Wszystko o karpiu. Cel zajęć: Cele operacyjne: Czas trwania: Miejsce zajęć: Pomoce dydaktyczne: Przebieg zajęć: dwóch

Podobne dokumenty
Funkcja stawów karpiowych w środowisku.

Karp czy pstrąg? Cel zajęć: Cele operacyjne: Czas trwania: Miejsce zajęć: Pomoce dydaktyczne: Przebieg zajęć: Podsumowanie

Poznajemy warunki życia w stawie.

Sieć pokarmowa (troficzna)w stawach rybackich.

Staw jako ekosystem. Cel zajęć: Cele operacyjne: Czas trwania: Miejsce zajęć: Pomoce dydaktyczne: Przebieg zajęć: EKOSYSTEM Biocenoza Biotop

Ogólne wiadomości z zakresu hodowli. Marek Matras

Scenariusz zajęć Temat: Ile wody jest w dzbanku?

Temat: Ryby kręgowce wodne.

Chów ryb w małych stawach - J. Guziur

EGZAMIN POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE W ZAWODZIE Rok 2018 CZĘŚĆ PRAKTYCZNA

II. Lekcja odnosi do programu Wydawnictwa Nowa Era Nr. DKW / 99. Mieści się w dziale programu: "Poznajemy nasze otoczenie".

PLAN METODYCZNY LEKCJI. Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie.

RÓWNOWAŻNIKI W REAKCJACH UTLENIAJĄCO- REDUKCYJNYCH

Marian Tomala Gospodarstwo Rybackie Przyborów k/brzeska

OSTRACODTOXKIT F Procedura testu

N: Wprowadzenie nowych treści: prawo Archimedesa. N: Zapisanie wzorów na obliczanie siły wyporu. U: Notuje najważniejsze pojęcia

EGZAMIN POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE W ZAWODZIE Rok 2018 CZĘŚĆ PRAKTYCZNA

Scenariusz zajęć. - współpracuje w grupie - interpretuje uzyskane wyniki i wykorzystuje je do formułowania wniosków

Scenariusz zajęć terenowych z przyrody klasa IV

GOSPODARKA ODPADAMI. Oznaczanie metodą kolumnową wskaźników zanieczyszczeń wymywanych z odpadów

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V.

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

SPRAWOZDANIE Z ĆWICZEŃ Z HIGIENY, TOKSYKOLOGII I BEZPIECZEŃSTWA ŻYWNOŚCI

GOSPODARKA ODPADAMI. Oznaczanie metodą kolumnową wskaźników zanieczyszczeń wymywanych z odpadów

ZAŁĄCZNIK NR 1 do Specyfikacji

SCENARIUSZ DO LEKCJI PIERWSZEJ- PUNKT I.

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Scenariusz zajęć terenowych

Wykrywanie witaminy C i mierzenie jej zawartości w różnych produktach

Profilaktyka ogólna w produkcji stawowej. lek. wet. Maciej Dragan Klinika Weterynaryjna ORKA Czechowice - Dziedzice

Ćwiczenie 425. Wyznaczanie ciepła właściwego ciał stałych. Woda. Ciało stałe Masa kalorymetru z ciałem stałym m 2 Masa ciała stałego m 0

Ryby łososiowate hodowane w Polsce

ĆWICZENIE 10 MATERIAŁY BITUMICZNE

Dział programu : Poznajemy nasze otoczenie

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA ŚRÓDROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN KLASYFIKACYJNYCH Z MATEMATYKI W KLASIE V

MIEJSKIE KONKURSY PRZEDMIOTOWE PRZYRODA ROK SZKOLNY 2008/2009 EDYCJA IV. Woda w przyrodzie

Komentarz technik rybactwa śródlądowego 321[01]-01 Czerwiec 2009

SPRAWDZIAN NR Oceń prawdziwość każdego zdania. Zaznacz P, jeśli zdanie jest prawdziwe, lub F, jeśli jest

Przebieg zajęć: Faza przygotowawcza:

Scenariusz lekcji fizyki

Rozpoznawanie wybranych gatunków

Ekosystemy wodne SYLABUS A. Informacje ogólne

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

FORMY: CZAS TRWANIA: MIEJSCE ZAJĘĆ

Temperatura na Ziemi zmienia się!

OTRZYMYWANIE ZWIĄZKÓW CHEMICZNYCH: PREPARATYKA TLENKÓW MIEDZI

Czym różni się sosna od sosny?

Wymagania edukacyjne z matematyki w klasie piątej

Temat: Różnorodność gatunkowa w ekosystemie lasu i czynniki ją kształtjące

Matematyka Matematyka z pomysłem Klasa 5 Szkoła podstawowa 4 6

podstawowe (ocena dostateczna) 3 Dział 1. Liczby naturalne i dziesiętne. Działania na liczbach naturalnych i dziesiętnych Uczeń:

Matematyka Matematyka z pomysłem Klasa 5 Szkoła podstawowa 4 6

Ryby poziomy troficzne

KARTY PRACY DO MONITORINGU POWIETRZA, GLEBY I WODY Autorzy: Helena Janikowska Danuta Kryger Lidia Rybak

Katedra Chemii Fizycznej Uniwersytetu Łódzkiego. Wyznaczanie ciepła właściwego cieczy metodą kalorymetryczną

największy w Europie kompleks stawów największy w Polsce rezerwat ptaków (5324, 31 ha) największy w Polsce Park Krajobrazowy Dolina Baryczy (87 040

1. Za³o enia teorii kinetyczno-cz¹steczkowej budowy cia³

Pomorski Program Edukacji Morskiej

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Poznajemy składniki pogody temperatura powietrza, opady i osady atmosferyczne, zachmurzenie. Cele:

Porównywanie populacji

Woda jako środowisko Ŝycia karta pracy

Wymagania na poszczególne oceny szkolne w klasie V

Katedra Chemii Fizycznej Uniwersytetu Łódzkiego. Zależność napięcia powierzchniowego cieczy od temperatury. opracowała dr hab. Małgorzata Jóźwiak

KATALITYCZNE OZNACZANIE ŚLADÓW MIEDZI

WOJEWÓDZKI KONKURS MATEMATYCZNY

A4.04 Instrukcja wykonania ćwiczenia

Wymagania edukacyjne z matematyki w klasie 5

Sprawdzian z fizyki na zakończenie nauki w pierwszej klasie gimnazjum (1 godzina tygodniowo) Wersja A

EGZAMIN POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE W ZAWODZIE Rok 2018 CZĘŚĆ PRAKTYCZNA

Polikultura jako narzędzie dywersyfikacji stawowej produkcji rybackiej

Warunki i przebieg fotosyntezy

ARKUSZ EGZAMINACYJNY ETAP PRAKTYCZNY EGZAMINU POTWIERDZAJĄCEGO KWALIFIKACJE ZAWODOWE CZERWIEC 2010

Scenariusz zajęć terenowych

Zajęcia 10 Kwasy i wodorotlenki

Proporcjonalność prosta i odwrotna

2. Przyporządkuj i uszereguj poniższe terminy: biotop, drapieżcy, producenci, roślinożercy, padlinożercy, biocenoza, zoocenoza.

Badanie prawa Archimedesa

Ćwiczenie 8 Wyznaczanie stałej szybkości reakcji utleniania jonów tiosiarczanowych

Scenariusz zajęć dla klasy V 2 godz. zajęć lekcyjnych. Temat: Badamy stan zanieczyszczenia powietrza w okolicy szkoły - porosty jako biowskaźniki.

EGZAMIN POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE W ZAWODZIE Rok 2018 CZĘŚĆ PRAKTYCZNA

Edukacja matematyczna

OTRZYMYWANIE ZWIĄZKÓW CHEMICZNYCH: PREPARATYKA TLENKÓW MIEDZI

Dz.U Nr 3 poz. 26 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ

Szkoła podstawowa klasy 4-6

INFORMACJA. z wykonanego zadania na rzecz postępu biologicznego w produkcji zwierzęcej

Pokaż mi jak wyglądasz, a powiem ci gdzie mieszkasz.

JAK JEŚĆ RYBKĘ TO TYLKO BAŁTYCKĄ!!!

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z PRZYRODY DLA KLASY V UWZGLĘDNIAJĄCY INTEGRACJĘ MIĘDZYPRZEDMIOTOWĄ Temat: Poznajemy środowisko przyrodnicze najbliższej okolicy

Wymagania edukacyjne kl. IV. Dzi ał pro gra mu I. Ja i moje otoczenie. Poziom wymagań konieczny podstawowy rozszerzający dopełniający

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

KOLEJNOŚĆ CZYNNOŚCI DO ĆWICZENIA NR 2

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

2/3.2 Odpowiedzi do przykładowego arkusza egzaminacyjnego Poznańska Palmiarnia wraz z komentarzami

Wymagania na poszczególne oceny szkolne. Matematyka

Zadanie 5. (0 1 ) Przyrząd, dzięki któremu moŝna obserwować skórę na dłoniach przedstawia rysunek: A. numer 1 B. numer 2 C. numer 3 D.

Preferencje pokarmowe. Wykorzystanie łowisk skład gatunkowy ryb poławianych przez rybołowy. Ciekawostka Preferowane gatunki ryby

Plan metodyczny lekcji

Przedmiotowe zasady oceniania Matematyka. Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA 1)

Transkrypt:

Wszystko o karpiu. Cel zajęć: zapoznanie z warunkami i sposobem hodowli karpia. Cele operacyjne: Uczeń: - wskazuje korzyści z hodowli karpia, - bada warunki życia karpia, - porównuje dane z wynikami badań, - określa dietę karpia, - poznaje i utrwala pojęcia biologiczne, - poznaje etapy rozmnażania i rozwoju karpia, - rozróżnia rodzaje stawów rybnych: narybkowe, kroczkowe, handlowe - oblicza i proponuje obsadę stawu Czas trwania: 4-5 godzin Miejsce zajęć: ścieżka przyrodnicza na terenie PK Dolina Baryczy Pomoce dydaktyczne: karty pracy, materiały informacyjne, Przebieg zajęć: Rozdaj uczniom pojedyncze kartki. Zadaniem uczniów jest wypisanie w ciągu 2 minut dwóch korzyści wynikających z hodowli karpia. Wybierz z grupy sekretarza, który na wcześniej przygotowanej tabeli będzie nanosił liczbę wskazań. (Zał. Nr 1). Po upływie czasu, uczniowie prezentują swoje argumenty, a sekretarz zaznacza w tabeli. Podziel zespół na grupy 5-6 osobowe, którym rozdaj karty pracy Nr 1 (Zał. Nr 2). Po zakończeniu pracy wszystkich zespołów omówcie wyniki każdego z nich (karta pracy). Porównaj otrzymane wyniki z charakterystyką stawów karpiowych (Zał. Nr 3). Kolejnym zadaniem, które polecisz uczniom jest ustalenie diety karpia. Zapytaj uczniów jakim zwierzęciem, jeżeli chodzi o odżywianie jest karp. Pokieruj tak dyskusją, by ostatecznym wnioskiem było, że karp jest wszystkożerny. Poproś uczniów, by wyjaśnili pojęcia: plankton, zooplankton, fitoplankton, bentos, fauna, flora. Następnie zaproponuj uczniom by sami sprawdzili co oferuje staw do zjedzenia karpiom karta pracy Nr 2 (Zał. Nr 4). Na koniec omówcie wyniki. W czasie spaceru po ścieżce, zwróć uwagę uczniów na paliki sterczące z wody (często na szczycie mają nałożone plastikowe butelki). Zapytaj, jaką rolę pełnią tak oznaczone miejsca (burza mózgów żadnej odpowiedzi nie krytykujemy, im więcej pomysłów tym lepiej!). Ze wszystkich propozycji uczniowie mają wybrać jedną propozycję i ją uzasadnić. W razie potrzeby udziel poprawnej odpowiedzi: W ten sposób oznacza się miejsca karmienia ryb np. zbożem, gdyż dno w tym miejscu nie jest muliste. Zapytaj, jakie dlaczego ma to znaczenie w karmieniu ryb? Następnie zapoznaj uczniów z etapami rozmnażania i rozwoju karpia. (Zał. Nr 5). Po wysłuchaniu prelekcji (lub w jej trakcie) rozdaj uczniom kartę pracy Nr 3 (Zał. Nr 6). Ich zadaniem jest podpisanie kolejnych etapów rozmnażania i rozwoju karpia. Przedstaw uczniom informacje dotyczące wielkości i głębokości stawów a ich przeznaczeniem hodowli karpia. (Zał. Nr 7). Poproś by uczniowie wrócili do karty pracy Nr 1 do zadania z pomiarem wielkości stawu i określili jaki rodzaj karpia jest w nim hodowany (narybek, kroczek, ryba towarowa). Następnie korzystając z danych umieszczonych w tabeli

(Zał. Nr 8) obliczyli, jaką obsada (ilość wpuszczonych ryb) jest zalecana dla tego stawu w danym rodzaju chowu, by uzyskać minimalną i maksymalną wydajność. ZAŁĄCZNIK NR 1 Argument Wskazania Suma Argument Wskazania Suma smaczne mięso nie zjada innych ryb (brak cech drapieżnika) mięso bogate w białko praca (np. dla rybaków) zawierają zdrowy tłuszcz (omega trzy) łatwy w hodowli (wszystkożerny, odporny na warunki środowiska) podtrzymanie tradycji (np. Wigilia) pokarm dla dzikich zwierząt hobby inne: -. - -. -.. ZAŁĄCZNIK NR 2 Karta pracy 1. Data: Skład grupy:.. Nazwa stawu. Miejscowość.. I. Oznaczanie tlenu w wodzie. Sprzęt: butelka (pojemność 200-300 cm 3 ), termometr, kolba ze szlifem i korkiem, pipeta, Odczynniki: siarczan(vi)manganu(ii), zasadowy roztwór jodku potasu,

Do butelki o pojemności 200-300cm 3 pobierzcie próbkę wody ze stawu. Pobraną próbkę wody o temperaturze około 20 o C (zmierzyć temperaturę!!) przelejcie do kolby ze szlifem do całkowitego jej wypełnienia. Dodajcie, wprowadzając koniec pipety pod powierzchnię wody (na dno kolby) tak, by nadmiar cieczy podczas dodawania wypływał po ściankach, 1 cm 3 roztworu siarczanu(vi)manganu(ii) oraz 2 cm 3 zasadowego roztworu jodku potasu. Zatkajcie szczelnie kolbę korkiem nie pozostawiając pęcherzyków powietrza pod nim. Dobrze wymieszajcie zawartość kolby przez odwrócenie jej (co najmniej 15 razy)i pozostawcie aż do opadnięcia osadu. Barwa osadu wodorotlenków manganu pozwoli jakościowo określić zawartość tlenu w próbce. Biały odsad wskazuje na brak tlenu w wodzie: 2Mn 2+ + 4OH - = 2 Mn(OH) 2 biały osad Brunatny osad wskazuje na dużą zawartość tlenu w wodzie: 2 Mn(OH) 2 + O 2 = 2MnO (OH) 2 brunatny osad Badanie powtórzcie dwukrotnie. Nr próbki Barwa osadu 1 2 Wniosek:... II. Scharakteryzowanie budowy stawu. Głębokość. Sprzęt: ciężarek (około 0,25 kg), sznurek z zawiązanymi co 10 cm węzłami. Sposób wykonania: - przywiążcie ciężarek do sznurka - powoli opuszczajcie pionowo obciążony sznurek do wody do momentu, aż stwierdzicie, że sznurek przestaje być naprężony, - zaznaczcie głębokość, na której ciężarek dotknął dna, - wyjmijcie ciężarek i zanotujcie głębokość stawu. Badanie powtórzcie trzykrotnie. Nr próby Głębokość (cm) 1 2 3 średni wynik Ukształtowanie brzegu. Uzupełnijcie charakterystykę stawu: - materiał budujący groblę:.. - szybkość przepływu wody (oszacujcie): wolny / szybki III. Oznaczanie temperatury wody Sprzęt: termometr leniwy

Temperaturę powinno się mierzyć termometrem leniwym, na głębokości odpowiadającej średniej głębokości stawu. Mierzyć należy 2-3 m od grobli, aby wyeliminować wpływ obrzeża na temperaturę wody. Odczytajcie wartość zmierzonej temperatury. Dokonajcie również pomiaru temperatury powietrza. Badania powtórzcie trzykrotnie. Podawanie wyników badań: Wynik oznaczeń podaje się w postaci ułamka, którego licznik wyraża temperaturę powietrza a mianownik temperaturę wody. Nr powtórzenia Temperatura powietrza i wody 1 2 3 Porównajcie swoje wyniki z danymi z tabeli. Wniosek:.. IV. Obliczenie powierzchnia stawu. Sprzęt: kalka milimetrowa Metoda kalki milimetrowej Na mapę stawu, który chcemy pomierzyć, nakładamy kalkę milimetrową i sumujemy ilość milimetrów kwadratowych wchodzących na jego obszar. Aby uprościć pracę, możemy najpierw sumować kwadraty obejmujące 2 cm 2, następnie jeśli takich już zabraknie możemy wrysować w zaznaczony obszar kwadraty o powierzchni 1 cm 2, potem 5 mm 2, potem 2 mm 2 i dopiero 1 mm 2.

Da nam to tyle, że będziemy mieli mniej liczenia najmniejszych części pola. Obliczając ilość milimetrów, osobno sumujemy milimetry, których obszar został naruszony przez granicę konturu i ich ilość dzielimy przez dwa, dodając do sumy milimetrów pełnych. Następnie uwzględniając skalę mapy, obliczamy powierzchnię rzeczywistą. Jeśli na mapie w skali 1:25 000 naliczyliśmy np. 52 mm 2 pełne i 36 milimetrów "naruszonych", to w sumie otrzymamy: 52 + 18 = 70 mm 2. Ponieważ w tej skali 1 mm 2 to 625 m 2, więc 70 mm 2 będzie odpowiadało 43 750 m 2. Pomiar powierzchni należy dokonać co najmniej 3-krotnie. ZAŁĄCZNIK NR 3 Stawy karpiowe. Powierzchnię stawów karpiowych podaje się w hektarach (stawy karpiowe skupione są zwykle w kilkunasto-, kilkudziesięcio- i kilkusethektarowe kompleksy, zlokalizowane głównie w dolinach rzecznych). Ryby te są odporne na niską zawartość tlenu w wodzie i wolą żyzne akweny. Karp jest rybą ciepłolubną, najlepiej wykorzystuje pokarm i najszybciej przyrasta w temperaturze 18 28ºC. Dlatego większość stawów karpiowych to płytkie, szybko nagrzewające się zbiorniki, mające od 0,5 do 3 m głębokości. Wyróżniają się one ponadto wysoką żyznością, słabym uwarstwieniem termicznym (temperatura wody jest prawie taka sama na każdej głębokości) oraz dosyć dużą powierzchnią, wynoszącą zwykle od kilku do kilkunastu hektarów. ZAŁĄCZNIK NR 4 Karta pracy 2. Data: Skład grupy:.. Nazwa stawu. Miejscowość.. I. Połów planktonu (zooplanktonu i fitoplanktonu). Sprzęt: siatka planktonowa, czysty słoik, szalka Petriego, pęseta, igła preparacyjna, pipetka, lupa filatelistyczna, klucze do oznaczania planktonu. Słoik do którego będziecie wlewać próby, należy bardzo dokładnie przepłukać wodą z badanego stawu. Zarzućcie siatkę bezpośrednio do wody. Czynność tę powtórzcie kilkakrotnie w celu zagęszczenia prób. Uzyskany w ten sposób zagęszczony materiał wlejcie do słoika. Na szalkę Petriego nalewamy troszkę wody ze słoika, tak, aby przykryć dno. Przy użyciu dobrej lupy filatelistycznej i klucza do oznaczania planktonu nazwijcie organizmy wodne. Wyniki zapiszcie w tabeli: Połów planktonu powtórzcie przynajmniej 10 razy.

Po oznaczeniu organizmów wlejcie materiał do stawu! Organizmy zaobserwowane w badanym materiale (nazwy gatunkowe lub nazwa ogólna np. wioślarki) 1. 9. 2. 10. 3. 11. 4. 12. 5. 13. 6. 14. 7. 15. 8. 16. II. Poznajemy organizmy zasiedlające dno zbiornika. Sprzęt: siatka bentosowa lub wiaderko przywiązane do sznurka, sitko, plastikowa kuweta, igła preparacyjna, lupa filatelistyczna, klucze do oznaczania bezkręgowców wodnych np.: Rybak J. I. 2001. Przewodnik do rozpoznawania niektórych bezkręgowych zwierząt słodkowodnych, PWN, Warszawa; Engelhardt W. i inni, 1998. Przewodnik flora i fauna wód śródlądowych, wyd. Multico, Warszawa; Kołodziejczyk A., Koperski P., Kamiński M. 1998. Klucz do oznaczania makrofauny bezkręgowej, wyd. Państwowa Inspekcja Ochrony Środowiska, Warszawa; Kołodziejczyk A., Koperski P. 2000. Bezkręgowce słodkowodne Polski. UW, Warszawa Opuszczamy wiaderko na dno zbiornika, tak by położyło się brzegiem na dnie. Następnie przesuwamy je po dnie i wyjmujemy. Odczekujemy kilka minut, aby kamyki i muł opadły na dno. Do kuwety nalewamy na dno trochę wody. Delikatnie cedzimy przez sitko zawartość wiaderka i wytrzepujemy otrzymany materiał do kuwety. Każdorazowo sprawdzamy, czy na piasku, kamykach, które pozostały w wiaderku, nie występują np. przyklejone chruściki domkowe, pijawki, mięczaki. Przy użyciu dobrej lupy filatelistycznej i klucza do oznaczania planktonu nazwijcie organizmy wodne. Wyniki zapiszcie w tabeli: Pobieranie materiału dennego powtórzcie przynajmniej 10 razy. Po oznaczeniu organizmów wlejcie materiał do stawu! Organizmy zaobserwowane w badanym materiale (nazwy gatunkowe lub nazwa ogólna np. pijawki) 1. 9. 2. 10. 3. 11. 4. 12. 5. 13. 6. 14. 7. 15. 8. 16. ZAŁĄCZNIK NR 5

Samce karpia mleczaki, uzyskują dojrzałość płciową po czterech sezonach hodowlanych, a samice ikrzyce po pięciu. W okresie tarła różnicowanie płci staje się wyraźniejsze. U samców występuje wtedy na wieczkach skrzelowych wysypka tarłowa w postaci drobnych szorstkich ziarnistości. Okres tarła karpi przypada na miesiące: maj, czerwiec, lipiec, gdy temperatura wody wynosi 16-18 o C. Z posiadanego pogłowia tarlaków wybiera się te, które najbardziej odpowiadają wymaganiom hodowlanym i upodobaniom konsumenta. W fazie szczytowej tarła samica wykonując gwałtowne ruchy składa ikrę na roślinność rosnącą na dnie, a samiec wydziela mlecz. Do zapłodnienia musi dojść przed upływem półtorej minuty, po tym czasie jaja i plemniki stają się niezdolne do zapłodnienia. Samica ważąca ponad 3 kg daje średnio 200 000 jaj na 1kg masy swego ciała. Jaja karpia są żółtawe, przezroczyste i pokryte kleistym śluzem. Każde oddzielnie jest przyczepione do rośliny, dzięki czemu ma zapewniony ze wszystkich stron dopływ tlenu. Czas rozwoju zarodka zależy od temperatury wody. Normalnie rozwijają się on w przedziale temperatur od 12,5 do 30 o C. Temperatura 23 o C pozwala na wykluwanie się larw po 3 dniach, to jest po 69 stopniodniach (stopniodzień przeciętna dobowa temperatura pomnożona przez liczbę dni od momentu zapłodnienia jaja aż do wyklucia się larwy np. 3x23=69)., przy 19 o C po 5 dniach, a 16 o C po 9 dniach. Niedługo przed wykluciem zarodek znajdujący się w osłonce jajowej opada na dno. Osłonka jajowa pęka, a zarodek (już jako larwa) wydostaje się z niej. Larwy przyczepiają się do roślin i przemieszczają się po nich w górę aż do powierzchni wody i łykają powietrze, by nim napełnić pęcherz pławny. Długość wyklutych larw wynosi 5mm. Początkowo mają one jednolity fałd skórny płetwowy, obejmujący tułów, który dopiero po kilku dniach zróżnicuje się na 3 oddzielne płetwy nieparzyste. Miejsce płetw brzusznych zajmuje woreczek żółtkowy. To stadium karpia w hodowli nazywamy wylęgiem. Rozwój łusek rozpocznie się gdy karp dorośnie do 16-18mm, a kończy z chwilą osiągnięcia długości 22-25mm. Po pierwszym sezonie (roku) hodowlanym karp osiąga ciężar narybku (20-50g), po dwóch kroczka (200-350g), po trzech ryby towarowej czyli konsumpcyjnej (800-1 500g, a nawet 2 000g). ZAŁĄCZNIK NR 6. Karta pracy Nr 3 Podpisz kolejne etapy rozmnażania i rozwoju karpia.

ZAŁĄCZNIK NR 7

http://tnz.most.org.pl ZAŁĄCZNIK NR 8. Tabela. Obsada karpiowa na 1 ha stawu Wydajność naturalna stawu kg/ha Chów ekstensywny Chów intensywny obsada w sztukach obsada w sztukach zakładany przyrost kg narybku kroczków narybku kroczków 100-125 125 145 200 400 425 125-150 160 195 250 505 550 170 195 225 300 600 645 200 230 265 350 695 765 250 290 330 400 820 890