Piotruś i wilk. reż. Suzie Templeton



Podobne dokumenty
Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

MODUŁ 4. ANIMACJA POKLATKOWA. Trening wyobraźni

Dzieciaki z podwórka reż. Ylva Gustafsson, Catti Edfeldt

Podniebna poczta Kiki reż. Hayao Miyazaki

Patyk się żeni reż. Martin Lund

Karla i Jonas reż. Charlotte Sachs Bostrup

El Cid legenda o mężnym rycerzu reż. Jose Poso

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

Pan Patyk reż. Åsleik Engmark

Brzdąc reż. Charlie Chaplin

Jan z księżyca reż. Stephen Schesch

Podejmując ryzyko reż. Nicole van Kilsdonk

Scenariusz lekcji i materiały edukacyjne do filmu Piotruś i wilk


Wielki wyścig reż. André F. Nebe

15 X 2014 MANUFAKTURA

Wielki niedźwiedź reż. Esben Toft Jacobsen

Zestaw animacji o tolerancji

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Małgorzata Bazan, Iwona Złotnicka-Brzózka

Niesforny Bram reż. Anna van der Heide

cele ogólne: Uczniowie zapoznają się historią gatunku filmowego, jakim jest animacja.

Łowcy smoków reż. Arthur Qwak i Guillaume Ivernel

Autorka: Ewa Wrzesińska- Skrypko Scenariusz lekcji do filmu Wielka wyprawa Oskara (reż. Torfinn Iversen, Norwegia, 2017)

Alfie, mały wilkołak reż. Joram Lürsen

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Czy kostka brukowa jest źródłem historycznym?

Nowe legendy miejskie Zęboludy Pragenia Pan Sówka i fryzjer z Targówka

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Paulina Krześniak

Superbrat reż. Birger Larsen

Wicher reż. Katja von Garnier

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

uczeń potrafi odczytać znaczenia i emocje wyrażone we wskazanych scenach filmu;

Ernest i Celestyna reż. Stéphane Aubier, Vincent Patar, Benjamin Renner

Przygody lisa urwisa reż. Thierry Schiel

Scenariusz zajęć nr 75 Temat: Czy pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka? rozmawiamy o naszych pupilach.

Eskil i Trynidad reż. Stephan Apelgren

Lotta w krainie wynalazków reż. Heiki Ernits i Janno Põldma

Ponyo reż. Hayao Miyazaki

T JAK POWSTAJE DZIEŁO FILMOWE?: na przykładzie filmu "Pan Tadeusz". Lekcja z edukacji medialnej dla uczniów gimnazjum

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

Scenariusz zajęć nr 4

Dziennikarze przyszłości

Razem czy osobno? Spotkanie 17. fundacja. Realizator projektu:

II KONKURS FILMOWY DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. Patronat honorowy. Patronat medialny

/ Spis treści. 01 o muzeum 02 wystawa 03 otwarcie i info dodatkowe. Se-ma-for Muzeum Animacji

Scenariusz zajęć nr 8

Scenariusz lekcji wychowawczej

Na polowaniu z Wielkomiludem

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

SZKOŁA Z INICJATYWĄ SZANSĄ NA SUKCES

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

Nocturna reż. Adrià Garcia, Victor Maldonado


Akeelah i jej nauczyciel reż. Doug Atchison

Scenariusz lekcji 11 1/3

SCENARIUSZE SCENARIUSZE LEKCJI KLASA II. Czas start! Powodzenia!

REGULAMIN KONKURSÓW 5. SE-MA-FOR FILM FESTIVAL

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas gimnazjalnych na podstawie filmu pod tytułem

Gwizdek film Grzegorza Zaricznego PRESSBOOK POLSKA film dokumentalny,16'

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Scenariusz nr 60. Temat: Jak powstaje film? - Współpracujemy przy jego tworzeniu. Cele operacyjne: Uczeo:

Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut.

Niezwykłe chmury. Animowany świat. Błysk i lśnienie. Instrukcję, jak ze zdjęć zrobić film, oraz dodatkowe wskazówki znajdziesz na kolejnych stronach

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

6 W średniowiecznym mieście

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz nr 6. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

Jednostka modułowa: M3.J3 Posługiwanie się językiem obcym przy sporządzaniu i ekspedycji potraw

Tytuł projektu: Klasowy film dokumentalny.

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

Program. Warsztatu/kursu doskonalącego PROGRAM DOSKONALENIA NAUCZYCIELI W ZAKRESIE EDUKACJI KULTURALNEJ I ARTYSTYCZNEJ. Tytuł ...

Puzzle. Spotkanie 15. fundacja. Realizator projektu:

Św. Wojciech patron Polski

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Odkrywcy świata. Jak wykorzystać wiatr? Lekcja 3: Autor: Anna Romańska, Marcin Piotrowicz

KONSPEKT ZAJĘĆ LEKCYJNYCH Z PRZEDMIOTU ZASADY RACHUNKOWOŚCI

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Paulina Krześniak

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

BAJKI DISNEYA historia kreskówek dla dzieci. BAJKI DISNEYA wyjątkowe filmy dla dzieci BAJKI DISNEYA: 1 BAJKI DISNEYA: A

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 8

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Temat: Lekcja wychowawcza poświęcona tematyce przemocy w oparciu o film Męska sprawa Sławomira Fabickiego.

Scenariusz zajęć nr 5

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Jesteśmy uczniami i kolegami

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

Regulamin 36. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" Koszalin czerwca 2017 r.

Scenariusz zajęć nr 1

Przyjaciel na balkonie reż. Hüseyin Tabak

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

Orps reż. Atle Knudsen

Scenariusz zajęć nr 2

Scenariusz nr 7. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Pokolenie

(dalej Regulamin ) Postanowienia ogólne

Transkrypt:

Piotruś i wilk. reż. Suzie Templeton MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELI SPIS TREŚCI 1. Informacje o filmie. (str. 2) 2. Scenariusz lekcji. (str. 3) Temat: Kreskówka też może być dziełem sztuki. Piotruś i wilk stowarzyszenie nowe horyzonty zamenhofa 1, 00-153 warszawa, tel. +48 22 530 66 40, fax +48 22 831 06 63, www.nhef.pl

INFORMACJE O FILMIE NOTA O FILMIE Tytuł: Piotruś i wilk; Kraj i rok produkcji: Polska, Wielka Brytania 2006; Reżyseria: Suzie Templeton; Scenariusz: Suzie Templeton, Marianela Maldonado; Zdjęcia: Hugh Gordon, Mikołaj Jaroszewicz; Scenografia: Marek Skrobecki, Jane Morton; Animacja: Adam Wyrwas (główny animator), Krzysztof Brzozowski, Tim Allen, Karoly Papp, Jan-Erik Maas, Anna Wojtania, Martin Clapp, Magdalena Bryll, Martin Rhys-Davies, Wojciech Gierłowski, Jonny Templeton; Muzyka: Sergiusz Prokofiew. NAGRODY 2007 BAFTA (Nagroda Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej) nominacja w kategorii: Najlepszy Krótki Film Animowany. 2007 Annecy (Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych) Nagroda Główna Kryształ Annecy oraz Nagroda Publiczności. 2008 Oscar (Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej) w kategorii: Najlepszy krótki film animowany. O FILMIE Piotruś i wilk jest ekranizacją baletu Sergiusza Prokofiewa. Ten animowany film lalkowy to największa od wielu lat koprodukcja w polskiej animacji. Okres zdjęciowy trwał ponad pół roku. Zdjęcia wykonano w Łódzkim Centrum Filmowym i wytwórni SE-MA-FOR. Ekipa produkcyjna liczyła ponad sto dwadzieścia osób. W Polsce, poza zdjęciami, wykonano lalki, dekoracje i cyfrową obróbkę obrazu.

Opracowała: Paulina Krześniak SCENARIUSZ LEKCJI Temat: Kreskówka też może być dziełem sztuki. Piotruś i wilk. CELE LEKCJI Po lekcji uczeń powinien: znać zarys historii filmu animowanego i technik animacji; mieć świadomość, że film animowany, podobnie jak film, w którym występują żywi aktorzy, może być nośnikiem dużych emocji i ciekawych, wartościowych pomysłów, że nie należy go utożsamiać z rozrywką gorszej jakości i że filmy animowane nie są przeznaczone tylko dla dzieci; podejmować rozmowę na temat przedstawionej w filmie historii dorastającego do samodzielności Piotrusia; prezentować swoje poglądy oraz prowadzić dyskusję: argumentować, wnioskować, formułować sądy; znać sylwetkę Sergiusza Prokofiewa. METODY I FORMY PRACY wykład, pogadanka, rozmowa, tworzenie planu wydarzeń w formie obrazkowej, metoda wczucia się, notatka przygotowana przez nauczyciela, odwołanie się do doświadczeń uczniów. ŚRODKI DYDAKTYCZNE Film: Piotruś i wilk, reż. S. Templeton, Polska, Wilelka Brytania 2006. Krótki biogram Sergiusza Prokofiewa przygotowany przez nauczyciela i powielony przez niego dla wszystkich uczniów. CZAS 1 godzina lekcyjna

PRZEBIEG LEKCJI 1. Wprowadzenie rozmowa. Nauczyciel prosi uczniów o podzielenie się wrażeniami z filmu. Pomocne we wprowadzającej rozmowie mogą okazać się następujące pytania: Czym wyróżnia się film Piotruś i wilk na tle filmów animowanych? Czy brak słów czyni film niezrozumiałym? Jaką rolę odgrywa w Piotrusiu i wilku muzyka? 2. Wykład. Nauczyciel przekazuje uczniom podstawowe informacje na temat filmu: adaptacja baśni muzycznej Sergiusza Prokofiewa Piotruś i wilk napisanej w 1936 roku jest efektem współpracy polskiej wytwórni firmowej SE-MA-FOR i brytyjskiego studia BreakThru Films. Film został nagrodzony Oscarem za najlepszy krótkometrażowy film animowany roku 2007. 3. Pogadanka z odwołaniem się do doświadczeń uczniów. Prowadzący pyta dzieci, czy lubią filmy animowane, co im się w nich podoba, a co nie? Uczniowie proszeni są wymienienie swoich ulubionych kreskówek, ulubionych bohaterów. Nauczyciel zastanawia się wspólnie z uczniami, czy filmy animowane przeznaczone są tylko dla dzieci. 4. Wykład. Nauczyciel przekazuje uczniom najistotniejsze informacje na temat animacji: historia: 1906 rok: Humorous Phases of Funny Faces pierwszy film animowany zapisany na taśmie filmowej, lata 30. XX w.: otwarcie przez amerykańskiego reżysera i producenta Walta Disneya wytwórni produkującej filmy rysunkowe, których bohaterowie stali się ikonami pop-kultury, ogromny wzrost popularności filmów animowanych, ich wejście do kultury masowej, powstanie innych dużych wytwórni filmów animowanych: Hanna-Barbera, Warner Bross, Dream Works, najsłynniejsze polskie studio filmów animowanych: SE-MA-FOR w Łodzi, którego pracownicy posługują się różnymi technikami animacji i na którego filmach (takich, jak np. Miś Uszatek) wychowało się kilka pokoleń Polaków (dwa filmy zrealizowane w SE-MA-FORZE zostały nagrodzone Oscarem dla krótkometrażowego filmu animowanego: Tango w 1983 oraz Piotruś i wilk w 2008 roku) techniki animacji: rysunkowa wykonywanie zdjęć poklatkowych, rejestrujących na pojedynczych klatkach filmu kolejne rysowane fazy ruchu, lakowa fotografowanie kolejnych faz ruchu animowanej przez animatora lalki, wycinankowa animowanie wyciętych kawałków papieru z namalowanymi fazami, plastelinowa lepienie poszczególnych fazy ruchu z plasteliny, animacja tworzona w technologii cyfrowej, komputerowej. 5. Pogadanka. Nauczyciel pyta dzieci, jaka techniką zrealizowano ich zdaniem Piotrusia i wilka? W razie wątpliwości prowadzący wyjaśnia, że technika komputerowa była tylko pomocą, cały film jest natomiast klasyczną, zrealizowaną z ogromnym rozmachem animacją lalkową. 6. Praca indywidualna: plan wydarzeń w obrazkach. Nauczyciel prosi uczniów, żeby stworzyli ilustrowany plan wydarzeń w filmie Piotruś i wilk zadanie ma polegać na narysowaniu najistotniejszych momentów. 7. Rekonstrukcja fabuły. Po wykonaniu rysunków, uczniowie tytułują obrazki. Następnie nauczyciel prosi o przedstawienie kolejnych punktów planu wydarzeń. Po zaakceptowaniu każdego z nich, nauczyciel zapisuje punkty na tablicy. Proponowany kształt planu wydarzeń: 1. Życie Piotrusia i jego Dziadka. 2. Przyjaźń Piotrusia z Kaczką i Ptakiem o złamanym skrzydełku. 3. Wykradnięcie Dziadkowi kluczy od furtki i wydostanie się na druga stronę ogrodzenia. 4. Zabawa na lodzie Piotrusia, Kaczki i Ptaka. 5. Zbudzenie się Dziadka. 6. Obserwowane przez Piotrusia przez dziurę w płocie pojawienie się wilka.

7. Pożarcie Kaczki przez wilka. 8. Wydostanie się Piotrusia za ogrodzenie. 9. Walka z wilkiem. 10. Pojawienie się myśliwych. 11. Wyjazd Piotrusia i Dziadka do miasteczka w celu sprzedania wilka. 8. Pogadanka. Nauczyciel inicjuje rozmowę na temat Piotrusia i wilka pytaniem: W jaki sposób jesteśmy w stanie odtworzyć fabułę filmu, w którym nie pada ani jedno słowo? W jaki sposób opowiedziana jest ta historia? Prowadzący zwraca uwagę dzieci na dwie kwestie: ogromną precyzję wykonania i animowania lalek, których gesty i mimika doskonale oddają ich emocje, muzykę Prokofiewa, będącej osią, wokół której budowana jest narracja. Nauczyciel przybliża dzieciom sylwetką Prokofiewa oraz rozdaje uczniom kartki z krótkim biogramem kompozytora i prosi o wklejenie ich do zeszytów. 9. Praca indywidualna: metoda wczucia się. Istotą tej części lekcji jest zachęcenie uczniów do wprowadzenia tego wszystkiego, co w obejrzanym przez nich filmie oddane jest przez obraz i muzykę, na drogę ekspresji słownej. Zadaniem dzieci jest przedstawienie poznanej historii z punktu widzenia poszczególnych postaci w formie kilkuzdaniowych pierwszoosobowych wypowiedzi. Prowadzący prosi uczniów o odliczenie do sześciu. Zadaniem jedynek jest wczucie się w Piotrusia, dwójek w Dziadka, trójek w Kaczkę, czwórek w Ptaka, piątek w Kota, a szóstek w Wilka. Dzieci pracują indywidualnie. Zadaniem każdego z nich jest ułożenie i zapisanie krótkiej wypowiedzi w imieniu swojego bohatera. W wypowiedzi tej mają dojść do głosu emocje postaci, jej perspektywa oglądania i przeżywania wydarzeń przedstawionych w filmie. Po upływie wyznaczonego przez nauczyciela czasu wybrane osoby prezentują na forum klasy swoje prace. 10. Podsumowanie. Nauczyciel wraz z uczniami zastanawia się nad wymową filmu Piotruś i wilk oraz nad tym, czy film ten może być ciekawy dla dorosłych. PRACA DOMOWA Czy na miejscu Piotrusia wypuściłbyś wilka z klatki? Jak myślisz dlaczego bohater filmu to zrobił? Odpowiedz pisemnie.