KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI Z WYKORZYSTANIEM METOD AKTYWIZUJĄCYCH w klasie I gimnazjum TEMAT: Działania łączne na liczbach wymiernych Cele lekcji: Cel ogólny: - utrwalenie wiadomościiumiejętności z działu "Liczby wymierne" -wdrożenie do pracy w grupach Cele operacyjne: uczeń wykonuje działania łączne na ułamkach zwykłych i dziesiętnych, na liczbach całkowitych i wymiernych zamieniaułamkizwykłenadziesiętne i dziesiętne na zwykłe szacuje wyniki porównuje liczby wymierne umie oceniać poziom własnej wiedzy i umiejętności zauważa brakiwswoichumiejętnościach współpracuje w grupie wie jak radzić sobiezestresem rozumie konieczność utrzymywania dyscypliny czasowej i respektowania określonych zasad przez wszystkich uczestników zabawy Metody i formy pracy: -praca indywidualna-rozwiązywanie krzyżówki -praca w grupach-uzupełnianie niedokończonych zdań, gra dydaktyczna
Środki dydaktyczne: -kartki z niedokończonymi zadaniami dla grup -krzyżówka dla każdego ucznia -kontury znaków nakazu, zakazu i informacyjnych -kartoniki do gry dydaktycznej Przebieg lekcji: I. Czynności organizacyjne i sprawdzenie zadania domowego ( min.). II. Faza wprowadzająca. Omówienie celów i tematu lekcji.. Nawiązanie do tematu z poprzedniej lekcji.. Samodzielne rozwiązanie krzyżówki przez uczniów-załącznik nr.. Wymiana rozwiązań w ławce i sprawdzenie poprawności w oparciu o wypełnione plansze znajdujące się na tablicy(0 min.). Każdy uczeń, któryrozwiązał krzyżówkę poprawnie, otrzymuje ocenę bardzo dobrą lub +. III. Faza realizacji. Podział uczniów na grupy 6-cio osobowe i wyznaczenie lidera grupy( min.).. Rozdanie grupom kartek samoprzylepnych z niedokończonymi zadaniami, z poleceniem uzupełnienia ich-załącznik nr.. Wklejenie przez liderów uzupełnionych kartek w kontury znaków zakazu, nakazu, informacyjnych i przeczytanie ich treści(6 min.).. Przedstawienie grupom zasad gry dydaktycznej, ustalenie czasu pracy i sposobu oceniania. Zasady gry: Grę rozpoczynamy, rozkładając na stole kartki w kształcie kwadratów z napisanymi pośrodku liczbami. Trapezy należy potasować i rozdzielić po równo pomiędzy grających. Każdyzgraczy kolejno dokłada jeden trapez tak, aby liczba znajdująca się w czworokącie była wynikiem działania. Jeśli gracz nie potrafi dołożyć odpowiedniego trapezu, traci kolejkę. Wygrywa ten, kto pierwszy wyłoży swoje trapezy.. Rozdanie zestawów. Każda grupa otrzymuje komplet rozciętych wcześniej przez nauczyciela trapezów i czysty szablon czworokąta-załącznik nr. 6. Praca w grupach trwa około -7minut. Nauczyciel w szczególnych przypadkach ukierunkowuje uczniów. 7. W tych samych grupach (w miarę możliwości czasowych) uczniowie projektują trójkąt, który będzie można wykorzystać podczas kolejnych rozgrywek. Pracę rozpoczynają, wpisując wczystytrójkąt dowolną liczbę, którabędzie wynikiem trzech, różnych działań. 8. Przedstawiciele grup prezentują projekt swojego trójkąta.
IV. Podsumowanie. Omówienie pracy grup.. Czego nauczyłem się na lekcji?. Ocena pracy uczniów na lekcji. V. Zadanie domowe Podręcznik Matematyka wokół nas -str.60 zad. Zadanie dla chętnych-zaprojektuj dowolną grę liczbową. Opracowanie: Elżbieta Zuska Nauczyciel Gimnazjum w Wieliczce
ZAŁĄCZNIKI Załącznik nr Grupa A Załącznik nr a A B C D E F G H I J Poziomo: Pionowo: A Suma liczb, i 0,7. A Iloczyn liczb, i 0. C Liczba 0 razy większa od,7. B Liczba 0 razy mniejsza od 0. E Liczba o większa od 8,7. C Ilaoraz liczb 68 i,. G Różnica liczb, i. D Podwojony iloczyn liczb, i 0. I Liczba o, mniejsza od 6. E. 00 F Kwadrat liczby (-). G Podwojona suma liczb,8 i H Podwojony sześcian liczby. I Różnica kwadratów liczb -8 i -7. J Kwadrat sumy liczb 7 i.
Grupa B Załącznik nr b A B C D E F G H I J Poziomo: Pionowo: A Różnica liczb, i. A Iloczyn liczb 0 i,. C Liczba 00 razy większa od 0,. B Liczba 0 razy większa od,. E Licba o mniejszaod 6,. C Iloraz liczb i,. G Różnica liczb,6 i. D Potrojony iloczyn liczb 0,i00. I Liczba o mniejsza od 6,. E 00. F Kwadrat liczby (-7). G Podwojona suma liczb 0,8 i H Sześcian liczby.. I Różnica kwadratów liczb -9 i -7. J Kwadrat sumy liczb -0,6 i 9
Załącznik nr Uzupełnij niedokończone zdania: A: Wykonując działania na liczbach wymiernych nie wolno... B: Wykonując działania na liczbach wymiernych muszę... C: Chcąc sprawnie wykonać działania na liczbach wymiernych mogę... D: Pamiętając o kolejności działań, najpierw wykonujemy...
Załącznik nr 7 + 9 8 8 9 9 6 -:(-0) -[7,:(-)] 9,+(-,) :(-7,) - + + ( 8 + ) 6 [ 8 ( + ( 8) )]: 6 ( + ) [ ] ( 7 + 9) 7 -,8+,8 -,7:(-,) -6-(-6) 8 0:(-) 6 ( ) 8 7 8 [, (, )] 89 6 + + ( 6) (,) ( ) -:,7 -,78-,-8:(-) -,+,7+,7 0,9-(-0,) 9 : 8 8,6