MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Małgorzata Bazan

Podobne dokumenty
MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Małgorzata Bazan, Iwona Złotnicka-Brzózka

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Paulina Krześniak

Oskar i pani Róża Karta pracy



Eskil i Trynidad reż. Stephan Apelgren

Scenariusz zajęć wychowania do życia w rodzinie dla klasy III gimnazjum:

SCENARIUSZ 2-GODZINNYCH ZAJĘĆ, WYCHOWAWCZYCH NA TEMAT: ASERTYWNOŚĆ - JAK BYĆ SOBĄ

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy III gimnazjum

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Paulina Krześniak

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Natalia Kann, Sabina Piłat

Scenariusz lekcji języka polskiego dotyczącej ballady A Mickiewicza Powrót taty. Klasa VI szkoła podstawowa Nauczyciel: Ewa Polak

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Jan z księżyca reż. Stephen Schesch

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas gimnazjalnych na podstawie filmu pod tytułem

Podniebna poczta Kiki reż. Hayao Miyazaki

Patyk się żeni reż. Martin Lund

Przygody lisa urwisa reż. Thierry Schiel

3. Miłość niejedno na imię

Dzieciaki z podwórka reż. Ylva Gustafsson, Catti Edfeldt

Karla i Jonas reż. Charlotte Sachs Bostrup

Temat: Lekcja wychowawcza poświęcona tematyce przemocy w oparciu o film Męska sprawa Sławomira Fabickiego.

LISTA TEMATÓW NA EGZAMIN WEWNĘTRZNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKONYM 2014/2015 ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH IM. STANISŁAWA STASZICA

Przyjaciel na balkonie reż. Hüseyin Tabak

Szkoła podstawowa - klasa 6

Temat: Skutki zażywania alkoholu-wywiad z ekspertem

uczeń potrafi odczytać znaczenia i emocje wyrażone we wskazanych scenach filmu;

Józef Augustyn SJ INTEGRACJA SEKSUALNA PRZEWODNIK. w poznawaniu i kształtowaniu własnej seksualności

PODRÓŻE - SŁUCHANIE A2

Cool Kids Don t Cry (Achtste Groepers Huilen Niet) Holandia 2012, 96 min. reżyseria: Dennis Bots

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO KL. VI B 28 marca 2014 r.

10 SEKRETÓW NAJLEPSZYCH OJCÓW 1. OKAZUJ SZACUNEK MATCE SWOICH DZIECI 2. DAJ DZIECIOM SWÓJ CZAS

SCENARIUSZE ZAJĘĆ EDUKACJI GLOBALNEJ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ, GIMNAZJUM I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

Edukacja filmowa. w pracy z TRUDNYM TEMATEM.

Każdy może snuć refleksje. Umiejętność refleksyjnego myślenia o sobie. fundacja. Realizator projektu:

KONSPEKT KATECHEZY. Temat katechezy: Świadek wiary. Jakub Błaszczykowski - Wrócę silniejszy.

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Niesforny Bram reż. Anna van der Heide

Hektor i tajemnice zycia

SZKOLNA LISTA TEMATÓW 2013/2014

SCENARIUSZE KATECHEZY

Chłopiec i kawka (Kauwboy) Holandia 2012, 81 min. reżyseria: Boudewijn Koole. od lat 11 szkoła podstawowa klasy 4-6 i gimnazjum

Ł u k a s z B o r s k i kapryśny dzieciak czy dojrzały nastolatek

Alfie, mały wilkołak reż. Joram Lürsen

Funkcja rzeczownika w zdaniu

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie VI Na podstawie lektury Kwiat kalafiora Małgorzaty Musierowicz

Temat: Jak wędrówka może zmienić człowieka? (na podstawie filmu Emilio Esteveza Droga życia )

Temat: "W świecie ludzi bezdomnych. Czy można z niego wyjść?

Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut.

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Temat: W grupie jestem odpowiedzialny za innych

Ważne nieważne. Spotkanie 4. fundacja. Realizator projektu:

Wyspa skazańców. Nadzieja Reżyseria: Marius Holst. Reżyseria: Stanisław Mucha

Scenariusz lekcji do filmu Cudowny chłopak (reż. Stephen Chbosky) Temat: Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu jak Auggie uczy nas empatii?

LISTA TEMATÓW NA EGZAMIN WEWNĘTRZNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKONYM 2013/2014 ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH IM. STANISŁAWA STASZICA

Metody i techniki pracy: drzewko decyzyjne, praca w grupach, dyskusja.

1 Ojcostwo na co dzień. Czyli czego dziecko potrzebuje od ojca Krzysztof Pilch

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KL III SZKOŁY PODSTAWOWEJ KULTURALNY UCZEŃ

Wszyscy dla wszystkich, czyli o tych, którzy ksiąŝki kochają

Cykl lekcji na podstawie opowiadań z tomu Mikołajek i inne chłopaki Sempégo i Goscinnego

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.3 Temat zajęć: Analiza własnych predyspozycji zawodowych

WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI I JEGO ORGANY. Lekcja wiedzy o społeczeństwie przeprowadzona metodami aktywnymi

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

Wychowanie do życia w rodzinie - klasa 5 szkoły podstawowej

LISTA TEMATÓW DO USTNEGO EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2013/2014

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Czym jest Marzycielska Poczta?

Łowcy smoków reż. Arthur Qwak i Guillaume Ivernel

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Rozmowa z zaczarowanym lusterkiem odnajduję się w grupie.

Scenariusz lekcji języka polskiego przeprowadzonej w klasie II gimnazjum.

Temat: Aby ruszyć w przyszłość, trzeba uporać się z przeszłością.

Temat: Ja też będę stary, ja też będę stara. - lekcja wychowawcza na podstawie filmu Marcela Łozińskiego Wszystko może się przytrafić

Marzycielska Poczta: szczegółowy opis akcji

ZDANIA ZŁOŻONE PODRZĘDNIE PRZYDAWKOWE A2/B1. Odmiana zaimka który. męski żeński nijaki męskoosobowy

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Paulina Krześniak

6 W średniowiecznym mieście

SCENARIUSZ PROJEKTU EDUKACYJNEGO NR 1/I

Nauczyciel-doradca zawodowy jako partner wspierający wybór dalszej ścieżki kształcenia

Polski alfabet według Wojciecha Wiszniewskiego Elementarz (1976) Opracowała: Anna Równy

Scenariusz zajęd nr 70 Temat: Klub melomana- słuchamy utworów muzyki klasycznej.

32. ZBIERAMY DANE W NASZEJ KLASIE I SZKOLE CZYLI O TYM, JAK SIĘ TWORZY WYKRESY SŁUPKOWE

Tematy prezentacji na ustny egzamin maturalny. Matura 2014

Publikacja pod patronatem wiedza24h.pl. Wypracowania N. H. Kleinbaum. Stowarzyszenie umarłych poetów

O międzyszkolnym projekcie artystycznym współfinansowanym ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach zadania ŻyjMy z Pasją.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ - EDUKACJA ZDROWOTNA

Podejmując ryzyko reż. Nicole van Kilsdonk

Lista tematów na wewnętrzny egzamin z języka polskiego w roku szkolnym 2015/2016 w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Świętochłowicach LITERATURA

Lista tematów z języka polskiego na egzamin wewnętrzny. rok szkolny 2012/2013

Skrajne ubóstwo rodzin włączonych do projektu. 33% z nich to rodziny dotknięte chorobą. żyje w skrajnym ubóstwie. bądź niepełnosprawnością.

Pan Patyk reż. Åsleik Engmark

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

Wielki wyścig reż. André F. Nebe

1. Każdy ma swojego dusiołka

Wokół filmu ćwiczenia różne opracowała mgr Wiesława Giercarz

Marcin Budnicki. Do jakiej szkoły uczęszczasz? Na jakim profilu jesteś?

I. Scenariusz lekcji dla klasy VI opracowany na podstawie książki J. Verne 80 dni dookoła świata

SKALA ZDOLNOŚCI SPECJALNYCH W WERSJI DLA GIMNAZJUM (SZS-G) SZS-G Edyta Charzyńska, Ewa Wysocka, 2015

Transkrypt:

Dział Edukacji Stowarzyszenie Nowe Horyzonty www.nhef.pl facebook.com/nowehoryzontyedukacjifilmowej CYKL ŚWIAT WSPÓŁCZESNY GRUPA WIEKOWA GIMNAZJUM PRZEDMIOT JĘZYK POLSKI MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Małgorzata Bazan FILM LEK NA CAŁE ZŁO Pijnstillers, Holandia 2014, 104 min reżyseria: Tessa Schram scenariusz: Maria Peters, Tessa Schram zdjęcia: Thijmen Doornik muzyka: Sjoerd Limberger, Quinten Schram, Herman Witkam montaż: Robin de Jong obsada: Gijs Blom, Birgit Schuurman, Raymond Thiry, Massimo Pesik, Susan Radder, Lara Leijs, Anouar Ennali, Tijn Docter Nastoletni Casper, który fascynuje się światem muzyki, nigdy nie poznał ojca. W obliczu wiadomości o chorobie nowotworowej matki chłopiec postanawia odnaleźć mężczyznę. Ojciec pochłonięty własną karierą wybitny fotograf rozczarowuje syna. Skazany na siebie Casper próbuje spędzać jak najwięcej czasu z matką. Musi też znaleźć w sobie siłę, by zawalczyć o uczucie dziewczyny i własne marzenia. Film z wyczuciem i subtelnością opowiada o trudnych doświadczeniach nastolatka. Chłopiec mierzy się ze śmiertelną chorobą matki oraz odkrywaną stopniowo prawdą o ojcu, który do tej pory był nieobecny w jego życiu. Wśród tych wszystkich wydarzeń znajduje się jeszcze miejsce na miłość, przyjaźń i pasję.

CHOROBA EGZAMIN DOJRZAŁOŚCI Temat lekcji Choroba egzamin dojrzałości. Czas trwania lekcji 45 min Cele lekcji Podczas lekcji uczeń: dokonuje charakterystyki bohaterów literackich i filmowych; dostrzega i analizuje problemy egzystencjalne w tekstach kultury; wyraża swoją opinię, dyskutuje. Metody i formy pracy Podczas lekcji nauczyciel wykorzystuje następujące metody i formy pracy z uczniem: karty pracy; rozmowa; praca z klasą, w grupach oraz indywidualna. Środki dydaktyczne Podczas lekcji nauczyciel wykorzystuje następujące środki dydaktyczne: film Lek na całe zło ; powieść Erica-Emmanuela Schmitta Oskar i pani Róża ; karty pracy; czyste kartki formatu A4. Przygotowanie do lekcji Lekcja powinna się odbyć po obejrzeniu filmu Lek na całe zło oraz lekturze powieści Oskar i pani Róża. Przed zajęciami nauczyciel drukuje karty pracy (patrz s. 5 6). PRZEBIEG LEKCJI Wprowadzenie Nauczyciel podaje temat lekcji i zaprasza uczniów do swobodnej rozmowy na temat wrażeń dotyczących filmu. Pyta, czy problemy pokazane w filmie są bliskie młodym odbiorom. Realizacja tematu Nauczyciel rozdaje karteczki samoprzylepne, a następnie prosi, aby każdy uczeń napisał jedną cechę umysłowości, charakteru albo osobowości Caspra i przykleił swoją karteczkę do tablicy. Prowadzący odczytuje odpowiedzi na głos, tworząc w ten sposób portret głównego bohatera filmu. Przewidywane odpowiedzi utalentowany muzycznie pracowity 2

pomocny empatyczny skryty małomówny dojrzały skromny szczery uczciwy życzliwy kochający wrażliwy skłonny do poświeceń wie, co jest wartością w życiu Nauczyciel pogłębia charakterystykę postaci, biorąc pod uwagę śmierć matki chłopca jako kluczowy moment w jego życiu. Dzieli klasę na dwu- lub trzyosobowe grupy i rozdaje karty pracy (patrz s. 5, karty mogą się powtarzać) oraz czyste kartki A4. Prosi o udzielenie odpowiedzi na pytania. Po upływie wyznaczonego czasu zespoły prezentują wyniki swojej pracy. Przewidywana odpowiedź w grupie 1 Caspra z matką, Marit, łączy bliska relacja, bo mają tylko siebie. Marit jest prawniczką, nigdy nie zdecydowała się na małżeństwo z ojcem Caspra i dobrze sobie radzi z wychowaniem syna. Casper ma takie problemy jak przeciętni nastolatkowie, np. skrycie podkochuje się w koleżance ze szkoły, która nie zwraca na niego uwagi, a czasem go wykorzystuje. Dorabia sobie, pracując w azjatyckiej restauracji jako pomywacz, gra na pianinie, ma najlepszego przyjaciela, który jest powiernikiem jego tajemnic. Przewidywana odpowiedź w grupie 2 Wiadomość o chorobie matki jest dla Caspra trudna, ale chyba początkowo nie zdaje sobie sprawy, że matka może umrzeć. W miarę upływu czasu zaczyna do niego docierać, że Marit jest ciężko chora. Casper odwiedza ją w szpitalu, kupuje jej słonia na szczęście (matka lubi styl indyjski). Potem widzi kłęby włosów w koszu na śmieci i ból po chemioterapii (scena, kiedy matka wymiotuje w toalecie i prosi o środki przeciwbólowe). Wtedy zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że choroba jest groźna, a finał ich wspólnej historii może nie być szczęśliwy. Dlatego prosi o pożyczkę pracodawcę i wykupuje wizyty u lekarza, interesuje się zdrowym żywieniem, coraz więcej czasu spędza z matką razem wygłupiają się, jedzą, gotują, rozmawiają, śpią w jednym łóżku. To jakby czas dla nich. Nie rozmawiają o śmierci ani o chorobie. Casper postanawia dotrzeć do własnych korzeni, odszukać ojca i zapytać go, dlaczego nie był z nimi. Przewidywana odpowiedź w grupie 3 Casper postanawia odnaleźć ojca z ciekawości, a może dlatego, że nie chce być sam w życiu albo nie chce też sam zmagać się z chorobą matki. Poznanie ojca rozczarowuje go. Casper być może myśli, że ojciec pomoże mu w tak trudnym dla niego okresie. Tak się nie staje. Ojciec jest zimny, zdystansowany i pochłonięty swoją pasją fotografowaniem. Po śmierci matki, kiedy już mija pierwszy atak gniewu, Casper znów trafia do ojca i przekonuje się, że ten nigdy nawet nie otworzył listów, które Marit przez wiele lat do niego słała. Jest rozczarowany, bo w listach były jego fotografie z kolejnych lat, a ojciec nie był nawet nim zainteresowany. 3

Przewidywana odpowiedź w grupie 4 Pod wpływem choroby i śmierci matki Casper dojrzewa. Chłopak postanawia zamienić to tragiczne dla niego doświadczenie w coś, co będzie pozytywne, dobre, wartościowe. Ciotka Caspra zgadza się mieszkać z nim w rodzinnym domu, a on sam pisze utwór na konkurs w Pradze, do której jedzie, również ze względu na Anouk. Utwór muzyczny ma być czymś w rodzaju hołdu syna, nadaniem sensu śmierci (Marit nie zdążyła pojechać do Pragi na występ syna). Zakończenie filmu jest otwarte: ojciec Caspra w podróży służbowej obserwuje synów i ojców, a potem wykonuje telefon do swojego syna. Nasuwają się pytania: czy Casper odbierze telefon, czy będzie chciał zbudować relacje z ojcem, który nie wspierał go w chwili śmierci matki, nie pomógł mu, nigdy się nim nie interesował. Te pytania pozostają bez odpowiedzi. Po omówieniu zadania wykonywanego w grupach nauczyciel rozdaje karty pracy indywidualnej (patrz s. 6). Zadaniem uczniów jest porównanie Oskara, tytułowego bohatera powieści Erica-Emmanuela Schmitta, z Casprem. Po wyznaczonym czasie prowadzący weryfikuje odpowiedzi. Podsumowanie tematu Nauczyciel inicjuje rozmowę na temat zdania, które wypowiada Oskar do pani Róży: Wydaje mi się, ciociu, że oni chcieliby widzieć ten szpital innym, niż naprawdę jest. Jakby człowiek przychodził do szpitala tylko po to, żeby wyzdrowieć. A przecież przychodzi się tutaj także po to, żeby umrzeć. 4

KARTY PRACY W GRUPACH Wydrukuj stronę, a następnie rozetnij karty pracy. GRUPA 1 Przed chorobą matki 1. Jaka relacja łączy Caspra z matką? Opiszcie ich wzajemny stosunek do siebie. 2. Jak żyje Casper? Co najbardziej go interesuje? 3. Czy jest typowym, czy nietypowym nastolatkiem? GRUPA 2 Wiadomość o chorobie matki 1. Jak Casper reaguje na wiadomość o chorobie matki? Czy w pełni zdaje sobie sprawę z sytuacji? 2. Jakie etapy przemiany przechodzi bohater? 3. Co choroba matki zmienia w jego życiu? GRUPA 3 Ojciec 1. W jakim celu i pod wpływem czego Casper postanawia poznać ojca? 2. Co daje mu poznanie ojca? 3. Dlaczego tak trudno mu porozumieć się z ojcem? GRUPA 4 Śmierć matki 1. Opiszcie kolejne reakcje Caspra na śmierć matki. 2. Jaką rolę odgrywa teraz ojciec w życiu Caspra? 3. Dlaczego chłopak decyduje się wyjechać do Pragi? Czy chodzi wyłącznie o karierę? 5

KARTA PRACY INDYWIDUALNEJ Porównaj Oskara, tytułowego bohatera powieści i filmu Oskar i pani Róża, z Casprem, bohaterem filmu Lek na całe zło. Oskar Casper Wiek, sytuacja życiowa Stosunek do najbliższych Stosunek do śmierci jakie doświadczenie wynoszą, spotykając się z nią? Podobieństwa w kreacji bohaterów w jaki sposób bohaterowie dojrzeli, co zmieniło się w ich sposobie postrzegania świata i cierpienia? 6