Rozdział I Miło mi cię poznać!

Podobne dokumenty
POWTÓRZENIE WIADOMOŚ CI PRZED TESTEM

SPRAWDZIAN KOMPETENCJI DRUGOKLASISTY. Czy rodzice lubią zwierzęta? 2013

SPRAWDZIAN OD ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 CZĘŚĆ 1. JĘZYK POLSKI I MATEMATYKA

Ćwiczenia do pobrania z Internetu

i na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, pakiet 111, s. 1 KARTA:... Z KLASY:...

Punkt 2: Stwórz listę Twoich celów finansowych na kolejne 12 miesięcy

Sprawdzian kompetencji trzecioklasisty 2014

Barbara Mazur Beata Sokołowska Katarzyna Zagórska

Demokracja co to znaczy?

Załącznik nr 1. Rozwiąż krzyżówkę

Moja ulubiona książka

Ćwiczenia do pobrania z Internetu

Kryteria oceny dla poszczególnych form wypowiedzi z języka polskiego załącznik PZO

MAŁGORZATA PAMUŁA-BEHRENS, MARTA SZYMAŃSKA. Kim będę?

Sprawdzian kompetencji. Napisz swoje imię i nazwisko... Zapisz dzisiejszą datę:...

Ćwiczenia do pobrania z Internetu

TEST NAUCZYCIELSKI SUMUJĄCY Z MATERIAŁU DLA KLASY CZWARTEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ OPRACOWANY NA PODSTAWIE PROGRAMU

OGÓLNOPOLSKI SPRAWDZIAN KOMPETENCJI TRZECIOKLASISTY

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

KLASA 1. część. Imię:... Nazwisko:... Klasa... wrzesień październik listopad

Kryteria oceny dla poszczególnych form wypowiedzi z języka polskiego

MAŁGORZATA PAMUŁA-BEHRENS, MARTA SZYMAŃSKA. A. Awantura

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 5

Przewodnik po Multimedialnych tablicach demonstracyjnych do cyklu

Kryteria oceniania prac pisemnych z języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 8

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Wymagania na poszczególne oceny z języka polskiego w klasie IV

5 Lekcja. mój twój jego / jej zawód lekarz prawnik rolnik

Język polski marzec. Klasa V. Teraz polski! 5, rozdział VII. Wymogi podstawy programowej: Zadania do zrobienia:

statek pociąg samolot czas, ryba, foka, szkoła

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Ich bin so allein SCENARIUSZ LEKCJI

Test dla uczniów rozpoczynających naukę w klasie piątej

Wymagania edukacyjne z języka polskiego dla klasy IV opracowane na podstawie programu Jutro pójdę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Funkcja rzeczownika w zdaniu

Rodzaje zdań złożonych

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY IV

Test badający umiejętności ucznia po klasie piątej

Test badający kompetencje polonistyczne w kl. I gimnazjum (na początku roku szkolnego)

Scenariusz zajęć nr 6

Podkreśl zdania, które mogą się znaleźć w kodeksie ucznia. Nigdy nie przyznajemy się do błędów.

SPRAWDZIAN KOMPETENCJI DRUGOKLASISTY. Kolorowe zadanie 2012

Ćwiczenia do pobrania z Internetu

TEST SPRAWDZAJĄCY UMIEJĘTNOŚĆ CZYTANIA ZE ZROZUMIENIEM DLA KLASY IV NA PODSTAWIE TEKSTU PT. DZIEŃ DZIECKA

OCENĘ DOPUSZCZAJĄCĄ Otrzymuje uczeń, który osiągnął poziom wymagań koniecznych.

Język polski gimnazjum klasa III

OGÓLNOPOLSKI SPRAWDZIAN KOMPETENCJI TRZECIOKLASISTY

SPRAWDZIAN Z MATEMATYKI NA ROZPOCZĘCIE NAUKI W DRUGIEJ KLASIE GIMNAZJUM

Kryteria ocen z języka polskiego w klasie 4. Ocenę celującą - otrzymuje uczeń, którego wiedza znacznie przekracza poza obowiązujący program nauczania:

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

LP JA - autoprezentacja JA - autoidentyfikacja MY ONI 1. SZKOŁA: nie było jakiejś fajnej paczki, było ze Ŝeśmy się spotykali w bramie rano i palili

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLAS IV-VIII

Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie SPRAWDZIAN Klucz punktowania zadań testu O zwierzętach

Kryteria oceniania z języka angielskiego w klasie 4 szkoły podstawowej

Scenariusz lekcji 2 1/4

Z A P R A S Z A M Y! Przedstawię się: Oto oni. Jestem Mała Ortografia. Jestem Fafik. Ja jestem Ancymon. Jestem Budzik.

Zwierzęta w polskich domach

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

KRYTERIA OCENY ROCZNEJ Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV

Wyniki ankiety przeprowadzonej w klasie ID 6 października 2017 roku. Ankieta była anonimowa, zdiagnozowano 29 uczniów.

Zeszyt ćwiczeń Klasa 1 CZĘŚĆ 1

MAŁGORZATA PAMUŁA-BEHRENS, MARTA SZYMAŃSKA. W szpitalu

SPRAWDZIAN Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE CZWARTEJ

1. Czas trwania (45-60 min. w zależności od tempa pracy grupy)

Poznajemy rodzaje podmiotu

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

LEKCJA OTWARTA 21 czerwca 2004r.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA JĘZYK POLSKI

A a. ta ma. ja ga pa. fa ka. sa da. la ca. Podkreśl w sylabach literę a. Jeśli potrafisz, przeczytaj sylaby. Odszukaj i pokoloruj litery: a, A.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

SCENARIUSZ ZAJĘĆ MOŻNA RÓŻNIĆ SIĘ POZYTYWNIE

Ćwiczenia do pobrania z Internetu

Karty pracy. dla uczniów klasy. Język polski. wrzesień 2015

Zeszyt ćwiczeń Zeszyt ćwiczeń

MAŁGORZATA PAMUŁA-BEHRENS, MARTA SZYMAŃSKA. Bo to było tak

ZGŁOSZENIE DOBREJ PRAKTYKI

Dzieci 6-letnie. Stwarzanie sytuacji edukacyjnych do poznawania przez dzieci swoich praw

C D B B C C A A C B A A D C D B A D D B

WYMAGANIA I KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO. obowiązujące od roku szkolnego 2015/2016

KRYTERIA OCENIANIA. Poziom A1 wg CEF (ESOKJ) Alicja Cholewa-Zawadzka

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY VI ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE VI

Temat dnia: Poznajemy szkołę i jej pracowników"

i na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, klasa III, pakiet 38, s. 1 KARTA:... Z KLASY:...

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS I-III

Scenariusz zajęd w Ośrodku opracowany przez nauczyciela mianowanego

II Miejski Konkurs Wiedzy Biblijnej A Słowo stało się Ciałem Ewangelia św. Mateusza ETAP MIĘDZYSZKOLNY 15 kwietnia 2015 r.

Program Coachingu dla młodych osób

Jak się nazywasz i skąd jesteś?

i na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, klasa II, pakiet 76, s. 1 KARTA:... Z KLASY:...

Dialog. Numer kryterium

Schematy punktowania zadań do arkusza Błogosławiony trud

SPOSOBY SPRAWDZANIA OSIĄGNIĘĆ EDUKACYJNYCH UCZNIÓW- JĘZYK ANGIELSKI

Przedmiotowy System Oceniania. Język angielski klasa IV - VIII

Nauczycielski test z matematyki - Działania na liczbach wymiernych

Wojewódzki Konkurs Matematyczny dla uczniów gimnazjów województwa wielkopolskiego

Scenariusz zajęć. Moduł VI. Projekt Gra logiczna zgadywanie liczby

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV w Szkole Podstawowej nr 42 z Oddziałami Integracyjnymi w roku szkolnym 2018/2019

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą w Warszawie ul. Rolna 175 D, Warszawa Rok szkolny 2013/2014

Transkrypt:

Rozdział I Miło mi cię poznać! Imię i nazwisko Klasa Jak się to zaczęło? Zakochana para, Julka i Julek właśnie to słyszałam w kółko, kiedy tylko wchodziłam do szkoły. Najczęściej wykrzykiwały tak dziewczyny, a szczególnie Magda, ta z odstającymi uszami, bo mamy w klasie dwie Magdy. W ogóle nie zwracałam na to uwagi. No, może trochę, kiedy czułam, że Elce też się podoba Julek. A jak się zaczęło? Chyba od pani, kiedy powiedziała: Coś takiego! W naszej klasie jest Julia i Julian. I to w dodatku Kwiatkowska i Kwasowski. W dzienniku jedno pod drugim. Łatwo będzie was pomylić! I zdarzały się pomyłki. Kiedy pani mówiła: A teraz Jul Oboje pędziliśmy do tablicy. A cała klasa się śmiała! Na początku nie cierpieliśmy się. Kiedy podchodziłam do chłopaków, a wśród nich był Julek, to od razu uciekał. A kiedy on zbliżał się do mojej ławki, odwracałam się bokiem, żeby go nie widzieć. Tak było gdzieś do trzeciej klasy, kiedy pani kazała nam zrobić wspólny projekt Przyjaźń to najcenniejszy skarb. Może chciała, żebyśmy się zaprzyjaźnili? Przykleimy na brystolu dwie papużki nierozłączki zaproponowałam. Wytniemy z gazety, mam bardzo ładne i kolorowe. To już lepiej kota i psa, a psa koniecznie dużego zaprotestował Julek. Na brystolu przykleiliśmy kota i psa, i podpisaliśmy: Przyjaźń nie zna granic, a później poszliśmy razem do kina na Shreka. Ale o tym sza! Lepiej, żeby nikt się nie dowiedział, a szczególnie Magda. Małgorzata Kondej, Sejf z milionem w środku, czyli bestseller III b 1. Uzupełnij zdania, wpisując do każdego z nich właściwe imię i nazwisko. (0 2 p.) Utwór został napisany przez. Narrację prowadzi....... 2. Znajdź w tekście zdanie informujące o tym, jakie uczucia żywili do siebie Julek i Julka przez pierwsze lata szkoły. Przepisz to zdanie. (0 1 p.) 3. Na podstawie wypowiedzi nauczycielki dokończ podane zdanie. (0 1 p.) Pomyłki zdarzały się dlatego, że bohaterowie mieli.. i...

4. Wyobraź sobie, że Julek po raz pierwszy odwiedza w domu Julkę i poznaje jej mamę. Kogo Julka powinna przedstawić w pierwszej kolejności? Nadaj wypowiedziom dziewczynki odpowiednie numery: 1 i 2. (0 1 p.). Julek, to moja mama.. Mamo, poznaj Julka. 5. Dlaczego Julka zaproponowała papużki nierozłączki jako ilustrację do projektu o przyjaźni? Uzasadnij ten wybór w jednym lub w dwóch zdaniach. (0 2 p.)... 6. Wyjaśnij, co oznacza sformułowanie żyć ze sobą jak pies z kotem. (0 1 p.) 7. Uzupełnij porównania często spotykane w języku polskim, wpisując brakujące elementy nazwy zwierząt. (0 2 p.) a) odważny jak.. b) dumny jak. c) wierny jak.. d) pracowity jak e) powolny jak.. 8. W tekście występują oficjalne i nieoficjalne formy imion obojga bohaterów. Wpisz je w odpowiednie rubryki. (0 1 p.) Forma oficjalna Forma nieoficjalna. 9. Jak się przedstawisz w sytuacji nieoficjalnej (np. koledze lub koleżance), a jak w sytuacji oficjalnej (np. dyrektorowi szkoły)? Zapisz swoje wypowiedzi. (0 2 p.) Sytuacja nieoficjalna Sytuacja oficjalna

10. W jakiej kolejności poniższe nazwiska będą zapisane w dzienniku szkolnym? Ponumeruj je. (0 1 p.).......... Kwiatkowska Lennicki Dzięgiel Rzymowska Kwasowski 11. Wpisz liczbę głosek i liczbę liter występujących w podanych nazwiskach. (0 2 p.) Dzięgiel Rzymowska Kwasowski Liczba głosek Liczba liter 12. Zapisz poniższe nazwiska, dzieląc je na sylaby. Sylaby oddziel poziomymi kreskami. W każdej sylabie podkreśl samogłoskę. (0 2 p.) a) Kwiatkowska b) Lennicki... c) Kwasowski..

MODEL ODPOWIEDZI DO TESTU NR 1 Zaproponowane Państwu kryteria oceniania i punktacja nie są czymś zobowiązującym. Dotyczy to testów, które już teraz zamieszczamy w Klubie Nauczyciela (progowych i ewaluacyjnych), i kolejnych testów, które będą w nim Państwu udostępniane. Prosimy traktować punktację i kryteria oceniania jako propozycję, wskazówkę, a w razie potrzeby ustalać takie zasady oceniania, które będą bardziej odpowiednie dla Państwa uczniów, bardziej dostosowane do ich możliwości, poziomu wiedzy i posiadanych umiejętności. Maksymalna liczba punktów: 18 1. (0 2 p.) jeden punkt za wpisanie imienia i nazwiska autorki (Małgorzata Kondej) i jeden za wpisanie imienia i nazwiska narratorki (Julia/Julka Kwiatkowska) 2. (0 1 p.) punkt za wpisanie zdania: Na początku nie cierpieliśmy się. 3. (0 1 p.) punkt za uwzględnienie w zapisie informacji o podobieństwie imion i nazwisk bohaterów: Pomyłki zdarzały się dlatego, że bohaterowie mieli podobne imiona i (podobne) nazwiska. 4. (0 1 p.) 2 Julek, to moja mama. 1 Mamo, poznaj Julka. punkt za poprawne uzupełnienie zapisu 5. (0 2 p.) jeden punkt za trafne wskazanie przyczyny i jeden za poprawne ułożenie zdania lub dwóch zdań (np. Do tematu o przyjaźni Julka zaproponowała ilustrację papużek nierozłączek, ponieważ ptaki te, tak jak i przyjaciele, chcą być zawsze razem. Przyjaźń polega na tym, że się jest nierozłącznym, tak jak papużki nierozłączki. Papużki nierozłączki i przyjaciele lubią razem przebywać.) 6. (0 1 p.) punkt za poprawne odczytanie sensu sformułowania (np. nie lubić się, żyć ze sobą w niezgodzie) 7. (0 2 p.) a) odważny jak lew b) dumny jak paw c) wierny jak pies d) pracowity jak mrówka e) powolny jak żółw bezbłędne wpisanie nazw zwierząt 2 p. jedna pomyłka 1 p. dwie pomyłki lub więcej 0 p.

8. (0 1 p.) Julia Julian Forma oficjalna Julka Julek Forma nieoficjalna 9. (0 2 p.) Sytuacja nieoficjalna Np. Cześć! Mam na imię Kasia. Hej, jestem Kasia. Sytuacja oficjalna Np. Dzień dobry, jestem Katarzyna (Kasia) Kowalska z IV B. Nazywam się Katarzyna Kowalska. wpisanie dwóch poprawnych wypowiedzeń uwzględniających sytuację oficjalną i nieoficjalną 2 p. jedna drobna usterka (np. niezręczność lub błąd językowy) 1 p. nieuwzględnienie różnic między sytuacją oficjalną i nieoficjalną 0 p. 10. (0 1 p.) 3 4 1 5 2 Kwiatkowska Lennicki Dzięgiel Rzymowska Kwasowski 11. (0 2 p.) Liczba głosek Dzięgiel 5 8 Rzymowska 8 9 Kwasowski 9 9 Liczba liter bezbłędne wyróżnienie głosek i liter 2 p. jedna pomyłka 1 p. dwie pomyłki lub więcej 0 p. 12. (0 2 p.) a) Kwiat - kow - ska (ew. Kwiat - ko - wska) b) Len - nic - ki (ew. Len - ni - cki) c) Kwa - sow - ski (ew. Kwa - so - wski) jeden punkt za poprawny podział na sylaby i jeden za podkreślenie samogłosek; dopuszczalna jedna pomyłka Propozycja przeliczenia liczby punktów na oceny: 18 16 p. bardzo dobry 15 13 p. dobry 12 11 p. dostateczny 10 9 p. dopuszczający 8 0 p. niedostateczny