Kroniki podwórkowe reż. Brahim Fritah

Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

Alfie, mały wilkołak reż. Joram Lürsen

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO - OCENIANIE BIEŻĄCE, SEMESTRALNE I ROCZNE (2015/2016)

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy III gimnazjum

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa


Eskil i Trynidad reż. Stephan Apelgren

Scenariusz nr 1. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Pokolenie

Scenariusz nr 13 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

WARSZTATY Z MONTAŻU OBRAZU I DŹWIĘKU. Temat: OPOWIADANIE FILMOWE CZYLI JAK MONTUJE SIĘ FILMY

Podniebna poczta Kiki reż. Hayao Miyazaki

uczeń potrafi odczytać znaczenia i emocje wyrażone we wskazanych scenach filmu;

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

Karla i Jonas reż. Charlotte Sachs Bostrup

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl II. Gdy czujemy smutek

Jan z księżyca reż. Stephen Schesch

6 W średniowiecznym mieście

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas gimnazjalnych na podstawie filmu pod tytułem

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY dla uczniów klasy III Gimnazjum nr 47 sportowego w Krakowie opracowany: przez zespół polonistów gimnazjum

Blask tęczy reż. Vic Sarin

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W GIMNAZJUM

Scenariusz zajęć nr 7

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze.

Pan Patyk reż. Åsleik Engmark

Ty masz autyzm czasem, ja mam autyzm cały czas

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Małgorzata Bazan, Iwona Złotnicka-Brzózka

Scenariusz lekcji języka polskiego dotyczącej ballady A Mickiewicza Powrót taty. Klasa VI szkoła podstawowa Nauczyciel: Ewa Polak

Dzieciaki z podwórka reż. Ylva Gustafsson, Catti Edfeldt

Przewodnik po Multimedialnych tablicach demonstracyjnych do cyklu

Czas: 2 lub 3 godziny lekcyjne (w zależności od czasu, którym dysponuje nauczyciel)


Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum


Scenariusz zajęć nr 8

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Czas karnawału. Scenariusz nr 2

KONSPEKT LEKCJI NAUCZANIA ZINTEGROWANEGO W KLASIE III

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Scenariusz zajęć nr 5

Wymagania edukacyjne z języka polskiego w roku szkolnym 2012/2013 Kryteria ocen w klasie V

Wymagania edukacyjne oraz sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów Film w sztuce i kulturze"

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

Scenariusz zajęć nr 4

VI KSZTAŁCENIE LITERACKIE I KULTUROWE

Wymagania przedmiotowe oraz przedmiotowy system oceniania z języka polskiego w klasie I

Warsztaty z tworzenia filmów animowanych metodą poklatkową.

Kartoteka testu Moda ma swoją historię

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć wychowania do życia w rodzinie dla klasy III gimnazjum:

Scenariusz nr 21 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz 3. Przedszkole. temat: Gdzie mieszka wilk? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Szkolna społeczność

Każdy może snuć refleksje. Umiejętność refleksyjnego myślenia o sobie. fundacja. Realizator projektu:

RAMOWY PLAN METODYCZNY III

Scenariusz zajęć nr 7

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas II lub III gimnazjum na podstawie filmu pod tytułem

Kartoteka testu Oblicza miłości

Czasownik bez tajemnic

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY VI ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE VI

Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO Opracowany na podstawie programu nauczania Między nami

Okulary. Spotkanie 12. fundacja. Realizator projektu:

Temat: Ja też będę stary, ja też będę stara. - lekcja wychowawcza na podstawie filmu Marcela Łozińskiego Wszystko może się przytrafić

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Patyk się żeni reż. Martin Lund

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY V

Na polowaniu z Wielkomiludem

PROGRAM WYCHOWAWCZY KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ZAWADCE OSIECKIEJ

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

Trening analizy i interpretacji wiersza na trzech poziomach edukacji

Kartoteka testu Moda ma swoją historię

Wokół filmu ćwiczenia różne opracowała mgr Wiesława Giercarz

Scenariusz lekcji do filmu Cudowny chłopak (reż. Stephen Chbosky) Temat: Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu jak Auggie uczy nas empatii?

Wolontariat dlaczego warto się zaangażować?

Poznajemy różne formy rzeczownika odmieniamy rzeczownik przez przypadki

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Obserwujemy zjawisko elektryzowania się ciał.

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KL III SZKOŁY PODSTAWOWEJ KULTURALNY UCZEŃ

śledzi tok lekcji, zapamiętuje najważniejsze informacje;

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 10

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE II GIMNAZJUM

Scenariusz zajęć nr 7

4) praktyczne opanowanie umiejętności ogólnych i specjalistycznych, których wpojenie należy do celów nauczania przewidzianych programem nauczania,

Łowcy smoków reż. Arthur Qwak i Guillaume Ivernel

Wymagania programowe dla klasy I szkoły podstawowej

Funkcja rzeczownika w zdaniu

Podejmując ryzyko reż. Nicole van Kilsdonk

Praca z tekstem, dyskusja, metody aktywne przy układaniu notatki skojarzeniowej, praca w grupach. Środki

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO KL. VI B 28 marca 2014 r.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Ogień. Ogień. Zagadnienia z podstawy programowej

Moje muzeum. Spotkanie 16. fundacja. Realizator projektu:

Motyw to cząstka kompozycyjna utworu literackiego; obiegowy schemat tematyczny żyjący w tradycji kulturalnej.

Temat: Pole równoległoboku.

Scenariusz zajęć nr 75 Temat: Czy pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka? rozmawiamy o naszych pupilach.

Transkrypt:

Kroniki podwórkowe reż. Brahim Fritah MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELI SPIS TREŚCI 1. Scenariusz lekcji języka polskiego. (str. 2) Temat: Świat z mojej perspektywy. 2. Załącznik: karta pracy ucznia. (str. 6)

Opracowała : Wioletta Mrozek Temat: Świat z mojej perspektywy. CELE LEKCJI SCENARIUSZ LEKCJI GIMNAZJUM W trakcie lekcji uczeń: porządkuje informacje dotyczące treści filmu; właściwie interpretuje tytuł filmu; dostrzega różne rodzaje narracji i plany kompozycyjne filmu; dostrzega różnice między realistycznym a surrealistycznym obrazowaniem; dostrzega znaczenie poetyckiego i prozaicznego obrazowania; redaguje opis, list, felieton, opowiadanie i rozprawkę na podstawie dzieła filmowego; uczestniczy aktywnie w dyskusji nad problematyką filmu. METODY I FORMY PRACY dyskusja, analiza dzieła filmowego, reminiscencja literacka, praca zbiorowa i indywidualna. ŚRODKI DYDAKTYCZNE CZAS fragmenty filmu Kroniki podwórkowe (Chroniques d une cour de récré), reż. Brahim Fritah, Francja 2012, 85 ; karta pracy ucznia załącznik nr 1. 1 godzina lekcyjna

PRZEBIEG LEKCJI 1. Dyskusja wprowadzająca do lekcji. Nauczyciel zadaje pytania, odnoszące się do treści filmu i postaci głównego bohatera: a) Kim jest Ibrahim? Ibrahim jest synem robotnika obcego pochodzenia, uczniem poszukującym własnego miejsca i świata, utożsamia się z własną rodziną i miejscem, w którym mieszka zakładem pracy ojca, patrzy na świat inaczej, z dużą ciekawością i bez pośpiechu. Potrafi analizować rzeczywistość, często wybiega myślami w przyszłość. b) Jak Ibrahim patrzy na świat? Opiszcie dokładnie, kiedy w filmie historia jest opowiadana z perspektywy chłopca? Czym wtedy odróżnia się ta opowieść od głównej płaszczyzny narracji? Chłopiec często zatrzymuje ujęcia, zawiesza sytuacje w bezruchu, jakby robił zdjęcia. c) Dlaczego właśnie w ten sposób często jest pokazywany świat chłopca? Chłopiec chciałby robić zdjęcia starym aparatem. Mimo że aparat nie jest wyposażony w kliszę, chłopiec często tworzy rytuał robienia zdjęć. Mówi Salvadorowi, że chciałby zatrzymywać chwile. d) W zdjęciach ważny jest też kolor, czy przypominacie sobie sceny z opowieści, kiedy w narracji dominuje kolor? Scena, gdy chłopiec na lekcji wyobraża sobie płonący budynek ze zdjęcia dominuje wtedy czerwony kolor ognia. Kolejną jest scena czarno-biała, gdy Ibrahim orientuje się, że ich telewizor, przyniesiony po naprawie przez Moustache a, nie będzie już emitował kolorowego obrazu. Podobna jest scena utrzymana w stylu szpiegowskim, gdy mama Ibrahima kupuje okulary 3D u oszusta. 2. Główne ćwiczenie dotyczące czytania treści filmu: a) Nauczyciel pokazuje uczniom krótkie fragmenty filmowe, a uczniowie wypełniają karty pracy, w których do każdego fragmentu muszą uzupełnić trzy rubryki tabeli. Fragment filmu Element ze świata własnego bohatera Modyfikacja wprowadzona do narracji 1.15.23 Dom i rodzina Znikanie mebli z gabinetu dyrektora, Ibrahim siedzi w pustym gabinecie kompozycja klamrowa sceny, wewnątrz scena robienia zdjęć, ujęcie rodziny szczęśliwej, pozującej do zdjęcia z Ibrahimem, na przeciwujęciu sam Ibrahim. 0.17.45 Szkoła Trwająca zabawa zmontowana dynamicznie na przeciwujęciach. W momencie konfrontacji Emocje przedstawione w scenie Uczucia skierowane do rodziny nostalgia, przywiązanie, sentyment. Uczucie dominujące (w gabinecie dyrektora) smutek, samotność, świadomość nadchodzącej przyszłości niepewność. Narastające napięcie między chłopcami, rywalizacja, zazdrość o relację Salvadora z Natalią, gniew,

chłopców Ibrahima i Salvadora ujęcie z góry, stopklatka. Nauczyciel obserwuje zatrzymaną scenę zestaw fotografii uczniów. Bójka chłopców pokazana za pomocą fotografii, potem przechodzi w płynne ujęcie. 0.42.51 Salvador Chłopcy wchodzą na posesję, ujęcie przez bramę, Ibrahim robi zdjęcia, Salvador pokazany w stopklatkach z dołu. Stopklatkami zmontowana scena przerażenia na widok malutkiego psa. Ucieczka pokazana w przyspieszonym tempie, scena wygaszona zawężeniem ekranu jak w sitcomie. 1.03.41 Natalia Rozpoczęta wygaszaczem ekranu telewizora czarnobiała scena tańca chłopców w maskach podczas szkolnej maskarady (montaż na przenikaniu ujęć). W chwili zbliżenia twarzy Ibrahima pojawia się kolor, przeniesienie ujęcia na wejście Natalii w azjatyckim kostiumie. Natalia idzie wraz z kamerą, jakby w stronę ekranu telewizora. 0.15.02 Fabryka Chłopiec obserwuje konstrukcję dźwigu skupiając się na detalach kołyszących się butelek, w tle słychać głosy pracowników fabryki wrogość. Uczucia chłopców przytłumione w hałasie i wrzawie uczniów, jakby miały ginąć w tłumie. Są zauważone dopiero przy starciu chłopców. Ekscytacja i radość, potem zaskoczenie i odruch ucieczki wyolbrzymiony strach, który pokazany groteskowo, podkreśla sentymentalny wydźwięk rodzącej się między chłopcami przyjaźni. Uczucie fascynacji, zauroczenia dziewczyną, zachwyt nad jej urodą. Scena może wyobrażać marzenie chłopca. Empatia Ibrahima w stosunku do dorosłych troszczących się o byt swoich rodzin, chłopiec słyszy pragnienia i obawy innych. Przywiązanie do

ich osobiste refleksje, jakby wydobywały się z butelek. Po stłuczeniu się butelek pokazana jest destrukcja dźwigu w planie ogólnym. Ibrahim obserwuje plac i zauważa leżące postaci na ziemi robotników i dzieci, które wyglądają na śpiące lub martwe. Chłopiec próbuje ich bezskutecznie budzić wielokrotne zbliżenia twarzy chłopca. Scena naturalnie przechodzi w scenę gwaru na podwórku w czasie dnia. miejsca, w którym się mieszka. Podwórko małą ojczyzną. Dźwig symbolem wspólnoty, dziedzictwa tych prostych ludzi. Niepokój o przyszłość. Co fabryka da swoim robotnikom? Jaką przyszłość? Bezradność chłopiec nie ma wpływu na to, co się dzieje w tej dziwnej, jakby katastroficznej wizji. b) Po przedstawieniu efektów pracy, uczniowie wymieniają się spostrzeżeniami dotyczącymi wybranych scen, uzupełniają tabelę własnymi skojarzeniami, konfrontują je. Sprawdzenie tego ćwiczenia może przerodzić się w otwartą dyskusję nad scenami, fragmentami filmu, które zostawiły w uczniach najwięcej pytań lub wątpliwości. 3. Na zamknięcie lekcji nauczyciel może postawić pytania: a) Dlaczego film nosi tytuł Kroniki podwórkowe? Co oznacz ten tytuł? Kroniki oznaczają dokumentację pewnych zdarzeń, które tworzą historię danego miejsca. Są zatem wspomnieniem po tym, co minęło. b) W filmie widać, że chłopiec pożegnał się z tym miejscem. Jak myślicie, z czym lub kim jeszcze chłopiec się pożegnał? Pożegnał się z przyjacielem, dzieciństwem, niewinnością i beztroską. Ibrahim wyjechał do innego świata, gdzie będzie musiał odnaleźć się jako dojrzały już chłopak. PRACA DOMOWA Napisz list Ibrahima do Salvadora z nowego miejsca zamieszkania, w którym chłopak będzie wspominał ich przyjaźń i czasy szkolne, Natalię, podwórko i inne ważne dla niego rzeczy. Napisz ten list opisując przeżycia wewnętrzne bohatera. Skup się na jego świecie wewnętrznym.

Załącznik 1 Karta pracy ucznia Fragment filmu Element ze świata własnego bohatera 1.15.23 Modyfikacja wprowadzona narracji do Emocje przedstawione w scenie 0.17.45 0.42.51 1.03.41 0.15.02