SCENARIUSZ LEKCJI dla gimnazjalistów TEMAT: Ojczyzna to wielki zbiorowy Obowiązek poszukiwanie literatury na temat Polski odrodzonej po 123. latach niewoli. Cel główny: zapoznanie uczniów z Biblioteką Pedagogiczną oraz podstawowymi zasadami korzystania z katalogu online i z tradycyjnego, kartkowego katalogu alfabetycznego. Cele operacyjne: Uczeń: wie jaką rolę spełnia Biblioteka Pedagogiczna w środowisku. zna profil gromadzonego w bibliotece księgozbioru. zna zasady korzystania z Biblioteki. zna pojęcie aparatu informacyjnego biblioteki. wykorzystując katalog komputerowy oraz kartkowy katalog alfabetyczny potrafi sprawdzić, czy Biblioteka posiada w swoich zbiorach książki konkretnego autora, o podanym tytule lub na konkretny temat. potrafi zamówić wybraną pozycję książkową w Bibliotece. rozumie potrzebę solidarnej pracy dla dobra Polski Czas trwania: 45 minut Metody: pogadanka. pokaz. ćwiczenia Formy pracy: zbiorowa, praca w parach, indywidualna. Pomoce dydaktyczne: regulamin biblioteki. wystawa z okazji Święta Niepodległości. komputery. kartkowy katalog alfabetyczny. kartkowy indeks przedmiotowy. ulotki informacyjne Biblioteki. karty pracy. PRZEBIEG LEKCJI 1. Powitanie w Bibliotece. Bibliotekarz podaje informacje na temat działalności Biblioteki, charakteru posiadanych zbiorów i zasad korzystania ze zbiorów Biblioteki. 2. Nawiązując do zbiorów bibliotecznych oraz funkcji i roli bibliotek nauczyciel zapoznaje uczniów z wystawą z okazji Święta Niepodległości - Ojczyzna to wielki zbiorowy Obowiązek - załącznik nr 1. 3. Nauczyciel zachęca uczniów do wypowiedzi na temat tego jak pojmowano obowiązki wobec Ojczyzny po odzyskaniu niepodległości.
Gdzie możemy znaleźć informacje na ten temat? Jak odnaleźć książki na temat II RP? 4. Zapoznanie uczniów z aparatem informacyjnym biblioteki. 5. Rozdanie uczniom ulotek informacyjnych. 6. Praca przy komputerach i katalogu kartkowym: wejście na stronę internetową Biblioteki i odszukanie katalogu online. uczniowie otrzymują karty pracy załącznik nr 2 odszukują w katalogu komputerowym podane pozycje i starają się ocenić ich przydatność na zadany temat; pozycje, które nie zostały jeszcze wprowadzone do katalogu komputerowego uczniowie muszą odszukać w katalogu alfabetycznym. Książek poruszających dane zagadnienie mogą również poszukiwać w indeksie przedmiotowym. 7. Uczniowie zamawiają jedną z książek na temat dwudziestolecie międzywojennego. - załącznik nr 3 Zwrócenie uwagi na podanie autora lub redaktora książki, tytułu oraz sygnatury. 8. Podsumowanie pracy uczniów, ich ocena łatwości wyszukiwania informacji w różny sposób. Zaproszenie do korzystania ze zbiorów Biblioteki.
ZAŁĄCZNIK NR 1 Ojczyzna to wielki zbiorowy - Obowiązek te słowa Cypriana Kamila Norwida stanowią motto wystawy poświęconej odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 r. Były one aktualne w czasach zaborów, podczas walk I wojny światowej a także w czasach odbudowy kraju. Jak pojmowano wówczas ten obowiązek i jak go spełniano? Zapewne nie wszyscy działali dla dobra wspólnego. Ważne jednak, by ludzi którym dobro kraju leży na sercu było więcej, by nie działali przeciw sobie lecz razem w jednej sprawie. Formy tego działania mogą być i zawsze są różne: najbardziej spektakularną była zbrojna walka z zaborcą najpierw w powstaniach narodowych, a później, gdy wskutek zawirowań politycznych powstała realna szansa na ponowne pojawienie się Polski na mapie Europy na frontach I wojny światowej. Należy jednak pamiętać, że przynajmniej równie ważną rolę odegrał trud włożony w zachowanie tożsamości narodowej: obrona języka polskiego, twórczość literacka ku pokrzepieniu serc, dbanie o narodowe zwyczaje i tradycje, o ich ochronę, o zachowanie narodowych pamiątek związanych z wielkością dawnej Polski. Być może powstał wówczas pewien mit dotyczący przeszłej świetności naszego kraju i roli jaką miał on jeszcze odegrać, lecz był on zapewne potrzebny do zachowania polskości w warunkach zaborów. Należy też podkreślić znaczenie pracy u podstaw - zwykłej, codziennej, solidnej i uczciwej pracy dla dobra ogółu. Aby kraj mógł istnieć i stanowić dumę swoich obywateli trzeba dla niego pracować, trzeba mu dawać coś z siebie, a nie tylko żądać i oczekiwać od innych. Tworząc wystawę skupiliśmy się jednak jedynie na dwóch aspektach tych działań: walce zbrojnej reprezentowanej tu przez postać Józefa Piłsudskiego. Liczył, że niepodległość Polski uda się odzyskać przy sprzyjającej sytuacji międzynarodowej. Jeszcze przed wybuchem I wojny światowej w Galicji z inicjatywy Piłsudskiego zaczęły powstawać za przyzwoleniem rządu austriackiego organizacje wojskowo-niepodległościowe. Kiedy w 1914 r. wybuchła I wojna światowa, Piłsudski mobilizował oddziały strzeleckie i 6 sierpnia 1914 r. z krakowskich Oleandrów kompania kadrowa wyruszyła w kierunku Królestwa Polskiego, ale po przekroczeniu granicy austriacko - rosyjskiej okazało się, że miejscowa ludność nie przyłączyła się do walki nie widząc szans na powodzenie powstania przeciw Rosji; oddziały wróciły po kilku dnach do Galicji. Rządom państw zaborczych wydawało się, że zakończą wojnę bez potrzeby zobowiązań wobec Polaków, których wcielano do armii walczących po przeciwnych stronach. Jedynym wyjątkiem były Legiony Polskie, które powstały u boku armii austriackiej dowódcą I Brygady był Piłsudski. Kiedy mimo zajęcie ziem Królestwa Polskiego państwa centralne milczały w sprawie przynależności ziem polskich, wstrzymał on zaciąg do Legionów i zaczął rozbudowywać utworzona przez siebie jeszcze w 1914 r. tajna Polską Organizacje Wojskową Jesienią 1916 r. Piłsudski złożył dymisję ze stanowiska dowódcy Legionów. W styczniu 1917 r. powstała w Warszawie Tymczasowa Rada Stanu. Józef Piłsudski kierował jej
Komisją Wojskową, która miała na celu stworzenie wojska polskiego u boku armii niemieckiej. W lipcu 1917 r. odmówił on złożenia przysięgi wierności cesarzom Niemiec i Austro - Węgier. Do tego samego wezwał legionistów. Legionistów rozbrojono i Wybawiło go to z dwuznacznej sytuacji, jaką była współpraca z Niemcami. Jednocześnie stał się on ofiarą ich prześladowań, urósł do rangi symbolu walki z okupantami. Przysporzyło mu to znacznej popularności, która wzrastała z każdym dniem jego uwięzienia. Po wybuchu rewolucji w Niemczech, w listopadzie 1918 r. Piłsudski został zwolniony z więzienia. 10 listopada 1918 r. przybył do Warszawy, a 11 listopada Rada Regencyjna przekazała mu władzę wojskową. pieśniach z tamtego okresu, które wyrażały gotowość do walki o wolność, dumę z Polski, dawały nadzieję i podtrzymywały ducha. Obowiązki wobec Ojczyzny nie skończyły się jednak wraz z odzyskaniem niepodległości, a można nawet powiedzieć, że wówczas się zaczęły.
ZAŁĄCZNIK NR 2 Grupa 1. Historię Polski 1914-2005 Andrzeja Garlickiego Jana Jachymka Wojciecha Roszkowskiego Marka Starowieyskiego Grupa 2. Historię Polski 1914-2005 Andrzeja Chwalby Jana Galarowicza Sławomira Kopra Mieczysława Trzeciaka Grupa 3. Historię Polski 1914-2005 Czesława Brzozy Zbigniewa Dworaka Beaty Filipiak Krzysztofa Persaka Grupa 4.
Historię Polski 1914-2005 Jana Karskiego Stefana Kieniewicza Marii Miśkiewicz Pawła Zaremby ZAŁĄCZNIK NR 3 Sygnatura: Autor: Tytuł: tom/rok Nazwisko i imię: Data: Oprac. Ewa Bielska