Wolontariat nie ma granic



Podobne dokumenty
Wolontariat w Polsce. Gimnazjum Szkoła ponadgimnazjalna. Scenariusz lekcji wychowawczej z wykorzystaniem burzy mózgów. 45 min

Podejmowanie decyzji. Piotr Wachowiak

Scenariusz lekcyjny. Klasa: II c. Czas trwania zajęć: 45 minut. Nauczany przedmiot: matematyka.

WIZYTA ROBOCZA WE FRANCJI

Mamy pomysł i co dalej?

SCENARIUSZ LEKCJI Opracował: mgr inż. Szymon Surmacewicz ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH CKP NR 2 W BIAŁYMSTOKU

Scenariusz zajęć z przyrody dla klas IV VI szkoły podstawowej

Dodatkowe çwiczenia zintegrowane z podr cznikiem DziÊ i jutro. Cz Êç 1

Komputer i urządzenia z nim współpracujące

REGULAMIN RADY PEDAGOGICZNEJ

REGULAMIN RADY RODZICÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego we WŁADYSŁAWOWIE

SCENARIUSZ LEKCJI DLA KLASY V (z elementami minikoszykówki)

Podstawy przedsiębiorczości Klasa: 3 LO Semestr: I Tygodniowy wymiar godzin: 1

Edu-Sense Sp. z o.o. Lubelski Park Naukowo-Technologiczny ul. Dobrzańskiego Lublin Strona 1

PRZYRODA RODZAJE MAP

Konspekt lekcji otwartej

Temat: Co to jest optymalizacja? Maksymalizacja objętości naczynia prostopadłościennego za pomocą arkusza kalkulacyjngo.

Temat lekcji: Bakterie a wirusy.

Cel ogólny warsztatu. Cele szczegółowe. Jak zostać wolontariuszem w kraju globalnego Południa? Agnieszka Seget, Assist-in

UDZIAŁ GIMNAZJUM W ŻERKOWIE W ROKU SZKONYM 2014 / 2015 W PROJEKCIE:

INSPIRUJEMY DO WIELKOŚCI SZKOŁA TUTORÓW X EDYCJA: GDAŃSK, GORZÓW WLKP., KATOWICE, LUBLIN, ŁÓDŹ, OLSZTYN, POZNAŃ, RZESZÓW, TORUŃ, WARSZAWA, WROCŁAW

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

Scenariusz nr 58 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne. Metody (według Okonia)

WYKRESY FUNKCJI NA CO DZIEŃ

Kowala 103 tel./ fax. (48)

REGULAMIN RADY RODZICÓW DZIAŁAJĄCEJ PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 29 IM. GIUSEPPE GARIBALDIEGO W WARSZAWIE

WNIOSEK o przyznanie stypendium szkolnego (socjalnego) dla uczniów mieszkających na terenie Gminy Kościelec

Regulamin Rady Rodziców

SCENARIUSZ ZAJĘĆ (5 * 45 minut)

Praca za granicą. Emerytura polska czy zagraniczna?

Wójt Gminy Bobrowniki ul. Nieszawska Bobrowniki WNIOSEK O PRZYZNANIE STYPENDIUM SZKOLNEGO W ROKU SZKOLNYM 2010/2011

Losy zawodowe absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego studia licencjackie, rocznik 2010/2011. Biuro Karier UJ

Rola obszarów wiejskich w zwiększaniu efektywności energetycznej kraju kierunki rozwoju

Statut Stowarzyszenia SPIN

Matematyka-nic trudnego!

ZESPÓŁ DO SPRAW ORGANIZACYJNO- GOSPODARCZYCH

MUP.PK.III.SG /08 Lublin, dnia r.

W zadaniach od 1 do 6 po 1 punkcie za każdą poprawną odpowiedź.

OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA

Scenariusz lekcji biologii w gimnazjum

WNIOSEK O PRZYZNANIE STYPENDIUM SZKOLNEGO NA ROK SZKOLNY 2013/20. aktualnymi dokumentami

Prof. dr hab. Cynthia A. Tyson

Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach

Scenariusz nr 30 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Sprawiedliwi w filmie

REGULAMIN RADY RODZICÓW PRZY ZESPOLE SZKÓŁ W W PIETROWICACH WIELKICH

Wybrane programy profilaktyczne

PORADNIK: Jak przyznaćstypendiumwprogramie Stypendia św. Mikołaja

Pracownia budowy pojazdów samochodowych.

Procedura powierzenia stanowiska dyrektora szkoły/placówki obowiązująca w Kuratorium Oświaty w Kielcach

Regulamin Pracy Rady Seniorów Miasta Konina

Scenariusz lekcji. Przedmiot: Podstawy przedsiębiorczości Temat: W jaki sposób możemy poszukiwać pracy na rynku lokalnym?

Zaproszenie do projektu. Warszawa Lokalnie

Temat: Mnożenie liczby całej przez ułamek. Obliczanie ułamka z danej liczby.

KARTA PRZEDMIOTU. 1. Informacje ogólne

PROCEDURA EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. JANA PAWŁA II W GRZĘDZICACH

PROCEDURY OBOWIĄZUJĄCE NA ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Działania arkusz dla uczniów. Zwycięska grupa opublikuje swoja akcje na

STATUT FUNDACJI ING DZIECIOM

Temat 2. Program komputerowy

Cele lekcji - uczeń: Klasa: V. Czas trwania: 90 minut. Metody pracy: - pogadanka, - "burza mózgów", - "metaplan", - metoda praktycznego działania.

PROCEDURA PRZYJMOWANIA I ROZPATRYWANIA SKARG I WNIOSKÓW w Zespole Szkoła Podstawowa Gimnazjum i Przedszkole im. św. Huberta w Czerninie

PROGRAM PROFILAKTYKI GIMNAZJUM NR 1 IM. JANA PAWŁA II W SOCHACZEWIE

Przykładowy konspekt lekcji dla uczniów klas IV-VI

Raport z ewaluacji Nr 1/

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny W kadrze zatrzymane Temat: Na planie filmowym SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

Raport o wypłacalności zakładów ubezpieczeń według stanu na dzień 31 marca 2008r.

Scenariusz lekcji. podać definicję pojęcia cywilizacja informacyjna ; scharakteryzować społeczeństwo informacyjne;

CZĘŚĆ A. urodzony(a) w... (miejsce zatrudnienia, stanowisko lub funkcja)

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt uchwały do punktu 4 porządku obrad:

CENTRUM BADANIA OPINII SPOŁECZNEJ

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

- 70% wg starych zasad i 30% wg nowych zasad dla osób, które. - 55% wg starych zasad i 45% wg nowych zasad dla osób, które

Ocena prac pisemnych: (sprawdziany, testy) oceniane są zgodnie z założeniami Statutu Gimnazjum.

WYKORZYSTANIE INTERNETU NA TERENACH WIEJSKICH W POLSCE W 2009 ROKU. STAN NA ROK października Urszulin

KONSPEKT LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Rozrachunki z pracownikami z tytułu wynagrodzeń ( blok 2 godzinny)

2. Zgodnie ze standardami nauczania dla kierunku: nauki o rodzinie - studenci zobowiązani są do odbycia 4-tygodniowej praktyki zawodowej.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY DO COACHINGU W RAMACH PROJEKTU TRASA 78 ZE ŚLĄSKIEGO W ŚWIĘTOKRZYSKIE

Konspekt. Klasa I Czas trwania: 45 min. Opracowała: Alicja Rożniata. ZAGADNIENIE PROGRAMOWE: Woda, roztwory wodne.

Regulamin Obrad Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Ziemia Bielska

UCHWAŁA NR... RADY MIASTA LUBLIN

Na podstawie art.4 ust.1 i art.20 lit. l) Statutu Walne Zebranie Stowarzyszenia uchwala niniejszy Regulamin Zarządu.

POMOCE DYDAKTYCZNE: tablica, kreda, nagranie CD, kopia ksero z tekstem piosenki zawierającym luki lub podręcznik z takim tekstem, zeszyty

DZIENNIK PRAKTYK ZAWODOWYCH

Rzecznik Praw Ucznia - mgr inż. Beata Kosmalska

PROGRAM LIFELONG LEARNING ERASMUS

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z EDUKACJI DLA BEZPIECZEŃSTWA w Zespole Szkół Specjalnych nr 91

Grant Blokowy Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy Fundusz dla Organizacji Pozarządowych

PROGRAM WSPIERANIA ODDOLNYCH INICJATYW ARTYSTYCZNYCH, KULTURALNYCH I SPOŁECZNYCH WE WROCŁAWIU

2) Drugim Roku Programu rozumie się przez to okres od 1 stycznia 2017 roku do 31 grudnia 2017 roku.

ROCZNY PLAN PRACY DYDAKTYCZNO WYCHOWAWCZEJ ŚWIETLICY SZKOLNEJ Gimnazjum w Poraju na rok szkolny 2004/2005

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE radnego gminy

stanu na koniec okresu Bezrobotni według Osoby do 12 miesięcy nauki ogółem od dnia ukończenia

GŁÓWNY URZĄD STATYSTYCZNY Notatka informacyjna Warszawa r.

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Karnawał. Temat ośrodka dziennego: Zabawa karnawałowa.

WZÓR. Nazwisko. Kod pocztowy

O WIADCZENIE MAJ TKOWE radnego gminy

Regulamin świadczenia usług prawnych drogą elektroniczną przez Kancelarię Doradcy Prawnego Monika Sobczyk - Moćkowska. 1

Regulamin organizacji przetwarzania i ochrony danych osobowych w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego im. Komisji Edukacji Narodowej w Jaworze

Transkrypt:

Wolontariat nie ma granic Scenariusz lekcji wychowawczej Autorka: Małgorzata Wojnarowska Etap edukacyjny: szkoła podstawowa II etap edukacyjny (kl. IV VI) Czas: 45 min Cele lekcji: Uczeń: wyjaśnia, czym jest wolontariat, podaje przykłady działalności wolontariuszy w kraju i na świecie, analizuje dane z wykresu i z tekstu źródłowego, charakteryzuje globalny charakter wolontariatu. Metody: pogadanka, burza mózgów, dyskusja, praca z tekstem źródłowym, praca z wykresem. Formy pracy: indywidualna, w parach, grupowa. Środki dydaktyczne: karty pracy 1 i 2 (do pracy w parach), karta pracy 3 (do pracy indywidualnej). Przebieg lekcji: Faza wprowadzająca 1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podanie tematu i celów lekcji. 2. Nauczyciel rozpoczyna zajęcia od burzy mózgów na temat tego, czym jest wolontariat. Uczniowie podają swoje propozycje, które są zapisywane na tablicy. Po wyczerpaniu pomysłów prowadzący porządkuje spostrzeżenia i podsumowuje ten fragment lekcji. Ważne, by uczniowie zapamiętali, że wolontariat jest dobrowolną, nieodpłatną działalnością dla dobra innych osób. Trzeba też podkreślić, że nie każda praca na rzecz innych jest wolontariatem. Przykładowo: pomoc babci nie jest formą wolontariatu, ale jest nią pomoc obcej starszej osobie w hospicjum czy domu pomocy społecznej. Taka działalność musi więc wykraczać poza związki rodzinno-koleżeńskie. 1

Faza realizacyjna 1. Nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy i rozdaje karty pracy. Połowa klasy otrzymuje kartę pracy 1, a druga część kartę pracy 2. Uczniowie pracują w parach. Ich zadaniem jest podanie różnych przykładów działalności wolontariackiej: w Polsce i za granicą. Następnie wszystkie propozycje zostają omówione na forum klasy. 2. Prowadzący rozpoczyna dyskusję na temat wolontariatu Polaków za granicą. Zadaje uczniom pytania: Co sprawia, że wolontariusze decydują się wyjechać poza granice Polski? Dlaczego wolontariat zagraniczny jest dla nich atrakcyjniejszy niż krajowy? Jaką działalność podejmują wolontariusze z innych państw w Polsce? Jakie korzyści przynosi zagraniczny wolontariat? 3. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy 3. Uczniowie zapoznają się z danymi i zastanawiają się nad odpowiedziami na zamieszczone pytania. Po wyznaczonym czasie następuje dyskusja dotycząca tego, jak wielu Polaków w porównaniu z przedstawicielami krajów Europy Zachodniej angażuje się w wolontariat i jakie są przyczyny występujących różnic. Faza podsumowująca 1. W ramach podsumowania lekcji nauczyciel rozpoczyna rozmowę o tym, co daje ludziom bezinteresowna praca na rzecz innych i dlaczego się na nią decydują (zwłaszcza za granicą, z dala od domu i bliskich). 2. Zadanie domowe: Wyszukaj w internecie informacje dotyczące zagranicznego wolontariatu lub przeprowadź wywiad z kimś, kto brał w nim udział. 2

Karta pracy nr 1 Wolontariat w Polsce Podajcie przykłady działalności wolontariuszy w naszym kraju. WOLONTARIAT w Polsce 3

Karta pracy nr 2 Wolontariat za granicą Podajcie przykłady działalności polskich wolontariuszy za granicą. WOLONTARIAT za granicą 4

Karta pracy nr 3 Wolontariat w świetle statystyki Przeanalizuj teksty i wykresy, a następnie odpowiedz na pytania. Źródło: J. Przewłocka, Koniec kryzysu wolontariatu?, opracowanie badania przeprowadzonego na zlecenie Stowarzyszenia Klon/Jawor, http://www.mragowo.pl/phocadownload/pliki-artykuly/album_1393_220_1/1_koniec_kryzysu_wolontariatu.pdf [dostęp: 25.11.2013]. Polska na tle Europy Ciesząc się z rosnącej liczby wolontariuszy w Polsce, trzeba jednocześnie pamiętać, że na tle Europy nie wypadamy najlepiej. [...] Wg European Social Survey z 2008 roku Polska zajmuje 18 miejsce na 28 badanych państw. Najwięcej wolontariuszy jest w Holandii, Norwegii i Danii czterokrotnie więcej niż w Polsce. Źródło: J. Przewłocka, Koniec kryzysu wolontariatu?, opracowanie badania przeprowadzonego na zlecenie Stowarzyszenie Klon/Jawor, http://www.mojapolis.pl/c/document_library/get_file?uuid=4572436a-6de3-4007-b5c9-416ca9e4886d&groupid=10122 [dostęp: 25.11.2013]. 1. W którym roku zaangażowanie Polaków w wolontariat było największe?... 2. Jak wskaźnik zaangażowania w działalność wolontariacką zmieniał się podczas kolejnych pięciu lat?... 3. Jak Polacy wypadają na tle innych państw Europy Zachodniej, jeżeli chodzi o wolontariat?... 4. Dlaczego zainteresowanie Polaków wolontariatem wciąż jest niewielkie?... 5