Protokół doświadczenia scripted inquiry IV etap SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA ZADANIE 3

Podobne dokumenty
Protokół doświadczenia IBSE IV etap SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA ZADANIE 4

Protokół doświadczenia scripted inquiry IV etap SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA ZADANIE 2

Protokół doświadczenia IBSE III etap GIMNAZJUM ZADANIE 4

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z CHEMII

Soki bogactwo witamin świata roślin.

Badanie odczynu roztworów za pomocą wskaźników pochodzenia naturalnego

Protokół doświadczenia IBSE GIMNAZJUM SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA. Odniesienie IBSE do wizyty w Świeczkarnii. III etap edukacji - GIMNAZJUM

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU CHEMIA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z CHEMII

REGULAMIN MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU PRZEDMIOTOWEGO Z CHEMII. ,,Chemiczny POTOP DLA SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

TEMAT: Kuchnia to nie apteka

Ile szczęścia da taka cudowna tabletka!

WYMAGANIA EDUKACYJNE I PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA z chemii w kl. 1 LO

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Świat pełen manipulacji genetycznych - porównanie roślin z i bez GMO

Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Powstańców Wielkopolskich w Strzałkowie

Doświadczenie 5. Czyszczenie srebra metodą redukcji elektrochemicznej

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z CHEMII

Syropy owocowe są szalenie zdrowe?!

G-VI. Węgiel i jego związki z wodorem. Pochodne węglowodorów

Rekomendacje dotyczące wyposażenia szkolnej pracowni chemicznej

Co ma wspólnego ludzka dwunastnica z proszkiem do. prania?

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

Projekt interdyscyplinarny chemia-informatyka KIERUNEK PRZEBIEGU REAKCJI I JEJ KINETYKA A ZNAK EFEKTU ENERGETYCZNEGO

Małgorzata Karkoszka SCENARIUSZ LEKCJI W LICEUM. Właściwości chemiczne kwasów karboksylowych.

Projekt interdyscyplinarny: chemia-informatyka

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO BIOLOGICZNO - CHEMICZNEGO

- odróżnia wyższe kwasy karboksylowe od niższych, - zauważa wyższe kwasy karboksylowe w swoim otoczeniu i docenia ich znaczenie,

Poznajemy warunki życia w stawie.

SCENARIUSZE ZAJĘĆ W CENTRUM NAUKI KOPERNIK W WARSZAWIE

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

WYMAGANIA EDUKACYJNE na poszczególne oceny śródroczne i roczne Z CHEMII W KLASIE II gimnazjum

Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 83 Zasady oceniania Chemia Dla klas: 1o, 1d, 2o, 2d, 3d. Nauczyciel: mgr Justyna Jankowska-Święch

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU BIOLOGIA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych. CHEMIA klasa II.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU BIOLOGIA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

EGZAMIN POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE W ZAWODZIE Rok 2017 CZĘŚĆ PRAKTYCZNA

Protokół doświadczenia scripted inquiry GIMNAZJUM SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA. ZADANIE 1 Naturalne barwniki w życiu człowieka

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2017/2018 CZĘŚĆ 2. PRZEDMIOTY PRZYRODNICZE ZASADY OCENIANIA ROZWIĄZAŃ ZADAŃ ARKUSZ GM-P8

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z CHEMII POZIOM PODSTAWOWY I ROZSZERZONY. dla klas Technikum Nr 2

Nowe liceum i technikum REFORMA 2019

I. Cele edukacyjne z chemii:

UKŁAD OKRESOWY PIERWIASTKÓW, WŁAŚCIWOŚCI CHEMICZNE PIERWIASTKÓW 3 OKRESU

Zajęcia 10 Kwasy i wodorotlenki

WYMAGANIA EDUKACYJNE

Jaki odczyn mają roztwory substancji z naszego otoczenia?

Nazwa projektu: Kreatywni i innowacyjni uczniowie konkurencyjni na rynku pracy

Skały wapienne i ich właściwości

podstawowa/chemia/jak-zmienia-sie-podreczniki-dostosowane-do-nowej-podstawy-

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z CHEMII. W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH I ZAWODOWYCH im. KRÓLA WŁADYSŁAWA JAGIEŁŁY. Liceum Ogólnokształcące

Scenariusz lekcji z biologii w szkole ponadgimnazjalnej

Scenariusz lekcji dla klasy II technikum i liceum

Scenariusz lekcji w technikum z działu Jednofunkcyjne pochodne węglowodorów ( 1 godz.) Temat: Estry pachnąca chemia.

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

OTRZYMYWANIE EMULSJI I BADANIE ICH WŁAŚCIWOŚCI

WYMAGANIA PROGRAMOWE Z CHEMII DLA KLASY II. Ocena Semestr I Semestr II

SCENARIUSZ LEKCJI. Czas realizacji. Podstawa programowa

Wymagania programowe na poszczególne oceny. IV. Kwasy. Ocena bardzo dobra. Ocena dostateczna. Ocena dopuszczająca. Ocena dobra [1] [ ]

Glicyna przedstawiciel aminokwasów

V. Węglowodory. Hydroksylowe pochodne węglowodorów alkohole i fenole

Witamina C co pod nazwą kryje się?

Scenariusz lekcji chemii w klasie III gimnazjum. Temat lekcji: Białka skład pierwiastkowy, budowa, właściwości i reakcje charakterystyczne

Kryteria oceniania z chemii kl VII

Wpływ temperatury na szybkość reakcji chemicznej.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z CHEMII 2013/2014

Scenariusz lekcji pokazowej z chemii

Kryteria oceniania z chemii I

Projekt interdyscyplinarny Metale wokół nas - - Uczeń: Uczeń: + Chemia

II. OBSZARY AKTYWNOŚCI PODLEGAJĄCE OCENIE:

SKRYPTY ZAJĘĆ Z CHEMII SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA

BADANIE DIAGNOSTYCZNE W ROKU SZKOLNYM 2011/2012

Świat roztworów lekcja powtórzeniowa

Eksperyment laboratoryjny, burza mózgów, pogadanka, praca z całym zespołem, praca w grupach, praca indywidualna.

Kryteria oceniania z chemii dla klasy drugiej DLA UCZNIÓW Z OBOWIĄZKIEM DOSTOSOWANIA WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH

Właściwości białek. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. a) Wiadomości. b) Umiejętności. c) Postawy

Rozkład materiału nauczania chemii klasa 2.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU BIOLOGIA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

Rozkład materiału nauczania chemii klasa 2 gimnazjum.

Wymagania z chemii na poszczególne oceny Klasa 2 gimnazjum. Kwasy.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W CENTRUM NAUKI KOPERNIK W WARSZAWIE

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZYRODY KL. IV VI. Do programu Na tropach przyrody I. CELE KSZTAŁCENIA wymagania ogólne:

Szczegółowy opis treści programowych obowiązujących na etapie szkolnym konkursu przedmiotowego z chemii 2018/2019

MODUŁ: Popcorn beztłuszczowa przekąska

VI. Chemia opakowań i odzieży

CHEMIA KLASA II I PÓŁROCZE

Scenariusz lekcji. Temat: Kwas o najprostszej budowie. Temat lekcji: Kwas o najprostszej budowie

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA CHEMIA

H2S, H2SO4, H2SO3, HNO3, H2CO3,

wyodrębnia zjawisko z kontekstu, wskazuje czynniki istotne substancji

III. TREŚCI NAUCZANIA

Chemia klasa VII Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny Semestr II

Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który: Ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który: Ocenę dostateczną otrzymuje uczeń, który:

Cukry - czy każdy cukier jest słodki? Wykrywanie skrobi.

III-B. Chemia w kuchni

Jak zaplanować wycieczkę naukową w IBSE?

KONSPEKT LEKCJI CHEMII DLA UCZNIÓW KLASY 7 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Dyfuzja w cieczach - jak szybko zachodzi i od czego zależy.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z CHEMII W LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM I TECHNIKUM BUDOWLANYM

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY I BIOLOGII W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 W ŁUKOWIE

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z CHEMII DLA KLASY II. mgr Marta Warecka Lenart

Transkrypt:

1. Odniesienie do Podstawy Programowej a) Cele kształcenia Protokół doświadczenia scripted inquiry IV etap SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA ZADANIE 3 Wykorzystanie, przetwarzanie i tworzenie informacji. (P): Uczeń korzysta z chemicznych tekstów źródłowych, pozyskuje, analizuje, ocenia i przetwarza informacje pochodzące z różnych źródeł, ze szczególnym uwzględnieniem mediów i Internetu. (R): Uczeń korzysta z chemicznych tekstów źródłowych, biegle wykorzystuje nowoczesne technologie informatyczne do po zyskiwania, przetwarzania, tworzenia i prezentowania informacji. Krytycznie odnosi się do pozyskiwanych informacji. Rozumowanie i zastosowanie nabytej wiedzy do rozwiązywania problemów. (P): Uczeń zdobywa wiedzę chemiczną w sposób badawczy obserwuje, sprawdza, weryfikuje, wnioskuje i uogólnia; wykazuje związek składu chemicznego, budowy i właściwości substancji z ich zastosowaniami; posługuje się zdobytą wiedzą chemiczną w życiu codziennym w kontekście dbałości o własne zdrowie i ochrony środowiska naturalnego. (R): Uczeń rozumie podstawowe pojęcia, prawa i zjawiska chemiczne; opisuje właściwości najważniejszych pierwiastków i ich związków chemicznych; dostrzega zależność pomiędzy budową substancji a jej właściwościami fizycznymi i chemicznymi; stawia hipotezy dotyczące wyjaśniania problemów chemicznych i planuje eksperymenty dla ich weryfikacji; na ich podstawie samodzielnie formułuje i uzasadnia opinie i sądy. Opanowanie czynności praktycznych. (P,R): Uczeń bezpiecznie posługuje się sprzętem laboratoryjnym i odczynnikami chemicznymi; projektuje i przeprowadza doświadczenia chemiczne. Przyroda PGm. Rozumienie metody naukowej, polegającej na stawianiu hipotez i ich weryfikacji za pomocą obserwacji i eksperymentów. b) Treści nauczania Uczeń: 2.1(P): opisuje proces zmydlania tłuszczów; zapisuje (słownie) przebieg tej reakcji; 2.2(P): wyjaśnia, na czym polega proces usuwania brudu, i bada wpływ twardości wody na powstawanie związków trudno rozpuszczalnych; zaznacza fragmenty hydrofobowe i hydrofilowe we wzorach cząsteczek substancji powierzchniowo czynnych; 5.1(R): wymienia różnice we właściwościach roztworów właściwych, koloidów i zawiesin; 5.3(R): planuje doświadczenie pozwalające otrzymać roztwór o zadanym stężeniu procentowym i molowym; 13.9(R): wyjaśnia (zapisuje równania reakcji), w jaki sposób z glicerydów otrzymuje się kwasy tłuszczowe lub mydła; 13.10(R): zapisuje ciągi przemian (i odpowiednie równania reakcji) wiążące ze sobą właściwości poznanych węglowodorów i ich pochodnych. 1 S t r o n a

2. Słowa kluczowe terminy, które Uczeń: a) powinien znać przystępując do zajęć: ług sodowy (zasada sodowa), wyższe kwasy tłuszczowe, tłuszcz, oleje, rozpuszczalność, mieszanina, problem badawczy, hipoteza, wniosek, warunki doświadczenia, próba kontrolna, próba badawcza. b) przyswoi w czasie zajęć: zmydlanie, odczyn roztworu, skala ph, analiza jakościowa, napięcie powierzchniowe. Przykład myślenia krytycznego IBSE Mydła glicerynowe robione ręcznie to jeden z coraz bardziej popularnych produktów na rynku naturalnych produktów do mycia ciała. Jest coraz chętniej wybierane ze względu na szeroki wachlarz aromatów i kolorów. To silna konkurencja do drogeryjnych mydeł w kostce i nieporównywalnie większe korzyści dla skóry. Mydło glicerynowe właściwości: zmiękcza i nawilża skórę suchą, nie pozostawia uczucia ściągnięcia i osadu na skórze, łagodzi podrażnienia i może być stosowane do skóry wrażliwej, poprawia jej kondycję, oddziałuje na cały organizm poprzez wpływ zapachów na samopoczucie, przy prawidłowym stosowaniu jest wydajne, pomaga utrzymać naturalny poziom nawilżenia skóry po użyciu mydeł glicerynowych kosmetyki do ciała mogą być stosowane oszczędniej, są bardziej wydajne i skuteczne, mimo, iż jest mydłem w kostce nie wysusza skóry. Opisane mydło produkuje się z tak zwanej bazy glicerynowej. Stanowi ją mieszanina ługu sodowego, tłuszczów pochodzenia roślinnego (np. oleju rycynowego, palmowego, kokosowego i innych) oraz gliceryny. To skład tzw. podstawowej bazy. Niektórzy producenci mogą dodawać różnych substancji stosowanych powszechnie w produkcji przemysłowej. Podstawową zaletą takiej bazy jest niska temperatura topnienia (około 50 o C) i łatwość łączenia z barwnikami i zapachami naturalnymi. Własnoręcznie wykonane mydło z półproduktu glicerynowego gwarantuje pewność składu i bezpieczeństwo użycia (szczególnie dla alergików). Jakie właściwości ma gliceryna? dostępne w Internecie: http://greenskin.pl/jakiewlasciwosci-ma-mydlo-glicerynowe/, [dostępność: 18.01.2015r.] Jak otrzymać mydło własnej produkcji z bazy glicerynowej? Jakie pytania badawcze i procedury doświadczalne pozwoliłyby Ci odpowiedzieć na to pytanie? 2 S t r o n a

Przykładowe pytania: Jakie doświadczenia można wykonać w celu otrzymania ozdobnego mydła glicerynowego? Jakich dodatków można użyć celem ubarwienia mydła? Czy takie mydło może mieć dodany własny zapach? Jakie właściwości fizykochemiczne wykazuje mydło glicerynowe własnej produkcji? Inne:. Przykładowe doświadczenia: Otrzymywanie mydła glicerynowego z bazy mydlanej. Ozdabianie i formowanie mydła glicerynowego. Badanie właściwości fizykochemicznych otrzymanego mydła glicerynowego. Inne:. 3 S t r o n a

Protokół Scripted Inquiry Karta pracy ucznia imię i nazwisko uczestnika zajęć: Chciałbym Cię mydlić mydełkiem bez SLSa 1. Wprowadzenie Mydła glicerynowe robione ręcznie to jeden z coraz bardziej popularnych produktów na rynku naturalnych produktów do mycia ciała. Jest coraz chętniej wybierane ze względu na szeroki wachlarz aromatów i kolorów. To silna konkurencja do drogeryjnych mydeł w kostce i nieporównywalnie większe korzyści dla skóry. Mydło glicerynowe właściwości: zmiękcza i nawilża skórę suchą, nie pozostawia uczucia ściągnięcia i osadu na skórze, łagodzi podrażnienia i może być stosowane do skóry wrażliwej, poprawia jej kondycję, oddziałuje na cały organizm poprzez wpływ zapachów na samopoczucie, przy prawidłowym stosowaniu jest wydajne, pomaga utrzymać naturalny poziom nawilżenia skóry po użyciu mydeł glicerynowych kosmetyki do ciała mogą być stosowane oszczędniej, są bardziej wydajne i skuteczne, mimo, iż jest mydłem w kostce nie wysusza skóry. Opisane mydło produkuje się z tak zwanej bazy glicerynowej. Stanowi ją mieszanina ługu sodowego, tłuszczów pochodzenia roślinnego (np. oleju rycynowego, palmowego, kokosowego i innych) oraz gliceryny. To skład tzw. podstawowej bazy. Niektórzy producenci mogą dodawać różnych substancji stosowanych powszechnie w produkcji przemysłowej. Podstawową zaletą takiej bazy jest niska temperatura topnienia (około 50 o C) i łatwość łączenia z barwnikami i zapachami naturalnymi. Własnoręcznie wykonane mydło z półproduktu glicerynowego gwarantuje pewność składu i bezpieczeństwo użycia (szczególnie dla alergików). Jakie właściwości ma gliceryna? dostępne w Internecie: http://greenskin.pl/jakiewlasciwosci-ma-mydlo-glicerynowe/, [dostępność: 18.01.2015r.] Uwaga: należy pracować w ubraniu ochronnym z zastosowaniem regulaminu BHP pracowni chemicznej. 2. Problem badawczy doświadczenia Czy własnoręcznie otrzymane mydło glicerynowe wykazuje właściwości typowe dla mydła typu biały jeleń? 3. Możliwa/e hipoteza/e 4 S t r o n a

4. Przebieg doświadczenia a) przygotuj sprzęt i materiał do doświadczenia Materiał badawczy (dla grupy): transparentna baza mydlana glicerynowa. Sprzęt i odczynniki: Produkcja ozdobnego mydła glicerynowego: forma do mydła, szklana zlewka, łuczywo, nóż plastikowy, palnik, zapałki, dodatki: naturalne barwniki, naturalne esencje zapachowe, ozdoby. Badanie właściwości mydła glicerynowego i mydła biały jeleń : 4 probówki, łapy do probówek, łuczywo, palnik, karta pracy załącznik nr 3, 2 pipety Pasteura, uniwersalny papierek wskaźnikowy, zmielony pieprz, woda, roztwór fenoloftaleiny, roztwór błękitu tymolowego, patyczek do czyszczenia uszu. b) procedura Produkcja ozdobnego mydła glicerynowego Kawałek bazy glicerynowej pokrój na małe porcje (każda wielkości ziarna grochu). Rozdrobnione mydło włóż do szklanej zlewki. Ogrzewaj zawartość naczynia aż do całkowitego stopienia bazy. Należy uważać, żeby całość nie zaczęła się gotować, dlatego co chwilę mieszaj płyn, zeskrobując resztki substancji stałej ze ścianek zlewki. W takcie grzania można dodać barwnika maksymalnie 5 kropel oraz podobną ilość zapachu. Kiedy ciekłe mydło jest gotowe, przelej jego niewielką ilość do formy (tak żeby zalać samo dno). Czekając na zastygnięcie zawartości formy można dowolnie zdobić produkt dostarczonymi dodatkami. W kolejnym kroku wlej niewielką porcję cieczy i ponownie ozdób. Czynność powtarzaj aż do całkowitego wypełnienia naczynia. Po ochłodzeniu mydło wyjmij z formy i schowaj do szczelnego pojemnika. Badanie właściwości mydła glicerynowego i mydła biały jeleń Do dwóch probówek wlej po około 2 cm 3 wody. Do pierwszego naczynia dodaj niewielką ilość mydła glicerynowego, a do drugiego mydła typu biały jeleń. Mieszaj ich zawartość, aż do rozpuszczenia. Zbadaj odczyny roztworów mydeł korzystając z karty pracy zał. nr 3, włożonej do koszulki od dokumentów. Następnie do dwóch probówek wlej wody (do połowy wysokości naczyń). Umieść na powierzchni cieczy szczyptę zmielonego pieprzu. Zanurz jeden patyczek do czyszczenia uszu w probówce z mydłem typu biały jeleń, następnie patyczkiem dotknij powierzchni wody w probówce z nr 1. Czynności powtórz dla mydła glicerynowego i wykonaj ją w drugiej probówce. 5. Dokumentacja doświadczenia (pomiary i obserwacje) Odnotuj obserwacje dotyczące produkcji mydła stan skupienia bazy glicerynowej przed eksperymentem wygląd bazy glicerynowej przed podgrzaniem zapach bazy glicerynowej przed podgrzaniem 5 S t r o n a

stan skupienia bazy glicerynowej po podgrzaniu rozpuszczalność barwnika wodnego w bazie glicerynowej rozpuszczalność zapachu naturalnego w bazie glicerynowej Zanotuj wszystkie pomiary wykonane w czasie badania właściwości mydła glicerynowego i białego jelenia roztwór mydła biały jeleń roztwór mydła glicerynowego barwa uniwersalnego papierka wskaźnikowego barwa roztworu błękitu tymolowego barwa roztworu fenoloftaleiny Porównaj zachowanie się pieprzu w wodzie bez i z mydłami zachowanie się pieprzu woda woda z mydłem typu biały jeleń woda z mydłem glicerynowym 6 S t r o n a

Oceń rozp. w wodzie mydła typu biały jeleń i mydła glicerynowego. Wstaw symbol we właściwe miejsce: mydło glicerynowe: [ ] DOBRA ROZP. W WODZIE [ ] SŁABA ROZP. W WODZIE mydło biały jeleń : [ ] DOBRA ROZP. W WODZIE [ ] SŁABA ROZP. W WODZIE 6. Analiza wyników Analizując pomiary dotyczące mydła typu biały jeleń i mydła glicerynowego wypisz podobieństwa i różnice: Podobieństwa różnice Odnieś wnioski do problemu badawczego doświadczenia: 7. Prezentacja i dyskusja nad wynikami Przedstaw uzyskane wyniki. Przedyskutuj wyniki i problem związany z wnioskowaniem z innymi grupami. Czy wyniki innych grup były takie same (podobne) czy inne? [ ] TAKIE SAME [ ] INNE Czy materiał, na którym pracowały grupy był taki sam? [ ] TAKI SAM [ ] INNY Czy to podnosi wiarygodność wyników, czy odwrotnie - zmniejsza ją? [ ] PODNOSI [ ] NIE PODNOSI 7 S t r o n a

8. Wnioskowanie (z doświadczenia i metody jego wykonania) Czy na podstawie analizy wyników możesz wyprowadzić wniosek? [ ] TAK [ ] NIE Jeśli uważasz za możliwe wnioskowanie to sformułuj wniosek/wnioski z tego doświadczenia: 9. Ewaluacja pracy Jakie udoskonalenia w procedurze tego doświadczenia wprowadziłabyś/wprowadziłbyś, aby wyniki były wiarygodniejsze, a wnioskowanie bardziej uprawnione? 10. Odniesienie eksperymentu laboratoryjnego do życia codziennego 11. Kryteria oceny na zajęciach wykonanie zadania praca w zespole prezentacja wyników własna zespołu nauczyciela własna zespołu nauczyciela własna zespołu nauczyciela Skala ocen: od 1 do 5, gdzie 1 to najsłabsza, a 5 najwyższa 8 S t r o n a