Edukacja wczesnoszkolna

Podobne dokumenty
Scenariusz 3. Przedszkole. temat: Gdzie mieszka wilk? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:

Scenariusz sytuacji edukacyjnej z zakresu edukacji przyrodniczej

Wilk - opis. rolę w komunikacji i utrzymaniu. 1/3 długości ciała (pełni istotną. puszysty ogon stanowi prawie

klasa 1 3 edukacja wczesnoszkolna Temat: Pory roku

PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA DZIECI MAJ TYDZIEŃ I. W wiejskiej zagrodzie.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

klasa 1 3 edukacja wczesnoszkolna Temat : Robot dyrygentem

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące: burza mózgów, łańcuszek dobrych cech i zalet, pogadanka, działalność praktyczna.

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Edukacja wczesnoszkolna

Temat: Pole równoległoboku.

JESIENNE I ZIMOWE KŁOPOTY ZWIERZĄT LEŚNYCH I POLNYCH

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

klasa 1 3 edukacja wczesnoszkolna Temat : Dni tygodnia Przedmiot: zajęcia zintegrowane Autor: Anna Świć Czas trwania: min (uzależniony od wieku,

Scenariusz zajęć nr 7

Edukacja wczesnoszkolna

Scenariusz zajęć nr 7

3 POMAGAMY NASZYM SKRZYDLATYM PRZYJACIOŁOM CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE: ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Metody: rozmowa, obserwacja, opowieść ruchowa, gra

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE IIa INTEGRACYJNEJ

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Moje dziecko idzie do szkoły IDĘ DO SZKOŁY

Temat tygodniowy: Jesienna muzyka. Temat dnia: Zabawy słowno-muzyczne, doskonalenie zdolności fonematycznych i małej motoryki.

Scenariusz zajęć nr 5

Scenariusz. Data: Czas: Uczestnicy spotkania: klasa Liczba uczestników: Miejsce: Osoba prowadząca zajęcia:

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie. Scenariusz nr 5

Podchody o bioróżnorodności

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem?

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia W lesie. W jesiennym lesie. Zagadnienia z podstawy programowej

Szkoła podstawowa klasy 4-6

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć terenowych z przyrody klasa IV

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące: burza mózgów, pogadanka, działanie praktyczne, obserwacja, problemowa, ćwiczeniowa.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Język polski test dla uczniów klas trzecich

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

Wykorzystanie programu Paint na lekcjach matematyki w nauczaniu zintegrowanym

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Plan metodyczny lekcji

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Scenariusz zajęć nr 7

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9

Scenariusz 2. Przedszkole. temat: Czy drapieżniki drapią? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala.

Temat dnia: Poznajemy szkołę i jej pracowników" SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH. Ośrodek tematyczny. Metody nauczania

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

CZĘŚĆ KOŃCOWA: 8. Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymują krzyżówkę do rozwiązania. 9. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie.

SCENARIUSZE LEKCJI SZACHOWYCH DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH KLAS I III LEKCJA NR 7

Metody pracy: burza mózgów, pogadanka, heureza, problemowa, ćwiczenia relaksacyjne

Scenariusz zajęć nr 1

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE

SCENARIUSZ ZAJĘĆ - EDUKACJA ZDROWOTNA

Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Zgoda buduje, niezgoda rujnuje Temat: Każdy z nas jest ważny

Skala Gotowości Edukacyjnej Pięciolatków (SGE-5) Arkusz Obserwacyjny

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne wzmacniające motywację dziecka do poznawania i rozwiązywania problemów. Scenariusz zajęć

Temat dnia: Uczę się w bezpiecznej szkole"

6. TWORZYMY OPOWIEŚĆ DO RZUTÓW KOSTKĄ CZYLI O UKŁADANIU OPOWIADAŃ

Cenne informacje dla rodziców

Temat: Świat dzikich zwierząt. Utrwalenie nazw zwierząt. Wprowadzenie słownictwa dotyczącego zwyczajów zwierząt

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1b- tworzy kilkuzdaniowe wypowiedzi w formie ustnej;

25. CO NAM JEST POTRZEBNE W PODRÓŻY CZYLI O KLASYFIKOWANIU OBIEKTÓW

Przebieg zajęć 1. Wprowadzenie do tematu zajęć poprzez rozwiązywanie krzyżówki.

Temat: Czujny jak Tygrys. Metody pracy: podająca działań praktycznych

SCENARIUSZ DZIENNY NR 4. Temat dzienny: Cztery poru roku czwórka w naszym życiu. Cele ogólne:

klasa 1 3 edukacja wczesnoszkolna Temat: Instrumenty muzyczne Od instrumentu do instrumentu

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny O czym zawsze warto pamiętać? Temat: To nie moja wina!

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Płaskie figury geometryczne W królestwie figur.

KARTA ZADAŃ NR 2 Bezpieczne miasto

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ dla klas 4-6 szkoły podstawowej

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna.

Gdzie jest moje miejsce w szkole?

Wyruszamy w fantastyczną podróż

Przebieg zajęć. Drogowskazy -wskazówki. i uwagi o realizacji

Scenariusz zajęć terenowych

Scenariusz zajęć nr 6

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Oblicza zimy Temat: Zwierzęta zimą spotkanie z leśniczym

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Jesień w polu. Temat ośrodka dziennego: Święto pieczonego ziemniaka.

CO, GDZIE, KIEDY I Z KIM JEM? NA CO I JAKI MAM WPŁYW?

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz lekcji matematyki w klasie III gimnazjalnej z zastosowaniem metody aktywizującej kula śniegowa

#UczymyDzieciProgramować

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Klasa I, edukacja przyrodnicza, krąg tematyczny Pory roku: zima. Temat: Miesiące

Transkrypt:

Scenariusz 5 autor: Mariola Stefanik temat: Wędrujemy wilczym tropem. Edukacja wczesnoszkolna Cele ogólne: poznanie i zrozumienie związków między drapieżnikiem i jego środowiskiem, zrozumienie i akceptacja roli drapieżnika w przyrodzie, budzenie pozytywnych emocji w stosunku do dziko żyjących wilków, zdobycie wiedzy o strategii łowieckiej wilka, uświadomienie, że wilk uczy się i zdobywa doświadczenie, by przeżyć, zachęcenie do obserwacji śladów i tropów zwierząt w terenie, nauka rozpoznawania tropów i śladów, rozwijanie wyobraźni przestrzennej, doskonalenie spostrzegawczości, kształtowanie umiejętności pracy zespołowej. Cele operacyjne: Uczeń potrafi: streścić usłyszaną opowieść, opowiedzieć o zachowaniach łowieckich wilka, wyjaśnić znaczenie drapieżnika w przyrodzie, rozpoznać i zmierzyć trop wilka, wskazać podobieństwa i różnice w tropie wilka, psa i lisa, określić tempo poruszania się wilka na podstawie układu tropów. Miejsce: sala. Formy pracy: indywidualna, grupowa, zespołowa. Metody pracy: opowiadanie, pogadanka, rozmowa kierowana, gra dydaktyczna, zabawa ruchowa, inscenizacja. Wiek uczestników: 7-9 lat. Czas przewidywany na realizację planowanych zajęć: 3 4 godziny. Optymalna liczba uczestników: 8 25 osób. Materiały i środki dydaktyczne: Film DVD na temat wilka (lub prezentacja multimedialna), płyta z głosami przyrody (szum lasu i wody, śpiew ptaków, wycie wilków) oraz odtwarzacz, karty pracy, tablice pomocnicze (Tablice nr 1-5),

Edukacja wczesnoszkolna dla każdego ucznia: ołówek, gumka do mazania, linijka, małe nożyczki (najlepsze będą nożyczki do paznokci), foliowa ofertówka, farby w kilku kolorach: zielona, niebieska, brązowa, szara zestaw dla każdej grupy 8-osobowej (najlepiej akrylowe do tkanin;), pędzle, materiał do malowania (do wyboru: 3-4 stare prześcieradła jednokolorowe jasne, najlepiej białe, lub płachty flizeliny ogrodniczej, albo duże kartony, lub duże arkusze papieru pakowego), taśma klejąca, komplet identyfikatorów z imionami wilków z watahy Wolfika dla każdej grupy 8-osobowej. Czynności przygotowawcze nauczyciela: Przed rozpoczęciem zajęć należy: powielić karty pracy, przygotować płytę z głosami przyrody i odtwarzacz, przygotować zestawy pomocy technicznych dla każdego ucznia: ołówek, linijka, nożyczki do paznokci, folia (foliowa ofertówka) oraz farby i pędzle dla grup, przygotować identyfikatory z imionami członków rodziny Wolfika (komplet 8 identyfikatorów dla każdej grupy ośmioosobowej), przygotować kartoniki z opisem wędrówki wilków do losowania, czyli powielić Załącznik nr 1, kopie nakleić na karton i pociąć, przygotować duże powierzchnie do malowania - po jednej na 8-osobową grupę uczniów (każda w rozmiarach minimum 3x3 m); powierzchnię można przygotować jednym z trzech sposobów: 1. może to być stare prześcieradło (koniecznie gładkie jednokolorowe, jasne), 2. może to być flizelina ogrodnicza, 3. można skleić kilka dużych kartonów, np. taśmą klejącą. Przebieg zajęć: A. Wprowadzenie 1. Słuchamy opowieści Wilcze ścieżki i pierwsze polowanie Wolfika. Nauczyciel wiesza w widocznym miejscu tablice pomocnicze - Tablica nr 3. Wilczy trucht oraz Tablica nr 5. Polowanie, po czym wprowadza nastrój tajemniczości, zapowiadając czytanie. Włącza płytę z głosami lasu. Czyta opowieść, okazując emocje i budując napięcie. Opowieść druga. Wilcze ścieżki i pierwsze polowanie Wolfika. Pamiętacie Wolfika? Poznaliście go, gdy był 9-tygodniowym szczenięciem. Dziś, w mroźny, lutowy dzień nasz Wolfik skończył 10 miesięcy. Wyrósł na pięknego, młodego wilka. Jest niewiele mniejszy od dorosłych, więc właściwie nie jest już Wolfikiem tylko Wolfem. Jak każdy dorosły wilk ma duże zęby, które wyrosły na miejscu małych utraconych mleczaków. Kiedy nastała późna jesień, skończyła się jego szczenięca beztroska. Rozpoczął się czas wędrowania i nauka polowania. Wolf poznaje szlaki swojej watahy i odkrywa tajemnicze zakątki rodzinnego terytorium. Podczas codziennych wędrówek młody wilk doskonali kondycję. Wolf czuje jak każda jego noga dotyka ziemi czterema palcami. Miękkie, sprężyste opuszki i twarde pazury zostawiają na świeżym śniegu wyraźny trop. Nogi poruszają się rytmicznie tylna lewa trafia idealnie w trop przedniej lewej. Tak samo działają łapy prawe. Wolf bardzo lubi te chwile, kiedy wataha sunie lekkim truchtem, prawie bezszelestnie, trop w trop, trop w trop Za stadem złożonym z ośmiu zwierząt zostaje na śniegu pojedynczy ślad, jakby szlakiem szedł jeden wilk. Jak to możliwe? To tajemnica wilczego chodu. Wilki idą jeden za drugim, doskonale ze sobą zgrane. Każdy stawia łapy dokładnie w tropy wilka idącego z przodu. Watahę prowadzą rodzice: pierwszy idzie Alf, tuż za nim Alfa. Za nimi podąża wujek Beta, następnie Szara, Bura i Kazan. Wolf i Grapa idą z tyłu, a na samym końcu Pipi, która czasem nie nadąża za stadem. Dziś rodzina pokonała prawie 20 kilometrów! Wolf zna już na pamięć kilka szlaków. Rozpoznaje je po zapachu, gdyż są wyraźnie oznakowane przez jego rodziców. Alf i Alfa zostawiają zapachowe ślady moczu na dużych kamieniach, pniakach i zwalonych drzewach. Kiedy Wolf po raz kolejny idzie tą samą drogą i znajduje na niej stare znaki swojej rodziny, czuje się jak odkrywca Już tu byłem! Znam to miejsce! Ogarnia go radość i przyjemne poczucie bezpieczeństwa. 2 5. Wędrujemy wilczym tropem

Edukacja wczesnoszkolna Dziś Wolf dokona jeszcze większego odkrycia i rozpocznie nowy etap w życiu Dokucza mu silny głód. Ostatnio jadł 4 dni temu i od tamtej pory rodzinie nie udało się nic upolować. Wędrówka trwa. Nagle, Alf zatrzymuje się. Przez chwilę stoi nieruchomo, wciągając zapach wiatru. Na ten sygnał wszystkie wilki zatrzymują się z głowami zwróconymi w tę samą stronę. Wolf od razu domyśla się, że zaraz rozpocznie się polowanie. Powietrze jest nasycone świeżym zapachem jeleni. Na krótką chwilę, wszyscy członkowie rodziny zbliżają się do siebie, dotykają się nosami, machają ogonami, dodają sobie otuchy. Wolf czuje, jak coraz mocniej bije mu serce. Alf rusza zdecydowanie, a za nim reszta watahy. Już po minucie wilki są na pagórku, z którego widać cel polowania. Stado jeleni jest bardzo czujne. Byk i pięć łań nieustannie nasłuchują, obserwują otoczenie. Z daleka mogą rozpoznać drapieżcę i w porę rzucić się do ucieczki. Dlatego wilki podkradają się ostrożnie między drzewami. Starają się podejść niezauważone jak najbliżej. Wpatrują się w zdobycz jak zahipnotyzowane. Alfa wyznaczyła cel - jest nim młoda łania, która na chwilę oddaliła się od swego stada. Alfa daje sygnał, wilki ruszają w pościg. Muszą dobiec jak najszybciej, jeśli chcą się dzisiaj najeść. Podczas szaleńczego galopu Wolf nagle zauważył, że Szara i Bura zniknęły. Co się stało? Po chwili dostrzega ich sylwetki, okrążające stado jeleni od drugiej strony i zamykające im drogę ucieczki. Kiedy zaskoczone jelenie próbują zmienić kierunek, Alfa i Alf są już przy wybranej łani. Alf chwyta ją za pysk, Alfa za szyję. Wolf czuje, że serce zaraz mu wyskoczy z piersi Przyspiesza, wyprzedza Kazana, dobiega do ofiary z boku i zatapia zęby w udzie łani. Trzyma mocno To jego wielka chwila. Po raz pierwszy tak aktywnie uczestniczy w łowach. Zaliczył ważną lekcję życia. Po chwili, do zdobyczy dobiegają Grapa i Pipi, radośnie popiskują i czekają na swoją kolej do pożywienia. Dzięki zabitej łani cała wilcza rodzina przeżyje kolejne dni. Takie jest prawo przyrody. Ledwo rozpoczęła się uczta, Wolf usłyszał krakanie i szum skrzydeł prawie nad głową. Duży czarny ptak, potem drugi i trzeci siadają na pobliskich gałęziach. Wolf przypomniał sobie, że widział je już dzisiaj. Wygląda na to, że kruki leciały za watahą od kilku godzin. Skąd wiedziały, że będzie uczta? Wolf na chwilę przestał jeść, zaintrygowany obecnością ptaków. Wtedy jeden kruk nagle podleciał bardzo blisko i wykradł mu prawie spod pyska smakowity kąsek. Zaskoczony Wolf warknął i kłapnął zębami w stronę intruza, a ten odleciał jeszcze szybciej niż się zjawił. Wtedy Wolf zrozumiał, że po każdym polowaniu trzeba zjeść jak najwięcej ile tylko zmieści się w żołądku. Nie warto zostawiać nic na później, bo na wilczą zdobycz czyha wielu złodziejaszków. Rozmowa kierowana - Pierwsze polowanie Wolfika. 1. Po przeczytaniu opowieści nauczyciel zadaje uczniom kilka pytań, np.: W jaki sposób wilki znakują swoje terytorium? Jak długie mogą być trasy wilczych wędrówek? Czy każde polowanie wilków kończy się sukcesem? Czy wilki jedzą codziennie? Czy wilk potrafi polować od urodzenia, czy musi się tego nauczyć? Nauczyciel prowadzi rozmowę tak, by uświadomić dzieciom, że życie drapieżnika jest trudne. Nie zawsze udaje mu się coś upolować. Często głoduje. Młode wilki, podobnie jak dzieci i młodzi ludzie, muszą się dużo uczyć i zdobywać doświadczenie, by poradzić sobie w dorosłym życiu. B. Ćwiczenia. 1. Dywanik pomysłów Wilczy trucht. Nauczyciel wiesza w widocznym miejscu tablice: Tablica nr 2 - Wilczy stęp, Tablica nr 3 - Wilczy trucht, Tablica nr 4 - Wilczy pościg i zadaje pytania, a uczniowie spontanicznie odpowiadają: W jakim tempie poruszają się wilki przedstawione na tablicach? Po czym to rozpoznajemy? Jaki jest ulubiony chód Wolfa? Co to jest wilczy trucht? W jakich sytuacjach wilki poruszają się truchtem, a w jakich galopem? 2. Zabawa ruchowa Trop w trop wędrujemy wilczym truchtem. Celem zabawy jest relaks rozluźnienie po wysiłku umysłowym z poprzedniego zadania oraz utrwalenie wiedzy o sposobie poruszania się wilków. Nauczyciel ustawia dzieci w dużym kole, podaje komendy i pokazuje ruchy, które uczniowie mają naśladować Biegniemy wilczym truchtem! Spłoszył nas człowiek, uciekamy galopem! Ścigamy jelenia! 5. Wędrujemy wilczym tropem 3

Edukacja wczesnoszkolna Wypełnianie karty pracy: Karta pracy nr 1. Poznaj wilczy trop! Uczniowie obserwują elementy tropów, dokonują pomiarów, porównują kształt i wielkość tropów psa, wilka i lisa. Wykonanie zadania służy doskonaleniu spostrzegawczości, uświadamia różnorodność tropów zwierząt, zachęca do obserwacji śladów i tropów w terenie. W wykonaniu zadania pomoże Tablica nr 1: Na tropie wilka. Karta pracy nr 2. Tropicielu, wytęż wzrok! Uczniowie obserwują tropy, porównują ich kształt i wielkość, by w mieszance tropów psich, lisich i wilczych rozpoznać tropy wilka. Wykonanie zadania służy doskonaleniu spostrzegawczości, utrwala umiejętność rozpoznawania tropów. W wykonaniu zadania pomoże Tablica nr 1: Na tropie wilka. Karta pracy nr 3. Wilczym truchtem. Uczniowie obserwują i porównują sylwetki oraz układy tropów wilków poruszających się w różnym tempie. Wykonanie zadania przybliża różne sposoby poruszania się zwierząt w różnych sytuacjach, zachęca do obserwacji i interpretacji tropów zwierząt. W wykonaniu zadania pomogą tablice: Tablica nr 2 - Wilczy stęp, Tablica nr 3 - Wilczy trucht., Tablica nr - Wilczy pościg. Karta pracy nr 4. Wycinamy szablon tropu. Każdy uczeń wycina szablon tropu potrzebny do zadania Malujemy wilcze ścieżki. Ćwiczenie utrwala w pamięci wygląd tropu wilka oraz doskonali sprawność manualną. Zadanie Malujemy wilcze ścieżki. W wykonaniu zadania pomogą tablice: Tablica nr 2 - Wilczy stęp, Tablica nr 3 - Wilczy trucht., Tablica nr 4 - Wilczy pościg. 1. Podziel uczniów na grupy 8 osobowe rodziny wilcze. 2. Każdej grupie przydziel powierzchnię do malowania (wcześniej przygotowaną - z papieru, flizeliny lub prześcieradła) oraz pędzle i farby. 3. Każda grupa maluje na swojej powierzchni: las, rzekę, polanę, czyli fragment środowiska wilczej rodziny, tak by wykorzystać całą powierzchnię. 4. Każdej grupie daj komplet - 8 identyfikatorów z imionami wilków z watahy Wolfika. 5. Uczniowie losują identyfikatory i przypinają je sobie. 6. Każda rodzina losuje kartonik z opisem krótkiego wydarzenia (patrz Załącznik nr 1). 7. Każda Wataha ustawia się na swojej powierzchni do malowania w kolejności opisanej w opowiadaniu Wilcze ścieżki 8. Każdy uczeń, posługując się foliowym szablonem, maluje trop. 9. Grupa współpracuje tak, by wspólnie namalować ciąg tropów wilczej rodziny, odzwierciedlający wylosowane zdanie. 10. Po wykonaniu zadania grupy kolejno prezentują wilcze ścieżki każda grupa prezentuje swoje dzieło, opowiada o tym co pokazują namalowane tropy. Zabawa ruchowa Wilki ruszają na polowanie. Nauczyciel wiesza w widocznym miejscu Tablicę nr 5 - Polowanie, przedstawiającą schemat wilczego polowania. Dzieli uczniów na grupy 9 osobowe i przydziela role: 8 osób to wataha wilków (każdy uczeń ma identyfikator z imieniem wilka), a jedna osoba to łania cel wilczego polowania (jeśli liczba obecnych uczniów uniemożliwia podział na grupy 9-osobowe to można dowolnie zwiększyć liczbę łań, będących celem polowania). Nauczyciel czyta fragment opowiadania opisujący przebieg polowania wilczej rodziny. Uczniowie słuchają i odgrywają zdarzenie. Zakończenie: Pogadanka podsumowująca Wilcze wędrowanie. Na zakończenie nauczyciel prowadzi rozmowę z uczniami, nawiązując do opowieści o Wolfiku, na temat potrzeb wilków: Jak duże musi być terytorium wilków, by mogły na nim znaleźć schronienie i pożywienie? Jak dalekie są codzienne wędrówki wilków, w zależności od pory roku? 4 5. Wędrujemy wilczym tropem

Edukacja wczesnoszkolna Słowniczek trudniejszych pojęć: Byk samiec jelenia; dojrzały osobnik w dobrej kondycji wyróżnia się okazałym porożem i osiąga mase 200 kg. Łania samica jelenia; nie posiada poroża, osiąga masę 90 kg. Wybrane pozycje z literatury: 1. H. Okarma, Wilk-monografia przyrodniczo-łowiecka, Białowieża 1992. 2. K. Chwedeńczuk, Pies czy wilk, Nasza księgarnia, 1987. 3. B. Jędrzejewska, W. Jędrzejewski, H. Okarma, Wilk jest dziki? Wilk jest zły?, Parki Narodowe 1, 1991. 5. Wędrujemy wilczym tropem 5

Pakiet edukacyjny - W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku Wędrujemy wilczym tropem - karta pracy nr 1 Poznaj wilczy trop! Oto tropy trzech zwierząt: wilka, psa i lisa. Przed Tobą zadanie tropiciela. a) Przyłóż linijkę do linii na rysunkach. Zmierz długość i szerokość tropu. Wpisz wymiary w odpowiednie miejsca. b) Wytęż wzrok, porównaj kształt i ułożenie opuszek. Znajdź różnice. PIES WILK LIS

Pakiet edukacyjny - W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku Wędrujemy wilczym tropem - karta pracy nr 1 Poznaj wilczy trop! c) Na każdym tropie przyłóż linijkę do punktów zaznaczonych na opuszkach i narysuj linię prostą. Zobacz, czy linia którą narysowałeś przecina przednie opuszki?

Wędrujemy wilczym tropem - karta pracy nr 2 Tropicielu, wytęż wzrok! Spadł świeży śnieg i przykrył łąkę. O świcie przebiegały po niej wilki. Ich tropem podążał lis, licząc na resztki wilczej zdobyczy. Popołudniu na łące baraszkowały psy. Zwierzęta zostawiły mnóstwo tropów. Odszukaj i zaznacz kółeczkiem tropy wilków.

Wędrujemy wilczym tropem - karta pracy nr 3 Wilczym truchtem. My, wilki najczęściej poruszamy się spokojnym truchcikiem, czyli wilczym truchtem. Wtedy nasze tylne łapy trafiają dokładnie w ślady łap przednich. W pogoni za zdobyczą ruszamy w galop, wyrzucając łapy tylne przed przednie. Rozpoznaj na rysunku układ tropów, podpisz: TRUCHT i GALOP i połącz z odpowiednią sylwetką.

Wędrujemy wilczym tropem - karta pracy nr 4 Wycinamy szablon tropu. 1. Wytnij szablon zamieszczony poniżej. Użyj nożyczek do paznokci. 2. Połóż szablon na folii ofertówce i flamastrem odrysuj kontury 3. Wytnij szablon z folii i użyj go do malowania tropów na dużej powierzchni.

Wędrujemy wilczym tropem - załącznik nr 1 Przykładowe historie do odwzorowania, z użyciem szablonu tropu. Wataha wyszła wolnym truchtem z lasu i wędrowała wzdłuż rzeki, trop w trop... Pipi jak zwykle została w tyle. Wataha wyszła z lasu i przebiegła truchtem przez polanę. Grapa skoczyła w bok, próbując schwytać mysz, która wyszła ze śnieżnej norki. Wataha wędrowała wzdłuż rzeki, a w jej najwęższym miejscu wilki przeskakiwały na drugi brzeg. Wolf za słabo się odbił i jego tylne nogi wylądowały w wodzie. Wataha rozpoczęła polowanie. Alfa ruszyła galopem za sarną, a potem reszta watahy.

Pakiet edukacyjny - W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku Na tropie wilka - Tablica nr 1 opuszki palcowe piętka pazury

Wilczy stęp - Tablica nr 2

Wilczy trucht (kłus) - Tablica nr 3

Wilczy pościg (galop) - Tablica nr 4

Polowanie - Tablica nr 5 Pakiet edukacyjny - W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku