CEL zapoznanie z programem do tworzenia rysunków i ukazanie możliwości Edytora obrazów do sporządzania rysunków i ikon.

Podobne dokumenty
Konspekt lekcji informatyki 2003/2004

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. opisać działanie narzędzi przybornika. korzystać z Edytora postaci programu Logomocja;

4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE 6 PRZEBIEG LEKCJI. Scenariusz lekcji. komputery. lekcja multimedialna;

Rozdział 1. Zastosowanie komputera w życiu codziennym Rozdział 2. Elementy zestawu komputerowego...11

Scenariusz lekcji. opisać strukturę prezentacji i budowę poszczególnych slajdów; opisać etapy projektowania prezentacji multimedialnej.

Zajęcia komputerowe klasy I-III- wymagania

Obsługa programu Paint. mgr Katarzyna Paliwoda

1. Arkusz kalkulacyjny 7

Simba 3D LOGO. Cele zajęć: - Poznanie zasad i sposobów tworzenia procedur z parametrami. - Poznanie zasad wywoływania procedur z parametrami.

ROZKŁADY MATERIAŁU PRZEDMIOT ELEMENTY INFORMATYKI KLASA IV, V I VI.

Przedmiotowy system oceniania z informatyki

Tematy lekcji informatyki klasa 4a styczeń 2013

Lekcja 4. 3CD 3. Rysunek Okno programu Word. 3 Jak prawidłowo zakończyć pracę z programem? Omów jeden ze sposobów.

Konspekt lekcji informatyki w kl. VI. Temat: Praca z edytorem tekstu i edytorem grafiki.

Podstawy tworzenie prezentacji multimedialnej w programie. MS Power Point

Wymagania Uczeń zna zasady bezpiecznej pracy z komputerem. Uczeń stosuje się do regulaminu szkolnej pracowni komputerowej.

Wymagania Uczeń zna zasady bezpiecznej pracy z komputerem. Uczeń stosuje się do regulaminu szkolnej pracowni komputerowej.

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe atrybuty czcionki; scharakteryzować pojęcia indeksu górnego i dolnego; wymienić rodzaje wyrównywania tekstu;

Konspekt do lekcji informatyki dla klasy II gimnazjum. TEMAT(1): Baza danych w programie Microsoft Access.

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby uruchamiania programów; wyjaśnić pojęcie autouruchamiania; omówić metody tworzenia skrótu;

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.

Scenariusz lekcji. omówić przezroczysty i nieprzezroczysty styl zaznaczania; omówić metody kopiowania, przenoszenia i usuwania fragmentów rysunku;

Wymagania edukacyjne na ocenę z informatyki klasa 3

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Wymagania edukacyjne

INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA W PRZEŹMIEROWIE

Konspekt lekcji redagowanie wiadomości w programie Outlook Express Cele lekcji:

Scenariusz lekcji. scharakteryzować budowę procedury w języku Logo; rozróżnić etapy tworzenia i wykonania procedury;

ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA IV. Opis wymagań, które uczeń powinien spełnić, aby uzyskać ocenę:

Pokaz slajdów na stronie internetowej

Scenariusz lekcji. opisać działanie narzędzi przybornika; wyjaśnić znaczenie pozycji wyjściowej żółwia;

CELE LEKCJI. Po zajęciach uczeń powinien: znać. umieć. Temat: KOMPUTEROWE KOLOROWANKI.

1.3. Tworzenie obiektów 3D. Rysunek 1.2. Dostępne opcje podręcznego menu dla zaznaczonego obiektu

SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM SZKOLENIA

Tworzenie prezentacji w MS PowerPoint

Tematy lekcji zajęć komputerowych klasa 5b grupa 1 i grupa 2

TECHNOLOGIA INFORMACYJNA

I. EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS cz. 1

Scenariusz lekcji. omówić sposoby wstawiania do tekstu obiektów WordArt, ClipArt i rysunków z pliku;

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z INFORMATYKI DLA KLASY V

Scenariusz lekcji. omówić pojęcie formatowania dokumentu tekstowego; wyszczególnić charakterystyczne cechy wzorca dokumentu tekstowego;

Tematy lekcji zajęć komputerowych klasa 4a grupa 1

Podstawy Informatyki Wykład V

TEMAT : TWORZENIE BAZY DANYCH PRZY POMOCY PROGRAMU EXCEL

SCENARIUSZ LEKCJI. Po zajęciach uczeń wie umie zna/rozumie

Wstęp do poradnika metodycznego Przykładowy rozkład materiału 13 I rok nauczania...13 II rok nauczania...13 Rozkład materiału:...

Cykl lekcji informatyki w klasie IV szkoły podstawowej. Wstęp

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE

Scenariusz lekcji. wymienić cechy narzędzia służącego do umieszczania napisów w obszarze rysunku;

PLAN METODYCZNY. Cele ogólne: Uczniowie znają podstawowe narzędzia i polecenia wykorzystywane do tworzenia i formatowania tabel. W programie MS Word

z poradni pedagogicznej

Szkolenie dla nauczycieli SP10 w DG Operacje na plikach i folderach, obsługa edytora tekstu ABC. komputera dla nauczyciela. Materiały pomocnicze

KARTA INFORMACYJNA Z INFORMATYKI DO KLASY 4. Imię i nazwisko ucznia:

Tematy lekcji zajęć komputerowych klasa 4b grupa 2

Football Team Monitor opis funkcji

Wymagania edukacyjne z przedmiotu: informatyka. w Szkole Podstawowej im. S. Czesławy Lorek w Biczykach Dolnych. w roku szkolnym 2013/2014

PLAN WYNIKOWY Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLASY 6

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych dla klas czwartych w roku szkolnym 2016/2017

PROGRAM ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASACH I-III

ROZDZIAŁ I. BUDOWA I FUNKCJONOWANIE KOMPUTERA PC

INFORMATYKA KLASA IV

Informatyka Edytor tekstów Word 2010 dla WINDOWS cz.1

Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej. Klasa IV

Z nowym bitem Zajęcia komputerowe dla szkoły podstawowej. Wymagania na poszczególne oceny szkolne dla klasy IV

Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej. Klasa 4 Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny szkolne dla klasy 4

Spis treści. Wstęp 11 Rozdział 1. Informacje wstępne 13 Windows 7 - wymagania 13 Uaktualnianie starszych wersji systemu Windows 16

Wymagania edukacyjne na ocenę z informatyki KLASA III

Definiowanie procedur z parametrami w Logo Komeniuszu.

Rozkład materiału do zajęć z informatyki. realizowanych według podręcznika

1. Zarządzanie informacją w programie Access

Wymagania oceniające dla klasy II 2018/2019

Menu Plik w Edytorze symboli i Edytorze widoku aparatów

Scenariusz lekcji. zdefiniować pojęcia arkusz kalkulacyjny-program i arkusz kalkulacyjnydokument;

SCENARIUSZ LEKCJI. Opracowywanie wielostronicowego dokumentu o rozbudowanej strukturze, stosowanie stylów i szablonów, tworzenie spisu treści.

5.2. Pierwsze kroki z bazami danych

Pracownia internetowa w każdej szkole (edycja Jesień 2007)

Tematy lekcji informatyki klasa 4a grudzień 2012

Systemy operacyjne i sieci komputerowe Szymon Wilk Konsola MMC 1

Spis treści. Rozdział 1. Wprowadzenie, czyli kilka słów o komputerze / 11

Grażyna Koba. Grafika komputerowa. materiały dodatkowe do podręcznika. Informatyka dla gimnazjum

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA OCENY KLASYFIKACYJNE Z PRZEDMIOTU ZAJĘCIA KOMPUTEROWE DLA ODDZIAŁU 2a NA ROK SZKOLNY 2017/2018

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych w klasie 5

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

ZAJĘCIA KOMPUTEROWE rok szkolny 2013/14 Wymagania i kryteria ocen w kl. V

Celem ćwiczenia jest zapoznanie się z podstawowymi funkcjami i pojęciami związanymi ze środowiskiem AutoCAD 2012 w polskiej wersji językowej.

KATEGORIA OBSZAR WIEDZY

PLAN WYNIKOWY KLASA 2

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASACH I-III

Rozkład materiału KLASA 3

Ćwiczenia z systemu operacyjnego WINDOWS

Transkrypt:

Konspekt lekcji informatyki Rok szk. 2003/2004 Temat: Tworzenie ikon z wykorzystaniem Edytora obrazów Hasło programowe: Czas: Klasa: Nauczyciel: Rysowanie w Edytorze grafiki 45 min I Gimnazjum mgr inż. Alina Rajca 1. CELE KSZTAŁCENIA CEL OGÓLNY: zapoznanie z programem do tworzenia rysunków i ikon; ukazanie możliwości Edytora obrazów do sporządzania rysunków i ikon. CELE SZCZEGÓŁOWE Po lekcji uczeń powinien: ZNAĆ /WIEDZIEĆ/: pojęcie edytora grafiki oraz grafiki rastrowej; pojęcia: paska tytułu, paska menu, paska narzędzi, przycisku decyzji, paska stanu (podpowiedzi); pojęcie piksela i rozdzielczości; definicje rozszerzenia. UMIEĆ: uruchomić program i zakończyć z nim pracę; zapisać efekt swojej pracy w swoim folderze; zapisać dokument w odpowiednim formacie; dokonać zmiany wielkości rysunku; wykonać zdjęcie danego obiektu i wkleić go do dokumentu w Edytorze obrazów; BYĆ PRZEKONANYM, ŻE: Edytor obrazów należy do grupy Edytorów graficznych; w Edytorze obrazów można zapisywać pliki w formatach *.lgw,*.bmp, *.ico; dokonując zmiany wielkości fazy na pasku powiększenia pojawiają się dodatkowe paski przewijania: góra dół oraz prawa lewa; maksymalny rozmiar obrazu utworzonego w Edytorze obrazów wynosi 255 255 pikseli; w Edytorze obrazów można utworzyć ikony, np. do oznaczenia płyt CD. 2. WIADOMOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI WEJŚCIOWE: potrafią zalogować się na swoim poziomie klasy I: znają użytkownika i hasło; potrafią uruchomić program z paska Menu Start; znają określenie Edytor grafiki, paska narzędzi, paska menu, paska stanu. 1

3. METODY NAUCZANIA: wykład; pogadanka; indywidualny pokaz z instruktażem; ćwiczenia praca przy komputerze. 4. FORMY PRACY UCZNIÓW NA LEKCJI: praca indywidualna; praca zbiorowa. 5. ŚRODKI DYDAKTYCZNE zestaw komputerowy; program Edytor obrazów oprogramowania Logo Komeniusz; folder w Moich dokumentach (klasa I..._grupa...); podręcznik Informatyka. Podręcznik dla ucznia Gimnazjum ; 6. MATERIAŁY DYDAKTYCZNE plansze ilustrujące sposób zapisu dokumentu w swoim folderze, widok okna z otwartym programem; ćwiczenia do wykonania w formie Karty pracy ucznia. 7. PRZEBIEG LEKCJI Część lekcji Wstępna Czynności nauczyciela Organizacja klasy (sprawdzenie listy obecności, wpisanie tematu lekcji do dziennika) Podanie tematu, uświadomienie celów lekcji. Podanie nowych pojęć i zagadnień związanych z tematem lekcji Czynności uczniów Zajęcie miejsca w ławkach, zapis tematu do zeszytu Zapis tematu oraz zagadnień i nowych pojęć poruszanych na lekcji do zeszytu Czas [min] 10 Uwagi Główna Polecenie nauczyciela uruchomienia komputera, objaśnienie sposobu uruchomienia programu Edytor obrazów Pokazanie planszy ilustrującej wygląd okna programu, omówienie wyglądu okna Omówienie znaczenia paska tytułu, paska menu, paska skrótów, paska narzędzi, sposobu wykonywania zdjęć i wstawiania ich do dokumentu Omówienie sposobu zapisu dokumentu w odpowiednim formacie i pod odpowiednią nazwą prezentacja planszy Rozdanie Kart pracy ucznia, omówienie sposobu wykonania zadań Zajęcie miejsc przed komputerami na swoich stanowiskach, zalogowanie się na poziomie a w swoim komputerze, sprawdzenie dostępu do Moich dokumentów, a tym samym do swojego katalogu. Uruchomienie programu z paska Menu Start/ Programy/Edytor obrazów.exe Maksymalizacja okna programu Posługiwanie się narzędziami, zmiana wielkości fazy, zmiana koloru pisaka, wypełnienia, zmiana grubości pisaka, wykonanie zdjęcia pulpitu i wklejenie go do dokumentu Ćwiczenie zapisu dokumentu w formacie *.bmp oraz *.ico Zapoznanie z treścią Karty pracy ucznia, czytanie i rozwiązywanie ćwiczeń przeznaczonych do wykonania na lekcji 30 2

Końcowa Omówienie Karty pracy, sposobu rozwiązania zadań. Zwrócenie uwagi na najczęściej występujące błędy, podanie sposobów ich eliminowania. Ocena Zadanie domowe Czynny udział w podsumowaniu nauczyciela, odpowiedzi na pytania. Wylogowanie się, pozostawienie porządku przy swoim stanowisku. Zapis zadania domowego do zeszytu. Suma. 45 5 8. KARTA PRACY UCZNIA: Ćwiczenie I: 1. Otwórz nowy dokument programu Edytor obrazów 2. Narysuj piłkę, wykorzystując odpowiednie narzędzia z paska narzędzi oraz kolory z pola palety 3. Zapisz go pod nazwą Piłka.ico (pamiętaj o zmianie formatu z *.lgw na *.ico) w swoim folderze w Moich dokumentach Ćwiczenie II: 1. Odczytaj ze swojego folderu plik Ciastko.bmp 2. Zapisz otwarty plik pod ta samą nazwą, ale w formacie *.ico do swego folderu Ćwiczenie III: /dla uczniów zdolnych/ 1. Otwórz nowy dokument programu Edytor obrazów 2. Zmień rozmiar dokumentu na 150 150 pikseli 3. Zrób zdjęcie kosza na pulpicie i wklej go do dokumentu 4. Zapisz plik do swojego folderu pod nazwą Kosz_zdjęcie.bmp 5. Zminimalizuj okno Edytora obrazów 6. Uruchom program Paint z paska Menu Start/Programy/Paint 7. Otwórz plik zapisany pod nazwą Kosz_zdjęcie.bmp, dorysuj w nim kwadrat i zapisz zmiany. Życzę powodzenia! 9. ZADANIE DOMOWE: wytłumacz pojęcie animacji zastanów się, z jakiego rysunku mógłbyś wykonać krótki film animowany 3

Przebieg zajęć informacje dla prowadzącego: 1. Organizacja klasy: sprawdzenie listy obecności, wpisanie tematu lekcji do dziennika 2. Podanie tematu lekcji, uświadomienie celu lekcji : Tworzenie ikon z wykorzystaniem Edytora obrazów, celem jest zapoznanie z programem oraz ukazanie jego możliwości 3. Przypomnienie i podanie nowych pojęć do zeszytów: a) grafika rastrowa - sposób tworzenia i przechowywania w komputerze obrazów, w którym tworzą one siatkę niezależnie traktowanych pikseli; b) piksel - punkt, najmniejszy element obrazu na ekranie monitora, któremu można nadać kolor i jaskrawość. Liczba pikseli mieszczących się na ekranie jest miarą rozdzielczości monitora. Im większa jest to liczba, tym wierniejszy jest obraz na ekranie; c) Edytor grafiki - program przeznaczony do grafiki komputerowej, czyli do tworzenia rysunków i przetwarzania rysunków oraz innych ilustracji; d) mapa bitowa - opis obrazu graficznego w grafice rastrowej. Obraz składa się z pikseli i dla każdego piksela jest podane jego położenie oraz kolor; e) rozszerzenie to informacja, jaką dodaje program do nazwy (tutaj nazwa nie może przekroczyć więcej niż 8 znaków), jest oddzielone od nazwy kropką i zazwyczaj składa się z 3 liter. 4. Uruchamianie programu logowanie się na poziomie A 5. Omówienie: a) paska tytułu: zawiera nazwę programu oraz 3 podstawowe standardowe przyciski Windows: minimalizacja-maksymalizacja, przywrócenie w dół, zamykanie programu b) paska menu: zawiera - menu Plik (podstawowe używane polecenia) - menu Edycja (kopiowanie, wklejanie, wycinanie) - menu Faza 4

- menu Narzędzia - menu Opcje - menu Pomoc (do korzystania z pomocy) a) pasek skrótów b) pasek narzędzi (interesujące: można zrobić zdjęcie, animacje) c) pole powiększenia d) pole podglądu e) pasek stanu (podpowiedzi) f) pole grubości pisaka g) okno palety 6. Zapis dokumentu do swojego folderu: a) plansza zapisu b) zapis w formacie *.bmp, c) zapis w formacie *.ico 7. Omówienie sposobu wykonania ćwiczeń z Kart pracy 8. Wykonywanie ćwiczeń przez uczniów ocena pracy 9. Zadanie domowe - omówienie 5