Scenariusz zajęć dla klasy I Opracowanie: Bożena Szybko Ośrodek tematyczny: NASZE LEKTURY Temat dnia: Co dają nam książki? Cele ogólne: uświadomienie korzyści płynących z obcowania z książką rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz nawyku poszanowania książki zachęcenie do samodzielnego czytania lektur bogacenie słownictwa o nowe wyrażenia związane z tematem książka rozwiązywanie zadań na dzielenie jako podział Cele operacyjne: Uczeń: wie, jakie korzyści dają książki ułoży zdanie z rozsypanki wyrazowej wie, żetytułyksiążek i nazwiska autorów piszemy wielką literą poprawnie wykona działania na mnożenie dzieli liczby na równe części wie, żeksiążki należy szanować zaprojektuje i wykona zakładkę do książki dobierze ilustrację do tekstu potrafi wskazać autora i ilustratora Metody: słowna pogadanka, praca z tekstem oglądowe obserwacja praktyczne ćwiczenia praktyczne aktywne burza mózgów, gry dramowe Formy pracy: indywidualna grupowa zbiorowa Środki dydaktyczne: wystawka książek, krzyżówka, tekst wiersz, rozsypanka wyrazowa, tekst z lukami, podręczniki, materiały papiernicze i włókiennicze, klej, nożyczki.
-2- Przebieg zajęcia 1. Rozwiązanie zagadki: Niefurtka wszyscyją otwierają. Nie ogród a piękna jak kwiat w maju. Nie zamek mieszkają w niej królowie. Nie człowiek a bajkę ci opowie. ( książka). 2. Oglądanie zorganizowanej wystawki książek czytanie tytułów książek, nazwisk autorów i ilustratorów. Zwrócenie uwagi na wielką literę w tytułach, imionach i nazwiskach autorów. 3. Swobodne wypowiedzi uczniów na temat ich ulubionych książek. 4. Wypowiedzi w związku z pytaniem problemowym: Do czego potrzebne są książkiico nam one dają? burza mózgów. 5. Ułożenie haseł o książkach z rozsypanek wyrazowych i przypięcie ich na tablicy praca w grupach: Książka uczy, książka śmieszy, książka bawi, książka cieszy Książka w życiu pomaga Książka jest twoim wiernym przyjacielem 6. Odczytanie wiersza Edwarda Szymańskiego pt. Książka krótka analiza wiersza, próba odpowiedzi na pytanie: Co według poety zawdzięczamy książce? 7. Dobieranie tekstu do ilustracji praca w grupach poprzedzone odczytaniem przez nauczyciela tekstu: Idą, idą bajki w świat w czarodziejskiej szacie. Przyjrzyjcie się dobrze może je poznacie?... Uczniowie otrzymują teksty charakterystyczne dla znanych bajek, dopasowują je do ilustracji i odgadują tytuł ( mogą podać nazwisko autora, jeśli je znają) załącznik 1. 8. Gra dramowa pt. Kim jestem? Chętni uczniowie wchodzą wrolę ulubionej postaci z wybranej przez siebie lektury. Opowiadają o sobie w 1 osobie, np. Mam na imię Wojtek. Uratowałem z pożaru małego chłopca. Kim jestem?. 9. Rachunek pamięciowy: Do tablicy przyczepione są kartoniki z liczbami po jednej stronie, a z literami po drugiej stronie. Z A D A N I A 12 15 20 21 18 9 14 Uczniowie obliczają wpamięciiwybierają właściwy kartonik. Układają kartoniki jeden obok drugiego. Nauczyciel podaje przykłady: 2 6= ; 3 5= ; 5 4= ; 3 7= ; 6 3= ; 3 3= ; 7 2=. Uczniowie odwracają kartoniki i odczytują hasło. 10. Rozwiązywanie zadań tekstowych ( karta pracy załącznik 2).
-3-11. Podział liczb na równe części KPU nr 23 zad. 3, 4, 5, 6. 12. Rozmowa na temat poszanowania książek. 13. Zaprojektowanie i wykonanie zakładki do książki. 14. Podsumowanie lekcji. Ułożenie zdań na temat: Co nam daje książka?-pracaw poziomach. Odczytanie uzupełnionego tekstu i wklejenie do zeszytu. ( załącznik nr 3) 15. Ewaluacja.
ZAŁĄCZNIK NR 1 Grupa I Spieszę się bardzo do mojej babci, Po drodze wilka spotykam. Jest taki miły, rozmawia ze mną i zerka do koszyka. Te smakołyki to nie dla ciebie, chorej babuni niosę. Nie mogę ztobą dłużej rozmawiać, więczejdź mi z drogi proszę. Babcia na pewno się ucieszy, jak ją wnusia odwiedzi, więc chociaż mi się spieszy, zrobię jej bukiet świeży. Pozrywam rumianki białe rosnące na leśnej polanie, dam jej naręcze całe i razem zjemy śniadanie. (CZERWONY KAPTUREK) Grupa II Jestem biedna sierotka. Nikt mnie teraz nie kocha, nie lubią mnie siostrzyczki, nie lubi mnie macocha. Dużo pracy mam jeszcze, siostry na bal się spieszą, przygotuję im suknie, niech się siostry ucieszą. Chciałabym być na balu. Będę? Jakmyślicie? Śniło mi się, że złoty pantofelek odmieni moje życie. (KOPCIUSZEK) Grupa III Dziewczynka: Jak przyjemnie jest tu w lesie, czas bardzo szybko upływa, nasze słowa echo niesie i ptaszyna nas wzywa. Chłopiec: Oj! Siostrzyczko, zgubiliśmy drogę. Mnie bolą nogi, dalej iść nie mogę. Dziewczynka: Nie płacz braciszku, jest domek w oddali, maleńki domek i światło się pali.
Baba Jaga : Co ja widzę? Tuście ptaszki! Proszę, proszę ładna heca, Będę miała smaczny obiad. Zaraz wsadzę was do pieca. ( JAŚ I MAŁGOSIA) Grupa IV My jesteśmy krasnoludki wierne i uczciwe. Mamy kolorowe butki, długie wąsy siwe. - Kto nas nie zna? - Kto nie kocha? Wszak to myśmy pilnowały szklanej trumny naszej Pani. A gdy nas potrzebujecie, by w lekcjach wam pomagać, to powiedzcie po cichutku: Zjaw się mały krasnoludku. ( KRÓLEWNA ŚNIEŻKA)
ZAŁĄCZNIK NR 2 Zadanie 1 Wykonaj ilustrację irozwiąż zadanie. Jaś i Małgosia mieli 14 pierników. Podzielili je między sobą po tyle samo. Po ile pierników otrzyma każde z nich? Rozwiązanie... Odpowiedź: Jaś imałgosiaotrzymają po... pierników. Zadanie 2 18 książek rozłożono na 3 półkach po tyle samo na każdej. Po ile książek będzie na każdej półce? Ile książek? Ile równych części? Ile w jednej części? Odpowiedź: Nakażdej półce będzie po... książek.
ZAŁĄCZNIK NR 3 I poziom tekst z lukami do uzupełnienia. Książka... nam w zdobywaniu wiedzy.... nas właściwego zachowania.... gdy jesteśmy smutni. Jest naszym... przyjacielem. II poziom tekst z lukami ( jak wyżej) oraz wyrazy pomocnicze: pomaga, uczy, rozśmiesza, przyjacielem.