PRZYRODA RODZAJE MAP



Podobne dokumenty
Mapa umiejętności czytania, interpretacji i posługiwania się mapą Polski.

PRZYKŁAD REALIZACJI ŚCIEŻKI PROZDROWOTNEJ NA LEKCJACH TECHNIKI BEZPIECZNIE NA WYCIECZKĘ ROWEROWĄ

Temat lekcji: Bakterie a wirusy.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Edu-Sense Sp. z o.o. Lubelski Park Naukowo-Technologiczny ul. Dobrzańskiego Lublin Strona 1

Scenariusz lekcji fizyki

Cele lekcji - uczeń: Klasa: V. Czas trwania: 90 minut. Metody pracy: - pogadanka, - "burza mózgów", - "metaplan", - metoda praktycznego działania.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW O SPECJALNYCH POTRZEBACH EDUKACYJNYCH

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

Komputer i urządzenia z nim współpracujące

Podręcznik: Z. Makieła, T. Rachwał, Podstawy Przedsiębiorczości. Kształcenie ogólne w zakresie podstawowym, Nowa Era, Warszawa 2005.

Konspekt lekcji otwartej

WYKRESY FUNKCJI NA CO DZIEŃ

TEMAT : Sprawdź sam siebie powtórzenie materiału (ewaluacja całoroczna)

POMOC PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA Z OPERONEM. Vademecum doradztwa edukacyjno-zawodowego. Akademia

ZASADY OCENIANIA PRZEDMIOTOWEGO Z MATEMATYKI

Przedmiotowy system oceniania z przedmiotu wiedza o społeczeństwie Publicznego Gimnazjum Sióstr Urszulanek UR we Wrocławiu w roku szkolnym 2015/2016

Kwestionariusz dotyczący działań podejmowanych w szkołach w obszarze wyboru i zaopatrzenia uczniów w podręczniki szkolne

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny W kadrze zatrzymane Temat: Na planie filmowym SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

Podstawa programowa kształcenia ogólnego informatyki w gimnazjum

Wolontariat w Polsce. Gimnazjum Szkoła ponadgimnazjalna. Scenariusz lekcji wychowawczej z wykorzystaniem burzy mózgów. 45 min

podstawy przedsi biorczo ci realizowany w zasadniczej szkole

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Podróże po Polsce Temat: W kaszubskiej krainie

Temat: Co to jest optymalizacja? Maksymalizacja objętości naczynia prostopadłościennego za pomocą arkusza kalkulacyjngo.

LEKCJA Z WYKORZYSTANIEM TECHNOLOGII KOMPUTEROWEJ I INFORMATYCZNEJ. Polski

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII DLA KLAS IV VI

Scenariusz lekcji z fizyki dla klasy II 3-letniego Technikum Budowlanego na podbudowie ZSZ

Pracownia budowy pojazdów samochodowych.

SCENARIUSZ LEKCJI Opracował: mgr inż. Szymon Surmacewicz ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH CKP NR 2 W BIAŁYMSTOKU

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI. Z WYKORZYSTANIEM METOD AKTYWIZUJĄCYCH w klasie I gimnazjum. TEMAT: Działania łączne na liczbach wymiernych

Klasa I szkoły ponadgimnazjalnej język polski

Scenariusz nr 12 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Opracowała Anna Kaszkowiak

Ustawa o kierujących pojazdami z dnia 25 stycznia 2011 r.

SYSTEM OCENIANIA PRZEDMIOTÓW PRZYRODNICZYCH (FIZYKA, CHEMIA, BIOLOGIA, GEOGRAFIA) W GIMNAZJUM NR 18 W GDYNI.

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Numer obszaru: 13. Jak pracować z uczniem uzdolnionym informatycznie? Od grafiki i multimediów do poważnych algorytmów w środowisku Logomocja-Imagine

Numer obszaru: 4 Technologie informacyjno-komunikacyjne w realizacji podstawy programowej

Temat: Bezpieczny wypoczynek podczas wycieczek - zasady ogólne"

Temat: Czy jedzenie, węgiel i wiatr mają ze sobą coś wspólnego?

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W KROŚNIE

Warszawa, dnia 6 listopada 2015 r. Poz ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1) z dnia 23 października 2015 r.

PROGRAM PRAKTYKI PEDAGOGICZNEJ dla studentów II roku studiów pierwszego stopnia niestacjonarnych specjalność: LOGOPEDIA

Tytuł. Autor. Dział. Innowacyjne cele edukacyjne. Czas. Przebieg. Etap 1 - Wprowadzenie z rysem historycznym i dyskusją

Praca w grupie. UMIEJĘTNOŚCI: Kompetencje kluczowe w uczeniu się

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Karnawał. Temat ośrodka dziennego: Zabawa karnawałowa.

Podstawy przedsiębiorczości Klasa: 3 LO Semestr: I Tygodniowy wymiar godzin: 1

Scenariusz nr 18 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

I.1.1. Technik spedytor 342[02]

Numer obszaru: 8 E-learning w szkole - wykorzystanie platform edukacyjnych w pracy szkoły

WYMAGANIA EDUKACYJNE SPOSOBY SPRAWDZANIA POSTĘPÓW UCZNIÓW WARUNKI I TRYB UZYSKANIA WYŻSZEJ NIŻ PRZEWIDYWANA OCENY ŚRÓDROCZNEJ I ROCZNEJ

Promocja i identyfikacja wizualna projektów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

Statystyka matematyczna 2015/2016

Przedmiotowe zasady oceniania. zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania. obowiązującymi w XLIV Liceum Ogólnokształcącym.

Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego w Publicznym Gimnazjum Nr1 w Połańcu w roku szkolnym 2012/2013

ZESPÓŁ SZKÓŁ W BESKU: SZKOŁA PODSTAWOWA W BESKU PRZDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII I SPOŁECZEŃSTWA W KLASIE IV - VI. Mgr Joanna Bętkowska

Scenariusz lekcji biologii w gimnazjum

Scenariusz nr 30 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

PROCEDURA UZYSKANIA KARTY ROWEROWEJ. W SZKOLE PODSTAWOWEJ nr 190 w Warszawie

ST SPECYFIKACJA TECHNICZNA ROBOTY GEODEZYJNE. Specyfikacje techniczne ST Roboty geodezyjne

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PODSTAW PSYCHOLOGII W KLASIE DRUGIEJ. Ocenianie wewnątrzszkolne na przedmiocie podstawy psychologii ma na celu:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ETYKA: LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

7. OPRACOWYWANIE DANYCH I PROWADZENIE OBLICZEŃ powtórka

PROGRAM SZKOLENIA Z ZAKRESU TOPOGRAFII ORAZ SYSTEMU GLOBALNEJ LOKALIZACJI SATELITARNEJ (GPS)

Komentarz do prac egzaminacyjnych w zawodzie technik administracji 343[01] ETAP PRAKTYCZNY EGZAMINU POTWIERDZAJĄCEGO KWALIFIKACJE ZAWODOWE

ZARZĄDZENIE NR $/2011 BURMISTRZA DRAWSKA POMORSKIEGO z dnia *fó marca r.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH

Program praktyki pedagogicznej specjalizacyjnej z gimnastyki korekcyjnej i kompensacyjnej 60 godzin

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Przykładowy konspekt lekcji dla uczniów klas IV-VI

Scenariusz nr 7 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Analiza wyników egzaminu gimnazjalnego. Test matematyczno-przyrodniczy matematyka. Test GM-M1-122,

14.Rozwiązywanie zadań tekstowych wykorzystujących równania i nierówności kwadratowe.

UCHWAŁA NR 304/XXX/2012 RADY MIASTA JAROSŁAWIA. z dnia 28 maja 2012 r.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA z przedmiotu matematyka

Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Karta przedmiotu. obowiązuje studentów, którzy rozpoczęli studia w roku akademickim 2014/2015

DODATEK. Przykłady map

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY KLASA CZWARTA, PIĄTA I SZÓSTA

REGULAMIN korzystania z darmowych podręczników lub materiałów edukacyjnych w Zespole Szkół im. ks. Prałata S. Sudoła w Dzikowcu

Firma (nazwa) lub nazwisko oraz adres wykonawcy

Załącznik nr 4 UMOWA O REALIZACJI PRAKTYKI STUDENCKIEJ

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Zwierzęta egzotyczne. Temat: Gdzie żyją zwierzęta egzotyczne?

ZASADY PRZEDMIOTOWEGO OCENIANIA Z MATEMATYKI W GIMNAZJUM W WĄSOWIE

REGULAMIN X GMINNEGO KONKURSU INFORMATYCZNEGO

NUMER IDENTYFIKATORA:

Scenariusz lekcyjny. Klasa: II c. Czas trwania zajęć: 45 minut. Nauczany przedmiot: matematyka.

Przykłady wybranych fragmentów prac egzaminacyjnych z komentarzami Technik górnictwa podziemnego 311[15] Zadanie egzaminacyjne 1

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W KLASACH IV VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ W WÓLCE HYŻNEŃSKIEJ

Analizowany teren znajduje się poza obszarami stanowisk archeologicznych.

Strategia rozwoju sieci dróg rowerowych w Łodzi w latach

Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Karta przedmiotu. obowiązuje studentów, którzy rozpoczęli studia w roku akademickim 2012/2013

6. Metody i techniki pracy: podające pogadanka, programowa ( przy użyciu komputera i multimediów), praktyczna.

KARTA PRACY nr 1. 1.Wypisz wymienione w tekście nr 1 elementy krajobrazu, które nie należą do przyrody: a.., b.., c...

Projekt. Projekt opracował Inż. Roman Polski

INFORMATYKA dla gimnazjum Opis założonych osiągnięć ucznia klasy trzeciej

ARKUSZ DIAGNOSTYCZNY Z MATEMATYKI KL. IV

Temat: Odpowiedzialny i zdrowy styl życia.

I. POSTANOWIENIE OGÓLNE

Program działania. Zespołu Samokształceniowego nauczycieli bibliotekarzy

Analiza wyników egzaminu gimnazjalnego przeprowadzonego w roku szkolnym 2011/2012 w części z języka francuskiego

Transkrypt:

SCENARIUSZ LEKCJI PRZEDMIOT: PRZYRODA TEMAT: RODZAJE MAP AUTOR SCENARIUSZA: mgr Katarzyna Borkowska OPRACOWANIE ELEKTRONICZNO GRAFICZNE : mgr Beata Rusin

TEMAT LEKCJI RODZAJE MAP CZAS REALIZACJI 2 x 45 minut Odniesienie do podstawy programowej: W zakresie celów kształcenia wymagań ogólnych: V. Obserwacje, pomiary i doświadczenia. Uczeń korzysta z różnych źródeł informacji (własnych obserwacji, badań, doświadczeń, tekstów, map, tabel, fotografii, filmów), wykonuje pomiary i korzysta z instrukcji (słownej, tekstowej i graficznej); dokumentuje i prezentuje wyniki obserwacji i doświadczeń; stosuje technologie informacyjno-komunikacyjne. W zakresie treści nauczania wymagań szczegółowych: 2.3 Orientuje plan, mapę w terenie, posługuje się legendą. 2.4 Identyfikuje na planie i mapie topograficznej miejsce obserwacji i obiekty w najbliższym otoczeniu, określa wzajemne położenie obiektów na planie, mapie topograficznej i w terenie. CEL OGÓLNY Zapoznanie z różnymi rodzajami map, ich treścią, przeznaczeniem i praktycznym wykorzystaniem. CELE SZCZEGÓŁOWE (w formie operacyjnej) a) W ZAKRESIE WIADOMOŚCI UCZEŃ: definiuje pojęcie mapa rozróżnia rodzaje map (hipsometryczna, drogowa, turystyczna, topograficzna, krajobrazowa) podaje przykłady zastosowania różnych rodzajów map 2

b) W ZAKRESIE UMIEJĘTNOŚCI UCZEŃ: porównuje treść różnych rodzajów map odczytuje informacje z różnych rodzajów map posługuje się mapą uzasadnia na przykładach potrzebę posługiwania się różnymi rodzajami map wyznacza kierunki geograficzne na mapie odczytuje z mapy wysokość bezwzględną danego punktu projektuje legendę do mapy topograficznej planuje trasę przejazdu na podstawie mapy drogowej c) W ZAKRESIE POSTAW UCZEŃ: dostrzega rolę, jaką w praktyce odgrywają mapy METODY NAUCZANIA pogadanka, praca z mapą FORMY REALIZACJI indywidualna, zbiorowa, grupowa ŚRODKI DYDAKTYCZNE atlasy geograficzne, karty pracy, tablica interaktywna. PRZEBIEG LEKCJI FAZA WPROWADZAJĄCA 1. Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie co to jest mapa, jakie są jej elementy, do czego służy legenda, jakie są rodzaje znaków topograficznych. 3

FAZA REALIZACYJNA 1. Nauczyciel pokazuje uczniom różne rodzaje map i dokonuje podziału tych map: a) ogólnogeograficzne topograficzne, hipsometryczne; b) tematyczne drogowe, krajobrazowe, turystyczne. 2. Nauczyciel dzieli klasę na grupy. Każdy zespół zapoznaje się z określoną mapą i po analizie treści mapy określa jakie jest jej przeznaczenie. W razie potrzeby nauczyciel uzupełnia wypowiedzi uczniów. 3. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy z zadaniami do samodzielnego rozwiązania i prosi o wykonanie zadań 1-3, następnie wybrani uczniowie prezentują rozwiązanie. 4. Nauczyciel dzieli klasę na grupy. Każda grupa wykonuje zadanie 4, następnie nauczyciel wyświetla na tablicy interaktywnej mapę drogową, na której przedstawiciele grup zaznaczają kolorami własne rozwiązanie. Po zaprezentowaniu rozwiązań uczniowie mogą analizować, która trasa jest najlepsza i dlaczego (najkrótsza, najdłuższa, najdroższa, najtańsza, komfort jazdy ze względu na wybraną drogę, itp.) 5. Uczniowie w grupach rozwiązują zadania 5-6 z karty pracy. FAZA PODSUMOWUJĄCA 1. Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy. 2. Nauczyciel przeprowadza wśród uczniów quiz Rozpoznaj, jaka to mapa? Wybrani uczniowie na podstawie podanych informacji rozpoznają rodzaj mapy. Przykładowe informacje o mapie: Zawiera informacje o odległościach między miejscowościami. Dzięki niej zaplanujesz wycieczkę krajoznawczą. Przedstawia szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe, położenie schronisk turystycznych. Przedstawia w dużej skali niewielki fragment terenu. Przedstawia ukształtowanie terenu za pomocą barw. 4

Przedstawia rozmieszczenie pól, łąk, lasów i sadów w terenie. Dzięki niej możesz określić czy region, w który się wybierasz jest górzysty czy nizinny Jest bardzo szczegółowa, znajdziesz tu wszystkie ważne obiekty występujące na danym terenie UWAGI Wykorzystano mapy: drogową i turystyczną Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. z wyd. Nowa Era, topograficzną z zasobów 5

KARTA PRACY Rodzaje Map Zadanie 1 Znajdź w atlasie szkolnym mapę hipsometryczną Polski i odczytaj w jakiej skali ją wykonano. Określ, ile razy odległości rzeczywiste zostały pomniejszone. Skala mapy -.. Odległości rzeczywiste zostały pomniejszone.. razy. 6

Zadanie 2 Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Odczytaj z mapy hipsometrycznej Polski zamieszczonej w atlasie szkolnym, na jakich wysokościach bezwzględnych są położone miasta: Przykład: Kraków Gdańsk Poznań Raczki Elbląskie Jelenia Góra Zakopane Częstochowa: 200-250 m n.p.m. 7

Zadanie 3 Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Na podstawie mapy hipsometrycznej Polski określ, w jakim kierunku względem Konina leży: Szczecin Inowrocław Olsztyn Opole Białystok Warszawa Przykład: Łódź: na południowy- wschód (SE) 8

Zadanie 4 Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Wykorzystując fragment mapy samochodowej: a) wyznacz trasę (posługując się numerami dróg) Wrocław Karpacz, np. droga krajowa nr 3 z Legnicy do Lubina b) wypisz miejscowości mijane na trasie i odczytaj liczbę mieszkańców tych miast MAPA SAMOCHODOWA 9

Zadanie 5 Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Właśnie w magiczny sposób przeniosłaś/przeniosłeś się do Karpacza, mieszkasz w hotelu Szczyt. Na podstawie mapy turystycznej Karkonoszy, wyznacz trasę wycieczki z hotelu na Śnieżkę - najwyższy szczyt Karkonoszy. Wypisz atrakcje, które będziesz mijać na trasie. MAPA TURYSTYCZNA KARKONOSZY 10

Zadanie 6 Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Na podstawie fragmentu mapy topograficznej Twojego regionu wykonaj polecenia: a) Odszukaj na mapie swoją szkołę i określ, w jakim kierunku od szkoły znajduje się Jez. Budzisławskie. Jez. Budzisławskie znajduje się na.. od szkoły. b) Odszukaj na mapie miejscowość Osowa Góra i odczytaj, jaki rodzaj lasu znajduje się na północnywschód od Osowej Góry. Na północny wschód od Osowej Góry rośnie las. c) Na mapie przedstawiono za pomocą znaków topograficznych różne obiekty znajdujące się w Twojej okolicy, zaprojektuj legendę do mapy. LEGENDA MAPY: d) do podanych kategorii znaków topograficznych podaj przykłady : znaki punktowe znaki liniowe znaki powierzchniowe 11

MAPA TOPOGRAFICZNA 12