERZU Poradnik dla

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: W zdrowym ciele Temat ośrodka dziennego: Co jem?

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Transkrypt:

SCENARIUSZ DBAM O TO, CO JEM I JAK SPĘDZAM CZAS CELE: 1. Pokazanie dzieciom zależności między sposobem odżywiania i aktywnością fizyczną a stanem zdrowia i samopoczuciem. 2. Zapoznanie dzieci z produktami służącymi zdrowiu i produktami niewskazanymi do spożycia. 3. Uczenie dzieci dokonywania właściwych wyborów żywieniowych i odpowiedzialności za to, co jedzą. POMOCE: 1. Przyniesione przez dzieci zdjęcia i karteczki od rodziców. Dwa dni przed przeprowadzeniem lekcji nauczyciel prosi dzieci o przyniesienie na lekcję ich zdjęć z okresu niemowlęcego, przedszkolnego, obecnego i zdjęcia swoich rodziców. Dzieci mają też przynieść od rodziców karteczki z następującymi informacjami: wzrost i waga dziecka jako noworodka, w wieku 4 lat i w wieku 6 lat. 2. Kontury ludzika Słabeuszka i Siłaczka. Plik z konturem ludzika należy wydrukować w 6 egzemplarzach (po dwa dla każdej z trzech grup 1 ). Trzy arkusze z konturem Siłaczka należy nakleić na sztywny karton. Zarówno zwykły papier ze Słabeuszkiem, jak i karton z Siłaczkiem należy zagiąć u dołu w ten sposób, aby możliwe było postawienie ludzików. 3. Trzy zestawy kolorowych kwadracików oraz trzy zestawy kwadracików czarnych i szarych. Kwadraciki o wymiarach ok. 1x1 cm należy wyciąć z papieru kolorowego mogą to zrobić dzieci na lekcji lub też pomoce te mogą być wcześniej przygotowane przez nauczyciela. Różne kolory kwadracików symbolizują różnorodność pożywienia. Z kolei kwadraciki czarne i szare symbolizują niezdrowe pożywienie. 4. Rysunki miseczek lub jednorazowe plastikowe miseczki. Sześć miseczek po 2 dla każdej z 3 grup należy wyciąć z papieru lub kartonu. Można też zapewnić zwykłe miseczki jednorazowe. 5. Zestawy modeli produktów. Należy wyciąć trzy zestawy modeli następujących produktów: marchew, batoniki, jajko, pieczywo razowe, frytki, jogurt, ryba, pomidor, chipsy, jabłko, gruszki, żelki. Podczas zajęć dzieci będą umieszczać je w miseczkach. 1 Dzieci można podzielić na dowolną ilość grup każdej grupie należy zapewnić wszystkie potrzebne pomoce. 1

6. Karta pracy ucznia Dbam o to, co jem i jak spędzam czas. PLAN: Wprowadzenie: Zapoznanie dzieci z tematem lekcji i obejrzenie zdjęć. 1. Rozmowa na temat: Co sprawia, że dzieci rosną i jak zmienia się ich pożywienie? 2. Zabawa edukacyjna: Poznaj Słabeuszka i Siłaczka. 3. Podsumowanie: W jaki sposób pożywienie oraz aktywność fizyczna wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie? 4. Wiedza w praktyce: Co robić, aby być zdrowym i radosnym? PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. Wprowadzenie: Zapoznanie dzieci z tematem lekcji i obejrzenie zdjęć. Dzieci oglądają swoje zdjęcia: z okresu niemowlęcego, przedszkolnego, obecne, zdjęcie swoich rodziców oraz wypełnione przez rodziców karteczki wzrost i waga dziecka po urodzeniu, w wieku 4 i 6 lat. 2. Rozmowa na temat: Co się stało w ciągu tych kilku lat, że z niemowlaków dzieci stały się uczniami? Zdjęcia rodziców pozwalają dzieciom uświadomić sobie, jak będą wyglądały za kilkanaście lat. Co sprawiło, że dzieci urosły? Co jest niezbędne, aby organizm mógł się rozwijać? Dzieci podają propozycje. Podsumowanie tej części lekcji z udziałem dzieci i odpowiedź na pytanie: Co jest niezbędne, aby organizm mógł się rozwijać? Swoje odpowiedzi dzieci przedstawiają w postaci rysunków na tablicy lub pokazują je za pomocą gestów: pożywienie do jedzenia woda do picia powietrze do oddychania ruch, aktywność fizyczna 2

Rozmowa z dziećmi na temat: Jak zmienia się skład i rodzaj pożywienia w zależności od wieku: niemowlaki, przedszkolaki, starsze dzieci i dorośli? Jakie ruchy i czynności dziecko może wykonywać na różnych etapach życia (od niemowlaka do ucznia)? 3. Zabawa edukacyjna: Poznaj Siłaczka i Słabeuszka. Dzieci należy podzielić na 3 grupy. Każda z grup otrzymuje naklejony na karton model Siłaczka oraz wydrukowany na papierze model Słabeuszka, a także zestaw kolorowych kwadracików oraz zestaw kwadracików czarnych i szarych. Różne kolory kwadracików symbolizują różnorodność pożywienia i dzieci będą wyklejały nimi kontury Siłaczka. Kwadracikami czarnymi i szarymi dzieci będą wyklejały kontury Słabeuszka. Słabeuszek źle się odżywia, jego dieta nie jest urozmaicona. Dzieci naklejają kwadraciki, wypełniając kontury ludzików. Spostrzeżenie: model kartonowy stoi prosto i nie przewraca się, jest mocny. Nauczyciel proponuje, aby nazwać go Siłaczkiem. Drugi model (papierowy) przewraca się. Nauczyciel proponuje nazwać go Słabeuszkiem. Siłaczek to ludzik, który dba o to, aby dobrze się odżywiać. Je zdrowe produkty, unika słodyczy i słodkich napojów. Uprawia sport, nie spędza dużo czasu przed komputerem i telewizorem. W związku z tym jest zdrowy, silny, radosny. Czasem ludzie mogą być słabi, nie mieć siły, na przykład z powodu choroby, ale nasz ludzik Słabeuszek jest słaby, bo nie dba o to, co je i nie jest aktywny fizycznie. Nauczyciel odczytuje wierszyki, a dzieci dopasowują je do postaci Siłaczka lub Słabeuszka. Jestem słaby, ledwie stoję, Nie mam siły biegać i skakać się boję, Dzieci mówią na mnie leń, A ja wciąż zapadam w sen. Czasem biegam, czasem chodzę, Dziś jest dobrze, jutro gorzej, Głowa mnie boli i skurcze mam w nodze, Czasem nie chce mi się biegać, bo nie mam już siły, Raz jestem markotny, lecz bywam też miły. Jestem silny, pełen życia, Biegam, hasam, pływam, skaczę, 3

Tyle rzeczy do odkrycia, Może dzisiaj też zobaczę Coś nowego, ciekawego, hej, hola! Nauczyciel zadaje dzieciom pytania: Który ludzik podoba wam się najbardziej? Którym z tych ludzików chcielibyście być, dlaczego? Jak myślicie, dlaczego postacie z pierwszego i drugiego wierszyka były słabe, nie miały siły, źle się czuły, a ludzik Siłaczek skakał i biegał? Nauczyciel czyta dzieciom dwa wierszyki, a dzieci zastanawiają się, do których postaci one pasują: Bardzo lubię chipsy, bardzo lubię colę, Nigdy nie jem warzyw, czekoladę wolę, Nie mam czasu na śniadanie, Oglądam reklamy, nie słucham się mamy. Jadam warzywa, Nie dla mnie słodycze, Bo chcę być zdrowy, Tym właśnie się szczycę! Czasem mówię siostrze Oli: Pij wodę zamiast coli! Dzieci uzasadniają, dlaczego sposób żywienia opisany w drugim wierszyku pasuje do Siłaczka, a pierwszy do Słabeuszka. 4. Podsumowanie: W jaki sposób pożywienie oraz aktywność fizyczna wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie? Na to, czy jesteśmy zdrowi, silni, dobrze się uczymy, ma również wpływ to, co jemy, a także czy jesteśmy aktywni, czy się ruszamy. Składniki pożywienia, po odpowiednich przemianach wewnątrz organizmu, wpływają na wzrost i rozwój naszego ciała. Dzieci w grupach, spośród różnych artykułów spożywczych chipsy, słodki napój gazowany, batoniki, żelki, frytki, jogurt, kefir, ryba, jabłko, marchewka, razowe pieczywo wybierają produkty i układają je odpowiednio w miseczce Siłaczka oraz w miseczce Słabeuszka. 4

5. Wiedza w praktyce. Co zrobić, aby być zdrowym i radosnym? Uczniowie podzieleni na 3 grupy szukają sposobów, aby zachęcić dzieci, które źle się odżywiają (jedzą słodycze, chipsy itd.) do racjonalnego odżywiania się oraz zwiększenia aktywności fizycznej. Jak dzieci oceniają swoje zwyczaje żywieniowe i aktywność? PRACA DOMOWA: Karty pracy ucznia Dbam o to, co jem i jak spędzam czas. 5