Hanna Będkowska Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie bedkowska.lzd@interia.pl



Podobne dokumenty
Hanna Będkowska Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie

Formy nauczania lekcja zajęcia edukacyjne (zmiana roli nauczyciela z osoby przekazującej wiedzę w osobę wspomagającą uczenie się uczniów).

Formy nauczania lekcja zajęcia edukacyjne (zmiana roli nauczyciela z osoby przekazującej wiedzę w osobę wspomagającą uczenie się uczniów).

Formy nauczania lekcja zajęcia edukacyjne (zmiana roli nauczyciela z osoby przekazującej wiedzę w osobę wspomagającą uczenie się uczniów).

Temat: Warstwy roślinności górskiej

Dział programu : Poznajemy nasze otoczenie

Hanna Będkowska Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie

Przyrodnicze uwarunkowania gospodarki przestrzennej PUGP. Ćwiczenie 1 zagadnienia wprowadzające do informacji o środowisku przyrodniczym

POZNAJEMY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW.

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt Ekosystem lasu

Poznajemy parkmiejski scenariuszwycieczki z dziećmi sześcioletnimi do parku

Scenariusz zajęć dla klasy III wycieczka do lasu. (oprac. Urszula Silarska PSP w Lewinie Brzeskim)

,,Musimy nauczyć się dbać o środowisko, w którym mamy żyć. Chodzi tylko o to, czy nauczymy się tego na czas

Czy można budować dom nad klifem?

1. Zasady nauczania przyrody. Charakterystyka zasad nauczania. Część praktyczna: Portfolio Omówienie regulaminu praktyki z przyrody.

HODOWLA LASU. Może na początek ogólne wiadomości co to jest las

Stawiamy na jakość. System zarządzania jakością prac w BULiGL spełnia standardy normy ISO 9001 oraz ISO 14001

Leśnictwo w Gospodarce Przestrzennej

II. Lekcja odnosi do programu Wydawnictwa Nowa Era Nr. DKW / 99. Mieści się w dziale programu: "Poznajemy nasze otoczenie".

Od autora Przedmowa do drugiego wydania Od Wydawnictwa Część pierwsza. Wprowadzenie w problematykę ekologii lasu I. Las jako system ekologiczny A.

Podsumowane wiadomości o roślinach

Instytut Badawczy Leśnictwa

Formy ochrony przyrody i zasady jej prawnej ochrony w aglomeracji wałbrzyskiej

Monitoring obszarów Natura 2000 w ramach PZO/PO. Andrzej Langowski Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska

Koncepcja zagospodarowania gruntów leśnych pod liniami elektroenergetycznymi dla celów gospodarki leśnej i ochrony przyrody

OPIS ZADANIA. (każde zadanie jest opisywane oddzielnie) zastawka wzmocniona zastawka drewniano- kamienna

Hanna Będkowska Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie Temat lekcji Las i leśnik (etap edukacyjny: gimnazjum) Cele:

Krystyna Łukowska Konspekty lekcji z wykorzystaniem środowiska naturalnego.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO BIOLOGICZNO-CHEMICZNEGO

CZĘŚĆ KOŃCOWA: 8. Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymują krzyżówkę do rozwiązania. 9. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie.

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9

BIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE

MSOŚ - Gospodarka leśna a ochrona środowiska Organizacja zajęć kameralnych w semestrze 4.

Wyniki II 5-letniego cyklu wielkoobszarowej inwentaryzacji stanu lasów (pomiary w okresie )

Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. Autor scenariusza: mgr Kazimiera Malisz. Temat zajęć: Hałas w środowisku pracy.

JESIENNE I ZIMOWE KŁOPOTY ZWIERZĄT LEŚNYCH I POLNYCH

Rola gatunków domieszkowych w planowaniu urządzeniowo-hodowlanym

Badanie struktury gatunkowej i wiekowej drzewostanu o cechach antropogenicznych

Konspekt lekcji z przyrody klasa IV Bogactwa przyrodnicze lasu autor: Jarosław Garbowski 1

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

Cele wychowania postawy i przekonania. Uczeń: Zdaje sobie sprawę z tego, że różnorodność zapewnia równowagę w przyrodzie.

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Poznajemy warunki życia na lądzie i w wodzie. Data i miejsce realizacji Czerwiec 2015; Zespół Szkół w Cieksynie

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Temat: Rozpoznajemy drzewa w ogrodzie.

Zakres i metodyka prac terenowych

Oznaczanie pospolitych gatunków roślin nagonasiennych

Oddziaływania międzygatunkowe między drzewami wpływają na skład i strukturę drzewostanu. Schemat:

Plan metodyczny lekcji

EDUKACJA PRZYRODNICZA

WIOSNA LATO JESIEŃ ZIMA CZTERY PORY ROKU W LESIE

Pielęgnowanie lasu aspekty przyrodnicze i gospodarcze

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU BIOLOGIA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

Wycieczka do lasu. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości.

830 Diagnoza wstępna na rozpoczęcie klasy 4

Efektywność zajęć w obiektach edukacji leśnej

REGULAMIN ORGANIZACJI WYCIECZEK SZKOLNYCH

Temat:Określamy stopień zanieczyszczenia powietrza.

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROGRAMU EDUKACJI PRZYRODNICZO LEŚNEJ WE WSPÓŁPRACY Z NADLEŚNICTWEM SŁAWA ŚLĄSKA ROK SZKOLNY 2016/2017

3 TABLICE NA PRZYSTANKACH TEMATYCZNYCH parametry 150cm x 125cm

Kwalifikowanie drzewostanów do przebudowy. ćwiczenie 1. Ocena zgodności drzewostanu z siedliskiem. (Kwalifikowanie do przebudowy)

Znajdź skarby przyrody (etap edukacyjny: klasy 4-6 szkoły podstawowej)

Typologia Siedlisk Leśnych wykłady i ćwiczenia

Szczecin, dnia r. ANALIZA RYNKU

Hanna Będkowska Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie

MIEJSKI OŚRODEK DOSKONALENIA NAUCZYCIELI w KONINIE CENTRUM DOSKONALENIA NAUCZYCIELI W KONINIE

Problemy inwentaryzacji typologicznej, fitosocjologicznej oraz siedlisk przyrodniczych w ramach prac urządzeniowych

Drzewa. Rozwiążcie rebusy i wpiszcie prawidłowe rozwiązania nazwy drzew. Rebus 1... Rebus 2... Rebus 3...

Możliwości edukacyjne Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Przygotował: Ludwik Ryncarz Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Płocku

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 5

Monitoring gatunków i siedlisk przyrodniczych - Państwowy Monitoring Środowiska cele, zakres, organizacja, metodyki

Lasy w Polsce. Agata Konefeld. Klasa 6a

Informacja dla chętnych na specjalizację Ochrona przyrody

ZARZĄDZENIE Nr 5/0210/2011 REGIONALNEGO DYREKTORA OCHRONY ŚRODOWISKA W BYDGOSZCZY. z dnia 5 grudnia 2011 r.

Poznajemy tajemnice lasu

Program zajęć przyrodniczych realizowanych w ramach programu : Nasza szkoła-moja przyszłość

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE III

Te ciemne liście i białe kwiaty Szelestnym szepczą szeptem, Jak gdyby żadnych głosów na świecie Nie słyszał nigdy przedtem...

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI Z WYKORZYSTANIEM FILMU Elektryczny silnik liniowy

Różnorodność gatunkowa i ponadgatunkowa

1. Co to jest las Pielęgnacja drzewostanu Co nam daje las Zagrożenia lasu Monitoring lasu Ochrona lasu..

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ

Temat lekcji Leśnik gospodarzem lasu (etap edukacyjny: klasy 4-6 szkoły podstawowej) Cele:

PSO zajęć technicznych dla klasy V do programu nauczania Jak to działa?

Hanna Będkowska. Niezbędnik edukatora

Scenariusz lekcji. Temat lekcji: Szereg homologiczny węglowodorów nienasyconych.

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

Las jako zjawisko geograficzne. (Biomy leśne)

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

Wynikowy plan nauczania

ZARZĄDZENIE NR 15/2011 REGIONALNEGO DYREKTORA OCHRONY ŚRODOWISKA W GDAŃSKU. z dnia 1 lipca 2011 r.

Zakres i metodyka prac terenowych. Część II

W- 45 Planowanie i organizacja wycieczek terenowych w gimnazjum zgodnie z nową podstawą programową

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Drzewa iglaste i liściaste

KRYTERIA OCENY OPISOWEJ W NAUCZANIU ZINTEGROWANYM EDUKACJA PRZYRODNICZO SPOŁECZNA KLASA II

Klasa III, edukacja społeczna, krąg tematyczny W jesiennych kolorach Temat: Wycieczka do lasu

Konspekt lekcji z fizyki w klasie I LO

Zapraszamy na zajęcia

Podstawy kształtowania składu gatunkowego drzewostanów w lasach wielofunkcyjnych

Transkrypt:

1 Hanna Będkowska Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie bedkowska.lzd@interia.pl Temat lekcji Siedliska leśne (etap edukacyjny: gimnazjum) Cele: Cele kształcenia Wiadomości. Uczeń: Wyjaśnia znaczenie pojęcia siedliskowy typ lasu. Opisuje wybrany siedliskowy typ lasu Umiejętności. Uczeń: Nazywa wybrane leśne rośliny drzewiaste i zielne. Cele wychowania postawy i przekonania. Uczeń: Ma świadomość troski leśników o dostosowanie składu gatunkowego do potencjalnych możliwości siedlisk leśnych. Metody nauczania: metoda kierowania samodzielną pracą uczniów; metoda poszukująca (pogadanka); metoda podająca (opowiadanie i opis). Formy nauczania wycieczka Czas trwania zajęć 180 minut Środki dydaktyczne Okazy żywe w środowisku naturalnym Las wiosną - skład roślin musi być zgodny z typem siedliskowym lasu (takie miejsce może wskazać gospodarz lasu leśnik)

2 Sprzęt wycieczkowy Przenośna apteczka Publikacje i materiały metodyczne Przewodnik do rozpoznawania roślin leśnych (6 egz.) Karty pracy (6 egz.) (załącznik 2) Opis siedliskowego typu lasu (badanego obszaru) (informacje o typie siedliskowym lasu (obiekcie badań uczniów) można uzyskać od gospodarza terenu leśnika) (6 egz.) Opis siedliskowego typu lasu, który nie występuje w danej okolicy (6 egz.) Opis taksacyjny lasu (badanego obszaru) (opis taksacyjny lasu można uzyskać od gospodarza terenu leśnika) (1 egz. dla nauczyciela) Materiały pomocnicze: podkładki z klipsem (6 szt.), ołówki (6 szt.), temperówka, gumka. Plan lekcji 1. Zapoznanie z tematem lekcji. 2. Rozwinięcie tematu - typy siedliskowe lasu. 3. Zapoznanie z granicami obszaru badań. 4. Samodzielna praca uczniów. 5. Prezentacja wyników pracy. 6. Podsumowanie. Przebieg lekcji 1. Zapoznanie z tematem lekcji Nauczyciel zaprasza uczniów na wycieczkę do lasu. Opowiada, że ich zadaniem będzie określenie nazw rosnących tam roślin. Następnie uczniowie porównają wyniki swojej pracy z otrzymanymi od nauczyciela opisami siedliskowych typów lasu i ustalą siedliskowy typ lasu badanego obszaru. 2. Rozwinięcie tematu - typy siedliskowe lasu

3 Nauczyciel wyjaśnia, że w Polsce wykonano klasyfikację siedlisk leśnych. Za jednostkę taksonomiczną przyjęto siedliskowy typ lasu). Jest uogólnionym pojęciem tych wszystkich siedlisk, które wykazują istotne podobieństwo zdolności produkcyjnych. Jako kryteria oceny zdolności produkcyjnej siedlisk przyjęto kompleks elementów glebowych, roślinności dna lasu i drzewostan. Największe znaczenie mają cechy gleby. Nauczyciel opowiada uczniom o tym, że w Polsce wyróżniane są dwa podstawowe rodzaje ekosystemów leśnych bory i lasy. W borach głównym gatunkiem lasotwórczym są drzewa iglaste, natomiast lasy mają drzewostany mieszane ze znacznym udziałem drzew liściastych lub lite drzewostany liściaste. Zróżnicowanie typów siedliskowych borów i lasów zależy w pierwszym rzędzie od jakości gleby jej żyzności i wilgotności oraz warunków geograficznoklimatycznych. Lasy w Polsce zachowały się głównie na najsłabszych glebach. W strukturze siedliskowej w Lasach Państwowych przeważają siedliska borowe, występujące na 56,9% powierzchni lasów. Siedliska lasowe zajmują 43,1%. 3. Zapoznanie z granicami obszaru badań Nauczyciel wskazuje uczniom teren, po którym mogą się poruszać. Cała grupa wspólnie obchodzi granice. Nauczyciel wykorzystuje wędrówkę, aby wyjaśnić uczniom specjalistyczne terminy użyte w karcie pracy: 1. Tłumaczy uczniom, czy drzewostan jest jednopiętrowy czy dwupiętrowy lub wielopiętrowy. Wskazuje piętra; 2. Tłumaczy znaczenie terminów gatunek panujący i domieszkowy; 3. Przypomina znaczenie terminu podszyt i runo leśne. (por. słowniczek) 4. Samodzielna praca uczniów Nauczyciel prosi, aby uczniowie podzielili się na sześć grup. Rozdaje potrzebne środki dydaktyczne i materiały pomocnicze. Uczniowie nie otrzymują jeszcze opisów siedliskowych typów lasu, dostaną je po prezentacji wyników pracy. Nauczyciel omawia zadania opisane w karcie pracy (załącznik 2). Tłumaczy, że zadaniem uczniów jest ustalenie nazw roślin występujących na badanym obszarze i zapisanie ich na pierwszej stronie karty pracy. Pomocą może być wykaz roślin znajdujący się na drugiej stronie karty pracy. Wśród wyszczególnionych tam roślin znajdują się wszystkie z danej powierzchni badawczej oraz dodatkowo z innego terenu. Wystarczy rośliny kolejno odnaleźć w przewodniku i porównać z rosnącymi w lesie. W przypadku stwierdzenia, że roślina rośnie na danym obszarze badań, należy wpisać jej nazwę w odpowiednim miejscu na pierwszej stronie karty pracy. Ustalając procentowy udział poszczególnych gatunków drzew, należy przyjąć jako 100% wszystkie rosnące w danym piętrze drzewa, a następnie ocenić szacunkowo, jaką część z tych stu procent stanowią poszczególne gatunki. Przed rozejściem się grup nauczyciel wyznacza czas i miejsce powrotu/spotkania. Uczniowie pracują samodzielnie. Nauczyciel odwiedza kolejno wszystkie grupy i w razie potrzeby służy radą i pomocą. 5. Prezentacja wyników pracy

4 Grupy prezentują wyniki pracy. Po ostatecznym ustaleniu składu roślin na powierzchni badawczej nauczyciel daje każdej grupie dwa różne opisy siedliskowego typu lasu. Tłumaczy, że jeden opis dotyczy badanej powierzchni, a drugi pasuje do roślin wyszczególnionych na drugiej stronie karty pracy, które nie zostały stwierdzone na powierzchni badawczej. Uczniowie analizują opisy i podejmują decyzję, jaki typ siedliskowy występuje na powierzchni badawczej. Ustalają również, dla jakiego typu siedliskowego lasu charakterystyczne są rośliny, których obecności nie stwierdzono w lesie, a zostały wyszczególnione na drugiej stronie karty pracy. 6. Podsumowanie Nauczyciel wyjaśnia, że w rzeczywistości prace siedliskowe są bardziej skomplikowane i wykonują je specjaliści. Informuje, że skład gatunkowy drzewostanów nie zawsze jest wykładnikiem potencjalnych możliwości produkcyjnych siedliska, podobnie jak skład florystyczny runa leśnego, który kształtują nie tylko czynniki siedliska, ale i wpływ otoczenia. Nauczyciel opowiada, że w wielu lasach trwa obecnie przebudowa drzewostanów. Ma ona na celu dostosowanie składu gatunkowego do potencjalnych możliwości siedlisk leśnych. Najczęściej przebudowa dotyczy litych, często jednowiekowych drzewostanów iglastych na nizinach sosnowych, w górach świerkowych. Wprowadza się do nich gatunki liściaste, zgodne z siedliskiem, na którym będą rosły. Nauczyciel opowiada uczniom o tym, że znajomość typów siedliskowych lasu jest niezbędna dla leśników, jednak może być przydatna dla wszystkich. Dowiedziono bowiem, że każde zbiorowisko leśne ma inny wpływ na zdrowie ludzi i samopoczucie. Stwierdzono, że najlepsze właściwości lecznicze mają bory mieszane (sosnowo-dębowe i świerkowo-dębowe), kwaśne dąbrowy i buczyny, świetlista dąbrowa oraz bór sosnowy świeży.

5 Załącznik 1 Siedliskowe typy lasu: Tereny nizinne (15 typów siedliskowych lasu): bór suchy, bór świeży, bór wilgotny, bór bagienny, bór mieszany świeży, bór mieszany wilgotny, bór mieszany bagienny, las mieszany świeży, las mieszany wilgotny, las mieszany bagienny, las świeży, las wilgotny, las łęgowy, ols jesionowy, ols. Tereny wyżynne i podgórskie (3 typy siedliskowe lasu): bór mieszany wyżynny, las mieszany wyżynny, las wyżynny. Tereny górskie (5 typów siedliskowych lasu): bór wysokogórski, bór górski, bór mieszany górski, las mieszany górski, las górski.

6 Załącznik 2 KARTA PRACY (strona 1.) Pierwsze piętro drzew Zadanie 1. Gatunki panujące: Procentowy udział poszczególnych gatunków: Zadanie 2. Gatunki domieszkowe: Procentowy udział poszczególnych gatunków: Drugie piętro drzew Zadanie 3. Gatunki panujące: Procentowy udział poszczególnych gatunków: Zadanie 4. Gatunki domieszkowe: Procentowy udział poszczególnych gatunków: Podszyt Runo leśne Zadanie 5. Rośliny w podszycie: Zadanie 6. Rośliny runa leśnego: Typ siedliskowy lasu..

7 KARTA PRACY (strona 2.) Korzystając z przewodnika do rozpoznawania roślin leśnych ustalcie, które z wymienionych poniżej roślin rosną na powierzchni badawczej: (Tu proponuję wymieszać nazwy roślin rosnących na powierzchni badawczej (informację można uzyskać z opisu taksacyjnego lasu, który może udostępnić gospodarz lasu leśnik) z roślinami charakterystycznymi dla siedliskowego typu lasu, który nie występuje w danej okolicy) Drzewa: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Podszyt: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Rośliny runa: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10.

8 SŁOWNICZEK Drzewostan jednopiętrowy drzewostan, którego korony drzew tworzą jedno piętro (większość drzewostanów w Polsce). W przeciwieństwie do drzewostanu jednopiętrowego, drzewostany dwupiętrowe lub wielopiętrowe tworzą dwa pułapy koron drzew lub więcej; przeważnie składają się z kilku gatunków drzew, rzadziej z jednego gatunku w różnym wieku. Gatunek panujący gatunek dominujący w składzie danej warstwy lasu pod względem zajmowanej powierzchni, miąższości lub liczebności. Gatunek domieszkowy gatunek spełniający w drzewostanie rolę podrzędną pod względem ilościowym w stosunku do gatunków głównych, zajmujący zwykle mniej niż 50% powierzchni lub miąższości. Podszyt dolna warstwa roślinności w lesie (głównie krzewy, ale i drzewa), która nigdy nie wyrasta ponad wysokość 4 metrów; spełnia rolę osłony gleby przed wysychaniem oraz zarastaniem, odgrywa też rolę biocenotyczną, wzmaga bowiem odporność drzewostanu na szkodliwe wpływy zewnętrzne, m.in. ze strony szkodliwych owadów. Podszyt tworzą głownie gatunki znoszące ocienienie. Runo leśne najniższa warstwa roślinności w lesie (do wysokości 50 cm) składająca się z roślin zielnych (trawy, zioła, krzewinki, niskie krzewy, młode pokolenie drzew), mchów, porostów i grzybów; liczne rośliny runa leśnego dostarczają jadalnych owoców.