Scenariusz lekcji języka polskiego TEMAT: TEN WIERSZ GRA, DŹWIĘCZY I SZELEŚCI - CZY TO MOŻLIWE?

Podobne dokumenty
Test sprawdzający z języka polskiego dla kl. VI Data dodania: :59:49 Autor: Agnieszka Chamara

Zobacz, ile jesieni! Pełno jak w cebrze wina, A to dopiero początek, Dopiero się zaczyna.

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV. Temat lekcji: Wiosna muzyką, słowami i barwami malowana.

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Cel główny: Motywacja uczniów do dokładnej i solidnej pracy.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV w Szkole Podstawowej nr 42 z Oddziałami Integracyjnymi w roku szkolnym 2018/2019

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO KL. VI B 28 marca 2014 r.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ. Obowiązujący program nauczania : Jutro pójdę w świat, WSiP

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLAS IV ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE IV i VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ.

OCENĘ DOPUSZCZAJĄCĄ Otrzymuje uczeń, który osiągnął poziom wymagań koniecznych.

Trening analizy i interpretacji wiersza na trzech poziomach edukacji

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Temat zajęć: Pole, pole, łyse pole...

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny roczne z języka polskiego dla klasy IV szkoły podstawowej

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

Scenariusz nr 6 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY IV

KRYTERIA OCENY ROCZNEJ Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Scenariusz lekcji języka polskiego. TEMAT: KIM JEST LUDOŻERCA? (T.RÓŻEWICZ List do ludożerców; list otwarty)

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny w klasie 5 Teraz polski!

Scenariusz zajęć ze sztuki w klasie V (integracja muzyki z plastyką) TEMAT: Forma ronda w kompozycji plastycznej:

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE V

Wymagania edukacyjne z języka polskiego dla klasy 4. Ocena celująca:

Kryteria ocen z języka polskiego w klasach V

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Ogień. Ogień. Zagadnienia z podstawy programowej

Scenariusz zajęć w klasie III

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

OŚRODEK TEMATYCZNY: WIOSNA PACHNĄCA MAJEM

JĘZYK POLSKI WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY ORAZ SPOSOBY SPRAWDZANIA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA KLASA V

Scenariusz zajęć kształcenia zintegrowanego dla klasy II. Temat ośrodka: W jesiennym nastroju Temat dnia: Kodeks postępowania na koncercie

Sposoby sprawdzania i oceniania osiągnięć edukacyjnych uczniów

-zna i stosuje w swoich wypowiedziach pojęcia i terminy związane z filmem, teatrem, książką, muzeum, Internetem;

JĘZYK POLSKI WYMAGANIA EDUKACYJNE

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

STANDARDY WYMAGAŃ PROGRAMOWYCH Z JĘZYKA POLSKIEGO KLASA IV

Wymagania edukacyjne z języka polskiego dla klasy IV opracowane na podstawie programu Jutro pójdę w świat

Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

JĘZYK POLSKI WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY ORAZ SPOSOBY SPRAWDZANIA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Wymagania edukacyjne z języka polskiego dla klasy czwartej SP im. Jana Pawła II w Żarnowcu

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny śródroczne z języka polskiego dla klasy V

Ocenę wyższą otrzymuje uczeń, który spełnia wszystkie wymagania pozytywnych ocen niższych.

Kryteria ocen z języka polskiego dla klasy V szkoły podstawowej

JĘZYK POLSKI -WYMAGANIA KLASA IV

KRYTERIA WYMAGAŃ NA POSZCZEGÓLNE OCENY SZKOLNE. Przedmiot: język polski. Klasa: 5 OCENA CELUJĄCA

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Wymagania edukacyjne język polski klasa IV

Cel: Opiszę sytuację i obrazy poetyckie przedstawione w wierszu Jerzego Harasimowicza pt. Sad, styczeń

Klasa 4 OCENA DOSTATECZNA OCENA DOBRA OCENA BARDZO DOBRA

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM EDUKACJI PLASTYCZNEJ DLA KLASY I

Język polski. Konspekt lekcji otwartej dla nauczycieli

Kryteria oceniania z języka polskiego KLASA V

Materiał nauczania języka polskiego i przewidywane osiągnięcia uczniów

KRYTERIA WYMAGAŃ NA POSZCZEGÓLNE OCENY SZKOLNE. Przedmiot: język polski. Klasa: 4 OCENA CELUJĄCA

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z J EZYKA POLSKIEGO DLA KLASY 6

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Kolorowe ozdoby choinkowe. Historia choinki.

JĘZYK POLSKI KLASA IV WYMAGANIA EDUKACYJNE Kryteria zostały opracowane na podstawie Programu nauczania Słowa z uśmiechem wydawnictwa WSiP

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Był dom a są domy. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. a) Wiadomości. b) Umiejętności

SCENARIUSZ 2-GODZINNYCH ZAJĘĆ, WYCHOWAWCZYCH NA TEMAT: ASERTYWNOŚĆ - JAK BYĆ SOBĄ

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE V w Szkole Podstawowej nr 42 z Oddziałami Integracyjnymi w roku szkolnym 2018/2019

Temat: Świat dzikich zwierząt. Utrwalenie nazw zwierząt. Wprowadzenie słownictwa dotyczącego zwyczajów zwierząt

-zna i stosuje w swoich wypowiedziach pojęcia i terminy związane z filmem, teatrem, książką, Internetem;

Scenariusz zajęć Temat: Jaka jest pogoda jesienią?

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV

Scenariusz zajęć nr 4

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny roczne z języka polskiego dla klasy V szkoły podstawowej

Ocenę wyższą otrzymuje uczeń, który spełnia wszystkie wymagania pozytywnych ocen niższych.

SCENARIUSZ LEKCJI. (podstawa programowa pkt 7. Uczeń rozpoznaje i nazywa figury: punkt, prosta, półprosta i odcinek).

JĘZYK POLSKI WYMAGANIA EDUKACYJNE I KRYTERIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY - KLASA IV

Kryteria ocen z języka polskiego w klasie 4. Ocenę celującą - otrzymuje uczeń, którego wiedza znacznie przekracza poza obowiązujący program nauczania:

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY V

Scenariusz lekcji języka polskiego przeprowadzonej w klasie II gimnazjum.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Sposoby sprawdzania i oceniania osiągnięć edukacyjnych uczniów

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

Scenariusz zajęć edukacji wczesnoszkolnej w klasie I przeprowadzonych przez Alicję Staszewską Rudnicką

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz zajęć nr 8

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY VI

Rozdział 2. Scenariusze zajęć do pracy z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym z lekkim i umiarkowanym stopniem uszkodzenia słuchu

JĘZYK POLSKI WYMAGANIA EDUKACYJNE KLASA IV (ocenę wyższą otrzymuje uczeń, który spełnia wszystkie wymagania ocen niższych pozytywnych)

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO DLA UCZNIÓW UPOŚLEDZONYCH W STOPNIU LEKKIM KLASA I

Świat wokół nas opisujemy przedmioty

Scenariusz lekcji języka polskiego GRA W SŁOWA WPROWADZENIE DO SŁOWOTWÓRSTWA

ŚRODKI STYLISTYCZNE. ŚRODKI POETYCKIE ŚRODKI ARTYSTYCZNEGO WYRAZU (z takimi określeniami możesz spotkać się w zadaniach z języka polskiego)

JĘZYK POLSKI WYMAGANIA EDUKACYJNE KLASA IV

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

Wymagania edukacyjne z języka polskiego w klasie VI Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Czerwionce - Leszczynach

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie I Piosenka 1 What time is it?

Scenariusz zajęć nr 1

Transkrypt:

Przedział wiekowy: Szkoła podstawowa Czas trwania zajęć: 45 minut Scenariusz lekcji języka polskiego TEMAT: TEN WIERSZ GRA, DŹWIĘCZY I SZELEŚCI - CZY TO MOŻLIWE? CEL GŁÓWNY: Kształtowanie wrażliwej postawy wobec czytanego tekstu. Uzyskanie odpowiedzi na zadane pytanie w temacie lekcji. CELE OPERACYJNE: Uczeń: rozumie znaczenie słów-gra, dźwięczy, szeleści, przypomina sobie podstawowe wiadomości na temat budowy wiersza, potrafi wyciągnąć wniosek ze wspólnych poszukiwań odpowiedzi na pytanie w temacie lekcji, rozumie znaczenie terminów-autor, adresat, podmiot mówiący, dodatkowo zapoznaje się ze zwrotem-podmiot liryczny, powtarza znane już środki stylistyczne-epitet, uosobienie, przenośnia, poznaje zamienne określenie przenośni-metaforę oraz kolejny środek stylistycznyporównanie, odnajduje w wierszu wszystkie wymienione środki stylistyczne. FORMY PRACY: indywidualna, zbiorowa. METODY: problemowa (szukamy odpowiedzi na pytanie zawarte w temacie lekcji), tekstu przewodniego (Julian Tuwim Strofy o późnym lecie), podająca. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: tekst przewodni (Julian Tuwim Strofy o późnym lecie), karteczki ze słowami - gra, dźwięczy, szeleści (do powieszenia na tablicy), magnesy, uzupełnianka - jako część notatki z lekcji. PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. Sprawy organizacyjne: - przywitanie się z uczniami, - sprawdzenie obecności.

2. Sprawdzenie zadania domowego- krótka prezentacja kilku prac (ilustracje do wiersza wykonane w zeszytach). 3. Rozmowa z dziećmi na temat zawieszonych na tablicy słów- gra, dźwięczy, szeleści. Jakie to części mowy? Wspólnie odmieniamy podane czasowniki przez osoby. Co może grać, dźwięczeć i szeleścić? (instrumenty muzyczne, dzwonki, suszone liście, papier, worek). 4. Podanie tematu lekcji - TEN WIERSZ GRA, DŹWIĘCZY I SZELEŚCI - CZY TO MOŻLIWE? 5. Przypomnienie podstawowych wiadomości na temat wiersza - wspólne tworzenie notatki. WIERSZ jest to utwór literacki, a dokładniej - liryczny, ma wyszczególnione wersy, jest przeciwieństwem prozy. BUDOWA WIERSZA strofy / zwrotki /, wersy, rymy. WNIOSEK Już sama budowa wiersza oddziałuje na zmysły - strofy i wersy na wzrok, a rymy na słuch. 6. Głośne odczytanie wiersza przez nauczyciela. (załącznik nr 1) 7. Każdy uczeń otrzymuje uzupełniankę na temat gry, dźwięku i szelestu w wierszu, którą następnie wszyscy wypełniają. (załącznik nr 2) 8. Powtórzenie terminów. AUTOR ktoś, kto napisał tekst, Julian Słowacki ADRESAT - osoba, do której zwraca się autor - Zobacz - ty liryczne - 2 os. lp. PODMIOT MÓWIĄCY - PODMIOT LIRYCZNY ktoś, kto mówi w tekście, pluskam, we mnie, drzemię - ja liryczne - 1 os. lp. 9. Powtórzenie znanych już dzieciom środków stylistycznych - epitet, uosobienie przenośnia / metafora /. Wprowadzenie terminu - porównanie. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, należy podać dzieciom notatkę.

EPITET - określenie rzeczownika, najczęściej przymiotnik, np. wysokie drzewa. UOSOBIENIE - nadanie cech ludzkich zwierzętom, rzeczom, np. pies powiedział, kamień zapłakał. PRZENOŚNIA - METAFORA - to wyrażenie, w którym nowatorskie połączenie słów tworzy nowe znaczenie, np. kwiat uczuć, życie więdnie. PORÓWNANIE - ukazuje podobieństwo czegoś do czegoś. To konstrukcja dwuczłonowa, połączona wyrażeniami - jak, jakby, niby, podobnie, na kształt, np. dziewczyna jak marzenie. 10. Zadanie domowe - do wyboru - * Ułożę własną zwrotkę do wiersza Tuwima. * Na kartce z bloku zilustruję wybraną strofę dowolną techniką, np. można wykorzystać suszone liście, ziarenka, farby, pastele, papier kolorowy itp. 11. Pożegnanie uczniów.

ZAŁĄCZNIK NR 1 JULIAN TUWIM STROFY O PÓŹNYM LECIE Zobacz, ile jesieni! Pełno jak w cebrze wina, A to dopiero początek, Dopiero się zaczyna. Siano suche i miodne Wiatrem nad łąką stoi. Westchnie, wonią powieje I znów się uspokoi. Obłoki leżą w stawie, Jak płatki w szklance wody. Laską pluskam ostrożnie, Aby nie zmącić pogody. Nazłociło się liści, Że koszami wynosić, A trawa, jaka bujna, Aż się prosi, by kosić. Słońce głęboko weszło W wodę, we mnie i w ziemię, Wiatrem oczy przymyka. Ciepłem przejęty drzemię. Lato w butelki rozlane, Na półkach słodem się burzy. Zaraz korki wysadzi, Już nie wytrzyma dłużej. A tu uwiądem narasta Winna jabłeczna pora. Czerwienna, trawiasta, liściasta, W szkle pękatego gąsiora. Na gorącym kamieniu Jaszczurka jeszcze siedzi. Ziele, ziele wężowe Wije się z gibkiej miedzi.

ZAŁĄCZNIK NR 2 Uzupełnij tekst. Wykorzystaj wyrazy umieszczone w ramce. Wiersz, który jest podzielony na strofy, to wiersz. Strofy, wersy i rymy tworzą Dzięki temu czujemy, że wiersz.. Specyficznie, w sposób przemyślany ułożone głoski mogą sprawić, że wiersz. W ten sam sposób możemy uzyskać wierszu efekt., który dodatkowo może powstać, przez zastosowanie.. (np. Bum, bum! Stuk, puk!). Kiedy czytamy wiersz, wtedy zaczyna działać nasza. Wówczas słyszymy. kolorowych jesiennych, liści. Czujemy.. czerwonych, soczystych jabłek. smak, szelest, gra, szeleści, stroficzny, rytm wiersza, dźwięku, wyrazów dźwiękonaśladowczych, wyobraźnia --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Uzupełnij tekst. Wykorzystaj wyrazy umieszczone w ramce. Wiersz, który jest podzielony na strofy, to wiersz. Strofy, wersy i rymy tworzą Dzięki temu czujemy, że wiersz.. Specyficznie, w sposób przemyślany ułożone głoski mogą sprawić, że wiersz. W ten sam sposób możemy uzyskać wierszu efekt., który dodatkowo może powstać, przez zastosowanie.. (np. Bum, bum! Stuk, puk!). Kiedy czytamy wiersz, wtedy zaczyna działać nasza. Wówczas słyszymy. kolorowych jesiennych, liści. Czujemy.. czerwonych, soczystych jabłek. smak, szelest, gra, szeleści, stroficzny, rytm wiersza, dźwięku, wyrazów dźwiękonaśladowczych, wyobraźnia