SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY PIERWSZEJ Temat bloku: Z techniką za pan brat. Temat ośrodka: Od ogniska do żarówki. Cele operacyjne: - uczeń wymienia dawne i obecne sposoby oświetlania mieszkań; - potrafi zachować bezpieczeństwo podczas zapalania światła - czyta cicho i głośno ze zrozumieniem; - układa zdania z rozsypanki wyrazowej i uzupełnia zdanie z lukami; - dodaje przekraczając próg dziesiątkowy; - potrafi zmontować i zdemontować latarkę elektryczną ; - zna zasadę działania i buduje szeregowy obwód elektryczny; - potrafi skorzystać z wiadomości zawartych w encyklopedii multimedialnej Jak to działa. Formy pracy: Indywidualna, zespołowa, grupowa; Środki dydaktyczne: - podręcznik i ćwiczenia Wesoła szkoła dla klasy pierwszej; - eksponaty: lampa naftowa, świeca, łuczywo sosnowe, kaganek,latarki; - fragment opowiadania z. Przyworowskiego Nowa lampa ; - rozsypanki wyrazowe; - multimedialna encyklopedia Jak to działa PRZEBIEG ZAJĘĆ -Wspólne śpiewanie piosenki Mój kolega komputer.
N. Jak myślicie, kiedy komputer nie mógłby działać? U. Odpowiadają - gdy zaatakują wirusy; brak prądu; U. Rozwiązują zagadkę: W elektrowni powstaje, Do domów się dostaje. Jest silny niesłychanie, włącza pralkę i oświetla mieszkanie. ( To jest prąd.) - U.Cicho czytają wiersz J.Tuwima pt. Pstryk. - Głośne czytanie wiersza przez dobrze czytającego ucznia. -.Swobodne wypowiedzi uczniów związane z treścią wiersza ukierunkowane pytaniami: - Co to jest pstryczek elektryczek? - Jaką moc miał mały pstryczek elektryczek? - Jak jeszcze nazwał poeta wyłącznik? (wskazanie nazw w wierszu poprzez odczytanie - ognik, świetlik, przewodnik) N. Skąd się bierze prąd w domu? U. Z elektrowni. -Wklejają brakujące części obrazka przedstawiającego elektrownię (K. 13, ćw. 2) -Układają dwa zdania z rozsypanki wyrazowej i podpisują nimi obrazek elektrowni. w elektrowni. domu. powstaje Przewodami płynie Prąd do Prąd powstaje w elektrowni. Przewodami płynie do domu.. N.- Kiedy w mieszkaniu nie będzie palić się światło? U.- Gdy nie włączymy światła lub gdy nie ma prądu. N.- Jaki może być powód braku prądu w mieszkaniu? U.-Awaria;
N.- Co się dzieje w domu gdy jest awaria i nie ma prądu? U.- Nie ma światła i nie pracują urządzenia elektryczne (wymieniają urządzenia) N.- Czy zawsze był prąd? U.- Nie zawsze. N. - Kto wie w jaki sposób ludzie dawniej oświetlali swoje mieszkania? U. - Odpowiadają ognisko, łuczywo, kaganek, lampa naftowa, świeca; -Oglądają eksponaty i rysunki wymienionych sposobów oświetlenia, kojarzą nazwy z przedmiotami i podpisują rysunki.(wykonana plansza z rysunkami ) - Szeregują przedmioty od najprostszych do bardziej udoskonalonych (próbują uzasadniać) N. Pyta : Jak się przekonać, że lampa naftowa była lepsza od poprzednich sposobów oświetlenia? U. Uczniowie proponują sposoby sprawdzenia np. zapalić itp. N.- Zapala kolejno: kawałek drewna sosnowego, kaganek, lampę naftową, świecę; N. Porównajcie światło łuczywa ze światłem lampy naftowej i wyciągnijcie wnioski; U.- Stwierdzają, że łuczywo kopci i jest niebezpiecznym oświetleniem; Lampa pali się dłużej, daje więcej światła, można regulować wielkość płomienia ; N.-Czyta fragment opowiadania Z. Przyworowskiego pt. Nowa lampa - o tym jak Polak - Ignacy Łukasiewicz, z zawodu aptekarz, skonstruował lampę naftową, którą pierwszy raz oświetlano szpital we Lwowie w 1853 r. N.- Dlaczego ludzie cieszyli się z tego wynalazku? U. - Uzasadniają; N. - Demonstruje lampę naftową i rysunek pierwszej lampy naftowej (na rzutniku) i poleca porównać je; Czy są takie same?; Czym się różnią? -Można wykorzystać informacje z encyklopedii multimedialnej Jak to działa? - praca z komputerem. U. - Opisują wygląd lampy, jej konstrukcję: zbiornik na naftę,knot, szkło, lusterko; -wskazują na ulepszenia, np. lusterko, które odbija światło; N.- Kiedy płomień lampy może przestać się palić? U.- Kiedy lampę wyłączymy, albo gdy skończy się nafta;
N.- Co świeci najdłużej i daje najwięcej światła? U. -Żarówka, jarzeniówka; - Podanie informacji przygotowanej przez chętne dziecko (praca domowa dla chętnych) na temat wynalezienia żarówki- o tym, że żarówkę wynalazł Amerykanin T. A. Edison w 1879 r. - 26 lat po wynalezieniu lampy naftowej. - Można wykorzystać informacje z encyklopedii multimedialnej Jak to działa - praca z komputerem. N. - Czy obecnie gdy oświetlamy mieszkania żarówką możemy ją świecić dzień i noc? U. - Nie, ponieważ powinniśmy oszczędzać prąd ; N. - Dlaczego oszczędzamy prąd? U.- Ponieważ jest drogi. N.- W jaki sposób można oszczędzać prąd? U. - odpowiadają np. używamy żarówki energooszczędne, wyłączamy światło gdy nie jest nam potrzebne itp. -Uzupełniają zdanie z lukami na tablicy i przepisują z pamięci do zeszytów. Gdy wychodzę z pokoju gaszę światło! ZABAWY RUCHOWE Lampa nos Nauczyciel wskazuje na lampę lub na nos głośno wypowiadając - lampa- nos. Dzieci naśladują nauczyciela. Nauczyciel może wprowadzać w błąd np. wypowiadając nos wskazuje na lampę. Dzieci muszą uważać, aby się nie pomylić. Zabawa Prąd płynie - dzieci stoją nieruchomo, - na hasło prąd płynie dzieci biegają po sali przyjmując różne pozy. Na hasło awaria - dzieci nieruchomieją. N.- Stawia problem: Wyobraź sobie, że nagle wieczorem w twoim domu gaśnie światło z powodu awarii - Czym można w takiej sytuacji oświetlić mieszkanie? U. - Świecą, latarką; N. - Dzieli dzieci na kilkuosobowe grupy. Każda grupa otrzymuje latarkę. - Pyta: Jak to się dzieje, że latarka świeci?
U. Ponieważ tam jest bateria; N. Poleca demontaż latarki. Dzieci zapoznają się z zasadą działania szeregowego obwodu elektrycznego. Same budują ten obwód, wykorzystując do tego baterię, żaróweczkę, przewód; Ponownie składają latarkę i sprawdzają czy świeci. U. Uściślają odpowiedź na pyta - Kiedy żarówka świeci? N.- Pyta- Czy istnieją jakieś niebezpieczeństwa związane z korzystaniem z prądu elektrycznego? U. Niebezpieczeństwo porażenia prądem. N. Jakich zasad należy przestrzegać podczas zapalania światła? U. Należy mieć suche ręce; trzymać za wtyczkę podczas włączania i wyłączania lampki; -Dodawanie z przekroczeniem progu dziesiątkowego typu 9+n; U. Przeliczają iść lamp naftowych, żarówek, świec, baterii na obrazku lub manipulują eksponatami; Zapisują odpowiednią formułę - stosują łatwiejszy sposób obliczania; -Podsumowanie zajęć- ocena pracy uczniów na zajęciach. - Zadanie pracy domowej: - Naucz się pięknie czytać wiersz pt. Pstryk Dla chętnych: Dowiedzieć się jak się nazywa światło stosowane w medycynie? (laserowe) - Zabawa na pożegnanie Iskra - Dzieci stoją w kole, trzymają się za ręce i puszczają iskierkę poprzez uściśnięcie dłoni sąsiada.