Jak chronić przyrodę?

Podobne dokumenty
Czym zajmuje się ekologia?

Na czym polega bioróżnorodność?

Przepraszam, czy mogę tutaj zamieszkać?

Fotoreportaż: stan i zagrożenia badanego środowiska

Opis ekosystemu z natury

Co kto je? Pośrednie nawiązania do treści nauczania z PP:

Wymieranie gatunków ZAKRES TREŚCI: Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: Liceum IV etap edukacyjny zakres rozszerzony:

Czym różni się sosna od sosny?

Podchody o bioróżnorodności

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

Staw jako ekosystem. Cel zajęć: Cele operacyjne: Czas trwania: Miejsce zajęć: Pomoce dydaktyczne: Przebieg zajęć: EKOSYSTEM Biocenoza Biotop

CZY W PRZYRODZIE JEST MIEJSCE DLA KOMARÓW I MYSZY?

Czy uczymy, że sarna nie jest żoną jelenia?

Różnorodność gatunkowa i ponadgatunkowa

Projekt interdyscyplinarny biologia-informatyka

Ekoportal.eu - ochrona środowiska ekologia ochrona przyrody recykling biopaliwa GMO odpady Natura 2000 a polski system ochrony przyrody

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Plan metodyczny lekcji

RAZEM Z PTAKAMI POZNAJEMY ŚWIAT

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 6

UCZYMY METODĄ NAUKOWĄ

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Zagrajmy w ekologię gra dydaktyczna.

Scenariusz lekcji terenowej z przyrody dla KL. V

KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE V

Temat: Bezpieczny wypoczynek podczas wycieczek pieszych, rowerowych i autokarowych"

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

Temat: Bezpieczny wypoczynek podczas wycieczek pieszych, rowerowych i autokarowych"

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

MIEJSKI OŚRODEK DOSKONALENIA NAUCZYCIELI w KONINIE CENTRUM DOSKONALENIA NAUCZYCIELI W KONINIE

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 5

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Warsztaty szkoleniowe dla nauczycieli i trenerów. Zbigniew Kaczkowski, Zuzanna Oleksińska

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9

EDUKACJA PRZYRODNICZA

PROGRAM EKOLOGICZNEJ ŚCIEŻKI EDUKACYJNEJ W KLASACH I-III GIMNAZJUM PUBLICZNEGO W GŁUSZYCY

BIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE

Aktywizacja studenta. Ligia Tuszyńska. Materiały zadania z wydruku pliku: EksperymentWięzienny

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

PRZYKŁADY ROZWIĄZAŃ DYDAKTYCZNYCH, GEOGRAFIA III i IV ETAP EDUKACYJNY. Materiały na warsztaty dla nauczycieli,

SZKOLNE KOŁO PRZYRODNICZE

,,Musimy nauczyć się dbać o środowisko, w którym mamy żyć. Chodzi tylko o to, czy nauczymy się tego na czas

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Temat: Bezpieczny wypoczynek w górach - sporty zimowe"

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

Kto ma czas na ekologię? Raport z badania edukacji ekologicznej w edukacji formalnej

CZĘŚĆ KOŃCOWA: 8. Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymują krzyżówkę do rozwiązania. 9. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

ZWIERZĘTA. z różnych stron ŚWIATA

Scenariusz nr 7. I. Tytuł scenariusza: Chrońmy zwierzęta. Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Czworonożni przyjaciele

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

Wychowanie ekologiczne w kl.vi

LaboLAB Biologia - ŻYCIE W EKOSYSTEMACH labb3-promo

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Scenariusz zajęć nr 1

ARKUSZ HOSPITACJI SKIEROWANEJ NA ROZWÓJ UCZNIA (hospitacja diagnozująca) USTALENIA PRZEDHOSPITACYJNE

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZYRODY KL. IV VI. Do programu Na tropach przyrody I. CELE KSZTAŁCENIA wymagania ogólne:

PRZYRODA. szczegółowe warunki i sposób oceniania wewnątrzszkolnego, wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych

Scenariusz nr 79 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć. Moduł VI. Projekt Gra logiczna zgadywanie liczby

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Nasza ziemia. Scenariusz nr 3

OGÓLNE KRYTERIA OCENIANIA Z PRZYRODY

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Przedmiotowy system oceniania na lekcjach przyroda

ZDROWIE NA TALERZU KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ

Przepisy o ochronie przyrody

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam-idę w świat

SCENARIUSZ 2-GODZINNYCH ZAJĘĆ, WYCHOWAWCZYCH NA TEMAT: ASERTYWNOŚĆ - JAK BYĆ SOBĄ

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Kiedy zachorujesz. Przyroda klasa IV.

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

Scenariusz nr 4. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem

Program zajęć przyrodniczych realizowanych w ramach programu : Nasza szkoła-moja przyszłość

Harmonogram szkoleń projektu pn. Z nurtem Warty bliżej natury

PESTYCYDOM-STOP! (propozycja wykonania zajęć wczesną wiosną)

Poziom kształcenia i odbiorca: wszystkie poziomy kształcenia, uczniowie.

Mutacje jako źródło różnorodności wewnątrzgatunkowej

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ W ROKU SZKOLNYM 2013/14

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Ekologia (struktura ekosystemu, przepływ energii i krążenie materii, różnorodność biologiczna i elementy ochrony środowiska)

Scenariusz lekcji otwartej dla nauczycieli gimnazjum w związku z Dniem Ziemi 2004 w ramach projektu Przyjazny Ziemi.

Badanie struktury gatunkowej i wiekowej drzewostanu o cechach antropogenicznych

Ochrona przyrody. Test podsumowujący rozdział III. Wersja A

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Program zajęć przyrodniczych Przyroda Plus Wydawnictwo Nowa Era

po to, aby kiedy dorośnie, znało wartość rzeczy, a nie ich cenę.

KARTA KURSU. Kod Punktacja ECTS* 2. Dr Małgorzata Kłyś

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w Szkole Podstawowej w Warcinie im. ks. prałata Alfreda Osipowicza

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Dni Przyjaciół Lasu Szkoła Podstawowa nr 16

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Metody: rozmowa, obserwacja, opowieść ruchowa, gra

Temat. Poznajemy ptaki wodne w najbliższej okolicy i nie tylko...

Funkcja stawów karpiowych w środowisku.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

CZŁOwiek środowisko integracja

Transkrypt:

Na czym polega bioróżnorodność? Jak chronić przyrodę? Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: Zakres materiału z płyty: Plansza 4 ochrona zwierząt Bezpośrednie nawiązania do treści nauczania z PP: wymienia formy ochrony przyrody stosowane w Polsce (7.4 PP) proponuje działania sprzyjające środowisku przyrodniczemu (5.3 PP) Pośrednie nawiązania do treści nauczania z PP: podaje przykłady miejsc w najbliższym otoczeniu, w których zaszły korzystne i niekorzystne zmiany pod wpływem działalności człowieka (5.4 PP) Niezbędne umiejętności uczeń: rozpoznaje w terenie przyrodnicze (nieożywione i ożywione) oraz antropogeniczne składniki krajobrazu i wskazuje zależności między (4.1 PP) Cele lekcji uczeń: wymienia formy ochrony przyrody stosowane w Polsce (7.4 PP) proponuje działania sprzyjające środowisku przyrodniczemu (5.3 PP) 1

4. konspekt zajęć do płyty Kryteria sukcesu (czyli po czym uczeń pozna, że osiągnął cel lekcji): Poda różnice między ochroną czynną, gatunkową i obszarową Rozpozna na podstawie opisu formę ochrony przyrody Wymieni 3 4 przykłady ochrony gatunkowej, obszarowej i czynnej Niezbędne pomoce: karty pracy Problemy do rozwiązania, nakrętki z plastikowych butelek (lub np. drewnianych klocków), komputer lub inne źródła dotyczące przyrody najbliższego regionu, przygotowana lista problemów przyrodniczych w najbliższej okolicy. Wstęp: Przebieg zajęć Czy warto chronić przyrodę? Nauczyciel zadaje pytanie i pozwala na krótką dyskusję. Po zakończeniu dyskusji nauczyciel przeprowadza pokaz (lub uczniowie wykonują w grupach pokaz równolegle z nauczycielem). Pokaz polega na ułożeniu z nakrętek od butelek piramidy o podstawie 6 nakrętek. Nauczyciel tłumaczy, że podstawa symbolizuje producentów materii organicznej, kolejne poziomy podstawy to konsumenci, a na jej szczycie gatunek najsilniej czerpiący od pozostałych człowiek. Nauczyciel opowiada o tym, że człowiek realizując swoje potrzeby bardzo często zagraża występowaniu niektórych gatunków (nauczyciel wysuwa kilka nakrętek z piramidy u jej pierwszych pięter), a w niektórych przypadkach doprowadza do miejscowego, lub całkowitego wyginięcia (nauczyciel wyjmuje z piramidy jedną z nakrętek, jeśli piramida się nie zawali za pierwszym razem czynność powtarza). Nauczyciel z uczniami komentuje pokaz, odnosząc go do kruchości ekosystemów i zależności człowieka od ich funkcjonowania. 2

Jak chronić przyrodę? Część zasadnicza: I. Problem działanie Przebieg zajęć Nauczyciel dzieli uczniów na grupy, a następnie przydziela im teksty i prosi o zaproponowanie rozwiązań opisanych w nich problemów. Uczniowie prezentują swoje pomysły. Nauczyciel omawia ich propozycje i logiczne działania przyporządkowuje do form ochrony przyrody prawnej (gatunkowej i obszarowej) oraz biernej i czynnej. II. Ochrona przyrody w mojej okolicy Uczniowie wspólnie z nauczycielem zastanawiają się, sprawdzają w źródłach, jakie formy ochrony można spotkać w najbliższej okolicy. III. Jak mogę czynnie chronić przyrodę? Uczniowie podają na prośbę nauczyciela problemy przyrodnicze, z którymi boryka się okolica szkoły, lub region. W przypadku braku pomysłów nauczyciel naprowadza na pozycje z przygotowanej przez siebie wcześniej listy. Uczniowie mają minutę na samodzielne zaproponowanie pomysłów na realne do podjęcia przez szkołę działania rozwiązujące, lub łagodzące wypisane problemy. Następnie przedstawiają sobie nawzajem w parach wyniki. Zadaniem pary jest wybrać spośród swoich propozycji dwie najlepsze (pomocne dla środowiska i realne do zrealizowania). Wybrane przez nauczyciela pary prezentują swoje propozycje. Podsumowanie Uczniowie kończą zaczęte przez nauczyciela zdania: Walizka, Szuflada, Kosz. Uczniowie na koniec zapisują na małych karteczkach informacje z lekcji, które: zabierają ze sobą ich zdaniem są warte zapamiętania i będą z nich korzystać (walizka), przechowują na później ich zdaniem nie są w tej chwili takie ważne (szuflada) są do wyrzucenia ich zdaniem nie będą nigdy potrzebne (kosz). Przy wyjściu z klasy nauczyciel stawia 3 pudełka z podpisami walizka, szuflada, kosz, a uczniowie wychodząc z klasy wrzucają swoje kartki do odpowiednich pudełek. Analiza zawartości pudełek jest dla nauczyciela podstawą oceny skuteczności lekcji. 3

5. konspekt zajęć do płyty Problemy do rozwiązania (Obszarowa) Sensacyjne znalezisko Trzy klasy z naszej szkoły poszły rozpoznawać gatunki zwierząt występujących na okolicznych mokradłach, których w naszym regionie jest dużo. Nasza klasa znalazła na jednym z mokradeł muszelki malusieńkiego, ale uroczego ślimaka poczwarówki jajowatej. Nie mogliśmy w to uwierzyć, bo wyczytaliśmy w kluczu do oznaczania, że jest to gatunek skrajnie zagrożony wyginięciem i występuje bardzo rzadko. Martwi nas tylko to, że nasze miasto ma się rozrastać i bagna mają być osuszane (Gatunkowa) Omyłkowe strzelanie Badania populacji łyski w Polsce dowodzą, że jej liczebność przez ostatnie dziesięć lat maleje. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że zanikają jej naturalne środowiska, zagraża jej nowy (wprowadzony do środowiska przez człowieka) drapieżnik i jest ona podatna na choroby ptasie. Łyska jest też jednym z łownych gatunków ptaków. Polowania na łowne gatunki wodnych ptaków powodują, że niejednokrotnie myśliwi zabijają osobniki innych skrajnie zagrożonych gatunków, gdyż w locie ich sylwetki są bardzo zbliżone. 4

Jak chronić przyrodę? Problemy do rozwiązania (cd.) (Czynna) Jak pomóc żabom? Na wiosnę płazy z miejsc zimowego spoczynku muszę dotrzeć do zbiorników wodnych, w których odbywają gody i składają skrzek. Tuż pod miastem jest u nas staw i co roku na drodze przy stawie można zobaczyć mnóstwo martwych żab, które zginęły pod kołami pojazdów. A przecież każda z nich miała dać życie nowym żabom! Zastanawiam się, jak temu zapobiec, bo choć nie wszyscy lubią żaby za ich wygląd, to są to bardzo ważne zwierzęta dla człowieka. W lecie są one bardzo żarłoczne i w ciągu doby zjadają mniej więcej tyle samo szkodników upraw, co ptaki! 5