Rośliny i zwierzęta czystej wody

Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć terenowych z przyrody klasa IV

Woda jako środowisko Ŝycia karta pracy

Funkcja stawów karpiowych w środowisku.

WYPOSAŻENIE TERENOWE ODKRYWCY PRZYRODY

Scenariusz zajęć terenowych

Temat: Przystosowania roślin do życia w wodzie.

CELE: 1) podnoszenie kompetencji uczniów w obserwowaniu przyrody z wykorzystaniem wszystkich

Scenariusz 16. Gimnazjum. temat: Bobry i litoral. autor: Krzysztof Kus. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala/teren. Formy pracy: Metody pracy:

DATA... IMIĘ I NAZWISKO... klasa... I. TEST WYBRANE EKOSYSTEMY: LAS, POLE, JEZIORO.

Scenariusz nr 6. I. Tytuł scenariusza: Rośliny wodne. Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie

Podstawowe prawa ekologiczne. zasady prawa teorie

Opracowanie: mgr Ewa Raciborska nauczycielka przyrody. Instrukcja projektu. Ocena stanu czystości wód w najbliższej okolicy.

FORMY: CZAS TRWANIA: MIEJSCE ZAJĘĆ

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

SCENARIUSZ ZAJĘĆ TERENOWYCH DO LEKCJI PRZYRODY W SZKOLE PODSTAWOWEJ, KLASY IV VI

SCENARIUSZ DO LEKCJI PIERWSZEJ- PUNKT I.

Legenda: Badany obiekt staw w Mysiadle Granica powiatu Granice gmin Gmina Lesznowola

Rozpoznawanie wybranych gatunków

Zwierzęta i rośliny nad jeziorem

Stowarzyszenie Hydrologów Polskich. Beniamin Więzik. zalety i wady. SEMINARIUM Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie Kraków r.

Ochrona przyrody. Test podsumowujący rozdział III. Wersja A

Czy uczymy, że sarna nie jest żoną jelenia?

JADWIGA SYRKO-BOLACZEK

Temat: Badamy wody Wigierskiego Parku Narodowego

Szkolny monitoring wody

BIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE

Dział programu : Poznajemy nasze otoczenie

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z PRZYRODY DLA KLASY V UWZGLĘDNIAJĄCY INTEGRACJĘ MIĘDZYPRZEDMIOTOWĄ Temat: Poznajemy środowisko przyrodnicze najbliższej okolicy

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Poznajemy warunki życia na lądzie i w wodzie. Data i miejsce realizacji Czerwiec 2015; Zespół Szkół w Cieksynie

Sieć pokarmowa (troficzna)w stawach rybackich.

Raport z badania terenowego właściwości fizykochemicznych wody w okręgu PZW Opole.

Lithoglyphus naticoides (GASTROPODA: PROSOBRANCHIA), namułek pospolity; gatunek pontyjski, typowy dla dużych i średniej wielkości rzek nizinnych.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ TERENOWYCH Z EDUKACJI PRZYRODNICZEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ, KLASY I III

Wymagania edukacyjne kl. IV. Dzi ał pro gra mu I. Ja i moje otoczenie. Poziom wymagań konieczny podstawowy rozszerzający dopełniający

Poznajemy warunki życia w stawie.

Czym różni się sosna od sosny?

Pokaż mi jak wyglądasz, a powiem ci gdzie mieszkasz.

Planowanie zajęć terenowych na lekcjach biologii w klasie piątej

Temat: Czym zajmuje się ekologia?

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z BIOLOGII kl. VI

KLASA VI WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY (BIOLOGIA) Poziom wymagań

Wymieranie gatunków ZAKRES TREŚCI: Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: Liceum IV etap edukacyjny zakres rozszerzony:

Pytania ogólne I etapu XII Edycji Konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski

Scenariusz zajęć terenowych

Temat: Różnorodność gatunkowa w ekosystemie lasu i czynniki ją kształtjące

Biologia klasa 6. Wymagania edukacyjne do działów na poszczególne oceny

Wychowanie ekologiczne w kl.vi

Stan czystości środowiska w moim mieście

ocena celująca I. Świat zwierząt

PLAN METODYCZNY LEKCJI. Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie.

KARTA KURSU. Nazwa Ćwiczenia terenowe z systematyki bezkręgowców 1, 2. Field classes in systematics of invertebrates. Kod Punktacja ECTS* 2

SCENARIUSZ DO LEKCJI TRZECIEJ

Scenariusz zajęć nr 8

LaboLAB Biologia - ŻYCIE W EKOSYSTEMACH labb3-promo

Scenariusz zajęć terenowych

MIEJSKI OŚRODEK DOSKONALENIA NAUCZYCIELI w KONINIE CENTRUM DOSKONALENIA NAUCZYCIELI W KONINIE

ZAJĘCIA EDUKACYJNE W EKOCENTRUM WROCŁAW

Zagrożenia i ochrona bagien, powtórzenie wiadomości

Światło czy ciemności?

W- 45 Planowanie i organizacja wycieczek terenowych w gimnazjum zgodnie z nową podstawą programową

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

DZIENNIK ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9

Temat: Elementy pogody i przyrządy do ich pomiaru. Konspekt lekcji przyrody dla klasy IV. Dział programowy. Przyroda i jej elementy.

Scenariusz zajęć dla klasy V 2 godz. zajęć lekcyjnych. Temat: Badamy stan zanieczyszczenia powietrza w okolicy szkoły - porosty jako biowskaźniki.

Szczegółowe kryteria oceniania z biologii - klasa III gimnazjum

Harmonogram projektu Środowisko czyni zwierzę

ROLA BIORÓŻNORODNOŚCI W SIECI POKARMOWEJ autor: Magdalena Szewczyk

XII EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI etap II r.

UCZYMY METODĄ NAUKOWĄ

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie. Scenariusz nr 5

KARTA KURSU (Studia stacjonarne) Zwierzęta bezkręgowe w monitoringu wód

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Oferta edukacyjna Mazurskiego Parku Krajobrazowego na rok szkolny 2015/2016

SCENARIUSZ LEKCJI. POZIOM NAUCZANIA: liceum ogólnokształcące kl. I (szkoła ponadgimnazjalna)

Archeologia Środowiska

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej. 1 Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRÓDROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN Z BIOLOGII W KLASIE VI Dział Temat Poziom wymagań

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z BIOLOGII DLA KLASY 6

Uczeń: podaje przykłady. zwierząt kręgowych i

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

Zajęcia edukacyjne są częściowo dotowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Zaadoptuj rzekę. SZKOŁA PODSTAWOWA KLASA 4 6 scenariusz zajęć. 1

Uczeń: podaje przykłady. zwierząt kręgowych i

1 Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.

PROJEKT

Scenariusz zajęć nr 2

Przyrodnicze uwarunkowania gospodarki przestrzennej PUGP. Ćwiczenie 1 zagadnienia wprowadzające do informacji o środowisku przyrodniczym

Scenariusze zajęć dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych

INSPEKCJA OCHRONY ŚRODOWISKA WOJEWÓDZKI INSPEKTORAT OCHRONY ŚRODOWISKA W BIAŁYMSTOKU

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA 1) z dnia 9 listopada 2011 r.

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 oparte na Programie Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

Określanie klasy czystości wody na podstawie wybranych badań fizyko chemicznych

Transkrypt:

Roztoczański Park Narodowy ul. Plażowa 2, 22-470 Zwierzyniec Rośliny i zwierzęta czystej wody Reakcje organizmów o wąskim zakresie tolerancji na czynniki środowiska Scenariusz zajęć edukacyjnych szkoły ponadgimnazjalne Wstęp: Widelnice to owady szczególne. Ich larwy mogą przeżyć tylko w wodach o dużej zawartości tlenu. Gdy tlenu brakuje - giną. Mówimy o nich, że mają niską tolerancję na ten czynnik środowiska. Rośliny i zwierzęta, które mają taki profil wymagań środowiskowych, występują rzadko, a wszelkie zakłócenia warunków życia dodatkowo ograniczają ich szansę przeżycia. Naraża je to na ryzyko wymarcia. Takich organizmów jest więcej. Dzisiaj poznamy kilka z nich i zastanowimy się, co człowiek może zrobić dla ich ochrony. Z drugiej strony, skoro widelnice i podobne im organizmy reagują na brak tlenu w wodzie, a tlenu brakuje wskutek jej zanieczyszczenia substancjami organicznymi, to ich obecność może być wskazówką do oceny zanieczyszczenia wód płynących. Organizmy te nazywamy bioindykatorami. Tymi dwoma zagadnieniami zajmiemy się w toku proponowanych tu zajęć.

2 Rośliny i zwierzęta czystej wody Czas modułu: 2 godziny lekcyjne. Cele ogólne (edukacyjne): I. Nauczymy się opisywać, porządkować i rozpoznawać organizmy wodne. II. III. IV. Poznamy różnorodność biologiczną ekosystemu rzecznego. Poznamy zależności między organizmem a środowiskiem. Pogłębimy interpretację pojęcia różnorodności organizmów jako efektu zróżnicowania warunków środowiskowych (dostępności tlenu). V. Poznamy niektóre cechy roślin i zwierząt, które sprawiają, że stają się one rzadkie w środowisku oraz podatne na wymieranie. VI. Poznamy warunki utrzymania różnorodności biologicznej środowisk wodnych. Cele operacyjne zajęć: 1. Określimy własności fizyczne koryta rzeki oraz własności fizykochemiczne wody. 2. Zbadamy i spiszemy gatunki roślin i zwierząt żyjących nad brzegiem i w wodzie. 3. Na podstawie listy zidentyfikowanych organizmów wskaźnikowych dokonamy oceny jakości wody w miejscu badań. 4. Przedstawimy zależność rozprzestrzenienia się gatunków (oraz ich wymierania na danym terenie) od czynników środowiskowych. Realizowane elementy PP (szkoły ponadgimnazjalne - biologia): Uczeń: oznacza organizmy za pomocą klucza, opisuje różnorodność biologiczną na poziomie genetycznym, gatunkowym i ekosystemowym, wskazuje przyczyny spadku różnorodności genetycznej, wymierania gatunków, zanikania siedlisk i ekosystemów, rozróżnia zakres tolerancji organizmu względem warunków (czynników) środowiska, przedstawia rolę organizmów o wąskim zakresie tolerancji na czynniki środowiska w monitorowaniu jego zmian, zwłaszcza powodowanych przez działalność człowieka, podaje przykłady takich organizmów wskaźnikowych, przedstawia wpływ człowieka na różnorodność biologiczną. Potrzebne pomoce i materiały: karty pracy, instrukcje do prowadzenia doświadczeń, plastikowa kuweta (najlepiej w jasnym kolorze), plastikowe kubki; plastikowa łyżka, butelki plastikowe z wodą z kranu, siatka do poławiania organizmów wodnych, lupy, kompasy, termometry, arkusze i atlasy do oznaczania zwierząt i roślin, taśma pomiarowa 10 m, zegarki z sekundnikiem (telefony komórkowe ze stoperem). Uwaga: konieczne odpowiednie obuwie: buty gumowe lub klapki.

Rośliny i zwierzęta czystej wody 3 Przebieg zajęć Instrukcja dla nauczyciela: Organizacja drużyn Zajęcia prowadzimy w 4-7 osobowych drużynach badawczych (optymalnie 5 osób, maksymalnie 9 osób). Każda drużyna pracuje samodzielnie pod opieką nauczyciela lub pracownika parku narodowego. Liczba drużyn i ich wielkość zależeć będzie m.in. od dostępności kadry, przy czym opiekę sprawować mogą także osoby bez specjalnego przygotowania merytorycznego. Podstawą pracy grupy jest instrukcja i materiały robocze zawarte w tym scenariuszu. Drużyna prowadzi badania w trzech odrębnych obszarach: a) badanie własności fizycznych rzeki i jej otoczenia; b) badanie roślin wodnych i nadbrzeżnych; c) badanie bezkręgowców jako biologicznych wskaźników jakości wody. Członkowie drużyny samodzielnie dzielą się zadaniami i organizują swoją pracę. Wybór miejsca realizacji zajęć Badania prowadzone są z brzegu rzeki (np. Wieprza), lub innego cieku wodnego o w miarę naturalnym ukształtowaniu. Każda drużyna wykonuje swoje zadania w innym miejscu. Wyniki badań będą przedmiotem porównań. Dlatego, o ile tylko istnieje taka możliwość, miejsca te wyznaczamy tak, by uwzględnić różnice w poziomie czystości wody. Każde z miejsc wybranych do pracy powinno umożliwić swobodny dostęp do wody. Najlepsze są miejsca pozwalające na swobodne wejście do wody osoby wyposażonej w gumowce. Odprawę przed badaniami terenowymi oraz podsumowanie wykonujemy w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego lub w szkole. Odprawa (do 15 minut) Przeprowadź krótkie wprowadzenie do tematu zajęć. Porozmawiaj z uczennicami i uczniami o różnorodności organizmów rzecznych, warunkach życia jakie mają tam rośliny i zwierzęta (m.in. problem czystości wody). Omów czynniki, które przyczyniają się do tego, że niektóre gatunki stają się rzadkie w przyrodzie (załącznik nr 5). Omów to na przykładzie warunków jakie ekosystem rzeki, np. Wieprza, stwarza dla organizmów o wąskim zakresie tolerancji na czynniki środowiska. Wskaż na rolę organizmów wymagających wysokiego poziomu tlenu w wodzie jako wskaźników jakości wody w rzece. Doprowadź do postawienia pytania kluczowego: Od czego zależy rozprzestrzenienie gatunków? Co możemy zrobić, by uchronić je przed wyginięciem? Określ też cele zajęć, sformułuj je w języku ucznia: a) Określimy własności fizyczne koryta rzeki oraz własności fizykochemiczne jej wody. b) Zbadamy i spiszemy gatunki roślin i zwierząt żyjących nad brzegiem i w wodzie. c) Na podstawie listy zidentyfikowanych organizmów wskaźnikowych dokonamy oceny jakości wody w miejscu badań. d) Przedstawimy zależność rozprzestrzeniania się gatunków lub ich wymierania na danym terenie od czynników środowiskowych. Przypomnij też zasady prowadzenia obserwacji przyrody w parku narodowym.

4 Rośliny i zwierzęta czystej wody Przebieg badań terenowych (60 minut) Młodzież wykonuje zadania zgodnie z ich opisem zawartym w instrukcjach i kartach pracy stanowiących załączniki do tego scenariusza. Badania są prowadzone we wskazanych miejscach. Podsumowanie (do 15 minut) Krótkie podsumowanie obserwacji terenowych. Uczennice i uczniowie prezentują swoje wyniki oraz wnioski. Pomagamy im uporządkować zebrane informacje. Koncentrujemy ich uwagę na zależności rozprzestrzeniania się gatunków lub ich wymierania od czynników środowiskowych. Dyskutujemy o tym, co możemy zrobić, by uchronić przed wyginięciem gatunki o wąskiej tolerancji na zanieczyszczenie wody.

Rośliny i zwierzęta czystej wody 5 Załącznik nr 1 Karta pracy: Informacje ogólne o rzece Nazwa rzeki Miejsce badania Obserwatorzy Data obserwacji Obserwacja 1: Jaki zaobserwowaliście rodzaj dna w badanym miejscu? Zaznaczcie odpowiednie określenie. W przypadku, kiedy rzeka jest głębsza pobierzcie próbkę dna czerpakiem. 3 3 3 3 Piasek Muł* Żwir Glina Kamienie Skała Inne (Jakie?) * Muł zawiera dużo materii organicznej, jest śliski i czarny. Obserwacja 2: Jaka jest prędkość przepływu wody? 1. Wzdłuż brzegu odmierz odcinek o długości 10 m. Zaznacz początek i koniec. 2. Powyżej punktu oznaczającego początek odcinka wrzuć korek, gałązkę lub kawałek drewna. Zmierz czas, jaki jest potrzebny do tego, by wrzucony przedmiot dopłynął do końca wyznaczonego odcinka. 3. Pomiar powtórz 3 razy i oblicz średnią z uzyskanych wyników. Korek pokonał odległość 10 m w czasie sekund Obserwacja 3: Jaka jest temperatura wody? 1. W miejscu płytkim wchodzimy do wody i zanurzamy koniec termometru w wodzie i po 30 s odczytujemy temperaturę. 2. W miejscu głębokim pobieramy próbkę wody do słoika i zanurzamy w niej termometr. Czekamy 30 s i po tym czasie odczytujemy temperaturę. Uwaga nie wyciągamy termometru z wody podczas odczytu. Temperatura wody wynosiła C

6 Rośliny i zwierzęta czystej wody Załącznik nr 1 Obserwacja 4: Jaki jest zapach wody? 1. Pobieramy próbkę wody do słoiczka (do 1/2 3/4 jego wysokości), zakręcamy go szczelnie i umieszczamy na kilka do 10 minut na słońcu. 2. Po upływie tego czasu odkręcamy szybko zakrętkę i natychmiast wąchamy zawartość słoiczka. Zapach powinien być dobrze wyczuwalny. 3. Zakreśl odpowiednie określenie: 3 3 Świeży Stęchły 3Rybny 3Benzyny 3Brak zapachu 3 3 Obornika 3Gnijących roślin Inne (Jakie?) Obserwacja 5: Jaka jest barwa i przejrzystość wody w rzece? 1. Do jednego słoika wlewamy wodę z kranu, jako próbę kontrolną, a do drugiego wodę z rzeki. 2. Oba słoiki umieszczamy obok siebie na białym tle (arkuszu papieru) i dokonujemy oceny barwy i przejrzystości wody w rzece. 3. Zakreśl odpowiednie określenie: a) Barwa wody z rzeki: 3 3 Przeźroczysta 3 Brązowa 3 Żółta 3 Zielonkawa Inna (Jaka?) b) Przejrzystość wody z rzeki: 3 3 Przejrzysta 3 Mętna 3 Pełna zawiesin Inny (Jaki?)

Rośliny i zwierzęta czystej wody 7 Załącznik nr 2 Karta pracy: Jakie rośliny rosną w wodzie i na jej brzegu? Stojąc na brzegu rzeki zaobserwujcie jakiego rodzaju rośliny występują w jego strefie przybrzeżnej. Przyjrzyjcie się obserwowanym roślinom uważniej i przy użyciu przewodnika, klucza i/lub atlasu do oznaczania roślin wodnych spróbuje nazwać te rośliny. 1) Spośród roślin przybrzeżnych udało nam się rozpoznać (zaznaczcie): 3 Trzcina pospolita Kosaciec żółty Pałka szerokolistna Jeżogłówka gałęzista 3 Manna mielec Tatarak zwyczajny Oczeret jeziorny 3 Łączeń baldaszkowy Mięta nadwodna Niezapominajka błotna Turzyce Knieć błotna (kaczeniec) 3 Sit rozpierzchły Śledziennica skrętolistna Wątrobowce Lepiężnik Inne (Jake?)

8 Rośliny i zwierzęta czystej wody Załącznik nr 2 2) Spośród roślin wodnych udało nam się rozpoznać (zaznaczcie): 3 Grzebień biały Grążel żółty Strzałka wodna Moczarka kanadyjska 3 Rogatek sztywny Wywłóczniki Rzęsa drobna 3 Żabiściek pływający Jaskier wodny Rdestnica pływająca Rdestnica kędzierzawa Glony Przetacznik bobowniczek Potocznik wąskolistny Mchy wodne Inne (Jake?)

Rośliny i zwierzęta czystej wody 9 Załącznik nr 3 Jakie zwierzęta bezkręgowe żyją w badanej wodzie? Przystąpimy do odłowu zwierząt bezkręgowych żyjące przy brzegu w mule, piasku, na roślinach i pod kamieniami. Zwierzęta bezkręgowe odławiaj bardzo ostrożnie, przy pomocy siatki do poławiania organizmów wodnych. Włóż siatkę do wody ustawiając ją tak, by woda przepływała przez wlot siatki. Następnie zmąć dno powyżej siatki i pozwól by zmącona woda przepływała przez nią. Zebrany materiał przenieś do pojemników (kuwet) napełnionych wodą. Ponieważ niektóre z organizmów chronią się przed silnym nurtem pod kamieniami, dlatego podnieś kamień, sprawdź jego spód i przenieś znalezione tam organizmy ostrożnie pęsetą do pojemnika. Podobnie warto jest sprawdzić niektóre rośliny. Organizmy oglądaj przy pomocy lupy. Przy pomocy klucza do oznaczania wodnych zwierząt bezkręgowych spróbuj oznaczyć i nazwać złowione okazy.

10 Rośliny i zwierzęta czystej wody Załącznik nr 3 Wyniki obserwacji zanotuj poniżej: Larwy ochotek Kiełże Ośliczki Larwy ważek różnoskrzydłych Larwy ważek równoskrzydłych Wypławki Rureczniki Larwy jętek Małże Larwy bzygowatych Larwy widelnic Ślimaki Pijawki Pluskolce Płoszczyca Larwy chrząszczy Larwy chruścików Larwy chruścików Wodne chrząszcze Pajęczaki Larwy sieciarek Inne (Jake?) Po zakończeniu badań wszystkie zwierzęta wypuść ostrożnie do rzeki.

Rośliny i zwierzęta czystej wody 11 Załącznik nr 4 Ocena jakości wody w oparciu o zwierzęta wskaźnikowe Obserwacja drobnych zwierząt bezkręgowych zamieszkujących wodę w miarę szybko może dostarczyć informacji o poziomie zanieczyszczeń wody. Opierając się na zebranych informacjach o składzie gatunkowym fauny bezkręgowej (zwierzęta wskaźnikowe) oszacuj jakość wody w rzece. Krok 1: Wypisz gatunki zwierząt, które udało nam się rozpoznać: Krok 2: Porównaj wyniki swoich obserwacji z poniższą tabelą. Organizmy nieodporne na zanieczyszczenia, ich dominująca liczba świadczy zwykle o dobrej jakości wody Larwy jętek Larwy chruścików Larwy ważek Kiełże Chrząszcze wodne Larwy widelnic Organizmy te mogą występować w wodzie o bardzo szerokim zakresie jakości. Ich dominacja świadczy zwykle o umiarkowanej jakości wody Larwy chrząszczy Ośliczki Ślimaki Małże Larwy ważek Kiełże Chrząszcze wodne Organizmy odporne na zanieczyszczenia, ich przewaga świadczy zwykle o niskiej jakości wody. Larwy ochotek Rureczniki Larwy bzygowatych Ośliczki Pijawki Która grupa zwierząt jest najliczniej reprezentowana w badanym zbiorniku wodnym? Jakość wody w rzece określona przy pomocy zwierząt wskaźnikowych: Dobra W normie Niska

12 Rośliny i zwierzęta czystej wody Załącznik nr 5 Tolerancja organizmów na czynniki środowiska Wpływ czynników środowiska na organizm i populację opisuje prawo minimum Liebiga. Mówi ono, że o stanie organizmu, jego wzroście i rozwoju decyduje ten spośród pierwiastków lub czynników niezbędnych do jego czynności życiowych, który dostępny jest w najmniejszej ilości. Dla przykładu: jeśli roślinie dostarczy się optymalną ilość pierwiastków mineralnych, z wyjątkiem jednego, to ten pierwiastek będzie ograniczał jej wzrost, a jego uzupełnienie spowoduje usunięcie czynnika limitującego. Tolerancja ekologiczna to zdolność organizmu do przystosowania się do zmiany danego czynnika ekologicznego np. temperatury. Prawo Shelforda (prawo tolerancji) mówi, że możliwość bytowania organizmów określa zarówno minimum, jak i maksimum danego czynnika. Zakres między minimum, maksimum nazywamy zakresem tolerancji (przedział wartości czynnika, w którym organizm jest zdolny utrzymać procesy życiowe). Zakres tolerancji obejmuje: minimum, czyli najniższą wartość czynnika, przy której dany organizm jest w stanie bytować, maksimum, czyli najwyższą wartość czynnika pozwalającą na przetrwanie, optimum, czyli wartość czynnika, w której organizm rozwija się najlepiej. Zależność liczby organizmów od wartości czynnika Najwięcej przedstawicieli danego gatunku występuje w warunkach optymalnych. W miarę przesuwania się w kierunku minimum lub maksimum ilość osobników maleje. Przekroczenie wartości badanego czynnika poniżej minimum i powyżej maksimum powoduje zahamowanie procesów życiowych, a następnie śmierć organizmu i/lub całej populacji.

Rośliny i zwierzęta czystej wody 13 Załącznik nr 5 Zakresy tolerancji organizmów: Organizmy eurytopowe (eurybionty) mają szeroki zakres tolerancji w stosunku do warunków środowiska. Organizmy stenotopowe (stenobionty) cechują się niewielką tolerancją w stosunku do czynników środowiska. Zakres tolerancji ma duży wpływ na zasięg występowania organizmów na świecie. Eurybionty mają przeważnie duże zasięgi i nazywane są organizmami kosmopolitycznymi (powszechnie występującymi na świecie w różnych środowiskach). Stenobionty mają zasięgi niewielkie, często rozerwane, gdyż związane są ze specyficznymi warunkami środowiska. Czasami występują tylko na jednym niewielkim terenie i nigdzie indziej nie można ich spotkać. Gatunki takie nazywamy endemitami. Są one najbardziej narażone na wymieranie. Bioindykatory (organizmy wskaźnikowe) Niektóre gatunki o wąskiej skali ekologicznej (stenobionty) wykorzystuje się jako bioindykatory do określania stanu środowiska. Bioindykatory stanowią fundament bioindykacji. Ich obecność (nieobecność), a także reakcja, wskazują na działanie czynników ekologicznych o określonym natężeniu lub wartości progowej. Zalicza się do nich zarówno pojedyncze osobniki, jak i populacje, fitocenozy, zoocenozy, biocenozy, ekosystemy i struktury krajobrazowe. Warto wiedzieć: Rozszerzenie Prawa Shelforda: 1. Tolerancja w stosunku do jednego czynnika zmienia się w zależności od sumy czynników działających w tym samym czasie. 2. Organizmy mogą mieć szeroki zakres tolerancji w stosunku do jednego czynnika, a wąski do innego. 3. Organizmy o szerokim zakresie tolerancji w stosunku do wszystkich czynników są również najszerzej rozpowszechnione. 4. Kiedy warunki środowiska nie są optymalne dla gatunku ze względu na jeden czynnik ekologiczny, to jego granice tolerancji wobec innych czynników mogą być zawężone. Opracowano na podstawie http://www.bioindykacja.pl

14 Rośliny i zwierzęta czystej wody Załącznik nr 6 Literatura uzupełniająca 1. Ekosystemy wód śródlądowych (rzeki, jeziora, stawy, torfowiska, ) Pakiet 28 kolorowych foliogramów (137 fotografii i rycin wraz z opisami). 1998. Wydawnictwo Jangar, Warszawa. 2. Engelhardt W., Jürging P., Pfadenhauer J., Rehfeld K. 1998. Przewodnik. Flora i fauna wód śródlądowych. Multico Oficyna Wydawnicza, Warszawa. 3. Pakiet Woda w Twojej rzece (polska wersja brytyjskiego wydawnictwa The River Water Pack opracowanego przez organizację WATCH). 1995. tłum. Wiśniowski B., Wydawca Ojcowski Park Narodowy 4. http://www.bioindykacja.pl