Sieć pokarmowa (troficzna)w stawach rybackich.

Podobne dokumenty
Funkcja stawów karpiowych w środowisku.

Staw jako ekosystem. Cel zajęć: Cele operacyjne: Czas trwania: Miejsce zajęć: Pomoce dydaktyczne: Przebieg zajęć: EKOSYSTEM Biocenoza Biotop

DATA... IMIĘ I NAZWISKO... klasa... I. TEST WYBRANE EKOSYSTEMY: LAS, POLE, JEZIORO.

BIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE

Scenariusz 16. Gimnazjum. temat: Pokarm wydry. autor: Karolina Dobrowolska. Cele ogólne: Cele operacyjne:

Biologia klasa 6. Wymagania edukacyjne do działów na poszczególne oceny

Żywność w łańcuchu troficznym człowieka

Wszystko o karpiu. Cel zajęć: Cele operacyjne: Czas trwania: Miejsce zajęć: Pomoce dydaktyczne: Przebieg zajęć: dwóch

ROLA BIORÓŻNORODNOŚCI W SIECI POKARMOWEJ autor: Magdalena Szewczyk

KLASA VI WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY (BIOLOGIA) Poziom wymagań

Zagrajmy w ekologię gra dydaktyczna.

CELE: 1) podnoszenie kompetencji uczniów w obserwowaniu przyrody z wykorzystaniem wszystkich

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z BIOLOGII kl. VI

Scenariusz zajęć terenowych

Scenariusz 15. Gimnazjum. temat: Bobry i piramida troficzna. autor: Krzysztof Kus. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala.

I. BIOLOGIA NAUKA O ŻYCIU Dopuszczający Dostateczny Dobry Bardzo dobry Celujący - wymienia czynniki. - podaje przykłady niezbędne do życia

Temat: Przystosowania roślin do życia w wodzie.

Rozpoznawanie wybranych gatunków

Uczenie się biologii wymaga dobrej organizacji pracy Sposoby odżywiania się organizmów

Co kto je? Pośrednie nawiązania do treści nauczania z PP:

ocena celująca I. Świat zwierząt

Przebieg zajęć: Faza przygotowawcza:

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej

Projekt Ekosystem lasu

Przedmiotowe zasady oceniania wymagania na poszczególne oceny szkolne Klasa 6

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej. 1 Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRÓDROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN Z BIOLOGII W KLASIE VI Dział Temat Poziom wymagań

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z BIOLOGII DLA KLASY 6

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej

Ekologia (struktura ekosystemu, przepływ energii i krążenie materii, różnorodność biologiczna i elementy ochrony środowiska)

Uczeń: podaje przykłady. zwierząt kręgowych i

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 oparte na Programie Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

Uczeń: podaje przykłady. zwierząt kręgowych i

1 Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie. Scenariusz nr 5

Zajęcia edukacyjne są częściowo dotowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z BIOLOGII KLASA I

Uczeń: wiedzy biologicznej nauki wymienia cechy organizmów żywych. podaje funkcje poszczególnych organelli. wyjaśnia, czym zajmuje się systematyka

WYMAGANIA EDUKACYJNE BIOLOGIA klasa 6

II. Lekcja odnosi do programu Wydawnictwa Nowa Era Nr. DKW / 99. Mieści się w dziale programu: "Poznajemy nasze otoczenie".

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

Szkoła podstawowa klasy 4-6

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

Przedmiotowy System Oceniania

Przedmiotowe zasady oceniania biologia, klasa 6

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

PLAN METODYCZNY LEKCJI. Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie.

Wymagania edukacyjne z biologii w klasie 1E

ROLA DRAPIEŻNIKÓW W ZACHOWANIU RÓWNO- WAGI PRZYRODNICZEJ NA NASZEJ PLANECIE

Dział programu I. Biologia nauka o życiu

Szkoła podstawowa klasy 4-6

Poziom kształcenia i odbiorca: wszystkie poziomy kształcenia, uczniowie.

Quiz przyrodniczy z okazji obchodów Dnia Ziemi

Poznajemy zwierzęta domowe i leśne

Zwierzęta bytujące w ściółce leśnej i w powierzchniowych warstwach gleby

BLIŻEJ BIOLOGII WYMAGANIA EDUKACYJNE KLASA 1

Ekosystemy wodne SYLABUS A. Informacje ogólne

Dział I Powitanie biologii

Wymagania edukacyjne z biologii klasa I gimnazjum

,,Musimy nauczyć się dbać o środowisko, w którym mamy żyć. Chodzi tylko o to, czy nauczymy się tego na czas

Przedmiotowy system oceniania z biologii dla kl. 1 b, 1c, 1e

POZIOMY WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH Z BIOLOGII DLA UCZNIÓW Z UPOŚLEDZENIEM W STOPNIU LEKKIM

Kto kogo je? Pośrednie nawiązania do treści nauczania z PP: przedstawia proste zależności pokarmowe zachodzące między organizmami

CZY W PRZYRODZIE JEST MIEJSCE DLA KOMARÓW I MYSZY?

Dział I. BIOLOGIA NAUKA O ŻYCIU. Dział II. JEDNOŚĆ ORGANIZMÓW

DZIAŁ BOTANIKA. Różnorodność świata roślin

Gimnazjum w Jordanowie

Łańcuchy i sieci pokarmowe na polu zajęcia z biologii

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Plan wynikowy Część 1

Forma Zakres treści Częstotliwość Zasady przeprowadzenia Prace klasowe (1 h lekcyjna)

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

Formularz cenowy załącznik nr 1a

Wynikowy plan nauczania biologii skorelowany z drugą częścią cyklu edukacyjnego Biologia z tangramem

Logo PNBT. Symbolem PNBT jest głuszec - ptak, który jeszcze niedawno licznie występował w Borach Tucholskich.

Temat: Różnorodność gatunkowa w ekosystemie lasu i czynniki ją kształtjące

JESIENNE I ZIMOWE KŁOPOTY ZWIERZĄT LEŚNYCH I POLNYCH

Poznajemy warunki życia w stawie.

Temat: Organizmy różnią się sposobem odżywiania

Dział programu Treści nauczania Cele edukacyjne Zapis w nowej podstawie programowej. Proponowane procedury osiągania celów

Legenda: Badany obiekt staw w Mysiadle Granica powiatu Granice gmin Gmina Lesznowola

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy I gimnazjum

PRZEDSZKOLA. Wiosna w przyrodzie

KARTA KURSU. Nazwa Ćwiczenia terenowe z systematyki bezkręgowców 1, 2. Field classes in systematics of invertebrates. Kod Punktacja ECTS* 2

WIELKOPOLSKI PARK NARODOWY jako miejsce edukacji ekologicznej

G M I N N Y K O N K U R S M A T E M A T Y C Z N O P R Z Y R O D N I C Z Y OMNIBUS O S I E K J A S I E L S K I R. POWODZENIA!

Konspekt lekcji z przyrody klasa IV Bogactwa przyrodnicze lasu autor: Jarosław Garbowski 1

PRZEDSZKOLA. Wiosna w przyrodzie

Temat: Badamy wody Wigierskiego Parku Narodowego

KONKURS PRZYRODNICZY. Życie na łące. - Dzień Ziemi 2006 r INSTRUKCJA DLA UCZESTNIKA

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 6

SCENARIUSZ. Między. wodą a lądem. Grupa wiekowa: szkoła podstawowa gimnazjum. P A K I E T E D U K A C Y J N Y P R O J E K T U EKOROB (

KARTA KURSU (Studia stacjonarne) Zwierzęta bezkręgowe w monitoringu wód

Transkrypt:

Sieć pokarmowa (troficzna)w stawach rybackich. Cel zajęć: poznanie różnorodności łańcuchów pokarmowych. Cele operacyjne: Uczeń: - definiuje łańcuch pokarmowy, - poznaje (utrwala) rodzaje łańcuchów pokarmowych, - ilustruje przykładami wskazany rodzaj łańcucha pokarmowego, - omawia poprawność zapisu łańcucha pokarmowego, - konstruuje sieć pokarmową z wybranych łańcuchów pokarmowych, - korzysta z kluczy do oznaczania organizmów, Czas trwania: 2-3 godziny Miejsce zajęć: ścieżka przyrodnicza na terenie PK Dolina Baryczy Pomoce dydaktyczne: karty pracy, klucze do oznaczania roślin wodnych, bezkręgowców, kręgowców Przebieg zajęć: Na początku zajęć wyjaśnij (lub przypomnij) uczniom co to jest łańcuch pokarmowy (troficzny) i jakie są ich rodzaje: spasania, detrystusowy, pasożytniczy. Szereg organizmów ustawionych w takiej kolejności, że każda poprzedzająca grupa (ogniwo) jest podstawą pożywienia następnej. łańcuch spasania rozpoczyna się od roślin zielonych (PRODUCENT), poprzez zwierzęta roślinożerne (KONSUMENT I RZĘDU), do drapieżców (KONSUMENT II i WYŻSZEGO RZĘDU). fitoplankton- zooplankton- ukleja- okoń- szczupak- wydra łańcuch detrytusowy pierwszym ogniwem łańcucha pokarmowego są martwe szczątki roślinne i zwierzęce (DETRYTUS), poprzez mikroorganizmy i zwierzęta saprofagiczne (DETRYTOFAGI), do drapieżników (KONSUMENT I i WYŻSZEGO RZĘDU). SAPROFAGI to drobne organizmy zwierzęce, głównie bezkręgowce, odżywiające się szczątkami roślinnymi i zwierzęcymi znajdującymi się w glebie, ściółce leśnej, wodzie, mule dennym zbiorników wodnych, np. nicienie, dżdżownice, rureczniki, małże i larwy niektórych owadów. detrytus- bakterie- wrotki- ukleja- okoń- sum

Podziel uczniów na kilka zespołów. Połowie zleć opracowanie łańcuchów pokarmowych typu spasania - karta pracy Nr 1(Zał. Nr 2), drugiej typu detrytusowego karta pracy Nr 2 (Zał. Nr 3) wskazanego stawu. Po zakończeniu pracy z kartami, liderzy grup przedstawiają przykłady łańcuchów pokarmowych, jakie mogą występować we wskazanej biocenozie. Zwróć uwagę na poprawność przykładów łańcuchów spasania (zawsze od producenta) i detrytusowych (od martwej materii). Po zapoznaniu się z przykładami, zwróć uwagę na poprawność zapisu kierunek grotu strzałki skierowany do ogniwa wyższego rzędu (kierunek przepływu energii). Wykorzystując różnorodność przykładów wyjaśnij uczniom, dlaczego w przyrodzie bardzo rzadko występują proste łańcuchy troficzne. Wprowadź pojęcie sieci pokarmowej. Sieć pokarmowa - wiele łańcuchów pokarmowych łączących się ze sobą na każdym z poziomów pokarmowych. Kolejnym zadaniem grupy jest stworzenie z poznanych przykładów łańcuchów pokarmowych sieci pokarmowej (na odwrocie karty pracy). Po upływie około 15 minut każda grupa przestawia swoją propozycję sieci. Podsumowując zajęcia sformułujcie wspólny wniosek dotyczący znaczenia sieci pokarmowej w biocenozie. Dla młodszych dzieci przygotuj kartki z nazwami lub rysunkami znanych im organizmów (Zał. Nr 1). Podziel uczniów na zespoły o takiej liczebności ile jest ogniw w łańcuchu. Każde dziecko otrzymuje jedną kartkę z nazwą (lub rysunkiem) organizmu i kawałek (ok. 0,5 cm) sznurka przywiązanego do przegubu ręki.. Zadaniem dzieci jest odnalezienie organizmu (kolegi z odpowiednią kartą) i przywiązanie swojego sznurka do jego ręki. Na koniec zabawy wyjaśnij uczniom poprawny skład łańcuch pokarmowego. Następnie zapoznaj dzieci z organizmami żyjącymi w stawie (jak wyglądają i czym się żywią): drobne organizmy (niewidoczne gołym okiem); rośliny: pałka, trzcina, tatarak, rzęsa wodna; ryby: karp, okoń, amur; ptaki: czapla, łabędź, kaczka, bielik; płazy i gady: żaba, ropucha, zaskroniec; ssaki: wydra, lis. Po pogadance rozdaj losowo uczniom rysunki organizmów (lub kartki z ich nazwami) i poproś by za pomocą sznurków stworzyli przykłady łańcuchów, które przestawiają zależność: kto kogo zjada w stawie. Jeżeli zdarzy się przypadek, gdy któryś z organizmów połączy się więcej niż z jednym organizmem wyjaśnij, co to jest sieć pokarmowa. Na zakończenie rozdaj uczniom rysunek karta pracy Nr 3 (Zał. Nr 4) i poproś by uzupełnili rysunek strzałkami, tak by powstały łańcuchy pokarmowe. Po upływie około 5 minut omów poprawie zaznaczone zależności.

ZAŁĄCZNIK NR 1 a) TRUSKAWKA ŚLIMAK ŻABA ZASKRONIEC b) LIŚĆ GĄSIENICA WRÓBEL KUNA ZAŁĄCZNIK NR 2 Karta pracy Nr 1: Poznajemy łańcuchy spasania stawu. Data: Skład grupy:.. Nazwa stawu. Miejscowość.. I. Oznaczanie roślinności stawowej. Na rysunku przedstawiono rozkład pasów roślinności w poszczególnych strefach stawu. http://www.lubin.pl/files/edytor/file/pdf/sciezka-ppl.pdf Korzystając z kluczy do oznaczania nazwijcie: rośliny o liściach i pędach wynurzonych

rośliny o liściach pływających rośliny o liściach zanurzonych II. W tabeli przedstawiono wybrane organizmy występujące lub związane ze stawem. Na podstawie własnych obserwacji lub informacji zawartych w kluczu uzupełnijcie tabelę. Organizmy Czym się żywią? skorupiaki pijawki chrząszcze pluskwiaki ważki chruściki

pająki ślimaki żaby ropuchy zaskrońce karpie amury perkozy kormorany czaple kaczki gęsi łabędzie błotniaki stawowe mewy wydry lisy III. Korzystając z zebranych informacji o organizmach żyjących w stawie lub z nim związanych ułóżcie 5 łańcuchów pokarmowych spasania, charakterystycznych dla tego środowiska.

1. 2. 3. 4. 5. ZAŁĄCZNIK NR 3 Karta prac Nr 2: Poznajemy łańcuchy detrytusowi stawu. Data: Skład grupy:.. Nazwa stawu. Miejscowość.. I. Oznaczanie detrytofagów. Sprzęt: siatka bentosowa lub wiaderko przywiązane do sznurka, sitko, plastikowa kuweta, igła preparacyjna, lupa filatelistyczna, klucze do oznaczania bezkręgowców wodnych np.: Rybak J. I. 2001. Przewodnik do rozpoznawania niektórych bezkręgowych zwierząt słodkowodnych, PWN, Warszawa; Engelhardt W. i inni, 1998. Przewodnik flora i fauna wód śródlądowych, wyd. Multico, Warszawa; Kołodziejczyk A., Koperski P., Kamiński M. 1998. Klucz do oznaczania makrofauny bezkręgowej, wyd. Państwowa Inspekcja Ochrony Środowiska, Warszawa; Kołodziejczyk A., Koperski P. 2000. Bezkręgowce słodkowodne Polski. UW, Warszawa Opuszczamy wiaderko na dno zbiornika, tak by położyło się brzegiem na dnie. Następnie przesuwamy je po dnie i wyjmujemy. Odczekujemy kilka minut, aby kamyki i muł opadły na dno. Do kuwety nalewamy na dno trochę wody. Delikatnie cedzimy przez sitko zawartość wiaderka i wytrzepujemy otrzymany materiał do kuwety. Każdorazowo sprawdzamy, czy na piasku, kamykach, które pozostały w wiaderku, nie występują np. przyklejone chruściki domkowe, pijawki, mięczaki. Przy użyciu dobrej lupy filatelistycznej i klucza do oznaczania nazwijcie organizmy. Wyniki zapiszcie w tabeli: Pobieranie materiału dennego powtórzcie przynajmniej 10 razy. Po oznaczeniu organizmów wlej materiał do stawu! Organizmy zaobserwowane w badanym materiale (nazwy gatunkowe lub nazwa ogólna np. wrotki) Czym się żywi?

II. Korzystając z klucz lub własnych obserwacji uzupełnijcie cześć tabeli dotyczącą odżywiania się poznanych organizmów. III. Korzystając z zebranych informacji o organizmach żyjących w stawie lub z nim związanych ułóżcie 5 łańcuchów pokarmowych detrytusowych, charakterystycznych dla tego środowiska. 1. 2. 3. 4. 5. ZAŁĄCZNIK NR 4 Karta pracy Nr 3 Uzupełnijcie rysunek, by obrazował łańcuch pokarmowy związany ze stawem.

http://telstar.ote.cmu.edu/environ/m3/s6/03effects.shtml