IMIĘ I NAZWISKO KURSANTA- MICHAŁ SIEK FORMA PRZCY- SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH WYKORZYSTANIE ITC W PLANOWANIU INWESTYCJI FINANSOWYCH



Podobne dokumenty
1. Zarządzanie informacją w programie Access

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

TEMAT : GRA GIEŁDOWA

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności. Scenariusz lekcji

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Temat 2. Program komputerowy

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

SCENARIUSZ TEMATYCZNY. Prawa Keplera (fizyka, informatyka poziom rozszerzony)

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA NA LEKCJI MATEMATYKI W I KLASIE GIMNAZJUM.

SCENARIUSZ LEKCJI. Jedno z doświadczeń obowiązkowych ujętych w podstawie programowej fizyki - Badanie ruchu prostoliniowego jednostajnie zmiennego.

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe pojęcia związane z internetem; scharakteryzować pojęcia: portal, wortal, witryna, WWW, HTTP;

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z sieci Internet. Autorka: Agnieszka Kotowicz

Komputer w nowoczesnej szkole. Szkolenie online.

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

Zastosowanie informatyki na lekcjach geografii

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: O czym mówią współczynniki funkcji liniowej? - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Scenariusz lekcji. zdefiniować elementy wykresu (zakres danych, serie danych, legenda, zakres wartości, etykiety osi);

Temat: Atlas ptaków, roślin, owadów. Sekcje w dokumencie MS Word

Wymagania edukacyjne z informatyki dla cyklu dwugodzinnego 1h tygodniowo w pierwszym roku nauczania

uczniowie powinni mieć przekonanie o odpowiedzialności indywidualnej i zbiorowej za stan środowiska.

Scenariusz zajęć z przedmiotu podstawy przedsiębiorczości

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

SCENARIUSZ LEKCJI: TEMAT LEKCJI: Postać kanoniczna funkcji kwadratowej. Interpretacja danych w arkuszu kalkulacyjnym

Zrzut ekranu z wykorzystanej podczas zajęć prezentacji

2. Tabele w bazach danych

Możliwość wykorzystania komputera na zajęciach podstaw przedsiębiorczości na przykładzie lekcji nt. podatków pośrednich (scenariusz lekcji)

Pojęcie funkcji i jej podstawowe własności.

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

PRZEWODNIK PO PRZEDMIOCIE

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Mutacje jako źródło różnorodności wewnątrzgatunkowej

Scenariusz lekcji. wymienić i opisać pojęcia: prawo autorskie, licencja, upgrade, demo, trial, public domain, shareware;

Projekt O czym świadczy moja masa ciała i wzrost

i działanie urządzeń związanych równieŝ budowę i funkcje urządzeń

Scenariusz zajęć dodatkowych

SCENARIUSZ LEKCJI. Czas realizacji. Podstawa programowa

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

TEMAT: Kuchnia to nie apteka

METODA Wykorzystanie programu LICEALISTA 2.0 (a w nim podprogramu VIRTUAL MATH) zakupionego przez nauczyciela Karty Pracy dla każdego ucznia

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Temat: Przedstawianie i odczytywanie informacji przedstawionych za pomocą wykresów. rysowanie i analizowanie wykresów zależności funkcyjnych.

SCENARIUSZ LEKCJI. Wielomiany komputerowe wykresy funkcji wielomianowych

Scenariusz lekcji. wymienić i podać adresy internetowe instytucji zajmujących się organizacją rynku pracy (biura pracy, agencje pośrednictwa);

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI. Jak ulokować i pożyczyć pieniądze? 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

Rozkład materiału nauczania z przedmiotu INFORMATYKA. dla gimnazjum

SCENARIUSZ LEKCJI. Miejsca zerowe funkcji kwadratowej i ich graficzna prezentacja

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Scenariusz lekcji. wymienić zagrożenia czyhające na dane; podać definicję pojęć: phishing, pharning, spyware, adware, trojan, wirus;

Temat szkolenia: Odwrócona lekcja w nauczaniu przedmiotów ścisłych z wykorzystaniem otwartych zasobów edukacyjnych, w szczególności Khan Academy

2. Graficzna prezentacja algorytmów

K-20. Konspekt projektu. Temat: Pieniądze lubią mnożenie. Cel główny projektu: Cele projektu:

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. opisać rodzaje zmian, jakie można wykonać na komórkach w Excelu; wskazać jak dane i komórki w Excelu

WYKRESY FUNKCJI LINIOWEJ

Klasa I (Gimnazjum) Zakres wiadomości. rozszerzający

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

Scenariusz lekcji z Technologii informacyjnej w liceum profilowanym (profil ekonomiczno-administracyjny i usługowo-gospodarczy)

Sposoby przedstawiania algorytmów

Scenariusz lekcji. 3. Temat lekcji: Zastosowanie własności trójmianu kwadratowego: rysowanie wykresu, wyznaczanie wzoru o podanych własnościach;

Nauki ścisłe priorytetem społeczeństwa opartego na wiedzy Zbiór scenariuszy Mój przedmiot matematyka

Scenariusz lekcji. podać definicję metody zachłannej stosowanej w algorytmie; wymienić cechy algorytmów zachłannych;

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.11 Temat zajęć: Dzielimy się z państwem rozliczenie roczne PIT

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

W ramach realizacji powyższego zadania podjęto następujące przedsięwzięcia:

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Różnorodność gatunkowa i ponadgatunkowa

Sprawozdanie z projektu edukacyjnego zrealizowanego w Szkole Podstawowej w Raszówce w roku szkolnym 2005/2006 pod hasłem "ŻYJMY ZDROWO!

SCENARIUSZ LEKCJI Przesuwanie paraboli - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Numer i nazwa obszaru: 5 Wdrażanie nowych, innowacyjnych sposobów nauczania i oceniania, w celu podnoszenia efektywności kształcenia w cyfrowej szkole

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE

Przedmiotowy system oceniania Kryteria oceniania i wymagania EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA. gimnazjum

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI (2 LEKCJE) W III KLASIE GIMNAZJUM OPRACOWAŁA RENATA WOŁCZYŃSKA

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Bilans przedsiębiorstwa co to takiego? Autor: mgr Gabriela Jagsz

Wstęp do poradnika metodycznego Przykładowy rozkład materiału 13 I rok nauczania...13 II rok nauczania...13 Rozkład materiału:...

INFORMATYKA. Portale społecznościowe

Transkrypt:

PRACA ZALICZENIOWA IMIĘ I NAZWISKO KURSANTA- MICHAŁ SIEK FORMA PRZCY- SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TEMAT: WYKORZYSTANIE ITC W PLANOWANIU INWESTYCJI FINANSOWYCH CEL OGÓLNY: Przekazanie uczniom wiedzy na temat inwestycji finansowych z wykorzystaniem ICT Cele szczegółowe: Uczeń: Pozna pojęcia: Inwestycja finansowa Rynek finansowy Struktura rynku finansowego Giełda Indeks giełdowy Akcje Obligacje Fundusz inwestycyjny Ryzyko Będzie potrafił wykorzystać informacje zgromadzone w sieci Internet oraz dokonać ich selekcji pod względem przydatności i wiarygodności Pozna popularne internetowe serwisy giełdowe Będzie potrafił odczytywać informacje z tabel notowań i wykresów giełdowych Będzie potrafił obliczać dochody(lub straty) z akcji, obligacji, jednostek funduszy inwestycyjnych Pozna możliwości wykorzystania pakietów oprogramowania biurowego do gromadzenia danych, prezentowania informacji, obliczeń finansowych Metody pracy z uczniami: Elementy wykładu Prezentacje multimedialne Dyskusja plenarna Praca w grupach Praca z aplikacjami pakietu biurowego oraz przeglądarką internetową Prezentacje wyborów i wyników na forum klasy

Środki dydaktyczne wykorzystywane podczas zajęć: Pracownia komputerowa piętnastostanowiskowa System operacyjny Przeglądarka internetowa Pakiet oprogramowania biurowego Serwisy internetowe o tematyce giełdowej i finansowej Projektor multimedialny Realizacja zajęć: LEKCJA 1- Wprowadzenie do tematyki inwestycji finansowych W trakcie tej lekcji zapoznajemy uczniów (lub przypominamy im) z pojęciami: inwestycja finansowa, rynek finansowy, struktura rynku finansowego, rynek kapitałowy, akcje, obligacje, fundusze, ryzyko. Przy pomocy wyszukiwarek internetowych uczniowie znajdują definicje i inne informacje dotyczące wymienionych terminów. Po około 15 minutach uczniowie przedstawiają zebrane informacje. Nauczyciel weryfikuje poprawność, uzupełnia wiadomości, sprawdza źródła. Uczniowie w formie zestawienia zapisują definicje wykorzystując do tego celu edytor tekstu. LEKCJA 2- Wybór inwestycji Faza wprowadzająca(5-6min) Podanie tematu lekcji: Wybór inwestycji Nauczyciel rozpoczyna lekcję poprzez nawiązanie do poprzednich zajęć: Pyta uczniów o pojęcia, które stanowiły wprowadzenie do tematyki inwestycji finansowych np.: rynek finansowy, akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne Pyta uczniów o wortale, z których korzystali na poprzedniej lekcji Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszycie przedmiotowym Uczniowie odpowiadają na pytanie dotyczące pojęć, o które pyta nauczyciel Uczniowie przypominają adresy stron WWW, na których ostatnio szukali definicji pojęć związanych z inwestycjami i rynkiem finansowym

Faza realizacyjna(25 minut) Nauczyciel rozpoczyna dyskusję na temat wyboru inwestycji. Proponuje, aby wybory ograniczyć do spółek notowanych w swig80, obligacji skarbowych oraz funduszy inwestycyjnych. Zawężenie wyboru ułatwi uczniom podjęcie decyzji. W celu usprawnienia pracy uczniowie zostają podzieleni na pięć trzyosobowych grup. Podział taki ułatwi pracę i pozwoli realizować jednocześnie kilka zadań. Zadanie 1. Każdy członek grupy zajmie się inną formą inwestycji: pierwszyakcjami spółek swig80, drugiobligacjami skarbowymi, trzecifunduszami inwestycyjnymi. Przez około 15 minut uczniowie zbierają informacje dotyczące akcji spółek swig80, obligacji skarbowych, funduszy inwestycyjnych. Korzystają w tym celu z serwisów internetowych np.: www.bankier.pl, www.money.pl, gielda.onet.pl, www.gpw.pl, www.obligacjeskarbowe.pl, www.inwestycje.pl/fundusze_inwestycyjne Nauczyciel przerywa pracę uczniów i poleca, aby grupa, po krótkiej dyskusji( każdy członek przedstawia w zwięzły sposób argumenty za i przeciw typowi konkretnej inwestycji) podjęła decyzję o wyborze typu inwestycji Zadanie 2. Przedyskutować w grupach decyzję o wyborze inwestycji finansowej. Uczniowie dyskutują i podejmują decyzję, którą ogłaszają klasie wraz z krótkim uzasadnieniem(5-6 minut) Zadanie 3. Proszę zainwestować 5000zł w akcje konkretnej spółki, konkretnej obligacji skarbowej lub konkretnego funduszu inwestycyjnego. Proszę przedstawić swój wybór Analogicznie jak w poprzednim zadaniu uczniowie po krótkiej naradzie dokonują wyboru, zgodnie z poleceniem nauczyciela(5-6 minuut

Faza podsumowująca(15 minut) Nauczyciel po wysłuchaniu decyzji prezentowanych przez przedstawicieli grup poleca uczniom zebranie informacji na temat wybranej spółki, obligacji lub funduszu. Zaleca podzielenie się zadaniami, tak aby każdy członek grupy zebrał inne informacje lub sprawdził inne źródła. Zadanie 4. Proszę zebrać informacje dotyczące waszych wyborów: zajrzyjcie na strony spółek, przejrzyjcie raporty, komentarze, tabele notowań, cechy detaliczne obligacji, wartości jednostek uczestnictwa, stopy wzrostu, wykresy, zestawienia itp., itd. Uczniowie zbierają informacje uprzednio dzieląc się zadaniami w grupie. Jeden uczeń może analizować notowania giełdowe spółki, drugi poszukiwać komentarzy, trzeci przeglądać witrynę spółki itp. Zebrane informacje zapisują na nośnikach. Nauczyciel podaje zadanie domowe: Zadanie domowe: Zebrane informacje przygotujcie na kolejną lekcję w formie prezentacji multimedialnej lub dokumentu multimedialnego. Wasze opracowania będziecie prezentować przed całą grupą na następnej lekcji Uczniowie zapisują zadanie domowe w zeszytach. Uwagi: Realizacja lekcji może wymagać interwencji nauczyciela w przypadku, kiedy wszystkie grupy wybierają ten sam typ inwestycji finansowej. W takiej sytuacji dobrze byłoby przekonać do zmiany decyzji, tłumacząc jednocześnie, że w lekcji nie jest ważne jaki osiągniemy rezultat z naszej inwestycji. Lekcja nie ma charakteru konkursowego. Ważne jest w jaki sposób wykorzystać nowoczesne technologie informacyjne i narzędzia informatyczne do rozwiązywania rozmaitych problemów. Przy tej okazji uczeń poznaje również różne inwestycje

finansowe. Dlatego należy tak poprowadzić lekcję, aby w wyborach znalazły się zarówno akcje jak i obligacje, jak i fundusze inwestycyjne. LEKCJA 3- Prezentacja wyborów Na tej lekcji grupy prezentują swój wybór i uzasadniają go przedstawiając najważniejsze informacje związane ze spółką, funduszem lub obligacją(np. zestawienia notowań z jakiegoś okresu, stopy zwrotu z obligacji, informacje o funduszu). Dokonują tego przed resztą uczniów. Jest to realizacja zadania domowego z lekcji poprzedniej. LEKCJA 4- Zysk czy strata? Podczas tej godziny uczniowie zajmą się obliczaniem dochodu z akcji na podstawie przygotowanych przez nauczyciela danych z ostatniego np. miesiąca(można podać konkretne daty zakupu i sprzedaży oraz dobrać tak okresy, aby w jednym przypadku generowały zysk, a w innym stratę). Podobnie będzie w przypadku obligacji. W oparciu o przykłady wcześniej przygotowane, uczniowie wyliczać będą wartość obligacji w dniu wykupu, albo przed terminem wykupu. Podobnie można postąpić z funduszami. Jako narzędzia do obliczeń uczniowie wykorzystają arkusz kalkulacyjny. LEKCJA 5(lub 5-6)- Łatwo podejmować decyzje o inwestycjach finansowych? Ta lekcja przeznaczona jest na wyciąganie wniosków w oparciu o wyniki poszczególnych grup. Każda grupa przedstawia swoje osiągnięcia w postaci prezentacji multimedialnej, w której opisuje swoją inwestycje, podjęte działania i wyniki. Stara się też ocenić swoje poczynania. Na zakończenie można sprowokować dyskusję.