Budowla eklektyczna rysunek ołówkiem

Podobne dokumenty
Wybrane terminy stosowane w architekturze i sztuce:

1. Klasycyzm w architekturze

ARCHITEKTURA II (style)

Architektura renesansu

Elżbieta Jezierska. Kraina sztuki. Scenariusz 7. Pełna nastroju architektura średniowiecznych kościołów

Architektura romańska

Potęga antyku sztuka klasycystyczna

WOJEWÓDZKI KONKURS Z PLASTYKI ELIMINACJE SZKOLNE DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ. w roku szkolnym 2013 / 2014

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Scenariusz lekcji. podać definicję metody zachłannej stosowanej w algorytmie; wymienić cechy algorytmów zachłannych;

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

2. Metody prezentacji informacji

Wydawnictwo wersji elektronicznej. United Kingdom 2016 ebook-pdf ISBN:

Scenariusz lekcji. rozpoznać prawidłową deklarację tablicy; podać odwołanie do określonego elementu tablicy.

Scenariusz lekcji. opisać zasady programowania strukturalnego; wyjaśnić pojęcia: procedura własna, procedura z parametrem, lista, zmienna;

Dorota Jarocka. SKPTG - Koło nr 23 przy Oddziale Międzyuczelnianym PTTK w Warszawie

Renesans i Barok - style architektoniczne

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

Sprawozdanie z zajęć w ramach pilotażu programu Kształtowanie przestrzeni.

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

ARCHITEKTURA Autor: Iwona Gałkiewicz

Scenariusz lekcji. omówić zastosowanie bazy danych; omówić budowę okna programu Biblioteka; omówić budowę bazy danych pola i rekordy;

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe typy danych omówione na lekcji; wymienić funkcje konwertujące typy danych, omawiane na lekcji.

Ja i moje zainteresowania tworzenie własnej strony internetowej

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Scenariusz lekcji. wymienić różnice pomiędzy kryptologią, kryptografią i kryptoanalizą;

Barok Epokę tę cechuje:

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe atrybuty czcionki; scharakteryzować pojęcia indeksu górnego i dolnego; wymienić rodzaje wyrównywania tekstu;

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Dwa style w sztuce średniowiecza: romaoski i gotycki.

Szkolny konkurs. Historia a sztuka

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI DLA KLASY I GIMNAZJUM

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

Test z plastyki. Małe olimpiady przedmiotowe. Imię i nazwisko. Drogi uczniu,

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Przedmiotowe Zasady Oceniania z plastyki w klasach IV-VI Szkoły Podstawowej w Buku

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI Przedmiotowy system oceniania z plastyki jest zgodny z wewnątrzszkolnym systemem oceniania.

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe typy danych omówione na lekcji; zadeklarować zmienną w programie; przypisywać wartości zmiennym i stałym;

2. Tabele w bazach danych

Scenariusz lekcji. nazwać elementy składowe procedury; wymienić polecenia służące do malowania wnętrza figur;

BAROK. Katarzyna Gontek

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby uruchamiania programów; wyjaśnić pojęcie autouruchamiania; omówić metody tworzenia skrótu;

ARCHITEKTURA I SZTUKA OŚWIECENIA

Scenariusz lekcji. scharakteryzować elementy bazy danych; opisać sposób zaprojektowania bazy danych;

Scenariusz lekcji. uzasadnić potrzebę przygotowania założeń projektowych bazy danych i określenia celów, do jakich baza danych ma być przeznaczona;

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.

1. Każdy ma swojego dusiołka

Kościół parafialny pod wezwaniem św. Marcina w Chojnacie

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

podać definicję metody zachłannej stosowaną w algorytmice; wymienić cechy algorytmów zachłannych;

Temat: Graniastosłupy- obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupa.

Scenariusz lekcji. zdefiniować pojęcia arkusz kalkulacyjny-program i arkusz kalkulacyjnydokument;

Scenariusz lekcji. opisać strukturę prezentacji i budowę poszczególnych slajdów; opisać etapy projektowania prezentacji multimedialnej.

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Krzyżówka oraz hasła do krzyżówki. Kalina R., Przewodnik po matematyce dla klas VII-VIII, część IV, SENS, Poznań 1997, s

Marzena Kwiecień. Rozkład materiału z planem wynikowym

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

1. Socrealizm Cele lekcji Metoda i forma pracy Środki dydaktyczne. 1. a) Wiadomości. 2. b) Umiejętności.

Scenariusz lekcji. podać definicję matematyczną grafu; wymienić podstawowe rodzaje grafów;

SCENARIUSZ NA AWANS. Z dziejów sztuki: BAROKOWE KONTRASTY. III etap edukacyjny Plastyka / 50min. / sala lekcyjna /

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Scenariusz lekcji. wymienić cechy narzędzia służącego do umieszczania napisów w obszarze rysunku;

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Ocenie podlegają chęci i wysiłek ucznia wkładany w wykonywanie zadań wynikających ze specyfiki przedmiotu.

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Wybrane problemy historii architektury

Scenariusz lekcji. wymienić elementy, z jakich składa się program; wymienić i opisać podstawowe opcje Przybornika;

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności. Scenariusz lekcji

Wyjątkowość krakowskich zabytków scenariusz lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe zastosowania komputerów w szkole i najbliższym otoczeniu;

Scenariusz lekcji. omówić pojęcie formatowania dokumentu tekstowego; wyszczególnić charakterystyczne cechy wzorca dokumentu tekstowego;

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 16 października 2012r.

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Wymagania z plastyki na poszczególne stopnie

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe pojęcia związane z internetem; scharakteryzować pojęcia: portal, wortal, witryna, WWW, HTTP;

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe dynamiczne struktury danych (stos, kolejka, lista, graf, drzewo); opisać sposób dostępu do danych w kolejce;

Scenariusz lekcji. Komputer a prawo niebezpieczeństwo popełnienia przestępstw

Scenariusz lekcji. omówić sposoby wstawiania do tekstu obiektów WordArt, ClipArt i rysunków z pliku;

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: WWW w pajęczynie informacji 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Internet 1

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

WOJEWÓDZKI KONKURS Z PLASTYKI ELIMINACJE SZKOLNE DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM w roku szkolnym 2013/2014

Charakterystyka królestwa Protista

Scenariusz lekcji matematyki dla klasy I Gimnazjum

Scenariusz lekcji. wymienić najpopularniejsze formaty plików; omówić sposób kodowania znaków drukarskich;

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji. zdefiniować elementy wykresu (zakres danych, serie danych, legenda, zakres wartości, etykiety osi);

APL_03_scenariusz_lekcji. Rodzaje kontrolek i ich obsługa w programach. Informatyka. Jadwiga Jezierska. Osiedle Stawki 39/27

Scenariusz lekcji. program do obsługi poczty elektronicznej np. Microsoft Outlook.

Scenariusz lekcji. wymienić elementy projektu w ASP.NET; opisać sposoby tworzenia stron ASP.NET; podać przykłady istniejących stron typu.

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. opisać rodzaje zmian, jakie można wykonać na komórkach w Excelu; wskazać jak dane i komórki w Excelu

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Jak budowano w średniowieczu? Z wizytą w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA

Transkrypt:

Budowla eklektyczna rysunek ołówkiem 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: - zna pojecie eklektyzm, - potrafi wymienić nazwy stylów składających się na eklektyzm, - potrafi wymienić elementy architektury renesansowej, barokowej i klasycystycznej. b) Umiejętności Uczeń potrafi: - wyjaśnić pojęcie eklektyzm, - określić cechy stylu renesansowego, barokowego i klasycystycznego, - dokonać analizy elementów architektonicznych okresu renesansu, baroku i klasycyzmu, - podać przykłady architektury renesansu, baroku, klasycyzmu, eklektyzmu, - wykonać projekt (szkic) budowli eklektycznej. 2. Metoda i forma pracy - pokaz, - prezentacja multimedialna, - pogadanka, - dyskusja, - zajęcia praktyczne, - praca z całą klasą, - praca indywidualna. 3. Środki dydaktyczne - komputer (z programem MS PowerPoint), - prezentacja multimedialna Eklektyzm, - rzutnik multimedialny, - karty pracy dla uczniów, - tablica, - zeszyty.

4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza 1. Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem i etapami jego realizacji. Uświadamia uczniom cele lekcji. 2. Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie stylów architektury nowożytnej i powiedzenie kilku słów na temat danego stylu. Uczniowie powinni wymienić: - styl renesansowy, - styl barokowy, - styl klasycystyczny. W sytuacji, gdy uczniowie mają problemy z przypomnieniem wiadomości, nauczyciel przechodzi do uruchomienia prezentacji multimedialnej. b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel uruchamia prezentację multimedialną Eklektyzm. Spis treści prezentacji: - Epoka nowożytna (slajd 3) - Style architektury nowożytnej (slajd 4) - Styl renesansowy (slajd 5, 6, 7) - Styl barokowy (slajd 8, 9, 10) - Styl klasycystyczny (slajd 11, 12, 13) - Porównanie/Tabela (slajd 14) - Eklektyzm (slajd 15, 16) - Ćwiczenie i jego rozwiązanie (slajd 17, 18) - Bibliografia (slajd 19) Informacje zawarte w prezentacji dostępne są w załączniku a. 2. W czasie rozwiązywania ćwiczenia przez uczniów nauczyciel przeprowadza korektę. c) Faza podsumowująca 1. Nauczyciel zbiera prace uczniów i rozdaje je innym kolegom z klasy, w celu dokonania analizy pracy pod kątem zastosowania trzech stylów omówionych na lekcji. Uczniowie wskazują, w której części budowli dostrzegają elementy danego stylu. 2. Wystawienie ocen za aktywność i pracę na lekcji. 3. Pożegnanie uczniów. 5. Bibliografia 1. Literatura i sztuka. Epoka nowożytna, PWN, Warszawa 2003. 2. K.S. Stopczyk, Plastyka. Podręcznik dla gimnazjum, WSiP, Warszawa 1999. 3. Strony internetowe: http://architektura.website.pl/styl/ren.html http://architektura.website.pl/styl/klz.html

http://architektura.website.pl/styl/bar.html 6. Załączniki a) Notatki dla nauczyciela ARCHITEKTURA RENESANSU - Styl renesansowy jest stylem, według którego powstają głównie pałace, rezydencje i miejskie kamienice. - Początkowy renesans charakteryzuje się powrotem kolumn i związanego z nimi tzw. pięciostylu (dorycki, koryncki, joński, toskański, kompozytowy). Z czasem w architekturze odrodzenia wykształcały się coraz to nowe formy. Ostrołukowe okna stają się prostokątne, same bryły mają raczej kształt zbliżony do sześcianu, a nie wydłużony. Wczesny renesans charakteryzuje się symetrią dwuboczną. Fasady budowli są przyozdabiane wymyślnymi wzorami i płaskorzeźbami. Wraz z zanikaniem wewnętrznych i zewnętrznych filarów podtrzymujących spadają wysokości sklepień, wśród których dominują beczkowe, zamiast krzyżowych i krzyżowo-żebrowych. Stosowano rustykę (kamień odpowiednio obłupywano, dzięki czemu uzyskiwano bardzo chropowatą powierzchnię ścian). Wieże stały się elementem podrzędnym, a ich rolę przejęły kopuły. - W większych rezydencjach często spotykany był wewnętrzny dziedziniec, otoczony krużgankami i arkadami (np. dziedziniec Zamku Wawelskiego). Spadzisty dach opadał zwykle w stronę dziedzińca. - Świecką perłą polskiego renesansu jest Zamość. Miasto budowane od 1581 roku jako prywatne miasto Jana Zamoyskiego dziś jest najlepiej zachowanym miastem w Europie, o całkowicie renesansowym rozplanowaniu. PRZYKŁADY ARCHITEKTURY RENESANSOWEJ: - Bazylika św. Piotra - Perłą polskiego renesansu stała się Kaplica Zygmuntowska przy Katedrze Wawelskiej, w której spoczywają zwłoki dwóch ostatnich Jagiellonów. ARCHITEKTURA BAROKU - Nazwa barok pochodzi od portugalskiego słowa barocco, co oznacza nieregularną perłę. Taki właśnie był barok bez formy, bez założeń, bez jasno określonych zasad po prostu nieregularny. - Cechowało go zrywanie z jakimikolwiek ograniczeniami w projektowaniu nowych budowli, a przede wszystkim ze ślepym naśladownictwem wzorów rzymskich i greckich. - Najczystszy kościół barokowy ma zwykle wieże niewiele wyższy niż nawę główną, zdobioną fasadę, często o innym kształcie, niż sam kościół, a czasami też kopułę. Elewacje boczne nie miały znaczenia. - Kościoły tej epoki wznoszone były na planie krzyża łacińskiego, miały kopułę. - Najważniejszymi elementami baroku były zdobienia, przepych i monumentalizm (wspaniałość). W przeciwieństwie do renesansu styl ten odwoływał się do emocji, a nie do umysłu. Barokowa dewiza aby wszystko było fikcyjne, ale zdawało się prawdziwe, wypełniana była z powodzeniem. PRZYKŁADY ARCHITEKTURY BAROKOWEJ: - siedziba francuskiego króla Ludwika XIV Wersal (wznoszona od 1668 do 1711 r.) - rezydencja rodziny Branickich w Białymstoku - warszawski pałac Wilanów, zbudowany jako rezydencja króla Jana III Sobieskiego. Cechuje ją symetria dwuboczna (jeśli przeprowadzimy linię prostą od przodu do tyłu, to obie strony budynku będą takie same). Od najbardziej centralnej części pałacu odchodzą dwa ramiona, które tworzą coś w rodzaju półotwartego dziedzińca. Z tyłu natomiast rozciagają się ogrody w stylu francuskim. Ogół tych cech był charakterystyczny dla rezydencji barokowych.

ARCHITEKTURA KLASYCYSTYCZNA - Pod koniec XVIII wieku ludziom przestało się podobać nadmierne zdobnictwo, monumentalizm i brak jakichkolwiek ograniczeń. - Architekci klasycyzmu wzorowali się na budowlach greckich i rzymskich. - Budowle wznoszono na planie prostokąta albo koła, wyposażano w kolumnady i kolumnowe portyki, ozdoby stosowano bardzo oszczędnie. - Styl ten był prosty i piękny zarazem. Dominowały w nim kolumny. Niekiedy pojawiały się też kopuły. Całość przykryta trójkątnym dachem, wzorowanym na greckich świątyniach. Okna przeważnie prostokątne. PRZYKŁADY ARCHITEKTURY KLASYCYSTYCZNEJ: - Kapitol w Waszyngtonie. Budowla ta jest przykładem najczystszego klasycyzmu. - Biały Dom. Do dziś pełni on rolę rezydencji prezydenta Stanów Zjednoczonych. - Łazienkowski Pałac na Wodzie (Warszawa) - warszawski ratusz (na placu Bankowym), a także wiele innych miejskich rezydencji magnackich, jak choćby pałac Raczyńskich, Pałac Staszica (Polska Akademia Nauk), Pałac Namiestnikowski (siedziba prezydenta RP), Pałac Prymasowski i Belweder. - Teatr Wielki, siedziba m.in. polskiej opery narodowej. EKLEKTYZM (od greckiego słowa eklektikos wybierający, w znaczeniu swobodnego wybierania z zasobu danych form i ornamentów takich, które uznał za przydatne do zastosowania w projektowanej przez siebie budowli). Eklektyzm, czyli mieszanka cech poprzednich stylów. Przykłady budowli eklektycznej: - gmach Opery Paryskiej - budynek Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych na placu Małachowskiego w Warszawie CZAS TRWANIA STYLÓW - styl renesansowy XV, XVI w. - styl barokowy XVI/XVII, XVII w., I poł. XVIII w. - styl klasycystyczny XVIII w., XVIII/XIX w. - styl eklektyczny XIX w. TABELA Elementy architektury Architektura renesansowa Architektura barokowa Architektura klasycystyczna Cechy stylów XV, XVI w. spokój, elegancja, według praw matematycznych XVI/XVII, XVII w., I poł. XVIII w. duża ilość ozdób, przepych, ruch, dynamika, złoto, bogactwa, symetria dwuboczna, osiowość XVIII w., XVIII/XIX w. kopuły, kolumny, dwuspadziste dachy, prostokątne okna

Pilasty element architektoniczny w kształcie płaskiego, pionowego występu z lica ściany, składający się z głowicy, gładkiego lub kanelowanego trzonu, często również z bazy i cokołu; pełni funkcję dekoracyjną i konstrukcyjną Kolumny w kształcie cylindrycznego słupa, składający się z głowicy, trzonu i bazy, zwykle podtrzymujący pewne partie budowli; czasem pełnią funkcję dekoracyjną, stanowi podstawę pomnika lub sam pomnik Filary pionowa podpora wszelkich konstrukcji architektonicznych, mająca przekrój wieloboczny (nie okrągły Balkony płyty z balustradą, umieszczoną zwykle na wystających ze ściany belkach, połączona drzwiami z wewnętrznym pomieszczeniem budynku Loggia (lodżia) odrębny budynek lub część budynku, mający otwartą kolumnadę albo arkady zamiast ścian frontowych (wgłębiony balkon, wnęka balkonowa, otwarta na zewnątrz budynku) Wszędzie to samo, tylko inaczej zestawione elementy.

Attyka ścianka wieńcząca budynek, zasłaniająca dach, często z dekoracją architektoniczno-rzeźbiarską. Portal ozdobne obramienie otworu wejściowego jakiejś budowli; potocznie także: brama, wejście mające takie obramienie Rustyka dekoracyjne wykończenie ściany budynku z okładziną z chropowato obciosanego kamienia na wzór naturalnego łomu kamiennego; naśladownictwo tej techniki w tynku Arkady łuk ze zwornikiem wsparty na dwóch podporach (kolumnach, filarach, słupach) Krużganki długi ganek kolumnowy lub filarowy (zwykle arkadowy), obiegający budynek, przeważnie wokół wewnętrznego dziedzińca 7. Czas trwania lekcji 45 minut 8. Uwagi do scenariusza Do lekcji dołączona jest prezentacja multimedialna Eklektyzm.